Zavřít
Nacisté

Nacisté

Nejnovější články na Seznamu na téma Nacisté
  • Neovlivní

    Odejděte, vyzvaly Babiše rodiny přeživších holokaustu a bojovníků proti nacismu

    Před 2 dny
    Opoziční poslanec se má podle nich stáhnout z veřejného života kvůli svým slovům o fašistech a nacistech. Skupina potomků a příbuzných hrdinů protinacistického odboje a obětí holocaustu a vězňů nacistické totality vyzvala poslance Andreje Babiše, aby se stáhl z veřejného života. A to kvůli tomu, jak častoval své politické oponenty slovy “nacisté” a “fašisté”. ¨ “Mezi signatáři veřejné výzvy jsou potomci bojovníků proti nacismu, příbuzní přeživších holokaustu i někdejší disidenti. Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších obdobích naší země, zavražděni, mučeni, prošli peklem koncentračních táborů, bojovali, krváceli a nasazovali životy proti německému nacismu…
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Tato teenagerka zabíjela nacisty se svou sestrou během druhé světové války

    Před 4 dny
    Sestry Freddie a Truus Oversteegen tehdy přepadaly nacistické důstojníky ze svých kol, ale nikdy neprozradily, kolik jich zavraždily.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Představil světu Mendelův život. Sám trpěl v boji proti „árijské rase“

    Před 19 dny
    Téměř zapomenutý brněnský Němec Hugo Iltis před druhou světovou válkou pro svět znovubojevil Gregora Johanna Mendela. Bojoval proti nacismu, s útěkem do Spojených států mu pomáhal Albert Einstein. Připomíná jej nová výstava.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Konec české ostudy. Začala demolice vepřína v Letech

    Před 21 dny
    V pátek symbolicky začala demolice vepřína v Letech na Písecku, který leží na místě bývalého koncentračního tábora, kde bylo za druhé světové války internováno víc jak 1300 Romů. Za 100 milionů zde vznikne památník.
  • Antifascist Art

    Z Prahy bojoval proti Hitlerovi, svým dílem položil základ internetovým vtipům

    Před 1 měsícem
    Bilingvní a kulturně vyspělá Praha nabízela ty nejlepší podmínky především uměleckému a intelektuálnímu exilu. Jednou z nejdůležitějších aktivit utečenců v Praze bylo vydávaní desítek kulturně-společenských časopisů. V dubnu 1933 do Prahy utekl i John Heartfield, který dal časopisu AIZ, jenž přemístil z Berlína do Prahy, jeho nezapomenutelný vizuální styl.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Brzy bude plyn zdarma pro každého". Výstava karikatury a humoru z roku 1934

    Před 1 měsícem
    Legendární výstava protinacistické karikatury v Praze v roce 1934 vyvolala ostrou reakci u německého velvyslance Dr. Kocha. Jeho ostrou nótu následovali ambasadoři Itálie, Rakouska a Vatikánu. Největší pozdvižení způsobila fotomontáž Johna Heartfielda s názvem "Adolf Nadčlověk – polyká zlato ale má plechovou hubu".
     Komentáře
  • Temná doba

    Protektorátní armáda: Vlastenci, či kolaboranti? Aneb jak se celá myšlenka Němcům vymstila

    Před 1 měsícem
    Takzvané vládní vojsko vzniklo záhy po okupaci Československa nacisty. Sídlilo v pražských Štefánikových kasárnách na Náměstí Kinských. Od ledna 1940 se stalo jedinou oficiální vojenskou složkou protektorátu. Nacisté se tak snažili vytvořit dojem, že protektorát je samostatným územím, které má „vlastní“ armádu. Jaké byly úkoly vládního vojska a jak dopadla tato vojenská instituce po válce?
     Komentáře
  • VědaŽivě

    „Dejte dítě Führerovi“ aneb Jak fungoval nacistický program Lebensborn, který vychovával „pravé Árijce“

    Před 1 měsícem
    Organizace, která inspirovala online hru „My Child Lebensborn“, vychovávala děti vojáků SS. Pasovala je do role „plnokrevných Árijců“ a umístila do ideově čistého prostředí.
     Komentáře
  • Utajené příběhy českých dějin

    Kdo se pokusil odhalit tajemství štěchovického pokladu?

    Před 1 měsícem
    Historie naší země je plná otazníků a témat, o kterých se nemluví. Odhalte jejich tajemství na iprima.cz
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Násilí, pedofilie a syfilis – jak fungovaly nevěstince v době třetí říše, a proč do nich dívky chodily pracovat zcela dobrovolně?

    Před 1 měsícem
    Dvě nejstarší profese světa šly vždy ruku v ruce. Řeč je o vojácích a prostitutkách. Dlouhodobá kontrolovatelnost armády mladých mužů se bez tohoto nástroje neobešla.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Adolf Hitler: Psychopat posedlý okultismem a paranormálními jevy

    Před 1 měsícem
    Adolf Hitler, který v dobách Třetí říše vládl železnou pěstí, byl známý svou brutalitou a antisemitským a rasistickým světonázorem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obrazem: Nový zvon jako vzpomínka na ty, co u nás ukradli nacisté

    Před 1 měsícem
    Tohle nejsou záběry z koncertu Rammsteinů, ale fotky ze zvonařské dílny v Innsbrucku. Řemeslníci v dílně s více jak 400letou tradicí odlili zvon jak vzpomínku na zvony, které nacisté za Protektorátu roztavili na zbraně.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    Okno do kontinua historie. Úvod do vztahu fašismu a kultury

    Před 2 měsíci
    „Historie nám napovídá, že se dnes řítíme do velmi turbulentního období, protože jsme na začátku vleklé a hluboké hospodářská krize. V takových chvílích mocenská elita zpravidla sahá k jednomu a stále stejnému řešení – podpoře fašismu," říká Pavel Karous v úvodním dílu pořadu o československém antifašistickém umění.
     Komentáře
  • Deník

    Je jim přes devadesát a mají vztek. Invaze připomněla ženám druhou světovou

    Před 3 měsíci
    Pamětnice vypráví, jak během druhé světové války pomáhaly vojákům Rudé armády osvobodit Ukrajinu z nacistického sevření. Krvavou minulost jim dnes smutně připomíná probíhající ruská „speciální vojenská operace“.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Velký poklad nacistů v Alpách? Otázky stále zůstávají

    Před 3 měsíci
    Když se blížil konec nacistické nadvlády, bylo jasné, že je potřeba ukrýt spousty tajných dokumentů a také obrovské bohatství.
     Komentáře
  • MotorGuru

    Zabiják nacistů a československá tajná zbraň. To je Tatra 87 V8, které ukradlo design Porsche

    Před 3 měsíci
    Spojenci Tatře říkali "česká tajná zbraň", protože po pádu Československa připravila o život několik německých důstojníků, píše server Hot Cars. Pojďme se na auto podívat zblízka.
     Komentáře
  • S ženskou za kniplem

    Tam, kde vraždili a vypalovali nacisté. Ženská za kniplem letí na Hornolidečsko

    Před 3 měsíci
    V dnešním díle se vydáváme do regionu, který sužovali nejen kuruci a Turci, ale také nacisté. Na Hornolidečsku bylo na konci války nejvíce vypálených osad. A také se dozvíte něco o rychlostech letadla.
     Komentáře
  • Techsvět

    Tohle byly nejtajnější nacistické zbraně

    Před 4 měsíci
    Nacisté prosluli vývojem a konstrukcí inovativních zbraní, včetně revolučních zázračných zbraní (Wunderwaffen). Ačkoli některé nacistické konstrukce zbraní byly nepochybně přitažené za vlasy a nepraktické, jako například tank Panzer 1000, monstrum o hmotnosti 1 000 tun, jiné byly vysoce sofistikované a předběhly svou dobu i konkurenci, píše server History Hit.
     Komentáře
  • Události247

    Ruská média píší, že je čas denacifikovat Polsko. Obávají se vpádu NATO na Ukrajinu

    Před 4 měsíci
    Vyslání mírových sil NATO na Ukrajinu by vedlo k přímé konfrontaci mezi Ruskem a Severoatlantickou aliancí. Prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.
     Komentáře
  • Newtimes

    La Résistance: nepotěšující a zamlčovaná fakta o francouzském válečném odboji

    Před 5 měsíci
    Skutečnost o francouzském hnutí odporu, La Résistance, není zdaleka tak lichotivá, jak ji země galského kohouta interpretuje.
     Komentáře
  • Newtimes

    Pokusy na lidech ze světa a nedávné minulosti. Všechny velmoci mají na rukou krev

    Před 5 měsíci
    Pokusy na lidech neskončily s nacistickými koncentračními tábory. Řada srovnatelně děsivých experimentů běžela ještě donedávna.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Kdo zradil Annu Frankovou? Po 6 letech bádání a vyloučení 11 podezřelých mají vyšetřovatelé jasno

    Před 5 měsíci
    Po 77 letech tým vyšetřovatelů věří, že našel osobu, která udala nacistům polohu Anny Frankové. To nakonec vedlo jak k její smrti, tak i většiny její rodiny.
     Komentáře
  • Newtimes

    Jaké knihy pálili nacisté? Jsou tyto knihy někomu nepohodlné i dnes?

    Před 6 měsíci
    Pálení knih máme spojené s nacistickým Německem, ale téma se dostává do popředí i dnes. Jak vypadá počátek nejtvrdší cenzury?
     Komentáře
  • Netflixer

    Na Netflix míří film o postiženém chlapci, kterého v rámci Hitlerova programu Aktion T4 pronásledují nacisté

    Před 6 měsíci
    Netflix si pro své předplatitele připravil krátký 14minutový film Forgive Us Our Trespasses (Odpusťte nám naše prohřešky), který uvede 17. února. Snímek se odehrává v roce 1939, kdy je v Německu nacistickými vojáky pronásledován postižený chlapec. Hitler totiž uzákonil Aktion T4.
     Komentáře
  • Pražský deník

    Velký nacistický zločin. Před osmdesáti lety ukradli skoro 10 tisíc zvonů

    Před 6 měsíci
    /FOTOGALERIE/ Z Protektorátu Čechy a Morava zmizelo za druhé světové války 9 801 zvonů. Byly odvezeny a přetaveny na zbraně. Tento zločin chce připomenout sbírka. Z jejího výtěžku bude vyroben zvon pro Rohanský ostrov.
     Komentáře
  • Dotyk

    Brána do pekel na hradě Houska: S tajemnými jevy si neví rady ani vědci

    Před 6 měsíci
    Patří mezi nejtajemnější hrady u nás. Hrad Houska stojí uprostřed hlubokých hvozdů Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko. Historici stále přesně netuší, kdo opravdu objekt postavil, jak přesně je starý a za jakým účelem byl vybudován. Navíc, jeho střílny jsou obrácené směrem dovnitř.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jak utéct z protektorátu? Odpoví nová hra ze studia Univerzity Karlovy

    Před 6 měsíci
    Stali se známými díky úspěchům svých dvou historických her, teď do světa pouštějí menší obhlídku historie kolem Jana Opletala. Řeč je o herním studiu Charles Games, které založila dceřiná firma Univerzity Karlovy, a jeho nové hře.
     Komentáře
  • Techsvět

    Největší nacistická zbraň Schwerer Gustav. Proč neuspěla?

    Před 6 měsíci
    Zbraň Schwerer Gustav byla jedním z nejslibnějších a největších projektů ve vojenské historii. Těsně před vypuknutím druhé světové války, zatímco vojenský průmysl vyvíjel a vyráběl zbraně, děla a vozidla vynikajícím tempem, byl navržen projekt železničního děla Gustav. Největší a nejvýkonnější zbraň, která kdy byla vytvořena, byla navržena v roce 1937, napsal server Hot Cars.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Konečné řešení. Tak tenká je hranice mezi zrůdou a obyčejným člověkem

    Před 6 měsíci
    Židy je třeba vyhladit. Co nejrychleji, co nejefektivněji. To bylo téma konference ve Wannsee 20. ledna 1942. I konference byla rychlá a efektivní. Patnáct vojáků, politiků a úředníků narýsovalo obrysy holocaustu za hodinu a půl.
  • Badatelé

    Strasser a Formis – předválečné vraždy Reinharda Heydricha v ČSR

    Před 6 měsíci
    První oběti nacistické zvůle na našem území se nedatují začátkem německé okupace. Nacisté u nás vraždili už v první polovině 30. let 20. století. Historii takzvaných fémových soudů a zapomenutý případ vraždy Theodora Lessinga jsme probírali v minulém článku. (pokračování minulého článku o fémových soudech) Otto Strasser byl až do roku významným německým nacionálním socialistou, kříženým s komunistou. Společně s Josefem Goebbelsem vedli levicové křídlo NSDAP. Josef Goebbels se v průběhu let přiklonil k Adolfu Hitlerovi. Otto Strasser si i nadále vedl své levicové, a tak ho Hitler nechal z NSDAP vyloučit. Strassera to neodradilo a neumlčelo. Založil vlastní organizaci Černá fronta a snažil se Hitlerovi oponovat. Při noci dlouhých nožů z 29. na 30. června 1934 byl zavražděn bratr Gregor Strasser, rovněž politicky činný. Otto Strasser následně emigroval do Prahy, kde ho československá policie ochránila před několika atentáty. Za těmito atentáty ovšem nestál vrah – samotář, ale tajná služba SS Sicherheitsdienst pod vedením Reinharda Heydricha. Jedním z vyslaných vrahů byl i Alfred Naujocks, později nechvalně známý jako muž, který fingovaným útokem na německý vysílač v Gliwicích začal druhou světovou válku. Naujocks se svými spolupachateli neuspěl, což vzbudilo Heydrichovu zuřivost. Jako příležitost k odčinění hanby dostal Naujocks další úkol na československém území. Tou dobou už na našem území pobýval další uprchlík z Německa Rudolf Formis. Rudolf Formis byl nadšeným radioamatérem. Spoluzakládal klub německých radioamatérů a v době nástupu nacismu byl technickým ředitelem rozhlasové stanice ve Stuttgartu. Když v únoru 1934 novopečený vůdce řečnil v rozhlase, stuttgartský vysílač se odmlčel a namísto vůdcova projevu se z něj ozvalo „nechceme zločince Hitlera.“ Rudolf Formis byl vyhozen z práce a vyšetřován. Gestapo mu ale nemohlo úmyslnou sabotáž prokázat. V dubnu 1934 se Formisovi podařilo utéct do Československa.
     Komentáře
  • Badatelé

    Fémové soudy: Zapomenuté nacistické vraždy na území Československa

    Před 7 měsíci
    Ještě než vstoupila noha německého vojáka na československé území, poslal k nám Hitler svoje vrahy. Nacisty provedené vraždy na našem území se spojují s daleko starším tajemným fenoménem. Féma je slovo ze staré němčiny, označující tajný soud. Počátky tajných soudů lze vyhledat až ve 13. století ve Vestfálsku. V roce 1254 končí období vlády rodu Štaufů na římskoněmeckém trůnu a začalo desítky let trvající bezvládí.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Atentát na Heydricha: Zabití důstojníka SS rozpoutalo na území Protektorátu Čechy a Morava doslova peklo

    Před 7 měsíci
    Zhruba dvacetivteřinovou akci parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka považují historici za jednu z nejvýraznějších protinacistických odbojových akcí v celé okupované Evropě.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Nacistický průvodce pro šťastné a veselé Vánoce: Vůdcova vize se promítla do všech německých domácností

    Před 8 měsíci
    Jestli to tak Němcům vyhovovalo, těžko říct, ale Hitler na to pohlížel jinak. Naplánoval si dokonalé Vánoce, které museli dodržovat všichni obyvatelé Německa.
     Komentáře
  • StoryMag

    Velký útěk aneb jak se 76 odvážným mužům podařilo utéct z nacistického vězení

    Před 8 měsíci
    Hromadný útěk sedmdesáti šesti spojeneckých letců z nacistického zajateckého tábora v březnu 1944 je dodnes jedním z nejznámějších a nejpůsobivějších útěků z vězení. Přestože německá Luftwaffe navrhla tábor Stalag Luft III tak, aby z něj nebylo možné utéci, odvážní muži, jejichž čin byl zvěčněn také ve filmu Velký útěk z roku 1963, dokázali opak.
     Komentáře
  • Olomoucká Drbna

    Experti na 3D tiskárně vytvořili model olomoucké synagogy, kterou vypálili nacisté

    Před 8 měsíci
    Podrobný model synagogy v centru Olomouce, kterou v roce 1939 vypálili nacisté, vytvořili pomocí 3D tiskárny odborníci z katedry geoinformatiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého. Ve slévárně model poslouží jako forma pro výrobu bronzového odlitku synagogy, který bude stát na Palachově náměstí.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Černá kniha: Výjimečné válečné drama, ve kterém je hranice mezi dobrem a zlem mnohem tenčí než obvykle

    Před 8 měsíci
    Občas se objeví film, který sice na jednu stranu zůstává pevně zakořeněn v konvencích žánru, ale na stranu druhou si zároveň pohrává s diváckými předsudky a očekáváními. Obvykle jsou to pokusy neohrabané a samoúčelné.
     Komentáře
  • Techsvět

    Hitlerova tajná zbraň. Němci postavili experimentální stíhačku Stealth

    Před 8 měsíci
    Hitlerovi konstruktéři vynalezli stíhačku s létajícími křídly, která se však nikdy nedostala do boje. Němci ale postavili její kopii, napsal web National Interest.
     Komentáře
  • Fantasymag

    Call of Duty: Vanguard – vizuálně vymazlená akce z 2. světové války se spoustou bugů a nedodělků

    Před 8 měsíci
    Šestice nepravděpodobných spojenců z různých zemí a různých armád dostane jedné noci roku 1945 za úkol unést vlak směřující do Hamburku. Tohle je operace Vanguard. Tady jde o všechno – a především o zabránění vzniku Čtvrté říše.
     Komentáře
  • Newtimes

    Dam Jehudi Nakam: plán Židů na odplatu za holocaust nevyšel. Co se stalo?

    Před 9 měsíci
    Vojenská skupina Nakam vznikla krátce po 2. světové válce. Cílem této židovské jednotky pomsty bylo jediné: zabíjet Němce za jejich zvěrtsva.
     Komentáře
  • Kritiky

    Strom splněných přání - příběh, který zahřeje víc než hrnek čokolády

    Před 9 měsíci
    Máte rádi cestování? Chcete si na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je cestovat jako novinářka? Neváhejte, popadněte deku, hrnek voňavé kávy či čokolády a pusťte se do čtení.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Poslední Žid: Unikátní fotografie zachytily nacistickou čistku až 28 000 lidí

    Před 9 měsíci
    Dnes již ikonická fotografie zachycující posledního žida klečícího nad masovým hrobem vznikla během bestiálního vraždění tzv. Einsatzgruppen.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Tajemné místo Šangri-La: Nacisté po něm usilovně pátrali s cílem najít čistou árijskou rasu

    Před 9 měsíci
    V první polovině 20. století kolovalo o Tibetu a jeho okolí v Evropě mnoho legend, kterým řada lidí věřila. Nacisté je chtěli dokonce zneužít.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Co předcházelo bitvě v Ardenách? Hitlerův záměr byl jasný, situace pro nacisty byla zoufalá

    Před 9 měsíci
    Bitva v Ardenách byl plán Adolfa Hitlera, který měl dostat nacistické Německo z velmi těžké situace, ve které se nacházelo. Kolegové Hitlera však s jeho plánem nesouhlasili.
     Komentáře
  • Náš region

    Příští rok to bude 80 let od vyhlazení Ležáků nacisty. Památník chystá novou expozici

    Před 10 měsíci
    Památník Ležáky připravuje novou expozici k 80. výročí vyhlazení osady nacisty. Jeho správa využije k obměně muzea opravy jediné příjezdové silnice, která k památníku…
     Komentáře
  • Badatelé

    Atomový sklep ve Vemorku – Návštěva místa, kde Hitler prohrál druhou světovou válku

    Před 10 měsíci
    Elektrárna s továrnou na umělá hnojiva v norském vnitrozemí je místo, kde byla bez nadsázky rozhodnuta druhá světová válka. Před zničením zdejšího provozu byl totiž Hitler ve výrobě atomové zbraně podstatně napřed. A jak se ukazuje až nyní, na atomové bombě nacisté pracovali až do samotného konce války.
     Komentáře
  • Badatelé

    Sklep továrny na těžkou vodu: První návštěva místa, kde byl zvrácen výsledek druhé světové války

    Před 10 měsíci
    V Norsku otevírají místo, které mělo přinést nacistům vítězství ve válce. Elektrárna Vemork a suterén se separátory na těžkou vodu nakonec zničili spojenci. Nyní se otevírá. Buďte prvními, kdo nahlédne dovnitř.
     Komentáře
  • Benešovský deník

    Zpátky doma! Drsné podmínky zámku pomůže štítu překonat klimatizovaný box

    Před 10 měsíci
    /FOTOGALERIE/ Renesanční štít s motivem dobytí Kartága zmizel z Konopiště už v roce 1943. K jeho navrácení došlo ale teprve 20. září 2021. Na středočeský zámek přicestoval z Philadelphia Museum of Art, kde ho lidé obdivovali téměř půl století.
     Komentáře
  • Dotyk

    Chrabrý český rytíř se ve zbroji a na koni postavil německým tankům. Jak dopadl?

    Před 11 měsíci
    Mnichovská dohoda je pro Čechy skoro stejně ožehavým tématem, jako pro Američany válka ve Vietnamu. Dodnes není tato rána zahojena, jelikož naše země, bezbranná proti přesila, musela oddat své pohraničí do rukou okupantům. To se nelíbilo nikomu, ale jen někteří se skutečně vzepřeli. I když někdy skutečně velmi nebezpečně, zato symbolicky.
     Komentáře
  • Dotyk

    Co po válce udělali francouzským ženám, které kolaborovaly s nacisty?

    Před 11 měsíci
    Váleční kolaboranti to měli těžké vždy a v každé zemi. V době, kdy se jim vedlo dobře, protože sympatizovali s těmi „správnými“, byli nenáviděni svými spoluobčany, a po skončení války si to většinou velmi tvrdě odnesli, nezřídka i pomstou nejtěžší. Co se ale po válce dělo ženám, které sdílely lože s Němci?
     Komentáře
  • inStory

    Byl nalezen další nacistický masový hrob. Jsou v něm i ostatky členů polského odboje

    Před 11 měsíci
    Objevený masový hrob, který se nacisté snažili na konci druhé světové války zničit, obsahuje ostatky pěti stovek obětí a je dalším důkazem šíleného nacistického běsnění v polské oblasti Pomořansko na začátku války.
     Komentáře
  • Badatelé

    Sekyrárna a šibenice na Pankráci: Místo, kde přišlo o život tisíce lidí

    Před 1 rokem
    Místo, kde zemřelo šest lidí za Rakousko-Uherska, tisíce lidí za Protektorátu a stovky po válce. Gilotina v prostředním objektu, šibenice na dvorku za nemocnicí a popraviště ve sklepě pankrácké věznice.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Nejdříve milovaná, nakonec zatracovaná Adina Mandlová. Jaký byl život této hvězdy 30. let 20. století?

    Před 1 rokem
    Vlastním jménem Jarmila Anna Františka Marie Mandlová se narodila 28. ledna 1910 v Mladé Boleslavi. Později si jméno změnila na Adina Mandlová a v Německu ji znali i pod pseudonymem Lil Adina. Byla československou herečkou a hvězdou, byla stejně krásná jako chytrá – a dokázala okouzlit každého muže. Ve 30. letech 20. století to byla hvězda první kategorie, pak ale přišla válka.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Archivy vydaly zprávu o nacistickém táboře na britské půdě, Britové ji tutlali

    Před 1 rokem
    Normanské ostrovy byly jediné teritorium britské koruny, které během 2. světové války okupovali Němci. Na ostrově Alderney panovaly v koncentračních táborech kruté podmínky. Britové události po válce vyšetřili, ale poté zatajili.
     Komentáře
  • Dotyk

    Kdo byli ve skutečnosti Árijci? Nacisté by zuřili

    Před 1 rokem
    Blond vlasy, modré oči, ušlechtilý výraz tváře, dokonalé chování a inteligentní vystupování. Tak vypadal, podle Adolfa Hitlera, dokonalý árijec. Benito Mussolini s ním souhlasil jen částečně. Jako vášnivý Ital toleroval i tmavší typy.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Několik konců 2. světové války. Proč neslaví celý svět jenom dnes

    Před 1 rokem
    V sobotu se slaví 76 let od konce 2. světové války. Ve francouzské Remeši si významné výročí připomněli už včera, Rusové ho zase oslaví až zítra. Může za to dvojí kapitulace Německa i únik informací z médií.
     Komentáře
  • Deník

    Masakr v Trhové Kamenici: svět slavil mír, Češi ale dál umírali krutým způsobem

    Před 1 rokem
    Svět už slavil mír a v Praze německý generál Rudolf Toussaint podepsal kapitulační protokol o stažení německých vojsk a ponechání těžkých zbraní v metropoli. Přesto však na českém území 8. května 1945 nadále umírali lidé. Krutý a zbytečný masakr civilistů zažila ten den například Trhová Kamenice na Vysočině.
     Komentáře
  • Deník

    Na vlastní oči viděla zrůdnosti nacistů. Pomstila se jako židovská partyzánka

    Před 1 rokem
    „My jsme nemohli volit, zda konvertovat ke křesťanství, nebo se obětovat pro posvěcení Božího jména – v tom jsme se lišili od našich předků… Mohli jsme si vybrat jen způsob, jak žít až do úplného konce jako svobodní Židé a zemřít jako osvobození lidé,“ prohlásila v roce 1982 Różka Korczaková-Marlaová. Židovská partyzánka a účastnice protinacistického odboje.
     Komentáře
  • StoryMag

    Jak se žilo v Protektorátu Čechy a Morava? Nucené nasazení pro 600 tisíc lidí a zatemnění velkých měst

    Před 1 rokem
    Povědomí o tom, že Protektorát Čechy a Morava vznikl před více než 82 lety poté, co 15. 3. 1939 Německo obsadilo zbytek někdejší republiky, má pravděpodobně většina z nás. Stejně tak, že zanikl s koncem války v Evropě, 8. května 1945. Jaký byl ale život obyčejných lidí za okupace, po dobu těch dlouhých, temných 2248 dní?
     Komentáře
  • StoryMag

    Jak se žilo v Protektorátu Čechy a Morava? Kilo cukru vyšlo na černém trhu na ¾ mzdy

    Před 1 rokem
    Povědomí o tom, že Protektorát Čechy a Morava vznikl před více než 82 lety poté, co 15. 3. 1939 Německo obsadilo zbytek někdejší republiky, má pravděpodobně většina z nás. Stejně tak, že zanikl s koncem války v Evropě, 8. května 1945. Jaký byl ale život obyčejných lidí za okupace, po dobu těch dlouhých, temných 2248 dní?
     Komentáře
  • StoryMag

    Před 100 lety se narodila, o 22 let později ji gestapo popravilo, Maruška Kudeříková během krutých výslechů mlčela

    Před 1 rokem
    Marie, možná ale častěji spíše Maruška Kudeříková se v době protektorátu účastnila domácího protinacistického odboje. Gestapo ji však dopadlo a mučením se z ní snažilo vymámit jména dalších zrádců Říše. Mlčela, nikoho neprozradila a možná se i právě proto dočkala dlouhého pobytu v cele smrti i podivného způsobu popravy. Po válce se o ní mluvilo hodně, komunistům se hodila do propagandy, po roce 1989 ale naopak upadla v zapomnění.
     Komentáře
Reklama