Až 25 velkokapacitních tramvají. Dopravní podnik Ostrava dnes vypsal veřejnou soutěž na nové tramvaje a hledá dodavatele. Součástí zakázky je mimořádně také zajištění servisu, takzvané těžké údržby dodaných vozů. Celková předpokládaná hodnota je 2 miliardy 250 milionů korun.
Žáci karvinské Základní škola Dělnická patří mezi stálice nejlepších a nejrychlejších písařů všemi deseti. Děti se učí psát všemi deseti v hodinách informatiky od 6. třídy a také ve volitelném kroužku, který mohou navštěvovat už od 4. ročníku.
Vážná dopravní nehoda zaměstnala v pátek dopoledne ostravské záchranáře. Na výjezdu z Ostravy na silnici I/11 ve směru na Opavu se převrátil kamion. Těsně předtím naboural do vozidla silniční údržby. Na místě byl hlášen jeden zraněný. Silnice se musela v jednom směru uzavřít.
Těžební společnost OKD chce letos na Karvinsku přijmout více než 200 nových zaměstnanců. Hledá zejména pracovníky s důlní praxí jako náhradu za přirozené odchody například do důchodu, sdělila mluvčí OKD Barbora Černá Dvořáková.
Poté, co společnost OKD loni v reakci na energetickou situaci v Česku rozhodla, že těžba v dole ČSM bude pokračovat až do konce roku 2025, musí hledat jako náhradu za přirozené odchody nové kvalifikované zaměstnance. Jedná se zejména o pracovníky s důlní praxí, kterých plánuje v letošním roce přijmout na dvě stě.
Všichni Hornosušané mají v paměti ženský pěvecký sbor Šárka, který měl 50letou historii. Nyní začala nová éra a soubor pokračuje dál jako Smíšený pěvecký sbor Slavíci z Horní Suché. Vždy jednou týdně se scházejí členové na zkoušce. Společně pak vystupují na kulturních akcích, a to ne jen v obci, ale v celém regionu.
Albrechtova SŠ v Českém Těšíně se aktivně zapojuje do nejrůznějších projektů a také pořádá atraktivní soutěže nejen pro své žáky. Jednou z nich byla například soutěž Hledám práci, což je v podstatě simulace reálného výběrového řízení.
Předseda hnutí ANO Andrej Babiš opět během obstrukcí kvůli valorizaci důchodů vystoupil na plénu sněmovny. Jeho nezastavitelné myšlenky běžely jako vždy mnoha směry, tentokrát ale poslance ...
Konec února vyvolává u mnoha obyvatel karvinského regionu vzpomínku na velkou životní změnu. Před 25 lety skončila těžba uhlí v petřvaldské pánvi, kde fungovalo šest dolů - Pokrok, Hedvika, Ludvík, Žofie, Evžen a Václav, kterým se za bývalého režimu říkalo Fučík.
Na Britském velvyslanectví v Praze podepsal v těchto dnech státní podnik DIAMO Memorandum o porozumění se skotskou společností Gravitricity Ltd zabývající se akumulací energie. Společnost Gravitricity vyvinula technologii podzemního skladování energie, která využívá sílu gravitace a mohla by hrát významnou roli při přechodu Evropy na obnovitelné zdroje.
Obnovitelné zdroje jsou nestálé, a tak je potřeba jejich výkon ukládat. Ostravsko-karvinské doly v tom mohou pomoci. Skotský startup je totiž chce využít k vybudování obří baterie na principu klasického závaží.
Válka na Ukrajině vrátila do hry odepisované uhlí. V Česku se symbolem fosilní renesance stalo nečekané prodloužení těžby v poslední černouhelné důlní firmě. OKD přežije minimálně další tři roky.
Společnost Heimstaden, která je největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení v Česku, letos investuje do svého portfolia téměř dvě miliardy korun. Z toho více než třetina půjde na renovaci bytů a 330 milionů korun na zateplení domů. Uvedla to mluvčí Heimstadenu Kateřina Piechowicz. Loni firma investovala téměř 2,5 miliardy korun.
Místní akční skupina Opavsko připravila ojedinělý projekt. Takzvanou mobilní polytechnickou laboratoř. Ta bude vybavena kvalitními pracovními nástroji i technikou, se kterou se budou učit školáci pracovat. Od září bude pojízdná dílna objíždět školy v regionu. Projekt má u dětí podporovat manuální zručnost a vzbudit u nich zájem o studium řemeslných oborů.
V Ostravě-Porubě žije kolem 50 lidí bez domova. Venku ve stanech a jiných příbytcích tráví den i noc. Další desítky lidí mají kde spát a venku se zdržují pouze přes den. Pomocnou ruku jim nabízí sociální odbor porubské radnice.
Porubané pomohli dalšímu postiženému dítěti V rámci charitativní sbírky Srdce pro Porubu se tentokrát vybíraly peníze na 6 letého Matýska, který vzácným vrozeným onemocněním zvaným Kartagenerův syndrom.
Karviná má zpracovaný plán udržitelné městské mobility. Zahrnuje podrobné šetření dopravní situace ve městě, sčítání chodců, cyklistů i cestujících v městské hromadné dopravě nebo intenzitu průjezdů automobilů městem. Model slouží k optimalizaci dopravy ve městě v dalších letech.
Zdeňka Šupíková, Seniorka roku 2020 Moravskoslezského kraje, oslavila krásných 90 let. I v tomto věku se stará nejen o vnoučata a pravnoučata, ale dlouhodobě se věnuje i lidem s Parkinsonovou nemocí.
Odstartoval druhý ročník participativního projektu Zapoj F-M. Z návrhů veřejnosti do něj bylo vybráno devět míst. Proměnou za milion korun bude ale moci projít pouze jedno. To vyberou lidé prostřednictvím hlasování, které probíhá online i papírovou formou přímo na magistrátu.
Policisté zveřejnili nové informace týkající se požáru rodinného domku v Martinově. V případu z půlky ledna letošního roku byl pohřešován a hledán syn majitelů domu. Policie nejprve předpokládala a měla podezření, že dům se svými spícími rodiči podpálil právě on.
Nepříjemný problém řeší už delší dobu v Těrlicku. Čas od času se část obce ocitá bez elektrické energie. Výpadky trvají několik hodin, což s sebou přináší mnoho komplikací.
Aplikace Munipolis, která přináší aktuální informace o dění ve městě, přichází s další novinkou. Byla do ní totiž přidána nová služba, díky které mohou být lidé informováni například o stavu ovzduší, nebo zvýšené hladině řek. Aplikace totiž hlásí výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu.
Lidé v Novém Jičíně mohou už deset měsíců třídit gastroodpad a patří k průkopníkům v této ekologické výzvě. O průběhu projektu referoval zástupce radnice na konferenci Národní sítě Zdravých měst.
Pracovníci Zdravotního ústavu v Ostravě pod vedením RNDr. Vladimíra Drašara dosáhli pozoruhodného úspěchu. V Národní referenční laboratoři objevili nový druh legionell, který vědci nazvali L. majoricensis. Svůj objev popsali v prestižním časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology.
Strážníci ve Frýdku-Místku si připsali další mimořádný úspěch. Podařilo se jim zabránit krádeži katalyzátoru. Než stihla dvojice zlodějů poškodit zaparkované auto, dorazila na místo hlídka. Strážníci poté oba chytili na útěku. Jednoho téměř okamžitě, dalšího později. Výrazně pomohl městský kamerový systém.
Do insolvenčního rejstříku přibyl na konci ledna nový dokument týkající se insolvence bývalé těžební společnosti OKD. Jde „zprávu insolvenčního správce o jeho činnosti za období od 22.3.2022 do 27.1.2023“. Ta je primárně určena soudu a věřitelskému výboru. Mluví ale i o zájmu Hradu a ministra spravedlnosti Pavla Blažka. První tři body z výpisu činnosti příliš pozornosti
Okresní soud v Opavě uzavřel kauzu šibenice před domem hejtmana Ivo Vondráka. Za vyhrožování úřední osobě dostal pachatel půl roku za mřížemi. Jde totiž o recidivistu, který je právě ve vězení za jiné trestné činy.
V Moravskoslezském kraji pokračuje série vážných zranění chodců. Podle mluvčího krajských záchranářů Lukáše Humpla museli zdravotníci zasahovat během čtyřiadvaceti hodin u dalších pěti sražených osob, a to v různých částech regionu.
Lipová alej na Uhlířský vrch v Bruntále, která zvítězila v anketě Alej roku 2022 je v současné době pro návštěvníky nebezpečná. Vlivem změn počasí, silné námrazy, ledu a silnému větru v ní dochází pádu i velmi silných větví z velké výšky. Vstup se proto nedoporučuje.
V Novém Jičíně se konal další ročník Blecha cupu. Tato soutěž je obvykle první příležitostí, kdy se v novém roce sejdou poměřit své síly rychlostní skokani přes švihadlo. Letos to bylo 120 dětí z České republiky a ze dvou slovenských klubů.
Od písmene ke knížce, to je název jednoho ze vzdělávacích programů Muzea Novojičínska. Ukazuje největší poklady z depozitářů, což jsou mimo jiné i vzácné ručně psané knihy. Účastníci si vyzkouší gotické písmo a psaní husím brkem.
Studenti Slezského gymnázia pozvali na své pravidelné přednášky s primátora Opavy Tomáše Navrátila. Ten představil záměry, kam by mělo město v budoucnu směřovat. A prostor byl i na dotazy. A těch bylo opravdu mnoho. Původně plánované hodinové setkání se protáhlo na dvojnásobek.
V 17. ročníku celostátního projektu Nemocnice České republiky roku 2022 se stala Karvinská hornická nemocnice podle hospitalizovaných pacientů nejlepší českou nemocnicí. I z pohledu zaměstnanců a ambulantních pacientů patří mezi nejlepší v Moravskoslezském kraji.
Výstava na Staré poště svedla dohromady dvě zajímavé osobnosti. Jednou z nich je uznávaný slovenský básník a teď i fotograf. Druhou je člověk, který se sám za umělce nepovažuje, své sochy vytváří motorovou pilou.
Mezi volnočasové aktivity, o které je v Karviné zájem, patří i akrobatické sportovní disciplíny freerun a parkour. Překážky se mladí lidé a děti učí v sále Střediska volného času Juventus, kde mají vhodné podmínky k trénování. Překonávat se je učí ale i venku.
Nově zvolený prezident Petr Pavel nastoupí do úřadu 9. března, kdy složí před parlamentem slib. Ovšem lidé už nyní vědí, čím by se měl zabývat. Co od něj očekávají? A co si přejí? Ptali jsme se opavských osobností.
V MS kraji funguje spolupráce mezi zdravotnickou záchrannou službou a dobrovolnými hasiči, kteří jsou připraveni zaskočit v odlehlých obcích, především v pohraničí. Do příjezdu zdravotníků se starají o předlékařskou první pomoc. Loni takto pomohli v 17 případech.
Střední škola technická a zemědělská v Novém Jičíně hostila regionální soutěž KOVO Junior. Své dovednosti zde změřili nejlepší chlapci ze strojírenských oborů z Moravskoslezského kraje. Dva nejlepší postoupili do republikového kola.
Po dvouletém lockdownu uspořádal spolek Rodiče a škola tradiční Školní ples. Program byl velmi bohatý, vystoupili v něm převážně školáci, kteří svůj volný čas věnují tanci.
V Opavě přišlo ve II. kole vhodit svůj hlas do schránky ještě více voličů než v kole prvním. Jejich počet přesáhl 30 000, což je 68% účast. A to je historicky nejvíce v přímé volbě prezidenta. Většina hlasů byla pro zvoleného prezidenta Petra Pavla.
Ostrava je bezesporu městem kultury o čemž svědčí i další zvýšení podpory na nejrůznější projekty. Pro tento rok bude rozděleno téměř 14 milionů korun. Další miliony dostanou ale významné akce, které jsou podporovány prostřednictvím víceletých grantů.
Policisté ze Slezské Ostravy pátrají po muži podezřelém z krádeže, která se stala v loňském roce. Muž se nabídl s pomocí ženě, která mu uvěřila a následně přišla o své věci. Je pravděpodobné, že pachatele někdo pozná, policisté totiž mají k dispozici poměrně kvalitní video a fotografie.
Páteční zápas hokejistů HC Vítkovice Ridera bude zcela výjimečným. Domácí klub bude vzpomínat na stříbrné medaile z roku 1993, hráči nastoupí v retro dresech a ke stropu haly poputuje dres vynikajícího hráče a trenéra Vladimíra Vůjtka staršího.
Na jubilejním 20. ročníku Olympiády dětí a mládeže v Královéhradeckém kraji zazářily moravskoslezské sportovní naděje. V celkovém pořadí krajů vybojovali naši sportovci druhé místo. Domů přivezli devět zlatých, sedm stříbrných a šest bronzových medailí.
Proti řidičům, kteří vjíždějí na železniční přejezdy na červenou, nasadila Správa železnic inteligentní kamerový systém. Vůbec první takto vybavený přejezd v republice je ve Vendryni u Třince. Kamery tam pracují podobně, jako úsekové radary.
Nadace OKD pomáhá už 15 let. Za tu dobu podpořila 3060 nejrůznějších projektů částkou přesahující 350 milionů korun. V podpoře projektů a srdcařů pokračuje, ty nejlepší za rok 2022 ocenila v obřadním sále městského domu kultury.
Těžařské společnosti v Česku během loňského roku podle statistiky ministerstva průmyslu vyprodukovaly 33,4 milionu tun hnědého uhlí, což je v meziročním srovnání o 14 procent více. Objem těžby tak byl nejvyšší od roku 2019. Přesto se jedná jen o krátkodobější výkyv, který nemůže změnit dlouhodobý trend.
Poprvé se Radek Taussig setkal s – jak o ní dnes říká – velice zrádnou, zákeřnou a životy znepříjemňující nemocí u manželky Renáty. Pomáhat pak začal samozřejmě nejenom jí, ale i dalším lidem s roztroušenou sklerózou v Unii Roska ve Frýdku-Místku. A za svou dobrovolnickou činnost se nyní dočkal ocenění.
Produkce černého uhlí v EU od roku 1990 téměř nepřetržitě klesá. V roce 2021 činila podle Eurostatu 57 milionů tun, což bylo o 79 procent méně než v roce 1990. Snižuje se i podíl produkce uhlí v zemích EU na domácí spotřebě. V roce 2020 bylo 39 procent domácí spotřeby pokryto produkcí z EU ve srovnání se 71 procenty v roce 1990. Rapidně také klesl počet zemí těžících černé uhlí. V roce 1990 se černé uhlí těžilo v 13 zemích EU, nyní se těží jen v Polsku a České republice, kde je jediným producentem černého uhlí společnost OKD.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ „Proč tady lidi volí Babiše? Protože jim dal peníze, přidal na důchodech, jezdí za nimi a mluví s nimi.“ Toto bylo první vysvětlení vynikajícího volebního úspěchu Andreje Babiše, kterého se mi přímo na ulici dostalo v Orlové, kam jsem se vydal mezi lidi zjistit, co stojí za oblibou expremiéra a šéfa hnutí ANO v tomto městě.
Při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih společnosti OKD ve Stonavě na Karvinsku v minulém týdnu, zemřel jeden horník. Zranění utrpělo celkem 16 lidí. Většina zraněných…
Horníkem, který přišel ve čtvrtek odpoledne o život při otřesu v černouhelném Dole ČSM-Jih, je devětačtyřicetiletý Tomáš. Jeho kolegové ho popisují jako zkušeného havíře a výborného kamaráda. Jeho rodina si na odškodnění ale zatím musí počkat.
Už od pátečního rána v dole ČSM na Karvinsku vyšetřují pracovníci báňského úřadu okolnosti čtvrtečního otřesu. Jeden z horníků při něm zemřel a několik dalších zraněných museli záchranáři převézt do nemocnice.