Jak se dnes žije českým válečným veteránům z 2. světové války a někdejším protikomunistickým odbojářům? Co potřebují, jaké mají rady a poselství pro budoucí generace? Co pro ně můžeme udělat v době ekonomické a energetické krize?
Před 80 lety vznikl 1. československý samostatný polní prapor v Sovětském svazu, který se zapsal do historie především účastí v bitvách u Sokolova či Kyjeva.
Krátký film Dopisy Heliodora Píky aneb Memento hrdiny nacistického odboje je další z historických vhledů na hrdiny, o kterých nemá veřejnost povědomí. Politická vražda, která byla nespravedlivě spáchána na vysokém vojenském důstojníkovi, se zachovala hlavně z jeho dopisů. Vytvořil Ústav filmové, televizní a rozhlasové tvorby Slezské univerzity v Opavě v roce 2020.
Jeden z nejvýznamnějších generálů byl nespravedlivě odsouzen k smrti za velezradu. Vděčnost od nového totalitního režimu se nedočkal. Komunistická propaganda z něj udělala nepřítele číslo jedna, i když se jednalo o legionáře a exilového bojovníka proti nacismu. Jak vypadaly poslední dny slavného generála Píky?
Oblíbený moravský farář a politický vězeň Antonín Huvar by se letos dožil sta let. „Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ Život výjimečného člověka a politického vězně toto krédo naplnil.
„Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ říkával pater Antonín Huvar. Statečný skaut, horník, teolog, vězeň svědomí, který si v 50. letech odseděl deset let. Bachaři mu při jednom výslechu drtili palce u nohou. Farář kvílel bolestí, ale ve skutečnosti se vyšetřovatelům v duchu smál, protože mu dali ve vězení příliš velké boty a on prsty pokrčil. Antonín
„Kde má růst srdce, musí tvrdnout dlaně!“ říkával pater Antonín Huvar. Statečný skaut, horník, teolog, vězeň svědomí, který si v 50. letech odseděl deset let. Bachaři mu při jednom výslechu drtili palce u nohou. Farář kvílel bolestí, ale ve skutečnosti se vyšetřovatelům v duchu smál, protože mu dali ve vězení příliš velké boty a on prsty pokrčil.
Česká armáda nabírá nové piloty i další personál pro svůj prapor bezpilotních systémů. Ten se má postupně rozrůst nejen personálně, ale i technicky. Armáda má v plánu nákup nových dronů a bezpilotních letadel – primárně pro průzkum, ale i pro další bojové využití. Letos v dubnu se do Prostějova sjeli zájemci o službu v „armádě budoucnosti“. Kdo prošel
Stavba bývalého protiatomového krytu v Olomouci je tísnivá a je mementem dob minulých. Otevřeli jsme zde nový Institut Paměti národa a v jeho multimediální expozici prožijete životní tíseň lidí, jejichž příběhy si musíme pamatovat.
Ludvík Svoboda je znám hlavně pro své hrdinství v bojích na Dukle, které později využila komunistická propaganda. Svoboda byl jediným komunistickým prezidentem, jenž bojoval v legiích. Jaký byl však člověk?
Předsedkyně Sněmovny i předseda Senátu se odmítli zúčastnit předávání státních vyznamenáním prezidentem. Vadí jim Zemanův příklon k Rusku. Ale nejen ten.
Raichl se jako mladík zapojil do protinacistického odboje a zblízka také poznal hrůznost ruského režimu, který jej věznil v gulagu. Byl také mezi prvními Čechoslováky, kteří se v listopadu 1943 podíleli na osvobozování nacisty okupovaného Kyjeva. Po válce ostře kritizoval komunistický režim a na sklonku života plánoval atentát na prokurátora Karla Vaše, který poslal ve vykonstruovaném procesu na smrt Heliodora Píku a mnohé další. Zradilo jej však srdce a zemřel ve svém bytě v Plzni dřív, než zvládl svůj plán dokončit.
Dřevěná replika sovětského tanku a několik příběhů připomíná v Českých Budějovicích 30 let od odchodu posledního sovětského vojáka z Československa a 53 let od okupace v srpnu 1968. Maketa tanku T-54 v reálné velikosti a výstava budou na náměstí Přemysla Otakara II. do konce srpna.
Petr Stančík se pro svůj nový román Pravomil (Druhé město 2021) inspiroval dvěma skutečnými životními příběhy: Pravomil Raichl byl bojovník nejdřív protifašistický a později protikomunistický, Karel Vaš zase nechvalně proslulý prokurátor politických procesů padesátých let, známý například podílem na justiční vraždě generála Heliodora Píky.
Příslušník protinacistického odboje romské národnosti, plzeňský rodák Josef Serinek, obdržel in memoriam prestižní městskou Cenu 1. června. Uděluje se za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti. Serinek byl za druhé světové války vězněn v koncentračním táboře Lety, odkud utekl a na Vysočině se pak stal partyzánským velitelem.
Od justiční vraždy generála Heliodora Píky letos uplynulo 72 let. Významného českého legionáře a velitele jednotek ve druhé světové válce si česká armáda připomíná každý rok.
Armáda, politici a rodinní příslušníci dnes před budovou generálního štábu v Praze uctili památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od popravy československého vojáka a legionáře dnes uplynulo 72 let. Piety se zúčastnili zástupci Senátu, ministerstva obrany, církve, pražského zastupitelstva i městské části Praha 6.
Na komunistické soudní represi se v 50. letech podílela celá řada osob. Mezi nejznámější jména jistě patří komunistický prokurátor Karel Vaš. Už v 17 letech se zapojil do činnosti Komunistické strany Československa a během první republiky se podílel na pokusech komunistů destruovat stát.
Osmatřicet osobností ocení prezident Miloš Zeman u příležitosti výročí vzniku samostatného Československa státním vyznamenáním. Letos poprvé od listopadu 89 neproběhne jejich slavnostní předávání v historickém Vladislavském sále na Pražském hradě. Kvůli pandemii koronaviru a na doporučení epidemiologů prezident slavnostní večer zrušil. Seznam vyznamenaných Hrad v den státního svátku pouze zveřejnil, medaile a řády jim prezident předá až za rok. Novinky přinášejí kompletní seznam všech vyznamenaných.
Když začala druhá světová válka, byli ještě děti, ale prožívali ji naplno. Včera si přišli do Vojenského klubu v Praze jako jedni z posledních žijících veteránů pro Čestný pamětní odznak k 75. výročí konce války. Mezi 15 veterány – celkově je jich v Česku ještě 280 – byl nejstarší Vasil Timkovič (97), který se narodil na Podkarpatské Rusi.
Nedávno moderátor Jakub Železný rozzuřil naše starobylé bolševiky i zbytky reformních komunistů názorem, že by v Praze nemělo být nábřeží Ludvíka Svobody. V rozhovoru pro DVTV uvedl, že takové pojmenování významné městské komunikace je v rozporu hned se dvěma platnými zákony.
My lidé potřebujeme své ikony. Velikány, k nimž se budeme vztahovat. Vzory, jejichž štít je čistý, čest neposkvrněná a ideje daleko přesahující náš vlastní obzor. Středověk měl své svaté, novověk technické génie. Doba moderní své revolucionáře.
Datum 21. června je opravdu pozoruhodné. Je ve znamení řady výročí: svobody, hrdinství, otcovství. Ten den jsme před 29 lety ze své země konečně vypoklonkovali okupační vojska.
21. června 1949 oběsili komunisté generála Heliodora Píku. Jeho syn Milan Píka vzpomínal, o co ho poslední noc před popravou otec prosil. Ranní popravu oběšením sledoval ve věznici na Borech bachař Josef Klesa, který popsal, jak se legionář z první světové války a náčelník vojenské mise v SSSR v druhé světové válce choval.
Často se procesní zvůle obracela proti lidem, kteří mohli být komunistickému režimu nebezpeční právě tím, že toho o něm již „hodně věděli“. To byl i případ divizního generála Heliodora Píky
Armáda i politici si dnes před budovou generálního štábu v Praze připomněli památku generála Heliodora Píky, oběti komunistické justiční vraždy. Od popravy československého vojáka a legionáře v neděli ráno uplyne 71 let. Pietního aktu se zúčastnili Píkovi příbuzní, zástupci ministerstva obrany a armády, Senátu či pražských městských částí.
Každoroční pietní akt na hřbitově v pražských Ďáblicích uspořádala v pondělí na Mezinárodní den dětí iniciativa Bez komunistů.cz. Jde o mimořádně silné a smutné místo. Dětský hřbitov. Památka na děti, které zabili komunisté v 50. letech maminkám drženým v lágrech a věznicích. Na náhrobcích je v Ďáblicích uvedeno 43 jmen dětí, ve skutečnosti jich tady komunisté pohřbili mnohem více. A nikdo nebyl nikdy potrestán.
Poprvé od založení Národního památníku II. světové války v Hrabyni se oslavy osvobození kvůli boji s koronavirem obešly bez slavnostních projevů a čestných salv.
Nechvalně známý soudce a prokurátor JUDr. PhDr. Karel Vaš byl jedním ze symbolů pravé podoby komunistického režimu a narodil se přesně před 104 lety. Komunismus toho v lidech moc pozitivního nezanechal, snad kromě vzpomínek na levnou zmrzlinu a detektivní seriál 30 případů majora Zemana. Naopak se velice negativně podepsal na československém ekonomickém a kulturním růstu a v lidech zakořenil několik špatných povahových rysů, které se s naším národem táhnou dál od dob revoluce, a jejichž ztělesněním je právě „soudce kat" Karel Vaš.
Syn komunisty zavražděného generála Heliodora Píky Milan Píka byl ve středu pražským městským soudem rehabilitován, rozhodnutí je pravomocné. Milan Píka byl v roce 1949 zbaven osobní svobody a obžalován z přípravy únosu svého otce. Obžaloby byl sice následně zproštěn, přišel však o vojenskou hodnost a nemohl studovat, za což dosud nebyl odškodněn.
Syn komunisty zavražděného generála Heliodora Píky Milan Píka byl ve středu pražským městským soudem rehabilitován, rozhodnutí je pravomocné. Milan Píka byl v roce 1949 zbaven osobní svobody a obžalován z přípravy únosu svého otce. Obžaloby byl sice následně zproštěn, přišel však o vojenskou hodnost a nemohl studovat, za což dosud nebyl odškodněn.
Hrdina od Zborova, jeden z nejvlivnějších českých důstojníků za druhé světové války, divizní generál. Hned po komunistickém puči si však vysloužil jinou nálepku: velezrádce a špion. Významného představitele protinacistického odboje okamžitě sesadili a zákeřně zatkli.