Zavřít
CzechSight

CzechSight

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje CzechSight
  • CzechSight

    Teplota mozku je vyšší, než se myslelo – nová neinvazivní metoda ukazuje dosud nepoznané

    Před 9 hodinami
    Detailní 4D teplotní mapa mozku ukázala, že mozek je teplejší, než se dosud předpokládalo. Jeho teplota navíc závisí na mnoha faktorech. Nově publikovaný výzkum významně přispěl k pochopení fungování mozku a toho, jak jeho teplota souvisí s přežitím pacientů s traumatickým poraněním mozku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Každý desátý případ rakoviny v Evropě je způsoben znečišťujícími látkami či UV zářením ze slunce

    Před 3 dny
    Nová zpráva Evropské agentury pro životní prostředí odhaduje, že více než 10 procent všech případů rakoviny v Evropě je pravděpodobně způsobeno znečištěním životního prostředí a pracovního prostředí. Většině těchto případů by přitom bylo možné předejít.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vakcína proti chřipce zmírňuje riziko Alzheimerovy choroby

    Před 7 dny
    Nová studie ukázala, že očkování proti chřipce snižuje riziko vzniku Alzheimerovy choroby o 40 procent. O jaký mechanismus jde, zůstává záhadou.
     Komentáře
  • CzechSight

    Komiks oceňovaného spisovatele vysvětluje selhání ledvin. Dopadne inspektor Vyšetřil tichého zabijáka?

    Před 8 dny
    Poutavý příběh inspektora Vyšetřila a Nicka Cartera je typickým příkladem moderní popularizace. Dává si za cíl rozšířit povědomí o chronickém onemocnění ledvin, nemoci, která je velmi nepříjemná a dá se jí předcházet.
     Komentáře
  • CzechSight

    Mozek chobotnic se podobá lidskému. Možná proto jsou tak inteligentní

    Před 9 dny
    Vědci léta pozorují, že jsou chobotnice chytřejší než většina bezobratlých. Nová studie popisuje, proč by tomu tak mohlo být. Hlavní roli hrají specifické elementy, které se nachází i v lidském mozku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Čeští sokoli jsou spokojenější než ti v Německu

    Před 13 dny
    V letošním roce se v oblasti Národního parku České Švýcarsko a CHKO Labské pískovce velice dařilo ohroženým sokolům stěhovavým.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nemocným s alopecií bude dostupný nový lék. Díky němu dojde k opětovnému nárůstu vlasů

    Před 15 dny
    Olumiant je léčivý přípravek používaný k léčbě revmatoidní artritidy a COVID-19. Nově byl schválen proti alopecii, imunitnímu onemocnění, které se projevuje vypadáváním vlasů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vychutnat si šálek kávy v těhotenství? Zřejmě bez obav

    Před 15 dny
    Příjem kofeinu během těhotenství se nedoporučuje z důvodu možného poškození vývoje plodu. Nejnovější studie australského výzkumného týmu však naznačila, že kofein nejspíš nepředstavuje významné riziko.
     Komentáře
  • CzechSight

    Standardně používaný lék na rakovinu posiluje mozkové geny a zlepšuje tak paměť a učení

    Před 17 dny
    Látka CI-994 zřejmě najde nové využití v medicíně. Momentálně se používá jako podpůrné léčivo při chemoterapiích, to ale nemusí být všechno. Nyní totiž vědci ukázali mechanismus, jakým zlepšuje kognitivní funkce mozku, zejména paměť a učení, čímž ji výrazně přiblížili k jejímu novému využívání.
     Komentáře
  • CzechSight

    Jedno malé pivo denně vede mikrobiom k změně

    Před 20 dny
    Pivo je tekutý chléb, alkohol zase metla lidstva. Co na to ale říká věda? Studie portugalských vědců naznačila, že pravda bude někde uprostřed. Zjistili, že malé pivo denně může mít příznivý vliv na střevní mikrobiotu i zdraví střeva.
     Komentáře
  • CzechSight

    Anorexie vede k dramatickým změnám ve struktuře mozku

    Před 21 dny
    Mentální anorexie je závažná, potenciálně smrtelná porucha příjmu potravy. Nová studie ukazuje, že zmenšuje mozek.
     Komentáře
  • CzechSight

    Počet úmrtí spojených s rakovinou v Africe se do roku 2040 zdvojnásobí

    Před 21 dny
    Lékaři se obávají, že do se do roku 2040 zdvojnásobí počet úmrtí spojených s rakovinou na africkém kontinentu. Celkový počet mrtvých by mohl dosáhnout až 1,4 milionu, a to především kvůli nedostatku kvalitní zdravotnické péče.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vakcinace drůbeže vede ke zvýšení antibiotické rezistence salmonel

    Před 24 dny
    Brazílie je největším vývozcem kuřat na světě. Rozsáhlá analýza genomů salmonel izolovaných z brazilské drůbeže ukázala, že se spuštěním vakcinace brazilských kuřat proti této bakterii, se začala mezi bakteriemi výrazně šířit rezistence k antibiotikům. A to může být do budoucna problém.
     Komentáře
  • CzechSight

    Čtyřdenní pracovního týden je testován ve Spojeném království

    Před 28 dny
    Tisíce obyvatel Británie pracují nyní pouze čtyři dny v týdnu. Za práci stále dostávají zaplaceno 100 procent svého pravidelného příjmu, mají však navíc celý den osobního volna.
     Komentáře
  • CzechSight

    Proč je reakce žen na léky proti bolesti menší než u mužů?

    Před 29 dny
    Mužské a ženské tělo se fyziologicky velmi výrazně liší. Od hormonálních hladin až po molekulární procesy. I když mohou pociťovat podobnou bolest, odlišné základní biologické procesy znamenají, že stejná léčba nemusí zafungovat u obou pohlaví.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vyšší míra deprese může být spojena s konzumací prolinu, potvrdila nová studie

    Před 1 měsícem
    Španělští vědci studovali spojitost mezi konzumací jednotlivých aminokyselin a rozvíjející se depresí. Zjistili, že vyšší konzumace potravin obsahujících prolin zvyšuje pravděpodobnost depresivních stavů. Výsledky byly publikovány v časopise Cell Metabolism.
     Komentáře
  • CzechSight

    Seznamte se s eleutherobinem – korály chrání před predátory, nás by mohl léčit z rakoviny

    Před 1 měsícem
    Eleutherobin a jeho protirakovinné účinky jsou známy již od 90. let. Nicméně dosud se nepodařilo identifikovat geny zodpovědné za jeho biosyntézu a nedařilo se ho izolovat v dostatečných množstvích. Nyní se vědcům podařilo příslušné geny identifikovat a produkci látky přesunout do bakterií.
     Komentáře
  • CzechSight

    Stáří našich jater odhadují vědci na pouhé tři roky

    Před 1 měsícem
    Lidská játra zůstávají stále mladá, i přes to, že zbytek našeho těla stárne. Podle nového výzkumu je tento orgán v průměru mladší než tři roky, a to bez ohledu na stáří organismu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Komáři vidí rudě, když zaznamenají kořist. Studie jejich zraku pomůže s vytvořením efektivnějších pastí

    Před 1 měsícem
    Hladoví komáři dokáží zaznamenat námi vydechovaný oxid uhličitý až na 30 metrů. Nedávno publikovaný výzkum popisuje, jak se komárům mění visuální vnímání lidského povrchu, když CO2 zvětří.
     Komentáře
  • CzechSight

    Makrofágy opravují srdce po prodělaném infarktu. Nová studie popisuje přesný mechanismus

    Před 1 měsícem
    Reparativní systémy jsou v našem těle naprosto klíčové. A u srdce to platí dvojnásob. Objasnění toho, jak se srdce dokáže opravit, je zásadním krokem v léčbě kardiovaskulárních onemocnění. Hlavní roli hrají makrofágy a protein VEGFC.
     Komentáře
  • CzechSight

    Geneticky upravená rajčata obsahují více vitamínu D. Mohla by pomoci v prevenci Parkinsonovy choroby

    Před 1 měsícem
    CRISPR technologie poslední roky hýbe celou biologií a vědecké skupiny se snaží přijít na to, co všechno je díky ní možné. S její pomocí se nedávno podařilo zvýšit hladinu vitaminu D u rajčat.
     Komentáře
  • CzechSight

    Biologům se povedlo analyzovat DNA obětí ze zničených Pompejí

    Před 1 měsícem
    Vysoké teploty většinou zničí veškerou DNA, kterou živý organismus obsahuje. Vědci se to stejné domnívali i obětech pompejského neštěstí. Pokus o analýzu DNA jeho obětí však přinesl překvapivé výsledky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vajíčko denně může chránit před srdečními onemocněními. Konzumace zvyšuje hladinu apolipoproteinu A1

    Před 1 měsícem
    Vajíčka jsou zdrojem cholesterolu a obsahují všechny základní živiny. V posledních letech se spekulovalo, jak jejich konzumace ovlivňuje funkci srdce. Nový výzkum popisuje úlohu konzumace vajíček v expresi apolipoproteinu A1, který může působit kardioprotektivně.
     Komentáře
  • CzechSight

    Objev genu zásadního pro embryonální vývoj může pomoct v léčbě rakoviny

    Před 1 měsícem
    Biologům se povedlo popsat důležitý gen embryonálního vývoje. Jeho efekt na buněčný růst může objasnit, proč dochází k abnormalitám vývoje plodu nebo co způsobuje častější výskyt rakoviny u některých jedinců. Studie byla publikovaná v časopise Nature Communications.
     Komentáře
  • CzechSight

    Je znám nový mechanismus, kterým působí léky proti bolesti. Zásadní roli hraje protein NRF2

    Před 1 měsícem
    Nesterodiní prozánětlivé léky (tzv. NSAID) jsou hojně používány pro zmírnění bolesti. Řada z nich má v různých dávkách velmi rozdílné efekty na organismus. Mohou být pozitivní i negativní a některé z nich si biologové nedokážou vysvětlit. Právě publikovaná studie přináší do problematiky více světla.
     Komentáře
  • CzechSight

    Byla objevena zcela nová funkce buněk ledvin

    Před 1 měsícem
    Úloha mechanických sil pohánějících transport v ledvinových buňkách je nejasná. Právě proto byla vyvinuta mikrofluidní pumpa, která napodobuje mikrofyziologii epiteliárních buněk v tubulu nefronu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Editace genů byla poprvé použita ke změně chování křečků. Výsledky byly překvapivé

    Před 1 měsícem
    Technika CRISPR-Cas9 je již obecně známou metodou pro editaci genů. Díky ní vědci dokáží opravovat chyby v genetické informaci s velkou přesností. Nedávno byla poprvé využita i pro navození změny chování u pokusných zvířat.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zelený zákal by mohl být léčen pomocí tlakových čidel v oku

    Před 1 měsícem
    Čočky automaticky uvolňující léky proti zelenému zákalu, by mohly pomoci s léčbou milionům pacientů po celém světě. Systém funguje díky tlakovým čidlům, která uvolňují medikaci při nadměrném očním tlaku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Na obávané bakteriální biofilmy by mohla platit elektřina

    Před 1 měsícem
    Bakteriální biofilmy představují velkou hrozbu zejména z důvodu zvýšené rezistence k antibiotikům a dezinfekčním prostředkům. Američtí vědci nyní zjistili, že pomoci by mohla elektřina. Jejich studie ukazuje, že krátké elektrické pulzy vedou k navýšení počtu pohyblivých buněk a rozpadu biofilmu.
     Komentáře
  • CzechSight

    V Americe by mohlo být kvůli COVID-19 až o 20 % víc mrtvých, než se dosud myslelo

    Před 1 měsícem
    Američané nedávno překročili hranici 1 milionu mrtvých kvůli pandemii COVID-19. Vedle toho přišla další, neočekávaná zpráva. Podle nové studie z Boston University to vypadá, že by číslo mohlo být až o 20 % větší.
     Komentáře
  • CzechSight

    Když máš hlad, nejsi to ty. Jsou to střevní bakterie

    Před 1 měsícem
    Známe to všichni, do oběda daleko, nervozita stoupá a v hlavě jenom vidina dobrého jídla. Nový výzkum francouzských vědců odhalil, že naše střevní bakterie nás umí pochválit, když se dobře najíme. Zprávu vyšlou přímo do mozku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Virus chřipky přímo poškozuje srdce, potvrdila nová studie

    Před 1 měsícem
    Podle nové publikace se zdá, že srdeční problémy, které doprovázejí chřipková onemocnění nejsou spojeny se zánětem vytvořeným v plicích. Virus přímo napadá srdeční buňky, kvůli čemuž dochází ke zhoršení elektrických vlastností srdce.
     Komentáře
  • CzechSight

    Genová terapie by mohla pomoci pacientům trpícím neuropatií

    Před 1 měsícem
    Nový potenciální přístup k léčbě pacientů s poškozením míchy byl publikován v časopise Molecular Therapy. Díky němu by lékaři mohli ulevit neuropatiím, kterými trpí až polovina léčených.
     Komentáře
  • CzechSight

    Na Měsíci zřejmě prší voda ze zemské atmosféry, ukazuje nová studie českých vědců

    Před 1 měsícem
    Měsíc možná vypadá jako velká suchá koule, nicméně se na něm nachází více vody, než byste asi čekali. V nové studii čeští a američtí vědci prokázali, že alespoň část z ní by mohla mít původ v zemské atmosféře a na měsíční povrch napršet při průchodu Měsíce zemskou magnetosférou.
     Komentáře
  • CzechSight

    Studie naznačuje vyšší riziko vzniku infarktu u uživatelů marihuany

    Před 1 měsícem
    Z výzkumu vyplývá, že THC (tetrahydrokanabinol – hlavní psychoaktivní složka marihuany) může vyvolávat v buňkách cév zánět. Autoři studie vyzývají uživatele marihuany, aby si byli vědomi potenciálních kardiovaskulárních rizik.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci odhalili nový způsob, jakým mozek řídí spánek

    Před 2 měsíci
    Poruchami spánku trpí téměř polovina dospělé populace. Jako viník se často uvádí stres nebo špatná životospráva. Výzkum z dílny dánských vědců nyní ukázal, že část nespavců nebo nadměrných spáčů mohla svoje neduhy zdědit.
     Komentáře
  • CzechSight

    Éra chytrých budov začíná. Česká firma vyvíjí systém pro snížení spotřeby energie a produkci emisí

    Před 2 měsíci
    Vymanit správu budov ze 70. let a přispět k celosvětovému snížení emisí CO2. Měření energií, správa majetku, účetnictví a náklady v jedné aplikaci. To je cílem postupné digitalizace budov. Svým dílem přispívá i česká firma BeiT.
     Komentáře
  • CzechSight

    Virus napadající fazole vigna má potenciál léčit rakovinu

    Před 2 měsíci
    Ne všechny viry jsou špatné. A některé mohou dokonce v budoucnu pomoci léčit rakovinu. V nové studii vědci ukazují, jak rostlinný virus mozaiky fazole vigny zastavuje rakovinu, a také jak zabraňuje jejímu návratu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vašek Svátek: Korporátní cloud je o odbornosti, do projektů se chce pořádně zakousnout, máte-li uspět

    Před 2 měsíci
    Hostem našeho čerstvého podcastu je zakladatel úspěšné české společnosti ČMIS a odborník na korporátní cloud. Vašek promluvil o svých začátcích, nových projektech a výhledu do budoucna.
     Komentáře
  • CzechSight

    Prohlédněte si nejdetailnější 3D rekonstrukci lidského mozku

    Před 2 měsíci
    Pohled na mozek, jaký jsme dosud neměli možnost vidět. Amsterdamští vědci představili v posledním vydání prestižního časopisu Science Advances dosud nejdetailnější trojdimenzionální strukturu lidského mozku. Pomáhat bude vědcům, lékařům i studentům při výuce.
     Komentáře
  • CzechSight

    Objev 27 proteinů, které by mohly fungovat jako prediktory kardiovaskulárních chorob

    Před 2 měsíci
    V nové studii vědci vyvinuli krvní test, který nabízí přesnou a personalizovanou předpověď kardiovaskulárních onemocnění.
     Komentáře
  • CzechSight

    Jedna ze studií popisující vliv vitaminu D na covid-19 musela být stažena

    Před 2 měsíci
    Na následujícím příkladě si ukážeme, že i vědci se mýlí a dělají chyby. Před několika dny byl stažen článek popisující pozitivní vliv vitamínu D na léčbu covid-19. Proč se tak stalo?
     Komentáře
  • CzechSight

    V meteoritech byly objeveny všechny báze lidské DNA

    Před 2 měsíci
    Meteority, které spadly na naší planetu v posledním století obsahují všechny z pěti bází nacházejících se v naší DNA a RNA. Objev nahrává teorii možného vzniku života z tělesa pocházejícího mimo Zemi.
     Komentáře
  • CzechSight

    Poslechněte si, jaký zvuk vydává bakterie

    Před 2 měsíci
    Napadlo vás někdy, jaký zvuk vydávají bakterie? Nizozemští vědci z Delft University of Technology nahráli, jak zní bakterie umístěná na grafenovém bubnu. Jejich objev může být v budoucnu využit pro screening antibiotické rezistence nebo jako diagnostický nástroj pro zjištění bakteriálního druhu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Za náš mlsný jazýček možná mohou obyvatelé našich střev

    Před 2 měsíci
    Mikrobi ve střevech myší ovlivňují to, co se zvířata rozhodnou jíst, a vytvářejí látky, které vyvolávají touhu po různých druzích potravin.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sto let starý nález fosilních zubů krokodýlomorfů od Štramberku

    Před 2 měsíci
    Ve Štramberku (blízko Kopřivnice) došlo před 100 lety k nálezu dvou zajímavých částí zubů krokodýlomorfů. Na jejich moderním popisu se podílel také čech Petr Skupien.
     Komentáře
  • CzechSight

    Octomilky v roli výživových poradců

    Před 2 měsíci
    Někdo si nedokáže představit ráno bez pořádné misky ovesné kaše, někoho zase nastartuje jedině hromada míchaných vajíček. V nové studii využili vědci mouchy octomilky, pomocí nichž nastínili důvod, proč má něčí metabolismus raději sacharidy, něčí zase bílkoviny nebo tuky.
     Komentáře
  • CzechSight

    U vysoce kreativních lidí se nachází unikátní mozkové spoje

    Před 2 měsíci
    Výzkumníky z Kalifornské univerzity v Los Angeles bylo zjištěno, že mozky výjimečně kreativních lidí fungovaly rozdílně ve srovnání s kontrolní skupinou a mozková síť se lišila unikátním vzorem.
     Komentáře
  • CzechSight

    Byl objeven nový druh plicních buněk. Jejich absence souvisí s rozvojem CHOPN

    Před 2 měsíci
    Výzkum publikovaný v prestižním vědeckém časopise Nature (i.f. 49,96) popisuje analýzu tkáně lidských plic, díky které byly identifikovány tzv. RASCs buňky, které ohraničují vlákna hluboko v plicích blízko plicních sklípků, kde se dochází k výměně kyslíku a oxidu uhličitého.
     Komentáře
  • CzechSight

    Téměř polovina pacientů léčících se s poruchami srdce zároveň trpí nespavostí

    Před 2 měsíci
    Problémy se spánkem jsou věšinou spojené s psychickými poruchami. Studie popisuje signifikantní pozitivní korelaci mezi poruchami spánku a srdce i při započítání možných psychických poruch.
     Komentáře
  • CzechSight

    Boj proti padělaní léků: Fluorescenční značky navázané na léčivo, které načtete mobilem

    Před 2 měsíci
    V moderním světě je možné padělat prakticky cokoli. I léky. Nyní američtí vědci vyvinuli technologii, která by tomu mohla zabránit. Jejich fluorescenční značky navázané přímo na certifikované léčivo by bylo možné načíst běžným chytrým telefonem a ověřit tak původ farmaceutického produktu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Upravené bakterie chrání střevní mikroflóru před antibiotiky

    Před 2 měsíci
    Nová geneticky upravená bakterie vylučuje enzym, který štěpí antibiotika ve střevě dříve, než může léčivo poškodit jiné mikroby.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vznikla největší mezinárodní rezervace pro pozorování noční oblohy

    Před 2 měsíci
    Na území Texasu a Mexika vznikla dosud největší rezervace temné oblohy. Jedná se zároveň o jedinou rezervaci svého druhu, která se rozkládá na území dvou států. Prospěch z ní budou mít nejen astronomové a turisté, ale také fauna a flora v oblasti.
     Komentáře
  • CzechSight

    Covid-19 měl na event management zásadní dopad. Zvládli jsme přechod do online prostředí?

    Před 2 měsíci
    Pandemie COVID-19 zasáhla méně či více všechny profese. Výjimkou nebyl ani svět event managementu. Jak probíhal přechod z offline do online prostředí? Je online prostředí krok k lepšímu? To se dozvíte v rozhovoru s Kateřinou Herkusovou!
     Komentáře
  • CzechSight

    Další milník pokořen: Vědci přečetli celý lidský genom

    Před 2 měsíci
    V roce 1990 si dal Human Genome Project za cíl rozluštit sekvenci většiny lidského genomu. Dosud ale zůstaly některé části našich chromozomů neznámé. Rozsáhlý projekt amerických vědců nyní zvládl přečíst naši genetickou informaci téměř do posledního písmenka.
     Komentáře
  • CzechSight

    Diabetes úspěšně léčen pomocí ultrazvuku

    Před 2 měsíci
    Studie na zvířatech ukázaly, že pouhé tři minuty soustředěného ultrazvuku denně dokážou udržet hladinu glukózy v krvi na normální hladině. Probíhají první pokusy na lidech.
     Komentáře
  • CzechSight

    Teplem proti rakovině. Bakterie vyzařující teplo dokáží zničit nádorové buňky

    Před 3 měsíci
    Bakterioterapie umožňuje lékařům léčit nádorová onemocnění pomocí vhodně upravených bakterií. Výzkum japonských biologů ukazuje, jak lze upravit bakterie tak, aby nádorové buňky zabíjely teplem.
     Komentáře
  • CzechSight

    Změna klimatu a zvyšující se počet hospitalizovaných v důsledku nedostatku sodíku

    Před 3 měsíci
    Nedostatek sodíku je pro dnešní populaci velmi vzácná, jelikož se sodík nachází téměř ve všech potravinách, ale nová studie zjistila, že počet hospitalizovaných v důsledku nedostatku sodíku stoupá při teplotách nad 15 °C.
     Komentáře
  • CzechSight

    Pod Yellowstonem se nachází dosud skrytý rozsáhlý „potrubní systém“

    Před 3 měsíci
    Yellowstonský park ročně navštíví miliony návštěvníků. Geologicky velmi zajímavé místo s vulkanickou aktivitou, množstvím jezer, gejzírů a vřídel s horkými prameny, zná každý. Co jsme však dosud netušili je, že se pod jeho povrchem nachází soustava kanálů, která významně ovlivňuje dění na povrchu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Imunoterapie s extraktem z roztočů a její využití k léčbě atopické dermatitidy

    Před 3 měsíci
    Atopická dermatitida nebo ekzém postihuje 7,3% lidí ve Spojených státech. Použití alergenové imunoterapie může být účinnou možností léčby pro lidi s ekzémem, kteří jsou citliví na roztoče nebo prachovky (Dermatophagoides pteronyssinus).
     Komentáře
Reklama