Zavřít
Eduard Stehlík

Eduard Stehlík

Nejnovější články na Seznamu na téma Eduard Stehlík
  • Deník N

    Proč se Zeman nezúčastnil piety k uctění památky v Lidicích? Víme, co měl prezident na práci

    Před 1 měsícem
    Letošní pieta za oběti tragédie v Lidicích za druhé světové války se konala bez přítomnosti Miloše Zemana. Prezident se z akce omluvil „z časových důvodů“. Deník N nyní zjistil, co měl Zeman, který se prakticky neukazuje na veřejnosti, v ten den na práci.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Ján Rakytka: Mlčí múzy z hrůzy, nebo z lhostejnosti?

    Před 1 měsícem
    GLOSA. Udělali mi radost jako první. Anebo jako jedni z prvních. Už na počátku dubna zbylí dinosauři z legendární britské kapely Pink Floyd napsali (prý po desetiletích) novou písničku – protestsong Hey Hey Rise Up. Nemohli mlčet k válečné tragédii na Ukrajině. Známý a typický sound „Floydů“ doprovází netypická ukrajinština v podání Andriye Khlyvnyuka. Jsem zastáncem poučené interpretace staré floydovské
     Komentáře
  • Novinky

    Stovky lidí si připomněly 80. výročí vyhlazení osady Ležáky nacisty

    Před 1 měsícem
    Pieta za povražděných třiadvacet dospělých a jedenáct dětí, z nichž nejmladšímu byl sotva rok, se konala v neděli v obci Ležáky na Chrudimsku. Tragédii za druhé světové války přežily pouze sestry Šťulíkovy vhodné podle nacistických rasových pravidel k poněmčení.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Nasazení hasičů do boje o kryptu. Osud Anny Letenské. Sokolský odboj. Profily výsadkářů a příběhy jejich pomocníků

    Před 1 měsícem
    Poslechněte si třetí hodinu třetí rozhlasové zpravodajské rekonstrukce Operace Anthropoid, tentokrát z pražského Karlova náměstí a kostela sv. Cyrila a Metoděje.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Odpolední publicistika: Kandidatura Ukrajiny do EU. Ruská ofenziva v Luhansku. Protinacistický odboj

    Před 2 měsíci
    Jaké argumenty rozhodly o doporučení Evropské komise nabídnout Ukrajině status kandidátské země? Jak se obyvatelé Luhanské oblasti vyrovnávají s dopady mohutné ruské ofenzivy? Dotkneme se také několika otázek souvisejících s bitvou, kterou před 80 lety svedla v pražském kostele skupina parašutistů s mohutnou nacistickou přesilou. Poslechněte si celou Odpolední publicistiku.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    17. června 1942: Prozrazení

    Před 2 měsíci
    Gestapo vtrhne do bytu rodiny Moravcových, jedněch z největších podporovatelů parašutistů. Zatímco nacisté zatýkají Aloise Moravce, jeho ženě Marii se podaří otrávit. Jejich syna Vlastimila zvaného Aťa vylákají nacisté z rodinného statku do Prahy telegramem. Po příjezdu ho gestapo zatkne a sedm hodin brutálně mučí. Nakonec mu ukážou matčino mrtvé tělo. Teprve tehdy se 21letý Aťa zlomí a prozradí, že parašutisté se nejspíš ukrývají v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Špatná gramatika i faktická chyba. Propagační video k předsednictví v EU se bude předělávat

    Před 2 měsíci
    Poté, co novináři upozornili, že ve videoklipu, který má propagovat české předsednictví v Radě EU, je faktická chyba, rozhodl ministr pro evropské záležitosti Mikuláš Bek (za STAN), že je třeba ji opravit. Nesprávně uvedený rok začátku druhé světové války ale není jediným přešlapem, který se při středečním slavnostním představení priorit přihodil. Objevila se totiž i gramatická chyba.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    16. června 1942: Zrada Karla Čurdy

    Před 2 měsíci
    Na úřadovnu gestapa v pražském Petschkově paláci přichází příslušník výsadkové skupiny Out Distance Karel Čurda. Prozradí všechno, co ví o parašutistech i o lidech, kteří jim pomáhají. Dvacet dní od atentátu na Reinharda Heydricha jsou do té doby bezradní nacisté na stopě Janu Kubišovi a Josefu Gabčíkovi. Zatýkání odborářských rodin začne už za několik hodin. Před popravčí četu v pražských Kobylisích se postaví dalších 26 lidických obyvatel.
     Komentáře
  • Události247

    Vláda představila logo a videoklip k českému předsednictví v Radě EU. Jsou v něm ale historické nepřesnosti

    Před 2 měsíci
    Začátek druhé světové války je v klipu datován rokem 1938. Podle expertů je to jednoznačná chyba.
     Komentáře
  • Události247

    Po Terezínu nepřišel prezident Zeman ani na pietní akt v Lidicích. Na otevření Lánské obory ale nechyběl. „Je to obrovská neúcta,“ říká expert

    Před 2 měsíci
    Prezident Miloš Zeman opět chyběl totiž víkendové mši a pietní akci na uctění obětí vyhlazení Lidic.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Statečnost běžného dne. V Lidicích uctila mše památku obětí lidické tragédie

    Před 2 měsíci
    Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala v neděli v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V Lidicích uctila mše památku obětí tamní tragédie. Duka prosil o mír na Ukrajině

    Před 2 měsíci
    Slouží ji kardinál Dominik Duka, účastní se desítky lidí.
     Komentáře
  • OnlyU

    První dáma Ivana Zemanová vystoupila na pietním aktu v Lidicích

    Před 2 měsíci
    Manželka prezidenta Miloše Zemana moc často na veřejnosti nevystupuje a drží se spíše v ústraní. Nyní se po dlouhé době Ivana Zemanová objevila na veřejnosti a promluvila k lidem. Bylo to u příležitosti uctění památky obětí z Lidic.
     Komentáře
  • České noviny

    V Lidicích dnes při pietní akci stovky lidí uctily oběti lidické tragédie

    Před 2 měsíci
    V Lidicích si dnes přeživší a jejich potomci připomněli 80. výročí zničení obce nacisty. Pietní akce začala mší a pokračovala pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů. Památku lidických obětí uctil premiér Petr Fiala (ODS), předsedové obou komor Parlamentu a další politici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) ČTK řekl, že odkaz Lidic je v dnešní době velmi aktuální, touha po moci a totalita se podle něj nezastaví před ničím a ruský prezident Vladimir Putin je obdobou nacistických vůdců. Ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis dostal od kardinála Dominika Duky jako dar obraz Panny Marie pro chrám v Buče. Lidické oběti přišly uctít stovky lidí z různých míst Česka i ze zahraničí.
     Komentáře
  • Forum 24

    Pietním aktem u hrobu lidických mužů uctily stovky lidí oběti lidické tragédie

    Před 2 měsíci
    Pokládáním květinových darů u společného hrobu lidických mužů pokračovala dnes v Lidicích pietní akce při příležitosti 80. výročí zničení obce nacisty.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Památník Lidice představil virtuální 3D model původních Lidic

    Před 2 měsíci
    Památník Lidice dnes představil virtuální 3D model původních Lidic. Jejich vyhlazení nacisty nepřežilo 340 obyvatel, vesnice byla zcela zničena, místo domů zbyla holá pláň, upraven byl i terén. Od tragédie v pátek uplynulo 80 let.
     Komentáře
  • České noviny

    Sbory z celé ČR dnes přehlídkou uctily dětské obětí lidické tragédie

    Před 2 měsíci
    Sbory z celé ČR dnes odpoledne přehlídkou na nádvoří Památníku Lidice uctily dětské obětí lidické tragédie, od které v pátek uplynulo 80 let. Členy sborů tvoří několik stovek dětí ze všech 14 krajů České republiky. Program pokračoval večerním děkovným koncertem Pro Lidice, vystoupila na něm Ústřední hudba Armády České republiky, Monika Absolonová, 4 Tenoři a Dáša Zázvůrková. Lidé také rozsvítili svíčky na místech, kde stávala původní lidická stavení.
     Komentáře
  • Forum 24

    Po 80 letech se můžete opět projít po Lidicích. Ovšem pouze virtuálně

    Před 2 měsíci
    Památník Lidice dnes představil virtuální 3D model původních Lidic. Jejich vyhlazení nacisty nepřežilo 340 obyvatel, vesnice byla zcela zničena, místo domů zbyla holá pláň, upraven byl i terén. Od lidické tragédie v pátek uplynulo 80 let.
     Komentáře
  • Novinky

    Tragédii připomínají v Praze 6 Lidické ořešáky

    Před 2 měsíci
    Tragédii, která se před 80 lety udála v Lidicích, připomíná nové památné místo v Praze 6, nazvané Lidické ořešáky. Tvoří jej sedm statných stromů, které vyrostly z plodů, jež v obci vyhlazené nacisty v roce 1942 nasbírali dva šestnáctiletí hoši.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Osud lidických žen a dětí. Příběh Františka Saidla. Vzpomínky Jaroslavy Studničkové. Huříkova kapela

    Před 2 měsíci
    Poslechněte si druhou hodinu druhé rozhlasové zpravodajské rekonstrukce Operace Anthropoid, tentokrát z Památníku Lidice.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Osudný dopis. Ranní smrt lidických mužů. Příběh faráře Štemberky. V+W: Nesmrtelné Lidice

    Před 2 měsíci
    Poslechněte si první hodinu druhé rozhlasové zpravodajské rekonstrukce Operace Anthropoid, tentokrát z Památníku Lidice.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    První dáma Ivana Zemanová vystoupila po dlouhé době s projevem

    Před 2 měsíci
    První dáma si připomněla 80 let od lidické tragédie. Prezident se letos pietních akcí neúčastní „z časových důvodů“.
     Komentáře
  • České noviny

    V kladenském gymnáziu potomci přeživších uctili památku lidických žen a dětí

    Před 2 měsíci
    V kladenském gymnáziu dnes potomci přeživších i hosté uctili památku lidických žen a dětí, které zde v roce 1942 strávily tři dny. Poté byly děti matkám odebrány. Krátký projev přednesla první dáma Ivana Zemanová a také ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík. Právě dnes uplynulo od vyhlazení Lidic 80 let. Nyní žije poslední lidická žena, Jaroslava Skleničková, které je 96 let, a několik lidických dětí. Skleničková se dnešní akce ze zdravotních důvodů neúčastnila, přijel například Pavel Horešovský, který se narodil 25. května 1942 v Lidicích a válku strávil v dětském sirotčinci v Praze-Krči, po válce se setkal se svou matkou.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Na Ukrajině se vyhlazování Lidic odehrává denně, říká ředitel památníku Eduard Stehlík

    Před 2 měsíci
    Totální válka, kterou na Ukrajině prosazuje ruská armáda, se podobá genocidě z 10. června 1942, kdy nacisté vyhladili Lidice na Kladensku a vyvražďování postupně podlehlo 340 civilistů. „Na Ukrajině se odehrává prakticky totéž jako v Lidicích,“ říká ředitel Památníku Lidice Eduard Stehlík, plukovník generálního štábu v záloze.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    24 min

    Podcast
    Chorvatsko splnilo konvergenční kritéria a nic nebrání tomu, aby od příštího roku ?

    Před 2 měsíci

    ·

    24 minut

    coby už dvacátý člen eurozóny -  platilo eurem. Podle předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové to posílí jak chorvatskou ekonomiku tak i samotné euro. Měla by i Česká republika pracovat na rychlém přijetí jednotné evropské měny? Zajistí české ekonomice větší stabilitu euro nebo koruna, coby důležitý nástroj měnové politiky? Diskutovat budou bývalý ministr financí Ivan Pilný a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.    
     Komentáře
  • iRozhlas

    Dnes před 80 lety: Tisíce lidí se sešly na Pražském hradě při posledním rozloučení s Heydrichem

    Před 2 měsíci
    Po smutečním obřadu 7. června 1942 zamířila rakev s tělem Reinharda Heydricha do Berlína ke státnímu pohřbu. Nacisté zároveň zahájili další masivní akci ve snaze najít útočníky zodpovědné za Heydrichovu smrt. Bez výsledku.
     Komentáře
  • iRozhlas

    7. června 1942: Státní pohřeb na Pražském hradě

    Před 2 měsíci
    V 8 hodin ráno vystaví nacisté katafalk s rakví, ve které je tělo Reinharda Heydricha na hlavním nádvoří Pražského hradu. Příchozí k němu můžou pokládat květiny a věnce. Smutečního obřadu se účastní také prezident Emil Hácha spolu s celou protektorátní vládou. Ten samý den začne rozsáhlá pátrací akce nacistických a protektorátních bezpečnostních složek. Přestože se policii a gestapu podaří zatknout na 400 lidí, nenajdou žádnou stopu vedoucí k parašutistům.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    4. červen 1942: Smrt Reinharda Heydricha

    Před 2 měsíci
    Osm dní po útoku umírá parašutistů Jana Kubiše a Josefa Gabčíka v Kobylisích umírá zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. Úkol výsadku Anthropoid je u konce.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    3. červen 1942: Osudný dopis

    Před 2 měsíci
    Nacisté intenzivně pátrají po dívce, která ukryla zakrvácené kolo Jana Kubiše. Čtrnáctiletou Jindřišku Novákovou ale neodhalí. Ve Slaném předá ředitel tamní fabriky četníkům dopis, který nakonec rozhodne o tragickém osudu Lidic. Stav zraněného zastupujícího protektora není stabilizovaný. Reinhardu Heydrichovi zbývá poslední den života.
     Komentáře
  • iRozhlas

    2. června 1942: Manifestace na Staroměstském náměstí

    Před 2 měsíci
    Gestapo dopadlo v protektorátu parašutistu Oldřicha Pechala z výsadku Zinc. Ve večerních hodinách se zdravotní stav po atentátu zraněného Heydricha prudce zhoršil.
     Komentáře
  • iRozhlas

    1. června 1942: Poprava Vladislava Vančury

    Před 2 měsíci
    Profesor Karl Gebhart, ošetřující lékař Reinharda Heydricha, telefonicky informoval šéfa SS Heinricha Himmlera, že Heydrichův zdravotní stav se nadále zlepšuje. Večer odvysílá rozhlas zprávu, že byl v Praze Kobylisích popraven Vladislav Vančura. Ráno bude jeho jméno v novinách první na seznamu popravených. Do úkrytu v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici dorazí Adolf Opálka, velitel výsadku Out Distance. Po něm přichází také Josef Gabčík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    15 min

    Podcast
    Valentýna Bečková: Ve čtyřech letech mi texty četla maminka a já se je učila

    Před 2 měsíci

    ·

    15 minut

    Hostem Honzy Dědka v Press klubu Frekvence 1 byla dětská herečka Valentýna Bečková. Mluvili spolu o mezinárodním dni dětí i o šesti filmech, ve kterých hrála. Herečka například popsala, jak se ve čtyřech letech učila scénář. Celý rozhovor moderátora Honzy Dědka s dětskou herečkou Valentýnou Bečkovou si můžete poslechnout zde:
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Michal Šnobr: Rok 2022 bude extrémně drahý, teprve potom přijde nový normál

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    „Nový normál si můžeme představit z těch dnešních cen, ale je potřeba upozornit, že jako spotřebitelé jsme si užívali energetickou nirvánu. Ceny energií byly extrémně nízké,” říká host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, energetický poradce Michal Šnobr. 
     Komentáře
  • iRozhlas

    Co se dělo po atentátu, byla velkou mírou improvizace. I krypta, konstatuje historička Sokola

    Před 2 měsíci
    Když Reinhard Heydrich přišel na podzim 1941 do protektorátu, byl si dobře vědom, že prvními, s kým se musí vypořádat, chce-li paralyzovat domácí odboj, jsou sokolové. Hned na začátku října proběhla takzvaná Akce Sokol, která poslala na smrt a do koncentračních táborů půl druhého tisíce členů sokolské organizace. Atentát, který 27. května 1942 provedli Jozef Gabčík a Jan Kubiš, byl tedy tak trochu i pomsta za říjen, vysvětluje historička organizace Sokol Kateřina Pohlová.
     Komentáře
  • Novinky

    Heydrichův zámek se mimořádně otevře

    Před 2 měsíci
    Vzpomínková akce nazvaná Den Jana Kubiše k 80. výročí atentátu na Reinharda Heydricha, zastupujícího říšského protektora, se bude konat v sobotu 28. května v Panenských Břežanech severně od Prahy.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Je 11 hodin a zraněného Jana Kubiše ošetřují v Libni, kroky Jozefa Gabčíka míří na Staré Město

    Před 2 měsíci
    Jan Kubiš nechal kolo, na kterém prchal od atentátu, opřené u prodejny s obuví Baťa v Libni. Kousek odsud v Slavatově ulici bydlí Novákovi, jeho záchytný bod na příští minuty. Jejich dcera Jindřiška se vydává zakrvácené kolo ukrýt, bohužel si jí všimnou dvě ženy a řeknou o tom později gestapu. Kubiš se přesouvá do Vysočan k Piskáčkovým. Jozef Gabčík se mezitím ukryl u Svatošových v Melantrichově ulici a pak zamířil na Vinohrady. Gestapo tou dobou už uzavírá Prahu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    V 10 hodin Heydrich nasedá do mercedesu a odjíždí do Prahy, o 40 minut později už bojuje o život

    Před 2 měsíci
    Je slunečný den, auto je otevřené a střecha stažená. Heydrichův vůz neprovází ani žádný ozbrojený doprovod. Heydrich si sedá na sedadlo vedle řidiče, má s sebou aktovku s dokumenty. Z Břežan vyrazili o něco později, než bylo původně v plánu. V 10:35 přijíždí k ostré zatáčce v ulici v Holešovičkách. Heydrich si všimne na chodníku muže v klobouku, který má přes rameno přehozený plášť. Je to Josef Gabčík. Jsou od sebe asi metr a půl. Gabčík odhazuje plášť, v rukou drží samopal.
     Komentáře
  • Rádio Z

    Heydrich byl nebezpečný i pro nejbližší okolí. Mnoha Němcům se po jeho smrti ulevilo, říká historik

    Před 2 měsíci
    Je to přesně 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Lze to považovat za největší čin protinacistického odboje? Co pro Edvarda Beneše atentát znamenal? Jak moc nacistický režim v Praze atentát zasáhl a jak byl vnímán v průběhu let? Na to odpovídal v rozhovoru pro Rádio Z vojenský historik a ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Eduard Stehlík: Naši letci a Atentát, tak zná svět Česko z období války

    Před 2 měsíci

    ·

    20 minut

    V pátek uplyne 80 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Podle historika a ředitele Památníku Lidice je to jeden z nejstatečnějších činů naší historie. Přišly následky v podobě stanného práva, vražd odbojářů a jejich rodin a také k vypálení Lidic a Ležáků, ale odstranění třetího muže nacistického Německa přispělo třeba k oduznání Mnichovské dohody. „Lidé, kteří to udělali byli opravdoví vlastenci, ne mávači vlaječek,” říká v Interview Martina Kováře vojenský historik Eduard Stehlík.  
     Komentáře
  • iRozhlas

    Dnes před 80 lety: Gestapo dopadlo železničáře Václava Stehlíka, který pomáhal parašutistům

    Před 2 měsíci
    Hádka v rodině se 23. května 1942 stala osudnou podporovateli parašutistů Václavu Stehlíkovi. Okolnosti, které vedly k jeho dopadení gestapem, vám přiblížíme v dalším díle našeho audiodeníku z protektorátu. V něm od začátku dubna sledujeme, co předcházelo útoku na Reinharda Heydricha. Od nejdůležitějšího činu českého odboje zanedlouho uplyne přesně 80 let.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Byli z jiného těsta, přesto si vytvořili silné pouto. Gabčík a Kubiš spolu trávili většinu volného času

    Před 2 měsíci
    Nejlepší přátelé, kterým nakonec nebylo dopřáno umřít spolu. Josef Gabčík a Jan Kubiš. Byli to právě oni, kdo 27. května 1942 provedli v Praze úspěšný atentát na Reinharda Heydricha.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    ÚSTR by podle šéfa své rady mohl získat nové sídlo v Petschkově paláci

    Před 3 měsíci
    Ústav pro studium totalitních režimů je přes pět let bez svého sídla. Podle předsedy rady Eduarda Stehlíka by se rád nastěhoval do Petschkova paláce, kde byla za druhé světové války mučírna gestapa, tedy nacistické tajné policie.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Po Terezínu ani Lidice. Prezident Zeman se omluvil z další pietní akce

    Před 3 měsíci
    Česko si v první polovině června připomene 80 let od vyhlazení obce Lidice nacisty. Hlava státu se ale chystaného pietního aktu nezúčastní.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    Maturita z matiky netáhne a proč to nevadí

    Před 3 měsíci

    ·

    22 minut

    Česko přichází o maturanty z matematiky. Didaktický test ve společné části zkoušky tento týden psalo jen 17 % maturantů. Proč zájem o matematiku stále klesá? A máme to nějak řešit? Otázky pro učitele roku, matematika Marka Valáška.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Rozřezaná vlajka Ukrajiny. V Lidicích a Ležákách řádili vandalové

    Před 3 měsíci
    V Památníku v Lidicích i Ležákách za sebou mají nepříjemnou zkušenost. Neznámý pachatel tam zničil ukrajinské vlajky.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Exkluzivně: Režisér Oleh Sencov vojákem na Donbasu

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Teď jsem prostě voják se zbraní v ruce, popisuje z válečné fronty na Donbasu exkluzivně pro Český rozhlas filmový režisér Oleh Sencov. Muž, který si v ruském vězení vysnil, že osvobodí rodný Krym. V maskáčích a na tanku s ukrajinskou vlajkou.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    21 min

    Podcast
    Duka. Kardinál, který nerozumí sexuálnímu násilí?

    Před 3 měsíci

    ·

    21 minut

    Opět velká debata, opět tvrdá kritika. Kardinál Dominik Duka na blogu Aktuálně.cz řeší traumata znásilněných Ukrajinek. Jenže – zastává se ruských vojáků a sexuálnímu násilí nerozumí, soudí Adam Šindelář, dramaturg náboženských pořadů z Českého rozhlasu.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Rusko zavírá kohouty s plynem. Dojde i na Česko?

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Kdo neplatí v rublech, nedostane žádný plyn. Rusko začalo zavírat kohouty, odstřihlo už Polsko a Bulharsko. Kdo bude další? Je to vyhrožování? A co s tím může Evropská unie dělat? Otázky na ekonomku Janu Matesovou, bývalou zástupkyni Česka ve Světové bance.
     Komentáře
  • Novinky

    Vědecká rada ÚSTR na protest proti novému šéfovi rezignovala

    Před 3 měsíci
    Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) rezignovala na protest proti výběru nového šéfa ústavu Ladislava Kudrny. Podle ní se Kudrna dopustil v minulosti plagiátorství. Ten to však odmítá, stejně tak Rada ÚSTR, která ho vybrala. Končící vědecké radě se také nelíbí směřování ústavu, jak ho Kudrna do budoucna narýsoval.
     Komentáře
  • Novinky

    V ÚSTR to zase vře. Kvůli plagiátorství

    Před 3 měsíci
    V Ústavu pro studium totalitních režimů opět panuje napětí kolem nového šéfa. Současného ředitele ústavu Zdeňka Hazdru má 1. května nahradit Ladislav Kudrna.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    22 min

    Podcast
    Zmrtvýchvstání Kyjevské oblasti

    Před 3 měsíci

    ·

    22 minut

    Na jednu stranu naděje, že už by se válečné hrůzy už nemusely opakovat. Na druhou stranu nejistota, že by ještě něco přijít mohlo. Do Kyjeva a okolí, kde vládla smrt, se teď vrací život. Přímo z místa o tom reportují novináři Jana Karasová (ČRo) a Filip Harzer (Seznam Zprávy).
     Komentáře
  • Aktuálně

    Šéf rady: Obviněním z plagiátorství se ÚSTR pokouší očernit svého nového ředitele

    Před 3 měsíci
    Vědecká rada ÚSTR se usnesla, že nový ředitel Ladislav Kudrna je plagiátor. Oponent jeho habilitační práce mluví o praktikách "StB".
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    25 min

    Podcast
    Benešův superšpión se vrací do Česka

    Před 3 měsíci

    ·

    25 minut

    Superšpión, neústupný vlastenec. Muž, který rozhodl o atentátu na Heydricha. Brigádní generál František Moravec. Jeho ostatky se po půlstoletí od úmrtí v USA vrací do Česka. Jak významná je to událost? Portrét velkého Čecha vypráví vojenský historik Eduard Stehlík. Jeho slova doplňují ukázky z pořadu Hrdinové českého národa.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    23 min

    Podcast
    Kdo byl Tingatinga?

    Před 4 měsíci

    ·

    23 minut

    Kolik druhů banánů pěstují na Komáří řece? Čím mu učarovala Afrika a Tanzanie zvlášť? Hostem Hovorů bude muzikant, cestovatel a spisovatel Jiří "George" Rosa.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyhrocené reakce by neměly vést k ničení hrobů válečných hrdinů, říká vládní expert

    Před 5 měsíci
    Chápeme rozhořčení lidí, ale nedopusťme hanobení hrobů vojáků, kteří osvobozovali v roce 1944 a 1945 Československo, apelují historici.
     Komentáře
  • TN

    Nacisté vtrhli do Česka před 83 lety. Vznikl Protektorát Čechy a Morava

    Před 5 měsíci
    15. březen 1939 byl den, který většina z nás zná z učebnic dějepisu jako datum vyhlášení Protektorátu Čechy a Morava. Od začátku jedné z nejkrvavějších etap české historie uplynulo 83 let. Co to pro Čechy znamenalo a jaké vztahy jsou mezi Čechy a Němci teď, pro TN.cz přiblížil historik Eduard Stehlík.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    15 min

    Podcast
    Psovi musíme dnes dávat vyváženou stravu jako lidem, říká Václav Dlouhý

    Před 5 měsíci

    ·

    15 minut

    „Pes býval kdysi dávno masožravec. Živil se mršinami, myškami. Postupem času ale domestikoval a žil s člověkem, proto se z něj stal všežravec. Dnes tomu zvířeti musíme dávat vyváženou stravu jako lidem. Nějaké to maso, dobře přimíchávat zeleninu a třeba i brusinky nebo borůvky,“ popisuje správnou stravu pro psy Václav Dlouhý, který byl dopolední hostem Rádia Z.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    16 min

    Podcast
    Neprobíhají u nás finanční transakce, ale členské příspěvky, říká produkční pražského Úlu

    Před 5 měsíci

    ·

    16 minut

    „Jsme společenský klub, spolkový prostor. Pokud k nám přijdete na koncert nebo na pivo, vystavíme vám členskou kartičku a vy se tak stanete členy spolku Úl. Ani na baru neprobíhají klasické finanční transakce, jsou to členské příspěvky. Nejsme hospoda, jsme komunitní prostor,“ popisuje prostor Úl v pražských Ďáblicích produkční Linda Lomozová, která byla dopoledním hostem Rádia Z.
     Komentáře
  • Podcasty Seznam

    20 min

    Podcast
    Tomáš Zima: V nadačním fondu Děti Ukrajiny se snažíme, aby se ta generace neztratila

    Před 5 měsíci

    ·

    20 minut

    „Od myšlenky k realizaci nadačního fondu Děti Ukrajiny proběhlo jen několik dní. V databázi máme zatím 1100 dětí a asi 250 dobrovolníků. Dále bude záviset také na počtu dobrovolníků a dětí, které budou mít dále zájem, stejně tak i na finanční podpoře od donátorů,“ popisuje situaci ukrajinských dětí v Česku emeritní rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, který byl dopoledním hostem Rádia Z.
     Komentáře
  • Deník

    Vynález českého legionáře pomáhá i Ukrajině. Ježka zdokonalil František Kašík

    Před 5 měsíci
    Na řadě fotografií z frontové oblasti současné Ukrajiny lze spatřit protitankové zátarasy v podobě těžkých železných traverz svařených či snýtovaných do zkříženého „ježatého“ tvaru. Tato překážka se česky jmenuje správně „rozsocháč“, ve většině zemí světa je však známá zejména jako „ježek“ nebo také „český ježek“. Jejím vynálezcem je totiž skutečně Čech. Legionář a později vedoucí opevňovacích prací major František Kašík.
     Komentáře
Reklama