Celkově pozitivní vývoj, ale i novinky, které zamrzí. Zástupci olomouckého spolku Trend vozíčkářů oceňují rozvoj spolupráce s městem a dalšími organizacemi při snaze odstraňování bariér ve veřejném prostoru. Vnímají ale také rezervy u nově upravených oblastí, mezi které řadí třeba náplavku u řeky Moravy či okolí nové tramvajové trati na sídlišti Povel.
Okresní soud v Mladé Boleslavi zprostil obžaloby muže, který měl údajně znásilnit v autě mentálně handicapovanou ženu. Soud ještě řeší v případě ženy další mravnostní čin, ve kterém však dosud nerozhodl.
Spousta lidí oplývá nějakými netradičními odlišnostmi, jež jsou vidět na první pohled. To, že není důvod se za takový stav těla stydět, dala všem najevo i tato modelka.
Polský fotbalista Marcin Oleksy vyhrál cenu Puskás Award za nejkrásnější gól loňského roku. Stal se přitom prvním fotbalistou s amputovanou nohou, kterému se vůbec kdy podařilo být na tuto cenu nominován. Jaký je jeho příběh?
Býval dělníkem, ale po zásahu elektrickým vedením přišel v roce 1994 o všechny čtyři končetiny. Přesto Philippe Croizon nic nevzdal a v roce 2010, šestnáct let po nehodě, přeplaval Lamanšský průliv. A nejen ten - zvládl všechny světové úžiny, Rallye Dakar a nyní se chystá do vesmíru. Zdroj
Radnice v Novém Městě na Moravě má v plánu otevřít městskou prádelnu, v níž najdou práci lidé s různými druhy postižení. Prádelna by měla být v místní části Maršovice v budově, v níž byl dřív obchod. Projekt se jmenuje PeruTě a město jej připravuje déle než rok.
Spolek FOKUS Turnov již řadu let pomáhá dospělým osobám s mentálním či duševním onemocněním. Zcela nové možnosti ale otevřela výstavba komunitního centra za podpory fondů Evropské unie. Jak jsou s centrem klienti spokojení, posuďte sami.
Třiadvacetiletý Thomas Seres z anglického Barnsley trpí primárním kongenitálním glaukomem, vzácným očním onemocněním, kvůli němuž vidí sotva na metr. I přesto však začal s boxováním, jeho prvním protivníkem bude dokonce zápasník bez jakéhokoliv zrakového či jiného handicapu, píše server LADbible.
Někteří účastníci talentových soutěží jsou nezapomenutelní. A roli v tom třeba ani nehraje jejich nadání, nýbrž entuziasmus, se kterým si jdou za svým snem i přes nepřízeň osudu.
Para alpské lyžování, běžecké lyžování, snowboarding a sněžnice. To jsou sporty, ve kterých letos poprvé změří síly mladí handicapovaní sportovci nejen z Česka, ale…
Pokud má člověk zdravotní handicap, dost často ho to limituje nejen ve sportu a volném čase, ale i v běžném životě. V současnosti ale už naštěstí mají takový lidé poměrně hodně možností, jak si život ulehčit pomocí přístrojů, aplikací a také organizací, které lidem s handicapem pomáhají. I díky tomu mnoho lidí s chybějícími končetinami, nebo jinými zdravotními problémy, mají možnost prožít normální život a také sportovat. Paralympiáda či jiné eventy navíc získávají na popularitě. V historii to ale měli lidé s tak závažnými problémy daleko těžší a o to překvapivější může být příběh Roberta Schlienze, jednorukého fotbalisty.
Když handicapovaný chlapec nastoupil do autobusu a bylo vidět, že sotva jde, nikdo ho nepustil si sednout. Jeden muž tuto situaci ale nehodlal ignorovat a ostatním něco řekl.
Horní končetiny nemá mladá žena od narození, takže se postupně musela naučit všechno zvládat jen s pomocí nohou. Její postižení jí nebrání dokonce ani v péči o malou dceru.
Liberecký kraj postupně realizuje projekt Školy bez bariér, který lépe zpřístupní vzdělávací instituce studentům s tělesným či smyslovým handicapem. Stavebních úprav se teď dočkaly dvě další školy v Liberci.
Hendikepovaní lidé si od ledna připlatí za některé služby, jako jsou například osobní asistence a pečovatelské služby, nákup, donáška jídla či vyžehlení prádla. A to navzdory tomu, že proti tomu protestovaly organizace sdružující tělesně postižené.
Když člověk chce být českým prezidentem, nesmí o sobě pochybovat. Kandidátka na Hrad Danuše Nerudová v rozhovoru pro CNN Prima NEWS však o sobě prohlásila, že jejím největším handicapem je její pohlaví, mladý věk i dobrý vzhled. Její výrok se stal hitem sociálních sítí a na Twitteru si jedna z největších favoritek vysloužila hned několik posměšných reakcí. Do Nerudové se rýpl i bývalý premiér a kandidát na prezidenta Mirek Topolánek.
Pětatřicetiletá Lenka Dvořáková s dětskou mozkovou obrnou se v patnácti letech odstěhovala z rodných jižních Čech do Prahy. Je na vozíku a chtěla se naučit žít samostatně. Nechce totiž, aby poté, až tu její rodiče nebudou, skončila v ústavním zařízení. Po studiu se stala korektorkou. Podařilo se jí získat bezbariérový magistrátní byt a využívá služeb osobní asistentky.
Zvýšení příspěvku na mobilitu se projeví už zpětně za listopad. Od prosince se zavádí nový příspěvek pro lidi na domácích dýchacích přístrojích. A o sto tisíc korun stoupla horní hranice příspěvku na zvedací plošinu v rámci příspěvku na zvláštní pomůcku.
Přes dvacet let osobních zkušeností, často bolestivých a zpočátku zdánlivě bezvýchodných, stojí za ojedinělou publikací, která rozhodně nepatří mezi knižní bestsellery, ale přesto se nepochybně najdou lidé, kteří ji budou číst takříkajíc jedním dechem a s nadějí. Nebo se k ní budou vracet, jako se vracíme k návodům nebo kuchařkám.
Vzdělání, přípravu na zaměstnání, ale i pomoc s životními lapáliemi poskytuje už 32 let Dívčí katolická střední škola v Praze pro dívky s fyzickými i mentálními handicapy. Škola provozuje chráněnou dílnu v oblasti péče o seniory, nyní si díky evropskému projektu mohou dívky své možné uplatnění „nanečisto“ vyzkoušet u různých zaměstnavatelů.
Ministerstvo práce a sociálních věcí se chystá novelou vyhlášky zvýšit poplatky za sociální služby. To vzbudilo obavy u zástupců hendikepovaných osob. Zdražení podle nich povede ke zhoršení péče o zdravotně postižené. Odbory varovaly, že pro řadu lidí to může být likvidační.
Karlovarský kraj vyhlašuje veřejnou sbírku, jejíž výtěžek bude věnován handicapovanému sportovci Pavlu Kovářovi na pořízení nového závodního modelu handbiku. „Veřejnou sbírkou chceme pomoci Pavlovi,…
Čtyřiadvacetiletá Vendula Dušková je česká paralympijská plavkyně, která se narodila s vrozenou vadou páteře. Částečně je tak upoutaná na invalidní vozík, ten jí ale nebrání věnovat se naplno nejen plavání, ale realizaci svých snů. Jako nejlepší česká paraplavkyně je dvojnásobnou světovou bronzovou medailistkou a aktuálně se připravuje na paralympiádu v Paříži, která se uskuteční v roce 2024.
Nikdy nespatří blankytné nebe či tváře svých milovaných. Jsou nevidomí, ale také neuvěřitelně talentovaní. Dobyli svět hudby a jsou jen dalším důkazem toho, že máte-li nadání, píli a osobní sílu, není handicap, s nímž by nešlo dokázat velké věci.
Příspěvek na mobilitu pro lidi se zdravotním postižením s největší pravděpodobností vzroste z nynějších 550 korun na 900 korun měsíčně. Příspěvek 2900 korun pak…
Lidé, kteří se neobejdou bez energeticky náročných dýchacích přístrojů, by měli od státu dostávat na úhradu svých nákladů spojených s jejich provozem 2900 korun měsíčně. Proplácet by se jim to mělo v příspěvku na mobilitu. Ve středu o tom rozhodla Sněmovna, když schválila vládní novelu zákona o poskytování dávek zdravotně postiženým.
Američan Joseph Williams se narodil se vzácnou diagnózou, kvůli které mu chybí spodní čelist. Navzdory nepříznivému osudu se nevzdává a žije naplněný život, ve…
Usnadnit život a vymyslet zlepšováky, které pomohou lidem se zdravotním postižením, to je zadání žákovské soutěže Business Talent, kterou podruhé organizuje liberecký zábavní vědecký…
Občas si každý na něco postěžujeme, když se nám nedaří a máme špatnou náladu. Zkuste se podívat na toto inspirativní video a přestanete se trápit nepodstatnými drobnostmi.
Dnes téměř šestnáctiletá Karolína Dvořáčková je už od tří let na vozíku kvůli autonehodě. Nicméně s vozíkem je natolik sžitá, že se pustila před necelým rokem do náročné disciplíny, která jí ale do života přináší obrovskou radost. Začala se věnovat tanci. S profesionálním tanečníkem Janem Kohoutem se zúčastnili už tří mezinárodních tanečních soutěží. Brzy je čeká zatím největší šampionát v tanci na vozíku.
Když jeden člověk požádá o dotek a druhý mu ho poskytne, pomůže to. To by mohlo být krédo sexuálních asistentek pracujících s lidmi majícími tělesné nebo psychické problémy. „Práce s tělem nejenže posiluje jejich sebevědomí, ale povoluje křeče a svalové dysfunkce,“ říká v rozhovoru s Deníkem sexuální asistentka Vladana Augstenová.
Rodiče dětí s mentálním postižením, kteří o své potomky pečují ve dne v noci, nemají moc možností k odpočinku. Například rodina Kalendova se stará kromě dvou zdravých dětí o jedenáctiletého Vašíka s autismem a mentální retardací. Maminka je v zápřahu dennodenně. Když se dozvěděla o nové službě Homesharing, využila ji, čímž získala jednou za dva týdny den pro sebe, manžela a zbytek rodiny.
Olomoučtí vozíčkáři chystají v druhé polovině září třídenní sbírku s názvem Zasukované tkaničky. Nákupem zauzlených barevných tkaniček, které jsou symbolem sbírky, mohou lidé podpořit…
Talentové soutěže se v Česku staly téměř neoddělitelnou součástí televizního vysílání. I když skutečné „talenty“ se objeví málokdy, minimálně se díky podobným projektům na obrazovkách dostane prostoru lidským příběhům, které by rozhodně neměly zapadnout.
/FOTOGALERIE/ „A kdo bude dítě vychovávat? Nebo ho dáte někam do ústavu?“ Dvě otázky, které dnes čtyřiačtyřicetiletou Olgu Feďjukovou před třinácti lety v porodnici šokovaly. „Nejsem žádná netykavka, vím, že si mnoho lidí asi neumí představit, jak může člověk s postižením zraku vychovávat dítě… Ale takové dotazy od zdravotní sestry?“
Nezisková společnost Revenium zahájila bourací práce při rekonstrukci pražírny kávy a nového penzionu v Kokoříně. Areál má sloužit především lidem se zdravotním handicapem. V letním speciálu Ženského byznysu byla Hana Potměšilová.
Nezisková společnost Revenium zahájila bourací práce při rekonstrukci pražírny kávy a nového penzionu v Kokoříně. Areál má sloužit především lidem se zdravotním handicapem. V letním speciálu Ženského byznysu byla Hana Potměšilová.
Výlety do přírody, myslivost, čas strávený se synem – to byla ještě před třemi lety běžná náplň života Martina Jansy z Horní Čermné na Orlickoústecku. Nešťastná souhra náhod při práci v lese ale navždy změnila život nejen jemu, ale také celé Martinově rodině. Po vážném úrazu páteře usedl na invalidní vozík, prognózy lékařů přitom věštily daleko horší scénář.
Naděje umírá jako poslední. Tímto se řídí sedmadvacetiletá Petra Baštová z Jihlavy, které se na den přesně před půl rokem z minuty na minutu obrátil život vzhůru nohama. Na pracovním setkání vyrazila večer s kolegyní do bazénu s tím, že zdokonalí skoky do vody. Tato zdánlivě nevinná aktivita ji ale poznamenala více, než by Petra sama chtěla. Jak zvládá první měsíce na invalidním vozíku, jak celou situaci zvládá po psychické stránce a co jí předpovídají lékaři, se dozvíte v dalším dílu našeho seriálu (Ne)obyčejní.
Pročítat texty nebo sledovat videa na webech je pro velkou část společnosti samozřejmostí. S bariérami se ale potýkají lidé s postižením sluchu či zraku.
To, co dokáže Ukrajinec Mykola Tsvihun, se jen tak nevidí. Zdravotně hendikepovaný Ukrajinec vyšplhá i s vozíkem až ke stropu sportovní haly. "Chce to vůli, techniku, gymnastiku a sílu," říká ředitel 1. Centra zdravotně postižených Jihočeského kraje Jiří Smékal.
Emil Open jsou příležitostí pro dětské sportovce se všemi typy zdravotního postižení. Má za sebou 11 ročníků, teď ji ale provází finanční potíže. Organizátorům…
Jednačtyřicetiletý Honza Dušek bojuje téměř dvacet let s roztroušenou sklerózou, která ho upoutala na invalidní vozík. Bez pomoci se sám ani nenají. Nicméně to ho neodrazuje od plnění snů, které jsou převážně cestovatelské. Naposledy se ještě před ruskou invazí na Ukrajinu zúčastnil výpravy do Černobylu, z níž také vznikl film Černobyl na kolečkách.
V rámci třetího ročníku charitativní akce Kolo pro Adama se dobrovolníci projedou na kole z italského Bergama až do jihomoravských Bukovan. Sportovní výzva, která má za cíl pomoci handicapovaným dětem má letos i dva známé ambasadory - Zdeňka Štybara a Michala Kosíka.
Po letech slibování se na levnější jízdenky mohou těšit i lidé ve třetím stupni invalidity. Zatímco žáci, studenti či senioři nad 65 let jezdí za dotované jízdné již několik let, invalidé bez průkazu ZTP či ZTP/P na slevu nárok neměli. Od července se situace mění. Stát zavádí novou slevu na jízdné pro tuto skupinu lidí.
Už třetí měsíc mají lidé v Jihlavě možnost využívat takzvaný bikesharing neboli vypůjčit si sdílené kolo. Jak se v praxi ukazuje, jejich špatné zaparkování může být nebezpečnou překážkou pro handicapované.
Marie Sikorová z Dolního Benešova napsala redakci Lifee.cz svůj pohnutý životní příběh, který nás zaujal natolik, že jsme ji pozvali do talkshow Na kafeečko. Moderátorka Miluše Bittnerová s ní probrala nejen nelehký život se syndromem Ellis-van Creveld, ale také to, proč paní Sikorová podle úřadů nemá nárok na uznání plné invalidity.
Když mladá žena zaparkovala na místě pro invalidy, pustil se do ní jeden muž. Netušil však, že před několika lety bohužel přišla o nohu a učila se žít s protézou.
Handicapovaným a dětem uprchlíků z Ukrajiny nabízí dnes Matějská pouť od 11 do 15 hodin veškeré atrakce zdarma. Od 15 do 18 hodin se pak uskuteční koncert u Křižíkovy fontány.
Skupina pěti neslyšících ukrajinských uprchlíků přijíždí do Českých Budějovic. Jedná se o ženy a dvě děti, které jsou v kontaktu s českou komunitou neslyšících, jež jim…
Inflace a růst cen energií se negativně promítnou i do nákladů na žití v domovech pro seniory a zdravotně postižené. Klienti si zde pravděpodobně už brzy připlatí za ubytování i stravu.
Lidé na vozíčku nemají jednoduchý život, ale nemusí se nutně vzdávat všeho. Tento muž je toho důkazem, protože se i přes nepříznivé počasí venku věnoval aktivitám se svou dcerou.