Zavřít
CzechSight

CzechSight

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje CzechSight
  • CzechSight

    Příroda to umí nejlépe. Syntetická aditiva v doplňcích stravy nahrazujeme akáciovou vlákninou, říká Michal Kočí z Trime

    Před 30 dny
    Trh s výživovými doplňky je plný syntetických aditiv, která našemu zdraví neprospívají. Některá mohou dokonce stát za rozvojem nádorových onemocnění a dalšími zdravotními komplikacemi. Česká firma Trime se toto snaží měnit.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zvuky ticha? Slyšíme je, zjistili vědci

    Před 1 měsícem
    Při poslechu písně The Sound of Silence nejspíš málokoho napadne, jak tedy ticho zní – prostě ho neslyšíme. Vědci v přelomové studii však překvapivě zjistili, že ticho opravdu slyšet můžeme.
     Komentáře
  • CzechSight

    Snadnější rozpoznávání emocí díky využití AI

    Před 1 měsícem
    Vědcům se pomocí umělé inteligence podařilo vyvinout nástroj pro rozpoznávání emocí, který by mohl pomoci v bližším porozumění lidem s neurodiverzními poruchami, jako je autismus.
     Komentáře
  • CzechSight

    Dospím se v důchodu? Aneb jak si udržet kognitivní schopnosti

    Před 1 měsícem
    S věkem klesají naše kognitivní schopnosti. Studie otištěná v Lancetu se snaží najít souvislosti mezi stárnutím mozku, fyzickou aktivitou a délkou spánku. Co říkají výsledky?
     Komentáře
  • CzechSight

    Bánovský poklad byl rituální a patřil zřejmě pravěké velmožce

    Před 2 měsíci
    Takzvaný Bánovský poklad zkoumají odborníci od roku 2017. Detailní analýzy odhalily, že šlo o předměty záměrně uložené do země během rituálu. Ty, včetně bohatého kroje, patřily zřejmě velmožce z tehdejší elity, která dohlížela na část Jantarové stezky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zájem o přírodní vědy se nerodí na středních školách. Umíme ho probouzet už u dětí ve školce, říká Roman Chvátal z Pevnosti poznání

    Před 2 měsíci
    O popularizaci vědy, motivování učitelů a slepých uličkách s programovým ředitelem Pevnosti poznání, centra popularizace Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Ta k vědeckým tématům láká širokou veřejnost a přístupnou formou jí zprostředkovává komplexní vědecké otázky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci komunikovali s lidmi během spánku, ti řešili například matematické úlohy

    Před 2 měsíci
    Několik vědeckých skupin se spojilo, aby uskutečnilo nevídaný experiment. Pokusili se pokládat dotazy lidem během lucidního snění. Vědci se spícími lidmi komunikovali slovem, dotekem, ale i morseovkou. A spáči na dotazy správně reagovali. Otevírají se tak nebývalé možnosti v porozumění spánku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Mince i kostra koně: Archeologové odkryli pod Pálavou hroby langobardské elity

    Před 2 měsíci
    Rozsáhlý odkryv odhalil dosud neznámou část pohřebního areálu v lokalitě Mušov-Roviny datovaného do první poloviny 6. století. Mezi nově prozkoumanými jsou i hroby příslušníků vládnoucí elity Langobardů. Mimořádným objevem je dvojice stříbrných mincí původem z Itálie.
     Komentáře
  • CzechSight

    Kdopak to mluví? Buňky. Někdy si předají pouhý signál, někdy celou organelu

    Před 2 měsíci
    Buňky spolu mluví. Ale jak? To vědci zkoumali na způsobech komunikace rakovinných buněk. Jaký je nejefektivnější a co si buňky předávají? Jak lze takový výzkum použít v medicíně?
     Komentáře
  • CzechSight

    Dějiny všedního dne: Recyklujte s námi vzpomínky a pište historii, vyzývají veřejnost akademici

    Před 2 měsíci
    Máte doma staré pohledy z dovolených, fotografie, dopisy z vojny, deníky nebo třeba dávné reklamní předměty? Dejte jim druhý život a zachovejte odkaz jejich autorů, vyzývají veřejnost vědci z Historického ústavu AV ČR. Seznamte se s projektem Databáze dějin všedního dne.
     Komentáře
  • CzechSight

    Software Floxgen české společnosti DNAi usnadňuje včasnou diagnostiku genetických chorob

    Před 2 měsíci
    Nástroj urychlí práci bioinformatiků z týdnů na dny a tím pomůže lékařům přesně a včasně diagnostikovat konkrétní onemocnění. Řešení ocenila i odborná porota ve startupové soutěži Vodafone nápad roku a Floxgen zařadila mezi TOP 12 nejlepších produktů z celkového počtu 129 přihlášených.
     Komentáře
  • CzechSight

    Centimetrové „boule“ na oceánské hladině pomohly odhalit téměř 20 tisíc dosud neznámých hlubokomořských super-hor

    Před 2 měsíci
    Bádání amerických vědců zdvojnásobilo seznam známých podmořských hor naší planety – nalezli je hledáním „boulí“ na vodní hladině, které jsou patrné z globálních satelitních dat. Nově publikovaný výzkum přispěje k bezpečnosti na moři, dopad bude mít zejména na ponorky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Když hlad nemizí: genetická porucha mozkového centra hladu

    Před 3 měsíci
    Hlad většina z nás vnímá jako běžnou součást života. Ale co když ho máme pořád? Každý den? Pak se setkáváme s genetickou poruchou mozkového centra hladu a s život ohrožující obezitou. Zvládneme se pomocí vědy z kolotoče hladu a přejídání dostat?
     Komentáře
  • CzechSight

    Kompozitní umělá inteligence: Vyvíjíme technologii, která vylepšuje sebe sama, říká Filip Dvořák z Filuta AI

    Před 3 měsíci
    Funguje spojení firem a akademie v ČR? Kam se posunul výzkum strojového učení za posledních 10 let? A v čem je speciální kompozitní AI? O tom všem se rozepsal Filip Dvořák, CEO Filuta AI.
     Komentáře
  • CzechSight

    Oči mořských mlžů: Inspirace pro novou éru mikroskopie

    Před 3 měsíci
    Oči jako mikroskop? Proč ne? Vědcům se povedlo k laboratornímu použití replikovat systém mořských mlžů. Jak funguje a jaké jsou jeho výhody?
     Komentáře
  • CzechSight

    Naděje pro pacienty s hyperaktivním močovým měchýřem: Česká společnost potvrzuje bezpečnost a účinnost přístroje v prestižní klinické studii

    Před 3 měsíci
    Výsledky nedávné klinické studie české společnosti Stimvia, publikované v prestižním žurnálu The Journal of Urology, potvrzují, že neuromodulační systém URIS® je bezpečnou a účinnou metodou pro léčbu hyperaktivního močového měchýře, a tedy i léčbu inkontinence, která onemocnění doprovází.
     Komentáře
  • CzechSight

    Naděje pro diabetiky: Vědci „hacknuli“ žaludeční buňky, a ty začaly produkovat inzulín

    Před 3 měsíci
    Vědcům se podařilo přeměnit lidské žaludeční buňky v tkáně, které uvolňují inzulin v reakci na zvyšující se hladinu cukru v krvi. Jedná se o průlomový počin, který medicínu přiblížil k účinné léčbě diabetu prvního typu. Výzkum je teprve na začátku, první výsledky jsou ale slibné.
     Komentáře
  • CzechSight

    Proč je někdo z nás atraktivnější pro komáry?

    Před 3 měsíci
    Vědci z americké univerzity zkoumali v Zambii chování komárů přenášejících malárii. Ve své studii identifikovali látky vylučované člověkem do okolí, které komáry přitahují, ale také ty, jež je zaručeně odpudí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Klesá empatie při konzumaci alkoholu? Nová studie přináší překvapivé závěry

    Před 3 měsíci
    Klesá nebo roste? Toť otázka. Lidskou empatií při konzumaci alkoholu se zabývala celá řada studií. Ty alkohol vykreslily jako jejího zabijáka. Nedávno publikovaná studie amerických autorů ale tvrdí opak.
     Komentáře
  • CzechSight

    První pomoc hrou. Nový web Českého červeného kříže bude zdarma vzdělávat děti, pomáhají superhrdinové i Adam Ondra

    Před 3 měsíci
    Finanční gramotnost, informační gramotnost, počítačová gramotnost, ale co gramotnost první pomoci? Ta nepatří mezi nejžhavější témata. Přitom ročně na mrtvici zemře přes 8 tisíc lidí, s infarktem je denně hospitalizováno 123 lidí a každoročně dochází k více než 20 tisícům vážných úrazů dětí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Software nestačí jen mít, ale také dobře používat. DX Heroes pomáhají s tutorialy a testy vývojářských nástrojů ConductorOne

    Před 3 měsíci
    Český technologický startup DX Heroes se zaměřuje na kvalitní a uživatelsky uchopitelný software pro malé i velké firmy. Jedním z projektů je také spolupráce s americkou firmou ConductorOne, která nabízí klientům automatizované nástroje pro zjednodušení interní infrastruktury.
     Komentáře
  • CzechSight

    Tyranosaurus (ne)byl inteligentní jako šimpanz – argumenty a problémy kontroverzní studie

    Před 3 měsíci
    Jak chytří byli dinosauři? Byl dinosaurus na mentální úrovni ptáka, nebo spíše šimpanze? Podle nové kontroverzní paleontologické studie mohli být dinosauři chytřejší, než jsme se domnívali. Výzkum ale stojí na hliněných nohách.
     Komentáře
  • CzechSight

    Čeští vědci pracují na digitalizaci lidské vůně

    Před 4 měsíci
    V dnešní době již považujeme za samozřejmost odeslat obrázek nebo hlasovou zprávu přes půl světa. Ale dokázat zaznamenat vůni, odeslat ji a na jiném místě znovu vygenerovat a cítit zní jako science-fiction. Evropský projekt SMELLODI se snaží, aby to možné bylo.
     Komentáře
  • CzechSight

    Proč zvířata začala mrkat?

    Před 4 měsíci
    Vědci zkoumali mrkání obojživelných ryb s cílem zjistit, proč v evoluci mrkání vzniklo a zda k němu vedou vždy stejné důvody.
     Komentáře
  • CzechSight

    Kojení pozitivně ovlivňuje spánek čerstvých matek

    Před 4 měsíci
    Vědci na základě metaanalýzy zjistili, že přestože všechny matky trpí první rok po porodu spánkovým deficitem, ty, které své děti kojí se vyspí déle a lépe. Také jejich psychické zdraví je v lepší kondici.
     Komentáře
  • CzechSight

    Delší odpolední spánek může vést k vyššímu riziku obezity a zvýšení krevního tlaku

    Před 4 měsíci
    V nové studii se vědci zaměřili na to, zda odpolední spánek delší jak 30 minut přispívá ke zvýšení rizika obezity a k ovlivnění dalších zdravotních aspektů, jako je metabolický syndrom a vyšší krevní tlak.
     Komentáře
  • CzechSight

    Desátý ročník Laboratoře Nadace Vodafone: Rezonuje prevence sexuálního násilí i virtuální realita

    Před 4 měsíci
    Do finále unikátního akceleračního programu postoupily čtyři projekty, jejichž snahou je posílit prevenci sexuálního násilí, vyvinout vzdálený přístup pro bionickou paži, rozvíjet komunitní platformu pro osoby se speciálními potřebami nebo využít virtuální realitu při operacích mozkových nádorů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Oblaka obsahují živé patogenní bakterie i DNA kódující geny antibiotické rezistence – jejich množství vás překvapí

    Před 4 měsíci
    Antibiotická krize je v současnosti problémem skutečně palčivým, a je jí tak věnována značná pozornost. Kanadsko-francouzský tým vědců nyní zjistil, že DNA nesoucí geny, které rezistenci kódují, mohou od jedné bakterie ke druhé urazit i velmi dlouhé vzdálenosti – cestují totiž v mračnech.
     Komentáře
  • CzechSight

    Na stopě migrujícím houbám. Kam až mohou dojít?

    Před 5 měsíci
    Houby jsou fascinující, všudypřítomné organismy. Mnoho druhů využíváme v potravinářství, průmyslu i medicíně, zatímco jiné nás mohou ohrožovat. Mohli bychom mapovat jejich pohyb a lokalizovat, odkud a kam se šíří?
     Komentáře
  • CzechSight

    Stres zvyšuje biologický věk. Změna je však vratná, ukazuje studie

    Před 5 měsíci
    Předpokládá se, že v průběhu života se biologický věk zvyšuje – například kvůli stresu. Mezinárodní tým vědců nicméně zjistil, že po zotavení dochází k opětovnému poklesu věku a návratu na původní hodnotu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Plasty nemusí být zlo. Nad udržitelností suplementů přemýšlejte komplexně, radí Michal Kočí z Trime

    Před 5 měsíci
    Udržitelnost. Tímto slovem se dnes ohání velké množství značek. Důležité bylo odjakživa i pro mne. Vždy jsem totiž toužil vybudovat takovou firmu, která bude kromě růstu věnovat pozornost i dopadům na životní prostředí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Jak zní rostliny? Přelomová práce popsala zvuky stresovaných rostlin

    Před 5 měsíci
    Tuto otázku si položili vědci z univerzity v Tel-Avivu a nahráli plodiny, které byly vystavené suchu a poranění listů. Výsledky ukázaly, že rostliny vyluzují ultrazvukové signály, které se navíc liší podle druhu stresu, kterému jsou vystaveny. Výzkum nabízí revoluční pohled na komunikaci rostlin.
     Komentáře
  • CzechSight

    Pha si umí sama oloupat banán... a je to slonice

    Před 5 měsíci
    V berlínské ZOO žije Pha, samice slona indického, která si loupe sama banány – ovšem jen ty zralé a pouze v soukromí. Vědci se v nové publikaci snaží toto její chování objasnit.
     Komentáře
  • CzechSight

    Od šanonů k digitalizaci? České firmy čeká ještě dlouhá cesta, změnu musí vážně chtít

    Před 5 měsíci
    Středověk neskončil, tedy alespoň ne v některých českých firmách. Zatímco by si mohly naplno užívat automatizované procesy, ušetřené peníze za lidskou sílu a volnost ve sdílení informací, stále si hoví ve starých postupech a technologie využívají jen naoko.
     Komentáře
  • CzechSight

    Alkohol nutí imunitní systém napadat mozek, potvrdila studie

    Před 5 měsíci
    Dlouhodobé užívání alkoholu ovlivňuje fungování imunitního systému mozku. Změny vedou ke snižování objemu tkáně jeho určitých oblastí. Proč na ně naše imunita útočí a jak to mění naše chování? Co s tím můžeme dělat?
     Komentáře
  • CzechSight

    Jak se komunikuje udržitelnost v Česku? Univerzita Karlova a CIRA Advisory odpovídají v pokračování svého manuálu

    Před 5 měsíci
    V Evropské unii je až 40 % tvrzení o udržitelnosti výrobků nepodložených nebo zavádějících. Téma neustále nabírá na popularitě mezi spotřebiteli, investory i zaměstnanci a je na čase začít napravovat chyby v komunikaci a podávat praktický návod, jak komunikovat správně a vyhýbat se greenwashingu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vděčíme za náš zrak bakteriím? – horizontálním genovým transferem k rychlejší evoluci

    Před 5 měsíci
    Protein, který je klíčový pro způsob, jakým funguje náš zrak jsme podle fylogenetické studie získali před více než 500 miliony lety z bakterií. Jak mechanismus funguje? A jaký význam pro nás horizontální přenos má?
     Komentáře
  • CzechSight

    Domácí mazlíčci mohou snižovat riziko vzniku potravinových alergií u dětí, zjistili vědci

    Před 5 měsíci
    V nové studii japonští vědci zkoumali, jaký vliv mohou mít domácí mazlíčci na rozvoj potravinových alergií u dětí do 3 let. Zkoumáni byli psi, kočky, křečci, želvy a ptáci. Které z těchto zvířat dopadlo nejlépe? A které naopak může zvyšovat riziko vzniku alergie?
     Komentáře
  • CzechSight

    Cesta k měsícům Jupiteru: Na sondě JUICE spolupracovali i čeští vědci

    Před 5 měsíci
    Jen něco málo přes jeden den zbývá ke startu sondy JUICE. Její mise bude trvat bezmála dvanáct let a získá cenné informace o prostředí ledových měsíců Jupiteru. Podstatnou práci na misi odvedli čeští vědci.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci analyzovali DNA z Beethovenových vlasů. Co nám odhalily o jeho zdraví?

    Před 5 měsíci
    Světoznámý skladatel trpěl dle dochovaných pramenů ztrátou sluchu, zažívacími obtížemi a onemocněním jater. Vědci v nové studii na základě DNA analýzy jeho vlasů zkoumali, zda a jaký měly jeho choroby genetický podklad. Podařilo se jim také zjistit nové zajímavé informace o umělcově původu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Léčba rakoviny ve 21. století: význam klinických studií a jejich dostupnost v Česku

    Před 5 měsíci
    Jak probíhá klinický výzkum a léčba rakoviny ve 21. století jsme se dozvěděli v prostorách Pacientského hubu. Vystoupili zde přední odborníci, kteří hovořili o možnostech onkologické léčby včetně klinických studií. Díky online poradně se jich pacienti navíc mohou o účastnit sami.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nahlédněte do atlasu Venušiných vulkánů – a že jich není málo

    Před 5 měsíci
    Věděli jste, že zmapovat sopky na planetě Venuši je snazší než dělat totéž na naší domovské planetě? Na Zemi je totiž velká část sopek skrytá pod hladinou moří a oceánů. Podívejte se s námi na nejkomplexnější mapu vulkanické činnosti, jaká kdy byla na jakékoli planetě zaznamenána.
     Komentáře
  • CzechSight

    Dětský hospic v Cibulce je dostupný ve virtuální realitě. Architekti díky ní ladí detaily stavby

    Před 5 měsíci
    Model léta chátrající usedlosti Cibulka je nyní přístupný ve virtuální realitě. Spolupráce Nadace rodiny Vlčkových a společnosti Virtuplex využívá virtuální reality k vylepšení detailů stavby hospicu dětské paliativní péče, která bude dokončena v roce 2026.
     Komentáře
  • CzechSight

    Léčit zdravé srdce dávno předtím než dojde k zástavě. Izraelští vědci představili inovativní léčbu infarktu.

    Před 5 měsíci
    Infarkt myokardu patří mezi nejčastější civilizační choroby. Špatný životní styl si na našem cévním systému pomalu vybírá krutou daň. Prevencí je zdravá strava, pohyb a snížení stresu. Co kdybychom ale mohli podstoupit preventivní léčbu infarktu celá desetiletí předtím, než na nás udeří?
     Komentáře
  • CzechSight

    Těžká voda: proč je sladká?

    Před 5 měsíci
    Chleba se nepřejíš a vody nepřepiješ. Možná právě díky neutrální chuti. V rámci Mezinárodního dne vody, který se slavil minulý týden, pojďme nějaký čas věnovat i opomíjené těžké vodě. A její nasládlé chuti.
     Komentáře
  • CzechSight

    Všechny typy hormonální antikoncepce mohou mírně zvyšovat riziko rakoviny prsu, ukázala studie

    Před 6 měsíci
    Vědkyně z Oxfordské univerzity zjistily, že nejen kombinovaná, ale i progestinová hormonální antikoncepce (HA) zvyšuje riziko rakoviny prsu zhruba o 25 %. Riziko je však třeba porovnávat s výhodami HA, včetně ochrany před jinými druhy rakoviny u žen.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nově objevený druh orchideje vypadá jako dílo zručného skláře

    Před 6 měsíci
    Vědci popsali staronový druh překrásné orchideje. Ačkoli se jedná o rostlinu, která je v Japonsku relativně rozšířená a zahrádkáři oblíbená, dosud byla chybně řazena k jinému druhu. Po dekádu let trvající detailní analýze vědci došli k závěru, že se jedná o samostatný zcela nový druh.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nevíte, kolik jste utratili za energie? Aplikace českého start-upu vám to řekne každou hodinu

    Před 6 měsíci
    Přehled o energetické spotřebě téměř v reálném čase. To umožňuje Bytové konto, aplikace českého startupu BeiT. Vedle údajů o spotřebě lze s její pomocí komunikovat se správcem nebo ostatními obyvateli domu, hlasovat a řešit havárie. V současnosti spravuje 115 tisíc českých bytů.
     Komentáře
  • CzechSight

    3D tištěná raketa odstartovala, orbitu však nedosáhla. Přesto se jedná o milník

    Před 6 měsíci
    Minulý týden úspěšně odstartovala první 3D vytištěná raketa na světě. Přestože se inovativní kosmické lodi, která byla vytvořená za pouhých 60 dnů, nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy, pro kalifornskou startupovou společnost to znamená velký krok kupředu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Češi o krok blíže Měsíci. Mise LUGO bude zkoumat měsíční vulkanickou aktivitu

    Před 6 měsíci
    Pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) potvrdila minulý týden Evropská vesmírná agentura (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise.
     Komentáře
  • CzechSight

    Publikovat poezii bude jednodušší. Českému startupu pomáhá chatGPT i digitální nakladatelství

    Před 6 měsíci
    Poetizer, česká sociální síť pro milovníky poezie, se rychle rozvíjí. Vedle významného nárůstu počtu básní už nabízí kompletně demokratizované digitální nakladatelství, které i díky umělé inteligenci v podobě ChatGPT pomáhá autorům s publikací. Dočkáme se i dalších žánrů?
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci vyvinuli krevní testy na úzkost. Mohly by pomoct milionům lidí

    Před 6 měsíci
    Američtí vědci vyvinuli nový krevní test, který slouží ke sledování biomarkerů úzkosti. Díky tomu může být objektivně určeno riziko jejího vzniku, závažnost a následně mohou být navrženy způsoby terapie. Současná léčba úzkosti totiž nebývá vždy účinná nebo je návyková.
     Komentáře
  • CzechSight

    Myším mohou vyrůst parohy. Pomůže objev k regeneraci částí lidského těla?

    Před 6 měsíci
    Čínští vědci zkoumali vliv kmenových buněk na iniciaci regenerace paroží srnců. Objevený mechanismus aplikovali na růst nových tkání u laboratorních myší. Jejich cílem je využít kontrolovaného růstu kostí a chrupavky v regenerativní medicíně.
     Komentáře
  • CzechSight

    Umělá inteligence je vítaná, ale žadatelé o IT podporu preferují lidskou interakci

    Před 6 měsíci
    Podle globálního průzkumu mezi zaměstnanci si 74 % z nich myslí, že neefektivní IT podpora ovlivňuje pracovní morálku a brání produktivitě, zatímco 87 % vítá nasazení umělé inteligence při řešení IT problémů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. A jak je to se psy?

    Před 6 měsíci
    Domestikace má zásadní vliv na změnu chování včetně komunikace. Proto se vědci rozhodli prozkoumat reakce psů domácích na vlčí vytí, přičemž se zaměřili nejen na genetickou vzdálenost jednotlivých psích plemen s vlkem, ale též na individuální znaky jako je věk, pohlaví a reprodukční stav.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků. Nepodceňujte je, apelují lékaři

    Před 6 měsíci
    Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků, kterou u nás ročně onemocní zhruba 1000 žen. Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině žen mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sex či jídlo – toť otázka: Co řídí naší motivaci?

    Před 6 měsíci
    Motivace je hnacím motorem našich činů. Kde ale vzniká? Neurovědci u myší objevili neurony, které řídí jejich motivaci jíst a zároveň motivaci se pářit. Popsali tak, co rozhoduje o prioritách motivace.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vesmír možná nikdy neskončí, naznačuje nová studie

    Před 6 měsíci
    Jak skončí vesmír? A skončí vůbec? Na to se snaží odpovědět celá řada vědců. Ve studii, která se pokouší definovat povahu temné energie, záhadného jevu způsobujícího, že se vesmír každým okamžikem rozpíná rychleji a rychleji, fyzikové zjistili, že vesmírná expanze není vždy samozřejmostí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Proteomika: Klíč k odhalení dalších tajemství našich dávných předků

    Před 6 měsíci
    Nález DNA je v antropologii a archeologii často nedosažitelným cílem. K odhalení podrobností života neandrtálců, denisovanů a dalších předků by mohly pomoct proteiny. K jejich rozsáhlému výzkumu se teď chystají vědci ve Velké Británii.
     Komentáře
  • CzechSight

    Plastóza: choroba způsobená plasty postihuje zejména mořské ptáky

    Před 6 měsíci
    Vědci patrně poprvé popsali chorobu způsobenou účinky pozřených plastů. Tzv. plastóza byla objevena u ptáků. Ostré úlomky mohou v organismu způsobit vážná poškození, která vedou k úbytku hmotnosti a v některých případech k smrti.
     Komentáře
Reklama