Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová konstatovala, že současná vládní krize není dílem náhody. „Je to důsledek velmi konkrétních událostí, kroků a vyjádření, jejichž podcenění vedlo k tomu, že náš stát čelí velkým vnějším problémům a vnitřní nestabilitě,“ uvedla prezidentka po pátečním jednání s premiérem Eduardem Hegerem (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti OLaNO).
Ministr Igor Matovič nesnese prohru, na rezignaci nejspíš nepřistoupí, řekl Seznam Zprávám slovenský politolog Grigorij Mesežnikov. Vinu na slovenské vládní krizi podle něj nese i Richard Sulík, který ale častěji hledá kompromisy.
Extremistická Dělnická strana sociální spravedlnosti měla minulý víkend sjezd na prestižní adrese v centru Prahy. Sál u Karlova mostu si pronajala od Českého svazu vědeckotechnických společností. Stejnou budovu má pro své akce v oblibě i hnutí SPD Tomia Okamury a některé spolky z takzvané „vlastenecké“ scény. Majitelé sálů doteď neprověřovali, kdo si prostory pronajímá. To, zda extremistům pronájem
„Slováci by měli konečně rehabilitovat Tisa, když Češi už rehabilitovali Háchu,“ napsal nedávno v internetové diskusi jeden slovenský přispěvatel. Kým skutečně byl katolický kněz, prezident prvního samostatného slovenského státu a válečný zločinec Jozef Tiso?
Slovenský nejvyšší soud v úterý uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku. Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se úterního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.
Předseda slovenské krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba přišel o poslanecký mandát. Důvodem je úterní rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil jeho vinu za extrémistický trestný čin. Senát nejvyšší soudu však Kotlebovi vyměřil pouze podmínku, zatímco soud první instance ho na podzim roku 2020 potrestal vězením v délce čtyř let a čtyř měsíců.
Předseda slovenské krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba přišel o poslanecký mandát. Důvodem je úterní rozhodnutí slovenského nejvyššího soudu, který potvrdil jeho vinu za extremistický trestný čin a uložil mu podmínku podmíněný trest odnětí svobody na 6 měsíců. Určil zkušební lhůtu jeden a půl roku. Rozsudek je pravomocný a nelze se proti němu odvolat.
Lídr slovenské krajní pravice Marian Kotleba dostal za sympatie k neonacismu podmínku a přijde tak o mandát poslance. Nejvyšší soud mu zmírnil původní čtyřletý trest vězení.
Slovenský nejvyšší soud dnes uznal předsedu krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotlebu vinným z extremistického trestného činu, na rozdíl od soudu první instance mu ale vyměřil pouze podmínku. Verdikt senátu nejvyššího soudu, vůči kterému se nelze odvolat, zároveň znamená, že Kotleba přišel o poslanecký mandát. Politik, jenž se dnešního líčení nezúčastnil, byl stíhán v kauze šeků s možnou extremistickou symbolikou.
Slovenský Denník N zveřejnil v úterý video, na němž má pracovník ruské ambasády v Bratislavě Sergej Solomasov získávat Slováka Bohuše Garbára ke spolupráci a vyplácí mu na místě 500 eur (12 400 korun). Garbár byl spolupracovníkem konspiračního webu Hlavné správy.
Robert Fico, předseda opoziční strany Směr-sociální demokracie, poprvé připustil spolupráci s hnutím Republika, které v roce 2021 založili bývalí členové extremistické Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Republiku označil Fico za možného koaličního partnera.
Slovenský politik Marian Kotleba má další skandál. Čelí podezření, že v jednacím sále slovenského parlamentu hajloval. Kontroverzní gesta natočily kamery. Kotleba už byl jednou za podporu hnutí směřujících k potlačování práv a svobod nepravomocně odsouzen.
Většinou hlasů schválil slovenský parlament mezivládní dohodu o obranné spolupráci mezi Slovenskou republikou a Spojenými státy. Pro dohodu hlasovalo ve středu 79 ze 140 přítomných poslanců.
Úterní projednávání mezinárodní dohody o obranné spolupráci mezi Slovenskou republikou a Spojenými státy ve slovenském parlamentu vyvolalo roztržky mezi vládními a opozičními poslanci. Proti dohodě o využívání vojenských základen Američany se protestovalo i v ulicích Bratislavy.
Úterní schůzi slovenské Národní rady narušili zákonodárci krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko kontroverzního poslance Mariana Kotleby. Ti nejprve zablokovali řečnický pult se slovenskou vlajkou a poté, co před ně přistoupila dvojice vládních poslanců s ukrajinskou vlajkou, došlo i na polévání vodou. Nakonec Kotlebovci svým kolegům ukrajinskou vlajku vytrhli z rukou. Schůze byla přerušena.
Poté, co slovenská vláda ohlásila schválení finančního příspěvku za vakcinaci pro starší lidi, počet seniorů, kteří se nechali proti koronaviru očkovat, klesá.
Na Slovensku začal platit lockdown, který vláda premiéra Eduarda Hegera vyhlásila kvůli rekordním počtům nakažených a kolísajícímu zdravotnictví v zemi. Platit má minimálně dva týdny, ale je klidně možné, že dojde na jeho prodloužení. Odpůrce očkování a vlády to však nenechalo klidnými. Okamžitě se rozjela kritika posledních opatření a část opozice volá po vyhlášení generální stávky.
Na Slovensku v současnosti umírá na covid nejvíc lidí v přepočtu na milion obyvatel. Jedním z důvodů je nízká proočkovanost, která je na pouhých 47 procentech. V zemi existuje silná skupina antivaxerů, kteří popírají existenci covidu a brojí proti očkování. Web tvnoviny.sk zveřejnil příběhy tří z nich.
Na Slovensku podlehl nemoci covid-19 Miroslav K. z Martina, který sympatizoval s lidmi, kteří protestovali před domy zdravotníků, blokovali obchody a bránili v práci očkovacímu týmu v Žilinském kraji. O jeho úmrtí informoval web sme.sk.
V rámci protivládního protestu, který se 17. listopadu konal před úřadem vlády v Bratislavě, došlo ke zranění policistů pyrotechnikou. Za útok na veřejného činitele hrozí pachateli tři až osm let vězení.
Po výzvě zahltit a ochromit hygienické stanice v Česku žádostmi o informace chce zpěvák Daniel Landa svou iniciativu Zlatý špendlík rozšířit také na Slovensko. Podporu pro svůj boj „za svobodu“ a proti „politické zdravotní diktatuře“ tam nachází především v dezinformační scéně a také u extremistů, kteří tamní rostoucí covidová čísla a nízkou popularitu vlády zkoušejí využít i
Jednání slovenského parlamentu o nových protiepidemických opatřeních provázely několikahodinové hádky o respirátorech. Někteří poslanci si je odmítli nasadit, jiní je použili špatně. Jednání se tak protahovalo a nechyběl ani křik nebo vulgarismy.
Slovenský parlament schválil zákon, který umožní úřadům nařídit povinnost předložení covidového pasu pro vstup zaměstnanců do firem a zákazníků do provozů. Bude záležet na vládě, jestli novou možnost využije.
Slovenské obchodní řetězce volají o pomoc. Organizované skupiny takzvaných „odmítačů“ roušek či očkování, kteří nedodržují pandemická opatření, jim totiž dělají nemalé problémy. Supermarketům kvůli nim hrozí vysoká pokuta, ale kromě výzvy k nasazení roušky a přivolání policie s tím nic jiného nezmůžou. Strážníci už museli ve středu uzavřít obchod v Prievidzi, skupiny se ale domlouvají prostřednictvím sociálních sítí i v dalších městech.
Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď (Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti) podal trestní oznámení na opoziční poslance Mariana Kotlebu (Lidová strana Naše Slovensko) a Milana Mazurka (nezařazený) za záměrné šíření poplašné zprávy. Opoziční poslanci tvrdí, že armádní projekt MOVIR zavádí totalitu a Mazurek ho označil za koncentrační tábor 21. století.
Počet covidových případů na Slovensku výrazně roste, což vede ke zpřísňování vládních opatření. Ty však porušují i někteří politici – poslanci ze strany ĽSNS Mariana Kotleby roušky nenosí ani v parlamentu.
Studentské volby se konají pravidelně již od roku 2010. I letos se do projektu zapojilo přes tři sta středních škol, jejichž žáci rozhodnou, jak by vypadala Poslanecká sněmovna podle jejich preferencí.
Zdá se, že slovenští levicoví voliči se vracejí ke straně Směr, která se podle zářijového průzkumu agentury Median SK dostala už na druhé místo v žebříčku popularity politických stran. Naopak klesá strana Hlas, kterou založili odštěpenci ze Směru.
Slovenský poslanec a primátor Rimavské Soboty Jozef Šimko odchází z poslaneckého klubu krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko, v jejímž čele stojí kontroverzní politik Marian Kotleba. Důvod jeho odchodu je, na tuto stranu, kuriózní. Nechal se totiž očkovat proti koronaviru. Kotlebovci však dlouhodobě vystupují proti vakcinaci a šíří o ní dezinformace.
Ve slovenském hlavním městě se ve čtvrtek znovu protestuje proti očkovací strategii a testování na koronavirus, pandemickým opatřením, představitelům vlády a prezidentce Zuzaně Čaputové. Dav lidí na několik minut zablokoval hlavní bratislavské silnice. Rozhánět ho museli těžkooděnci. Jeden z policistů se zranil, stejně tak mladá aktivistka. Bratr předsedy krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby skončil v nemocnici. Akce se účastní stovky až jednotky tisíc lidí.
V Bratislavě se ve čtvrtek konalo několik akcí odpůrců očkování, kteří se na některých místech pokusili zablokovat dopravu v centru města. Z vozovky je po několika minutách vytlačili policejní těžkooděnci. Dav na adresu policistů skandoval: „Gestapo, gestapo.”
Uplynulý týden zažilo slovenské hlavní město Bratislava demonstrace odpůrců očkování a protikoronavirových opatření. Ti se mnohdy dostali do křížku nejen s policií, ale i s běžnými kolemjdoucími. Nyní dojde na druhé kolo protestů. Do Bratislavy mají na čtvrtek a pátek zamířit stovky nespokojenců. Kontroverzní předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba dokonce hovoří o tom, že s demonstranty provede blokádu Bratislavy.
Slovenská policie v pátek použila slzný plyn proti demonstrantům z řad odpůrců očkování proti covidu-19, kteří se pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Při potyčkách byla jedna policistka zraněna.
Slovenská policie v pátek použila slzný plyn poté, co se demonstranti z řad odpůrců očkování proti covidu-19 pokusili vtrhnout do sídla parlamentu. Během potyček byla jedna policistka zraněna, uvedl list Sme na svém webu. Protestující deklarovali, že prostor před parlamentem nechtějí opustit a avizovali zřízení stanového tábora. Odpoledne je těžkooděnci vytlačili dál od budovy.
Slovenská vládní koalice se nakonec dohodla na kompromisu ohledně sporného návrhu zákona, který měl přinést výhody lidem očkovaným proti covidu-19. Ministr práce Milan Krajniak podle serveru Pravda.sk uvedl, že nové znění nebude nijak diskriminovat neočkované, protože ti budou moci při zhoršení epidemické situace využívat testování zdarma.
Několik set lidí v pátek dopoledne protestuje před slovenskou Národní radou. Demonstrantům vadí vládní novela o zohledňování očkování při uplatňování proticovidových opatření.
Velké drama probíhá v posledních dnech a hodinách na slovenských hraničních přechodech. Poté, co vláda oznámila uzavření menších přechodů, začali lidé protestovat. Na několika přechodech se rozhodli zátarasy sami odtahat a cesty do zahraničí zpřístupnit. Jinde se demonstranti dokonce pouštěli do bitek s policisty. Zapojili se i někteří politici.
Pokud bude současná vládní čtyřka na Slovensku kupit chybu za chybou jako dosud, nažene do opozičního tábora další voliče. Podle posledního průzkumu agentury Focus z května chybí stranám Hlas-sociální demokracie a Směr-slovenská sociální demokracie jen krůček k tomu, aby mohly vytvořit dvoukoalici.
V souvislosti s náhlou smrtí oblíbeného slovenského moderátora Jula Viršíka (56) se na sociální síti objevila řada spekulací, že osudným mu bylo očkování proti covidu-19 vakcínou AstraZeneca. Slovenská policie označila všechny tyto spekulace za hoaxy.
Předseda slovenské krajně pravicové Lidové strany – Naše Slovensko Marian Kotleba měl z Egypta odvézt svého syna bez povolení exmanželky. Tvrdí to právě Frederika Kotlebová, která má dítě ve svém opatrovnictví a žije s ním v severoafrické zemi. Kotleba za nimi přiletěl na návštěvu, poté se ale bez povolení své bývalé ženy na Slovensko vrátil i se synem.
Komise vytvořená slovenskou ministryní spravedlnosti Márií Kolíkovou nezjistila nic, co by zpochybňovalo, že bývalý policejní prezident Milan Lučanský za mřížemi spáchal sebevraždu. Členové komise to uvedli na páteční tiskové konferenci.
Poslanec Marian Kotleba se ve středu neúspěšně pokusil prosadit do slovenské ústavy větu, která by konstatovala, že rodiče jsou otec-muž a matka-žena. Jeho návrh však podpořilo 26 poslanců vládních stran Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) premiéra Igora Matoviče a strany Jsme rodina předsedy parlamentu Borise Kollára.
Na slovenské politické scéně by mohlo dojít k nebývalým přesunům. Podle aktuálního volebního průzkumu by totiž z tamního jednokomorového Parlamentu zcela vypadla krajně pravicová strana Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby. Solidní pokles preferencí zaznamenal i premiér Igor Matovič a jeho strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO). Volby by s velkým náskokem vyhrála strana, která přitom před rokem ještě ani neexistovala.
Po rozštěpení Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) by partaj Mariana Kotleby získala jen 3,8 procenta hlasů a vůbec by se nedostala do slovenského parlamentu. Vyplývá to z únorového průzkumu agentury AKO.
Slovenští Kotlebovci zažívají nepříjemné chvíle. Poté, co předseda krajně pravicové partaje Marian Kotleba prosadil změnu stanov, které posilují jeho moc, ve straně skončily některé výrazné tváře. Na protest odešel například jeden ze dvou europoslanců a místopředseda strany Milan Uhrík či poslanec Milan Mazurek, který byl odsouzen za hanobení rasy, národa či přesvědčení.
Předseda Lidové strany Naše Slovensko (LSNS) Marian Kotleba nechal na lednovém sněmu odhlasovat změnu stanov strany a stal se téměř neodvolatelným. S tím nesouhlasí několik jeho dosavadních stoupenců a vzdávají se svých stranických postů.
Vedení slovenské krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko se rozpadá. Krátce po sobě odešly z předsednictva tři známé tváře. Vadí jim, že si Marian Kotleba upevnil pozici.
Za absurdní situaci označil slovenský premiér Igor Matovič úterní akci v Bratislavě, kdy proti vládě demonstrovali komunisté společně s neofašisty. „Ten včerejšek se komentoval sám,” řekl ve středu předseda slovenské vlády.
Za účasti několika tisíc lidí se konal v úterý v Bratislavě protivládní protest. Mezi jeho účastníky byli například členové a sympatizanti Lidové strany Naše Slovensko Mariana Kotleby, strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica, Komunistické strany Slovenska i fotbaloví ultras.
Slovensko si v úterý stejně jako Česko připomíná 31 let od sametové revoluce. Krajní pravice i další uskupení plánují ve svátek demonstrace proti vládě Igora Matoviče.
„Nedochází k žádnému rozštěpení společnosti na nesmiřitelné tábory. Že je nějaká názorová skupina velmi hlasitá, neznamená, že je zároveň početná,“ říká o stavu společnosti v časech druhé vlny koronavirové pandemie Martin Buchtík (1984), ředitel STEMu a člen nezávislé expertní platformy KoroNERV-20.
Úřad pro kontrolu léčiv na Slovensku varoval před konzumací alkoholu a léku na kašel při nákaze koronavirem. Reagoval tak na vyjádření šéfa Kotlebovců Mariana Kotleby, který takovou kombinaci propagoval při vlastní léčbě.
Úřad pro kontrolu léčiv na Slovensku varoval před konzumací alkoholu a léku na kašel při nákaze koronavirem. Učinil tak po vyjádření infikovaného šéfa opoziční krajně pravicové strany Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS) Mariana Kotleby, který kombinaci vodky a dvou léků na uvolnění hlenů propagoval při vlastní léčbě.