Běloruský prezident Lukašenko uvedl, že se těší na rozvíjení ekonomické spolupráce s Teheránem. Sankce Západu vůči Íránu a Bělorusku označil za příležitost rozvíjet spolupráci.
Saúdská Arábie a Írán, ještě nedávno zarytí nepřátelé, koncem minulého týdne uzavřely dohodu o restartu vzájemné spolupráce. Mírová jednání zprostředkoval Peking, čímž podle amerických médií naprosto opařil administrativu v USA. Odborníci se domnívají, že dohoda významně oslabuje vliv Spojených států na Blízkém východě, který patří mezi přední body zájmu Bílého domu.
Írán udělil milost 22.000 lidí zatčených při rozsáhlých protestech, které v posledních měsících zachvátily islámskou republiku. Podle íránské státní agentury IRNA to dnes oznámil šéf íránské justice Gholámhosejn Mohsen Edžeí. Agentuře AP se toto tvrzení nepodařilo nezávisle ověřit.
Od loňského listopadu přiotrávili neznámí pachatelé v Íránu už více než tisícovku školaček. Podezření padá na náboženské konzervativce, kterým se nelíbí vzdělávání dívek.
Íránští představitelé opakovaně vyhrožují Trumpovi smrtí. Íránský brigádní generál Amir Ali Hadžizadeh prohlásil, že se chtějí pomstít zabití generála Kásema Solejmáního.
Íránská justice v pátek propustila vězněného disidenta, který držel hladovku proti povinnému nošení hidžábu a popravám vězňů. Ve stejný den byla propuštěna i francouzsko-íránská akademička obviněná z šíření propagandy.
Milost se týká vězňů, kteří nebyli odsouzeni kvůli špionáži pro cizí zpravodajské služby, neměli přímý kontakt se zahraničními agenty, nedopustili se úmyslně vraždy nebo ublížení na zdraví nebo neničili státní majetek.
Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla v neděli státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech.
Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla v neděli státní agentura IRNA. Jsou mezi nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.
Íránský duchovní a politický vůdce Alí Chameneí při příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979 udělil milost desítkám tisíc vězňů, uvedla v neděli státní agentura IRNA. Jsou nimi i lidé uvěznění po nedávných protestech. Někteří vězni mají podle agentury DPA test zmírněný, na jiné se vztahuje amnestie.
Bernard Phelan, šedesátník s francouzským a irským občanstvím, cestoval po Íránu jako konzultant cestovní kanceláře. V říjnu byl zatčen, na Nový rok pak zahájil hladovku, během níž se jeho zdravotní stav rapidně zhoršil.
V Evropské unii roste tlak na to, aby se hlavní opora íránského teokratického režimu dostala na seznam teroristických organizací. Dopis s tímto požadavkem podepsalo více než 100 europoslanců.
Íránské úřady zadržely novináře, který vedl rozhovory s rodinami protirežimních demonstrantů odsouzených k smrti. Mehdiho Beika, politického reportéra reformního deníku Etemad, zatkli agenti íránského ministerstva informací. Celkově už jsou zadržených žurnalistů v zemi desítky, výhrůžky médiím ale šíří Teherán i za hranice. Kvůli karikaturám nejvyššího íránského vůdce Chameneího otištěným ve francouzském satirickém magazínu Charlie Hebdo pohrozila íránská vláda
Íránský soud odsoudil k trestu smrti další tři protivládní demonstranty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na íránskou agenturu Mizán, která je napojena na tamní justici.
Íránský soud odsoudil k trestu smrti další tři protivládní demonstranty. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na íránskou agenturu Mizán, která je napojena na tamní justici.
Protesty v Íránu trvají už čtvrtý měsíc. Ačkoliv se je vládě podařilo masovým zatýkáním a brutálními zákroky proti demonstrantům omezit, úplně potlačeny nejsou. Íránská vláda teď nicméně poprvé naznačila jistý ústupek ze svých konzervativních pozic. Nejvyšší íránský vůdce Chameneí v rozhovoru s provládními aktivistkami naznačil, že by se v zemi mohla uvolnit přísná pravidla pro oblékání žen. Přijatelný by
Francouzský satirický časopis Charlie Hebdo zveřejnil na podporu íránských protestů sérii karikatur duchovního vůdce Sajjida Alího Chameneího. Tím ale redaktoři pobouřili íránské politiky, kteří obrázky považují za urážlivé a házejí vinu na celou francouzskou vládu.
Írán dnes oznámil uzavření Francouzského institutu pro výzkum v Íránu (IFRI), který sídlí v centru Teheránu. Íránské úřady tak reagují na karikatury, které ve středu zveřejnil francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a které zesměšňují íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího.
Íránský nejvyšší soud přijal odvolání protestujícího proti rozsudku smrti za údajné poškozování veřejného majetku. Vrátil jeho případ zpět k přezkoumání. Organizace na ochranu lidských práv uvedla, že na západě země vypukly další střety.
Írán je poslední dobou místo, kam se jen tak nikdo na dovolenou nevypraví. Protesty, které často končí popravou nebo ubitím jsou na denním pořádku. Lidé protestují za svobodu. K protestům se přidal také profesionální fotbalista Amir Nasr Azadani, který se postavil za práva žen. Kvůli jeho stanovisku ho po návratu z MS do rodné země čeká poprava. Hráče se zastala fotbalová unie.
Sedmadvacetiletý Mehran Sammak se měl stát obětí režimních milicí poté, co v autě zahoukal na oslavu porážky Íránu Spojenými státy v posledním zápase perské reprezentace na turnaji v Kataru.
Neteř ajatolláha Alího Chameneího je známou bojovnicí za lidská práva. Tentokrát označila íránskou vládu za „vražedný režim“ a ostatní země vyzvala, aby s Teheránem přerušily veškeré vztahy. Íránské úřady ji krátce na to zadržely.
Íránské úřady zadržely tento týden neteř duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Faríde Moradchaníová nahrála video, v němž kritizovala potlačování protestního hnutí v zemi a označila íránskou vládu za "vražedný režim, který zabíjí děti", informovala agentura AFP.
Íránské úřady zadržely tento týden neteř duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Faríde Moradchaníová nahrála video, v němž kritizovala potlačování protestního hnutí v zemi a označila íránskou vládu za „vražedný režim, který zabíjí děti“, informovala dnes agentura AFP.
Emotivní pláč v hledišti u svých příznivců vyvolali fotbalisté Íránu, když během utkání s Anglií podpořili protesty v zemi. V rámci nesouhlasu s režimem v Íránu odmítli zpívat hymnu a později připomněli rodiny zabitých demonstrantů.
Íránské střely a drony v neděli večer opět dopadly na základny íránské kurdské opozice na severu Iráku. Informovala o tom v pondělí agentura AP s odvoláním na Demokratickou stranu íránského Kurdistánu. Írán Kurdy obviňuje, že podporují protesty v zemi. Raketovou palbu potvrdily íránské revoluční gardy.
Írán se chystá předat Kremlu schémata utajené sítě společností a banek, na kterou spoléhá, aby se vyhnul sankcím a mohl obchodovat se zámořím. Úplně Írán odříznout od mezinárodního obchodu se totiž Spojeným státům nikdy nepodařilo. Rusko by tak mohlo výrazně snížit dopady sankcí hlavně na ropu a plyn. Píše o tom server Politico.
Zabitých Íránců požadujících změnu tamního represivního režimu bude pravděpodobně více. Informace je nicméně težké získat kvůli absenci internetu a tvrdé perzekuci protestujících.
Íránský útok na Saúdskou Arábii by podle jednoho ze zdrojů agentury AP mohl přijít už do 48 hodin. Spojené státy ujišťují, že jsou s Rijádem neustále v kontaktu a jsou připravené hájit své zájmy a přátele v regionu.
Saúdská Arábie poskytla Spojeným státům tajné informace o bezprostředně hrozícím íránském útoku na Saúdskoarabské království. Informovala o tom s odvoláním na nejmenované americké představitele agentura AP.
V Íránu i během víkendu pokračovaly rozsáhlé protivládní demonstrace a tisíce lidí vyšly do ulic navzdory varování velitele revolučních gard, že bezpečnostní složky protesty nekompromisně potlačí. Násilné střety se v neděli odehrály na řadě univerzit, kde policie proti studentům použila slzný plyn a střelbu, informovala agentura Reuters. Íránská agentura Tasním dnes informovala, že kvůli účasti na protestech z minulých týdnů bylo obviněno asi 1000 lidí.
Velitel íránských revolučních gard vzkázal demonstrantům, že sobota je posledním dnem nepokojů, a naznačil, že by mohl přijít ráznější zásah bezpečnostních sil. Navzdory pokusům režimu se protesty ovšem nedaří zastavit.
Na hřbitově ve městě Saqez v provincii Kurdistán, kde byla pohřbena mladá žena Mahsa Amini, která zemřela po zákroku mravnostní policie kvůli tomu, že její pokrývka hlavy neodpovídala striktnímu náboženskému standardu v zemi, se sešly tisíce lidí.
Tisíce žen i mužů se ve středu sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po 40 dnech truchlení vzpomněly na Mahsu Amíníovou, která zemřela v policejní vazbě. Úřady v rodném městě této dvaadvacetileté ženy nasadily velký počet příslušníků pořádkové policie, která podle svědka agentury Reuters do davů střílela. Podle íránské agentury ISNA se menší skupinka lidí střetla s policií, načež úřady v Sakízu a jeho okolí vypnuly internet.
Stovky žen i mužů se dnes sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po 40 dnech truchlení vzpomněly na Mahsu Amíníovou, která zemřela v policejní vazbě. Úřady v rodném městě této dvaadvacetileté ženy nasadily velký počet příslušníků pořádkové policie, uvedla agentura Reuters. Další lidé se podle svědků shromažďují i v metropoli Teherán.
Protirežimní protesty stojí život i mladé íránské dívky. Po šestnáctileté youtuberce Sarině Esmailzadeh se objevily zprávy o stejně staré zavražděné Asře Panahi, jež se měla stát obětí policejního zátahu ve škole ve městě Ardabíl.
Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v pátek řekl, že nikdo nesmí ani pomyslet na to, že by mohl rozvrátit Íránskou islámskou republiku. Oznámila to agentura Reuters. V zemi se konají měsíc protesty, které začaly kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě a postupně přerostly v demonstrace proti íránskému režimu.
Lidé ve věku pod 30 let tvoří v Íránu 60 procent populace. Pro generaci vyrostlou na sociálních sítích už stárnoucí teokratický režim ztratil veškerou legitimitu.
„Heslo „Ženy, život, svoboda“ ve zkratce vyjadřuje všechny naše požadavky. Protože nám je ale tento režim nedokáže splnit, soustředí se další slogany už na jeho změnu,“ řekla Seznam Zprávám účastnice protestů v Teheránu.
Íránskou státní televizi v sobotu večer zřejmě napadli hackeři, kteří přerušili vysílání zpravodajství, aby vyjádřili protest proti vůdci země. Na obrazovce se objevila maska, obraz duchovního vůdce Alího Chameneího a kolem něj plameny a další záběry. Předtím při nových nepokojích vyvolaných smrtí Mahsy Amíníové byli při střetech protestujících s bezpečnostními složkami zastřeleni nejméně tři lidé, uvedl server televize BBC. Protesty pokračují podle agentury Reuters po celém Íránu i v neděli.
Íránskou státní televizi v sobotu večer napadli hackeři, kteří přerušili vysílání zpravodajství, aby vyjádřili protest proti vůdci země. Na obrazovce se objevila maska, obraz duchovního vůdce Alího Chameneího a kolem něj plameny a další záběry. Předtím při nových nepokojích vyvolaných smrtí Mahsy Amíníové byli při střetech protestujících s bezpečnostními složkami zastřeleni nejméně tři lidé, uvedl server televize BBC. Protesty pokračují podle agentury Reuters po celém Íránu i v neděli.
K přerušení vysílání došlo v sobotu kolem 18 hodiny lokálního času. Místo běžného vysílání se tak na obrazovce objevil duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí s terčem na hlavě a obklopený plameny.
Studentky univerzity v Teheránu volaly na prezidenta Ebráhína Raísího, který v sobotu univerzitu navštívil, aby zmizel . Informovala o tom agentura Reuters. V Íránu pokračovaly protesty, jež začaly v září kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě.
Studentky univerzity v Teheránu volaly na prezidenta Ebráhíma Raísího, který v sobotu univerzitu navštívil, aby zmizel. V Íránu pokračují protesty, jež začaly v září kvůli úmrtí mladé Íránky v policejní vazbě.
Už tři týdny trvají protesty v Íránu, které vyvolala smrt 22leté Mahsy Amíníové v policejní vazbě. V desítkách měst ženy včetně studentek na protest začaly pálit své hidžáby, kterými si mají podle pravidel islámské republiky pokrývat hlavy. Studentky napříč celou zemí pak na protest pózují ve třídách prostovlasé.
Íránské bezpečnostní složky ukradly tělo 16leté demonstrantky Níky Šákaramíové a pohřbily ji v jiné vesnici. Perské redakci BBC to řekl zdroj blízký dívčině rodině. Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny ale zemřela kvůli policejní brutalitě.
K protivládním protestům, jež se rozhořely v Íránu po smrti mladé ženy, kterou zatkla mravnostní policie za porušení zákona o nošení hidžábu, se připojily také školačky. Náctileté dívky si na videích, jejichž pravost ověřil zpravodajský web BBC, při protestech na školních dvorech i v ulicích sundávají hidžáby, mávají s nimi a skandují hesla namířená proti náboženskému zřízení.