Zavřít
Jozef Tiso

Jozef Tiso

Nejnovější články na Seznamu na téma Jozef Tiso
  • Krajské listy

    Tisovo slovenské vojsko: antifašisti i vyhladitelé běloruských Lidic. Pátrání Bruno Solaříka

    Před 12 dny
    Armáda Slovenského štátu (o níž se běžně neví, že byla méně početná než součet Slováků, bojujících v rámci Svobodovy armády a Slovenského národního povstání) poznala Azovské moře, Kavkaz i Dolomity, a to nikoli na dovolené, nýbrž jako pomocnice Hitlerova Wehrmachtu. Nakonec se původní Tisovi vojáci vrátili domů spolu s Rudou, československou zahraniční i americkou armádou. Příčiny a čtenářsky nepříliš známé události této anabáze v sobě nesou místy až absurdní příběhy.
     Komentáře
  • Archiv Plus

    24 min

    Podcast
    Jozef Tiso žádal jeden národ, jednu stranu a jednoho vůdce

    Před 26 dny

    ·

    24 minut

    Jaký mluvil k rozhlasovým posluchačům slovenský prezident Josef Tiso? V roce 1947 byl v Bratislavě popraven za činy, kterých se dopustil během války. Prostřednictvím málo známých archivních nahrávek ho připomene pořad Archiv Plus.
     Komentáře
  • Novinky

    Bývalí příznivci Tisova fašistického režimu se měsíc před volbami tváří jako antifašisté

    Před 29 dny
    Předseda Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba s oblibou označoval Slovenské národní povstání (SNP) za bolševický puč a když stál v čele Banskobystrického kraje, dal na úřadě v den výročí vypuknutí SNP vyvěsit černou vlajku. Jeho bývalí spolustraníci, kteří Kotlebu opustili a založili hnutí Republika, se měsíc před parlamentními volbami tváří jako antifašisté.
     Komentáře
  • Jaroslav Král
    naSeznam Médium

    Prezident a hrdina Emil Hácha: Opomíjený, zapomenutý a nepochopený

    Před 1 měsícem
    Nastoupil ve velmi nelehké době - v době, kdy byl vyhlášen Protektorát Čechy a Morava, a proto byl rázem nositelem titulu státní prezident Protektorátu Čechy a Morava. Proč ho nezapomenout?
     Komentáře
  • Novinky

    Část slovenských extremistů se snaží dostat do struktur protifašistických bojovníků

    Před 2 měsíci
    Za „fantomový antifašismus“ označil slovenský odborník na radikální pravici Tomáš Nociar snahu některých členů strany Republika dostat se do struktur Slovenského svazu protifašistických bojovníků. Členové Republiky byli ještě donedávna součástí Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariána Kotleby, který s oblibou označoval Slovenská národní povstání (SNP) za protislovenský puč i vlastizradu a pochodoval v uniformě podobné té gardistické.
     Komentáře
  • Voxpot

    „Žádný Slovák, jen Čechoslovák.“ Jak se neúspěšně Praha snažila za první republiky podmanit Slováky

    Před 4 měsíci
    Vedle vítězství nad nacistickým Německem uběhlo dnes rovněž 78 let od zániku Slovenského štátu. O tom, jak naši východní sousedé vzpomínají na toto období a celkově i o složitých česko-slovenských vztazích ve druhé polovině 30. let, si Voxpot povídal s historikem Antonem Hruboněm. The post „Žádný Slovák, jen Čechoslovák.“ Jak se neúspěšně Praha snažila za první republiky podmanit Slováky appeared first on VOXPOT
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Desetitisíce Židů poslal do Osvětimi. Proč mnozí Slováci pořád ctí prezidenta Tisa?

    Před 5 měsíci
    Slovenský prezident Jozef Tiso v roce 1942 požehnal transportům 58 tisíc slovenských Židů do Osvětimi a dalších vyhlazovacích táborů. Za „odvoz“ jedné osoby platila Bratislava nacistickému Berlínu 500 marek. Prezidentův rodný dům v západoslovenské Bytči ale i v roce 2023 zdobí pamětní deska a květiny. „Aby očistili vlastní svědomí, tak mnozí Slováci pořád nechtějí uvěřit, že jsme tu také měli holokaust,“ přemítá Jozef Kuciak, otec zavražděného novináře Jána Kuciaka. Jozef Tiso byl z rozsudku československého Národního soudu právě mimo jiné za podíl na deportacích popraven 18. dubna 1947.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Operace Transfer splněna. Zpravodajská esa uletěla nacistům i s důležitými dokumenty

    Před 6 měsíci
    Je 16 hodin, pochmurné a mrazivé úterý 14. března 1939. Z pražského Wilsonova nádraží právě vyjíždí zvláštní vlak do Berlína. Jeho nejdůležitějšími cestujícími jsou Emil Hácha, prezident Česko-Slovenské republiky a František Chvalkovský, ministr zahraničí. Doprovod jim dělají prezidentova dcera Milada Rádlová a mladý úředník prezidentské kanceláře Josef Kliment. Do Berlína vlak dorazil pozdě večer a počasí bylo
     Komentáře
  • Novinky

    Nejtemnější období. Od obsazení Československa německými vojsky uplynulo 84 let

    Před 6 měsíci
    Před 84 lety vpochodovala na území Československa, již okleštěného o Sudety po podepsání Mnichovské dohody v září 1938, vojska nacistického Německa. Šlo o další předzvěst druhé světové války, která oficiálně vypukla 1. září 1939 německým napadením Polska.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Hrdinové z Místku: Útok na kasárna stál Němce 18 mrtvých, Čechoslováci měli dva lehce raněné

    Před 6 měsíci
    Tvrdit, že jsme se německé okupaci nebránili, je historický mýtus. Ve skutečnosti na jaře 1939 došlo k ozbrojeným střetům československé armády s německým wehrmachtem, maďarskou armádou nebo velkoukrajinsky orientovanou organizací Karpatská Sič.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Operace Transfer. Zpravodajci uletěli nacistům i s důležitými dokumenty

    Před 6 měsíci
    Je 16 hodin, pochmurné a mrazivé úterý 14. března 1939. Z pražského Wilsonova nádraží právě vyjíždí zvláštní vlak do Berlína. Jeho nejdůležitějšími cestujícími jsou Emil Hácha, prezident Česko-Slovenské republiky a František Chvalkovský, ministr zahraničí.
     Komentáře
  • Novinky

    Tisova ulice zůstane. Slováci ji přejmenovat odmítli

    Před 7 měsíci
    Obyvatelé obce Varín na severu Slovenska neprojevili ochotu změnit název ulice pojmenované po válečném zločinci Jozefu Tisovi a nenařídili jim to ani poslanci slovenského parlamentu. Poslanci tento týden odmítli novelu zákona, která by nařizovala změnu názvu ulice nebo jiného veřejného prostranství pojmenovaného po exponentech zločineckých režimů.
     Komentáře
  • Kinobox

    Sodoma a Gomora na úpatí Tater: Temně fatalistické Piargy nedávají ani chvíli naději na šťastný konec

    Před 8 měsíci
    Po své zářijové premiéře na Slovensku vstoupilo i do českých kin černobílé drama Piargy podle povídky Františka Švantnera, napsané ve čtyřicátých letech, o hříšné vesnici smetené ze zemského povrchu.
     Komentáře
  • Lifee

    Vesničko má středisková: Marián Labuda tajil zdravotní problémy a nedbal rad lékařů, zemřel během vteřiny

    Před 9 měsíci
    Komedie Vesničko má středisková patří do zlatého fondu československé kinematografie i díky panu Pávkovi v podání Mariána Labudy. Slavný slovenský herec rozdával radost a dobrou náladu, přesto tajil vážnou nemoc. Jak vypadal jeho poslední den? A co vždy kladl na srdce svému synovi?
     Komentáře
  • A2larm

    Koho chrání slovenská policie? Studentstvo v Bratislavě zorganizovalo symbolickou antifašistickou okupaci univerzity

    Před 10 měsíci
    V Bratislavě před Univerzitou Komenského demonstrovali 17. listopadu přívrženci Mariana Kotleby. V přímé reakci na to se konala i studentská antifašistická akce. Větší pozornost přitom policie věnovala studentstvu než shromáždění krajní pravice.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Slováci na Hitlera velký dojem neudělali. V bojích měli značku nespolehlivých

    Před 10 měsíci
    Slovenský štát (Slovenská republika) byl ve druhé světové válce německým satelitem, který stál a padal s Třetí říší. Slovenské oddíly se tak účastnily i válečných bojů po boku Německa. Velký dojem však na Hitlera neudělaly.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Slovensku mají chaos ve volebních lístcích

    Před 10 měsíci
    Na Slovensku poprvé v historii spojili komunální volby a krajské volby. Například v Bratislavě dostávají voliči až šest hlasovacích lístků, v nichž se musí zorientovat a před volebními místnostmi proto vznikají fronty.
     Komentáře
  • Proboha

    Křesťané se musí postavit proti šíření nenávisti vůči menšinám

    Před 11 měsíci
    13.10.2022 se zapíše černým písmem do slovenských dějin. V gay baru v centru Bratislavy došlo k zavraždění Matúše a Juraje, dvou mladých Slováků, kteří byli zastřeleni pouze kvůli své sexuální orientaci.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Jozef Tiso - slovenský kněz a kolaborant. Jeho hodnocení není jednoznačné

    Před 11 měsíci
    Slovenský kněz a politik Jozef Tiso je v českém prostředí vnímán záporně, na Slovensku to však není tak jednoznačné a některé názory říkají, že stanul v čele prvního samostatného slovenského státu, byť zcela závislém na nacistickém Německu.
     Komentáře
  • Novinky

    Obecní zastupitelé na Slovensku odmítli přejmenovat Tisovu ulici

    Před 1 rokem
    Místní zastupitelé obce Varín v okresu Žilina nevyhověli požadavku prokurátora na přejmenování ulice pojmenované po prezidentu Slovenského státu Jozefu Tisovi, který byl po válce popraven jako válečný zločinec. Varín tak zůstává jedinou obcí na Slovensku, která má Tisovu ulici.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Činoherní studio v Ústí uvede adaptaci románu Mluviti pravdu

    Před 1 rokem
    Poslední premiérou 50. sezony Činoherního studia v Ústí nad Labem je adaptace románu ústeckého spisovatele Josefa Formánka Mluviti pravdu.
     Komentáře
  • UdálostiExtra

    Nejstrašnější válka v historii lidstva s miliony obětí, to byla 2. světová válka. Nezapomínáme!

    Před 1 rokem
    V těchto dnech oslavujeme povstání českého lidu, který se postavil na odpor fašismu. Komunisté k 77. výročí osvobození a konci 2. sv. války.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Před 75 lety popravili Jozefa Tisa. Někteří ho dnes chtějí blahořečit...

    Před 1 rokem
    „Slováci by měli konečně rehabilitovat Tisa, když Češi už rehabilitovali Háchu,“ napsal nedávno v internetové diskusi jeden slovenský přispěvatel. Kým skutečně byl katolický kněz, prezident prvního samostatného slovenského státu a válečný zločinec Jozef Tiso?
     Komentáře
  • Portréty

    23 min

    Podcast
    Nevím, nevzpomínám si, tvrdil Jozef Tiso a dostal trest smrti. Příběh jeho advokáta Ernesta Žabkaye

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Před 75 lety poslal bratislavský soud na smrt bývalého prezidenta válečné Slovenské republiky Jozefa Tisa. Tisovým obhájcem byl při procesu málo známý právník Ernest Žabkay, kterého v pořadu Portréty připomene historik Michal Pehr.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast Na dotek: Slováky jsem považoval za iracionální pachatele rozpadu

    Před 1 rokem
    Se spisovatelem Pavlem Kosatíkem o jeho nové knize Slovenské století, o mostu mezi Východem a Západem i o zápasu mezi Pithartem a Mečiarem.
     Komentáře
  • Novinky

    Na Slovensku padla obvinění za obhajobu Tisovy ulice

    Před 1 rokem
    Národní kriminální agentura NAKA obvinila deset lidí z obce Varín v okresu Žilina, kteří obhajují pojmenovaní ulice po prezidentovi fašistického Slovenského štátu Jozefu Tisovi. Jedná se vesměs o obecné zastupitele.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vánoční poselství zavedl Beneš, Gottwald ho zrušil, Zeman obnovil. Co říkali národu?

    Před 1 rokem
    O první prezidentské vánoční poselství se pokusil už T. G. Masaryk v roce 1933, s pravidelnými vánočními projevy ale začal až o tři roky později prezident Edvard Beneš. Na Beneše navázali Emil Hácha i slovenská hlava státu Jozef Tiso, komunistický prezident Klement Gottwald však zavedl novoroční projevy. K těm vánočním se vrátil až Miloš Zeman v roce 2013, pronáší je každý rok 26. prosince.
     Komentáře
  • Pozitivní zprávy

    Za obranu pravdy a spravedlnosti. Přečtěte si příběhy oceněných hrdinek ze Slovenska

    Před 1 rokem
    Za společensky přínosné a odvážné činy získaly ocenění Biela vrana 2021 celkem tři slovenské ženy. Přinášíme vám jejich příběhy boje za pravdu a spravedlnost, jejichž obhájení je ve společnosti často nadlidským úkolem.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Carmen – Skutečný život Hany Hegerové. Strhující kniha

    Před 1 rokem
    Jako první musím uvést, že rozsahem mě ta knížka překvapila. Má 520 stran a snad jediná není odbytá. Tomáš Padevět, letitý přítel Hany Hegerové, ji tvořil s ní, po jejím boku, s jejím souhlasem. Tím se liší od mnoha jiných, které se svezly na slávě nadmíru populární šansoniérky.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Papež odsoudil slovenský holocaust, strůjce deportací Tiso má ale v Bytči pamětní desku

    Před 2 roky
    Papež František to při návštěvě Slovenska nemá jednoduché. „Jozef Tiso byl dost dobrý prezident, nikomu nic zlého neudělal,“ říká 79letý Dominik Gašperik ze západoslovenské Bytče. O dvě ulice dále v ulici 1. máje stojí Tisův rodný dům s pamětní deskou ozdobenou květinami. Svatý otec přitom v pondělí odsoudil vyhlazení 100 tisíc Židů, na kterém měl výrazný podíl právě slovenský prezident Jozef Tiso.
     Komentáře
  • Novinky

    Kriminalisté na Slovensku vyšetřují případ ulice pojmenované po Jozefu Tisovi

    Před 2 roky
    Obec Varín v okresu Žilina má jako jediná na Slovensku Ulici Dr. Jozefa Tisa. Národní kriminální agentura (NAKA) v této souvislosti zahájila trestní řízení z důvodu projevů sympatií ke hnutí směřujícímu k potlačení základních lidských práv a svobod.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Spojenci se značkou nespolehlivosti. V bojích Slováci na nacisty velký dojem neudělali

    Před 2 roky
    Slovenský štát (Slovenská republika) byly ve druhé světové válce německým satelitem, který stál a padal s třetí říší. Slovenské oddíly se tak účastnily i válečných bojů po boku Německa.
     Komentáře
  • Novinky

    Majo Labuda už hrál Tisa i Švejka, teď se stal kolaborantem Moravcem

    Před 3 roky
    Doma na Slovensku je Majo Labuda neboli Marián Labuda ml. známým hercem, i když dosud hlavně divadelním. A právě na jevišti se s ním mohlo zatím převážně setkávat i české publikum, protože k nám jezdívá hostovat. Teď si ho však dostali příležitost všimnout i čeští televizní diváci, a to ve dvojdílném filmu Anatomie zrady, kde ztvárnil hlavní roli Emanuela Moravce, kolaboranta s nacisty. Majo Labuda, syn nedávno zesnulého a v Čechách velmi oblíbeného herce, má sám dva syny, z nichž starší Richard už začal taky získávat herecké zkušenosti.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Podoba se „zrádcem národa“ mě zděsila, říká Labuda mladší o nové roli

    Před 3 roky
    Horlivý vlastenec a legionář, kolaborant a zrádce národa. Řeč je o jednom a tomtéž, o plukovníkovi Emanuelu Moravcovi. V novém dvoudílném filmu České televize Anatomie zrady si ho zahrál Marián Labuda mladší.
     Komentáře
Reklama