V prvních měsících letošního roku vzrostl počet kybernetických bezpečnostních incidentů zdokumentovaných ukrajinskými úřady o 123 procent. Ruští hackeři se soustředí hlavně na počítačové systémy orgánů činných v trestním řízení.
Během prvního měsíce letních prázdnin zaznamenal škodlivý kód Agent Tesla dramatický nárůst, v srpnu však jeho podíl mezi ostatními hrozbami klesl. Podíl necelých 20 procent přesto stačil na to, aby šlo o nejrozšířenější virus cílící na operační systém Windows, varovala antivirová společnost Eset.
Jeden telefonát, nabídka zhodnocení peněz, manipulace – a až stovky tisíc v nenávratnu. Podvodů v online prostředí přibývá tempem, které nemá obdoby. Seznam Zprávy přinášejí i konkrétní příběhy takto okradených lidí.
Metody jsou různé, cíl pořád stejný. Přesvědčit klienty bank, aby prozradili své citlivé informace, a připravit je o peníze. Kybernetických útoků na banky dramaticky přibylo.
Metody jsou různé, cíl pořád stejný. Přesvědčit klienty bank, aby prozradili své citlivé informace, a připravit je o peníze. Kybernetických útoků na banky dramaticky přibylo.
Kybernetických útoků přibývá. Zločinci se zaměřují na stejná slabá místa jako v dříve (strach, vidina rychlého zbohatnutí, nečekaně žhavá láska), ale jdou na to mnohem sofistikovaněji. Jak čelit útokům se lze naučit v kybertestu.
Kyberkriminalita je velkým problémem ve většině zemí světa. Na ekonomiku má přitom dramatický dopad, jak ukazuje aktuální situace v sousedním Německu. Sdružení Bitkom, které se zaměřuje na oblast informatiky a telekomunikací, v nejnovějším průzkumu uvádí, že škody přesáhnout letos již třetí rok po sobě hranici 200 miliard eur (4,82 bilionu korun).
Kybernetické útoky na český bankovní sektor pokračují. V pátek se stala terčem cíleného útoku DDoS (Distributed Denial of Service) Česká národní banka, která o tom informovala v krátké tiskové zprávě. V předchozích dnech čelila útokům řada tuzemských bank nebo pražská burza.
Dvě tuzemské banky řeší kybernetický útok, který zablokoval fungování jejich webových stránek i internetového bankovnictví. Stalo se to pouhý den po výpadku pěti jiných českých bank.
Na tuzemské banky a burzu pravděpodobně zaútočili hackeři z Ruska. Útočníci z ruské hacktivistické skupiny NoName057 (16) požadují, aby instituce přestaly s podporou Ukrajiny. Finance klientů bank nejsou v ohrožení, jedinou komplikací pro klienty je dočasně nefunkční webový přístup k bankovnictví. Vyplývá to z vyjádření PwC a dalších expertů.
Dávno jsou pryč doby, kdy jste mohli poznat virus v počítači na první pohled podle zablokovaného systému či výrazně zpomaleného chodu celého počítače. Většina moderních virů se snaží zůstat schovaná v systému, což je i případ špionážních virů z rodiny spywaru. Ty patří aktuálně podle analýzy antivirové společnosti Eset mezi nejrozšířenější.
Bezpečnostní experti bijí na poplach, u škodlivého kódu Agent Tesla totiž zaznamenali dramatický nárůst detekcí. Tento záškodník specializující se na počítače s operačním systémem Windows stojí již za každým třetím zachyceným útokem. Upozornila na to antivirová společnost Eset.
Kybernetičtí podvodníci přišli na nový způsob, prostřednictvím kterého se snaží z důvěřivců vylákat peníze. Vystupují jako zástupce banky a své oběti během telefonátu tvrdí, že se stane terčem kyberútoku. Ve skutečnosti se ale pouze snaží vylákat z důvěřivců peníze.
Díky včasnému zásahu svého syna nepřišla o statisíce korun žena (49) z Olomoucka. Včas vypnul její počítač, když podvodník ovládl internetové bankovnictví jeho matky. Ještě se jí vysmíval a na monitoru jí pustil porno. Právo o tom ve středu informoval policejní mluvčí Libor Hejtman.
Umělá inteligence, chemický průmysl, předpověď počasí či lékařský výzkum. Kvantové počítače slibují zásadní zlom v mnoha oblastech lidského bádání. Stejně tak ale přinesou kvantové výpočty úplně novou generaci bezpečnostních hrozeb. Upozornili na to experti z kyberbezpečnostní společnosti Check Point.
Počet útoků v on-line bankovnictví v posledních letech několikanásobně narostl a stejně tak se zvyšuje i důmyslnost podvodů. Kriminalita páchaná v kyberprostoru za loňský rok představovala přes deset procent registrované kriminality v ČR. Cílovou skupinou útoků byla veřejnost včetně zranitelných skupin spotřebitelů. Útočníci používají hlavně podvodné telefonáty, takzvaný vishing, nebo podvržené odkazy v chatovacích aplikacích, textových zprávách nebo e-mailech, takzvaný phishing.
Letní prázdniny sotva začaly a kyberzločinci rozjeli už naplno své podvody, které cílí právě na dovolenkáře. Na ty cílí podvodné weby i sofistikované viry, jak varovali bezpečnostní experti.
Česká Poslanecká sněmovna by se mohla inspirovat v izraelském Knesetu v transparentnosti, ale například i v omezení vystoupení poslanců na pět minut. Novinkám to řekla předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Rozhovor probíhal v Jeruzalémě, kde šéfka dolní komory minulý týden podepsala se svým protějškem Amirem Ochanou dohodu o spolupráci s Knesetem.
Na první pohled by se mohlo zdát, že nezvaného návštěvníka pustí do počítače vždy jen samotní uživatelé. A je jedno, zda otevřou přílohu nevyžádaného e-mailu nebo kliknou na podvodné stránce někam, kam nemají. Není to ale tak úplně pravda, viry si pomáhají i mezi sebou, aby se snáze do napadeného stroje dostaly.
Bankovní účet je dnes běžnou záležitostí. V mnoha případech se bez něj nelze prostě obejít. Přináší řadu výhod a jistý komfort. Avšak s tím souvisí přibývání útoků na bankovní účty. Myslíte si, že vám se to stát nemůže? Tak věřte, že může. Na jaké triky si dát pozor? Jaké kroky se chystá v tomto směru podniknout Policie ČR ve spolupráci s bankou?
Kyberpodvodníci jsou stále sofistikovanější a dokážou podvést leckoho včetně vzdělaných lidí. I když počty trestných činů, které podvodníci páchají rostou i letos, nárůst podle policejního prezidenta Martina Vondráška není tak dynamický jako vloni. Banky se totiž spolu s Policií ČR intenzivně pouští do boje s kyberzločinem. Například ČSOB má v plánu spolu s policií proškolit milion lidí, kteří budou proti kyberšikaně ostražití a budou moci informovat o kybernebezpečích i své okolí. Škody jdou do desítek tisíc korun a někdy až milionů korun.
Léto a Vánoce jsou období, kdy lidé mají „hlavu jinde“, a nechávají se tak nejčastěji nachytávat na triky kyberzločinců. Podívejte se na jejich nejčastější návnady, jež vás mohou rychle připravit o peníze. Jejich počet roste.
Kybernetická kriminalita v Česku za deset let prudce narostla. Zatímco v roce 2013 bylo u nás spácháno na internetu přes tři tisíce trestných činů, letos je to už téměř devět tisíc a očekává se ke konci roku až celkově dvacet tisíc zaznamenaných protizákonných skutků na síti. Uvedl to ve středu policejní prezident ČR Martin Vondrášek na společné tiskové konferenci s ČSOB v rámci preventivní kampaně „Klikač & Volač“.
Dramatický nárůst hrozeb trojského koně Hiddad, který útočí na zařízení s operačním systémem Android, hlásí bezpečnostní experti antivirové společnosti Eset. Aktuálně je totiž tento nezvaný návštěvník zodpovědný téměř za polovinu všech zachycených hrozeb na tabletech a chytrých telefonech s touto platformou.
Stačí kliknutí na zavirovanou přílohu, která se tváří jako objednávka nebo faktura. Program napadne síť, ukradne data nebo si řekne o vysokou částku za odblokování. Počet takových útoků stoupá, nejčastějším cílem jsou zdravotnická zařízení.
Ruský bankovní systém dostal zásah poté, co hackeři ochromili mimo jiné služby moskevského poskytovatele internetu Infotel JVC. Velké ruské banky a úvěrové instituce v celé zemi tak neměly přístup k bankovním systémům a nemohly provádět platby, informovala ukrajinská média. Na části napadených stránek se objevila hesla na podporu Ukrajiny.
Výrazný nárůst počtu podvodných SMS zpráv zaznamenalo v posledních týdnech O2. Kyberzločinci se v nich často vydávají právě za pracovníky operátora a snaží se z důvěřivců vylákat přihlašovací údaje do mobilní samoobsluhy nebo dokonce platební údaje.
Na internetu lze v dnešní době narazit na celou řadu méně či více sofistikovaných podvodů. Kyberzločinci v poslední době stále častěji zkouší phishingové útoky ve spojitosti s kryptoměnami. Na vlastní kůži se o tom přesvědčil 47letý muž z Brněnska, který místo výhodné investice zplakal nad výdělkem. Na případ upozornil policejní mluvčí Bohumil Malášek.
Majitelé počítačů od Applu, které jsou vybaveny operačním systémem macOS, nečelí kybernetickým hrozbám tak často jako uživatelé strojů s Windows. Patrně i kvůli tomu se někdy milně domnívají, že se jich škodlivé kódy vůbec netýkají. To ale není vůbec pravda, jak dokládají nejnovější statistiky antivirové společnosti Eset.
Dramatický nástup má na kontě zákeřný virus Agent.QMG, který se prakticky z nuly vyhoupl v uplynulém měsíci ve virových statistikách na druhou příčku nejrozšířenějších hrozeb. Tento nezvaný návštěvník terorizuje výhradně stroje s Windows. Jeho hlavní činností je otevírat zadní vrátka do operačního systému, aby do něj mohly proudit další hrozby.
Po březnovém vzestupu kybernetických incidentů v České republice se jejich počet v dubnu podle Národního úřadu pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) vrátil zpět na průměrnou úroveň. Úřad zaznamenal celkem 14 incidentů, z nichž žádný nebyl označen jako velmi závažný.
Zvýšený výskyt trojského koně Emotet dokládají nejnovější statistiky kyberbezpečnostní společnosti Check Point. Podle nich se tento nezvaný návštěvník vyhoupl zničehonic na druhou příčku nejrozšířenějších hrozeb. Europol označil již dříve Emoteta za „nejnebezpečnější malware na světě“.
Evropská unie by od příštího roku mohla účinněji předcházet velkým kybernetickým útokům díky celoevropské síti operačních center. Počítá s tím návrh Evropské komise, která hodlá propojit národní a unijní střediska odpovídající za kybernetickou bezpečnost. Brusel odhaduje, že do projektu „evropského kybernetického štítu” vloží EU a členské země 1,1 miliardy eur (25,7 miliardy korun). Plán budou v příštích měsících projednávat členské státy a Evropský parlament.
Počítačoví piráti jsou v letošním roce nebývale aktivní. Podle dat operátora O2 směřuje na jednoho uživatele v průměru 200 útoků každý měsíc. Poradíme, jaké podvody jsou mezi kyberzločinci právě v kurzu a jak se proti nim bránit.
Česká národní banka (ČNB) varuje před zvyšujícím se počtem podvodů ve světě peněz. Digitální zločinci útočí na lidi pomocí e-mailů, SMS zpráv či telefonátů a snaží se je okrást. Zneužívají přitom i jméno centrální banky.
Agent Tesla, Formbook a downloader Agent.PLI. To jsou jména virů, které útočily na stroje s operačním systémem Windows v uplynulém měsíci nejčastěji. Statistikám antivirové společnosti Eset přitom suverénně vévodil Agent Tesla.
Mezi nejrozšířenější viry v Česku se v uplynulém měsíci vyšvihnul downloader Agent.PLI, který otevírá zadní vrátka do počítačů s Windows. Alarmující je, že se šíří prostřednictvím poznámek pro OneNote od Microsoftu. Upozornila na to antivirová společnost Eset.
Nový ředitel Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT) Jan Ďoubal Právu vysvětlil, proč se nebát digitalizace a jaký osud čeká „papírové“ doklady.
Přes 900 zdravotnických organizací bude nově spadat pod zákon o kybernetické bezpečnosti. Náklady pro některé nemocnice se tak mohou vyšplhat na miliony korun. Zdravotnická zařízení také těžko shánějí IT odborníky.
Externí kybernetický útok provedl ve dvou případech teprve sedmnáctiletý mladík ze Sokolova. Podařilo se mu nabourat 3500 zákaznických účtů jednoho řetězce drogerií. Použil aplikační software, který umožňuje provést automatizované penetrační testování cílových databází.
ČSOB se Potýkala s kybernetickým útokem, kvůli kterému několik hodin nefungovaly některé její bankovní služby. Výpadek dopoledne zaznamenalo internetové bankovnictví, bankovní aplikace a nebylo možné platit platební kartou na internetu. Před 13:30 byly služby podle vyjádření banky na twitteru opět dostupné. Současně uvedla, že její interní systémy útok nezasáhl a veškeré finance i klientská data jsou v bezpečí.
Internetové bankovnictví, platby kartou na internetu a aplikace Smart od skupiny ČSOB od dnešního rána nefungují, protože banka se potýkala s kybernetickým útokem. Síť bankomatů ale funguje. Na odstranění potíží banka pracuje.
Pryč jsou zlaté časy, kdy šlo podvodnou zprávu poznat podle chyb a nesmyslných vět. Digitalizace pomohla podvodníkům zprofesionalizovat jejich zločiny. Výsledky jejich „práce“ jsou mnohdy přesvědčivé. Prověřte si, zda je odhalíte.
Kyberzločinci chrlí do světa stále nové verze útoků. Je jich tolik, že zavádí do života novou nutnost - být neustále ve střehu, zvlášť při používání mobilu. V článku najdete 10 nejčastěji zneužívaných značek ve světě a i v Česku.
Kybernetické útoky stále častěji využívají manipulativní komunikaci i nátlak na své oběti. Hackeři si dobře osvojili techniky sociálního inženýrství, které následně využívají v rámci phishingu, vishingu i smishingu. Popularita těchto technik navíc mezi útočníky stále roste, varovali bezpečnostní experti z antivirové společnosti Eset.
Počet zločinů na počítačových sítích roste. Hackeři používají jak úplné novinky, tak osvědčené metody a ohrožují lidi, firmy i celou společnost. Od ledna tak začal v Česku fungovat nový policejní útvar, který s nimi bude bojovat.
Někdo na druhém konci světa zmáčkne červené tlačítko a všechny komunikační sítě v Česku utichnou. Je taková představa reálná? Vláda by měla v květnu rozhodovat o tom, jestli některé firmy vyloučí z dodávek technologií do oblastí, které jsou životně důležité pro chod státu. Mobilní operátoři, jejichž komunikační sítě patří do kritické infrastruktury, si ale myslí, že technologická regulace není potřeba.
Tuzemské úřady se den před vyvrcholením prezidentských voleb, připravují na další vlnu kyberútoků, která naváže na první volební kolo. Při nich proruská hackerská skupina Noname057 ochromila weby několika ministerstev a také prezidentských kandidátů.
Vaše příspěvky na sociálních sítích jsou pokladnicí cenných informací. Už jen seznam vašich veřejných kontaktů může pomoci zločinci. Seznam jmen připojených k vašim veřejným účtům na sociálních sítích stačí podvodníkovi k tomu, aby se vydával za člena rodiny nebo přítele pomocí spear phishingového e-mailu. V e-mailu vás podvodník může přesvědčit, abyste prozradili soukromé informace, jako jsou přihlašovací údaje, čísla kreditních/debetních karet, kompromitující osobní údaje nebo citlivé informace vztahující se k vašemu zaměstnání.