Zavřít
TSMC

TSMC

Nejnovější články na Seznamu na téma TSMC
  • Cnews

    Intel ukázal plán budoucích procesorů. V roce 2025 přijde Panther Lake s 1,8nm technologií

    Před 18 hodinami
    Na akci Intel InnovatiOn Intel udělal symbolický „krok do budoucnosti“, když odhalil procesory Meteor Lake, poprvé obsahující outsourcovaný křemík vyráběný u TSMC a pokročilou čipletovou stavbu s 3D technologií Foveros. Meteor Lake vyjde na konci roku, Intel ale také zveřejnil roadmapu procesorů pro PC a notebooky, ukazující, co bude následovat po něm. Na roky 2024 a 2025 se chystají hned tři nové generace či rodiny „jezerních“ procesorů. Pokud vám to v ostatním chaosu uniklo, Intel potvrdil termín, kdy se procesory Meteor Lake, respektive notebooky s nimi začnou prodávat – nastane to netypicky až před koncem roku 2023 (14. 12.), nicméně ještě letos. Stihnout termín do konce roku byl určitě cíl, který se Intel snažil splnit ze všech sil. Kvůli reputaci, ale také v tom asi hraje roli to, že příští rok už zase má přijít nová generace. Nebo možná dokonce dvě generace. Intel potvrdil, že v roce 2024 vydá procesory vyráběné již jeho 2nm procesem (Intel 20A).
     Komentáře
  • Cnews

    Začíná nová éra Intelu? 4nm procesory Meteor Lake odhaleny, nová architektura a množství inovací

    Před 1 dnem
    Meteor Lake je první procesor Intelu vyráběný jeho vlastním 4nm procesem, což je důležitý milník. Paradoxně je to současně i první procesor Intelu vyráběný u TSMC, protože řada jeho součástí je takto outsourcovaná – i to je milník.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Čínské společnosti musí začít používat domácí čipy, aby mohly zmenšit mezeru vůči konkurenci

    Před 4 dny
    Čína nikdy neoplývala nějakou velkou čipovou základnou. Spoléhala se spíše na zahraniční společnosti, jako je TSMC, což se nakonec ukázalo jako chyba. Spojené státy uvalily na Čínu sankce a ta byla zcela bezbranná. I proto začal Huawei pumpovat peníze do největšího výrobce čipů v Číně - SMIC. To přineslo své ovoce, a tak má čínský gigant nyní domácí čip, na který se nepoužily americké technologie.
     Komentáře
  • CHIP

    Rusko se pokusí za 30 miliard rublů vyrábět vlastní procesory založené na technologiích z počátku století

    Před 5 dny
    Státní korporace Rostec zvažuje možnost zahájit v Rusku vlastní výrobu procesorů na základě domácí technologie. Podle listu Kommersant stojí za tímto projektem Jevgenij Babajan, poradce zástupce generálního ředitele Rostecu, a jeho otec Boris Babajan, který vedl vývoj sovětského systému protiraketové obrany.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Tajemství prozrazeno: známe kapacity baterií i RAM v nových iPhonech

    Před 5 dny
    V uplynulém týdnu Apple představil novou generaci iPhonů se spoustou vylepšení. Základní modely v mnoha oblastech srovnaly krok s loňskými „pročky“, letošní vrcholné iPhony 15 Pro jim ale zase uskočily – obdržely nový čipset Apple A17 Pro, titanové tělo, programovatelné tlačítko a lepší fotoaparáty. Apple tradičně zatajil kapacity RAM a akumulátorů, ovšem jejich hodnoty se na internet dostaly dříve, než se nové iPhony začaly prodávat.
     Komentáře
  • Cnews

    Apple A17 Pro unikl v Geekbenchi: Takt je až 3,8 GHz. 3nm proces problém není, architektura ano?

    Před 7 dny
    Máme první uniklý benchmark procesoru A17 Pro a dost se tím mění otazníky okolo prvního 3nm SOC Applu. Místo aby IPC bylo vysoké a takty nízké, to spíš vypadá na přesný opak.
     Komentáře
  • Indian

    Apple dělá z iPhonů seriózní zařízení pro hraní AAA her

    Před 8 dny
    Věřte nebo ne, špičkové mobilní telefony se tak trochu připojují k handheldům. Na novém iPhonu 15 Pro/Pro Max si půjde zahrát Resident Evil 4 a další AAA tituly, a to dokonce ve slušné kvalitě.
     Komentáře
  • Newstream

    Globální centrum mikroskopů v Brně může ještě posílit. I díky čipům, říká exšéf Tescanu

    Před 9 dny
    Nejvýraznější český podnikatel v oboru elektronových mikroskopů Jaroslav Klíma společně se svými společníky prodal firmu Tescan americkému fondu Carlyle. V rozhovoru pro Export.cz ale odmítá, že by to signalizovalo úpadek Brna jako významného globálního centra, v němž se vyrábí každý třetí elektronový mikroskop na světě. Role moravské metropole může naopak ještě posílit, zvláště kdyby tam tchajwanská společnost TSMC vybudovala vývojové centrum pro polovodičové čipy. Česko její čipovou fabriku nezíská, ale ve hře je toho pořád hodně.
     Komentáře
  • Cnews

    Apple A17 Pro je zklamání. První 3nm čip, konečně nové, ještě širší jádro i GPU. Ale výkon nikde?

    Před 9 dny
    Nová generace procesorů Apple je tu: A17 Pro je první čip s novou 3nm generací křemíkového procesu a po třech letech má konečně nové, ještě širší jádro. A dokonce i nové GPU. Jenže nárůsty výkonu, které Apple oznámil, vůbec neodpovídají tomu, jaký skok toto mělo přinést.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Nový MediaTek Dimensity 9300 má problém s přehříváním

    Před 9 dny
    V minulosti si MediaTek vytvořil špatnou pověst, a to když se smartphony s jeho čipy zadrhávaly a hodně se přehřívaly. Poslední dva roky se však situace začíná měnit. MediaTek začíná dýchat na krk Qualcommu s tím, že se obě společnosti předhání v tom, která představí lepší procesor.
     Komentáře
  • Lupa

    Odstartovala aliance nejvyspělejších čipových regionů v Evropě, součástí jsou Brno a Rožnov

    Před 10 dny
    Před pár dny oficiálně zahájila činnost evropská aliance polovodičových regionů neboli European Semiconductor Regions Alliance (ESRA). Jde o uskupení nejpokročilejších oblastí starého kontinentu v tomto oboru. Připojil se i Jihomoravský kraj s účastí Rožnova pod Radhoštěm ze Zlínského kraje. ESRA byla iniciována německou spolkovou zemí Sasko, kde mimo jiné fungují čipové továrny firem jako Bosch, Infineon, Globalfoundries a brzy také Intel a TSMC. Cílem regionů je spojit se a mít silnější…
     Komentáře
  • Cnews

    Bude ARM vyrábět vlastní čipy? Místo licencování Qualcommu a dalším jim bude konkurovat

    Před 10 dny
    ARM nyní přistupuje k tzv. IPO, tedy vstupu na burzu, kvůli čemuž se snaží zlepšit své tržby a výdělky, patrně i za cenu zhoršení vztahů s klienty. Tato změna v ARMu by mohla jít ještě dál, než je soudní spor s Qualcommem. ARM se prý chce pustit přímo do výroby čipů, čímž by obešel klienty-prostředníky, skrze jejichž čipy byly jeho architektury dosud k dostání. Pro ekosystém architektury ARM by to mohl být extrémní obrat. Problém ARMu, který plán vstoupit na burzu dost obnažil, spočítá v tom, že ač jsou jeho technologie kriticky důležitým základem ohromného trhu mobilních procesorů, embedded čipů a dalších na nich založených produktů, samotná firma ARM Holdings z toho má celkem malé příjmy, jelikož jen licencuje návrh architektury nebo instrukční sady za částky v řádu centů na jeden kus čipu. Její tržby jsou o řád i dva menší než třeba Qualcommu nebo Applu, někde na úrovni stovek milionů dolarů za kvartál. Jedno z řešení by bylo, kdyby se ARM chopil větší role a vyráběl celé čipy, které se prodávají za mnohem větší ceny.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    První čip společnosti MediaTek na 3nm procesu TSMC byl odhalen

    Před 14 dny
    Společnosti MediaTek a TSMC nedávno učinily průlomové oznámení. Společnost MediaTek, renomovaný technologický hráč, představila svůj první čip zkonstruovaný pomocí špičkové 3nm technologie společnosti TSMC. Tento čip je určen pro vlajkovou loď společnosti MediaTek, systém na čipu (SoC) Dimensity.
     Komentáře
  • Cnews

    Huawei je přes sankce zpět ve hře s mobilním procesory, má vlastní 7nm proces i ARM jádro s SMT

    Před 15 dny
    Jedním z důsledků amerických sankcí na čínský koncern Huawei bylo, že firma musela víceméně přerušit linii svých mobilních SoC Kirin, které předtím používala v highendových telefonech a ve své době směle konkurovaly nejvýkonnějším čipům Qualcommu. Huawei se ale povedlo nahradit jak IP licencované od ARMu, tak pokročilý výrobní proces, ke kterému ztratila přístup, a její nový SoC Kirin 9000s může být překvapivě konkurenceschopný. Domácí čínský 7nm proces. Nebo 5nm? Huawei má opět svůj vlastní highendový mobilní procesor v novém telefonu Mate 60 Pro, později by snad měl být i v telefonu Mate 60. Tento čip, označený Kirin 9000s je docela překvapivý. Zdá se totiž, že je přes sankce vyráběný 7nm výrobním procesem. Tedy stále hodně moderní technologií, byť mezitím už se lídři trhu přesunuli na 5nm / 4nm stupeň a v následujících měsících se začnou (nejdříve u Apple) objevovat 3nm čipy, které už budou o dvě generace dál. Huawei údajně používá 7nm proces čínské továrny SMIC, což by bylo významné, protože by to doložilo, že je schopná tuto pokročilou technologii poskytnou a vyrobit s ní komplexní logické obvody, jakými jsou mobilní SoC. Sice pak nemusí být schopná dosáhnout tak vysokých frekvencí jako TSMC nebo Intel (a je možné, že má horší výtěžnost), ale znamená to, že na tomto 7nm procesu již dovede vyrobit v podstatě cokoliv. Tip: Čína už má vlastní 7nm proces. Podle analýzy čipu ho ale mohla okopírovat od TSMC SMIC by pro Kirin 9000s údajně měl používat vylepšený proces, který je evolucí úplně prvního 7nm designu a je označený „n+2“. V některých médiích se dokonce hovoří o 5nm procesu či o technologii „5nm třídy“, což ale asi jde příliš daleko. Je sice možné, že SMIC tak technologii bude marketingově označovat, ale proces není založen na EUV expozici, mělo by jít o výrobu stále založenou na klasickém 193nm ultrafialovém světle („DUV“) a zřejmě se výrazně spoléhající na vícenásobnou expozici. Parametrům třeba 5nm procesu TSMC se asi SMIC nebude schopné touto cestou až tak přiblížit. Sídlo firmy SMIC Autor: SMIC Vlastní architektury SoC Kirin 9000s bude současně hodně zajímavý i architektonicky. Předchozí Kiriny měly jak integrované GPU, tak použitá jádra CPU licencovaná od ARMu, takže se v nich nelišila třeba od produktů MediaTeku. V tomto případě ale možná opravdu došlo k tomu, že tlak sankcí přinutil Huawei / HiSilicon být kreativní. Firma údajně vyvinula jak své vlastní CPU architektury podporující instrukční sadu ARMv8a, tak i vlastní GPU. To je velmi komplikovaný úkol a je možné, že v první generaci to nedopadne úplně skvěle, ale minimálně má firma základ, na kterém může dál zlepšovat a na rozdíl od třeba onoho MediaTeku může v případě úspěchu získat kvalitnější „IP“, než nabízí ARM. A získat tak proti konkurentům výhodu. Kirin 9000s je osmijádro klasického střihu big.LITTLE s 4+4 jádry. Čtyři jádra jsou malá energeticky efektivní a jejich architektura se jmenuje TaiShan, běží na taktu maximálně 1,53 GHz. Označení TaiShan nesla starší CPU Huawei určená pro servery (což ale neznamená, že byla nějak silně výkonná), je ale otázka, zda to není jen shoda náhod. Malé energeticky efektivní jádro by teoreticky mohlo být nějakým derivátem vzniklým z této serverové linie, nebo tak může být pojmenované proto, že na něm pracoval stejný tým. ARM s SMT Dále má Kirin 9000s čtyři výkonná jádra, která ale nejsou zcela homogenní. Tři mají roli prostředních jader optimalizovaných zejména na mnohovláknový výkon (skrze použití nižších frekvencí, tato jádra běží na taktech do 2,15 GHz), čtvrté „prime“ jádro má naopak napálenou co nejvyšší možnou frekvenci pro jendovláknové aplikace – běží až na 2,62 GHz. Tato jádra ale asi mají stejnou mikroarchitektu
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Přinášíme podrobnější pohled na čipovou sadu Huawei Kirin 9000S

    Před 15 dny
    Oznámení telefonu Huawei Mate 60 Pro překvapilo celý svět. Přišlo v podstatě odnikud. Zařízení bylo jednoduše uvedeno na oficiálních webových stránkách a v internetovém obchodě společnosti Huawei. Nedošlo k žádnému představení, na což nejsme u produktů Huawei zvyklí. Nejzajímavější na oznámení je však procesor Huawei Kirin 9000S.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Zpátky do minulosti? Nový čip od Huawei je postaven na několik let staré technologii

    Před 16 dny
    Huawei má dlouhodobé problémy s čipy. V minulosti měl svou vlastní společnost HiSilicon, která se na výrobě čipů významně podílela. Bohužel to v roce 2021 skončilo poté, co na čínskou společnost byly uvaleny sankce.
     Komentáře
  • Newstream

    Intel se dere zpět na výsluní. Konkurence mu může ještě slušně zavařit

    Před 17 dny
    Pat Gelsinger, šéf amerického Intelu, před dvěma lety nastartoval obnovu zašlé slávy tohoto výrobce čipů. A nyní jdou vidět první výsledky. Intel se dere zpět na výsluní, konkurence mu to ale nijak neulehčuje. Cíle jsou dané a úsilí Intelu maximální, teď už se jen poprat s řadou technický problémů.
     Komentáře
  • SMARTmania

    iPhone 15 Pro se bude pyšnit exkluzivním čipsetem. Konkurence si musí vystačit se starší technologií

    Před 17 dny
    Už jen týden nás dělí od představení letošních iPhonů. Podle zákulisních informací se opět dočkáme čtyř modelů, které přinesou spoustu mezigeneračních vylepšení. Základní iPhony 15 a 15 Plus se mohou těšit na část výbavy z loňských „proček“, jako jsou displeje s ostrůvkovým výřezem, hlavní 48Mpx fotoaparát nebo čipset A16 Bionic. Letošní „pročka“ si zase polepší v titanovém těle, opravitelnější konstrukci, programovatelném tlačítku a čipsetu A17 Bionic, který má být v jedné oblasti unikátní.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Huawei mlží. Společnost stále drží všechny informace o výrobním procesu nového čipu v tajnosti

    Před 17 dny
    Série Huawei Mate 60 je vybavena nejnovějším čipsetem Kirin. Už nyní je zřejmé, že společnost údajně plánuje do budoucna další zařízení s tímto novým procesorem. Existují však náznaky, že Huawei pravděpodobně technologii výroby procesoru Kirin udrží v tajnosti.
     Komentáře
  • PCtuning

    Palit GeForce RTX 4060 Ti Dual 8GB: nejlevnější model u nás v testu

    Před 22 dny
    GeForce RTX 4060 Ti od Palitu a Gainwardu mají u nás už od uvedení cenovku několik stovek pod doporučenou cenou a jde tak o nejlevnější modely z řady RTX 4060 Ti. Přesto nabízejí výborné provozní vlastnosti.
     Komentáře
  • Cnews

    Ruský výrobce procesorů Baikal krachuje. Majetek a duševní vlastnictví má cenu jen 5 milionů $

    Před 22 dny
    V předešlých letech jsme vícekrát psali o firmě Baikal Electronics, která byla ruským pokusem o vyvinutí vlastních procesorů, s nimiž by pak mohly být stavěné technologicky nezávislé a z pohledu Ruska bezpečné počítače a servery. Tyto plány ale dost možná dospěly k neslavnému konci, protože mateřská firma krachuje.
     Komentáře
  • Český Mac

    Intel a další mají smůlu. Apple vykoupil všechny 3nm čipy, které dokáže TSMC vyrobit

    Před 23 dny
    Apple koupil od TSMC všechny 3nm čipy, které dokáže vyrobit Nová technologie přinese zásadní vylepšení z hlediska spotřeby Na Intel a další společnosti zřejmě nic nezbude Všechny aktuální generace Maců spojuje jedna zásadní vlastnost.
     Komentáře
  • Garáž

    Volkswagen má plán, jak skoncovat s nedostatkem čipů. Snad nepřišel s křížkem po funuse…

    Před 25 dny
    Německý výrobce automobilů Volkswagen začal strategicky důležité čipy, u kterých se obává globálního nedostatku, nakupovat přímo od deseti výrobců, včetně firem NXP Semiconductors, Infineon Technologies a Renesas Electronics.
     Komentáře
  • Lupa

    Vlak pomalu odjíždí. Pokud Česko chce čipy, musí zabrat, říká muž, který vyjednal evropský Chips Act

    Před 25 dny
    Jan Němec během českého předsednictví v Radě EU vyjednal klíčový Chips Act pro podporu výroby čipů. V rozhovoru popisuje své zkušenosti. Strukturami Evropské unie letos úspěšně prošel Chips Act neboli zákon o čipech. Na starém kontinentu má zmobilizovat investice ve výši 43 miliard eur a posílit zdejší pozici v polovodičové výrobě a na to navázaných službách. První výsledky už vidíme, například TSMC a Intel investují desítky miliard eur v Německu.
     Komentáře
  • Novinky

    Volkswagen začal strategicky důležité čipy nakupovat přímo u výrobců

    Před 29 dny
    Německý výrobce automobilů Volkswagen začal strategicky důležité čipy, u kterých se obává globálního nedostatku, nakupovat přímo od deseti výrobců, včetně firem NXP Semiconductors, Infineon Technologies a Renesas Electronics. Uvedli to podle agentury Reuters představitelé Volkswagenu.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Opadl zájem o technologie? TSMC se náhle rozhodlo snížit ceny

    Před 29 dny
    Dnešní doba je zajímavým místem, kdy téměř všechny technologie jsou poháněny pomocí čipů. Nalezneme je v telefonech, hodinkách, tabletech, autech a další spotřební elektronice. Tak, aby vše perfektně fungovalo, musí být v každém zařízení nějaký ten čip, který se stará o spolehlivý chod celého zařízení. I proto ceny procesorů jdou neustále nahoru. Nedávno však všechny překvapilo náhlé snížení cen tchajwanského giganta. Pojďme se na celý případ podívat.
     Komentáře
  • Cnews

    Čára přes rozpočet pro Intel. Spojení s Tower Semiconductor je mrtvé, vzpříčila se proti němu Čína

    Před 1 měsícem
    Překvapivá zpráva přišla minulý týden od Intelu. Ten loni oznámil akvizici izraelské firmy Tower Semiconductor, která je jedním z relativně menších podniků poskytujících zakázkové služby pro firmy bez vlastních továren – tedy poskytovatelů foundry služeb. Intel chtěl spojením s Towerem získat existující klienty a pozice na tomto trhu, ale toto spojení narazilo.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Qualcomm si pro nás připravil dražší procesor, než jsme čekali. Jeho cena může rapidně zdražit smartphony

    Před 1 měsícem
    Qualcomm je jedním z lídrů trhu s polovodiči. On sám je synonymem pro inovace v technologickém průmyslu. Samotná společnost sídlí v San Diegu s tím, že je známá především pro její procesory Snapdragon. Ty v dnešní době používá drtivá většina výrobců mobilních telefonů.
     Komentáře
  • PCtuning

    Test Asus ProArt GeForce RTX 4080 OC Ed. 16GB: Může stačit i 2,5 slotu!

    Před 1 měsícem
    U GeForce RTX 4080 pojali výrobci chladiče velkoryse, pro většinu musíte ve skříni vyhradit až čtyři sloty. AMD to využilo i při uvedení RX 7900 XTX a představilo referenční karty, které lze na rozdíl od RTX 4080 osadit prakticky kamkoliv. Nedávno uvedená Asus ProArt RTX 4080 už ale nabízí díky nižšímu chladiči totéž.
     Komentáře
  • Lupa

    Čína v Česku loví čipové odborníky, české mikroskopy v TSMC či Applu, Rusko stále chce vlastní 5G

    Před 1 měsícem
    Komedie kolem stavby továrny TSMC v USA. Americké sankce vůči Číně poškodily Intel. První akvizice OpenAI a další investice pro Anthropic. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
     Komentáře
  • Newstream

    Intel dojel na postoj Pekingu. Ruší plán na stamiliardovou akvizici

    Před 1 měsícem
    Americká společnost Intel ukončila plány na převzetí izraelského smluvního výrobce čipů Tower Semiconductor za 5,4 miliardy dolarů (119 miliard korun). Nepodařilo se jí totiž včas získat souhlas regulačních orgánů s transakcí. Intel to uvádí v prohlášení.
     Komentáře
  • Novinky

    Intel zrušil plánované převzetí izraelského výrobce čipů Tower Semiconductor

    Před 1 měsícem
    Americká společnost Intel ukončila plány na převzetí izraelského smluvního výrobce čipů Tower Semiconductor za 5,4 miliardy USD (119 miliard Kč). Nepodařilo se jí totiž včas získat souhlas regulačních orgánů s transakcí.
     Komentáře
  • Novinky

    Nedostatek čipů v Německu potrvá ještě roky, zní z Audi

    Před 1 měsícem
    Nedostatek čipů v německém automobilovém průmyslu bude trvat ještě roky, a to navzdory plánům výrobců polovodičů na výstavbu továren v Německu. V rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine to uvedla členka představenstva Audi Renate Vachenauerová, která má na starosti nákupní aktivity.
     Komentáře
  • Cnews

    Lepší výkon ve hrách s next-gen procesory Intel? Arrow Lake má jádra se zvětšenou L2 cache

    Před 1 měsícem
    Intel letos vydá refresh procesorů Raptor Lake pro desktopový socket LGA 1700, ale po něm už bude řada na nové generaci procesorů a nové platformě LGA 1851.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    MediaTek Dimensity 9300 si klade za cíl překonat čip Apple A17

    Před 1 měsícem
    Na trhu s procesory do mobilů bojují tři velikáni - Qualcomm, MediaTek a Apple. Zatímco v minulosti to byl spíše boj Applu a Qualcommu, tak se toho poměrně dost za poslední rok změnilo a MediaTek začal vystrkovat růžky. A nejenom, že je začal vystrkovat, on se totiž objevil i v některých vlajkových řadách telefonů.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Německá vláda schválila rozpočet pro klimatický a transformační fond o objemu 212 mld. eur

    Před 1 měsícem
    Jak informuje portál Euractiv, německá vláda schválila ve středu 9. srpna obří rozpočet pro svůj vlajkový klimatický a transformační fond (KTF). Fond o objemu 212 miliard EUR má podpořit mezi roky 2024 a 2027 projekty v oblasti modernizace budov, dekarbonizace průmyslu, rozvoje obnovitelných zdrojů a dalších.
     Komentáře
  • Deník

    Německo jako čipová velmoc. Na dohled od českých hranic vyroste obří továrna

    Před 1 měsícem
    Obří krize s nedostatkem čipů by se v budoucnu již neměly opakovat. Nedaleko Drážďan má totiž vyrůst za deset miliard eur, tedy asi 242 miliard korun, obří továrna na čipy. Postavit ji tam chce tchajwanská firma TSMC, která je největším světovým výrobcem polovodičů.
     Komentáře
  • Peak

    Továrna na čipy u Drážďan, inflace v ČR už pod devíti procenty nebo italské nečekané zdanění bank aneb souhrn 32. týdne 2023

    Před 1 měsícem
    ČEZu o třetinu klesl zisk; pololetní zisky největších bank v ČR nižší; dánský Novo Nordisk nejhodnotnější v Evropě; bankovní asociace čeká hranu recese; nejcennějším značkám vládnou technoobři; cenové stropy na energie letos skončí; PPF Biotech vloží aktiva k Francouzům; USA zakázaly technologické investice v Číně; ČEZ má zálusk na GasNet; Čína nečekaně v deflaci; Rusko rozjede digitální rubl; hypoteční sazby dál klesají; Virgin Galactic poprvé v kosmu s turisty a další záplava výsledků.
     Komentáře
  • Newstream

    Boj o gallium a germanium. Co nové čínské restrikce znamenají pro svět?

    Před 1 měsícem
    Čína začala zhruba před měsícem omezovat vývoz dvou klíčových materiálů pro polovodičový průmysl s tím, jak přituhuje válka o čipy mezi Pekingem a Spojenými státy, napsal server BBC. Pro export gallia a germania, kovů používaných při výrobě počítačových čipů i vojenského vybavení, z druhé největší ekonomiky světa je na základě nových čínských omezení zapotřebí zvláštních licencí. Čína tak zareagovala na krok Washingtonu, který se pokusil omezit přístup Pekingu k vyspělé technologii pro výrobu mikroprocesorů.
     Komentáře
  • Lupa

    Fujitsu v ČR ukončuje prodej PC, Česko bude těžit z továrny TSMC v Drážďanech, nový font Microsoftu

    Před 1 měsícem
    AWS zpoplatní IPv4. Huawei v Česku stabilizovalo tržby. USA zakazují technologické investice v Číně. Blíží se vstup ARMu na burzu. Zprávy z IT, každý pátek na Lupě. Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa IT. Co se událo v tomto týdnu?
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Qualcomm bude zase o něco závislejší na Samsungu a TSMC

    Před 1 měsícem
    Polovodičový průmysl je v dnešní době důležitější, než kdy dřív. Neustále se rozvíjí, a tak různé technologické společnosti mají neukojitelnou potřebu v tom, aby byl jejich čip ten nejlepší. V rámci mobilních telefonů proti sobě bojují především čipy Exynos od Samsungu, Snapdragon od Qualcommu a Bionic od Applu.
     Komentáře
  • Neovlivní

    Proč Tchaj-wan postaví továrnu v Drážďanech, a ne v Česku

    Před 1 měsícem
    Na ocenění principiální protičínské politiky se v byznysu nehraje. Továrna na čipy je po výrobních linkách na respirátory už druhým důkazem. Česká republika tahá na poli diplomacie za Evropu horké kaštany z ohně a utužuje vztahy s Tchaj-wanem, když ale dojde na byznys, je na druhé koleji. Popsali jsme to v případě pěti linek na výrobu respirátorů, které původně měly být darovány České republice během covidové pandemie. Nakonec z ní zbyla jedna a tvrdě zaplacená. Text ZDE. Ocenění principiální protičínské politiky se nejnověji nekoná v případě továrny na čipy, kterou v Evropě hodlá postavit absolutní lídr polovodičů, tchajwanská společnost TSMC….
     Komentáře
  • Cnews

    Konec topení u PCIe 5.0 SSD. Výkonný řadič Silicon Motion SM2508 má spotřebu jen 3,5 W

    Před 1 měsícem
    Nový řadič od Silicon Motion má výrazně nižší spotřebu při stejném, nebo lepším výkonu než dnešní Phisony E26, takže problém přehřívajících se SSD s rozhraním PCI Express 5.0 ×4 by rázem mohl zmizet.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Vše, co víme o iPhonu 15: nejvybavenější model možná změní jméno

    Před 1 měsícem
    Už za měsíc Apple představí novou generaci iPhonů. I když se zpočátku mohlo zdát, že letos přijdou pouze drobná mezigenerační vylepšení, poslední úniky naznačují příchod poměrně slušné porce upgradů. V tomto týdnu se navíc objevily další dílky do skládačky, díky nimž letošní jablíčka získávají ještě konkrétnější obrysy.
     Komentáře
  • Jakub Janda
    naSeznam Médium

    Tchaj-wan a čipy: Česká výhra u Drážďan

    Před 1 měsícem
    Včera bylo oficiálně oznámeno očekávané rozhodnutí, že světový lídr výroby čipů TSMC postaví svou první evropskou fabriku v Drážďanech. Kromě domácího Tchaj-wanu staví také v Japonsku a v Arizoně.
     Komentáře
  • Cnews

    Lídr polovodičů jde do Evropy. TSMC postaví továrnu na čipy v Německu, investice je potvrzená

    Před 1 měsícem
    Na jaře se objevily první zprávy o tom, že po Intelu už také TSMC jedná o možnosti postavit továrnu v EU na evropském kontinentu. Byla by to první evropská továrna tchajwanského podniku, který se v několika posledních letech vypracoval na pozici neoddiskutovatelné technologické jedničky ve výrobě čipů. A tato možnost se naplnila, TSMC spolu s partnery oficiálně oznámila investici v Německu, jejíž výše má překročit 10 miliard eur. TSMC má továrnu postavit v Německu, a to v Drážďanech. Tato lokalita ve spolkové zemi Sasko byla místem polovodičové výroby už před rokem 1989 a působí zde i GlobalFoundries (a dříve AMD), je zde tedy pro továrnu vhodná základna.
     Komentáře
  • Echo24

    Opozice šije do Vystrčila a Pekarové, Tchajwanci staví továrnu na čipy v Německu

    Před 1 měsícem
    Předsedové obou komor Parlamentu Markéta Pekarová Adamová a Miloš Vystrčil schytávají kritiku nejen z opozičních řad kvůli údajné nesmyslnosti jejich návštěv Tchaj-wanu. Způsobila to včerejší zpráva o plánované výstavbě první evropské továrny tchajwanského výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) v Drážďanech. Podle poslance hnutí ANO Patrika Nachera je to vytržení vládních politiků ze snění.
     Komentáře
  • CHIP

    TSMC a spol. postaví továrnu na čipy v Drážďanech

    Před 1 měsícem
    Společnosti TSMC, Bosch, Infineon a NXP založily společný podnik European Semiconductor Manufacturing Company (ESMC), který přinese pokročilou výrobu polovodičů do Evropy. Továrna na 300mm wafery by měla zajistit potřeby rychle rostoucího automobilového a průmyslového odvětví.
     Komentáře
  • Echo24

    Německo mohutně investuje do čipů. U Drážďan vznikne továrna za 10 miliard eur

    Před 1 měsícem
    Německo snahu o dohnání Asie a USA ve výrobě čipů bere vážně. Na pobídky zareagoval tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), který hodlá v Drážďanech postavit svou první evropskou továrnu. Firma v úterý oznámila, že do závodu investuje společně s podniky Bosch, Infineon a NXP 10 miliard eur (zhruba 242 miliard Kč). Polovinu investice pokryjí pobídky, které Německo polovodičovým firmám nabízí. Bude se jednat o teprve druhou továrnu firmy mimo Asii.
     Komentáře
  • ByznysDeník

    Tchajwanský výrobce čipů TSMC se rozhodl postavit továrnu nedaleko Drážďan. Čipový průmysl je považován za pilíř tchajwanské národní bezpečnosti

    Před 1 měsícem
    Tchajwanská společnost TSMC staví v Drážďanech novou továrnu na polovodiče. Správní rada schválila investici ve výši deseti miliard eur (přes 246 miliard Kč), oznámila TSMC. Továrna bude postavena společně se společnostmi Bosch, Infineon a NXP, uvedl deník Zeit a webový portál Cash.
     Komentáře
  • fDrive

    TSMC, Bosch a Infineon chystají obří továrnu na polovodiče v Německu

    Před 1 měsícem
    Projekt má zabránit opakování čipové krize, která těžce zasáhla hlavně evropské výrobce. Počítá se s německou dotací ve výši až 50 % celkových nákladů. Vzniknout má kousek od českých hranic.
     Komentáře
  • Newstream

    Válka s Čínou o čipy. První evropská továrna na polovodiče vyroste v Drážďanech. Za štědré podpory Berlína

    Před 1 měsícem
    Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) hodlá v Německu postavit svou první evropskou továrnu. Firma oznámila, že do závodu v Drážďanech plánuje investovat společně s podniky Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investic by podle TSMC měla přesáhnout deset miliard eur (zhruba 242 miliard korun). Podle agentury DPA asi polovinu investičních nákladů pokryjí v rámci státních subvencí peníze německých daňových poplatníků.
     Komentáře
  • České noviny

    Tchajwanská TSMC chce postavit v Německu svou první evropskou továrnu na čipy

    Před 1 měsícem
    Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC) hodlá v Německu postavit svou první evropskou továrnu. Firma dnes oznámila, že do závodu v Drážďanech plánuje investovat společně s podniky Bosch, Infineon a NXP. Celková hodnota investic by podle TSMC měla přesáhnout deset miliard eur (zhruba 242 miliard Kč). Podle agentury DPA asi polovinu investičních nákladů pokryjí v rámci státních subvencí peníze německých daňových poplatníků.
     Komentáře
  • Novinky

    Trh s čipy se potápí, Intel se přesto vyhoupl ze ztráty do zisku

    Před 1 měsícem
    Klesající poptávka po čipech sráží výrobce na kolena. Velkým hráčům na trhu klesají příjmy a logicky i zisky v některých příkladech klidě i o miliardy. Intelu se přesto podařilo ve druhém čtvrtletí vyhoupnout ze ztráty do zisku. Tím překvapil analytiky, jak upozornil server CNBC.
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Huawei už nejspíše dokáže vyrábět čipy Kirin ve velkém, plánuje je nasadit

    Před 1 měsícem
    Huawei a Honor kdysi nepoužívaly žádné jiné čipy než Kirin. Pro Huawei tyto čipy vyrábělo TSMC, které s tím bohužel přestalo poté, co USA uvalily sankce. Od té doby se toho hodně změnilo. V Číně můžete sehnat nějaké telefony s čipy Kirin 710A, ale těch je velmi málo, a ještě ke všemu jsou už docela zastaralé. Už v minulosti některé úniky tvrdily, že se čipy Kirin vrátí, ale až nyní to vypadá konečně na něco konkrétního.
     Komentáře
  • ByznysDeník

    Německo plánuje investici do produkce čipů. Jedná se o částku přibližně 20 miliard eur

    Před 1 měsícem
    Německo plánuje v příštích letech investovat do polovodičového průmyslu přibližně 20 miliard eur (přes 481 miliard Kč), uvedlo v úterý ministerstvo hospodářství v souvislosti s rostoucím znepokojením nad nestabilitou dodavatelského řetězce a závislostí na Jižní Koreji a Tchaj-wanu, uvedl portál Market Screener.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Apple chystá nové počítače s procesorem M3. Tyto modely dorazí letos

    Před 1 měsícem
    Apple na nedávné vývojářské konferenci WWDC omladil své počítačové portfolio – do Macu Pro a Macu Studio nasadil nové procesory, a také odhalil zbrusu nový 15″ MacBook Air. Po třech letech se u všech počítačů podařilo dokonat úplný přechod na procesorovou platformu Apple Silicon, v příštích letech tak lze počítat spíše s drobnějšími mezigeneračními upgrady stávajících modelů. Dočkáme se některých ještě letos?
     Komentáře
  • Svět Huawei

    Akcie společnosti TSMC klesly o 3,3 %, protože výhled tržeb nevypadá dobře

    Před 1 měsícem
    Agentura Reuters 21. července oznámila, že akcie tchajwanské společnosti TSMC (Taiwan Semiconductor Manufacturing Company) zaznamenaly výrazný pokles hodnoty o více než 3 %. Tento pokles byl reakcí na oznámení společnosti TSMC, v němž největší smluvní výrobce čipů na světě předpokládal pro rok 2023 10% pokles tržeb. Společnost TSMC navíc odhalila, že odloží výrobu v arizonském závodě, kterou původně plánovala zahájit v příštím roce.
     Komentáře
  • Novinky

    Německo podpoří domácí výrobu čipů 20 miliardami eur

    Před 1 měsícem
    Německá vláda vyčlení 20 miliard eur (482 miliard Kč) na podporu výroby čipů v zemi. Berlín chce podpořit místní technologický sektor a zajistit dodávky důležitých součástek v době rostoucího geopolitického napětí. Zhruba tři čtvrtiny uvedené částky půjdou americké firmě Intel a tchajwanskému výrobci Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC). S odkazem na své zdroje to v pondělí uvedla agentura Bloomberg.
     Komentáře
  • Newstream

    Nejsou lidi. Tchajwanská společnost TSMC posunula o rok začátek výroby čipů v Arizoně

    Před 2 měsíci
    Tchajwanská společnost TSMC odkládá zahájení výroby čipů v Arizoně kvůli nedostatku kvalifikovaných pracovníků na rok 2025. Její rozhodnutí znamená ránu ambicím administrativy prezidenta Joea Bidena v oblasti technologií, napsal server BBC. Připomíná také, že mezi Washingtonem a Pekingem se vyostřuje boj v sektoru vyspělých technologií.
     Komentáře
Reklama