Zavřít
Digitální měny

Digitální měny

Nejnovější články na Seznamu na téma Digitální měny
  • Finmag

    Kdo je Satoshi Nakamoto? Odhalujeme identitu tajemného tvůrce bitcoinu

    Před 12 dny
    Vynálezce bitcoinu, vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto, se před dvanácti lety úplně odmlčel. Od té doby se spekuluje, jaké je jeho pravé jméno. Kdo by tedy mohl být tou tajemnou osobou, která stojí za největší světovou kryptoměnou? A není nakonec lepší to nevědět?
     Komentáře
  • Newstream

    Lukáš Kovanda: Švýcaři v referendu rozhodnou o budoucnosti hotovosti

    Před 1 měsícem
    Ve Švýcarsku se uskuteční referendum o záležitosti, kterou v tomto týdnu český Senát zamítl. Totiž o ústavním ukotvení práva na platbu v hotovosti. Stoupenci referenda v této věci, Švýcarské hnutí za svobodu, shromáždili pro záměr více než 157 tisíc podpisů svých spoluobčanů. Pokud úřady potvrdí platnost alespoň 100 tisíc podpisů z nich, musí se ze zákona alpské země referendum konat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zapomeňte na papírové peníze. Centrální banky chystají digitální hotovost

    Před 1 měsícem
    ANALÝZA. V příštích letech můžeme začít platit digitálními penězi, které nahradí papírovou hotovost. Centrální banky už mají pilotní projekty. Mají být bezpečnější a rychlejší při platbách a také anonymní jako hotovost.
     Komentáře
  • Finmag

    Super Bowl bez krypto reklam, kurzy AI tokenů letí k výšinám. Týden v kryptu #18

    Před 1 měsícem
    V Super Bowlu nebude letos jediná reklama na krypto, hype okolo AI žene nahoru i tokeny z tohoto oboru a FTX chce zpátky úplatky, pardon, dary. Začal soumrak stakingu na centralizovaných platformách, Binance trochu vylekala klienty a ve Finsku vydali eurový stablecoin. Je tu další Týden v kryptu.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Investor Brůna: S digitálními penězi zmizí svoboda, tak trochu jako v Orwellovi

    Před 1 měsícem
    KOMENTÁŘ. Placení bankovkami a mincemi v budoucnu zcela vymizí a nahradí ho bezhotovostní platby, ať už prostřednictvím platebních karet nebo digitálních peněženek. Myslí si to tři čtvrtiny Čechů v průzkumu agentury STEM/MARK. Mladí to považují za pohodlné. Souhlasím, ale zároveň to povede ve svém důsledku k omezení soukromého vlastnictví, protože ho vlastně masy ani nebudou potřebovat. A
     Komentáře
  • Newstream

    Centrální banky pracují na nové formě hotovosti. Digitální euro či libra může mít dopad na inflaci

    Před 1 měsícem
    Už i Británie zvažuje, že vedle hotovosti zavede také digitální libru. ECB na projektu digitálního eura pracuje přes rok, jeho zavedení je plánováno nejdříve v roce 2026. Digitální měna by měla být novou formou hotovosti vydanou přímo centrální bankou, pod její přímou kontrolu. To by jí proto mělo pomoci lépe cílit inflaci.
     Komentáře
  • Finmag

    Bitcoin pomáhá, bitcoin zachraňuje. A v Nigérii stojí majlant. Týden v kryptu #17

    Před 1 měsícem
    Když fouká moc, pomůže bitcoin. Když fouká málo, pomůže bitcoin. A když krachuje národní park, pomůže... hádejte co. V JAR zas jedou platby bitcoinem ve velkém, v Nigerii ho koupíte o 60 % dráž a v Panamě se dohadují o kryptozákonu. Je tu nový #TýdenVKryptu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Bitcoin se může brzy zřítit, říká kryptomiliardář Arthur Hayes

    Před 2 měsíci
    Kryptoměnový miliardář a bývalý generální ředitel společnosti BitMex Arthur Hayes varoval, že pokud Federální rezervní systém nezmění svou měnovou politiku, může Bitcoin přijít o všechny své nedávné zisky, uvádí server Cryptonews.
     Komentáře
  • fZone

    Avast se bude podílet na vývoji evropské digitální peněženky

    Před 3 měsíci
    Peněženka EUDI bude pro všechny státy EU a EFTA. Umožní uživatelům bezpečně prokazovat svoji identitu na internetu s důrazem na ochranu osobních údajů. Pilotní projekt se zaměří na cestování s cílem ukázat, jak lze transakce zjednodušit a dělat bezpečněji.
     Komentáře
  • Newstream

    Kryptoburza FTX zbankrotovala. Trh digitálních měn prožívá největší krach v historii

    Před 4 měsíci
    Kryptoměnová burza FTX, která je ve finančních potížích, vyhlásila ve Spojených státech bankrot a požádá o soudní ochranu před věřiteli. Firma to oznámila na Twitteru. Její generální ředitel Sam Bankman-Fried na svůj post rezignuje. Kyperská komise pro cenné papíry krátce nato oznámila, že firmě pozastavila licenci pro působení v Evropské unii, aby ochránila investory. Krach FTX by tak mohl být jedním z největších v odvětví kryptoměn.
     Komentáře
  • Faei

    Dominik Stroukal: Nepotřebuji si koupit NFT od Adidasu. Raději si koupím skutečné boty

    Před 8 měsíci
    Vytvořili jsme kryptoměny, NFT a další vymoženosti, které jsou technologicky perfektní. A teď hledáme, k čemu se dají využít. „Potom se prozkoumá každý kousek prostoru, jestli to neřeší nějaký problém, který ve společnosti máme. Neříkám, že se to nemůže stát, principiálně je to ale úplně obráceně, než jak fungují trh a byznys. Takže i úspěšnost bude analogická, tedy minimální,“ říká v rozhovoru ekonom Dominik Stroukal.
     Komentáře
  • Newstream

    Bitcoin posiluje nad 22 tisíc dolarů. První vlaštovka ale jaro nedělá

    Před 8 měsíci
    Cena nejznámější kryptoměny bitcoin se v pondělí poprvé za víc než měsíc dostala zpět nad hranici 22 tisíc dolarů (asi 531 200 korun). Děje se tak v souladu s vývojem na akciových trzích, které se vydaly vzhůru. Investoři ukazují, že jsou zase ochotni více riskovat. O konci kryptoměnové zimy ale ještě nemůže být řeč.
     Komentáře
  • Peak

    Nelegální těžba bitcoinů ohrožuje v Rusku dodávky elektřiny

    Před 9 měsíci
    Nejstarší ruská věznice v Moskvě, Butyrka, se proměnila v nelegální farmu pro těžbu kryptoměn. V posledních měsících případů nelegální těžby v Rusku přibývá, ohrožuje i energetickou infrastrukturu.
     Komentáře
  • Newstream

    Sankce bolí ruské oligarchy. Aby se jim vyhnuli, investují do bitcoinu. Kryptoměna zdražuje

    Před 1 rokem
    Nejznámější kryptoměna bitcoin od začátku ruské invaze na Ukrajinu zpevnila asi o 13 procent. Přispívají k tomu Rusové i Ukrajinci, kteří své peníze vkládají do anonymních a decentralizovaných digitálních měn, píše Reuters.
     Komentáře
  • Knihy

    Internet of Money: Kniha, která popisuje Bitcoin a možný konec současného finančního systému

    Před 1 rokem
    Dnes si shrneme knihu Internet of Money od autora Andrease Antonopoulose.
     Komentáře
  • Zítřek

    Boom kryptoměn pokračuje. Vlastní digitální měnu chystá PayPal i Walmart, Čína testuje digitální jüan

    Před 1 rokem
    Čína, která patří mezi zapřísáhlé odpůrce kryptoměn a mnozí jí přisuzují podíl na loňském propadu kurzu bitcoinu, se rozhodla otestovat zájem o vlastní digitální měnu. A to během nadcházejících zimních olympijských her, které v Pekingu oficiálně odstartovaly v pátek. Digitální jüan (e-CNY) se v současné době testuje ve zhruba desítce regionů po celé zemi.
     Komentáře
  • Newstream

    Čtvrtá největší kryptokrádež v historii. Hackeři ukradli ether za 320 milionů dolarů

    Před 1 rokem
    Kryptoměnová platforma Wormhole na Twitteru přiznala, že jí napadli hackeři. Zlodějům se podařilo odcizit 120 tisíc jednotek etheru v hodnotě 320 milionů dolarů (téměř sedm miliard korun). Firma ale následně na síti uživatele ujistila, že všechny jejich prostředky jsou již v bezpečí. Podle agentury Reuters šlo o čtvrtou největší kryptokrádež v historii digitálních měn.
     Komentáře
  • Newstream

    Bitcoin zažil další propad. Jeho hodnota se dostala pod 35 tisíc dolarů

    Před 1 rokem
    Nejznámější kryptoměna bitcoin zaznamenala další strmý propad. Během soboty se jeho cena dostala na 34 331 dolarů (tedy zhruba 736 468 korun). Agentura Bloomberg uvedla, že jde o více než padesáti procentní propad z rekordního maxima bitcoinu loni v listopadu, kdy bitcoin dosáhl hranice 69 tisíc dolarů.
     Komentáře
  • inSmart

    Japonskou digitální měnu podpoří největší banky v zemi. Zbaví se hotovosti?

    Před 1 rokem
    Digitální měny se od kryptoměn liší především ve své centralizaci. Jejich cílem není odluka peněz od státu, ale přesný opak. Stát chce kontrolovat veškeré oběživo, což se mu u hotovosti a v současném systému příliš nedaří. Ačkoliv vlády mluví o výhodách, pro běžného člověka to taková výhra být nemusí. Japonsko se chystá učinit významný krok směrem k vývoji digitální měny. Podle agentury Reuters konsorcium složené více než 70 japonských firem tento týden uvedlo, že v roce 2022 plánuje spustit kryptoměnu založenou na jenech.
     Komentáře
  • Newstream

    Amerikou hýbe sběratelské šílenství. Lidé v umění vidí úkryt před nenasytnou inflací

    Před 1 rokem
    Tržby newyorských aukčních síní během posledních dvou týdnů překročily dosavadní rekordy. Poptávka po umění je enormní, sběratelé jsou ochotní platit přemrštěné ceny. Koupi uměleckých děl vnímají i jako dobrý prostředek, jak se ubránit stále rostoucí inflaci.
     Komentáře
  • Peak

    Digitální měny centrálních bank: cesta k monetárnímu feudalismu?

    Před 1 rokem
    Tradiční peníze zastaraly a dokonce jsou někde i na ústupu. Řada zemí, resp. jejich centrálních bank nyní upírají svoji pozornost k digitálním měnám centrálních bank.
     Komentáře
  • Faei

    Digitální měny centrálních bank značí návrat do feudalismu

    Před 1 rokem
    Slovy klasika, rozmohl se nám tu takový nešvar. Je jím přirovnávání takzvaných digitálních měn centrálních bank – CBDC – ke kryptoměnám typu bitcoinu. Přirovnání je velkou dezinformací současného finančnictví.
     Komentáře
  • Peníze

    Digitální měna garantovaná ČNB? Budoucnost koruny podle Bendy

    Před 1 rokem
    Centrální banky ve světě pomalu začínají zvažovat zavedení oficiálních digitálních měn (CBDC – central bank digital currency). Například švédská Riksbank chce mít svou e-korunu do pěti let.
     Komentáře
  • Peak

    Proti proudu peněžního trendu? Bez hotovosti se zatím zřejmě neobejdeme

    Před 1 rokem
    Mince a bankovky v blízké době z oběhu nezmizí. I přes nástup digitalizace je role hotovosti ve společnosti stále nepostradatelná. Důvodů je hned několik.
     Komentáře
  • Faei

    Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2021: Nová čínská digitální měna přinese zásadní změnu

    Před 2 roky
    Čínská lidová banka (PBOC) zahájila v říjnu 2020 pokročilý experiment s digitální měnou. DCEP (Digital Currency Electronic Payment) má být digitální verze jüanu (resp. renminbi – pozn. red.) na bázi blockchainu. V roce 2019 bylo 80 % všech plateb v Číně realizováno prostřednictvím služeb WeChat Pay a AliPay. PBOC chce zajít ještě dál a prostřednictvím postupného přechodu na bezhotovostní společnost zvýšit účinnost monetární a fiskální politiky s cílem prohloubit finanční inkluzi.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Neutekla vám zlatá horečka? Spočítejte si, co jste mohli vydělat na bitcoinu

    Před 2 roky
    Bitcoin letos láme rekordy. Nejrozšířenější kryptoměna je nejdražší v historii. Kdo do ní letos investoval, mohl si přijít na pěkný zisk. V kalkulačce v článku si můžete vypočítat, o kolik se mohla zhodnotit vaše investice.
     Komentáře
Reklama