Zavřít
Atomová bomba

Atomová bomba

Nejnovější články na Seznamu na téma Atomová bomba
  • Světoběžník

    Elon Musk chce pomocí jaderných zbraní učinit Mars obyvatelným

    Před 1 dnem
    Před nějakou dobou přišel Elon Musk se zajímavou myšlenkou „Nuking Mars“. Jde v podstatě o strategii, která by měla odpálením jaderných bomb učinit rudou planetu obyvatelnější.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Rusové se přiblížili jaderné katastrofě. A znovu čtou Metro 2033, říká Gluchovskij

    Před 1 měsícem
    Autora populární trilogie knih, podle které vznikly videohry, zařadily úřady na seznam hledaných osob. Policie mu obstavila majetek.
     Komentáře
  • Techsvět

    Jaderný útok. Nová studie objevila nejlepší místo na přežití

    Před 2 měsíci
    Nová studie zjistila, že úkryt pod zemí nebo v robustních povrchových strukturách během jaderného výbuchu může poskytnout určitý úkryt, ale též může situaci ještě více zhoršit, uvádí server Interesting Engineering.
     Komentáře
  • Nespěchej

    Přežil oba výbuchy atomových bomb v Japonsku. Tohle byste zažít nechtěli

    Před 2 měsíci
    Útoky atomovými bombami na Hirošimu a Nagasaki přežilo přibližně 260 000 lidí - Tsutomu Yamaguchi byl jedním z mála, kteří přežili hrůzy obou útoků.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Velkofilm o atomové bombě má první upoutávku

    Před 3 měsíci
    Oppenheimer, nový film režiséra Christophera Nolana o vzniku nejničivější bomby na světě, konečně nabízí upoutávku.
     Komentáře
  • Techsvět

    Jaderné testy Severní Koreje tak silné, že by pohnuly celou horou. Jak silné bomby použili?

    Před 3 měsíci
    Podzemní detonace, kterou Severní Korea spustila v září 2017, byla tak silná, že posunula horu Mantap o mnoho metrů nahoru a ven, jak uvádí server Interesting Engineering. Vědci provedli satelitní radarové snímkování a seismickou analýzu oblasti, aby zjistili výsledek.
     Komentáře
  • Badatelé

    Jak jsme neposlechli Mnichov – uranová bitka s Hitlerem

    Před 3 měsíci
    Mnichovskou dohodu máme za diktát, který jsme poraženecky přijali. Není to tak úplně pravda. Československo v jednom strategickém bodě neposlechlo.
     Komentáře
  • Pravda24

    Rusové chtěli otestovat jaderné torpédo, které dokáže dopravit atomovou bombu téměř kamkoli na světě. Něco se ale pokazilo

    Před 4 měsíci
    Spojené státy v posledních týdnech zaznamenaly ruská vojenská plavidla, která se připravovala na možný test nového torpéda s jaderným pohonem, uvedl pro CNN vysoce postavený americký představitel.
     Komentáře
  • Pravda24

    Ruští velitelé diskutovali o použití jaderných zbraní na Ukrajině. Schyluje se k nejhoršímu?

    Před 4 měsíci
    Vysoce postavení ruští vojenští představitelé minulý měsíc diskutovali o tom, jak a kdy by mohli použít jaderné zbraně na bojišti na Ukrajině, sdělili dva američtí představitelé serveru CBS News.
     Komentáře
  • Pravda24

    Co se stane, když Rusko zaútočí jadernými zbraněmi?

    Před 5 měsíci
    Jak by vypadal svět po použití jaderných zbraní Ruskem? Hodně záleží na kontextu, ale i tak si můžeme představit, co se stane den poté.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Biden varoval Putina před užitím jaderné zbraně. Expert říká, co tím sleduje

    Před 6 měsíci
    V posledních dnech se znovu objevily obavy, že by válka na Ukrajině mohla vyústit do nasazení jaderných nebo jiných ničivých zbraní ze strany Ruska. Expert Michal Smetana Seznam Zprávám řekl, jak velké toto riziko reálně je.
     Komentáře
  • Badatelé

    Lipsko, 1942 – Zapomenutá jaderná katastrofa, první v historii lidstva

    Před 6 měsíci
    Obecně se má za to, že první jaderné nehody v historii lidstva jsou spojeny s poválečným obdobím. Ale úplně první nehoda na jaderném zařízení se odehrála ve Třetí říši.
     Komentáře
  • StoryMag

    Bikini nejsou jen plavky aneb nepříliš známé informace o testech jaderných bomb na stejnojmenném atolu

    Před 9 měsíci
    V listopadu 1945, jen několik měsíců poté, co byly na konci druhé světové války svrženy atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki, začali američtí vojenští představitelé plánovat další testy jaderných zbraní. O existenci odlehlého místa, které si pro testování vybrali, původně věděl jen málokdo z běžných Američanů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nukleární válka by ze Země nesmazala život, ale naši civilizaci, říká vědec

    Před 1 rokem
    Život na Zemi by jaderná válka určitě neukončila, přežít by mohla i část lidstva, ale naše civilizace nikoliv, říká v rozhovoru pro Seznam Zprávy jaderný fyzik Vladimír Wagner.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Plynové masky i "atombordel". Tak komunisté učili děti bránit se proti imperialistům

    Před 1 rokem
    V době studené války se největší apel ve školách kladl na ochranu dětí před jadernými a chemickými zbraněmi. Latentní hrozba byla všudypřítomná.
     Komentáře
  • Techsvět

    Co se stane, když exploduje atomová bomba a jaké následky můžeme očekávat?

    Před 1 rokem
    Ruská invaze na Ukrajinu zvýšila riziko jaderného konfliktu. Jak by vypadal výbuch jaderné bomby pro lidi na místě a co by se stalo po něm? Odpovědi uvádí web Live science.
     Komentáře
  • Techsvět

    Atomové bomby a termonukleární bomby, jaký je mezi nimi rozdíl? Co byste o nich měli vědět

    Před 1 rokem
    Rozdíly a popisy mezi těmito zbraněmi uvádí web Popular mechanics.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Kam se schovat a co si zabalit do evakuačního zavazadla v případě jaderného útoku

    Před 1 rokem
    Podle posledních zpráv České republice zatím bezprostřední nebezpečí jaderného či jiného útoku ze strany Ruska nehrozí, ale možná se nemůžete ubránit sžíravé myšlence, co by se dělo, kdyby se hrozba války týkala i nás. Pro všechny případy je dobré vědět, kam se v případě nutnosti schovat a co si s sebou zabalit do evakuačního zavazadla.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Mapa jaderných elektráren na Ukrajině. Vydržet mají i pád stíhačky

    Před 1 rokem
    Ukrajina má kromě Černobylu i řadu dalších jaderných elektráren, některé z nich jsou v provozu. Není však důvod k obavám, nikdo na ně nechce střílet, vysvětlují odborníci.
     Komentáře
  • Techsvět

    Svěřit obsluhu jaderných zbraní robotům může být pro Zemi osudové, varují odborníci

    Před 1 rokem
    Mezinárodní společenství se musí spojit, aby zakázalo používání autonomních jaderných zbraní, než bude pozdě. Autonomní jaderné zbraně by se totiž mohly dopustit chyb, které mohou být lidmi neovlivnitelné, uvádí se v nedávném vyjádření neziskové organizace Bulletin Atomových vědců se sídlem v Chicagu, kterou tvoří vědci a odborníci na globální bezpečnost. Řešením je mít jaderné zbraně vždy pod úplnou lidskou kontrolou, píše se na serveru Popularmechanics.
     Komentáře
  • inSmart

    Jako 500 atomových bomb: NASA zveřejnila odhad síly výbuchu sopky

    Před 1 rokem
    Vědci z NASA odhadli sílu mohutné erupce, ke které došlo v sobotu poblíž ostrovního státu Tonga. Energie uvolněná při výbuchu odpovídá přibližně 500 atomovým bombám svrženým na Hirošimu. „Dospěli jsme k číslu, které se pohybuje kolem 10 megatun ekvivalentu TNT,“ řekl James Garvin, hlavní vědecký pracovník Goddardova střediska vesmírných letů NASA, pro organizaci NPR. Pro představu: Síla výbuchu byla více než 500krát silnější než jaderná bomba svržená na Hirošimu na konci druhé světové války. Výbuch byl slyšet až na Aljašce a podle vědců šlo pravděpodobně o jednu z nejhlasitějších událostí na Zemi za posledních sto let.
     Komentáře
  • Techsvět

    Podvodní výbuch jaderné bomby v barvě a rozlišení 4K. Ohromující záběry obnovila umělá inteligence

    Před 1 rokem
    Ještě předtím, než Sovětský svaz provedl první zkoušku své atomové bomby, Američané rozsáhle testovali další řešení tohoto typu a zkoušeli bombu v různých podmínkách. Například tak, že bombu nechali explodovat pod vodou. Dnes můžeme díky algoritmům umělé inteligence vidět jeden takový test na mimořádných záběrech v barvě a rozlišení 4K.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Hirošima: Den, který změnil celý svět a statisíce lidských životů

    Před 1 rokem
    Atomové bomby svržené na města Hirošima a Nagasaki zůstávají do dnes jedinými dvěma jadernými zbraněmi, které lidstvo ve válce použilo.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Nakoukněte dovnitř luxusních jaderných bunkrů. Bohatí ví, jak se připravit na apokalypsu

    Před 1 rokem
    Zevnitř Survival Condo vypadá jako luxusní hotel, který má vše, na co si vzpomenete. Ovšem pohled zvenku napoví, že tady něco nehraje.
     Komentáře
  • Badatelé

    Hitlerova atomová bomba: Co obsahují sovětské dokumenty o nacistické tajné zbrani

    Před 1 rokem
    Představa, že nacistické Německo téměř dokončilo jadernou zbraň, je tak nepředstavitelná, že můj rozhovor s německým historikem Rainerem Karlschem, publikovaný na serveru Stream.cz byl v diskuzích tak odmítnutý, jak jen odmítnutý mohl být. Pojďme se podívat na to, co GRU o zbrani zjistila. Rainer Karlsch publikoval v roce 2005 knihu Hitlerova bomba. Ta nebyla dosud přeložena do češtiny a možná i to přispělo k tak masivnímu odmítnutí obsahu rozhovoru. Co se podařilo Raineru Karlschovi v sovětských archivech objevit? Velení Rudé armády se o dokončování německé atomové zbraně dozvědělo 15. listopadu 1944. Hlášení je uloženo v Moskvě v Archivu prezidenta Ruské federace, signatura 93-81 (45) 37. Náš důvěryhodný zdroj v Německu uvádí: „Němci se připravují na provedení zkoušek nové tajné zbraně, která má velkou ničivou sílu.“ Zkušební výbuch bomby neobvyklé konstrukce se připravuje za nejvyššího utajení v Durynsku. Pro přípravu testů mají být místní obyvatelé transportováni pryč jednotkami SS; celá operace je údajně prováděna v nejpřísnějším utajení. K výbuchům by mělo dojít v zalesněné oblasti. Za tímto účelem se vytvářejí speciální silnice na předpokládané testovací místo. Testovaná bomba má průměr jeden a půl metru. Skládá se z několika dutých koulí, které do sebe zapadají. Na místo výbuchu bude přivezena pomocí transportéru speciálně konstruovaného pro tento účel. Stále není jasné, kdy se má test uskutečnit, ale přípravy probíhají maximálně nejrychlejším tempem. Závěr: V posledních měsících náš zdroj stále častěji informoval o horečném úsilí Němců testovat stále silnější zbraně a jejich nosiče. Pravděpodobně tyto experimenty vedou přímo k pokusu Němců skutečně provést testy atomových bomb, o jejichž existenci máme jen neúplné, skromné ​​informace. Vedoucí hlavního zpravodajského oddělení Rudé armády Generálporučík Iljičev Stále není jasné, kdo byl oním důvěryhodným zdrojem v Německu. Někteří badatelé se domnívají, že jím mohl být později velmi slavný spisovatel, autor knih o záhadách Jacques Bergier. Bergier byl vystudovaný chemik, byl židovského původu a […]
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    5 zbraní z arzenálu rudého čínského draka, kterých by se měl svět oprávněně bát. Jejich použití by bylo katastrofické

    Před 1 rokem
    Čínské zbraně a zbrojní průmysl už dávno není k smíchu. Říše středu dokáže vyvinout a dostat do služby zbraně na špičkové úrovni.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Amerika vrací úder: Stíhačky F-35A budou nést nukleární zbraně. Testování jaderných pum prošlo

    Před 1 rokem
    F-35 je považován za nejpokročilejší bojový letoun planety. S atomovou bombou v pumovnici bude jeho nadvláda ještě drtivější.
     Komentáře
  • StoryMag

    Proč atomová bomba svržená na Hirošimu zanechala stíny lidí na chodnících a budovách?

    Před 1 rokem
    Černé stíny lidí a předmětů, například jízdních kol roztroušené po chodnících a budovách Hirošimy i Nagasaki, jeden z překvapivých důsledků atomového výbuchu, ke kterému nad oběma městy došlo v srpnu 1945. Tyto stíny pravděpodobně zachycují poslední okamžiky života těchto osob.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Spojené státy měly pro Japonsko přichystanou ještě třetí atomovou bombu. Stala se však nehoda

    Před 1 rokem
    Spojené státy po dvou svržených atomových bombách připravovaly ještě třetí. Při pokusech o její výrobu však došlo ke dvěma nehodám, kdy oba vědci zemřeli.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nejsilnější atomovku dějin při testu zpomaloval padák. Sovětským pilotům hrozila smrt

    Před 1 rokem
    Přesně před 60 lety Sověti otestovali nejsilnější jadernou zbraň, jaká kdy vznikla.
     Komentáře
  • Badatelé

    Atomový sklep ve Vemorku – Návštěva místa, kde Hitler prohrál druhou světovou válku

    Před 1 rokem
    Elektrárna s továrnou na umělá hnojiva v norském vnitrozemí je místo, kde byla bez nadsázky rozhodnuta druhá světová válka. Před zničením zdejšího provozu byl totiž Hitler ve výrobě atomové zbraně podstatně napřed. A jak se ukazuje až nyní, na atomové bombě nacisté pracovali až do samotného konce války.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Proč má atomový výbuch tvar hřibu? Vědci přicházejí s odpovědí, která vás překvapí

    Před 1 rokem
    Když bomba vybuchne, energie je vystřelena bez rozdílu do všech směrů. Proč tedy jaderné výbuchy místo rozpínající se ohnivé koule způsobují hřibovitá mračna?
     Komentáře
  • TVguru

    Christopher Nolan natočí film o otci atomové bomby J. R. Oppenheimerovi

    Před 1 rokem
    Po filmu Dunkerk se americký režisér Christopher Nolan opět vrhnul na tématiku druhé světové války. Tentokrát se však snímek bude zaobírat atomovou bombou.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Během testů jaderných zbraní Američané použili stovky prasat v uniformách. Detaily jsou jen pro otrlé

    Před 1 rokem
    Při testování jaderných zbraních bylo nutné zjistit, jaké budou mít dopady na člověka. Lidé se samozřejmě nepoužívali, nahradila je prasata.
     Komentáře
  • SFDB magazín

    Godzilla: Obří netvor, který měl být varováním před dopadem jaderných zbraní

    Před 1 rokem
    Godzilla je obvykle zobrazován jako obří netvor, který žije v hlubinách oceánu poblíž Japonska. Je charakteristický svým dinosauřím vzhledem, ikonickým řevem a modrým dechem.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Jak americké letectvo odhodilo atomovou bombu nad Kanadou

    Před 1 rokem
    Nedlouho po půlnoci 14. února 1950 havaroval strategický bombardér Convair B-36B, číslo 44-92075, přidělený k 7. bombardovací peruti dislokované na letecké základně Carswell. Zřítil se v severozápadní části Britské Kolumbie na Mount Kologet poté, co odhodil atomovou bombu Mark 4. Byla to první ztráta jaderné zbraně v historii. B-36B byl na cestě z letecké základny Eielson poblíž Fairbanks na Aljašce na základnu Carswell ve Fort Worth v Texasu vzdálené více než 3 000 mil jihovýchodně.
     Komentáře
  • StoryMag

    Nejrychlejší objekt lidstva – opravdu při testu jaderné zbraně odletěl tunový poklop do vesmíru?

    Před 2 roky
    V americké Nevadě, konkrétně v oblasti Nevada Test Site právě probíhá jeden z série testů jaderných výbuchů operace Plumbbob. Celkem je jich od května do října roku 1957 v plánu 29 a každý za trochu jiných podmínek. Zkouší se odpálení v balónu nad zemí, ze suchého povrchu, na věži, pomocí velké rakety, ale i v podzemní a v podzemní šachtě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kritka a posměch. Ministerstvo ve videu svrhlo atomovou bombu na Vídeň

    Před 2 roky
    Rakouské ministerstvo zahraničí sklidilo kritiku i posměch za zveřejnění videa, které mělo ukázat odstrašující následky případného svržení atomové bomby na Vídeň.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kritika a posměch. Ministerstvo ve videu svrhlo atomovou bombu na Vídeň

    Před 2 roky
    Rakouské ministerstvo zahraničí sklidilo kritiku i posměch za zveřejnění videa, které mělo ukázat odstrašující následky případného svržení atomové bomby na Vídeň.
  • StoryMag

    Cutomu Jamaguči jako jeden z mála Japonců přežil výbuchy obou jaderných bomb v Hirošimě a Nagasaki

    Před 2 roky
    Devětadvacetiletý Cutomu Jamaguči nasedá do evakuačního vlaku. Na rukou a obličeji má sice neošetřené popáleniny, na lékařskou péči ale není čas a prostor. Hned jak dorazí domů, dojde si do nemocnice.
     Komentáře
  • Magazín Plus

    Sovětský svaz uskutečnil největší jaderný výbuch v historii. Rusko zveřejnilo léta utajované záběry

    Před 2 roky
    Rusko zpřístupnilo záběry z roku 1961, kdy bývalý Sovětský svaz testoval největší jadernou bombu na světě. Na záběrech je vidět obří detonace vodíkové bomby s označením Car.
     Komentáře
  • StoryMag

    Strůjce sovětské vodíkové bomby Andrej Sacharov dosáhl na Nobelovu cenu míru a skončil v exilu

    Před 2 roky
    V pozadí odpálení největší vodíkové bomby v roce 1961 se odehrává příběh plný paradoxů. Na vzniku této zbraně se velkou měrou podílel fyzik Andrej Dimitrijevič Sacharov. Z úspěšně provedeného testu se však neraduje, naopak doufá, že povede k omezení jaderného zbrojení ve světě.
     Komentáře
  • StoryMag

    I ve smrti spolu aneb jak Julius Rosenberg s manželkou vyzradil tajemství výroby atomové bomby

    Před 2 roky
    Špioni v žádné době neměli na růžích ustláno. Když byli odhaleni, obvykle neskončili dobře. Takový byl také osud amerických manželů Julia a Ethel Rosenbergových, kteří za špionáž pro Sovětský svaz dostali trest smrti.
     Komentáře
  • G

    Nejsilnější zbraně v dějinách lidstva: „Fat Man“ z Nagasaki nebyl ani zdaleka tou největší atomovou pumou

    Před 2 roky
    Před 75 lety shodily Spojené státy americké na Japonské císařství v pořadí již druhou atomovou bombu. Po Hirošimě, která byla prvním cílem, následovalo město Nagasaki. Ačkoli se jednalo o nepředstavitelně obrovskou explozi, která do té doby neměla obdoby, ani zdaleka se nejednalo o nejničivější zbraň, která kdy byla použita. Žebříčku nejsilnějších zbraní vládnou Sověti se svou Car-bombou.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Exploze, jaké svět neviděl. Podívejte se, co způsobily útoky na Nagasaki a Hirošimu

    Před 2 roky
    Před 75 lety svrhl americký bombardér atomové bomby na japonská města Hirošimu a Nagasaki. Zemřely statisíce lidí a Japonsko rychle kapitulovalo.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Američané vybrali Nagasaki na poslední chvíli. O životech lidí rozhodlo počasí

    Před 2 roky
    V neděli si svět připomíná 75 let od svržení atomové bomby na Nagasaki. Tři dny po Hirošimě. Podívejte se na snímky, které události zachycují.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Fotografie: Hirošima si připomíná 75 let od atomového výbuchu

    Před 2 roky
    Minutou ticha a apelem na japonskou vládu k podepsání dohody OSN o zákazu jaderných zbraní si ve čtvrtek zhruba tisícovka lidí v japonské Hirošimě připomněla 75 let od výbuchu atomové bomby.
     Komentáře
  • Aktuálně

    „Jako by se utrhl kus slunce.“ Česky vyšla svědectví těch, kdo přežili Hirošimu

    Před 2 roky
    Česky vyšla reportáž Johna Herseyho z Hirošimy, kterou četly miliony lidí. Bývá označována za jeden z nejdůležitějších článků 20. století.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Záblesk světla a vlna horka. Když Američané testovali atomovou bombu, lidé i plakali

    Před 2 roky
    Před 75 lety Američané otestovali atomovou bombu. Z místa výbuchu je nyní turistická atrakce.
     Komentáře
  • StoryMag

    Krakatoa – výbuch sopky slyšeli skoro 5000 km daleko, ochladil planetu a inspiroval Čapkovo dílo Krakatit

    Před 2 roky
    Krakatoa patří mezi nejaktivnější a zároveň nejnebezpečnější sopky světa. Dává o sobě vědět už od dob starověku a v poslední době se připomíná poměrně často. Erupce, kterou ale předvedla v roce 1883, za sebou nechala takovou zkázu, že ji v povědomí mají lidé dodnes snad po celém světě.
     Komentáře
  • Deník

    Operace Paperclip: nacističtí vědci dostali druhou šanci. A nešlo o neviňátka

    Před 2 roky
    Psal se 20. červen 1945, když ministr zahraničních věcí Spojených států amerických Edward Stettinius mladší schválil jeden pozoruhodný dokument. Týkal se přesídlení Němce Wernhera von Brauna a jeho týmu nacistických raketových vědců do Spojených států. Tento dokument znamenal začátek amerického vesmírného programu – a také dodnes nedořešený morální problém.
     Komentáře
  • StoryMag

    Jak Spojené státy vybraly cíle pro shozy atomových bomb, aby ukončily druhou světovou válku

    Před 3 roky
    Ještě několik týdnů před tím, než Spojené státy shodily atomovou bombu na Nagasaki, nebylo toho město na jejich seznamu. Zamířeno měli původně někam jinam. Proč se nakonec rozhodly jinak a jaký byl jejich původní cíl?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Hirošima chce zdemolovat dva domy, které přežily atomovou bombu. Lidé se bouří

    Před 3 roky
    Japonské město Hirošima plánuje strhnout dvě budovy, které v roce 1945 přečkaly shození americké atomové bomby. S tím ovšem nesouhlasí část obyvatel, kteří je chtějí uchovat jako významné památky, píše britský server BBC News. Připomeňte si ve fotogalerii snímky z téměř tři čtvrtě století starých událostí.
     Komentáře
  • Náš region

    Jeho objev změnil náš svět jednou navždy. Šlo o první řízenou jadernou reakci předvedenou v praxi

    Před 3 roky
    V USA ji ve svém „uranovém milíři“ 2. prosince 1942 demonstroval italský fyzik Enrico Fermi (29. ​​9. 1901 - 28. 11. 1954). V tomto pokusu zúročil své teoretické poznatky a otevřel USA, později i dalším státům, cestu k výrobě atomové a poté i vodíkové bomby.
     Komentáře
  • Náš region

    Druhý pokus lidstva zničit sebe samo. Po atomové bombě přišla vodíková

    Před 3 roky
    A to už před více jak 60 lety. Zdá se, že jsme proto zatím měli neskutečné štěstí, když dosud žádná jaderná válka nevypukla. Vzhledem k tomu, že vodíková bomba je asi 30 x silnější než ta atomová, byla by to nejspíš válka nejen zcela zničující, ale také velmi rychlá.
     Komentáře
  • Náš region

    Elektrické křeslo za vyzrazení tajemství. Případ manželů Rosenbergových, obětí studené války

    Před 3 roky
    Studená válka rozpoltila svět, všude propukla agentománie a hon na špiony. Hysterická štvanice na obou stranách železné opony si vyžádala řadu obětí. Zřejmě nejznámějšími se stali Julius a Ethel Rosenbergovi.
     Komentáře
  • Náš region

    Japonský generál spáchal harakiri, ale Američany přiměl k použití atomové bomby a zachránil tak tisíce životů

    Před 3 roky
    I když to zní paradoxně. Micuru Ušidžima a jeho muži totiž kladli při dobývání ostrova Okinawa takový odpor, že Američané si plánovanou invazi na japonské ostrovy rozmysleli. Zahynulo by při něm víc lidí, i Japonců, než kolik jich nakonec mělo na svědomí použití atomových zbraní.
     Komentáře
  • Náš region

    Admirál, který dal Japonsku kamikaze, na konci války pochopil svůj omyl. A spáchal harakiri

    Před 3 roky
    Jmenoval se Takidžiró Óniši, narodil se 2. června 1891 a získal přezdívku „otec kamikaze“. Jenže oběti pilotů – sebevrahů založené na středověké mystické pověře Japonsko nezachránily. A ani ho zachránit nemohly.
     Komentáře
  • Náš region

    Deset tisíc liber, to už je pořádný náklad. Není divu, že letadlo odstrojili jako ženskou o svatební noci. Enola Gay a její chlapeček

    Před 3 roky
    Obloha teprve bledla úsvitem, když odstartovali. Den před startem odstranili z letounu veškeré opancéřování, a všechny zbraně, s výjimkou několika kulometů. Bylo to nutné, Chlapeček v jeho útrobách byl příliš těžký. Nyní se již pět hodin vznáší nad Tichým oceánem, ale navigátor Van Kirk naprosto přesně ví, kde se jejich letoun právě nachází. Čtyři motory Enola Gay hluboce duní. Skutečná Enola Gay v tuto chvíli někde v USA připravuje oběd a vůbec netuší, že její syn, plukovník Tibbets, právě plní úkol, kterým se zapíše do historie.
     Komentáře
Reklama