Zavřít
Pracovní poměr

Pracovní poměr

Nejnovější články na Seznamu na téma Pracovní poměr
  • Finance

    Proti neoprávněné výpovědi musíte podat žalobu nejpozději do 2 měsíců od konce výpovědní doby

    Před 21 hodinami
    Domníváte se, že vám dal zaměstnavatel neoprávněně výpověď? Kdy je výpověď oprávněná? Jak postupovat při neplatné výpovědi?
     Komentáře
  • Euro

    Ukončení dohody o provedení práce je možné provést předčasně. Výpovědní lhůta činí pouze 15 dní

    Před 3 dny
    Pracovněprávní vztah může být založen na základě pracovní smlouvy, dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce. U pracovní smlouvy jsou možnosti ukončení zaměstnaneckého poměru vcelku jasné. Jak je to ale v případě, že si pouze příležitostně přivyděláváte na dohodu o provedení práce? Je potřeba rozvázání tohoto vztahu řešit nějakým oficiálním dokumentem? Pojďme se tomu podívat na zoubek. Brigády založené na dohodě o provedení práce (DPP) se sjednávají se zákonným hodinovým limitem, který není možné překročit. Tento limit činí 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele. To znamená, že jednou z možností ukončení DPP je dosažení tohoto limitu. V takovém případě není potřeba vyhotovovat žádný oficiální dokument, na základě kterého by byl daný pracovní poměr rozvázán, protože k tomu dojde automaticky.
     Komentáře
  • Měšec

    Končíte v práci, ale zbývá vám dovolená. Co s tím? Jaké máte možnosti?

    Před 4 dny
    Dovolenou může zaměstnavatel nařídit čerpat i ve výpovědní době. Když vám zbyde i na konci pracovního poměru, máte nárok na její proplacení. Nebo ji můžete nechat převést k čerpání i k novému zaměstnavateli. Nevyčerpaná dovolená může zůstávat zaměstnanci z nejrůznějších důvodů.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Neprodloužením dočasné ochrany pracovní poměr cizince končí

    Před 6 dny
    Zaměstnavatelé se mohou dopustit nelegálního zaměstnávání, pokud si při zaměstnání uprchlíků nepohlídají dočasnou ochranu. Prodlužuje se ve dvou fázích. Legislativní proces opatření v souvislosti s konfliktem na území Ukrajiny v oblasti zaměstnanosti má být završen do konce měsíce března 2023. To je také nejzazší datum, do kterého je třeba požádat o prodloužení dočasné ochrany. V opačném případě pracovní poměr zaměstnaného uprchlíka zaniká a zaměstnavatel se může dostat do potíží.
     Komentáře
  • Fondovník
    naSeznam Médium

    Firma mi o 9000 Kč měsíčně legálně snížila mzdu aneb úskalí mzdového výměru

    Před 7 dny
    Víte, že vám může zaměstnavatel bez postihu snížit mzdu, aniž byste měli právo cokoliv říct? Jen přijde šéf a snížení vám oznámí. Mně se to stalo. Vše bylo navíc v souladu se zákonem. Záleží jen na jedné podmínce - způsobu definování výše mzdy.
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy a na jak vysoké odstupné máte nárok

    Před 11 dny
    Pokud s vámi byl ukončen pracovní poměr, často budete mít nárok na takzvané odstupné, tedy na finanční plnění v určité výši vašich předchozích příjmů. My se dnes podíváme na to, kdy máte na odstupné nárok a kolik v konkrétním případě může činit. Pojďme tedy na to!
     Komentáře
  • Finance

    Co s nevyčerpanou dovolenou, když končíte v zaměstnání?

    Před 12 dny
    Jak lze nakládat s nevyčerpanou dovolenou při skončení pracovního poměru? Musíte si dovolenou vybrat ještě ve výpovědní době?
     Komentáře
  • Finance

    Nezbývají vám peníze na účtu? Požádejte zaměstnavatele o zálohu na mzdu

    Před 14 dny
    Mohou o zálohu na mzdu požádat všichni zaměstnanci? V jak vysoké výši se může záloha na mzdu poskytnout?
     Komentáře
  • PrahaIN

    „Dál už to nešlo,“ vzpomíná brigádník na práci v Cinema City

    Před 17 dny
    Na naši redakci se obrátil mladík, který před několika lety pracoval jako brigádník v kině. Konkrétně v Cinema City na Hájích. Práci vykonával ještě před dovršením plnoletosti. „Bylo to jedno z mála míst, kde brali, i když nebylo lidem osmnáct a také jsem chtěl dělat u filmu. Ale dodnes z toho mám osypky…,“ řekl redakci.
     Komentáře
  • Faei

    Velký přehled změn ve mzdách pro rok 2023 (4.): Změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění

    Před 18 dny
    Tento týden se věnujeme změnám ve mzdách. Dnes se zaměříme na změny v sociálním, zdravotním a nemocenském pojištění. Maximální vyměřovací základ pro odvod pojistného na sociální zabezpečení v letošním roce činí 1 935 552 korun. Jeho výše je stanovena jako 48násobek průměrné mzdy, která pro účely pojistného v roce 2023 činí 40 324 korun.
     Komentáře
  • Euro

    Ukončení pracovního poměru je možné několika způsoby. Nejčastěji se setkáte s výpovědí či dohodou

    Před 19 dny
    Chcete opustit své současné zaměstnání a přemýšlíte, jaký způsob rozvázání pracovního poměru pro vás bude nejvýhodnější? Existují čtyři základní způsoby, kterými je možné zaměstnanecký vztah ukončit. Všechny však mají jasně daná pravidla, která ukládá zákon, a proto je musíte v každém případě dodržet. Každý pracovní poměr je možné ukončit buď oboustranným smluvním ujednáním, nebo jednostranným rozhodnutím zaměstnance či zaměstnavatele. Důvody, které vedou jednu ze smluvních stran k rozvázání pracovněprávního vztahu, pak mohou být buď subjektivního charakteru, což znamená, že tak učiní zaměstnavatel či zaměstnanec z vlastní vůle, nebo objektivního charakteru, kdy se tak děje následkem nějaké skutečnosti, jež nastala nezávisle na jejich vůli.
     Komentáře
  • Epeníze

    Co je hromadné propouštění a jaká má pravidla

    Před 22 dny
    Dnes si představíme institut hromadného propouštění. Nejde o jen tak nějaké propouštění u zaměstnavatele více zaměstnanců najednou. Jde o právem stanovený postup při splnění definičních znaků tohoto propouštění. Jaká pravidla musí zaměstnavatel při hromadném propouštění dodržet?
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete zrušit pracovní poměr, když vám zaměstnavatel dluží peníze?

    Před 27 dny
    Od kdy vzniká zaměstnanci nárok na úroky z prodlení z dlužné mzdy? Již po marném uplynutí termínu výplaty mzdy nebo až po uplynutí splatnosti mzdy? Víte, jaký je rozdíl mezi splatností a výplatním termínem mzdy? Splatnost mzdy upravuje zákoník práce, který říká, že mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku (ust. § 141 odst. 1). Naproti tomu pravidelný termín výplaty mzdy nebo platu pak musí být sjednán, stanoven nebo určen v rámci období uvedeného paragrafu, tedy v rámci období splatnosti mzdy (ust. § 141 odst. 3).
     Komentáře
  • Zdopravy

    České dráhy rozšiřují svoji autobusovou divizi ČD Bus, založily pobočku v Kralovicích

    Před 1 měsícem
    Z Kralovic mají autobusy obsluhovat výluky ve čtyřech krajích.
     Komentáře
  • FinTag

    Úlevu na sociálním pojištění uplatní firmy už tento měsíc

    Před 1 měsícem
    Už za letošní únor mohou zaměstnavatelé u některých pracovníků uplatnit nárok na 5% úlevu na sociálním pojištění. Využijí ji především u mladých nebo naopak zaměstnanců starších 55 let. Sleva ale má i podmínky.
     Komentáře
  • Měšec

    Kdy můžete a kdy nesmíte dostat výpověď během karantény? A kdy se vám o ni prodlouží pracovní poměr?

    Před 1 měsícem
    Karanténa byla od 1. prosince 2022 postavena na roveň dočasné pracovní neschopnosti. Je ochrannou dobou a platí během ní zákaz výpovědi (i když s výjimkami). Větší zájem o pravidla zákoníku práce ohledně karantény a ochrany zaměstnance během ní přinesla až pandemie, když se zaměstnanci, zaměstnavatelé a posléze i legislativci začali o karanténu více zajímat především v roce 2020 a 2021 v souvislosti s „protikoronavirovými opatřeními“.
     Komentáře
  • Euro

    Pracovní smlouva může být sjednána na dobu určitou i neurčitou. Jaké náležitosti musí obsahovat?

    Před 1 měsícem
    Nejčastějším způsobem, jak sjednat pracovní poměr, je sepsání pracovní smlouvy. Existují samozřejmě také další možnosti navázání pracovněprávního vztahu, jako je dohoda o provedení práce nebo dohoda o pracovní činnosti, avšak ty se hodí spíše pro případ nárazových či dlouhodobých přivýdělků. Pracovní smlouva se vás bude týkat v momentě, kdy se jedná o zaměstnání na plný nebo částečný úvazek. Pracovní smlouva představuje závazný dokument, který upravuje vztah mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. V rámci této listiny jsou stanovena práva a povinnosti obou smluvních stran týkající se daného pracovního poměru, který může být na základě preferencí zaměstnavatele sjednán buď na dobu určitou, nebo na dobu neurčitou. Problematiku pracovněprávních vztahů i náležitosti pracovní smlouvy podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Ministerstvo obrany ukončilo pracovní poměr s dezinformátorem Lubomírem Čáslavou. Pracoval v Agentuře bezpečnosti informací a měl prověrku

    Před 1 měsícem
    Lubomír Čáslava pracoval donedávna v Agentuře bezpečnosti informací na ministerstvu obrany. Čáslava patří do obce takzvaných dezinformátorů, kteří síří na sociálních sítích proruské názory a prezentuje nesnášenlivý postoj vůči NATO. Od února již na ministerstvu obrany nepracuje, dostal výpověď. Potvrdilo to ministerstvo obrany. „Pro Lubomíra Čáslavu není označení troll úplně přesné.
     Komentáře
  • Novinky

    Na brněnské fakultě končí oba učitelé nařčení z obtěžování studentek

    Před 1 měsícem
    Jeden z učitelů působících na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně, který se měl nepřístojně chovat ke studentkám, na škole končí. Fakulta se s ním dohodla na rozvázání pracovního poměru. Univerzita se rozhodla také provést velkou kontrolu hodnocení předmětů, zda se v nich náhodou neskrývají další informace o obtěžování ze strany některých pedagogů.
     Komentáře
  • Euro

    Odstupné za ztrátu zaměstnání činí alespoň jeden průměrný měsíční plat. Ne každý však na něj má nárok

    Před 1 měsícem
    Dostali jste v práci výpověď z důvodu nadbytečnosti nebo nemůžete dále vykonávat pracovní činnost kvůli nemoci z povolání či v důsledku pracovního úrazu? Pak vám ze zákona náleží patřičné odstupné. Než podepíšete výpověď či dohodu o rozvázání pracovního poměru, ujistěte se, že v ní jsou uvedeny správné důvody pro získání nároku na odstupné. Typ finančního odškodnění, jež zaměstnanci kompenzuje ušlý příjem kvůli ztrátě zaměstnaní, se označuje jako odstupné. Jedná se o určité peněžité vyrovnání, které zaměstnanci náleží za specifických podmínek dle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce. Odstupné se přitom vyplácí pouze za předpokladu, že je zaměstnanci ukončen pracovní poměr ze strany zaměstnavatele.
     Komentáře
  • Euro

    Výpověď dohodou neexistuje, správný termín zní dohoda o rozvázání pracovního poměru. V čem spočívá?

    Před 1 měsícem
    Zákoník práce výpověď dohodou nezná. Jedná se totiž o spojení dvou rozdílných termínů, jelikož existuje buď jednostranná výpověď, nebo dohoda o ukončení pracovního poměru. Dohoda je obvykle pro zaměstnance snesitelnější variantou, jak v práci skončit. Mohou ale nastat situace, kdy na ní zaměstnavatel přistoupit nemůže, ačkoliv by třeba za normálních okolností rád pracovníkovi vyhověl. Dohoda o rozvázání pracovního poměru, někdy též chybně označovaná jako výpověď z pracovního poměru dohodou, je ujednání mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem, na základě kterého se domluví, k jakému dni zaměstnanec práci opustí. Na rozdíl od výpovědi se nejedná o jednostranný právní akt. Jde o kompromis, se kterým souhlasí obě zúčastněné strany. Práva a povinnosti zaměstnance i zaměstnavatele při ukončení pracovního poměru dohodou podrobně upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Peníze

    Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

    Před 1 měsícem
    Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali načerno, tedy s menší ochranou než mají podle dosavadních dohod.
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Bezdůvodná výpověď v penzi

    Před 1 měsícem
    Miluše: V říjnu jsem si požádala o předčasný důchod bez výplaty, a nyní mi zaměstnavatel řekl, že se mnou dále nepočítá. Prý se mnou kvůli podané žádosti o důchod může ihned ukončit zaměstnání a nemusí mi to nijak vysvětlovat. Opravdu může?
     Komentáře
  • Slovácký deník

    Propuštěné herečky versus Slovácké divadlo - spor pokračuje. Ve hře je ušlá mzda

    Před 2 měsíci
    Spor mezi Slováckým divadlem a propuštěnými herečkami Monikou Horkou a Jaroslavou Tihelkovou pokračuje. Na sklonku loňského roku rozhodl krajský soud zneplatnit dohodu o jejich rozvázání pracovního poměru s někdejším zaměstnavatelem Slováckým divadlem.
     Komentáře
  • Peníze

    Práce na dohodu v roce 2023. Proč je výhodná a jaké jsou limity

    Před 2 měsíci
    Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se mění v roce 2023? Tady je přehled.
     Komentáře
  • Peníze

    Za pracovní cestu dostanete víc. Roste stravné i paušál na auto

    Před 2 měsíci
    Když vás zaměstnavatel vyšle na pracovní cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se mění cestovní náhrady pro rok 2023?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Konečně rozhodnuto: Jaká bude minimální a zaručená mzda v roce 2023?

    Před 2 měsíci
    Vláda stanovila výši minimální i zaručené mzdy pro rok 2023. Minimální mzda ovlivní nejen oblast pracovněprávní, odkazuje se na ni i v daních. Vláda včera rozhodla o výši minimální a zaručené mzdy pro rok 2023. Nařízení vlády, kterým se mění nařízení vlády č. 567/2006 Sb., o minimální mzdě, o nejnižších úrovních zaručené mzdy, o vymezení ztíženého pracovního prostředí a o výši příplatku ke mzdě za práci ve ztíženém pracovním prostředí, bude v nejbližších dnech publikováno ve Sbírce zákonů.
     Komentáře
  • Peníze

    Minimální mzda stoupne. Polepší si i nejnáročnější profese

    Před 2 měsíci
    Zvýšení minimální mzdy pro nejhůře placené zaměstnance tentokrát neznamená, že úměrně tomu stoupnou i všechny úrovně takzvané zaručené mzdy. Vedle nejnižší poroste jen ta nejvyšší.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Práci tří lidí zvládne dělat jeden, rozhodla zoo a rozdala výpovědi

    Před 3 měsíci
    Několik zaměstnanců Zoo Brno, kteří kritizovali kroky nové ředitelky, dostalo výpověď. Skupina tvrdí, že ukončení pracovního poměru nebylo v souladu se zákonem, a chce se soudit. Vedení zoo situaci vysvětluje reorganizační změnou.
     Komentáře
  • Finance

    Co s nevyčerpanou dovolenou na sklonku roku 2022? Kdy ji lze převést do budoucna a kdy ne?

    Před 3 měsíci
    Zaměstnanci zůstává koncem roku nevyčerpaná dovolená. Co s tím, jak to řešit? Kdy je vhodná dohoda se zaměstnavatelem a kdy je lepší nic nedělat? A co když zaměstnanci končí i pracovní poměr?
     Komentáře
  • Měšec

    Měli jste během proticovidových opatření neplacené volno? Možná máte nárok na peníze od zaměstnavatele

    Před 3 měsíci
    Pokud existují překážky v práci na straně zaměstnavatele, při kterých zaměstnanci náleží náhrada mzdy, je dohoda o neplaceném volnu nepřípustná. Pokud jste tedy měli během protikoronavirových opatření neplacené volno, možná máte nárok na peníze. V tomto článku se zaměříme na spor zaměstnance, který pracoval jako řidič autobusu, mikrobusu a osobních vozů v oblasti zájezdové dopravy. V důsledku různých protikoronavirových opatření ale došlo k výraznému omezení cestování, a zaměstnavatel tak přišel o drtivou většinu zakázek. Neměl proto pro zaměstnance práci a v důsledku toho se s ním domluvil na neplaceném volnu.
     Komentáře
  • Měšec

    Vyhraný soud o zneplatnění vyhazovu: Máte nárok dál pracovat, nebo můžete dostat výpověď pro nadbytečnost?

    Před 3 měsíci
    Deset let se soudí zaměstnanec o neplatnost výpovědi. Padlo už jedno okamžité zrušení pracovního poměru a dvě výpovědi pro nadbytečnost. Zaměstnanec je však stále zaměstnancem s nárokem na náhradu mzdy. Vlekoucí se spor zaviněný soudními průtahy není nic výjimečného. Tentokrát si však přiblížíme poněkud kuriózní případ sporu (či spíše sporů) mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem o neplatnost rozvázání pracovního poměru.
     Komentáře
  • Měšec

    Odstupné při rozvázání pracovního poměru kompenzuje ztrátu příjmu. Za jakých podmínek jej lze získat?

    Před 3 měsíci
    Chce s vámi zaměstnavatel rozvázat pracovní poměr kvůli snižování stavu nebo protože například ruší pobočku? Pak si pohlídejte, aby vám ztrátu příjmů adekvátně kompenzoval. Existují totiž zákonem stanovené situace, kdy vám za výpověď ze strany zaměstnavatele náleží odškodnění. Tato peněžitá kompenzace je odborně označována jako odstupné. Odstupné z hlediska pracovně právních vztahů představuje finanční vyrovnání zaměstnanci, kterému byl ukončen pracovní poměr za určitých zákonem stanovených podmínek. Jedná se o typ odškodnění, které má pracovníkovi kompenzovat ztrátu zaměstnání, ke které došlo z důvodů na straně zaměstnavatele. Podmínky jeho poskytnutí včetně všech souvisejících pravidel upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce.
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Odchod do důchodu a skončení práce

    Před 3 měsíci
    Ivana: Vím, že předčasný důchod je výhodnější letos než příští rok, a proto si o něj v nejbližších dnech zažádám. Jak to ale budu mít v zaměstnání? Jak postupovat, když budu muset ještě nějakou dobu pracovat?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Doručování písemností zaměstnancům není ideální. Brzy se změní

    Před 3 měsíci
    Při doručování poštou zaměstnavatelé stále naráží na obtíže. Novela zákoníku práce by mohla doručování zjednodušit. Doručení poštou má být na posledním místě. Problematiku doručování pracovněprávních písemností upravuje Hlava XIV zákoníku práce. Doručování zaměstnavatelem zaměstnanci se popisuje v ustanoveních § 334 až 336 a naopak zaměstnancem zaměstnavateli v ustanovení § 337. Přestože je tato úprava poměrně podrobná, přináší praktické potíže.
     Komentáře
  • Peníze

    Částečné úvazky budou výhodnější. Nestačí to, říkají firmy

    Před 3 měsíci
    Od února budou zaměstnavatelé odvádět nižší sociální pojištění za některé pracovníky na zkrácený úvazek. Na to, aby počet částečných úvazků výrazněji stoupl, to ale podle nich nestačí.
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Nová práce během výpovědní lhůty

    Před 3 měsíci
    Irena: Nyní jsem ve výpovědní lhůtě, podařilo se mi rychle najít práci. Můžu pracovat pro nového zaměstnavatele již během výpovědní lhůty nebo musím s nástupem do zaměstnání ještě počkat?
     Komentáře
  • Náš region

    Diskriminace na pracovišti: Se ženou neprodloužili smlouvu kvůli těhotenství

    Před 4 měsíci
    Zaměstnavatel ženě odmítl prodloužit pracovní poměr údajně kvůli jejímu těhotenství. Podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka šlo o diskriminaci, žena se podle něj může…
     Komentáře
  • Dům financí

    Nemocenská v ochranné lhůtě

    Před 4 měsíci
    Zatímco náhrada mzdy vyplácená zaměstnavatelem náleží pouze za dobu trvání pracovního poměru, tak nemocenskou může při splnění zákonných podmínek pobírat i zaměstnanec po skončení pracovního poměru.
     Komentáře
  • Finance

    Jak je to s odstupným při výpovědi, dohodě anebo ukončení pracovního poměru z vaší strany

    Před 4 měsíci
    Pokud vám zaměstnavatel uloží výpověď, může se stát, že budete mít nárok na odstupné. Není tomu však vždy. Kdy ale ano?
     Komentáře
  • Epeníze

    Kdy máte při výpovědi nárok na odstupné

    Před 4 měsíci
    Dostali jste v práci výpověď? Pak můžete mít nárok na odstupné, ne však ve všech případech. My se dnes podíváme na zákonnou úpravu a na bližší podrobnosti tohoto nároku. Pojďme na to!
     Komentáře
  • Peníze

    Výpověď a odstupné. Co si pohlídat, když už vás nechtějí

    Před 4 měsíci
    Kdy může dát výpověď zaměstnavatel a kdy zaměstnanec? Jaké jsou výpovědní důvody? Jak se počítá výpovědní doba? Kdy má zaměstnanec nárok na odstupné? A jak odstupné ovlivní podporu v nezaměstnanosti? Tady je aktuální přehled.
     Komentáře
  • Finance

    Jak je to s nárokem na odstupné, když se nacházíte v ochranné době

    Před 4 měsíci
    Existují situace, kdy s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr, i pokud jste v ochranné době. Plyne vám v takových případech nárok na odstupné?
     Komentáře
  • Finance

    5 případů, kdy dostanete výpověď, i když jste v ochranné době

    Před 4 měsíci
    Jste v ochranné době? Pak by vás určitě mohlo zajímat, zda vás zaměstnavatel může vyhodit i přesto, že to v naprosté většině případů zákoník práce zakazuje. Jak to tedy je?
     Komentáře
  • Měšec

    Bývalá manželka zaměstnaná v manželově firmě. I ta může dostat vyhazov na hodinu

    Před 4 měsíci
    Manželka byla zaměstnána ve firmě manžela formálně na plný úvazek, ale v zásadě pracovala fakticky méně, podle potřeby firmy. Opatření proti koronaviru a omezení činnosti podnikatelů vše ještě zkomplikovalo a znepřehlednilo. Jak soudy zhodnotily „bramboračku“ s docházkou do práce a absencemi? Zaměstnavatel rozvázal se zaměstnankyní pracovní poměr okamžitě pro opakované, respektive dlouhodobé neomluvené absence v práci. Šlo o zameškání pracovních směn od 1. dubna 2020 do 23. dubna 2020, kdy bylo okamžité zrušení pracovního poměru vyhotoveno a doručeno zaměstnankyni 28. dubna 2020. Vše se událo v době protikoronavirových opatření, kdy státní orgány vyhlásily nouzový stav.
     Komentáře
  • Epeníze

    Pracovní smlouva na dobu určitou: Výhody a nevýhody

    Před 4 měsíci
    Dnes se zblízka podíváme na pracovní smlouvu, která je mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem uzavřena na dobu určitou. Jaká je právní úprava a jaké výhody i nevýhody z této smlouvy pro zaměstnance vyplývají?
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Novela zákoníku práce přinese řadu změn, včetně úpravy home office

    Před 4 měsíci
    Legislativním procesem nyní prochází návrh novely zákoníku práce, která do zákoníku zapracovává hned dvě evropské směrnice. Novela přinese řadu změn, včetně úpravy home office, nebo uzavírání smluv na dálku. Informuje o nich advokát Daniel Macek. Účinnost novely je očekávána na první polovinu roku 2023.
     Komentáře
  • Epeníze

    Neuspokojivé výsledky jako důvod k výpovědi

    Před 4 měsíci
    Dnes se podíváme na problematiku neuspokojivých výsledků zaměstnance. Kdy mohou tyto být důvodem pro ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatele? Lze například dát výpověď pro nadbytečnost zaměstnanci, který odvádí špatnou práci a má špatné výsledky?
     Komentáře
  • Podnikatel

    Jak na pojistné zaměstnanců uvolněných zaměstnavatelem do zastupitelstva

    Před 4 měsíci
    Po zářijových volbách nejeden zaměstnavatel uvolnil svého zaměstnance k výkonu veřejné funkce. V souladu se zákoníkem práce jde o obecný zájem, při němž poskytuje zaměstnavatel pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu. Výkonem veřejné funkce se rozumí plnění povinností vyplývajících z funkce, která je vymezena funkčním nebo časovým obdobím. Pracovní poměr takového zaměstnance nekončí, přestože mu od zaměstnavatele neplyne žádný příjem. Jak to ale bude se zdravotním a sociálním pojištěním v…
     Komentáře
  • Měšec

    Jsou neuspokojivé pracovní výsledky zaměstnance důvodem pro to, aby dostal výpověď pro nadbytečnost?

    Před 4 měsíci
    Zaměstnavatel provedl hned dvě organizační změny, aby se zbavil vedoucího pracovníka, s nímž nebyl spokojen. Zaměstnanec se i přes nárok na odstupné výpovědi bránil, a získá tak mnohem více peněz. Zaměstnanec byl vedoucím pracovníkem, ale vyšší vedení firmy nebylo s jeho prací dlouhodoběji spokojeno. Docházelo k názorovým střetům.
     Komentáře
  • Měšec

    Soud posvětil vyhazov na hodinu kvůli desetikorunám. Ty přitom zaměstnavateli nikdo neukradl

    Před 4 měsíci
    Propiska za 22 Kč. Provize za 64 Kč. I za toto se vyhazuje… Jak moc umí být soudy přísné na zaměstnance, když se brání vyhazovu na hodinu? Ukážeme, že někdy hodně. Až přehnaně moc. Nejvyšší soud posvětil vyhazov na hodinu kvůli 22 Kč i kvůli 64 Kč, které si zaměstnanci sice přisvojili, ale přitom zaměstnavateli nebyly ukradeny. Neokradla zaměstnavatele ani o korunu, jen si připsala provizi 64 Kč, která měla patřit kolegyni. Jiná prodavačka použila propisku za 22 Kč z regálu pro plnění pracovních úkolů. Jak je to možné? Zajímá vás, kdy jsou soudy na zaměstnance tak přísné při jejich vyhazovu?
     Komentáře
  • Dům financí

    Poradna: Pracující penzistka a odstupné

    Před 4 měsíci
    Jana: Jsem již dva roky v důchodu a stále pracuji. Nyní však zaměstnavatel bude propouštět a vypadá to, že ani se mnou již nepočítá. Jak se mnou může ukončit smlouvu? Mám jako důchodkyně nárok na odstupné nebo ne?
     Komentáře
  • Euro

    Pracovní smlouva má zákonem stanovený obsah. Pokud není písemná, hrozí zaměstnavateli vysoké pokuty

    Před 4 měsíci
    Existuje několik způsobů, jak legálně navázat pracovněprávní vztah. Na základě toho, o jaký pracovní poměr má uchazeč zájem, se pak stanoví typ smluvního vztahu. V případě zaměstnání, která mají sloužit jako hlavní zdroj příjmů a sjednávají se na plný nebo částečný úvazek, se nejčastěji sepisuje standardní pracovní smlouva. Pracovní smlouva je písemný dokument, který slouží jako jedna z možností založení pracovního poměru. Obsahuje všechna práva a povinnosti zaměstnavatele vůči zaměstnanci i naopak a musí splňovat zákonem stanovené formální i obsahové náležitosti. Ty upravuje zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, který zároveň nařizuje, že pracovní smlouva musí být podepsána oběma smluvními stranami nejpozději v první den nástupu zaměstnance do práce.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Navrhované změny u dohod a home office jsou legrační až bizarní, říkají podnikatelé

    Před 4 měsíci
    Ministerstvo práce a sociálních věcí chce u dohod mimo pracovní poměr zavést dovolenou. U home office zase mají zaměstnavatelé platit zaměstnancům domácí náklady. A nejen to. Podnikatelé se shodují, že navrhované změny jsou mnohdy až bizarní. Pokud by navíc došlo ke schválení novely v předloženém znění, do velké míry to poškodí i zaměstnance, upozorňují zaměstnavatelé.
     Komentáře
  • Epeníze

    Výpověď dohodou a další chytáky při konci v práci

    Před 5 měsíci
    V laické veřejnosti je časté, že se zaměňuje výpověď s dohodou o konci pracovního poměru. Tyto chytáky vás však mohou stát některá vaše práva a povinnosti. Z neznalosti můžete ukončit pracovní poměr úplně jinak, než by pro vás bylo v dané situaci výhodné. Na co pozor?
     Komentáře
  • Peníze

    Výpověď dohodou je nesmysl. Na tohle si dejte pozor

    Před 5 měsíci
    I když má zaměstnavatel problémy, zákoník práce dodržovat musí. Nenechte si vnutit „výpověď dohodou“. Proč si pohlídat rozdíl mezi výpovědí a dohodou?
     Komentáře
  • Peníze

    Když jedna práce nestačí. Jak na přivýdělek při zaměstnání

    Před 5 měsíci
    Potřebujete víc, naložíte si víc. Než ale začnete shánět brigádu nebo další práci – třeba na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti –, než začnete při práci podnikat, projděte si pravidla, daně, sociální a zdravotní pojištění.
     Komentáře
  • Podnikatel

    Pracovníci na dohody získají nárok na dovolenou. Jaké podmínky musí splnit?

    Před 5 měsíci
    Lidé pracující na dohody o provedení práce či o pracovní činnosti mají nově získat nárok na dovolenou. Musí však splnit stejné podmínky jako zaměstnanci. Dohodáři získají nárok na dovolenou Návrh novely zákoníku práce počítá kromě jiného s tím, že pracovníci dělající na DPČ či DPP získají nárok na dovolenou. Obecná právní úprava dovolené v § 211 až 223 zákoníku práce, která specifikuje právo na dovolenou u zaměstnanců v pracovním poměru, má totiž nově platit také na dohody o pracích konaných…
     Komentáře
  • Finance

    Devět nepravd o nemocenské

    Před 5 měsíci
    Jste zaměstnanec, student, důchodce či podnikatel? Podívejme se na vybrané omyly ohledně nemocenské.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Zaměstnanci byli za stejnou práci placeni víckrát. Cermat dostal pokuty

    Před 5 měsíci
    Státní úřad inspekce práce a finanční úřad vyměřily Cermatu pokuty za více než pět milionů korun. Jde o problematické pracovní dohody, na které upozornila kontrola Ministerstva financí.
     Komentáře
Reklama