Vztahy mezi Ruskem a Čínou byly vždy komplikované. Minulý rok jsme se však od představitelů Ruska a Číny dozvěděli, že mezi nimi panuje „přátelství bez hranic“, a pak vypukla válka.
Existuje možnost, že se Ruská federace rozpadne? Rusko v minulosti čelilo řadě výzev a problémům, existuje ale mnoho faktorů, které hovoří proti této možnosti, a já se je pokusím vysvětlit.
Od ruské invaze na Ukrajinu uběhl skoro rok a západní státy ve snaze oslabit východní zemi uvalily sankce na dovoz ropy, plynu a dalšího nerostného bohatství. Jaderné energetiky se sankce nedotkly a zde ruský export roste.
Česko má nejvyšší schodek zahraničního obchodu v dějinách. A mohlo být ještě hůře. Loňský prosincový „finiš“ byl lepší, než se čekalo, zejména díky dobrému výkonu autoprůmyslu, komentuje čerstvá čísla Českého statistického úřadu hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
V Česku je velký podíl služebních vozů. „Je to asi i jeden z důvodu, proč jsou v Praze paliva nejdražší. Sídlí tu totiž řada firem,“ říká Petr Zajíc, portfolio manažer Amundi. V neděli začalo platit v EU embargo na dovoz ropných produktů z Ruska námořní cestou, ropovodem Družba ale ruská ropa do českých rafinerií proudí dál. „Nafta z ruské ropy se u nás bude vyrábět dál, ale ještě zdraží,“ říká Zajíc.
Jak se vyvíjela světová ekonomika do první světové války? 00:00 úvod 01:00 co je světové hospodářství 02:21 nárůst obyvatel 03:41 rozšiřování role státu 04:12 růst světové produkce 04:47 politické změny 05:08 institucionální změny 05:40 strukturální změny 06:16 vzestup mezinárodního obchodu 06:58 úroveň industrializace 07:27 HDP na obyvatele 07:57 železniční tratě 08:11 Růst objemu obchodu(role VB) 11:00 Zbrojení před WW1
Novou předsedkyní české odbočky Mezinárodní obchodní komory (ICC ČR) je od 1. ledna Jitka Haubová. Ve funkci vystřídala Miloše Olíka, který se stane místopředsedou. Výkonným ředitelem ICC ČR je i nadále Karel Machotka.
Ukrajinci kvůli ruské agresi sklidili letos o čtyřicet procent míň obilí než loni. Obilnice světa proto nebude moci uspokojit všechny, kdo jsou na ní závislí. Rusko tak zvyšuje napětí nejen na hranicích Evropy, ale i na Blízkém východě a v Africe, které z ukrajinského obilí z velké části žijí.
O jasných výhodách digitalizace, „wikipedii“ pro firmy hledající uplatnění na zahraničních trzích i službách, které jim poskytuje aliance bank, si s námi povídal Jakub Váňa, manažer Trade Clubu v ČSOB.
Vztahy mezi zeměmi na Blízkém východě se uklidňují. Izraelská obchodní dohoda se Spojenými arabskými emiráty ruší clo na 96 procent zboží. Může jít také o přípravu na komplikovanější obchodní prostředí způsobené válkou na Ukrajině.
Ruská invaze na Ukrajinu zasadila poslední ránu rostoucí globalizaci. Výsledkem bude víc pracovních míst v západních ekonomikách, větší rozdíly mezi vyspělými a rozvojovými zeměmi a větší chudoba pro všechny. Nemusíme ale zoufat. Vlna globalizace, kterou jsem zažili, není první a patrně nebude ani poslední. Jen ta další bude zase trochu jiná a může přijít až za desítky let.
Ruský prezident Vladimir Putin stupňuje svoji hru vabank vůči Evropské unii a obecně Západu. Pravděpodobně totiž rozšíří okruh zboží, které Rusko bude ochotno „nepřátelským zemím“, včetně Česka, prodávat pouze za rubly.
Přepravní společnost Maersk zvažuje, že pozastaví veškeré kontejnerové dodávky z a do Ruska. Reaguje tak na sankce Západu za ruskou invazi na Ukrajinu, píše Reuters.
Pro Česko je Rusko méně důležitý vývozní trh než třeba Belgie. Případná válka Ruska s Ukrajinou a související sankce by se Česka přímo dotkly jen omezeně, třeba ve formě dražších pohonných hmot.
Český průmysl nebývale hromadí zásoby, bojí se další logistické krize. Toto křečkování je ale zásadním zdrojem inflace, komentuje ekonom Lukáš Kovanda nejnovější data o stavu českého zpracovatelského průmyslu, které zveřejňuje společnost IHS Markit. Stávající světová logistická krize však naštěstí odeznívá, dodává Kovanda.
Média v Číně hodnotí vývoj v české politice jako „náhlou změnu oblohy“ a Čína by „měla být ostražitá“. Jaký bude mít výsledek voleb i stav prezidenta Miloše Zemana dopad na vztahy obou zemí podle čtenářů Seznam Zpráv?
Čínské sankce na australský export vyjdou „protinožce“ draho. Celkový dopad na australskou ekonomiku však mohl být horší. Mezeru po Číně naštěstí zaplnil obchod s ostatními státy.
Akcionáře čekají dividendové žně; delta (snad) ekonomiku neohrozí; Kofola nasazuje vratné lahve; banky navýší rezervní kapitál; největší světový výrobce čipů TSMC dost zdraží; ČEZ řekne za dva roky, jak naloží s lithiem pod Cínovcem; ruské akcie zažívají rally; mediální dění u Forbesu a Axel Springeru; lodní přepravce Maersk najíždí na zelenou vlnu; Samsung navyšuje investice do rozvoje a Branson „pošle” družice na burzu.
Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.
Loď Ever Given v březnu na šest dní ochromila světový obchod, vzpříčila se v Suezském průplavu. Dodnes ji egyptské úřady zadržují a chtějí po majitelích plavidla odškodnění.
Investice 100 mil. eur posunula skupinu Rohlik mezi jednorožce; IPO jsou letos trendy; ČEZ spustil dividendové zně; ECB přestane omezovat bankám dividendy; trh M&A šlape naplno; lidový broker Robinhood dostal obří pokutu; Renault a Volvo naskakují do "elektrovlaku"; létat se bude - United Airlines pořídí 270 letadel; Agrofert nakupoval v Chorvatsku; Stellantis rozšíří slovenský autoland; z Fondu obnovy odtekly první peníze; investice Portu rozšiřují služby Air Bank a státní kasa dál rekordně krvácí a další zprávy z byznysu v našem pravidelném přehledu.
K čemu se dají použít staré koňské podkovy? Myslíte, že jen jako dekorace pro štěstí nebo k přetavení v hutích? Čínští kováři objevili jedno velmi specifické využití starých podkov, kvůli kterému je vykupovali z celého světa a ve velkém dováželi do Číny. Více v článku z roku 1908.
Sněmovna vyloučila Rusko a Čínu z dostavby Dukovan; Primark otevřel v Praze obchod; Praha postaví metro D; průměrná hypoteční sazba je nad dvěma procenty; EU a USA se usmířily ve sporu o výrobě letadel; Penta mění vlastnickou strukturu; Musk znovu čaroval s bitcoinem; covid ochromil dopravu kontejnerů z Číny; EU vydala první dluhopisy na obnovu po covidu; ČNB získala krizové pravomoci; chorvatský Rimac má zálusk na Bugatti; Seznam zvýšil požadavek na Google o náhradu škody.
Největší asijské ekonomiky se dalšímu propadu vyhnuly, zatímco hospodářství v USA a evropských zemích brzdí druhá vlna koronaviru. Asie se proto snaží udržet dynamiku vzhledem k poklesu ekonomik svých obchodních partnerů.
Bidenova administrativa bude při řešení zahraničních záležitostí umírněnější a vyzrálejší a nepochybně zaujme k problematice mezinárodního obchodu spíše multilaterální postoj. Obrat o 180° ale ve vztahu k Číně není moc pravděpodobný. Rétorika se změní, ale nová vláda bude mít nejspíš proti Pekingu úplně stejné námitky jako její předchůdci.