Vedra souží miliony Evropanů. Těžkou zkouškou v podobně teplot nad 40 °C si tento týden zřejmě poprvé v historii projde Velká Británie, varování vyhlásila i Francie.
Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského možná čeká několik bezesných nocí. Nikoliv však jen kvůli stavu na bojišti. Evropská komise (EK) by měla ještě tento pátek říct, jestli má Ukrajina dostat status kandidátské země, a příští týden by ho pak měli přiznat nebo nepřiznat lídři EU na svém summitu v Bruselu.
Některé evropské státy testují čtyřdenní pracovní týden. Dle některých politiků i akademiků by vedl k větší produktivitě, flexibilitě a zlepšil by i zdraví populace. Lidé by totiž měli více volného času. Ne všichni s tím ale souhlasí.
V některých evropských zemích se stává stále silnější téma čtyřdenní pracovní týden. Myšlenka rezonuje v akademických kruzích i programech politických stran a sekretariátech odborových centrál. A nejen v Evropě.
Desetimilionové Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, v pátek oznámilo 24 nových úmrtí na koronavirus. Jde o nejvyšší číslo od letošního 9. března, kdy zaznamenalo 30 úmrtí. Uvedl to server The Portugal News. Ve středu pak oznámilo nejvyšší denní přírůstek od začátku února, kdy země čelila zdravotnické krizi. Úmrtí a hospitalizace však zůstávají hluboko pod počty zaznamenanými v tomto období. Téměř shodně početné Česko zaznamenalo za čtvrtek 45 úmrtí…
„Jsme nyní v situaci, kdy se můžeme posunout do třetí a poslední fáze,“ uvedl premiér země Portugalska António Costa na začátku října. Podle něj bude země od příštích týdnů fungovat bez větších omezení.
Portugalsko od 1. října zruší téměř všechna zbývající protiepidemická opatření. Oznámil to ve čtvrtek premiér António Costa. Poprvé od jara 2020 se otevřou diskotéky a bary a přestanou platit nařízení o omezení kapacity při kulturních akcích či v obchodech, dál ale bude povinné nosit roušky na uzavřených veřejných místech. Jihoevropská země má nyní nejvyšší míru očkovaných proti covidu-19 na světě, obě dávky vakcíny dostalo téměř 85 procent obyvatel.
Spor o interpretaci maďarského zákona, který zakazuje ukazovat dětem obsah s homosexuální tematikou, má podle evropských lídrů různá řešení. Nizozemský premiér Mark Rutte například uvedl, že Maďarsko do Evropské unie už nepatří. Můžete s námi mít jen ekonomické vztahy, navrhl maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi jeho portugalský protějšek António Costa.
Na konci ledna mělo Portugalsko nejvyšší průměrný denní přírůstek nakažených na milion obyvatel na celém světě. Dnes si mohou tamní obyvatelé zajít do restaurace na oběd, na kávu, nebo třeba na koncert. Test není vyžadován. Stát ho neproplácí a lidi by si ho nemohli dovolit, vysvětluje český velvyslanec v Lisabonu Petr Šelepa. Strategii a komunikaci tamní vlády hodnotí pozitivně, po dobu pandemie podle něj neztratila důvěru.
Po útocích džihádistů na severovýchodě Mosambiku zůstaly desítky mrtvých, zraněných i pohřešovaných. Z napadené oblasti utekly tisíce lidí. OSN varuje před humanitární krizí, která může zasáhnout i 350 tisíc dětí.
V lednu bylo nejhorší, v polovině března už je premiantem. Portugalci dva měsíce poctivě dodržovali nařízená opatření a nyní tak vláda začíná s lehkým rozvolňováním. „Krůček po krůčku, musíme být obezřetní,“ uvedl premiér António Costa.
Ještě začátkem února bylo Portugalsko jedním z pandemií nejhůře zasažených států na světě. Téměř polovina všech tamních úmrtí na covid-19 připadala na letošní leden.
Portugalsku se podařil v boji proti pandemii covidu-19 neobvykle prudký obrat, když se z pozice země s nejrychleji rostoucím počtem nakažených a nejvyššími počty obětí v přepočtu na obyvatele dokázalo za měsíc dostat do stavu, kdy vláda zvažuje uvolnění restrikcí.
Portugalsku se podařil v boji proti pandemii covidu-19 neobvykle prudký obrat, když se z pozice země s nejrychleji rostoucím počtem nakažených a nejvyššími počty obětí v přepočtu na obyvatele dokázalo za měsíc dostat do stavu, kdy vláda zvažuje uvolnění restrikcí. Počet nakažených v nemocnicích je nyní v jihoevropské zemi nejnižší za čtyři měsíce a přírůstky infikovaných jsou oproti konci ledna dvacetinové, napsala dnes agentura Reuters.
Po Vánocích se dostalo Portugalsko do kritického stavu. Na konci ledna mělo vůbec nejvyšší průměrný denní přírůstek nakažených na milion obyvatel na celém světě. Teď začal počet případů klesat. Portugalci nosí roušky i tam, kde nemusí, a rozumí tomu, co po nich stát chce. Chtějí zabránit další hospodářské krizi, vysvětluje český velvyslanec Petr Šelepa.
Portugalsko má pro pacienty, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, jen sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Nemocnicím také dochází místo v márnicích.
Portugalsko má pro pacienty, u kterých se prokázala nákaza koronavirem, jen sedm volných lůžek s intenzivní péčí. Uvedla to v sobotu agentura Reuters s odvoláním na údaje ministerstva zdravotnictví. Nemocnicím také dochází místo v márnicích. Země s 10 miliony obyvatel má v současnosti nejrychlejší tempo šíření nákazy na světě, a to také kvůli vysokému výskytu britské mutace viru.
Vítězství v prvním kole prezidentské volby není v Portugalsku neobvyklé. Překvapením není ani pokračování mandátu pro dosavadního prezidenta Marcela Rebela de Sousa.
Po obrovi přichází David. Portugalsko, které se po půlročním předsednictví Německa ujalo řízení EU, je takové menší a chudší Česko. Přesto Lisabon nepostrádá světové ambice.
Francouzský prezident Emmanuel Macron má pozitivní test na koronavirus, kvůli kterému půjde na sedm dní do domácí karantény a pracovat bude z domova. Všechny jeho pracovní schůzky v nadcházejících dnech, které by vyžadovaly fyzickou účast, včetně plánované cesty do Libanonu, jsou zrušené, píší francouzská média s odvoláním na prohlášení Elysejského paláce. Ten později uvedl, že prezident se nakazil nejspíše minulý týden na summitu EU v Bruselu.
Boj s plameny komplikuje silný vítr a vysoké teploty, uvedla agentura Reuters. Portugalská vláda v souvislosti s požárem vyhlásila na pondělí a úterý „stav výstrahy“ pro celou zemi.
Německá kancléřka Angela Merkelová na sebe na evropském summitu moc upozorňovat nemusela: ochranné roušky, které používala během čtyřdenního jednacího maratonu, byly bílé, bez jakýchkoli poznávacích znaků. Řada jiných předáků Unie použila zase jednoduché lékařské roušky v zelené barvě.
Přinášíme vám další díl pravidelného prázdninového seriálu. Každý den, od pondělí do neděle, se v odpoledních hodinách můžete těšit na rady a zajímavosti Seznam Zpráv z evropských turistických destinací. A to až do 31. srpna.
Obě mají moře, pláže i množství památek. Obě také budou čelit ekonomickým problémům, pokud se jim nepodaří přesvědčit turisty, aby přijeli na návštěvu. Řecko a Portugalsko se kvůli tomu chtějí profilovat jako nejbezpečnější evropské země, kterým se podařilo dostat epidemii pod kontrolu a žádné výrazné riziko v nich nehrozí, píše server CNN.
Dlouhodobý plán na oživení ekonomik ochromených pandemií způsobenou koronavirem bude hlavní náplní videosummitu lídrů zemí Evropské unie. Ti se budou snažit sblížit své často velmi odlišné postoje k objemu i charakteru unijní pomoci. Proč nelze od schůzky čekat příliš velký posun, rozebírá ve svém komentáři Christopher Dembik, šéf divize makroekonomické strategie Saxo Bank.
António Costa není populista hrozící migrací ani mladý a neokoukaný charismatický lídr. Ne, je to celoživotní politik z tradiční strany, v jejíchž barvách kandiduje už desítky let. Přesto v Portugalsku přesvědčivě zvítězil a příští čtyři roky bude premiérem. Co stojí za jeho úspěchem?
Polský vůdce Jarosław Kaczyński dokázal totéž co dřív jeho maďarský kolega Viktor Orbán. V nedělních volbách získal o šest procent hlasů víc než minule a obhájil absolutní většinu v parlamentu. Pro opozici to znamená naplnění nejhorších snů, při nichž se národ zřekne demokracie a dobrovolně předá veškerou moc autoritářskému vládci. Může to však znamenat i něco jiného.