S podtitulem Vaříme s Aňou nám na svém instagramovém účtu prozradila herečka Aňa Geislerová na letní drink s Metaxou. Nechte se inspirovat a vyzkoušejte!
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným. Kdo by neznal slavnou hlášku z Rozmarného léta, kterou lze v pohodě aplikovat na začátek letošních prázdnin? Venku je všechno možné, jen léto počasí připomíná jen málo. Na výlety je však možné vyrazit i za deště. Třeba do středočeského kraje, kde je obrovská koncentrace památek. Úžasné hrady a zámky tu jsou pomalu na každém rohu. Vybrali jsme pro vás ty, které opravdu stojí za to.
Klid, voda, slunce a zpěv ptáků z nedalekého lesa. Kdekdo se rád vrací do starých časů, třeba do elegantních plováren ve stylu Vančurova Rozmarného léta. Jednu takovou, která se nově pyšní titulem Památka roku, najdeme v Třebíči. V říčních lázních Polanka na vás dýchne prvorepubliková atmosféra.
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným.“ Kdo by neznal legendární větu, kterou pronese požitkářský majitel říčních lázní Antonín Důra v podání Rudolfa Hrušínského ve slavném snímku Rozmarné léto (1967)? Film, který natočil tehdy 29letý Jiří Menzel podle stejnojmenné předlohy Vladislava Vančury z roku 1926, je jedinečnou ukázkou dokonalé adaptační práce s náročným textem.
Zatímco jeden den šplhá rtuť teploměru k tropické třicítce, druhý den jsme vystaveni palbě dešťových kapek nebo blesků. Možná jste si sami všimli, že výkyvy počasí mají vliv nejen na vaše fyzické zdraví, ale také na psychickou pohodu. Ať chceme nebo ne, počasí totiž zásadním způsobem ovlivňuje to, jak se cítíme.
Průtrže mračen, prudké vichry či nebývalé vlny veder. Planetu v posledních dnech sužují anomální meteorologické jevy, padá rekord za rekordem. Drsné počasí hlásí Evropa i Severní Amerika.
Vladislav Vančura je jedním z nejvýraznějších českých spisovatelů 20. století. Autor románů Rozmarné léto či Markéta Lazarová se narodil před 130 lety, 23. června 1891. Prosadil se také jako filmový scenárista a režisér. Vančura je rovněž spjatý s meziválečnou avantgardou a ve svých prózách často experimentoval s formou nebo používal náročný jazyk. V roce 1942 jeho život předčasně skončil, a to když ho zavraždili němečtí okupanti.
Rozmarné léto, Markéta Lazarová nebo Kubula a Kuba Kubikula patří dnes ke klasickým dílům české literatury. Jejich autor Vladislav Vančura se narodil přesně před 130 lety, třeba knize Rozmarné léto je tak už téměř sto let. Za druhé světové války se Vančura zapojil do odboje, což ho stálo život. Popraven byl v roce 1942 na Kobyliské střelnici. Jeho smrt měla Čechy zastrašit po atentátu na Heydricha, přestože s ním neměl nic společného.
Nechtěl být hercem, protože prý byl v dospívání velmi nesmělý a stydlivý. Zajímavé ale je, že trémou netrpěl, když napodoboval Freda Astaira a veřejně tančil a stepoval. Stydlivost sem, nesmělost tam, Vlastimil Brodský se hercem přece jenom stal. Jedním z nejoblíbenějších a nejlepších. Loni 15. prosince uplynulo sto roků od jeho narození.
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným,“ pronese pan Antonín Důra, jehož říční lázně mají kvůli špatnému počasí nouzi o návštěvníky. Slavná věta pochází z pera spisovatele Vladislava Vančury, podle jehož půvabné knížky Rozmarné léto natočil Jiří Menzel (✝82) roce 1967 stejnojmenný film.
Jeden z největších českých herců Rudolf Hrušínský se narodil na den přesně před sto lety. Připomeňte si jeho nejslavnější role i fantastický život, který skončil poněkud hořce.
Režisér Jiří Menzel opustil nejen filmový svět uplynulou sobotu. Se svými štáby projezdil česká města, vesnice i krajinu křížem krážem. Dlužno říct, že domácí lokace vytěžil ve filmech vrchovatě. Některé známé i méně známé vám dnes připomínáme.
Jiří Menzel režíroval řadu snímků, které dnes patří ke klasice českého, resp. československého filmu. Oscara za nejlepší zahraniční film dostal hned za svůj první celovečerní počin, a to za Ostře sledované vlaky.
„Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným…“ S povzdechem majitele říčních lázní z Vančurova Rozmarného léta by se současní provozovatelé koupališť bezpochyby ztotožnili. Areály zatím většinou zejí prázdnotou, na vině je počasí i dozvuky pandemie.
Většina z nás bude trávit letošní netradiční dovolenou v České republice. Krásná země uprostřed Evropy má mnoho míst, která k tomu přímo vybízejí. Nejsou to však jen tuzemští turisté, jež vědí, že je v Česku krásně. Zdejší krajina se totiž silně promítla i do děje několika skvělých letních filmů. Pojďme se vydat po stopách české letní filmové klasiky.
Náplavky jsou pro Pražany symbolem odpočinku a setkávání. Zejména v letních měsících se břehy Vltavy v centru města každoročně těší velkému přívalu návštěvníků.
Léto budiž pochváleno. Dlouhé dny a krátké noci dávají příležitost ke všelikým hrátkám. Nejinak tomu bude i na hradě Kašperk, kde je kastelán T. Svoboda velmi nakloněn veškerému nudy zahnání. Letní sezona začne Dnem evropské hudby 22. června. Skupina Bakchus zahraje muziku 12. – 16. století.