Zavřít
Akademie věd

Akademie věd

Nejnovější články na Seznamu na téma Akademie věd
  • Deník

    Mozkožrout zabijí po celém světě. Zbraň proti amébám teď našli v Česku

    Před 22 dny
    V 60. letech minulého století zabila infekce améby v Československu šestnáct lidí a dodnes se jedná o největší epidemii tohoto onemocnění v dějinách. Řádila ale i v následujících šedesáti letech po celém světě a bez naděje na vyléčení s vyhlídkou na jistou smrt. Vědci z české Akademie věd teď našli látku, která prvoka zničí. Stoupla tak naděje na vyléčení pacientů.
     Komentáře
  • Echo24

    Úspěch české vědy. Parazitologové vyvinuli látku proti smrtícímu mozkožroutovi

    Před 22 dny
    Vědci vyvinuli látku proti smrtícímu cizopasníkovi, který napadá lidský mozek a v 97 procentech případů člověka usmrtí. Odborníci látku úspěšně otestovali na myších. Výzkum provedl mezinárodní tým parazitologů a chemiků z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy (UK) a z Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR (AV ČR) v centru Biocev. Vědci zároveň objevili také potenciálně průlomové látky, které by mohly být použity k léčbě malárie či spavé nemoci, uvedlo centrum v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Echo24

    Výzkum bakterií nabízí naději na zlepšení u podvyživených dětí. Podílejí se na něm i Češi

    Před 1 měsícem
    Vědci možná budou umět zlepšit poporodní růst podvyživených dětí. Výzkum ukázal, že pravidelné podávání bakterie mléčného kvašení podpořilo růst podvyživených zvířat, uvedla v pátek v tiskové zprávě Akademie věd ČR (AV ČR). Součástí mezinárodního vědeckého týmu byli vedle Francouzů a Němců také čeští odborníci z Mikrobiologického ústavu AV ČR a z Ústavu molekulární genetiky AV ČR.
     Komentáře
  • Náš region

    Čeští vědci objevili parazita s unikátním genetickým kódem

    Před 2 měsíci
    Čeští vědci objevili nový druh parazita, jehož genetický kód se zásadně liší od převážné většiny organismů včetně člověka. Cizopasník je pro odborníky velmi cenný,…
     Komentáře
  • Náš region

    Projekt představuje osudy Čechoslováků ve válečném Norsku

    Před 3 měsíci
    Česko-norský projekt představuje pestré osudy Čechoslováků, kteří prožili druhou světovou válku v Norsku. Úkryt na severu Evropy hledaly stovky Židů. Po okupaci Norska tam…
     Komentáře
  • Novinky

    Česká družice SOVA má zlepšit předpovědi extrémního počasí. Do kosmu poletí v roce 2027

    Před 3 měsíci
    Česká družice SOVA by měla od roku 2027 pomáhat upřesnit klimatické modely, které používají meteorologové. Ti by díky tomu mohli přesněji předpovídat extrémní jevy počasí jako přívalové deště, bouřky, silný vítr či tornáda. Misi vede brněnská společnost OHB Czechspace, podílet se na ní budou i další české společnosti a vědci.
     Komentáře
  • Novinky

    V Chile uvedli do provozu dalekohled ovládaný z Ondřejova

    Před 4 měsíci
    Na observatoři La Silla v chilské poušti Atacama se v pátek slavnostně uvádí do provozu dalekohled E125, který modernizovala česká firma a budou ho používat a na dálku ovládat čeští astronomové. V rámci projektu PLATOSpec budou pozorovat zejména exoplanety, tedy planety u jiných hvězd, než je naše Slunce.
     Komentáře
  • Novinky

    Češi vyvinuli biostimulátor, který snižuje spotřebu hnojiv v zemědělství

    Před 4 měsíci
    Nový biostimulátor růstu nazvaný MTU, který vyvinuli čeští vědci, dokáže snížit spotřebu dusíkatých hnojiv až o 15 procent a zvýšit výnosy plodin. Látka zvyšuje i odolnost rostlin proti vysokým teplotám a suchu. V licenci s britským partnerem se již prodává ostrovním zemědělcům přípravek jménem Status, který obsahuje právě patentovanou českou látku. Příští rok má být dostupný i u nás.
     Komentáře
  • Novinky.cz: Věda a školy

    Češi vyvinuli biostimulátor, který snižuje spotřebu hnojiv v zemědělství

    Před 4 měsíci
    Nový biostimulátor růstu nazvaný MTU, který vyvinuli čeští vědci, dokáže snížit spotřebu dusíkatých hnojiv až o 15 procent a zvýšit výnosy plodin. Látka zvyšuje i odolnost rostlin proti vysokým teplotám a suchu. V licenci s britským partnerem se již prodává ostrovním zemědělcům přípravek jménem Status, který obsahuje právě patentovanou českou látku. Příští rok má být dostupný i u nás.
     Komentáře
  • Novinky

    Metoda z Česka může změnit světový výzkum genomů

    Před 4 měsíci
    Odborníci z Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR vyvinuli tzv. diem, tedy metodu polarizace genomů, díky které lze genomy lépe analyzovat. Ocení ji archeologové při pátrání po genech neandertálců v genomu moderních lidí nebo biologové při sledování výhodných úseků genomů. Dosud byly zapotřebí dny až týdny a počítače s velkou výpočetní kapacitou, nyní to má být přesnější, jednodušší a rychlejší.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Lidé na Jihlavsku teď mohou najít meteority. Světelný jev z 10. listopadu byl opravdu vzácný, říká astronom

    Před 4 měsíci
    Lidé, kteří bydlí na Jihlavsku v okolí Batelova a Třeště nyní mohou najít takzvaný meteorit s rodokmenem. Nad Jihočeským krajem a také nad Vysočinou totiž ve čtvrtek 10. listopadu brzy ráno proletěl velmi jasný bolid neboli světelný jev - velice jasný meteor.
     Komentáře
  • Deník

    Vědkyně Mikmeková: V japonské ocelárně to bylo náročné. Fyzicky i psychicky

    Před 4 měsíci
    Česká vědkyně Šárka Mikmeková přispěla mnoha patenty k vývoji moderní oceli. Pět let pracovala v obří ocelárně v Japonsku. Byla tam jedinou ženou a jedinou cizinkou.
     Komentáře
  • Deník

    Vinnetoua v Německu nezakázali. Broučci se vydávají ze setrvačnosti, říká znalec

    Před 4 měsíci
    Český literární vědec Stefan Segi z Ústavu pro českou literaturu Akademie věd uvádí na pravou míru některé zkreslené informace ze světa knih: Není pravda, že by v Německu zakázali Vinnetoua, ani že zásahy do Říhových knih jsou cenzura nebo že Romové chtěli zakázat Mikeše. Segi se ve svém výzkumu se specializuje na populární kulturu, konspirační teorie či politickou korektnost.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    VIDEO: Samec nově popsané jepice čekal na odhalení desítky milionů let

    Před 5 měsíci
    Až 47 milionů let stará může být jepice, která podle vědců v období třetihor uvízla v kapce pryskyřice. Díky tomu se dochovala až do současnosti a odborníci ji tak mohli popsat. Na objevu pracovali vědci z České republiky, Španělska, Polska a Německa.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědci: Lidé nemají přehled o tom, jak plýtvají potravinami

    Před 5 měsíci
    Lidé v Česku vyhazují více potravin, než subjektivně vnímají. Na dnešní konferenci o potravinovém odpadu to řekla Lea Kubíčková z Mendelovy univerzity Brně. Z jejího výzkumu vyplynulo, že jeden člověk vyhodil loni v průměru 33 kilogramů potravin, respondenti ale uvedli, že vyhodili měně než poloviční množství. K podobnému výsledku dospěl také výzkum Akademie věd ČR, podle kterého lidé nedokáží správně odhadnout množství potravin, které vyhodí. Podle dat ministerstva zemědělství skončí v ČR ročně v odpadu zhruba 800.000 tun potravin, z toho více než polovinu vyhodí domácnosti.
     Komentáře
  • Náš region

    Noc vědců lidem odhalí tajemství smyslů i nejtišší místo v Praze

    Před 6 měsíci
    Cesty do nitra hmoty, na nejtišší místo v Praze i zkoušky hmatu a čichu přinese 30. září pražská část Noci vědců. Letošním tématem jsou…
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Jihočeští vědci získali přes 63 milionů korun na výzkum rostlin

    Před 6 měsíci
    Biologické centrum Akademie věd České republiky významně posílí výzkum rostlin. V českobudějovickém areálu vzniknou dvě nové skupiny zaměřené na molekulární biologii rostlin, posílí se rostlinný výzkum a vznikne šestičlenná mezinárodní vědecká rada. Na pětiletý projekt míří evropský grant v hodnotě více než 63 milionů eur.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Archeologové odkrývají na okraji Prahy monumentální stavbu z doby kamenné

    Před 6 měsíci
    Pozůstatky monumentální kruhové stavby z mladší doby kamenné, takzvaného rondelu, zkoumají archeologové v pražské Vinoři. Průzkum rondelu, vybudovaného téměř před 7000 lety, zatím prokázal, že měl neobvyklý půdorys, zbytky objektu jsou výjimečně zachovalé. Tým chce pozůstatky stavby postupně odkrýt téměř v celém jejich rozsahu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum. Pomůže malým a středním podnikům

    Před 7 měsíci
    V Dolních Břežanech vznikne inovační centrum, pomůže malým a středním podnikům i státní správě. Nové technologie si v něm instituce budou moci nejdříve vyzkoušet, aby prověřily, jejich funkčnost a přínos.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Vědci objevili struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Jsou důležité pro jeho množení

    Před 11 měsíci
    Český tým vědců objevil unikátní struktury v genetické informaci viru klíšťové encefalitidy. Odborníci odhalili, že jsou důležité pro množení viru a je možné na ně cílit při hledání nových antivirotik. Informovalo o tom Biologické centrum Akademie věd České republiky.
     Komentáře
  • České noviny

    Psycholog: Současné krize se podepíší na psychice mladší generace

    Před 1 rokem
    Člověk je schopen dobře fungovat během krize, propad zpravidla přichází při oddechu. V rozhovoru to řekl Filip Děchtěrenko z Psychologického ústavu Akademie věd ČR (AV). Akademie rozhovor poskytla médiím. Děchtěrenko ohledně vlivu válečného konfliktu na lidskou psychiku upozornil, že je třeba, aby si lidé, kteří jsou mimo válečný konflikt, vyhradili čas pro sebe, regulovali konzumaci zpráv a snažili se omezit jiné zdroje stresu. Dodal, že současné krize se do budoucna podepíší na psychice mladé generace.
     Komentáře
  • České noviny

    Historik: Putin byl ve větší izolaci než Stalin, mohlo mu to ovlivnit myšlení

    Před 1 rokem
    Ruský prezident Vladimir Putin se během pandemie covidu-19 stal mnohem izolovanějším, než kdysi býval někdejší sovětský diktátor Josif Stalin. Izolace a nekontakt s okolím mohly přispět k rozhodnutím, která vedla k ruské invazi na Ukrajinu. V rozhovoru to řekl historik Miroslav Vaněk, ředitel Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR (AV). Akademie rozhovor ČTK poskytla.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Napadené stromy volají na pomoc ptáky a dravý hmyz, zjistili vědci z Česka a Německa

    Před 1 rokem
    Stromy v lese vydávají vůně, pokud je napadnou housenky a jiní býložravci. Proces využívají k přilákání dravého hmyzu a ptáků, kteří je škůdců zbaví. Tento jev v terénu potvrdil tým vědců z Česka a Německa pod pod vedením Martina Volfa z Biologického centra Akademie věd ČR. Výzkum prováděli v korunách stromů v německém Lipsku. Výsledky své práce pak publikovali v časopise Ecology Letters.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Vědci vytvořili novou online mapu Prahy. Popisuje osudy obětí holokaustu i pražská místa spjatá s útlakem Židů

    Před 1 rokem
    Osudy desítek tisíc obětí holokaustu i místa v Praze spjatá s útlakem Židů v protektorátu popisuje nová webová aplikace. Lidé se mohou na on-line mapě skrze dané místo seznámit s příběhem konkrétního člověka a prohlédnou si historické dokumenty a fotografie. Aplikaci MemoGIS Praha dnes představila Akademie věd ČR (AV) při příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holokaustu. Na projektu spolupracovali odborníci z Masarykova ústavu a Archivu AV s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Bádání s celosvětovým významem. Olomoučtí vědci v Saúdské Arábii šlechtí plodiny budoucnosti

    Před 1 rokem
    Výzkumu a šlechtění rostlin, které zvládnou i velmi nepříznivé podmínky, se věnují vědci z olomouckého ústavu experimentální botaniky Akademie věd České republiky. Ve spolupráci s odborníky ze Saúdské Arábie se zaměřují na vytvoření odrůd datlovníku, rýže nebo pšenice, které přinesou větší výnosy i v extrémně suchém a horkém podnebí.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Lidé si odvykli vidět smrt zvířat na vlastní oči, komentuje zabíjení kaprů český hydrobiolog

    Před 1 rokem
    Tradiční smažený kapr s bramborovým salátem. Pro Čechy je ryba, která se stala klasickou součástí svátečních dní již v 19. století, neodmyslitelným středobodem štědrovečerní večeře. Je ale současný předvánoční prodej kaprů humánní? Při správném zabití se kapři zbytečně netrápí, myslí si český hydrobiolog Milan Říha.
     Komentáře
  • VědaŽivě

    Čeští vědci učinili historický objev. Jako první nahlédli do nitra atomu. To, co viděli, je vědecká senzace

    Před 1 rokem
    Vědci v Česku byli jako první na světě přímými svědky subatomárních dějů. Jinými slovy, podívali se přímo do nitra atomu. Dosud se daly atomy pozorovat jen napřímo.
     Komentáře
  • Techsvět

    Nová nádherná animace ukazuje loď na oběžné dráze

    Před 1 rokem
    Animátor a nadšenec pro SpaceX jménem Corey Bass vytvořil téměř fotorealistické video, na kterém je zachycen start lodi Starship a nosné rakety Super Heavy na oběžnou dráhu Země, píše server True Viral News.
     Komentáře
  • Novinky

    Vlci v přírodě snižují riziko srážky auta se zvěří. Ale jinak, než vás napadne

    Před 1 rokem
    Podle americké studie dokáže způsob, jakým vlci loví srny, zásadně snížit počet srážek aut se zvěří. Ekonomický benefit je mnohonásobně vyšší než škody, které vlci způsobí na dobytku.
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    4 min

    Podcast
    29. listopadu: Den, kdy se rodí FC Barcelona

    Před 1 rokem

    ·

    4 minuty

    „Více než klub“. To je slogan jednoho z nejlepších fotbalových klubů světa, FC Barcelony. Svou historii začíná počítat ode dne 29. listopadu 1899. Tehdy je fotbal ve Španělsku ještě velkou neznámou. O téměř 120 let později si Španělské království a zejména Katalánci nedokáží život bez tohoto klubu ani představit.
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    4 min

    Podcast
    28. listopadu: Den, kdy se začala stavět filmová studia Barrandov

    Před 1 rokem

    ·

    4 minuty

    Ve 30. letech byla Česká republika středem filmového průmyslu v Evropě. A to díky filmovým ateliérům na Barrandově. Studia se začala budovat 28. listopadu 1931 a už 14 měsíců na to se v nich točil první film. Za nápadem vybudovat nejen ateliéry, ale i přilehlou vilovou čtvrť a zahradní restaurace nebo bazén stojí bratři Miloš a Václav Havlovi. Strýc a otec bývalého prezidenta České republiky.
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    5 min

    Podcast
    Advent

    Před 1 rokem

    ·

    5 minut

    Začátek adventu se každý rok mění, vždy je to však v období 27. listopadu – 3. prosince.
     Komentáře
  • Ozvěny minulosti

    4 min

    Podcast
    27. listopadu: Den, kdy sepisuje Alfred Nobel svou závěť

    Před 1 rokem

    ·

    4 minuty

    Obsah závěti Alfreda Nobela ovlivnil a stále ovlivňuje členy vědecké obce. Na jejím základě totiž vložil majetek do speciálního fondu, ze kterého se každoročně uděluje cena za významné vědecké objevy, literární tvorbu a zásluhy o mír ve světě. Fond obdařil částkou 32 milionů švédských korun a správcem určil Švédskou akademii věd. Položil tak základy ocenění, na které si přeje dosáhnout většina vědců, spisovatelů nebo státníků.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Případ ztracené knihy. Liberecká knihovna připravila únikovou hru

    Před 1 rokem
    Že se dají únikovky hrát jen ve speciálních prostorech? To si nemyslí v liberecké knihovně, která si právě takovou únikovou hru připravila. Jmenuje se Případ ztracené knihy a mohou ji hrát až šestičlenné skupiny.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Festival humoru pod skleněným stropem. Seriál HBO vystihuje pocity ambiciózních žen

    Před 1 rokem
    Než vejde do dějin, bude to bolet. V seriálu se mladá Kateřina Veliká pokouší zbavit cara, aby mohla pozvednout zaostalé Rusko.
     Komentáře
  • Vědátor

    Na orbitální let Starship by mohlo dojít v lednu 2022

    Před 1 rokem
    Alespoň tento termín nadhodil Elon Musk – reálně se stále čeká na schválení FAA i dokončení vývoje nynějšího systému. Takže nic moc nového.
     Komentáře
  • Forum 24

    V Rusku vymysleli robota na rozhánění demonstrací. I zatýkat by uměl

    Před 1 rokem
    Vědci z Kabardsko-balkarského vědeckého centra Ruské akademie věd navrhli pro Rosgvardii projekt pásového „želvího“ robota, který by byl schopen potlačovat pouliční nepokoje a byl by vyzbrojen paralyzéry, síťovými kleštěmi a rychle se usazující pěnou.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Nepříznivý vývoj epidemie zaskočil i molekulárního genetika Jiřího Hejnara. Dal ale naději ve vítězství nad covidem

    Před 1 rokem
    Od začátku epidemie loni v březnu se v Česku novým typem koronaviru prokazatelně nakazilo na 1,87 milionu lidí, z toho 31.431 lidí zemřelo. Jediná účinná zbraň v boji s koronavirem je stále očkování, které podle řady odborníků mělo společně s promořením části populace zabránit nepříznivému vývoji epidemie na podzim. Česká republika je ovšem v rámci vakcinace pod evropským průměrem. Expert na buněčnou a virovou genetiku Akademie věd ČR Jiří Hejnar (59) se stejně jako někteří odborníci domníval, že covid-19 nebude představovat pro společnost v závěru roku významný problém. "Na základě srovnávání s ostatními evropskými státy s různou úrovní proočkovanosti populace jsem touto dobou osobně očekával tak pět tisíc nakažených denně," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz zpět do letních měsíců, kdy šíření viru v populaci nepředstavovalo riziko.
     Komentáře
  • Techsvět

    NASA potřebuje co nejdříve nový teleskop, aby našla dvojče planety Země

    Před 1 rokem
    Pokud má Země někde venku dvojče, NASA by ho měla najít. Tak zní závěr zprávy, která se objevuje jednou za deset let a která stanovuje priority astronomie na příští desetiletí. Zpráva uvádí, že k nalezení takových exoplanet podobných Zemi by NASA měla postavit nový velký a luxusní vesmírný teleskop, napsal server Space.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Byl objeven největší meteoritický kráter v nedávné historii lidstva. Kde lidé spatřili drtivý dopad?

    Před 1 rokem
    Kráterů po dopadech meteoritů je na Zemi celá řada. Nález největšího a zároveň nejmladšího se však neděje každý den.
     Komentáře
  • Deník

    Biologické hodiny řídí zdraví i nemoci. Umělé světlo v nich způsobuje zmatek

    Před 1 rokem
    Posunutím o hodinu zpět se koncem října čas vrací ke své standardní neboli zimní verzi. Podzimní změnu času obvykle snášíme lépe než tu jarní. „Pro většinu lidí je kvůli genetickému nastavení hodin jejich zpoždění snadnější než předběhnutí,“ říká Alena Sumová, vedoucí oddělení Biologické rytmy z Akademie věd. V rozhovoru zároveň prozradila, jak o biologické hodiny pečovat a v čem mají skřivani výhodu oproti sovám. Rozhovor vyšel v příloze Deníku s názvem zdraví.
     Komentáře
  • Náš region

    Výstava Akademie věd přiblíží malým i velkým návštěvníkům svět exoplanet

    Před 1 rokem
    Povrchy planet, minerály i horniny ze vzdáleného kosmu, kosmické sondy a vzácné meteority přiblíží výstava Dotkni se (exo)planet. Lidé ji od úterý mohou navštívit…
     Komentáře
  • Nedd

    Vědci chtějí poznat lidi geneticky odolné vůči covidu, mohou je dovést k účinným lékům

    Před 1 rokem
    Klíčem k tomu, abychom zvládli covid, mohou být „užitečné genetické odchylky“ u některých jedinců.
     Komentáře
  • Mužská věc

    Povídky z neexistující sbírky: Dýchání platí pro každého

    Před 1 rokem
    Jakkoli poslanci nepočítali s občanskou iniciativou, byli v tomto ohledu velice mile překvapeni. Práskání lidí navzájem vynášelo stále vyšší částky vybrané na pokutách.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Upravovat pitnou vodu bude náročnější. Na projektu pracují Češi a Norové

    Před 1 rokem
    Vědci z Česka a Norska společně pracují na výzkumu, který se věnuje úpravě pitné vody. V nádržích či řekách je totiž čím dál víc přírodních látek, se kterými si musí poradit úpravny. Autoři projektu si pro svůj záměr vybrali tři lokality na jihu Čech.
     Komentáře
  • inStory

    Energetické zbraně vystřelují bolestivé paprsky. Stojí tato technologie za sérií nevysvětlených nemocí po celém světě?

    Před 1 rokem
    Příčina těchto incidentů není známa, ale spekulace v USA se soustřeďují na elektromagnetické paprsky. Pokud se ukáže, že havanský syndrom je způsoben zbraněmi, které střílejí energetické paprsky, nepůjde vůbec o první takové zbraně.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Lze už naklonovat člověka? Jak daleko pokročila věda za 25 let od ovce Dolly?

    Před 1 rokem
    Od chvíle, kdy vědci naklonovali Dolly už uběhlo více než čtvrt století. Mezitím zvládli tento proces zdokonalit natolik, že naklonovali i primáty, kteří mají k člověku velmi blízko. Jedná se o zaručenou metodu, nebo spíš výhru v loterii? Je možné naklonovat člověka?
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nobelovy ceny řekly ne genderovým kvótám

    Před 1 rokem
    Královská švédská akademie věd nepředstaví genderové kvóty. Oznámil to její generální tajemník Göran Hansson. Chce, aby rozhodujícím faktorem pro ocenění zůstala důležitost vědeckých objevů.
     Komentáře
  • FinTag

    Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci za analýzy trhu práce

    Před 1 rokem
    Nobelovu cenu za ekonomii letos získali američtí vědci David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Polovinu ceny dostane Card, druhou polovinu si rozdělí Angrist a Imbens.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V hlavní roli práce. Nobelův výbor řekl, kdo dostal cenu za ekonomii

    Před 1 rokem
    Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci za nové poznatky o trhu práce

    Před 1 rokem
    Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Američan kanadského původu Card byl oceněn za svůj empirický přínos ekonomii práce, která se snaží pochopit vztah mezi prací a mzdou. Američan Angrist a americký expert nizozemského původu Imbens byli vyznamenáni za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů, kde prokázali, jak jsou přírodní experimenty cenným zdrojem poznání. Oznámila to v pondělí švédská Královská akademie věd.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nobelovu cenu za ekonomii získali tři vědci. Porota ocenila nový pohled na trh práce

    Před 1 rokem
    Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící v USA - David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens.
     Komentáře
  • České noviny

    Nobelovu cenu za ekonomii mají Card, Angrist a Imbens

    Před 1 rokem
    Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získali vědci působící ve Spojených státech David Card, Joshua Angrist a Guido Imbens. Američan kanadského původu Card byl oceněn za svůj empirický přínos ekonomii práce, která se snaží pochopit vztah mezi prací a mzdou. Američan Angrist a americký expert nizozemského původu Imbens byli vyznamenáni za metodologický přístup k analýze kauzálních vztahů, kde prokázali, jak jsou přírodní experimenty cenným zdrojem poznání. Oznámila to dnes švédská Královská akademie věd.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Nevoliči zůstanou doma. Výsledkem voleb zamíchá spíš kroužkování, říká sociolog

    Před 1 rokem
    Dva miliony lidí v Česku pravidelně nevolí. Politikům nevěří, volby je nezajímají, říká sociolog Lukáš Linek z Akademie věd ČR.
     Komentáře
  • WN24

    Nobelova cena za chemii putuje dvěma vědcům za nástroj pro stavbu molekul

    Před 1 rokem
    O středeční Nobelovu cenu za chemii se podělili dva vědci – Benjamin List a David W.C. MacMillan. Ocenění získali za práci na asymetrické organokatalýze, neboli na novém nástroji pro konstrukci molekul.
     Komentáře
  • České noviny

    Nobelovu cenu za chemii mají dva vědci za výzkum stavby molekul

    Před 1 rokem
    Nobelovu cenu za chemii letos získali společně Němec Benjamin List a britský rodák působící v USA David MacMillan za vývoj nového způsobu konstruování molekul, známého jako asymetrická organokatalýza. Oznámil to ve Stockholmu generální tajemník Královské švédské akademie věd Goran Hansson.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Vstřícný, skromný a trochu roztržitý, vzpomíná Čech na čerstvého nobelistu

    Před 1 rokem
    Nobelovu cenu za fyziku získali tři vědci za modely klimatu naší planety. Poloviční podíl na ní má Ital Giorgio Parisi a zbývající polovinu japonsko-americký meteorolog Syukuro Manabe s německým kolegou Klausem Hasselmannem.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Přes dva tisíce dětí a mladistvých má exekuci. Dopady jsou vážné, varují psycholožky

    Před 1 rokem
    Dluh vzniká nejčastěji třeba za jízdu načerno, za poplatky radnicím či za telefon, když rodiče za děti nezaplatí.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Vědci z Česka a Norska zkoumají viry, které škodí jahodám a malinám

    Před 1 rokem
    Více než 30 známých virů napadá jahodníky a maliníky, což přidělává starosti hlavně pěstitelům. Vědci z Česka a Norska nyní pracují na společném výzkumu s cílem popsat tyto viry, a zároveň kromě jiného zjistit, které druhy hmyzu je šíří.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Skrytý poklad naproti Národnímu divadlu. Interiér Akademie věd je impozantní

    Před 1 rokem
    Palác s průčelím ve stylu italské renesance a velkoryse řešeným bankovním sálem patří k významným příkladům architektury historismu v Praze.
     Komentáře
Reklama