Celosvětovým vítězem soutěže zaměřené na světelnou mikroskopii Olympus Image of the Year Award se stal Čech Jan Martinek. Porotu zaujal snímkem, na kterém je květ rostliny s pylovými láčkami prorůstajícími pestíkem.
Čeští vědci ve spolupráci s kolegy z Maďarska a Francie sestavili unikátní experimentální zařízení, které umožňuje sledovat dynamiku deformačních procesů v mikroskopických kovových vzorcích s vysokým časovým a prostorovým rozlišením. Jejich práce otevírá nové perspektivy pro studium mikromechanických vlastností materiálů.
Mikroskop je sice symbolem vědecké práce, dávno už ale nepatří jen do laboratoří. Levný mikroskop se dá pořídit za několik stovek, a překvapivě kvalitní digitální mikroskop vyjde asi na dva tisíce. Jasný tip na vánoční dárek.
Vědci budou moci snadněji studovat malé buňky parazitických prvoků, kteří způsobují spavou nemoc nebo leishmaniózu. Nově jim to umožní metoda expanzivní mikroskopie, která se dosud používala zejména ke studiu savčích buněk.
Díky využití kvantově provázaných fotonů může pozorovat s nižšími intenzitami energií, které buňky neupečou. Něco takového doposud možné nebylo, protože buďto šlo pozorovat mrtvé buňky, nebo metoda pozorování buňky propekla.
Zařízení LiteScope umí jako jedno z mála na světě současně propojit dvourozměrný obraz z elektronového mikroskopu a trojrozměrný obraz z mikroskopu atomárních sil s velkou přesností.
Moderní metoda kryoelektronové mikroskopie zobrazuje buněčné struktury v téměř atomárním rozlišení a umožňuje lépe pochopit chemické vazby a fungování živých organismů.
Lékařům ve Fakultní nemocnici Motol (FN Motol) pomáhá při operacích digitální 3D mikroskop, využili jej pro operaci nezhoubného nádoru ucha. V tiskové zprávě o tom informovala nemocnice. Mikroskop umožňující trojrozměrné zobrazení už v loňském roce vyzkoušeli například ve Fakultní nemocnici Ostrava nebo v kyjovské nemocnici.
Čeští vědci vyvinuli nový optický mikroskop, který svou citlivostí vysoce předčí ostatní. Je totiž schopný zachytit pohyb v nitrobuněčných strukturách složených jen z několika molekul a umožňuje přímé pozorování změny tvaru bílkovin.
Strojové učení AlphaFold na soutěži CASP vyhrálo s odhadem tvaru proteinů dle řetězce jeho aminokyselin. Může to být významný skok v celé medicíně, zatím jde ale jen o první krok v potvrzení milníku.
Světová soutěž v mikroskopické fotografii Nikon Small World zná vítěze za rok 2020. Nahlédněte do galerie vědecky přínosných fotografií tohoto ročníku.
Lékaři budějcké nemocnice mají za sebou první operaci s novým japonským mikroskopem Mitaka. Ten v současnosti najdete pouze na jediném pracovišti v Evropě. Nemocnici jeho pořízení vyšlo na zhruba 15 milionů korun. Instalován byl v pondělí 31. srpna a hned ten den byl využit při mikrochirurgické operaci.
Elektronové mikroskopy už více než devadesát let slouží vědcům jako vstupní brána do nanosvěta. Hlubšímu poznání procesů v živých buňkách ovšem často bránila především křehkost a nestálost zkoumaných vzorků.
Jak by měly vypadat stanice nové linky metra D? Výtvarníci, jejichž návhry uspěly, pracují mimo jiné s geometrickými tvary nebo tématem lidského života.
Nové možnosti bezztrátového přenosu elektrického signálu, které se dají využít například v procesorech kvantových počítačů, testovala na nových sloučeninách mezinárodní skupina vědců včetně odborníků z Masarykovy univerzity (MU), Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) a institutu CEITEC Vysokého učení technického (VUT).