Zavřít
Druhá světová válka

Druhá světová válka

Nejnovější články na Seznamu na téma Druhá světová válka
  • Prima Zoom

    Nepovedených atentátů na Hitlera bylo 42. Soustavně ho zachraňovaly neskutečné náhody

    Před 1 dnem
    Zabít Adolfa Hitlera se Němci snažili téměř po celou dobu jeho šílené vlády. Historici napočítali 42 pokusů o atentát na vůdce třetí říše, Hitler ale všem jako zázrakem unikl.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Američtí veteráni v roce 1946 válčili i na domácí půdě. Jak proběhla slavná „vzpoura pěšáků“?

    Před 2 dny
    Jen si to představte: Co kdyby vás po návratu z války nečekal klid, nýbrž další boje, tentokrát na domácí půdě? Děsivá historická událost dodnes fascinuje.
     Komentáře
  • Novinky

    Prožitek úpadku moderního světa. K českému vydání spisů Georgese Sorela

    Před 2 dny
    Leckdo dnes niterně pociťuje obavy z civilizačního úpadku. Jedny straší ekonomický vzestup Číny a dalších mimoevropských zemí, jiní zakoušejí obavy z kulturního a morálního rozkladu. Pochybnosti o směřování pokroku pak sdílí asi ještě daleko větší počet obyvatel, ať už je děsí blížící se environmentální krize, nebo nejnovější zkušenosti z chatování s umělou inteligencí.
     Komentáře
  • Česko živě

    Bombardování Brna a ofenziva ukrajinského pluku: Při osvobozování města umírali civilisté

    Před 2 dny
    Válka na Ukrajině ukazuje, jak mohou bomby a přítomnost tanků zcela proměnit obyčejný život v peklo na zemi. Obrázky nových domů, čistých ulic a parků plné matek s dětmi se mění v bojiště. Podobnou zkušenost prožilo na konci druhé světové války také Brno. Byť Československo oproti jiným zemím v Evropě válečné boje nepocítilo v takové míře, i zde umírali nevinní civilisté.
     Komentáře
  • Česko živě

    Proč Prahu neosvobodili Američané? Generál Patton chtěl volat z budky na Václaváku

    Před 3 dny
    V posledních dnech války už se pomalu rozděluje území vlivu. Evropa se proměnuje v šachovnici a figurky jsou v ruce Stalina a generála Eisenhowera. Churchill z ústraní tlačí na Američany, aby dobyli Prahu dříve než Rudá armáda. Bylo o osudu Československa dávno rozhodnuto, nebo stačilo málo a občané Prahy by oslavovali americké vojáky?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajný plán, který mohl rozhodnout válku. A klíčovou roli v něm hráli Češi

    Před 3 dny
    Zamaskovat se nedá, její stavba navíc nešla před zraky místních obyvatel i cizích agentů nijak ukrýt. Přesto v sobě elektrárna ve Štěchovících nese tajemství. Pro nacisty měla mít klíčový význam v tajném plánu na zvrat ve válce.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Při jarním úklidu objevil muž v chalupě velké množství munice a pyrotechniky

    Před 3 dny
    Milevští policisté vyjížděli minulý pátek k neobvyklému nálezu. Přivolal je majitel jedné z chalup v obci Chyšky, který při jarním úklidu narazil na velké množství nepoužité munice a pyrotechniky. Některé výbušniny pocházely dokonce z období druhé světové války. K nálezu byl přivolán také pyrotechnik z Českých Budějovic, který na místě předměty zajistil a odvezl je k bezpečné likvidaci.
     Komentáře
  • Deník

    Pekelný plán z Dachau: První koncentrák inspiroval další, vězně mučili i hudbou

    Před 4 dny
    Před devadesáti lety nacisté založili první koncentrační tábor. Dachau pak posloužil jako vzor pro vznik dalších podobných vyhlazovacích míst. Z vězňů se v táboře stávaly chodící kostry - pokud vůbec přežili. Kromě hladu, nelidské dřiny a neustálého psychického i fyzického ponižování zažívali také děsivé pokusy. Pohled na zubožené přeživší a stohy mrtvých těl osvobozující americké vojáky v roce 1945 zasáhl natolik, že dozorce na místě rovnu popravili.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    O hrobku Františka Havránka se postará město Prostějov. Architekt stál u zrodu Kolářových sadů

    Před 4 dny
    Hrobku Františka Havránka na prostějovském hřbitově zařadilo město Prostějov mezi významné hroby a hrobky a bude se o ni starat. Významný zahradník a zahradní architekt stál například u zrodu Kolářových sadů, zasadil se také o vybudování skleníku nebo zimní zahrady.
     Komentáře
  • Česko živě

    Tělocvikář, který přísahal Hitlerovi: Henlein se zabil vlastními brýlemi

    Před 4 dny
    Psal se rok 1938 a situace v československém pohraničí se začínala vyostřovat. Vůdce Sudetoněmecké strany Konrád Henlein vydal 14. září prohlášení, kterým jasně sdělil požadavek připojit území sudet k Německu. Přiložil tak do ohně už v tak horkém babím létu, které vyvrcholilo podepsáním Mnichovské dohody. Kdo však byl Konrád Henlein a jak skončil osud jednoho z nejnenáviděnějších Němců v Československu?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Příběhy z dob, kdy výstavnost Jablonce „ohrožovala“ Liberec. Sepsal je Kučera

    Před 5 dny
    O svém rodném Jablonci vydal knihu, kterou mohou ostatní města závidět. Dosahuje až k rýmům nebo poetickým vyznáním.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajná akce americké armády u Prahy způsobila skandál. A vznikla tak legenda

    Před 5 dny
    Bez vědomí Prahy vyrazila na naše území do utajované akce početná skupina amerických vojáků i techniky a během února 1946 vyzvedla bedny v okolí Štěchovic. Vypukl skandál a dal vzniknout zvěstem o pokladu, který ale nikdo nenašel.
     Komentáře
  • Garáž

    Unikát s motorem ze stíhačky fascinuje i děsí dodnes

    Před 6 dny
    Tento na zakázku postavený automobil je mezi zasvěcenými známý pod přezdívkou „The Beast“. A věřte, milí čtenáři, že přezdívka je to opravdu trefná – pod kapotou mu burácí letecký dvanáctiválcový motor Merlin o objemu 27 litrů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Přes 100 000 mrtvých po 3 hodinách bombardování. Podívejte se na nejsmrtonosnější nálet všech dob

    Před 6 dny
    Ke sklonku druhé světové války bylo nutné zlomit silného nepřítele. Aby Japonsko ustalo ve válečných snahách, uchýlily se Spojené státy k brutálnímu masakru civilistů.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Vatikán přiznává spoluvinu na holokaustu. Také odhalil tajné plány na spásu desetitisíců Židů

    Před 7 dny
    Papež Jan Pavel II. se 16. března 1998 omluvil za neposkytování dostatečné podpory Židům ze strany křesťanů. Postavil se nicméně za „Hitlerova papeže“ Pia XII.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Josef Eret bojoval v obou světových válkách, pronásledovali ho i komunisté. Od jeho úmrtí uplynulo 50 let

    Před 8 dny
    Dnes je to přesně 50 let od úmrtí brigádního generála a rodáka z Červeného Hrádku Josefa Ereta. Jeho památku dnes přišly uctít desítky lidí na hřbitov v obci Dýšina na Plzeňsku. Původně vystudovaný učitel byl během první světové války příslušníkem československých legií v Itálii. Za Protektorátu Čechy a Morava se angažoval v domácím protinacistickém odboji. Po válce byl nucen emigrovat před komunisty do USA.
     Komentáře
  • Novinky

    Nejtemnější období. Od obsazení Československa německými vojsky uplynulo 84 let

    Před 8 dny
    Před 84 lety vpochodovala na území Československa, již okleštěného o Sudety po podepsání Mnichovské dohody v září 1938, vojska nacistického Německa. Šlo o další předzvěst druhé světové války, která oficiálně vypukla 1. září 1939 německým napadením Polska.
     Komentáře
  • Náš region

    Památník 2. světové války v Hrabyni znovu otevře své brány

    Před 8 dny
    Národní památník 2. světové války v Hrabyni na Opavsku, který je kvůli rozsáhlé rekonstrukci vnitřní expozice od konce roku 2021 uzavřený, se v dubnu opět otevře veřejnosti.
     Komentáře
  • Náš region

    Nacisti ji zničili. Nyní se socha vrátí na nuselskou sokolovnu

    Před 8 dny
    Nacisty zničená socha sokola se po 82 letech dočkala obnovy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Českoslovenští vojáci 15. března 1939 bojovali. Bránili proti Maďarům nejzazší východ republiky

    Před 8 dny
    Prudké boje za pomoci tanků a děl sváděla na úplném východě republiky československá armáda s Maďary ještě několik dnů poté, co Němci 15. března 1939 vstoupili do Prahy a obsadili Čechy a Moravu. Zbytky našich obránců Podkarpatské Rusi se vracely už do protektorátu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hrdinové z Místku: Útok na kasárna stál Němce 18 mrtvých, Čechoslováci měli dva lehce raněné

    Před 8 dny
    Tvrdit, že jsme se německé okupaci nebránili, je historický mýtus. Ve skutečnosti na jaře 1939 došlo k ozbrojeným střetům československé armády s německým wehrmachtem, maďarskou armádou nebo velkoukrajinsky orientovanou organizací Karpatská Sič.
     Komentáře
  • Náš region

    V roce 1939 obsadili Němci Čechy a Moravu. Vojáci v Místku statečně bojovali s německou přesilou

    Před 8 dny
    Před 84 lety začala okupace zbytku Čech a Moravy německými vojsky, tímto krokem tak zanikla Druhá republika. Ne všude byl ale průběh obsazování tak…
     Komentáře
  • Aktuálně

    Je člověk zvíře, nebo se v něj mění na rozkaz? Diop píše o senegalských střelcích

    Před 9 dny
    Němci je v zákopech první světové války popisovali jako barbary, Francie je líčila jako nepřemožitelné, krvežíznivé bojovníky.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ukrajinský voják přímo z Bachmutu: Rusy kosíme palbou. Vrhají na nás další lidi

    Před 9 dny
    Vadim Adamov je v jednotce, která má na starosti drony. Nejhorší je pro něj nedostatek spánku a odpočinku, říká pro Aktuálně.cz.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Novodobý skanzen: Jak centrum Frankfurtu povstalo z popela

    Před 10 dny
    Vystavěno, zbořeno, přebudováno a nakonec obnoveno do relativně původního stavu. Centrum Frankfurtu nad Mohanem není jediným příkladem znovuvzkříšení zničených památek, svým rozsahem však zřejmě nemá srovnatelné obdoby.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Poslední Žid: Nacistické vyvraždění 28 000 lidí zachytila unikátní fotografie

    Před 10 dny
    Nacistické jednotky Einsatzgruppen během září 1941 prakticky vyhladily židovské obyvatelstvo města Vinnycja. Dochovaná fotografie je dodnes mementem tehdejších hrůz.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ukrajina má problém. Mobilizovaných přibývá, strategie je zoufalá, tvrdí analytik

    Před 10 dny
    Ukrajinská bezpečnostní služba zablokovala řadu účtů. Radily lidem, jak se vyhnout odvedení do armády.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tajný nacistický poklad: Jak to bylo ve skutečnosti

    Před 10 dny
    Tajná akce americké armády, kdy bez vědomí Prahy vyjela skupina vojáků vyzvednout desítky beden z neznámým obsahem do Štěchovic, rozpoutala v roce 1946 diplomatickou roztržku. A další desítky let zaměstnávala úřady i média.
     Komentáře
  • Česko živě

    Odvaha pod palbou: Robert Capa se v Normandii vylodil jen s foťákem, práci mu zničil asistent

    Před 11 dny
    Být válečným fotografem vyžaduje specifický druh odvahy. Mezi střelami se totiž pohybuje místo zbraně s fotoaparátem v ruce. Jedním z nejznámějších a nejšílenějších osobností tohoto fotografického žánru byl Robert Capa. Možná jako jediný se během Dne D vylodil na Omaha Beach pod sprškou nacistických výstřelů, aniž by měl zbraň. Jeho municí byl fotografický film. Reportážní fotograf přežil největší peklo, ale z původní stovky snímků přežilo jen jedenáct.
     Komentáře
  • Česko živě

    Hitlerova poslední rána: Konspirační teorie ukončily vůdcovy zuby

    Před 12 dny
    Rudá armáda postupovala Berlínem a Adolf Hitler ve svém krytu propadal do čím dál větší beznaděje. 30. dubna se společně s Evou Braunovou rozhodl ukončit svůj život. Ač je průběh sebevraždy veřejnosti dobře znám, stále existují desítky konspiračních teorií, které smrt jednoho z největších zločinců v dějinách zpochybňují.
     Komentáře
  • Novinky

    U Sokolova to bylo jinak, ale Čechoslováci bojovali hrdinně

    Před 12 dny
    U Sokolova se 8. a 9. března 1943 poprvé do bojů s Němci dostali příslušníci 1. československého samostatného praporu pod vedením Ludvíka Svobody. Tvrdá bitva, ve které padl jeden z velitelů Otakar Jaroš, byla za komunistů opěvována, o čemž svědčí velkofilm Otakara Vávry nebo to, kolik ulic nese jméno Sokolovská. To však nic nemění na významu bitvy a hrdinství vojáků, i když vše je trochu složitější.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hitlerova plachetnice je dnes chloubou USA. Její fascinující příběh odvyprávěl německý námořník

    Před 12 dny
    Když se jednoho zimního dne roku 1959 vracel Tido Holtkamp podél pobřeží Connecticutu domů, nevěřil vlastním očím. Byla tady. Zakotvená v přístavu se svými třemi stěžni a plachtami, jejichž rozložení se mu během služby v německém válečném námořnictvu nesmazatelně vrylo do paměti. Trup měla natřený v barvách americké vlajky, ale její linie byly nezaměnitelné
     Komentáře
  • Žena

    Plod cítí emoce matky. Nemá smysl, aby žena měla dítě, když ho nechce, odhaluje film

    Před 13 dny
    Kanadská režisérka v novém dokumentu prezentuje důkazy o tom, že lidi formují nejen geny, ale také prostředí dělohy.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Masakr v Babím Jaru: Nejhorší masová vražda v historii nasměrovala nacisty k plynovým komorám

    Před 13 dny
    Psalo se 29. září 1941 a ukrajinští Židé mysleli, že budou převáženi do válečných ghett. Místo toho je ale čekal nejhorší masakr historie, na kterém si nacisté zkoušeli své sklony k židovské genocidě.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V modlitebně svědků Jehovových v Hamburku se střílelo, útočník spáchal sebevraždu

    Před 13 dny
    O pachateli nejsou známé žádné podrobnosti. Jde zřejmě mezi osmi mrtvými.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Tokio 1945. Nejničivější nálet v dějinách. Proč je dnes téměř zapomenutý?

    Před 14 dny
    Více než 100 tisíc zabitých lidí, většinou civilistů. Násobně více zraněných. Město v plamenech. 9. března 1945 americké létající pevnosti B-29 zničily Tokio.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Komentář: Neschovávejte se za e-paliva. Prostě nevíme, kdy to půjde bez benzinu

    Před 14 dny
    Jak a z čeho se syntetické palivo vyrábí? Je to argument pro zachování spalovacího motoru? A pomůže českému motoristovi s průměrným platem?
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Bitva u Sokolova zrodila mýtus Československého hrdiny. Toho největšího komunisté krutě zneužili

    Před 15 dny
    V březnu 1943 se nedaleko ukrajinského Charkova, konkrétně u vesnice Sokolovo, odehrála z pohledu českých a československých dějin významná bitva. Vojáci 1. čs. samostatného praporu integrovaného do struktury sovětské armády pod velením budoucího prezidenta Ludvíka Svobody dostali za úkol udržet bojové postavení na linii nově budované obrany na řece Mža a zabránit dalšímu postupu Němců.
     Komentáře
  • Česko živě

    Bylo bombardování Hamburku opravdu nutné? Civilisté pohřbeni zaživa a město v troskách

    Před 15 dny
    Hovořit o spravedlnosti v době druhé světové války lze jen těžko. Nacistické Německo rozpoutalo tento šílený konflikt s cílem ovládnout zvrácenou myšlenkou celý svět. Sovětský svaz, USA a Británie tak často šly až na hranu toho, co bylo ještě nutné. Operace Gomora byla v rámci boje proti nacismu velmi důležitou akcí. Proč?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Počet obyvatel: nula. To, co Rusové provedli v Marjince, nemá na bojišti srovnání

    Před 16 dny
    "Marjinka zmizela. Tak vypadají následky činnosti teroristického Ruska," okomentoval hrůzné záběry ukrajinský šéf prezidentské kanceláře.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Geniální nacistická stíhačka měla být pěstí na bombardéry. Podívejte se na letoun, který předběhl dobu

    Před 16 dny
    Do druhé světové války vstupovalo nacistické letectvo s různě vyspělými konvenčními letadly. Jak se ale situace na frontě zhoršovala, přicházeli němečtí konstruktéři se stále bizarnějšími nápady. Jedním z nich byl raketový stíhací letoun Bachem Ba 349 Natter.
     Komentáře
  • Martin Skácel
    naSeznam Médium

    Rusko by bez pomoci Západu neexistovalo tak, jak ho známe

    Před 16 dny
    Za druhé světové války byla pomoc Západu tehdejšímu Sovětskému svazu zásadní. Bez této pomoci by Ruská armáda stála snad ještě dnes na hranicích Stalingradu.
     Komentáře
  • Deník

    Letci Otto Špaček a František Trejtnar vzlétli bránit svou zem. Vděk je nečekal

    Před 17 dny
    Oba se narodili ve stejný den, jen rok po sobě. Před 105 lety přišel ve vesnici Brzice na Náchodsku na svět Otto Špaček, československý stíhací pilot druhé světové války, a přesně na den o rok dřív ho v Kunvaldu předstihl František Trejtnar, další československý stíhač, jehož jeden letecký souboj vstoupil do dějin. Hrou osudu se z obou stali přátelé, kteří ještě s třetím kamarádem společně opustili zemi, aby za ni mohli bojovat.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Řízení letadla se nezapomíná,“ říká stoletý válečný pilot Emil Boček

    Před 18 dny
    Veterán Emil Boček oslavil minulý týden sto let. „Matka mě po těch šesti letech nepoznala po hlase,“ vzpomíná na návrat z války v rozhovoru pro Seznam Zprávy poslední žijící český válečný pilot.
     Komentáře
  • Deník

    Volyňský masakr: Zůstalo přes 100 tisíc obětí, k popravě sloužily sekery i vidle

    Před 19 dny
    V diskusích o Ukrajině se stále znovu a znovu vynořuje téma tzv. volyňského masakru či volyňských masakrů, což bylo vyvražďování zejména polských obyvatel Volyně ukrajinskými nacionalisty během druhé světové války. Volyňské masakry začaly zhruba před 80 lety, na jaře 1943 a trvaly dva roky. Zůstalo po nich přes 100 tisíc mrtvých, zabitých sekerami, vidlemi, kosami a noži. Proč k tomu došlo a co a jak se stalo?
     Komentáře
  • Náš region

    Do Osvětimi byl transportován i sedmidenní romský chlapeček

    Před 19 dny
    Teprve sedm dní bylo Maxmiliánu Kryštofovi, který byl před 80 lety jedním z více než tisícovky Romů převezených z Brna do koncentračního tábora v Osvětimi.
     Komentáře
  • Česko živě

    První Češka popravená nacisty: Odvaha Ireny Bernáškové, na kterou jsme téměř zapomněli

    Před 19 dny
    V těžkém protektorátním čase za druhé světové války najdeme hned několik odvážných osobností, které se nesmířily s útlakem nacismu. Jedna z nejodvážnějších bojovnic proti krutému režimu byla česká vlastenka Irena Bernášková. Proč je její jméno v české historii neprávem opomíjeno?
     Komentáře
  • Česko živě

    Američané bombardovali Prahu. Za mrtvé civilisty mohla fatální chyba v plánování

    Před 19 dny
    Konflikt na Ukrajině odhaluje, jak může válka proměnit krásná města v neobyvatelné ruiny. Praha za druhé války měla oproti jiným místům v Evropě relativní štěstí, ale bombardování se jí přesto nevyhnulo. I v ulicích hlavního města umírali lidé a 25. března na Květnovou neděli se tak stalo po náletu amerických bombardérů.
     Komentáře
  • Deník

    Budeme se bránit, řekl v roce 1938 za potlesku Milan Hodža. Vše ale bylo jinak

    Před 20 dny
    Psal se 4. březen roku 1938 a předseda československé vlády Milan Hodža vystoupil v tehdejší Poslanecké sněmovně s velmi energickým projevem o obraně republiky. Měl k tomu důvod: jen pár dní předtím napadl německý vůdce Adolf Hitler v říšském Reichstagu Československo a celkem neskrývaně mu pohrozil invazí. Projev se stal Hodžovou hvězdnou chvílí a sklidil bouřlivé ovace. Ale o půl roku později bylo vše jinak.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Komunista Skála dostal osmiměsíční podmínku za popírání katyňského masakru

    Před 20 dny
    Obžaloba tvrdí, že Skála a další dva obžalovaní muži na kanálu YouTube zpochybňovali, že katyňský masakr spáchali Sověti. Verdikt není pravomocný.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vzniká iniciativa za pátrání po hlavách Gabčíka s Kubišem. Zapojil se i premiér

    Před 20 dny
    Po 81 letech vzniká snaha, aby se rozjelo pátrání po sedmi hlavách hrdinů operace Anthropoid. Po válce zmizely a od té doby nikdo neví, kde jsou. Nyní vzniká iniciativa, aby se pozůstatky zkusily nalézt.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když se Češi chovali jako bestie: Masakrovali Němce, Rudá armáda zvěrstva často podněcovala

    Před 21 dny
    Násilí produkuje jenom další násilí. Konec druhé světové války sice oficiálně přinesl mír, ale frustrované, ponížené a často dokonce mučené obyvatelstvo vypustilo zlost vůči všem Němcům, kteří se jim dostali pod ruku. Někteří šli s davem, další zase kryli vlastní zločiny. Zásadní problém, který nebylo čas rozlišit, byl fakt, že nepřítel nebyl Němec, ale nacista. Kolik Němců na našem území v důsledku poválečné pomsty zemřelo?
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Bombardování Prahy americkým letectvem bylo masivní a ničivé. Ale šlo jen o omyl

    Před 21 dny
    14. února 1945 došlo k bombardování Prahy americkým letectvem. Škody na majetku i oběti na životech byly značné. Zničeno bylo i nespočet dominant Prahy včetně jednoho unikátu. Vysvětlení? Šlo o navigační chybu.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Geniální japonská strategie stála Američany 26 000 mrtvých a raněných. Podívejte se, jak sklapla past

    Před 22 dny
    Díky absolutní převaze amerického letectva a námořnictva měla být bitva o japonský ostrov Iwodžima rozhodnuta v horizontu dní. Boje se ale protáhly na šest týdnů a poslední japonští obránci se vzdali až v lednu 1949.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Válčili s Hitlerem a rozjeli největší honbu za pokladem. Mise speciálních vojáků slavila úspěch

    Před 24 dny
    Proti nacistům nebojovali pouze ostřílení vojáci. Na bitevním poli se vyznamenali i odborníci na historii a umění, kteří byli součástí obří honby za pokladem.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Po válce mě maminka ani nepoznala po hlase, vzpomíná stoletý generál Boček

    Před 24 dny
    Davy gratulantů s květinami a dary se dnes scházejí u posledního žijícího českého pilota RAF. Brněnský rodák Emil Boček, který bojoval na druhoválečné západní frontě, oslavil 25. února své 100. narozeniny. Ve vzpomínkách se vrátil k působení v Anglii i setkání s královnou.
     Komentáře
  • Česko živě

    Když Rudá armáda objevila koncentrační tábor v Osvětimi: Šok a absolutní zděšení

    Před 24 dny
    Jedná se o ten nejděsivější symbol druhé světové války. Továrna na smrt, kde celkem zemřelo přes milion vězňů, převážně židovského původu. Z nacistického koncentračního tábora, ležícího na území Polska v Osvětimi, Rudá armáda našla jenom torzo. Co tehdy nacisté dělali, aby zahladili stopy?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Řítí se Putin do propasti? Nenávist mezi Rusy roste, soudí jeho bývalý spolupracovník

    Před 24 dny
    "Putin sám sebe tím zahnal do kouta a neví, jak z něj ven," podotýká britský publicista Philip Short.
     Komentáře
  • Novinky

    Před 90 lety vzplál Říšský sněm. Pro Hitlera vítaná záminka k brutálnímu omezení lidských práv

    Před 24 dny
    Od požáru, který značně poškodil budovu Říšského sněmu (Reichstagu) v Berlíně, uplynulo 90 let. Událost z 27. února 1933 byla jednou z nejvýznamnějších a vlastně i nejzáhadnějších z období nástupu nacistického režimu v Německu. Vláda kancléře Adolfa Hitlera ji využila jako záminku k masivnímu omezování lidských práv.
     Komentáře
  • Novinky

    Při útoku na Pearl Harbor umírali i Čechoameričané, jejich památku uctil generální konzul

    Před 25 dny
    Čechoslováci či jejich potomci umírali během druhé světové válce na všech bojištích. Někteří dokonce přímo ve Spojených státech 7. prosince 1941 při útoku na Pearl Harbor. Jejich památku uctil ve čtvrtek na Havaji položením věnce u památníku na místě potopení bitevní lodi USS Arizona český generální konzul v Los Angeles Jaroslav Olša.
     Komentáře
Reklama