Naši legionáři v době první světové války bojovali za lepší budoucnost naší země a za více sociální stát, než jaká byla monarchie. Znamenalo to, že naši legionáři v Rusku byli vlastně komunisté? Jednoznačnou odpověď na to vám dá článek z roku 1922.
Není vždycky příjemné tvořit světové dějiny. Češi to poznali před sto lety při občanské válce v Rusku. Teď jejich zkušenost připomíná poslední bestseller britského historika Anthony Beevora Rusko: Revoluce a občanská válka.
Prázdniny končí, ale o zajímavé akce na Vysočině nouze nebude. V Nedvědici na vás čeká Legiovlak, ve Štěpánově si připomenete havířskou historii a v Jimramově proběhne 34. ročník festivalu Otevřeno.
V noci ze 16. na 17. srpna 1918 se na jezeře Bajkal na Sibiři odehrála bitva námořních lodí, jíž zvláštní kouzlo dodal fakt, že jednu ze stran konfliktu představovala československá námořní flotila – tedy flotila státu, který oficiálně ještě ani neexistoval a u nějž bylo jisté, že i pokud vznikne, bude vnitrozemský a bez přístupu k moři. Byla to zřejmě jediná bitva, kterou kdy tato flotila svedla. A zvítězila v ní.
Pojízdné muzeum československých legií i letos křižuje celé Česko. Kamera Novinek ho zastihla v Říčanech u Prahy, kde stojí do neděle 25. června. Pak se rozjede do Železného Brodu, Doks nebo Nižboru. Od jara do prosince stihne Legiovlak navštívit kolem čtyřiceti měst.
Pojízdné muzeum československých legií i letos křižuje celé Česko. Kamera Novinek ho zastihla v Říčanech u Prahy, kde stojí do neděle 25. června. Pak se rozjede do Železného Brodu, Doks nebo Nižboru. Od jara do prosince stihne Legiovlak navštívit kolem čtyřiceti měst.
Vysoký komunistický funkcionář si mohl u komunistického soudce a prokurátora objednat výši trestu v procesu se „zrádcem“. Samozřejmost. Stranický úkol je třeba splnit. Válečného hrdinu Heliodora Píku popravili 21. června 1949.
Legionáři měli nezpochybnitelný podíl na vzniku Československa. To ale neznamená, že tu na ně čekala jen sláva a obdiv, naopak museli čelit i řadě útoků od ostatních spoluobčanů. Článek z roku 1922 vám ukáže, jaké nesmyslné výčitky na legionáře směřovali naši „našinci“ a také římsko-katolická církev.
Třicetitisícový Trutnov obnovil památník legionářů s historickou pamětní deskou, o níž se dřív předpokládalo, že ji zničili nacisté. Kopie bronzové pamětní desky roty Nazdar, která za první světové války bojovala ve Francii, byla v sobotu odhalena ve stejnojmenné ulici Roty Nazdar. Slavnostnímu aktu přihlíželo asi 120 lidí, řekla mluvčí trutnovské radnice Michaela Dědková. Obnovený památník je u bývalých kasáren, v nichž dnes sídlí Policie ČR.
Byla to předzvěst budoucích masakrů. Vzdálená ozvěna toho, co se dělo v Německu. Důsledek chaotické doby. Student Emanuel Zahradníček zemřel v dubnu 1933. Na pamětní desce stojí, že byl první obětí fašismu v Československu.
Pobyt našich legionářů na území Ruska byl plný problémů a starostí. To ale neznamená, že tam nebyl čas i na nějaký ten vtípek nebo žert. Článek z roku 1922 vám ukáže, jak si tam někdy naši legionáři „užívali“ divoký noční život a na co přitom jeden z nich přišel.
V době nástupu do funkce byl, i díky své hrdinné minulosti z období první a druhé světové války, mezi lidmi oblíbený. Vše ale změnila srpnová invaze vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968. Předposlední březnový den před 55 lety byl československým prezidentem zvolen Ludvík Svoboda. Zatímco jeho válečné zásluhy se rozebíraly dopodrobna, o politických kontroverzích z poválečné doby se mlčelo.
Těžký začátek bez kanonýra Patrika Schicka. Českou fotbalovou reprezentaci čeká v pátek první zápas kvalifikace na EURO 2024. Tým kouče Jaroslava Šilhavého nastoupí proti nejsilnějšímu protivníkovi ve skupině, Polsku. Absence Schicka bude oslabením, nicméně bývalý reprezentant Jan Koller ji v pořadu Přímák na Sport.cz nepovažuje za zásadní. "Čekám, že budeme hrát na jednoho útočníka, kterým bude Jan Kuchta," míní Koller. Od týmu čeká v domácím prostředí odvážný výkon. "Budeme chtít být aktivní, doma jsme dokázali potrápit i jiné favority. Takže bych se Poláků nebál," nabádá.
Tisíce lidí jsou součástí cizineckých legií operujících na území Ukrajiny, aby pomohly Kyjevu s obranou země. Stanici CNN se podařilo s jednou mezinárodní jednotkou strávit dva dny na frontové linii. Příblížila její působení ve zdejší oblasti a také vyzpovídala vojáky, aby zjistila, jak konflikt prožívají a vnímají.
Českoslovenští legionáři v Rusku zažili jak podporu místních obyvatel, tak i jejich ozbrojený odpor. Přesto když se ale po návratu domů dozvěděli o strašlivém hladu v Rusku a tamních hlady umírajících dětech, tak se jim všem rozhodli pomoci. Více vám o tom řekne článek z roku 1922.
Bojovali za svobodu a demokracii: Pro tyto myšlenky byli ochotní položit svůj život. Tohle je stoletý příběh o československých legionářích ve Francii, jejichž osud teď v Ardenách připomíná nově otevřená Zahrada míru.
Zrovna před úterní nominací na závěr Ligy národů se připomněl, že by měl fotbalové reprezentaci stále co nabídnout. Pavel Kadeřábek se už ovšem soustředí jen na svůj Hoffenheim. Zkušený obránce vstřelil gól v německé lize a v analytickém hodnocení si vysloužil známku 7,4, díky níž byl nejlepším českým legionářem víkendu. Těsně porazil Martina Doležala a Jakuba Brabce s Václavem Černým.
Legiovlak je projekt Československé obce legionářské, který vytvořil věrnou repliku legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace čs. legií. Kolik má vlak vagónů a co v nich najdeme? Proč je důležité rozvíjet a udržovat povědomí o čs. legiích ve společnosti, a jak autentické jsou uniformy, ve kterých můžeme vidět průvodce LegIovlakem?
Dvě bronzové desky připomínající boje legionářů za první světové války budou znovu umístěny na zdi Staroměstské radnice. Pražští radní také souhlasili s jejich restaurováním, které vyjde na 107 tisíc korun.
Jaroslav Hašek je sice dodnes uznávaným spisovatelem, ale jeho život v Rusku po propuknutí bolševické revoluce je stále pro mnohé nejasný. Nejeden legionář tehdy pokládal Haška za zrádce českých idejí. Text z roku 1928 vám popíše, co se u nás dělo po jeho nečekaném návratu z Ruska.
Do Plzně přijel unikátní Legiovlak. Návštěvníci ho najdou na hlavním vlakovém nádraží. Jde o unikátní pojízdné muzeum, které představuje věrnou repliku legionářského vlaku. Muzeum…
Lucas Schmid byl student zubní medicíny. V roce 2018 začal prozkoumávat s detektorem kovů oblast poblíž horské vesnice Tiefencastel ve švýcarském jihovýchodním kantonu Graubünden.
Nadějná zpráva pro fotbalovou reprezentaci. Útočník Matěj Vydra těsně před srazem národního týmu zařídil Burnley premiérovou trefou v sezoně překvapivou remízu 1:1 na hřišti lídra anglické ligy Chelsea. O víkendu byl druhým nejlépe hodnoceným českým legionářem, předstihl ho pouze v Polsku působící záložník Martin Pospíšil.
Dobrá zpráva pro trenéra fotbalové reprezentace. Obránce Tomáš Kalas je ve formě. A pokud jde o stopery, o pozornost stavitelů národního týmu si znovu říká také Tomáš Petrášek. Kouč Jaroslav Šilhavý již ve středu oznámí nominaci na listopadové zápasy s Kuvajtem v Olomouci a Estonskem v Praze. Hráč Bristolu byl o víkendu nejlépe hodnoceným českým legionářem.
Během poslední reprezentační akce se chopil šance a také z nizozemské fotbalové ligy dál posílá Jaroslavu Šilhavému vzkazy, že stojí za pozornost. Záložník Michal Sadílek byl o víkendu nejlépe hodnoceným českým legionářem. Také další příčky patří reprezentantům, druhému Filipu Novákovi a třetímu Patriku Schickovi. Kanonýr Leverkusenu se však zranil a může chybět až měsíc.
Předali si kapitánskou pásku fotbalové reprezentace a o víkendu spolu na dálku svedli bitvu o nejlepšího českého legionáře. Vladimír Darida dosáhl stejného koeficientu jako Tomáš Souček, první příčka ovšem patří krajánkovi z Berlína. Před oporu West Hamu se ještě vklínil Martin Hašek z druhé turecké ligy.
Dobrá zpráva pro reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého. Jeden z jeho svěřenců se v Itálii před blížícím se kvalifikačním duelem s Walesem činí. Záložník Antonín Barák se v Serii A znovu trefil a byl za minulý víkend nejlépe hodnoceným českým legionářem. Pořadí je sestaveno podle hodnoty indexu, který při svém podrobném analytickém hodnocení fotbalistů vytváří společnost SofaScore.
Československá obec legionářská (ČsOL) se rozhodla realizovat veřejné oslavy 100. výročí vzniku na počátku září 2021 u příležitosti 100. výročí první veřejné manifestace ČsOL v Praze. Důvodem byla přijatá vládní opatření. Praha 8 se k oslavám připojila symbolicky, a to nasvícením Libeňského zámku v barvách české trikolory minulý pátek.
Legionář Radim Chrást slýchává od svých přátel, že je dobrodruh, hazardér, šílenec, magor či pošuk. Vždy ovšem s dodatkem: „Ale také srdcař a vlastenec, kterého od jeho plánů nic neodradí.“ Čím si takové charakteristiky vysloužil?
Víte, že největší větrný mlýn v Evropě neleží v Holandsku, ale v Příčovech na Sedlčansku, své kouzlo mají i malé zoologické zahrady, jedna taková má název Podháj a naleznete jí nedaleko města Slaný, a v závěru se podíváme do výstavních prostor Československé obce legionářské.
Místo horka chládek. Bez klimatizace se v létě už skoro neobejdeme. Cesta autem po rozpálené silnici se při absenci této vymoženosti snáší jen těžko. Její používání s sebou přináší příjemné výhody, ale i zdravotní rizika.
Píše se rok 1920 a čas Čechoslováků na Sibiři se krátí. Spojenecká vojska se stahují do svých zemí a desetitisíce Čechů a Slováků dělají totéž. Sféra Československého vlivu na Sibiři je však obrovská. Čechoslováci v té době konají strážní službu po celé šířce hroutící se Carské říše, ovšem posádka jedné pevnosti se již domů nevrátí. Je 21. březen 1920 a Československá osádka Pamírského postu se potí vedrem.
Naši legionáři v boji za svobodu a budoucnost své země často obětovali i vlastní život. Nad tím, co vše tehdy legionáři dokázali a o nutnosti společnosti postarat se o jejich pozůstalé děti se zamýšlí článek z roku 1918.
Dřív si dopřával na Vánoce pohádky, letos k nim přidal jako nášup fotbal. A pořádnou porci. „Musel jsem, vždyť den před Štědrým dnem se u nás hrála ještě liga. V Turecku byly ligové zápasy na programu dokonce i na Štědrý den a v Anglii pokračuje Premier League hned o víkendu, kdy půjdou do akce hráči, které máme v kádru,“ potvrzoval kouč české fotbalové reprezentace Jaroslav Šilhavý, že čas na lenošení tentokrát rozhodně neměl a nemá. „Hrozně to letí. Vždyť už v březnu máme první sraz, během něhož vstoupíme do kvalifikace mistrovství světa.“
Tématem číslo jedna - a zdá se, že nyní snad jediným - je samozřejmě koronavirus. To ale neznamená, že ostatní nemoci zázrakem zmizely. Jsou tady, a to dokonce i takové, u kterých bychom asi ani to nečekali. Věděli jste například, že i v dnešní době je možné se nakazit tak zvanou legionářskou nemocí, jejíž název by napovídal, že odešla spolu s válečným běsněním?
Do té doby největší válečný konflikt, jaký svět pamatoval. Nechal za sebou přes 10 milionů mrtvých, 20 milionů zraněných a téměř 8 milionů pohřešovaných lidí. Nebyla prakticky žádná rodina, která by nepocítila ztrátu někoho blízkého na frontě. Jak ale tato první velká válka ovlivnila osudy Kostelce nad Labem?
Čtvrtého června uplynulo sto let od chvíle, kdy byla ve Versailles podepsána smlouva, kterou historie diplomacie bude znát jako smlouvu Trianonskou. Podle názvu paláce, kde byla podepsána. Stanovila hranice Maďarska, nového státu, který vznikl na území Uherska, bývalé části mocnářství. Mocnářství, které zaniklo po první světové válce. Trianonská smlouva okousala bývalé Uhersko o celých sedmdesát procent jeho území a začaly potíže.
Rozhovor s dokumentaristou Jakubem Taberym. Hovoří o tom, proč komunisté, nejen ti čeští, útočí na československé legionáře v Rusku. Proč vadí putinovskému režimu a proč vadily jejich pomníky Hitlerovi.
Ve věku 85 let zemřel jeden z nejvýznamnějších švédských spisovatelů a dramatiků 20. století Per Olov Enquist. Švédským médiím to dnes sdělila literátova rodina, podle které zemřel v sobotu večer ve spánku po dlouhé nemoci.
Jeho životopis před nás klade jednu velkou zásadní otázku. Je možné zlu, jakým komunisté v té době v Rusku bezesporu byli, čelit zase jen zlem, a to pokud možno ještě horším? Semjonov věřil, že ano. Ale nezapomínal přitom ani na své zájmy a prospěch.