Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se ve středu zúčastnily stovky lidí. Hlavním celebrantem polední bohoslužby pod širým nebem v blízkosti kaple svatého Vavřince na…
Tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku se dnes zúčastnily stovky lidí. Hlavním celebrantem polední bohoslužby pod širým nebem v blízkosti kaple svatého Vavřince na vrcholu Sněžky byl královéhradecký biskup Jan Vokál. Bohoslužby se účastnili také zástupci polské katolické církve či bývalý prezident Václav Klaus a někteří starostové krkonošských obcí a měst. ČTK to dnes řekli zástupci zúčastněných institucí. Poutníci přicházeli z české i polské strany. Na Sněžce bylo v poledne polojasno a okolo 12 stupňů Celsia.
Opravenou kapli Panny Marie Bolestné v obci Kámen na Pelhřimovsku si za první měsíc provozu prohlédlo asi 400 lidí. Oprava trvala tři roky a Kraj Vysočina, který kapli vlastní, za ni zaplatil 22 milionů korun. Slavnostního otevření se kaple dočkala 4. srpna.
Už čtyři stovky návštěvníků dostaly možnost prohlédnout si kapli Panny Marie Bolestné pod krajským Hradem Kámen. Ta prošla generální rekonstrukcí, která trvala celkem tři roky. Nevyužívanou kapli získal Kraj Vysočina darem od českobudějovického biskupství v roce 2018.
Praha se měla stát nejdůležitějším městem křesťanského světa. Částečně se to i podařilo. Jenže potom se něco zvrtlo? Proč jsme nepředstihli Řím, Paříž, Londýn? Ale ani Vídeň či Berlín? A co se z největšího úkolu Prahy dochovalo? Objevme s Davidem Černým, autorem publikací o tajemstvích Prahy její další záhady.
V úvodním příspěvku vás vezmeme do Konkatedrály Nanebevzetí panny Marie. Poté, co prošla kompletní rekonstrukcí, přišel nyní na řadu také vnitřní mobiliář. Restaurátoři pracují na obnovení bočních oltářů i výmalby kaplí. Vstup dovnitř není omezený, bohoslužby tady probíhají i nadále. Hotovo bude za rok.
Přírodní park Šárka - Lysolaje je oblast na severozápadě Prahy. Byl zřízen v roce 1990 jako Území klidu, nakonec byl změněn na přírodní park. Jeho rozloha je 1005 ha. Postupně se v našem videu zastavíme u studánky Korek, na Vyhlídce Housle, navštívíme klasicistní kapli Panny Marie a Zázračnou studánku.
Hostem na Rádiu ZET byl spisovatel, básník a prozaik Petr Stančík. Ve svých dílech se hojně věnuje historii Prahy, konkrétně kapli, která stávala na Karlově náměstí. V jakých místech přesně stavba byla a proč by se měla obnovit? To prozradil v rozhovoru.
V sedlecké kostnici začali ve čtvrtek 14. července v podvečerních hodinách sestavovat první rozebranou pyramida. Pracím a restaurátorovi Tomáši Královi požehnal sedlecký farář Pavel Tobek.
Barokní perla středních Čech, zámek Jemniště, zažil po válce krušné časy. Když ho v restituci vraceli v roce 1995 Sternbergům, byl omšelý, nevábný. Zato nynější prohlídkový okruh sálů, pokojů a kaple má co nabídnout.
Váháte, kam vyrazit o blížícím se prázdninovém víkendu? Brněnská Drbna přichází s dalšími pravidelnými tipy na výlety s dětmi, rodinou i kamarády. Tentokrát zve do otevřené kaple u hradu Veveří, hudební festival ve Znojmě či výlet za Maryšou.
Místo, které prošlo v Praze největší proměnou. Co zbylo z největší trestnice v Habsburské monarchii a po stopách obřího kláštera v místech, kde byste ho nečekali.
Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna.
Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna. Po zbytek roku je přístupná jen po domluvě pro větší skupiny lidí nebo při mimořádných příležitostech. Kaple bude uzavřená také v případě velmi silného deště, řekl veverskobítešský farář Marek Hlávka. Římskokatolická farnost Veverská Bítýška kapli spravuje, i když územně spadá pod brněnskou část Bystrc.
Po celé dva měsíce letních prázdnin, s výjimkou pondělků a jednoho týdne v srpnu, se pro veřejnost otevřela kaple Matky Boží poblíž hradu Veveří u Brna. Po zbytek roku je přístupná jen po domluvě pro větší skupiny lidí nebo při mimořádných příležitostech. Kaple bude uzavřená také v případě velmi silného deště, řekl ČTK veverskobítešský farář Marek Hlávka. Římskokatolická farnost Veverská Bítýška kapli spravuje, i když územně spadá pod brněnskou část Bystrc.
Na hrady a zámky jezdíme jednak za historií, ale také za pověstmi a strašidelnými historkami. Právě ty mohou okořenit dovolenou i prázdniny. Které hrady mohou nabídnout zajímavé tajemství? A jak je to vlastně s duchy a strašidly dnes?
Sicílie, ostrov mafie, měla vždycky zvláštní přístup k osobám, které odešly na věčnost. Že je Palermo místem mnoha děsivých památek, není tudíž nic podivného.
Kaple, která dnes stojí na pražském Betlémském náměstí, je novodobou kopií. Postavena byla až v padesátých letech minulého století, přesto nese stopy z dob, kdy v těchto místech působil mistr Jan Hus. Zjistili jsme, jak je to možné, a dozvěděli jsme se i to, jakému ministrovi je uvnitř poděkováno na pamětní desce nebo proč je před kaplí potřeba slunečního svitu, aby se zjevila pravda.
Pět historických objektů v Jihlavě dostane "nový kabát". Jihlavští zastupitelé na svém posledním zasedání schválili mimořádné příspěvky na obnovu nemovitých kulturních památek nebo jiných objektů na území městské památkové rezervace. Obnovy se tak dočká třeba kaplička na Telečské ulici či zanedbaná boží muka u kostela sv. Jana Křtitele na Jánském kopečku.
Jen malý kousek od Náchoda, za hranicemi s Polskem, se nachází známé lázeňské město Kudowa-Zdrój, což v češtině znamená Lázně Chudoba. Lázně zde existují již od 15. století, kdy byly součástí Čech. Tehdy se však jmenovaly Lipolitov a současný název pochází až z 16. století.
Co se stalo na zámku Blatná když přijel na návštěvu následník trůnu Ferdinand D'Este. Jaký největší nesmysl se o zámku vypráví. A jak je to s templářským pokladem.
Kaple stojící v barokní zahradě u Kostela Nalezení sv. Kříže v Liberci je jednou z devíti oceněných staveb Cenou odborné poroty architektů a památkářů ve 13. ročníku soutěže Má vlast cestami proměn! V celostátní soutěži bylo přihlášeno více než sto obnovených památek.
Archa úmluvy je jednou z trvalých záhad historie. Sami archeologové jsou skeptičtí k tomu, že by se tento starověký artefakt mohlo podařit kdy najít. Nyní jim však vzrostla naděje.
/FOTO/ Milým letním zážitkem byl pro všechny návštěvníky V. sraz rodáků a přátel obce Výrava, který se konal v sobotu 11. června v areálu Letního parketu u příležitosti 616. první zmínky o obci a 140. výročí založení SDH Výrava.
Ornella Koktová se svými fanoušky sdílela niterní pocity, které v ní vyvolaly křtiny jejích dvou nejmladších dětí. Lilianne a Sven mají nyní i druhá jména. Ornella se rozhodla zveřejnit několik magických snímků právě z katedrály, kde celý ceremoniál proběhl.
V pátek 10. června se Římskokatolická farnost v Ústí nad Orlicí tradičně připojila k celonárodnímu projektu nazvanému Noc kostelů. V tento den se po celé zemi otevírají kostely, kaple a další církevní stánky, které mají pro návštěvníky připraven bohatý program.
Na sociálních sítích a v řetězových e-mailech se některé dezinformace objevují stále dokola. Takovým příkladem může být i následující: Praha nechala přejmenovat Betlémské náměstí po ukrajinském prezidentovi. Jak ale ověřil server iROZHLAS.cz, k ničemu takovému nedošlo a navíc by to bylo protizákonné. Více v novém dílu seriálu Ověřovna!
Kaple sv. Petra a Pavla v Bílém Kameni na Jihlavsku má zhruba měsíc obnovenou fasádu. Práce doprovodil jeden historicky významný objev. Během odstraňování omítek z 90. let 20. století byly objeveny vzácné malby. Nejstarší z nich dokonce z 18. století, což je doba, ve které byla kaple vystavena.
Do více než 190 kostelů, kaplí, sborů a modliteben v olomoucké arcidiecézi, které bývají běžně otevřené jen v čase bohoslužeb, se zájemci budou moci podívat v rámci letošní Noci kostelů, která se koná tento pátek. Čtrnáctý ročník oblíbené akce zahrnuje kromě prohlídek také koncerty nebo malování.
Letos opět přichází Noc kostelů, během které bude v celé republice možné poznávat a obdivovat křesťanská umělecká díla i historii a užít si také bohatý doprovodný program. Jeden v kostelů v kraji navíc skrývá překvapení. Návštěvníci se mohou těšit na ochutnávku mešního vína nebo hru na varhany.
V olomoucké arcidiecézi bude při letošní Noci kostelů, která se uskuteční v pátek, zpřístupněno na 190 kostelů, kaplí, sborů a modliteben, jež jsou běžně otevřené pouze v čase bohoslužeb.
Bývalou zaniklou sklářskou ves Hůrka najdeme na Šumavě, asi sedm kilometrů od Železné Rudy. Dnes spadá toto opuštěné místo pod obec Prášily. Historie obce se začala psát po roce 1732, kdy byla při sklářské huti Hafenbrändlů založena osada Hůrka, později nazývaná Stará Hůrka.
Rekordní počet kostelů a modliteben se letos přihlásil do Noci kostelů, při níž se mnohá tato místa otevírají večer veřejnosti. Zapojilo se 1678 míst a pro návštěvníky je připraveno 6268 programů.
Rekordní počet kostelů a modliteben se letos přihlásil do Noci kostelů, při níž se mnohá tato místa otevírají večer veřejnosti. Zapojilo se 1678 míst a pro návštěvníky je připraveno 6268 programů. V Praze se poprvé zapojí kaple Panny Marie na Staroměstské radnici a kaple sv. Václava ve Valdštejnském paláci, řekl dnes novinářům Michal Němeček, ředitel pastoračního střediska pražského arcibiskupství.
Otevírám dveře s číslicí 1 a odkládám kufr v obývacím pokoji. Zběžně omrknu vedlejší ložnici a pokračuji dlouhou chodbou. Vlevo je koupelna, vpravo pracovna. K velkým dvoukřídlým dveřím to bylo přesně 22 kroků. Nedočkavě odsunuji západku a dveře se se zaskřípěním otevřou. Vítejte v apartmá s balkonem do kaple, ukrytém v srdci středního Portugalska.
Budovy postavené už v roce 1865 dlouhé roky zely prázdnotou, a dokonce chvíli sloužily jako veřejné toalety. To už naštěstí neplatí. Nová přístavba z pera architektů Simon Gill Architects vytváří dynamický vztah mezi starým a novým.
Určitě si vybavíte siluetu a stavební styl jihočeského zámku Hluboká nad Vltavou. Někteří možná i zvláštní romantickou Schwarzenberskou hrobku v Třeboni. A do třetice k těmto stavbám krásně ladí kostel svatého Petra a Pavla v Hosíně u Českých Budějovic. V něm se ovšem setkávají dva velice vzdálené stavební slohy. Původní románská kaple, jedna z nejstarších na našem území, a novostavba z roku 1900.
Josef Klement a jeho sestra Sylva byly ještě malé děti, když jejich otce Sylvestra Klementa komunisté poslali nejprve na dva roky k pomocnému technickému praporu na nucené práce a poté ho po vykonstruovaném procesu pro údajnou vlastizradu zavřeli na šest let do vězení.
V kapli vlajkové lodi Černomořské flotily křižníku Moskva, kterou potopila pravděpodobně ukrajinská raketa, měla být i relikvie z Kristova kříže. Pár milimetrů dřeva získali před lety anonymní mecenáši, relikvie pak měla ochraňovat křižník, píše deník Le Figaro s odvoláním na agenturu TASS. Tak se ale nestalo.
/FOTO/ Aktuálně je skrytá za lešením. Po skončení oprav se kaple svatého Antonína Paduánského vynoří zpoza něj s obnovenou fasádou a střechou. Historická stavba se nachází v sousedství loni vyraženého tramvajového tunelu v Žabovřeské ulici v Brně. Její rekonstrukce je součástí prací na tamní druhé etapě velkého městského okruhu.
Hudebníci z bývalé skupiny Blue Effect a jejich hosté vzdali ve vyprodané Betlémské kapli hold legendárnímu kytaristovi, skladateli a producentovi Radimovi Hladíkovi.
TIP NA VÝLET/ Horní Bohdíkov nad Žárovou na Šumpersku okouzlí turisty výhledy do krajiny i kamennou Kaplí svaté Anny z počátku minulého století. Nachází se v nadmořské výšce téměř 700 m. Místní němečtí rodáci a jejich potomci na kapli nechali připevnit pamětní desku. Za krásný tip na výlet děkujeme Lence Hoffmannové.
Do Císařské kaple v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě byly po mši uloženy ostatky posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského. Ceremonie se zúčastnil jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří, nebo zástupce apoštolské nunciatury Giuseppe Silvestrini.
Do Císařské kaple v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě byly po mši uloženy ostatky posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského. Ceremonie se zúčastnil jeho vnuk Karel Habsburský, který je stejně jako jeho děd členem rytířského Řádu sv. Jiří, nebo zástupce apoštolské nunciatury Giuseppe Silvestrini. Mši celebroval římskokatolický duchovní a pomocný biskup pražský Václav Malý. Akt se konal k příležitosti 100. výročí úmrtí Karla I. Rakouského, který usedl na trůn na podzim roku 1916 po smrti císaře Františka Josefa.
Do Císařské kaple v chrámu sv. Víta, Václava a Vojtěcha na Pražském hradě byly po mši uloženy ostatky posledního českého krále a rakouského císaře Karla I. Rakouského.
Za totality zde bylo školící a rekreační středisko, fresky v kapli sv. Jiljí tehdy skončily pod omítkou. Dnes už je můžete opět obdivovat. Za zajímavý příspěvek děkujeme paní Aleně Hesounové.
Ostrov chystá opravy objektů v historické části města. Obnovy se dočká Bílá brána u vstupu do Zámeckého parku i pohřební kaple svaté Anny. Radnice musí vyřešit také problémy s vlhkostí v Paláci princů, kde sídlí knihovna.
Blíží se velikonoční svátky a s nimi i pár dnů volna navíc. Můžete si udělat výlet do skanzenu za ukázkou tradic, které se o Velikonocích dodržují, a při té příležitosti se podívat i jednu malou zříceninu. Zveme vás do Přerova nad Labem a do Bříství.
V Olomouci se mohou i letos lidé v době nejdůležitějších křesťanských svátků zapojit do čtyřiadvacetihodinového čtení bible. Texty ze Starého nebo Nového zákona budou…
Rosťa jezdil na prázdniny k babičce, která mu nechávala prakticky neomezenou volnost. Měla jen jedno pravidlo - přísný zákaz vstupu na hřbitov a do kaple. Roky se tomu místu vyhýbal, až jednoho dne neodolal. S kamarádem nahlédli do kaple, kde viděli něco, na co by rádi zapomněli.
V Olomouci se mohou i letos lidé v době nejdůležitějších křesťanských svátků zapojit do čtyřiadvacetihodinového čtení bible. Texty ze Starého nebo Nového zákona zazní v prostorách kaple sv. Jeronýma na olomoucké radnici.