Postup všech tří tuzemských mobilních operátorů prověřuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V souvislosti s tendrem na mobilní služby pro několik ministerstev za téměř čtvrt miliardy korun inspektory na operátory poslalo ministerstvo financí. Informuje o tom server iDnes. Do obřího výběrového řízení se totiž žádný z operátorů nepřihlásil a resort v tom spatřuje podezření na kartelovou dohodu. Antimonopolní úřad následně poslal do kanceláří operátorů inspektory. Podle zadávací…
Krajský soud v Brně dnes potvrdil pokutu 274 milionů korun, kterou Českým drahám v roce 2019 uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení na trhu dálkové železniční dopravy v letech 2005 až 2014. Zamítl žalobu, kterou České dráhy rozhodnutí úřadu napadly. Proti rozhodnutí krajského soudu mohou strany podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.
Krajský soud v Brně zrušil sedmimilionovou pokutu, kterou v roce 2020 vyměřil Libereckému kraji Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem pro uložení sankce bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku v prosinci 2019 bez vyhlášení soutěže. Krajský soud nyní rozhodnutí zrušil a věc vrátil úřadu k novému posouzení. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného na elektronické úřední desce soudu.
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil pokutu 270.000 korun, kterou v roce 2018 uložil brněnskému magistrátu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), a kterou loni v lednu potvrdil Krajský soud v Brně.
Krajský soud v Brně sedmi rozsudky potvrdil sedm pokut v celkové výši 4,35 milionu korun, které v roce 2017 uložil Generálnímu finančnímu ředitelství Úřad pro ochranu hospodářské soutěže za chyby při výběrových řízeních týkajících se informačních systémů a služeb s nimi spojených. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněných na internetové úřední desce soudu.
Nové svědectví o činnosti prezidentova poradce Martina Nejedlého. Exministr zahraničí při výběru velvyslanců žádal jeho posvěcení. Ukazují to uniklé e-maily nového náměstka ministra zahraničí, kterého přivedl šéf ČSSD.
Nejvyšší správní soud (NSS) definitivně potvrdil pokutu 11 milionů korun, kterou Praze uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) v roce 2017. Pokutu hlavní město dostalo za chyby ve veřejné zakázce na výstavbu Trojského mostu, který je součástí tunelového komplexu Blanka. Rozhodnutí NSS, kterým zamítl kasační stížnost Prahy, je dostupné na úřední desce soudu. Pokutu už dříve potvrdil svým rozsudkem Krajský soud v Brně, právě jeho rozsudek kasační stížnost napadla.
Pokuta ve výši 11 milionů korun, kterou Praze uložil v roce 2017 Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kvůli chybám v tendru na dostavbu Trojského mostu, platí. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS).
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v minulém roce vydal 65 prvostupňových rozhodnutí, v nichž uložil pokuty v celkové výši přes 266 milionů korun. Za nejvýznamnější lze považovat bid riggingové kartely v oblasti informačních technologií a dodávkách pro energetiku či odhalený kartel v nákladní železniční dopravě. Ve druhém stupni bylo v oblasti hospodářské soutěže vydáno sedm rozhodnutí, pokutu dostal například Ochranný svaz autorský. Úřad to uvedl v právě vydané výroční zprávě za rok 2020.
Někdejší první místopředseda hnutí ANO a stávající šéf jeho poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek podle serveru Seznam Zprávy řešil v minulosti miliardovou zakázku na pronájem reklamních ploch pražského dopravního podniku (DPP), přestože ve sporu nijak oficiálně nefiguroval a ani z titulu své funkce nemohl.
Předseda vlády Andrej Babiš Seznam Zprávám řekl, že nevysvětlí-li šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek své poznámky o propojení politiky a byznysu, klíčový muž hnutí padne.
Koncem loňského roku se stal Petr Mlsna novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Instituce, jež má odhalovat neférové zakázky a zakázané dohody firem, které si chtějí rozporcovat trh.
Když nebudeme mít nové sídlo, hrozí úřadu kolaps, tvrdil někdejší předseda antimonopolního úřadu v roce 2015. Já bych si to nepořídil, říká nyní jeho nástupce Petr Mlsna.
Protikorupční organizace žádají, aby předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna, který je ve funkci od loňského prosince, vypsal transparentní výběrové řízení na všechny pozice místopředsedů. Problém je podle nich fakt, že někteří místopředsedové byli vyšetřovaní spolu s minulým předsedou Petrem Rafajem. Informovaly o tom v tiskové zprávě. Mlsna nyní o vypsání výběrových řízení neuvažuje, uvedl úřad ve vyjádření pro ČTK.
Ochranný svaz autorský (OSA) podal žalobu ke Krajskému soudu v Brně, kterou se brání pokutě 10,7 milionu korun. Pokutu OSA uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za zneužití dominantního postavení. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Pokutu už svaz musel zaplatit poté, co ji loni v listopadu pravomocně potvrdil tehdejší předseda ÚOHS Petr Rafaj.
Hlavní příčiny propadu Česka v indexu vnímání korupce jsou podle české pobočky organizace Transparency International (TIC) tři: ohýbání pravidel ve prospěch určitých ekonomických skupin, rozklad státní správy a případy politické korupce. Zástupci TIC to uvedli na dnešní tiskové konferenci. Česko si v roce 2020 pohoršilo oproti předchozímu roku o pět míst a mezi 180 sledovanými zeměmi mu patří 49. příčka.
Státní zástupce zrušil stíhání advokáta Martina Janouška v kauze údajné nabídky úplatku pro bývalého ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO) kvůli výběru auditora mýtného systému. Policie musí nyní případ znovu prověřit. České televizi (ČT) to sdělil šéf Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1 Jan Lelek. Důvod zrušení s odkazem na neveřejnost přípravného řízení neuvedl.
Nedávno jmenovaný předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže bude od nového roku přímo řídit Odbor druhostupňového rozhodování, který byl dosud v samostatné sekci. Chce zefektivnit a zrychlit rozhodování antimonopolního úřadu, jak o tom mluvil v rozhovoru pro Ekonomický deník a Českou justici.
Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Mlsna v rozhovoru popisuje změny, které jeho instituci čekají. A hájí výběrové řízení, ve kterém ho favorizoval prezident Miloš Zeman.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se bude znovu zabývat výběrovým řízením na informační systém pro výplatu sociálních dávek, který vyhlásilo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Předseda úřadu původní rozhodnutí zrušil, vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.
Prvním změnou, se kterou chce nový šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna v úřadu začít, je přeobsazení rozkladových komisí. Zabývají se případy, kdy někdo z účastníků správního řízení není spokojen s rozhodnutím úřadu a podá proti němu rozklad. Mlsna to řekl na dnešním setkáním s novináři.
Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes přijel do brněnského sídla úřadu, aby vedení převzal z rukou svého předchůdce Petra Rafaje. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman na základě výsledků výběrového řízení vypsaného vládou.
Prezident Miloš Zeman v úterý jmenoval novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dosavadního náměstka ministra vnitra Petra Mlsnu. Mlsna ve funkci střídá Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda.
Za jedenáctiletého vedení Petra Rafaje se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zavřel před veřejností, prakticky nekomunikoval a u odborníků nemá dobré renomé. ČTK to řekli tři oslovení experti na soutěžní právo. Petr Rafaj na funkci rezignoval k 1. prosinci, sedm měsíců před uplynutím druhého funkčního období. Nahradit jej má Petr Mlsna, v úterý by jej měl jmenovat prezident Miloš Zeman.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj zamítl rozklad kolektivního správce OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k hudebním dílům. a potvrdil tak prvostupňové rozhodnutí, jímž byla tomuto soutěžiteli za zneužití dominantního postavení uložena pokuta ve výši 10 676 000 Kč.
Končící předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj považuje za největší úspěch svého úřadu potírání kartelů u veřejných zakázek, mrzí jej ale, že nejvyšší pokutu v historii, 1,66 miliardy korun za kartel stavebních firem, antimonopolní úřad před soudem nedokázal obhájit. "Soud ale nepřipustil naše důkazy," uvedl Rafaj pro ČTK.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 10,67 milionu Kč pro Ochranný svaz autorský (OSA) za zneužití dominantního postavení. Pokuta je pravomocná, úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Úřad svaz potrestal za to, že v letech 2008 až 2014 požadoval po ubytovacích zařízeních platbu i za přijímač v pokoji, ve kterém nebyl nikdo ubytován. Stanovisko OSA ČTK zjišťuje.
Rozdílný směr nabraly cesty dvou klíčových osob pracujících na rozkrývání údajné korupce při zadávání veřejných zakázek v Brně. Zatímco dozorující státní zástupce kauzy Stoka Radek Mezlík míří do nově vzniklého Úřadu evropského žalobce, hlavní vyšetřovatelka kauzy podle zjištění Práva u policie před několika týdny zcela skončila.
Státní zástupce v rozsáhlém korupčním případu Stoka Radek Mezlík odchází do Úřadu evropského veřejného žalobce. Zvítězil ve výběrovém řízení. Průběh případu, který zasáhl zejména hnutí ANO, není v ohrožení.
Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentovi Miloši Zemanovi, schválila to na dnešním zasedání. Pokud jej hlava státu jmenuje, Mlsna nastoupí do úřadu 2. prosince. Zeman dříve v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.
Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Vláda navrhne jeho jmenování prezidentu Miloši Zemanovi, schválila to na pondělním zasedání. Informaci České televize potvrdil sám Mlsna.
Celkem jedenáct zájemců se uchází o post předsedy úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kde po jedenácti letech končí dosavadní šéf Petr Rafaj. O místo se hlásí i jeden z největších odborníků na antimonopolní právo Robert Neruda, který je spolumajitelem advokátní kanceláře Havel & Partners. V minulosti již působil osm let na antimonopolním úřadu, kde zastával dva roky funkci místopředsedy.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Liberecký kraj kvůli tomu podá správní žalobu, výši sankce považuje za nepřiměřenou. Jinou možnost než zakázku zadat přímo neměl. V reakci na rozhodnutí to ČTK řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže.
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu sedm milionů korun pro Liberecký kraj. Důvodem bylo podepsání smlouvy o dočasném zajištění veřejné dopravy na Českolipsku bez vyhlášení soutěže. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na internetových stránkách úřadu. Liberecký kraj kvůli tomu podá správní žalobu, výši sankce považuje za nepřiměřenou. Jinou možnost než zakázku zadat přímo neměl. V reakci na rozhodnutí to ČTK řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Ve stanovené lhůtě do pátečních 12 hodin obdržel Úřad vlády 11 přihlášek do výběrového řízení na předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl to mluvčí kabinetu Vladimír Vořechovský. Nový předseda nahradí Petra Rafaje, který rezignoval k 1. prosinci.