Překlenovací prezident, nebo osmiletý mandát? Nový prezident USA Joe Biden má podle nejbližších spolupracovníků jasno: V roce 2024 chce kandidovat podruhé.
Republikáni v Senátu žádají odklad projednávání ústavní žaloby na Donalda Trumpa na únor, aby měl bývalý prezident dost času se připravit na obhajobu. K odložení vyzval demokraty ve Sněmovně reprezentantů předseda republikánské menšiny v Senátu Mitch McConell.
Když ve středu bývalý americký prezident Donald Trump odletěl od Bílého domu a zamířil do letoviska na Floridě, zanechal za sebou rozdělenou zemi, oslabenou Republikánskou stranu a poselství chaosu, jehož celý rozsah možná teprve začíná vycházet najevo. I takto hodnotila přední americká média vyústění úřadování 45. prezidenta Spojených států. Pokud jde o Trumpa samotného, čelí nejisté budoucnosti, Washingtonu se po něm podle některých komentářů příliš stýskat nebude.
Tři nejvýše postavení republikáni v zemi dali dosluhujícímu americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi košem. Odmítli se zúčastnit jeho středečního rozloučení v Andrewsově letecké základně. Mezi těmi, kteří se rozhodli ceremonii s Trumpem oželet, je i jeho viceprezident Mike Pence. Ten v posledních dnech zaskakoval za prezidenta při úkolech, které již Trump nechtěl plnit.
Šéf republikánské většiny v americkém Senátu Mitch McConnell se opřel do končícího prezidenta Donalda Trumpa. Právě on a další vlivní lidé podle něj vyprovokovali násilnosti v budově Kapitolu z 6. ledna, které si vyžádaly pět mrtvých.
Mitch McConnell, šéf republikánské většiny v americkém Senátu, řekl, že násilnosti v Kongresu z 6. ledna vyprovokoval odcházející prezident Donald Trump a další vlivné lidé.
V souvislosti se získáním většiny v Senátu připadne Demokratické straně také jeden z nejdůležitějších postů vůbec - předseda rozpočtového výboru. Tím by se měl stát dlouholetý senátor a někdejší kandidát na prezidenta Bernie Sanders. Republikáni před touto chvílí řadu let varovali. Podle nich Sanders zneužije svoji funkci pro prosazování svých radikálních socialistických reforem.
Dosud věrný právník Donalda Trumpa, exstarosta New Yorku Rudolph Giuliani, nebude prezidenta obhajovat při jeho druhém impeachmentu. Původně tvrdil, že pracuje na prezidentově obhajobě, po sobotní schůzce s ním je ale vše jinak. Uvědomil si prý, že jako účastník a tedy i svědek Trumpova shromáždění, po kterém se jeho příznivci odebrali zaútočit na Kapitol, se obhajoby zúčastnit nemůže. Giuliani to oznámil ABCNews.
Demokrat Joe Biden dnes krátce před 18:00 SEČ složil slavnostní přísahu do rukou předsedy amerického nejvyššího soudu Johna Robertse, a stal se tak 46. prezidentem Spojených států. Krátce před ním se své funkce oficiálně ujala rovněž Kamala Harrisová, která je první viceprezidentkou v historii USA. Ve svém prvním projevu Biden vyzval Američany k jednotě, aby mohli společně bojovat proti výzvám, kterým čelí, včetně pandemie covidu-19 či rasismu a vnitřnímu terorismu.
Americký prezident Donald Trump mu pozastavil honorář a zkritizoval jeho práci. Přesto za něj právník Rudy Giuliani nepřestal bojovat. Vyvrací také slova demokratů v ústavní žalobě o tom, že šéf Bílého domu svou rétorikou nepřímo podnítil výtržnosti v Kapitolu.
Už jako mladý chtěl změnit svět. A díky Sametové revoluci dostal šanci. Krátce po ní se začal politicky angažovat v okruhu Demokratické iniciativy a již v prosinci roku 1989 kolem něj vznikala izolovaná pražská skupinka nazývaná Republikánská strana. V ní je aktivní dodnes, a aktivní je i na sociálních sítích.
Někteří z výtržníků, kteří minulou středu násilně vnikli do budovy Kongresu v americkém hlavním městě Washingtonu, se uvnitř podezřele dobře vyznali, tvrdí demokratický poslanec James Clyburn. Viní své republikánské kolegy, že pro příznivce končícího prezidenta Donalda Trumpa den předem uspořáddali exkurze, a tudíž věděli, k čemu dojde.
Říká se tomu Stockholmský syndrom a popisuje se tak podivné pouto oběti zločinu na pachateli. Obětí Donalda Trupma není jen americká demokracie, která je jeho čtyřletým panováním ošklivě pošramocena, ale také republikánská strana.
Většina členů americké Sněmovny reprezentantů včetně republikánů ve středu podle očekávání schválila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa. Současný šéf Bílého domu čelí obvinění z podněcování ke vzpouře v souvislosti s událostmi z minulé středy, kdy dav jeho příznivců zaútočil na budovu Kongresu. Trump je první prezident, jenž čelí impeachmentu podruhé.
Pěkné to dědictví zanechal republikánům Donald Trump. S nevolí odstupující prezident dokázal to, co mnozí před ním rozhodně nezvládli. Nenávist mezi nejbližšími, mrtvé v Kapitolu a velkohubá prohlášení, nad nimiž zůstávala hlava stát snad celému světu. Jeho poslední dny v Bílém domě opravdu stojí za to a jsou maximálně pikantní. Členové republikánské strany si kladou zásadní otázku. Jak se máme k odstupujícímu prezidentovi vlastně postavit?
Tři republikánští kongresmani v úterý uvedli, že svými hlasy podpoří ve Sněmovně reprezentantů ústavní žalobu prezidenta Donalda Trumpa za „podněcování vzpoury” v souvislosti s nedávným útokem na Kapitol. Sněmovna, ovládaná demokraty, by měla o takzvaném impeachmentu prezidenta hlasovat ve středu. Viceprezident Mike Pence totiž odmítl odvolat prezidenta na základě 25. dodatku Ústavy pro nezpůsobilost.
Sněmovna by mohla ústavní žalobu na prezidenta schválit už dnes - stačí prostá většina, a tu demokraté mají. Mohou prosadit i hlasování o zablokování možnosti kandidatury Trumpa v budoucích prezidentských volbách.
Ve věku 87 let zemřel Sheldon Adelson, vlastník kasin a heren, který hojně sponzoroval amerického prezidenta Donalda Trumpa a republikány. Podporoval také Benjamina Netanjahua.
Demokraté po událostech v Kapitolu volají po odvolání prezidenta Donalda Trumpa. Útok jeho příznivců na budovu ale rozhněval i mnoho členů republikánské strany. Ti jsou v názoru na další kroky vůči dosluhující hlavě státu zatím rozděleni.
Američtí republikáni a s nimi všichni pravičáci a konzervativci na světě mají hlavu ve smutku. „Jejich” bohužel paranoidní a megalomanský prezident se dopustil zločinu, který může být klasifikován jako velezrada.
Sociální síť Parler, kterou si oblíbili američtí konzervativci, je od pondělního rána nedostupná. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na server Down For Everyone Or Just Me, který monitoruje internetovou aktivitu. Parler čelí tlaku technologických společností, aby více moderoval příspěvky vyzývající k násilnostem. Firma Amazon o víkendu oznámila, že stránce zakáže provoz na svých serverech. O Parleru jako o své budoucí platformě uvažoval odstupující prezident USA Donald Trump poté, co jeho účet zablokovala sociální síť Twitter.
Donald Trump je nejhorším prezidentem Spojených států v dějinách, prohlásil Arnold Schwarzenegger v reakci na středeční útok davu na budovu Kongresu ve Washingtonu. V poselství s názvem Svým americkým spoluobčanům a přátelům na celém světě hollywoodský herec a bývalý republikánský guvernér Kalifornie také vyzval Američany, aby překonali rozdělení své země, informovala agentura DPA.
„Většina Američanů bude držet palce a doufat, že se přes to všechno dostaneme bez dalších komplikací,“ komentuje pro Seznam Zprávy útok na Kapitol a jeho dohru politolog Edward Chervenak z University of New Orleans.
Republikánská strana neuspěla v prezidentských volbách a ztratila většinu v americkém Senátu. Po středečním útoku demonstrantů na budovu Kapitolu navíc uvnitř strany sílí hlasy na definitivní odmítnutí prezidenta Donalda Trumpa. Jaká je budoucnost strany a jakou cestou by se měla v následujících čtyřech letech vydat? Odpovídají české osobnosti pravicového spektra.
Středeční vniknutí fanoušků Donalda Trumpa do sídla amerického Kongresu nevadí 45 procentům voličů Republikánské strany. Vyplývá to z průzkumu společnosti YouGov. Téměř dvě třetiny republikánských podporovatelů (68 %) pak nepovažují řádění vandalů uvnitř sídla amerického parlamentu za ohrožení demokracie.
Americký prezident Donald Trump svou rétorikou podnítil výtržnosti svých příznivců v Kapitolu, jsou přesvědčeni nejen demokratičtí politici, ale také řada amerických komentátorů, politologů i žalobců. Za své chování by proto podle nich měl pykat a ve funkci prezidenta skončit ještě před tím, než jeho mandát 20. ledna oficiálně vyprší.
Ve Spojených státech amerických, kde jsem byl bohužel zatím jen dvakrát, mám několik přátel českého původu. Jsou to přesvědčením a mentalitou Američané. Od nich již delší dobu vím, že naši krajané v USA, pokud ne všichni, tak určitě v drtivé většině jsou obvykle voliči Republikánů. Opakovaně mi to před časem potvrdil i hrdina protikomunistického odboje z 50. let Josef Mašín.
Dosluhující americký prezident Donald Trump a část společnosti dokázali, že jsou ochotni jít až na hranici občanské války. K středečnímu násilnému vpádu Trumpových příznivců do budovy Kapitolu, kvůli kterému byla společná schůze obou kongresových komor přerušena, to na dotaz ČTK uvedl analytik Petr Boháček z Asociace pro mezinárodní otázky. Podle politologa Petra Justa z Metropolitní univerzity v Praze byl útok na Kongres minimálně nepřímo, ne-li přímo podnícen Trumpovou rétorikou.
Podle CNN teprve třiatřicetiletý demokrat Jon Ossoff vyhrál boj o americký senát. Republikána Davida Perduea porazil pouze o desetitisíce hlasů. Republikáni tím ztratili většinu v americkém Senátu a zároveň možnost ovlivňovat politické dění v zemi.
Obyvatelé Spojených států s napětím sledují sčítání hlasů pro kandidáty do Senátu v Georgii. Pokud by republikáni neobhájili ani jedno ze dvou senátorský křesel, ztratí v Senátu většinu a spolu s tím i vliv na budoucí politický vývoj země. Výsledky jsou zatím vyrovnané. Podle Exit Pollu CNN pro demokratické kandidáty hlasovala drtivá většina Afroameričanů a občanů mladších 30 let. Republikány naopak většinou podpořili běloši s vysokoškolským vzděláním.
Jestli si mnoho jeho odpůrců myslelo, že Trump tak trochu hraje se svými voliči hru, a že se pro jejich hlasy „snižuje na jejich úroveň,“ tak teď vychází najevo, že si na nic hrát nemusí, že je zkrátka takový.
“Není nic špatného na tom říct, že jste se přepočítali,” přesvědčoval prezident Spojených států Donald Trump republikána Brada Raffenspergera, aby mu přihodil pár hlasů ve státě Georgia. Inkriminující nahrávku zveřejnil deník Washington Post.
Joe Biden je už prakticky jednou nohou v Bílém domě. Někteří se ale s jeho vítězstvím v amerických prezidentských volbách stále nesmířili. Část republikánů v Kongresu plánuje výsledky voleb odmítnout.
Již při hlasování ve Sněmovně reprezentantů se proti prezidentovi postavila značná část republikánů, pro obranný rozpočet jich spolu s demokraty hlasovalo 109. Republikáni v Senátu se zachovali podobně.
Americký Senát se přidal ke Sněmovně reprezentantů a přehlasoval prezidentovo veto obranného rozpočtu. Poprvé za čtyři roky úřadování tak Donald Trump bude muset akceptovat zvrácení své snahy odmítnout opatření schválené Kongresem. Proti prezidentovu vetu se postavila i většina jeho republikánů, když pro rozpočet hlasovalo 81 senátorů a proti jich bylo pouze 13, uvedla agentura AP.
Několik zástupců Republikánské strany v čele s texaským kongresmanem Louiem Gohmertem zažalovalo amerického viceprezidenta Mikea Pence ve snaze zajistit mu možnost změnit výsledek prezidentské volby. Po federálním soudci v Texasu žádají, aby Penceovi přiznal právo při speciálním zasedání Kongresu zneplatnit hlasy prezidentských volitelů.
Život Arnolda Schwarzeneggera (1947) je tzv. „americkým snem“. Splnilo se mu přesně to, kvůli čemu do Ameriky už staletí proudí davy lidí z celého světa a doufají, že budou slavní, bohatí a uznávaní v tom, co dělají.
Spojené státy urgují své evropské spojence a privátní společnosti, aby zastavili všechny činnosti, které by mohly pomoci dokončení plynovodu Nord Stream 2. Podle zpravodajského portálu Reuters se zároveň připravují další širší sankce na projekt.
Joe Biden si jako zástupkyni svého personálního šéfa Bílého domu vybral Jen O'Malley Dillonovou. Možná bude ale muset svoji volbu ještě přehodnotit. O'Malleyová se totiž v nedávném rozhovoru nevybíravě obula do republikánů. Finanční dárci Bidenovy kampaně ji vyzvali k omluvě, vadí jim, že zpochybňuje poselství jednoty.
Sbor volitelů v pondělí formálně stvrdil Joea Bidena jako 46. prezidenta USA. Pro odcházejícího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa tak padla poslední možnost reálně zvrátit výsledky voleb. On sám porážku ještě stále neuznal, řada jeho významných spolustraníků ale otáčí. Nově tak učinili například senátoři John Cornyn, Lindsey Graham a nakonec i Mitch McConnell.
Ani čtyři roky stará kniha neříkala zdaleka všechno podstatné o takzvané zapomenuté Americe. Letošní filmová adaptace ale postrádá přesně ty kvality, které z knižní předlohy dělaly zajímavé dílo.
Oficiální výsledky prezidentských voleb do úterka vyhlásily všechny americké státy i federální okrsek hlavního města Washingtonu. V součtu bylo potvrzeno vítězství demokrata Joea Bidena v poměru 306 volitelských hlasů ku 232. Účast voličů letos přesáhla 66 procent, a dosáhla tak nejvyšší úrovně od začátku 20. století.
Sněmovna reprezentantů Kongresu USA, ve které mají většinu demokraté, se vyslovila pro dekriminalizaci marihuany na federální úrovni. Pro vyškrtnutí marihuany ze zákona o omamných látkách v pátek hlasovalo 228 zákonodárců, proti bylo 164 členů sněmovny, převážně z řad republikánů, uvedly tiskové agentury. Současně upozornily, že návrh nejspíše neprojde v Senátu, ve kterém mají většinu republikáni.
Bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová, jež se má stát ministryní financí, by mohla udržet zadlužení USA na uzdě. Pro demokraty jako Bernie Sanders je ale zklamáním.
Pokud se někomu podaří sjednotit Ameriku, bude to Joe Biden, věří profesor ekonomie Jan Švejnar. A doufá, že se stmelení společnosti bude brzy týkat i Česka.
Známý americký politolog Yascha Mounk poskytl rozhovor pro Seznam Zprávy. Promluvil o tom, jak se projevila vláda Donalda Trumpa ve společnosti a kdo by mohl být příštím republikánským kandidátem.
Do dvacátého ledna je času dost a Donald Trump ho zatím bezezbytku využívá. Ještě pořád se nepustil stébla, které ho drží od bezprostředního politického utonutí. Snaží se své voliče a příznivce udržovat ve varu pomocí Twitteru a jeho armáda právníků se pokouší odvrátit porážku, která se zdá neodvratnou.