Pravdoláskař, havlista, kavárna.
Z technického a dopravního hlediska je stavba nového mostu jediná solidní možnost. Ten stávající byl konstruován pro úplně jinou dobu a úplně jiný provoz a momentálně už je za hranou své plánované životnosti. Dynamické zatížení takového mostu není žádná legrace a na tom materiálu to bude znát bez ohledu na údržbu. Lepit k tomu nějakou třetí kolej je absurdní. Zrovna tak absurdní je dělat nějakou přibližnou kopii. Nová stavba musí být nová, svébytná. Ten stávající most je nádherný právě svou funkčností a prostotou, nikoli snahou být krásný. Je to zkrátka čistě technická konstrukce, na které je vidět její účel a smysl každého prvku. Zároveň je to stavba tak mohutná, že si úplně neumím představit její plnohodnotné využití někde jinde. Nemluvě o obrovských nákladech na přesunutí a rekonstrukci. Pokud by se z ní mělo něco zachovat, což by bylo určitě hezké, nešel by sekundárně umístit třeba jenom jeden z těch segmentů? Dřív se dopravní nebo šířeji technické stavby bouraly a předělávaly naprosto bez sentimentu, nové oceli a nýtům leckde ustupovaly středověké hradby nebo kostely a čtvrti. Takový přístup už samozřejmě uplatňovat nebudeme, ale kvalitní moderní stavba by tam své místo mít měla.
Klidně bych snědl hrnec té polévky a zajídal to tím nechutným sucharem s máslovou pomazánkou, než bych jenom seděl u stolu s někým, kdo zrovna žere dršťkovou. EDIT: Doplňuji slovo “zrovna”, aby nadále nedocházelo k nedorozumění, že mám snad něco proti lidem, kterým tahle věc chutná. Jsme snad civilizovaní lidé, kteří druhé nesoudí podle toho, co jim chutná. Jen je pro mě sama ta polévka natolik odporná, že i z toho smradu se mi dělá šoufl.
Ještě z doby, kdy jsem byl na Facebooku, si pana Zahradila pamatuju jako vší arogance futrál. To bych ale ještě dokázal nějak snést, ačkoli způsob, kterým jako vysoce postavený politik komunikoval s běžným voličem, mi připadal dalece za hranou přijatelného - jeho nepochopitelné pochopení pro Čínu, Rusko a další podobné ovšem nikoli. Stejně jako jeho protiněmecký revanšismus a dogmatické protievropské postoje. Pan Zahradil prostě zůstal ve všem všudy v devadesátých letech, což může někdo vnímat jako pozitivum, mně ale rozhodně chybět nebude.
Sorry, ale škola je státní instituce, zcela základní a monumentálně významná státní instituce. Tedy stát by měl za školu a nějakou elementární množinu hodnot ručit. Tedy všechny ty případy, které pan poslanec zmiňuje - od sexuálních deliktů vůči dětem, přes sexuální delikty vůči dospělým až po to těžké ublížení na zdraví po fotbalové rvačce - by měly člověka jako učitele ze státem garantovaného a státem placeného styku s dětmi nadosmrti diskvalifikovat. Osobně vůbec nechápu, proč se o něčem takovém vede jakákoli diskuze.
Tohle je velmi trefně a srozumitelně vystiženo. Skutečně se většinou jakákoli diskuse o feminismu či jakémkoli příbuzném tématu zvrhne do boje proti hadrovému strašákovi naprostého extremismu, který ovšem reálně nikdo nezastává. Takže se obvykle argumentuje “hysterickým křikem těch, které nikdo nechce”, popřípadě “ženskými, které chtějí nějakou rovnost, ale přitom nechtějí rubat uhlí”, či “můj děda normálně plácal servírku po zadku a ona to brala jako lichotku, protože to nebyla hysterická mužatka”.
Ono je to celkem logické, protože se výrazně změnil životní styl. Za komunistů byly hospody takové úniky do normality a krom toho umělá zaměstnanost a celý ten systém zkrátka produkovaly lidi, kteří mohli celé dny vysedávat v hospodě. Společnost byla uměle zglajchšaltována, podniky pro “lepší lidi” se změnily v podniky pro veksláky a komunisty, což skutečné lepší lidi odsunulo právě do hospod. A ve starší době, třeba v 19. století, fungovaly hospody obzvláště na venkově jako taková všeobecná kulturní instituce. Mívaly taneční a divadelní sály, scházeli se tam ochotníci, politické strany, byly tam tancovačky a od všeho trochu, protože jiné možnosti zpravidla neexistovaly. To se dneškem nejde vůbec srovnávat.
Takhle to dopadne, když lidé dají přednost emocím před rozumem a volí si populisty, kteří pořád jenom nadávají, štvou proti někomu, hledají si nepřítele a na všechno mají jednoduchá a hloupá řešení. Vyznačují se též buranskými manýry, podle kterých je poznáte už zdálky. Volba takových lidí je prostě vždycky selhání, nic dobrého z principu nemůže přinést, snad jen jako vedlejší nechtěný produkt, a v demokracii není na koho svádět vinu. A k tomu potom jeden diktátor - a máme tragikomickou podívanou v přímém přenosu. Je to opravdu otřesné. Na jedné straně naše doba přináší mimořádné státníky, jakým se ukázal být třeba prezident Zelenský, na straně druhé obludné a zbabělé diktátory jakým je Putin a hloupé nekompetentní křupaniy, jakým je třeba Trump.
Škoda že se svět nemůže domluvit a toho mizerného Ruska se jednou provždy zbavit. K tomu by ani nebylo potřeba žádného násilí, jen důslednosti. Nechat je prostě svému osudu a nenechat je překročit hranice. Nebo bychom mohli od Číňanů koupit tu velkou zeď, přestěhovat ji na hranici mezi civilizovanou Evropou a Ruskem a z evropských fondů ji o takových 100 m zvýšit. Stálo by to sice strašlivý peníze, ale každý cent by se dlouhodobě vyplatil.
Pravdoláskař, havlista, kavárna.
277
Sledujících
9
Sleduje
Pravdoláskař, havlista, kavárna.
277
Sledujících
9
Sleduje
Ověřený uživatel
Tento účet je ověřený Seznamem a představuje skutečnou osobu, registrovanou firmu nebo subjekt.
To je smutné, když opozice selhává přesně v tom, co je jejím hlavním smyslem. V tomto ohledu je probíhající destrukce amerického demokratického systému stejně tak vinou republikánů jako demokratů.
1 odpověď