Zavřít
Pracovní poměr

Pracovní poměr

Nejnovější články na Seznamu na téma Pracovní poměr
  • Peníze

    Změny v zákoníku práce prošly. Co čeká zaměstnance?

    Před 17 dny
    Dohodáři získají nárok na dovolenou i na příplatky. Rodiče malých dětí si mohou říct o home office. Novela, kterou definitivně potvrdili poslanci, přináší i řadu dalších změn.
     Komentáře
  • Peníze

    Kolik bere ajťák, prodavač, bankéř? Nový přehled mezd

    Před 18 dny
    Velký mzdový průzkum společnosti Grafton Recruitment zmapoval finanční ohodnocení stovek pracovních pozic napříč obory a regiony. Podívejte se, kolik si vydělají vybrané profese.
     Komentáře
  • Femina

    Profesionální ochutnavač i budič aneb Nejbláznivější povolání světa

    Před 19 dny
    Máš pocit, že tvoje práce je děs? Neříkej dvakrát! Umíš si představit, že bys musela uklízet něčí sperma nebo bys pracovní dobu trávila v zadnici slona? I tak si totiž někdo vydělává na chleba. Jako vážně!
     Komentáře
  • Peníze

    Sleva na zkrácené úvazky ušetřila přes 400 milionů. Mohlo to být víc

    Před 1 měsícem
    Novela od února zvýhodnila kratší úvazky u mladých lidí, rodičů či osob starších 55 let. Cílem bylo zvýšit nabídku práce pro tyto dlouhodobě odstrkované skupiny na trhu práce. Náročné podmínky ale novinku dusí.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy potřebujete zápočtový list? Pohlídejte si náležitosti, které musí obsahovat

    Před 2 měsíci
    Minimálně jednou budete potřebovat zápočtový list. V dnešní době se však s ním setkáte častěji. O co se jedná? K čemu slouží? Kdy ho potřebujete a jaké náležitosti musí obsahovat?
     Komentáře
  • Wizard Michal
    naSeznam Médium

    Nesmrtelný strejda

    Před 2 měsíci
    Kde se vzal, tu se vzal, objevil se na světě bratr štěstí - pozitivismus. Lidé si jej zamilovali a měli ho rádi. Jenže pozitivismus bez rozumu je jako štěstí bez srdce. Nefunguje.
     Komentáře
  • Novinky

    Finanční poradna: Co musí obsahovat zápočtový list od zaměstnavatele

    Před 2 měsíci
    Tzv. zápočtový list neboli potvrzení o zaměstnání obdržíte od svého zaměstnavatele po ukončení pracovního poměru. Rady a tipy, co všechno musí obsahovat, i jak byste měli postupovat, pokud nebudete souhlasit s jejich obsahem, přinášíme v následujícím přehledu.
     Komentáře
  • Novinky

    Pracovní posudek může pomoci najít dobré místo

    Před 2 měsíci
    Při hledání nového zaměstnání se vám určitě bude hodit tzv. pracovní posudek, který by měl sloužit jako reference či doporučení od vašeho předchozího zaměstnavatel. Jeho povinností není vám ho vydat automaticky, musíte o něj sami požádat.
     Komentáře
  • Peníze

    Vás nechceme. Úřad si posvítí na dohody o nepřetahování zaměstnanců

    Před 3 měsíci
    Nebudeme si přetahovat zaměstnance a nebudeme jim nabízet vyšší mzdu. I tak můžou vypadat kartelové dohody zaměstnavatelů. Na jejich odhalování se zaměří Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. „Poškozují zaměstnance a drží mzdy na nižší úrovni,“ tvrdí úřad.
     Komentáře
  • Peníze

    Tady by chtěl pracovat každý. Projděte si Kanceláře roku

    Před 3 měsíci
    Do soutěže Kanceláře roku se letos přihlásilo 75 účastníků. Galerie vám ukáže deset oceněných.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Na Masarykově univerzitě skončil kvůli nevhodnému chování další kantor

    Před 4 měsíci
    Vedení Pedagogické fakulty po dohodě rozvázalo pracovní poměr se třetím učitelem z Katedry tělesné výchovy. Na nevhodné chování pedagogů upozornily studentky prostřednictvím Seznam Zpráv.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Nemění se jen zákoník práce, ale také zákon o inspekci práce

    Před 4 měsíci
    V návaznosti na novelu zákoníku práce je připravena i novela zákona o inspekci práce. Především v oblasti pokut. Inspektor bude moci kontrolovat zaměstnance na home office. Novela zákoníku práce s číslem sněmovního tisku 243 postupuje legislativním procesem. Prozatím se kalkuluje s účinností ve druhé polovině roku 2023. Přinese řadu změn v oblasti práce z domova, dohod konaných mimo pracovní poměr, doručování, ale i rozšíření informační povinnosti zaměstnavatele.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy je výpověď neplatná a jak se bránit

    Před 4 měsíci
    Pokud s vám zaměstnavatel ukončí pracovní poměr výpovědí, je možné, že budete mít za to, že jde o výpověď neoprávněnou. My se dnes podíváme na to, jak se v takovém případě bránit a kdy je vlastně výpověď neplatná či nepřípustná. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Podnikatel

    Zaměstnavatel bude po novele zákoníku práce sdělovat zaměstnancům více informací

    Před 4 měsíci
    Informační povinnost zaměstnavatele se novelou zákoníku práce rozšíří. A to nejen pro pracovní poměry, speciální paragrafy přibyly pro práci konanou na dohody. Novela zákoníku práce postoupila do Poslanecké sněmovny. Přestože ji čeká teprve první čtení, předpokládá se její účinnost v co nejbližším termínu. Jedná se totiž o změny směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii, které již měly být součástí našeho právního řádu od srpna roku 2022.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Nastoupit do práce na dohodu může být často finančně výhodnější než hlavní pracovní poměr

    Před 4 měsíci
    Když nastupujeme do práce, můžeme se ocitnout před rozhodnutím, zda pracovat na hlavní pracovní poměr nebo na některou z dohod. Práce na dohodu se mnohdy jeví jako výhodnější, ale můžeme na ni doplatit v důchodu.
     Komentáře
  • Finance

    Mzdový výměr a platový výměr: k čemu jsou a v čem jsou rozdíly

    Před 4 měsíci
    Kdy zaměstnavatel vydá zaměstnanci mzdový výměr a kdy platový? Jak se od sebe tyto výměry liší a který je povinný?
     Komentáře
  • Měšec

    Jak určit průměrný výdělek pro náhradu mzdy při překážkách v práci na straně zaměstnavatele?

    Před 4 měsíci
    Jaké období vybrat a jak spočítat průměrný výdělek? Jak ho dále použít pro výpočet náhrady mzdy při překážkách v práci, nebo pro účely náhrady příjmu za neplatně rozvázaný pracovní poměr ze strany zaměstnavatele? Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207 ZP (t.j. nejde o tzv. prostoj z důvodu přechodné závady způsobené poruchou na strojním zařízení, přerušení dodávky surovin nebo pohonné síly, chybných pracovních podkladů nebo o jinou provozní příčinu a ani nejde o přerušení práce způsobené nepříznivými povětrnostními vlivy nebo živelní událostí), přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku (§ 208 zákoníku práce (ZP).
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Vedení Strakonic se postavilo za ředitele, který vyhodil oblíbeného učitele angličtiny

    Před 5 měsíci
    Vedení strakonické radnice se tento týden sešlo s aktéry dění na Základní škole Dukelská, o němž zhruba před dvěma týdny informoval server iDnes.cz. Zástupci města se podle vydaného prohlášení nyní plně staví na stranu ředitele Rudolfa Prušáka. Ten před dvěma týdny předčasně ukončil pracovní poměr s oblíbeným učitelem angličtiny, což následně zvedlo vlnu nesouhlasu mezi žáky. Velká část z nich se pak za svého učitele postavila a dokonce vyrazila demonstrovat před budovu školy. Učitel na škole přesto končí.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Aktuálně k připravované novele zákoníku práce

    Před 5 měsíci
    Novela zákoníku práce postupuje k dalšímu projednání v legislativním procesu. Přinášíme souhrn vybraných změn a jejich vývoj i aktuálně navrženou úpravu. Novelu zákoníku práce čeká projednávání v Poslanecké sněmovně. Účinnost změn se očekává ve druhé polovině roku 2023. Výjimkou je řádná dovolená, zde změny nastanou až od roku 2024.
     Komentáře
  • Finance

    Problémy v práci v předdůchodovém věku

    Před 5 měsíci
    Máte nárok na důchod nebo předčasný důchod, a právě proto vám chce dát zaměstnavatel výpověď dohodou pro nadbytečnost? Máte stejná práva jako ostatní.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Dohody mimo pracovní poměr včera, dnes a zítra

    Před 5 měsíci
    Čtěte, jakými změnami aktuálně prošly a v nejbližší době projdou dohody konané mimo pracovní poměr. Budou stále tak výhodné a oblíbené pro svou jednoduchost? Dohody konané mimo pracovní poměr jsou často užívané a zaměstnavateli i zaměstnanci preferované. Využívají se pro krátkodobé brigády, nejrůznější přivýdělky, ale i dlouhodobě. Řada lidí pracuje na dohody dokonce pro více zaměstnavatelů současně. Samozřejmě do stanoveného limitu pro odvody sociálního a zdravotního pojištění.
     Komentáře
  • Dům financí

    Výpověď a žádné odstupné

    Před 5 měsíci
    Při výpočtu odstupného se rozlišuje, jak dlouho pracovní poměr u zaměstnavatele trval. Pokud trval déle než dva roky, potom má zaměstnanec nárok na tříměsíční odstupné. To však za předpokladu, že výpověď podal zaměstnavatel. Jak je to v případě, že výpověď dal zaměstnanec?
     Komentáře
  • Dům financí

    Výpovědní lhůta se nezkracuje

    Před 5 měsíci
    Výpovědí nekončí pracovní poměr ihned, a to ani v případě, že výpověď podá zaměstnanec. Pokud chce zaměstnanec ukončit pracovní poměr bez dodržení výpovědní lhůty, potom se musí se zaměstnavatelem dohodnout a ukončit zaměstnání vzájemnou dohodou.
     Komentáře
  • Refresher

    Velký přehled: Smlouva, DPP, DPČ a další. Jaké jsou jejich (ne)výhody a která z nich se ti vyplatí?

    Před 5 měsíci
    Zpracovali jsme pro tebe přehled pracovních smluv a jejich (ne)výhod.
     Komentáře
  • Měšec

    Vláda schválila změny zákoníku práce. Dohodáři získají nárok na dovolenou

    Před 5 měsíci
    Lidé pracující na dohody konané mimo pracovní poměr získají nárok na dovolenou a pravidla pro práci na dálku (tzv. homeoffice) budou ukotvena v zákoně. Změny má přinést novela zákoníku práce, kterou schválila vláda. Předloha má především transponovat do českého práva několik evropských směrnic, kromě toho ale přinese i další změny. Jak už jsme zmínili, zákoník bude nově stanovovat pravidla pro práci na homeoffice. „Záměrem je, aby zejména rodiče malých  dětí nebo pečující měli co nejlepší…
     Komentáře
  • Dům financí

    Mateřská po skončení zaměstnání

    Před 5 měsíci
    Pro přiznání mateřské musí být splněny zákonné podmínky. Pokud tak tomu není, potom se pobírá ihned od narození dítěte rodičovský příspěvek. Jak je to s nárokem na mateřskou po skončení zaměstnání?
     Komentáře
  • Peníze

    Nová pravidla práce na dohodu a home office schválila vláda

    Před 5 měsíci
    Dohodáři získají ze zákona nárok na dovolenou. Upraví se pravidla práce na dálku nebo pro doručování. Smlouvy bude možné uzavírat elektronicky. Projděte si chystané změny v zákoníku práce.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Otazníky kolem ukončení pracovního poměru s uprchlíkem bez dočasné ochrany

    Před 5 měsíci
    Bez prodloužené dočasné ochrany nelze uprchlíka dále zaměstnávat. Skončení pracovního poměru je předmětem sporu. Lze komplikacím při jejich zaměstnání předejít? Pracovní poměr může skončit dohodou, výpovědí ze strany zaměstnance i zaměstnavatele, okamžitým zrušením ze strany zaměstnance, ale i zaměstnavatele a zrušením ve zkušební době (rovněž tak mohou učinit obě smluvní strany).
     Komentáře
  • Podnikatel

    Zaměstnavatelé mají od 1. dubna novou ohlašovací povinnost

    Před 5 měsíci
    Se začátkem dubna přibyla zaměstnavatelům nová ohlašovací povinnost. Týká se  těch, kteří zaměstnávají osoby s dočasnou ochranou. Nově musí přihlašovat i ty osoby, u kterých nevznikla účast na nemocenském pojištění.  Novela zákona, kterým se mění zákon o opatřeních v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace, nabyla účinnosti 1. dubna 2023.  Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr…
     Komentáře
  • Měšec

    „Výpověď dohodou“ vůbec neexistuje. Označuje se tak dohoda o ukončení pracovního poměru

    Před 6 měsíci
    Pokud chcete ze zaměstnání odejít co nejrychleji a nechcete čekat, než uplyne dvouměsíční výpovědní lhůta, můžete se se zaměstnavatelem dohodnout na ukončení pracovního poměru dohodou. Lidově se tomuto způsobu rozvázání pracovního poměru říká výpověď dohodou. Umožní vám odejít z práce klidně ze dne na den, ale musí s tím souhlasit i zaměstnavatel. V pracovním životě je naprosto běžné, že se zaměstnanec domluví se zaměstnavatelem na termínu odchodu z práce, který mu vyhovuje. Jde o vůbec nejjednodušší způsob rozvázání pracovního poměru, jehož použití není zákonem omezeno. V běžném životě se tomuto způsobu ukončení pracovního poměru říká „výpověď dohodou“, nicméně je nutno vysvětlit, že nic takového v pracovním právu neexistuje.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Kolik dostanou vyhození pošťáci? Nejvíc ti, kteří odpracovali 25 let

    Před 6 měsíci
    Česká pošta si podle interního dokumentu připravila strategii, jak ukončit spolupráci se zaměstnanci, které plánuje vyhodit. Jedním z bodů je i výše odstupného. Ministr vnitra se chce kvůli změnám na poště sejít s hejtmany.
     Komentáře
  • Knihobaze

    Stavění Lega na hlavní pracovní poměr. Příběh majitele největší sbírky na světě

    Před 6 měsíci
    Exkluzivně pro náš magazín poskytl rozhovor Miloš Křeček, soukromý majitel největší sbírky stavebnic Lega na světě, člověk, který od svého dětství tento typ stavebnice nejen sbírá, ale dodnes je nadšeným stavitelem Lega. Všechny milovníky a pamětníky této stavebnice zve na prohlídku svých muzeí.
     Komentáře
  • Epeníze

    Nevyčerpaná dovolená při konci poměru – jaké máte možnosti

    Před 6 měsíci
    Pokud končíte v zaměstnání a zbývá vám ještě nevyčerpaná dovolená, pak máte více možností, jak takovou situaci řešit. A právě na tyto způsoby se dnes podíváme. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Finance

    Proti neoprávněné výpovědi musíte podat žalobu nejpozději do 2 měsíců od konce výpovědní doby

    Před 6 měsíci
    Domníváte se, že vám dal zaměstnavatel neoprávněně výpověď? Kdy je výpověď oprávněná? Jak postupovat při neplatné výpovědi?
     Komentáře
  • Euro

    Ukončení dohody o provedení práce je možné provést předčasně. Výpovědní lhůta činí pouze 15 dní

    Před 6 měsíci
    Pracovněprávní vztah může být založen na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. U pracovní smlouvy jsou možnosti ukončení zaměstnaneckého poměru vcelku jasné. Jak je to ale v případě, že si pouze příležitostně přivyděláváte na dohodu o provedení práce? Je potřeba rozvázání tohoto vztahu řešit nějakým oficiálním dokumentem? Pojďme se tomu podívat na zoubek. Brigády založené na dohodě o provedení práce (DPP) se sjednávají se zákonným hodinovým limitem, který není možné překročit. Tento limit činí 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. To znamená, že jednou z možností ukončení DPP je dosažení tohoto limitu. V takovém případě není potřeba vyhotovovat žádný oficiální dokument, na základě kterého by byl daný pracovní poměr rozvázán, protože k tomu dojde automaticky.
     Komentáře
  • Měšec

    Končíte v práci, ale zbývá vám dovolená. Co s tím? Jaké máte možnosti?

    Před 6 měsíci
    Dovolenou může zaměstnavatel nařídit čerpat i ve výpovědní době. Když vám zbyde i na konci pracovního poměru, máte nárok na její proplacení. Nebo ji můžete nechat převést k čerpání i k novému zaměstnavateli. Nevyčerpaná dovolená může zůstávat zaměstnanci z nejrůznějších důvodů.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí

    Před 6 měsíci
    Zaměstnavatelé se mohou dopustit nelegálního zaměstnávání, pokud si při zaměstnání uprchlíků nepohlídají dočasnou ochranu. Prodlužuje se ve dvou fázích. Legislativní proces opatření v souvislosti s konfliktem na území Ukrajiny v oblasti zaměstnanosti má být završen do konce měsíce března 2023. To je také nejzazší datum, do kterého je třeba požádat o prodloužení dočasné ochrany. V opačném případě pracovní poměr zaměstnaného uprchlíka zaniká a zaměstnavatel se může dostat do potíží.
     Komentáře
  • Fondovník
    naSeznam Médium

    Firma mi o 9000 Kč měsíčně legálně snížila mzdu aneb úskalí mzdového výměru

    Před 6 měsíci
    Víte, že vám může zaměstnavatel bez postihu snížit mzdu, aniž byste měli právo cokoliv říct? Jen přijde šéf a snížení vám oznámí. Mně se to stalo. Vše bylo navíc v souladu se zákonem. Záleží jen na jedné podmínce - způsobu definování výše mzdy.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a na jak vysoké odstupné máte nárok

    Před 6 měsíci
    Pokud s vámi byl ukončen pracovní poměr, často budete mít nárok na takzvané odstupné, tedy na finanční plnění v určité výši vašich předchozích příjmů. My se dnes podíváme na to, kdy máte na odstupné nárok a kolik v konkrétním případě může činit. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Finance

    Co s nevyčerpanou dovolenou, když končíte v zaměstnání?

    Před 6 měsíci
    Jak lze nakládat s nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru? Musíte si dovolenou vybrat ještě ve výpovědní době?
     Komentáře
  • Finance

    Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu

    Před 6 měsíci
    Mohou o zálohu na mzdu požádat všichni zaměstnanci? V jak vysoké výši se může záloha na mzdu poskytnout?
     Komentáře
  • PrahaIN

    „Dál už to nešlo,“ vzpomíná brigádník na práci v Cinema City

    Před 6 měsíci
    Na naši redakci se obrátil mladík, který před několika lety pracoval jako brigádník v kině. Konkrétně v Cinema City na Hájích. Práci vykonával ještě před dovršením plnoletosti. „Bylo to jedno z mála míst, kde brali, i když nebylo lidem osmnáct a také jsem chtěl dělat u filmu. Ale dodnes z toho mám osypky…,“ řekl redakci.
     Komentáře
  • Faei

    Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (4.): Změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění

    Před 6 měsíci
    Tento týden se věnujeme změnám ve mzdách. Dnes se zaměříme na změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění. Maximální vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení v letošním roce činí 1 935 552 korun. Jeho výše je stanovena jako 48násobek průměrné mzdy, která pro účely pojistného v roce 2023 činí 40 324 korun.
     Komentáře
  • Euro

    Ukončení pracovního poměru je možné několika způsoby. Nejčastěji se setkáte s výpovědí či dohodou

    Před 6 měsíci
    Chcete opustit své současné zaměstnání a přemýšlíte, jaký způsob rozvázání pracovního poměru pro vás bude nejvýhodnější? Existují čtyři základní způsoby, kterými je možné zaměstnanecký vztah ukončit. Všechny však mají jasně daná pravidla, která ukládá zákon, a proto je musíte v každém případě dodržet. Každý pracovní poměr je možné ukončit buď oboustranným smluvním ujednáním, nebo jednostranným rozhodnutím zaměstnance či zaměstnavatele. Důvody, které vedou jednu ze smluvních stran k rozvázání pracovněprávního vztahu, pak mohou být buď subjektivního charakteru, což znamená, že tak učiní zaměstnavatel či zaměstnanec z vlastní vůle, nebo objektivního charakteru, kdy se tak děje následkem nějaké skutečnosti, jež nastala nezávisle na jejich vůli.
     Komentáře
  • Epeníze

    Co je hromadné propouštění a jaká má pravidla

    Před 7 měsíci
    Dnes si představíme institut hromadného propouštění. Nejde o jen tak nějaké propouštění u zaměstnavatele více zaměstnanců najednou. Jde o právem stanovený postup při splnění definičních znaků tohoto propouštění. Jaká pravidla musí zaměstnavatel při hromadném propouštění dodržet?
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete zrušit pracovní poměr, když vám zaměstnavatel dluží peníze?

    Před 7 měsíci
    Od kdy vzniká zaměstnanci nárok na úroky z prodlení z dlužné mzdy? Již po marném uplynutí termínu výplaty mzdy nebo až po uplynutí splatnosti mzdy? Víte, jaký je rozdíl mezi splatností a výplatním termínem mzdy? Splatnost mzdy upravuje zákoník práce, který říká, že mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku (ust. § 141 odst. 1). Naproti tomu pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu pak musí být sjednán, stanoven nebo určen v rámci období uvedeného paragrafu, tedy v rámci období splatnosti mzdy (ust. § 141 odst. 3).
     Komentáře
  • Zdopravy

    České dráhy rozšiřují svoji autobusovou divizi ČD Bus, založily pobočku v Kralovicích

    Před 7 měsíci
    Z Kralovic mají autobusy obsluhovat výluky ve čtyřech krajích.
     Komentáře
  • FinTag

    Úlevu na sociálním pojištění uplatní firmy už tento měsíc

    Před 7 měsíci
    Už za letošní únor mohou zaměstnavatelé u některých pracovníků uplatnit nárok na 5% úlevu na sociálním pojištění. Využijí ji především u mladých nebo naopak zaměstnanců starších 55 let. Sleva ale má i podmínky.
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete a kdy nesmíte dostat výpověď během karantény? A kdy se vám o ni prodlouží pracovní poměr?

    Před 7 měsíci
    Karanténa byla od 1. prosince 2022 postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Je ochrannou dobou a platí během ní zákaz výpovědi (i když s výjimkami). Větší zájem o pravidla zákoníku práce ohledně karantény a ochrany zaměstnance během ní přinesla až pandemie, když se zaměstnanci, zaměstnavatelé a posléze i legislativci začali o karanténu více zajímat především v roce 2020 a 2021 v souvislosti s „protikoronavirovými opatřeními“.
     Komentáře
  • Euro

    Pracovní smlouva může být sjednána na dobu určitou i neurčitou. Jaké náležitosti musí obsahovat?

    Před 7 měsíci
    Nejčastějším způsobem, jak sjednat pracovní poměr, je sepsání pracovní smlouvy. Existují samozřejmě také další možnosti navázání pracovněprávního vztahu, jako je dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti, avšak ty se hodí spíše pro případ nárazových či dlouhodobých přivýdělků. Pracovní smlouva se vás bude týkat v momentě, kdy se jedná o zaměstnání na plný nebo částečný úvazek. Pracovní smlouva představuje závazný dokument, který upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V rámci této listiny jsou stanovena práva a povinnosti obou smluvních stran týkající se daného pracovního poměru, který může být na základě preferencí zaměstnavatele sjednán buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Problematiku pracovněprávních vztahů i náležitosti pracovní smlouvy podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Ministerstvo obrany ukončilo pracovní poměr s dezinformátorem Lubomírem Čáslavou. Pracoval v Agentuře bezpečnosti informací a měl prověrku

    Před 7 měsíci
    Lubomír Čáslava pracoval donedávna v Agentuře bezpečnosti informací na ministerstvu obrany. Čáslava patří do obce takzvaných dezinformátorů, kteří síří na sociálních sítích proruské názory a prezentuje nesnášenlivý postoj vůči NATO. Od února již na ministerstvu obrany nepracuje, dostal výpověď. Potvrdilo to ministerstvo obrany. „Pro Lubomíra Čáslavu není označení troll úplně přesné.
     Komentáře
  • Novinky

    Na brněnské fakultě končí oba učitelé nařčení z obtěžování studentek

    Před 7 měsíci
    Jeden z učitelů působících na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, který se měl nepřístojně chovat ke studentkám, na škole končí. Fakulta se s ním dohodla na rozvázání pracovního poměru. Univerzita se rozhodla také provést velkou kontrolu hodnocení předmětů, zda se v nich náhodou neskrývají další informace o obtěžování ze strany některých pedagogů.
     Komentáře
  • Euro

    Odstupné za ztrátu zaměstnání činí alespoň jeden průměrný měsíční plat. Ne každý však na něj má nárok

    Před 7 měsíci
    Dostali jste v práci výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo nemůžete dále vykonávat pracovní činnost kvůli nemoci z povolání či v důsledku pracovního úrazu? Pak vám ze zákona náleží patřičné odstupné. Než podepíšete výpověď či dohodu o rozvázání pracovního poměru, ujistěte se, že v ní jsou uvedeny správné důvody pro získání nároku na odstupné. Typ finančního odškodnění, jež zaměstnanci kompenzuje ušlý příjem kvůli ztrátě zaměstnaní, se označuje jako odstupné. Jedná se o určité peněžité vyrovnání, které zaměstnanci náleží za specifických podmínek dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Odstupné se přitom vyplácí pouze za předpokladu, že je zaměstnanci ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele.
     Komentáře
  • Euro

    Výpověď dohodou neexistuje, správný termín zní dohoda o rozvázání pracovního poměru. V čem spočívá?

    Před 7 měsíci
    Zákoník práce výpověď dohodou nezná. Jedná se totiž o spojení dvou rozdílných termínů, jelikož existuje buď jednostranná výpověď, nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. Dohoda je obvykle pro zaměstnance snesitelnější variantou, jak v práci skončit. Mohou ale nastat situace, kdy na ní zaměstnavatel přistoupit nemůže, ačkoliv by třeba za normálních okolností rád pracovníkovi vyhověl. Dohoda o rozvázání pracovního poměru, někdy též chybně označovaná jako výpověď z pracovního poměru dohodou, je ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, na základě kterého se domluví, k jakému dni zaměstnanec práci opustí. Na rozdíl od výpovědi se nejedná o jednostranný právní akt. Jde o kompromis, se kterým souhlasí obě zúčastněné strany. Práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru dohodou podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Peníze

    Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

    Před 7 měsíci
    Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali načerno, tedy s menší ochranou než mají podle dosavadních dohod.
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Bezdůvodná výpověď v penzi

    Před 8 měsíci
    Miluše: V říjnu jsem si požádala o předčasný důchod bez výplaty, a nyní mi zaměstnavatel řekl, že se mnou dále nepočítá. Prý se mnou kvůli podané žádosti o důchod může ihned ukončit zaměstnání a nemusí mi to nijak vysvětlovat. Opravdu může?
     Komentáře
  • Slovácký deník

    Propuštěné herečky versus Slovácké divadlo - spor pokračuje. Ve hře je ušlá mzda

    Před 8 měsíci
    Spor mezi Slováckým divadlem a propuštěnými herečkami Monikou Horkou a Jaroslavou Tihelkovou pokračuje. Na sklonku loňského roku rozhodl krajský soud zneplatnit dohodu o jejich rozvázání pracovního poměru s někdejším zaměstnavatelem Slováckým divadlem.
     Komentáře
  • Peníze

    Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

    Před 8 měsíci
    Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.
     Komentáře
  • Peníze

    Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

    Před 8 měsíci
    Když vás zaměstnavatel vyšle na pracovní cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se mění cestovní náhrady pro rok 2023?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konečně rozhodnuto: Jaká bude minimální a zaručená mzda v roce 2023?

    Před 9 měsíci
    Vláda stanovila výši minimální i zaručené mzdy pro rok 2023. Minimální mzda ovlivní nejen oblast pracovněprávní, odkazuje se na ni i v daních. Vláda včera rozhodla o výši minimální a zaručené mzdy pro rok 2023. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, bude v nejbližších dnech publikováno ve Sbírce zákonů.
     Komentáře
Reklama