Zavřít
CzechSight

CzechSight

Nejnovější články na Seznamu ze zdroje CzechSight
  • CzechSight

    Léčit zdravé srdce dávno předtím než dojde k zástavě. Izraelští vědci představili inovativní léčbu infarktu.

    Před 8 hodinami
    Infarkt myokardu patří mezi nejčastější civilizační choroby. Špatný životní styl si na našem cévním systému pomalu vybírá krutou daň. Prevencí je zdravá strava, pohyb a snížení stresu. Co kdybychom ale mohli podstoupit preventivní léčbu infarktu celá desetiletí předtím, než na nás udeří?
     Komentáře
  • CzechSight

    Těžká voda: proč je sladká?

    Před 1 dnem
    Chleba se nepřejíš a vody nepřepiješ. Možná právě díky neutrální chuti. V rámci Mezinárodního dne vody, který se slavil minulý týden, pojďme nějaký čas věnovat i opomíjené těžké vodě. A její nasládlé chuti.
     Komentáře
  • CzechSight

    Všechny typy hormonální antikoncepce mohou mírně zvyšovat riziko rakoviny prsu, ukázala studie

    Před 3 dny
    Vědkyně z Oxfordské univerzity zjistily, že nejen kombinovaná, ale i progestinová hormonální antikoncepce (HA) zvyšuje riziko rakoviny prsu zhruba o 25 %. Riziko je však třeba porovnávat s výhodami HA, včetně ochrany před jinými druhy rakoviny u žen.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nově objevený druh orchideje vypadá jako dílo zručného skláře

    Před 3 dny
    Vědci popsali staronový druh překrásné orchideje. Ačkoli se jedná o rostlinu, která je v Japonsku relativně rozšířená a zahrádkáři oblíbená, dosud byla chybně řazena k jinému druhu. Po dekádu let trvající detailní analýze vědci došli k závěru, že se jedná o samostatný zcela nový druh.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nevíte, kolik jste utratili za energie? Aplikace českého start-upu vám to řekne každou hodinu

    Před 4 dny
    Přehled o energetické spotřebě téměř v reálném čase. To umožňuje Bytové konto, aplikace českého startupu BeiT. Vedle údajů o spotřebě lze s její pomocí komunikovat se správcem nebo ostatními obyvateli domu, hlasovat a řešit havárie. V současnosti spravuje 115 tisíc českých bytů.
     Komentáře
  • CzechSight

    3D tištěná raketa odstartovala, orbitu však nedosáhla. Přesto se jedná o milník

    Před 5 dny
    Minulý týden úspěšně odstartovala první 3D vytištěná raketa na světě. Přestože se inovativní kosmické lodi, která byla vytvořená za pouhých 60 dnů, nepodařilo dosáhnout oběžné dráhy, pro kalifornskou startupovou společnost to znamená velký krok kupředu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Češi o krok blíže Měsíci. Mise LUGO bude zkoumat měsíční vulkanickou aktivitu

    Před 8 dny
    Pokračování mezinárodní mise Lunar Geology Orbiter (LUGO) potvrdila minulý týden Evropská vesmírná agentura (ESA). Projekt se tak přesouvá do další fáze, během které mezinárodní tým vedený brněnskou společností TRL Space detailně zpracuje přesný design celé mise.
     Komentáře
  • CzechSight

    Publikovat poezii bude jednodušší. Českému startupu pomáhá chatGPT i digitální nakladatelství

    Před 9 dny
    Poetizer, česká sociální síť pro milovníky poezie, se rychle rozvíjí. Vedle významného nárůstu počtu básní už nabízí kompletně demokratizované digitální nakladatelství, které i díky umělé inteligenci v podobě ChatGPT pomáhá autorům s publikací. Dočkáme se i dalších žánrů?
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci vyvinuli krevní testy na úzkost. Mohly by pomoct milionům lidí

    Před 10 dny
    Američtí vědci vyvinuli nový krevní test, který slouží ke sledování biomarkerů úzkosti. Díky tomu může být objektivně určeno riziko jejího vzniku, závažnost a následně mohou být navrženy způsoby terapie. Současná léčba úzkosti totiž nebývá vždy účinná nebo je návyková.
     Komentáře
  • CzechSight

    Myším mohou vyrůst parohy. Pomůže objev k regeneraci částí lidského těla?

    Před 11 dny
    Čínští vědci zkoumali vliv kmenových buněk na iniciaci regenerace paroží srnců. Objevený mechanismus aplikovali na růst nových tkání u laboratorních myší. Jejich cílem je využít kontrolovaného růstu kostí a chrupavky v regenerativní medicíně.
     Komentáře
  • CzechSight

    Umělá inteligence je vítaná, ale žadatelé o IT podporu preferují lidskou interakci

    Před 12 dny
    Podle globálního průzkumu mezi zaměstnanci si 74 % z nich myslí, že neefektivní IT podpora ovlivňuje pracovní morálku a brání produktivitě, zatímco 87 % vítá nasazení umělé inteligence při řešení IT problémů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti. A jak je to se psy?

    Před 17 dny
    Domestikace má zásadní vliv na změnu chování včetně komunikace. Proto se vědci rozhodli prozkoumat reakce psů domácích na vlčí vytí, přičemž se zaměřili nejen na genetickou vzdálenost jednotlivých psích plemen s vlkem, ale též na individuální znaky jako je věk, pohlaví a reprodukční stav.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zažívací potíže mohou být příznakem rakoviny vaječníků. Nepodceňujte je, apelují lékaři

    Před 19 dny
    Vleklé zažívací potíže mohou poukazovat na závažné onemocnění – rakovinu vaječníků, kterou u nás ročně onemocní zhruba 1000 žen. Nejčastěji se onemocnění objevuje ve věkové skupině žen mezi 55–75 lety věku, výjimkou ale nejsou ani mladší pacientky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Sex či jídlo – toť otázka: Co řídí naší motivaci?

    Před 23 dny
    Motivace je hnacím motorem našich činů. Kde ale vzniká? Neurovědci u myší objevili neurony, které řídí jejich motivaci jíst a zároveň motivaci se pářit. Popsali tak, co rozhoduje o prioritách motivace.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vesmír možná nikdy neskončí, naznačuje nová studie

    Před 24 dny
    Jak skončí vesmír? A skončí vůbec? Na to se snaží odpovědět celá řada vědců. Ve studii, která se pokouší definovat povahu temné energie, záhadného jevu způsobujícího, že se vesmír každým okamžikem rozpíná rychleji a rychleji, fyzikové zjistili, že vesmírná expanze není vždy samozřejmostí.
     Komentáře
  • CzechSight

    Proteomika: Klíč k odhalení dalších tajemství našich dávných předků

    Před 25 dny
    Nález DNA je v antropologii a archeologii často nedosažitelným cílem. K odhalení podrobností života neandrtálců, denisovanů a dalších předků by mohly pomoct proteiny. K jejich rozsáhlému výzkumu se teď chystají vědci ve Velké Británii.
     Komentáře
  • CzechSight

    Plastóza: choroba způsobená plasty postihuje zejména mořské ptáky

    Před 26 dny
    Vědci patrně poprvé popsali chorobu způsobenou účinky pozřených plastů. Tzv. plastóza byla objevena u ptáků. Ostré úlomky mohou v organismu způsobit vážná poškození, která vedou k úbytku hmotnosti a v některých případech k smrti.
     Komentáře
  • CzechSight

    Lidé mohli začít jezdit na koních už před 5000 lety, tvrdí nová studie

    Před 28 dny
    Lidé začali domestikovat zvířata asi 15 000 let před začátkem našeho letopočtu. Jednalo se především o psy, ovce a kozy. V severovýchodní Asii byla velmi brzy domestikována drůběž. Větší zvířata, jako jsou koně a skot přišla na řadu později. Ale víme, kdy lidé začali na koních jezdit?
     Komentáře
  • CzechSight

    AI pomohla zmapovat molekulární mračna v naší galaxii

    Před 1 měsícem
    Japonští vědci identifikovali přibližně 140 000 molekulárních mraků v naší galaxii. Pomocí umělé inteligence odhadli vzdálenost každého z molekulárních mračen a určili jejich velikost a hmotnost, čímž úspěšně zmapovali jejich rozložení v galaxii dosud nejpodrobnějším způsobem.
     Komentáře
  • CzechSight

    Budoucnost výsadby: Dřevění roboti, kteří se zasadí sami

    Před 1 měsícem
    Slovo robot v nás nejčastěji vyvolá představu složitého, kovového stroje plnícího nejrůznější úkoly. Někteří ale mohou být velmi prostí, a dokonce vyrobení ze dřeva. Příkladem může být semeno, které se zaseje samo.
     Komentáře
  • CzechSight

    Česká technologie bojující s nemocničními infekcemi pokrývá čtvrtinu tuzemských lůžek

    Před 1 měsícem
    Boj proti nemocničním infekcím – to je cíl technologické společnosti Datlowe a jejího nástroje HAIDI. Ten za pomoci algoritmů strojového učení a umělé inteligence pomáhá lékařům a dalším specialistům analyzovat v nemocnicích zdravotnickou dokumentaci a zlepšovat prevenci.
     Komentáře
  • CzechSight

    Srdce na levém místě – jak řasinky určují tělní symetrii

    Před 1 měsícem
    Přestože lidské tělo z vnějšího pohledu působí symetricky, uvnitř to neplatí. Například srdce máme na levé straně, zatímco játra na pravé. Asymetrie se týká i plic, mozku nebo žaludku. Co rozhoduje o tom, jak budeme uspořádáni? A co se stane, pokud tento mechanismus nefunguje správně?
     Komentáře
  • CzechSight

    Neverbální komunikace šimpanzů: nový pohled na vznik lidské řeči

    Před 1 měsícem
    Nová srovnávací studie přináší první důkazy toho, že gestikulace lidoopů je příkladem flexibilní a záměrné komunikace, podobně jako lidský jazyk. Ukázalo se, že lidé jsou schopni gesta šimpanzů správně interpretovat, přičemž se předpokládá, že právě gestikulace mohla vést ke vzniku lidské řeči.
     Komentáře
  • CzechSight

    Tito roboti inspirovaní vodními tvory by mohli zkoumat mimozemské oceány

    Před 1 měsícem
    Jak se designují roboti pro vesmírný výzkum? Třeba tak, že se napodobí tvorové žijící na planetě Zemi. Britští vědci se nechali inspirovat drobnými oceánskými živočichy a vyvíjejí robota, který by jednou mohl proplouvat vody jiných planet či se uplatnit zde na Zemi ať už ve výzkumu, nebo v průmyslu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nebezpečný patogen rostlin jako nové nadějné antibiotikum?

    Před 1 měsícem
    Přestože antibiotická resistence straší vědce již dlouho, nepodařilo se dosud najít její řešení. Nová studie zkoumala, jak působí albicidin, látka, která by se mohla stát novým antibiotikem. Jeho unikátní mechanismus účinku slibuje, že bude bezpečný pro lidi a zároveň odolá rezistenci bakterií.
     Komentáře
  • CzechSight

    Česká vědecká mise k Měsíci překročila další milník v přípravě

    Před 1 měsícem
    Vývoj historicky největší české kosmické sondy LVICE² s vlastním pohonem pokročil do další fáze projektu. Měsíční sonda s řadou českých vědeckých přístrojů nabyla na velikosti a do její přípravy se zapojily další české aerospace firmy.
     Komentáře
  • CzechSight

    No-code je jako Lego Duplo. Můžete na něm postavit byznys, ale neříkejte o tom kamarádům

    Před 1 měsícem
    Odpověď na všechno, nebo pouhý testovací doplněk? O tom, jak no-code (ne)využít ve své firmě se rozepsal Josef Zeman z firmy DX Heroes ve svém novém komentáři!
     Komentáře
  • CzechSight

    Kakao jako známka luxusu? Nová studie ukazuje, že použití kakaových bobů bylo mezi Mayskou civilizací běžné

    Před 1 měsícem
    Na konzumaci kakaa v historii bývá nahlíženo jako na luxusní surovinu určenou zejména elitám. Nová studie však ukazuje, že si Mayové tuto lahůdku dopřávali bez ohledu na své společenské postavení.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědec pod mikroskopem prozkoumal osídlení svého akvária a objevil řasu s jedinečnými vlastnostmi

    Před 1 měsícem
    Mikrořasy nachází široké uplatnění při výrobě biopaliv, výživových doplňků či kosmetických výrobků. Existuje jich nepřeberné množství druhů a další jsou objevovány. A někdy dosti kuriózně – například v akvárku s rybičkami. Nově popsaný druh má slibnou budoucnost v komerční sféře.
     Komentáře
  • CzechSight

    Science: studijní program Univerzity Karlovy pro budoucí úspěšné vědce

    Před 2 měsíci
    Poslední termín pro podání přihlášek ke studiu v příštím akademickém roce se kvapem blíží a někteří maturanti mají mlhavou představu o tom, co by chtěli studovat dál. Pro budoucí vědce připravila "Karlovka" výběrový vědecký program spojující fyziku, chemii a bilogii. Avšak má to jeden háček...
     Komentáře
  • CzechSight

    Včelí život je o polovinu kratší než před 50 lety, ukázala nová studie

    Před 2 měsíci
    Američtí vědci se zaměřili na pitný režim včel a při porovnávání svých výsledků se staršími studiemi si všimli, že včelí dělnice mají mnohem kratší život než jejich předchůdkyně. Ve své studii tak pátrají po příčinách.
     Komentáře
  • CzechSight

    Náhlá zástava srdce po sportu je u starších lidí vzácná, potvrdila studie

    Před 2 měsíci
    Rozsáhlá studie potvrdila, že náhlá zástava srdce při sportovních aktivitách je starších lidí poměrně vzácná. Častější je u můžů než u žen. Studie byla publikována v časopise Clinical Electrophysiology.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nový přístup k léčbě rakoviny: více léčiv najednou v jedné nanočástici

    Před 2 měsíci
    Vědcům se podařilo vyvinout způsob, kterým pomocí nanočástic dopraví několik různých protinádorových léčiv do místa působení. Díky tomu se zpřesní a zefektivní léčba některých nádorů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Předčasně narozené děti mají v dospívání podobný BMI jako jejich vrstevníci, kteří se narodili v termínu

    Před 2 měsíci
    Na základě analýzy dat, zahrnující více než 250 000 jedinců, vědci zjistili, že předčasně narozené děti dosahují ve věku 14 až 19 let v průměru podobného BMI (body mass index; index tělesné hmotnosti) jako jejich vrstevníci, kteří se narodili v termínu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Rezistentní houbové infekce jsou na vzestupu

    Před 2 měsíci
    Po celém světě se objevuje znepokojivý trend. Stoupá počet houbových infekcí. Objevují se nové rezistentní kmeny patogenních hub, na které přestávají fungovat dostupné léky. Co stojí za strmým nárůstem houbových onemocnění? Jak se můžeme bránit?
     Komentáře
  • CzechSight

    První robot, který dokáže přejít z tekuté formy na pevnou. Využití najde v medicíně i elektrotechnice

    Před 2 měsíci
    Výzkum robotiky se posunul zase o velký krok dopředu. Podařilo se sestrojit prvního robota, který dokáže plynule přecházet z tekuté formy na pevnou. Díky tomu by mohl být využit v nehostinných podmínkách, jako jsou útroby našeho těla.
     Komentáře
  • CzechSight

    Za zhoršením symptomů senné rýmy může stát přemnožení streptokoka ve vašem nosu

    Před 2 měsíci
    Bakterii Streptococcus salivarius má na sliznicích každý z nás – naše tělo kolonizuje pár hodin po narození. Pokud se však přemnoží, může u lidí trpících alergií výrazně zhoršit jejich příznaky. Těžké symptomy s touto příčinou by se tak daly zmírnit léčbou zaměřenou na potlačení tohoto mikroba.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nosy Denisovanů byly vytříbenější než ty naše, ukázala nová studie zkoumající vnímání vůní

    Před 2 měsíci
    Mezinárodní vědecký tým zkoumal geny pro pachové receptory u tří zástupců rodu Homo. Výsledky ukazují, že Denisované byli k některým vůním vnímavější než jsme my, zatímco nosy Neandrtálců byly naopak méně citlivé.
     Komentáře
  • CzechSight

    6G sítě jsou klíčem k budoucnosti robotizovaného průmyslu, autonomních vozidel i udržitelné výroby

    Před 2 měsíci
    V České republice je pokrytí 5G signálem standardem zatím pro vyšší desítky procent populace. Další rozvoj technologií bude znamenat i větší požadavky na pokrytí sítěmi nové generace. Šestá generace sítí umožní ještě promyšlenější robotizaci a rozvoj v udržitelné podobě.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědci mapovali ekosystémy arktických vod a zjistili, že hvězdice jsou takovými ledními medvědy mořského dna

    Před 2 měsíci
    Zatímco na volném moři tvoří živočichové komplexní a bohatý potravní řetězec, fauna žijící u dna se dlouhou dobu jevila jako nepoměrně druhově chudší. Nová studie vyvrací zavedené paradigma.
     Komentáře
  • CzechSight

    Ministerstvo dopravy představilo plán vesmírných misí. Podíváme se i k Měsíci?

    Před 2 měsíci
    Několik ambiciózních ryze českých vesmírných misí je nyní ve stadiu plánování. Ministerstvo dopravy poté vybere dva nejlepší projekty, které budou zafinancovány a vypuštěny do vesmíru.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výzkum vztahu mezi obsedantně-kompulzivní poruchou a depresí může přispět k efektivnější léčbě

    Před 2 měsíci
    Předchozí výzkumy se soustředily především na negativní důsledky výskytu deprese u pacientů s obsedantně-kompulzivní poruchou. Američtí vědci se však rozhodli zjistit časovou spojitost mezi těmito poruchami v průběhu 6 let a přispět tak k možnému zefektivnění jejich léčby.
     Komentáře
  • CzechSight

    Housenky by mohly nahradit laboratorní myši. Pro studium lidských nemocí se hodí lépe, ukazuje nová studie

    Před 2 měsíci
    Věda běžně využívá zvířecí modely za účelem pochopení příčin nemocí a pro testování nových léčebných postupů. Bez laboratorních myší, potkanů, prasat a dalších savců se při tom neobejde, neboť na lidech se experimentovat nesmí. Nová studie ukazuje, že své uplatnění by mohl najít i housenčí model.
     Komentáře
  • CzechSight

    Regulace metabolismu železa může být nadějí v léčbě SLE

    Před 2 měsíci
    Ovlivnění metabolismu železa v imunitních buňkách by mohlo představovat nový přístup v léčbě systémového lupu (SLE). Studie popisující zmíněný mechanismus byla publikována v časopise Science Immunology.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědcům se povedlo popsat nejširší spektrum organických molekul z meteoritu pocházejícího z Marsu

    Před 2 měsíci
    Tissintský meteorit, jeden z pěti meteoritů pocházejících z Marsu, obsahuje množství rozdílných organických molekul. Výzkum byl publikován v časopise Science Advances.
     Komentáře
  • CzechSight

    Onemocnění Alzheimerovou chorobou bude v budoucnu možné předpovědět krevními testy

    Před 2 měsíci
    Nový typ krevních testů dokáže odhalit markery Alzheimerovy choroby roky před prvními symptomy. Pokud se výzkum potvrdí v praxi, testy by mohly výrazně zrychlit diagnózu onemocnění a zefektivnit léčbu.
     Komentáře
  • CzechSight

    Erozi podléhá 70 % floridských korálových útesů

    Před 2 měsíci
    Podle nedávného výzkumu až sedmdesát procent Velkého floridského útesu eroduje a ruku v ruce s tím přichází o život, který toto unikátní prostředí obýval. Studie, za kterou stojí interdisciplinární tým vědců, poskytuje nové podrobnosti o stavu proslulých floridských korálových útesů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Vědcům se povedlo udělat zásadní krok k léčbě některých zrakových poškození

    Před 2 měsíci
    Americkým vědcům se podařilo v laboratorních podmínkách znovusjednotit dříve rozdělené světločivné buňky. Mohlo by se jednat o důležitý krok v léčbě některých onemocnění zraku.
     Komentáře
  • CzechSight

    Extrémní podmínky umí nastartovat lidský potenciál. Startup Mindzero přichází s inovativním konceptem potlačování stresu

    Před 2 měsíci
    S revolučním konceptem skupinových lekcí kombinujících kontrolované využití extrémních teplot, nejmodernější biohacking technologie a vedenou relaxaci nyní přichází americký startup Mindzero, který nabízí vědecky potvrzenou a efektivní alternativu k farmakům.
     Komentáře
  • CzechSight

    Láska ke kočkám a jejich vliv na naše zdraví z pohledu vědy

    Před 2 měsíci
    Kočka je mnohdy uznávaným členem rodiny. Proč jsou nám ale kočky sympatické? A mají vliv na naše zdraví?
     Komentáře
  • CzechSight

    Umělá inteligence do každé firmy. Český startup radí, jak na to

    Před 2 měsíci
    Umělá inteligence pomáhá automatizovat, zefektivnit práci nebo získat konkurenční výhodu v řadě odvětví. Ovšem ne každá společnost ví, jak jí může pomoci. Právě proto spouští společnost BotX svůj lab, kde se firmy dozvědí vše podstatné.
     Komentáře
  • CzechSight

    Nedostatek vlákniny u kojících samic způsobil nárůst obezity jejich mláďat

    Před 2 měsíci
    Myší mláďata, která jsou kojena matkami bez přístupu k potravě obsahující vlákninu jsou náchylnější k projevům obezity. Je stejný pokus přenositelný i na člověka?
     Komentáře
  • CzechSight

    V USA a Velké Británii v příštích letech osekvenují genom 200 000 novorozenců

    Před 2 měsíci
    Ve Velké Británii a New Yorku se rozjíždí projekty sekvenování celého genomu u 200 000 novorozenců. Jejich cílem je zachytit léčitelná genetická onemocnění, která standardní novorozenecký screening neodhalí. Co na to říká etika? A jaké jsou ekonomické výhody?
     Komentáře
  • CzechSight

    Originalita textu v seznamovacích aplikacích výrazně ovlivňuje vnímání atraktivity, uvedla nizozemská studie

    Před 2 měsíci
    Výzkum popisuje, že originalita v textu profilu na online seznamce zlepšuje hodnocení osobnosti a atraktivity. Majitelé "originálních" profilů jsou navíc hodnoceni jako chytřejší, zábavnější a sympatičtější.
     Komentáře
  • CzechSight

    V New Yorku nalezli minerál obsahující kapičky prastarého oceánu

    Před 3 měsíci
    Americkým a kanadským vědcům se podařil nebývalý objev – v kusu pyritu nalezli drobné kapsy plné mořské vody, která v nich byla uvězněna po dobu asi 390 milionů let. Nález by mohl výrazně prohloubit naše chápání toho, jak se oceány v čase vyvíjejí a přizpůsobují měnícím se klimatickým podmínkám.
     Komentáře
  • CzechSight

    Učebnice a populárně naučné knihy tvrdí, že ženy jsou lepší v hledání a zapamatování slov. Je to ale pravda?

    Před 3 měsíci
    Podle některých studií jsou ženy lepší v paměťových cvičeních. Zda tomu tak je, studuje i norský profesor Marco Hirnstein. Jeho pozorování přináší mnohem rozporuplnější výsledky.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výsledky nedávného výzkumu mají široké důsledky pro léčbu demence

    Před 3 měsíci
    Demence, zejména Alzheimerova choroba, a další onemocnění, která jsou často spojována se stárnutím, proto zaznamenávají výrazný nárůst. To by mohlo omezit schopnost poskytnout potřebným osobám rychlou léčbu, zejména s ohledem na předpokládaný nedostatek lékařů v příštích desetiletích.
     Komentáře
  • CzechSight

    Ochrnutí lidé by se mohli pohybovat pomocí vozíků ovládaných myslí

    Před 3 měsíci
    V nové studii vědci prokázali, že tetraplegičtí uživatelé mohou ovládat myšlenkami řízené invalidní vozíky v přirozeném, nepřehledném prostředí. Invalidní vozík řízený myslí pomáhá ochrnutým lidem získat novou mobilitu tím, že převádí myšlenky uživatelů na mechanické příkazy.
     Komentáře
  • CzechSight

    Výzkumníci vyvinuli alternativní systém určování polohy, který je robustnější a přesnější než GPS, zejména v městském prostředí.

    Před 3 měsíci
    Výzkumníci z Delft University of Technology, Vrije Universiteit Amsterdam a VSL vyvinuli alternativní systém určování polohy, který je robustnější a přesnější než GPS, zejména v městském prostředí. Prototyp, který demonstroval tuto novou infrastrukturu mobilní sítě, dosáhl přesnosti 10 centimetrů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Zánik dinosaurů: Jak to bylo doopravdy?

    Před 3 měsíci
    Nadvláda dinosaurů byla násilně přerušena dopadem meteoroidu. Byl to ale skutečně důvod jejich zániku? Nevymřeli by v důsledku vyčerpání zdrojů a rozpadu ekosystému i bez tak kataklyzmatické události? Existovalo by lidstvo bez této katastrofy? Nová studie nabízí odpověď.
     Komentáře
Reklama