Zavřít
Daniel Prokop

Daniel Prokop

Nejnovější články na Seznamu na téma Daniel Prokop
  • iRozhlas

    Vyrábíme zbytečnou administrativní zátěž, kritizuje sociolog Daniel Prokop novelu zákoníku práce

    Před 4 dny
    Poslanecká sněmovna schválila novelu zákoníku práce. Ta vznikla po diskusích se zaměstnavateli a odbory. Během nich se dosáhlo kompromisní úpravy týkající se například práce na dálku a pravidel pro tzv. dohodáře.
     Komentáře
  • Ptám se já, Marie Bastlová

    33 min

    Podcast
    Prezident měl svoje výhrady k důchodům říct dřív, tvrdí expert

    Před 4 dny

    ·

    33 minut

    Petr Pavel má za sebou půlrok ve funkci. Když přicházel na Hrad, sliboval velkou změnu: v komunikaci, chování prezidenta i spojování společnosti. Jak nakládá s velkou voličskou podporou, kterou měl i v chudších oblastech země? Hostem Ptám se já byl sociolog a zakladatel výzkumné agentury PAQ Research Daniel Prokop. Prezident Petr Pavel má za sebou prvních šest měsíců v čele České republiky. Podle posledních dat se stále těší velké oblibě – důvěřuje mu 58 procent lidí. Češi mu tak věří stejně jako na jaře, jak vyplývá z průzkumů, které dělalo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) také v dubnu a květnu. Důvěra v Pavla je stále vyšší než u jeho předchůdce Miloše Zemana. Tomu po většinu času jeho vládnutí na Hradě důvěřovalo necelých 50 procent lidí, loni se jejich důvěra propadla dokonce pod 30 procent. Petr Pavel je od začátku svého mandátu hodně aktivní na poli zahraniční politiky. Z té tuzemské se stihl zabývat třeba nominacemi soudců Ústavního soudu nebo úpravami penzí. Jako jeden ze svých cílů si ale prezident předsevzal také návštěvy českých a moravských regionů, kde chce mimo jiné naslouchat i těm, kteří ho nevolili. Zvedá Petr Pavel regionální témata dostatečně? Jak se mu zatím daří zahlazovat příkopy, které ve společnosti prohloubily i poslední prezidentské volby? A co by hlava státu měla dělat, aby se podařilo pohnout alespoň s částí strukturálních problémů v chudších regionech? --- Ptám se já. Rozhovory s lidmi, kteří mají vliv, odpovědnost, informace. Sledujte na Seznam Zprávách [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio], poslouchejte na Spotify [https://open.spotify.com/show/14KDz9zcvTUEN7wckCVqnN?si=IdwoNBwJQimMTQLwV5OhEQ], v Apple Podcasts [https://podcasts.apple.com/cz/podcast/pt%C3%A1m-se-j%C3%A1/id1548904694?l=cs] a dalších podcastových aplikacích nebo na Podcasty.cz [https://podcasty.seznam.cz/]. Archiv všech dílů najdete tady [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/ptam-se-ja], ostatní podcasty Seznam Zpráv tady [https://www.seznamzpravy.cz/sekce/podcasty-rozhovory-audio]. Své postřehy, připomínky nebo tipy nám pište prostřednictvím sociálních sítí pod hashtagem #ptamseja [https://twitter.com/search?q=%23ptamseja] nebo na e-mail audio@sz.cz [audio@sz.cz].
     Komentáře
  • Radiožurnál

    „Když překročíte o korunu, zaplatíte tisíce.“ Jaké limity budou platit pro takzvané dohodáře?

    Před 4 dny
    V dohodách o provedení práce se chystá změna, aby se zamezilo jejich vysoké kumulaci. „Český stát nevěděl, kdo má kolik dohod,“ objasňuje sociolog Daniel Prokop, podle kterého budou na dohodách limity – měsíčně by se celkově nemělo překročit 17 tisíc. To může přinést větší administrativní zátěž. „Když překročíte o korunu, zaplatíte tisíce korun za jednu chybu. Jdeme směrem, který je systémově špatný, limitujeme využívání alternativní cesty.“
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pavel není tolik vidět, jak si voliči mohli slibovat, říká expert

    Před 4 dny
    Petr Pavel má za sebou půlrok ve funkci. Když přicházel na Hrad, sliboval velkou změnu: v komunikaci, chování prezidenta i spojování společnosti. Jak nakládá s velkou voličskou podporou, kterou měl i v chudších oblastech země?
     Komentáře
  • Ptám se já

    Expert hodnotí, co dokázal prezident Pavel za půl roku ve funkci

    Před 4 dny
    Petr Pavel má za sebou půlrok ve funkci. Když přicházel na Hrad, sliboval velkou změnu: v komunikaci, chování prezidenta i spojování společnosti. Jak nakládá s velkou voličskou podporou, kterou měl i v chudších oblastech země?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Lidé se zbaví dluhů a odejdou ze šedé ekonomiky, říká sociolog Prokop o novele insolvenčního zákona

    Před 11 dny
    Místo pěti let oddlužení pouze tři. Prvním čtením prošla novela insolvenčního zákona. „Podle mě jde novela oddlužení správným směrem. Zkracuje délku a omezuje nejistoty, jestli se oddlužíte,“ říká sociolog Daniel Prokop z PAQ Research v rozhovoru pro Radiožurnál. „Eliminuje většinu rizik, ale stále tam dvě velká zůstávají,“ komentuje dál v Životě k nezaplacení.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Změny daní pomohly hlavně vysokopříjmovým, říká sociolog Prokop. Kritizuje i neefektivní systém dávek

    Před 17 dny
    Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje reformu některých sociálních dávek. „Dávky dnes mají hodně širokou cílovou skupinu. Žádá o ně ale zhruba dvacet procent oprávněných,“ říká sociolog Daniel Prokop z PAQ Research v rozhovoru pro Radiožurnál. Zároveň upozorňuje, že systém málo motivuje k práci. V rámci projektu Život k nezaplacení komentuje i daňové změny vládního konsolidačního balíčku. „Málo reaguje na zrušení superhrubé mzdy,“ míní.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Příspěvek na bydlení v Praze může čerpat i rodina s příjmem 70 tisíc čistého, kritizuje dávkový systém sociolog

    Před 18 dny
    Chystá se reforma některých dávek, například příspěvků na bydlení, na dítě a dávek pomoci v hmotné nouzi. „O dávky v Česku žádá zhruba 20 procent těch, kteří na ně mají nárok, řada lidí o tom neví nebo s k nim přes přehlcené úřady práce nedostanou. Na druhou stranu mají hodně širokou cílovou skupinu. Třeba příspěvek na bydlení v Praze může čerpat rodina, která má příjem 70 až 80 tisíc korun čistého,“ říká sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • Novinky

    Dvě třetiny ukrajinských uprchlíků žijí v Česku pod hranicí chudoby

    Před 1 měsícem
    Dvě třetiny ukrajinských uprchlíků žijí v České republice pod hranicí příjmové chudoby. Nejohroženější jsou domácnosti s dětmi. Dva ze tří ekonomicky aktivních uprchlíků přitom mají práci a bezmála polovina se jich dokáže v běžných situacích domluvit česky. Plyne to z výzkumu agentury PAQ.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rodinám s vyššími příjmy zaplatily zdražení energií daňové škrty. Chudší polovina skončila v minusu

    Před 1 měsícem
    Nejdřív úspory po zrušení superhrubé mzdy, pak nárůst cen bydlení a energií. I to v posledních letech výrazně ovlivnilo, kolik peněz lidem zůstává v peněženkách. Ze snížení daní těžily nejvíc bohatší domácnosti. To, co na daních ušetřily, jim stačilo, aby zaplatily dražší bydlení a energie. Naopak ty chudší končí v minusu. Zjistili to výzkumníci ze společnosti PAQ Research. Využili k tomu i data z projektu Českého rozhlasu Život k nezaplacení.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Státu chybějí miliardy, zatímco firmy hlásí vysoké zisky. I díky dotacím od státu

    Před 1 měsícem
    Mnoha Čechům klesá životní úroveň, na provoz státu chybí stovky miliard korun, firmy ale mohou slavit. Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že loni se jim zisky zvedly v průměru skoro o polovinu. Nyní se navíc ukazuje, že i podniky, kterým výnosy svižně rostou, využívají dotace od státu. Podle komentátora Martina Čabana trval cenový šok v energiích kratší dobu, než se čekalo. Dodatečné peníze od státu proto již pro řadu firem nejsou potřeba.
     Komentáře
  • Deník

    Začlenit se do české společnosti zvládla jen polovina ukrajinských dětí

    Před 1 měsícem
    Necelá polovina ukrajinských teenagerů nechodí v ČR do střední školy. To je jeden ze závěrů červnového výzkumu Hlas Ukrajinců společnosti PAQ Research a Sociologického ústavu Akademie věd, který se zaměřil na situaci dětí běženců – jak jsou na tom se vzděláváním, zálibami či znalostí češtiny. Výsledky? V červnu 2023 navštěvovalo až 90 procent žáků z řad ukrajinských uprchlíků českou základní školu, téměř 70 procent předškoláků chodilo do školky a jen něco přes polovinu mladistvých mělo místo na střední škole.
     Komentáře
  • ODPOSLECH | investigace.cz

    21 min

    Podcast
    #122 Stahuje se dánské náboženské hnutí Dům Otce z Česka? - rozhovor

    Před 1 měsícem

    ·

    21 minut

    Investigace.cz publikovala letos v zimě sérii článků o dánském náboženském hnutí Dům Otce, neboli Faderhuset, které se na podzim roku 2016 přestěhovalo do Česka. O komunitu, která si koupila několik nemovitostí na severu Čech, se zajímají dánské i české úřady kvůli jejímu přístupu k výchově dětí. Po dotazech, co si o vyšetřování myslí, ale členové Faderhuset svorně mlčí. Navíc se momentálně zbavují dvou ze svých českých nemovitostí a vysoce postavení členové společenství údajně odjeli na dovolenou do Jižní Afriky. Co všechno se za posledního půl roku v Domě Otce změnilo? Co nového jsme se o něm dozvěděli my? A jaké jsou další plány tohoto nového náboženského hnutí v Česku? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz Mahulenou Kopeckou. - Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    „Oni nerozuměli nám, my jim.“ Ukrajinské děti trápí začlenění mezi ty české

    Před 2 měsíci
    Zhruba polovina ukrajinských teenagerů se nezapojila do výuky na českých středních školách. Kvůli jazyku se jim hůře hledají kamarádi, často proto komunikují jen online. Nedostatek financí jim často brání v navštěvování kroužků.
     Komentáře
  • ODPOSLECH | investigace.cz

    43 min

    Podcast
    #121 Jak můžete prodat svoji identitu a proč byste to neměli dělat - rozhovor

    Před 2 měsíci

    ·

    43 minut

    Na sociální síti Telegram vzkvétá obchod s bankovními účty a doklady totožnosti potřebnými pro zřízení účtů na finančních platformách jako Paypal nebo Revolut. V nabídce jsou také české identity a české bankovní účty. Obchodníci lákají takzvané „muly na peníze“ – tedy lidi, kteří prodávají kopie svých dokladů nebo rovnou hotové bankovní účty – na desítky až stovky eur za jednu registraci a několikanásobně dráž je pak obratem přeprodávají zájemcům. Tyto účty se často používají k praní špinavých peněz a nově i k obcházení protiruských sankcí. Na kolik mě cizí identita vyjde? K čemu mi bude? A kdy používáním cizích účtů porušuji zákon? Rozhovor s redaktorkou investigace.cz Kristinou Vejnbender. - Úvodní znělku podcastu Odposlech vytvořil Michael Nováček za použití citací ze zpravodajství České televize.
     Komentáře
  • Finmag

    Nemocenské pojištění očima expertů. Naštve nový vládní plán úplně všechny?

    Před 2 měsíci
    V rámci úsporného balíčku vláda počítá se znovuzavedením nemocenského pojištění pro zaměstnance. Slibuje si tím přísun dalších prostředků do státního rozpočtu. Je ale takový krok v současné chvíli ospravedlnitelný? A nedopadne nakonec tvrdě i na zaměstnavatele kvůli vyšším tlakům na zvýšení mezd? Zeptali jsme se expertů.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Školky by měly stavět obce. Pokud místo nezajistí, měly by hradit prodloužení rodičovské, říká Prokop

    Před 2 měsíci
    Sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research apeluje na reorganizaci financování a výstavby školek v obcích. „Když ho (dítě) školka rozvíjí a má nějaké přijatelné náklady, tak návratnost investice do včasné péče je opravdu násobná,“ řekl Prokop Radiožurnálu v rámci seriálu Život k nezaplacení. Podle amerických výzkumů může být návratnost takové péče sedmi až desetinásobná, uvedl.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Osmiletá základní škola? Takový krok by vyžadoval změnu struktury středních škol, hodnotí sociolog

    Před 2 měsíci
    Zkrácení základní školy na osm let a povinné dva roky střední školy? Takový krok by systémově dával smysl, ale vyžaduje změnu struktury středních škol, poukazuje sociolog Daniel Prokop. „Vyžaduje to také reformu obsahu vzdělávání na základní škole, muselo by dojít k velké redukci a přesunout to do dvou let ve všeobecném středním vzdělávání,“ říká sociolog, podle kterého jde o věc, která by mohla nastartovat pozitivní změny, ale je nutné na to školství připravit.
     Komentáře
  • České noviny

    MPSV má v evidenci asi 12.000 bytů pro uprchlíky, celkem pro 31.500 lidí

    Před 2 měsíci
    Ministerstvo práce má v evidenci zatím asi 12.000 bytů pro uprchlíky. Bydlení pro celkem 31.500 lidí přihlásili jeho majitelé. Nejvíc zapsaných bytů je v Praze, nejméně na Vysočině. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva. Registr bytů pro uprchlíky resort spustil 11. dubna. Od července se podpora uprchlíků mění. Humanitární dávku mohou získat lidé s příjmem pod životním minimem a stanovenými náklady na bydlení. Ty jsou v evidovaném bytě vyšší. Podle organizací na pomoc příchozím je nová podpora nízká a její nastavení motivuje k práci načerno. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje nový přístup za transparentní a férový.
     Komentáře
  • Mobilenet

    Výzkum O2 odhaluje znepokojivé údaje o chování dětí na internetu

    Před 3 měsíci
    11 % dětí tráví na mobilu více než 6 hodin denně, zatímco průměr jsou jen 3,5 hodiny. Téměř 4 z 10 dětí uvedly, že jsou na internetu v kontaktu s někým, koho vůbec neznají. 60 % dětí si do postele bere telefon, přestože jim to 8 z 10 rodičů zakazuje.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vnímání uprchlíků z Ukrajiny závisí na tom, jak je Česko dokáže integrovat, varuje sociolog Prokop

    Před 3 měsíci
    Ukrajinští uprchlíci v Česku pracují pod svou kvalifikací, říká sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. Česká veřejnost je ale vnímá i podle toho, jak je stát dokáže začlenit do pracovního trhu. Problém také může podle něj nastat po 1. červenci, kdy se má změnit podpora bydlení. „Varoval bych před dávkami, které jsou závislé na přiznaných příjmech,“ upozorňuje. Lidé by se totiž mohli přesunout do regionů, kde je méně placená práce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    O snižování úroků neuvažujeme, trh se mýlí, varoval guvernér ČNB

    Před 3 měsíci
    Česká národní banka (ČNB) dnes na svém zasedání ponechala základní úrokovou sazbu beze změny na sedmi procentech. Inflace bude podle guvernéra Aleše Michla v příštích měsících dál slábnout.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Pro vysokopříjmové domácnosti už inflace není největší riziko, říká sociolog

    Před 3 měsíci
    Na začátku roku bylo zdražování strašákem číslo jedna pro celou společnost, to se ale změnilo. Vysokopříjmové domácnosti se inflace už tolik nebojí, a tak začínají víc utrácet. Ukazuje to výzkum společnost PAQ Research. „Na podzim bylo ve všech skupinách společnosti největší riziko inflace, mezi horní pětinou domácnosti to ale od prosince začalo klesat, zdražování se zastavilo, ceny jsou pro ně relativně přijatelné,“ konstatuje sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • SMARTmania

    Jsou vaše děti na internetu v bezpečí? Tragédii je možné předejít

    Před 3 měsíci
    Děti jsou na internetu vystavovány velkému nebezpečí a rodiče to často neví. Nadace O2 ve spolupráci s výzkumnou agenturou NMS Market Research a sociologem Danielem Prokopem z PAQ Research vypracovala výzkum týkající se bezpečí dětí v online světě. Výsledky by měl vzít v potaz každý rodič.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Lidé s vyššími příjmy se přestávají bát inflace a víc utrácí. Osmdesát procent společnosti ale stále šetří

    Před 3 měsíci
    Ještě na začátku roku bylo zdražování strašákem číslo jedna pro celou společnost. To se ale změnilo, vysokopříjmové domácnosti se inflace už tolik nebojí. A tak začínají i víc utrácet, ukazuje nejnovější výzkum společnosti PAQ Research založený na odpovědích zhruba 1500 domácnosti z konce května.
     Komentáře
  • České důchody

    Bývalý guvernér ČNB Jiří Rusnok zvažuje předčasný důchod, čekáním by tratil peníze

    Před 3 měsíci
    Důchodový systém je špatně nastavený a lidé, kteří půjdou do důchodu v řádném věku nebo dokonce později, na tom budou finančně tratit. Je o tom přesvědčený bývalý premiér a guvernér ČNB Jiří Rusnok. Připojil se tak ke skupině lidí, kteří zvažují dřívější důchod ještě předtím, než dojde ke zpřísnění podmínek.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Poplatí měsíční výdaje a jsou na nule. Z krize vychází nejhůře chudší rodiny s dětmi, jejich počet roste

    Před 3 měsíci
    Chudší polovina rodin s dětmi. Tato skupina českých domácností vychází z krize uplynulých měsíců nejhůř. Vyplývá to z projektu Život k nezaplacení, na kterém Český rozhlas spolupracuje se společností PAQ Research. Ta už přes rok a půl pravidelně zkoumá ekonomickou situaci přibližně 1500 českých domácností.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Lidé s hypotékami nemají problém, řekl Jurečka a plán na pomoc odvolal

    Před 3 měsíci
    Nápad, že by se splátky hypoték započítávaly jako náklad na bydlení, a lidé by tak v některých případech měli možnost žádat o státní příspěvek, už není aktuální. Podle ministra Jurečky k takovému rozšíření dávky není důvod.
     Komentáře
  • TN

    Jednorázový příspěvek na dítě končí. Pomohl a měl by se zopakovat, požadují experti

    Před 3 měsíci
    Vyplácení jednorázového příspěvku na dítě končí k 1. červenci a pomoci se dostalo více než 1,4 milionu dětí. Podle expertů byl ale přidělován nevhodně, pomoc měla být více cílená a tím pádem i efektivnější. V budoucnu by se prý měla opakovat. Dost možná ale v jiné podobě.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Střední školství potřebuje urgentní změnu. Navýšit kapacity čtyřletých gymnázií, říká sociolog Prokop

    Před 3 měsíci
    Sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research zdůrazňuje potřebu změny školství, zejména v oblasti čtyřletých gymnázií. „Děti, které by mohly jít na vysokou školu a táhnout republiku, tak skončí v nějakých profesích, které je nezajímají,“ řekl. Podle Prokopa je třeba apelovat na to, aby gymnázia otevřela co nejvíce čtyřletých tříd a je nutné omezit extrémní specializaci středních odborných škol.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Třetí penzijní pilíř nefunguje, stát by měl k přispívání motivovat mladé lidi a omezit poplatky, tvrdí sociolog

    Před 3 měsíci
    Třetí pilíř důchodové reformy nefunguje, přitom tam byly velké státní příspěvky, proto jsou nutné změny, myslí si sociolog Daniel Prokop, podle kterého navrhované kroky vlády nejdou dostatečně daleko a neřeší zásadní věc – motivace lidí k přispívání a výraznější snížení poplatků bank, aby výnosy byly velké. „Je na zvážení, jestli investice má smysl, lidé si to přesouvají z účtu na jinou část účtu, dostanou k tomu příspěvky a vlastně to nehraje roli penzijního pilíře.“
     Komentáře
  • iRozhlas

    Měl by se zjednodušit systém dávek, kdy by místo dvaceti existovaly pouze dvě, míní sociolog

    Před 3 měsíci
    Systém by měl mít dvě základní dávky. Jedna by mířila na pomoc při hmotné nouzi a druhá by byla výrazně širší, byla by to tedy nějaká dávka sociální podpory, řekl v rozhovoru pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. „Hlavním problémem českého systému dávek nejsou extrémní výdaje. České výdaje za dávky jsou menší, než je v Evropě běžné,“ vysvětlil Prokop v rámci pravidelného seriálu Život k nezaplacení.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Vybrat daně u alkoholu by bylo racionálnější než škrtat ve vědě, domnívá se sociolog Daniel Prokop

    Před 3 měsíci
    Nejde mít chytřejší ekonomiku, která není složená jenom z montoven, a zároveň škrtit výdaje na vědu a výzkum, říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého by na druhé straně výdaje na vědu měly být účelnější. „Vláda by měla škrtat tam, kde jsou pochybnosti v účelu. Víme, že alkoholismus v Česku je velký problém a působí další náklady. Vybrat daně tam a omezit alkoholismus by bylo racionálnější než škrtat ve vědě.“
     Komentáře
  • Život k nezaplacení

    20 min

    Podcast
    Vybrat daně u alkoholu by bylo racionálnější než škrtat ve vědě, domnívá se sociolog Daniel Prokop

    Před 3 měsíci

    ·

    20 minut

    Nejde mít chytřejší ekonomiku, která není složená jenom z montoven, a zároveň škrtit výdaje na vědu a výzkum, říká sociolog Daniel Prokop, podle kterého by na druhé straně výdaje na vědu měly být účelnější. „Vláda by měla škrtat tam, kde jsou pochybnosti v účelu. Víme, že alkoholismus v Česku je velký problém a působí další náklady. Vybrat daně tam a omezit alkoholismus by bylo racionálnější než škrtat ve vědě.“
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyloučení dětí z chudých rodin sílí. Segregace se už netýká jen problémových lokalit

    Před 3 měsíci
    Česko se potýká se zvětšujícím se problémem rozdílné úrovně vzdělávání dětí na základních školách. Segregace se přitom netýká jen romských dětí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Experti: Stát by měl zvýšit odvody hlavně „velkým“ živnostníkům

    Před 3 měsíci
    Reforma penzí zvyšuje odvody zejména těm živnostníkům, kteří si příliš nevydělají. Vyplývá to ze studie IDEA a PAQ Research, jež navrhuje lepší řešení. Bez změny paušálů se to však neobejde.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Od "nezvýšíme daně" po "situace se změnila". Jak se za rok a půl vypařily sliby vlády

    Před 3 měsíci
    Deník Aktuálně.cz nabízí časovou osu toho, jak se během roku a půl měnila vyjádření premiéra Petra Fialy a jeho ministrů.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Musíme změnit strukturu středních škol, vypisují se obory jako prodavačka, přibližuje sociolog Prokop

    Před 4 měsíci
    Někteří rodiče dál hledají místa na středních školách pro své děti. K přijímacím zkouškám letos dorazily početné ročníky. Není to ale jediný problém. „Máme málo škol, které poskytují všeobecné středoškolské vzdělání,“ přibližuje ve vysílání Radiožurnálu sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. A navrhuje řešení: „Musíme zúžit počet oborů a posílit všeobecné vzdělávání.“ A připomíná také, že stále existují obory jako prodavačka.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Do žáků se vyplatí investovat. Lepší je i učňák, než aby vypadli ze školy, míní sociolog

    Před 4 měsíci
    Žáci, kteří nebudou po skončení základní školy dál studovat, by si měli začít po letních prázdninách platit zdravotní pojištění. Stát je bude za ně dál hradit, když se přihlásí na Úřad práce. Co na to říká sociolog Daniel Prokop? „Určitě se vyplatí do těch lidí investovat a dostat je aspoň k tomu, aby měli učňák, než je nechat vypadnout, snížit jejich příjmy celoživotně a zvýšit dávky.“
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Cash Only: Vládní balíček je politický vabank šitý horkou jehlou

    Před 4 měsíci
    Hlavním tématem médií zůstával i tento týden vládní konsolidační balíček. Chvály se mu dostává pramálo a velká část kritiky je bohužel oprávněná. Je totiž šitý opravdu horkou jehlou.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Nejvíce uspořit můžeme díky zdravotní prevenci, utíkají nám desítky miliard, hodnotí sociolog

    Před 4 měsíci
    Česko je jedničkou ve spotřebě alkoholu a horní příčky obsazuje také ohledně obezity, upozornil sociolog Daniel Prokop ze společnosti PAQ Research. Největší potenciál v dlouhodobých reformních úsporách se proto podle něj ukrývá ve zdravotní prevenci. „Utíkají nám hromadně až desítky miliard korun ročně,“ zdůraznil ve vysílání Radiožurnálu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Ceny energií budou klesat, odhaduje sociolog. Budou domácnosti platit méně za bydlení?

    Před 4 měsíci
    Takzvaný vládní balíček, který má vést k ozdravení veřejných financí, je srozumitelný jen pro polovinu Čechů. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median. Jak balíčku rozumí sociolog Daniel Prokop? „Celkovou analýzu by mělo udělat ministerstvo financí, aby ukázalo, jaké jsou kumulované dopady. Spočítali jsme, že třeba dopady změn v příjmu budou relativně rovnoměrné na skupiny domácností.“ Co v balíčku není na straně úspor?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Co má společného Prokop z ANO a Jurečka? Oba dva ohlupují národ

    Před 4 měsíci
    Ondřej Prokop (ANO) dělá z Babiše (ANO) bojovníka za svobodu, Marian Jurečka (KDU-ČSL) dělá z tichého vína dobro pro zemi. Úroveň českých politiků.
     Komentáře
  • Novinky

    Vládní opatření dopadnou i na nižší střední třídu, míní člen NERV

    Před 4 měsíci
    Vládní plán úspor je víc rychlá a nutná fiskální úprava než hlubší reforma řízení státu. Dopadne na všechny domácnosti, ale hlavně na nízkopříjmové zaměstnance. Právu to řekl sociolog PAQ Research a člen Národní ekonomické rady vlády Daniel Prokop.
     Komentáře
  • A2larm

    Anketa Alarmu k vládním opatřením: soubor nepopulárních reforem, nebo nízko visící ovoce?

    Před 4 měsíci
    Jak vládní balíček k „ozdravení“ rozpočtu hodnotí odborníci a odbornice? Kde vidí chyby a co naopak kvitují?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Jak se projeví vládní reformy v domácnostech? Změny pocítí všichni

    Před 4 měsíci
    Vláda chce snížit schodky státního rozpočtu a zabrzdit tak zadlužování, které nabralo v posledních letech rychlé tempo. Schodky se mají díky vládním opatřením v příštích dvou letech snížit dohromady o téměř 150 miliard korun. Příští rok by to mělo být o 94 miliard a v roce 2025 o dalších 53 miliard. Větší polovinu z toho chce ušetřit na výdajích.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Zvýšení odvodů se dotkne nízkopříjmových OSVČ, projeví se to ale ve vyšších důchodech, tvrdí ekonom

    Před 4 měsíci
    Jaké budou dopady vládních reforem na jednotlivé skupiny obyvatel? To rozebírají odborníci ve speciálním vysílání Radiožurnálu. „Efekt snižování růstu důchodů nebude nijak dramatický, mnohem dramatičtější je to u předčasných důchodů,“ říká ekonom Filip Pertold. Hosty speciálního vysílání jsou ekonomická analytička Jana Klímová, sociolog Daniel Prokop, ekonom Filip Pertold a ekonomka Klára Kalíšková. Moderuje Jan Pokorný.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Vládní reformy odskáčou nejhůř zaměstnanci, mají jasno experti. Řekli, co jim na balíčku vadí

    Před 4 měsíci
    Vládní opatření v rámci konsolidačního balíčku, který koalice ve čtvrtek představila, nejhůře dopadnou na české zaměstnance, a to především kvůli opětovnému zavedení nemocenského pojištění a omezení mzdových výdajů u státní správy. Reformy ale podle expertů pocítí také nízkopříjmoví živnostníci či například důchodci. Podívejte se, koho se změny nejvíce dotknou.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Rozevírají se nůžky mezi příjmy domácností. Více vydělávající lidé si můžou v práci klást podmínky

    Před 4 měsíci
    Příjmové nerovnosti mezi důchodci se snižují, mezi pracujícími domácnostmi se pomyslné nůžky naopak rozevírají. Ukázal to nejnovější výzkum společnosti PAQ Research pro projekt Život k nezaplacení. „Inflace zasáhla samozřejmě všechny. Ale inflace cen bydlení hodně zasahuje ty chudší domácnosti, protože jim taky vzrostly ceny za energie,“ říká sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • TN

    Některé strany i odborníci volají po vyšší dani z příjmu. Chtějí i progresivní zdanění

    Před 4 měsíci
    Jedním ze způsobů, jak snížit schodek státního rozpočtu, je i často zmiňované navýšení zdanění práce. Poté, co ANO a ODS v minulém volebním období v roce 2020 protlačily zrušení superhrubé mzdy, chybí v rozpočtu až 120 miliard. Nyní se objevilo několik návrhů, všechny si ale vysloužily kritiku kvůli zavádění progresivního zdanění. O svůj náhled se podělily i sněmovní strany.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Sociolog: Když vláda místo daně z příjmu zvýší odvody na pojištění, posílí to to nejhorší v celém systému

    Před 4 měsíci
    Vláda stále hledá 70 miliard ročních úspor. Bývá to tak, že kdo hledá, najde, ale otázkou je, co dál. Systém důchodového pojištění skončil v prvním čtvrtletí se schodkem 25 miliard 700 milionů korun. Je to zatím nejhorší výsledek za první čtvrtletí. Na výplatu penzí se musejí peníze najít jinde. O plánech vlády na zvýšení věku odchodu do důchodu a tzv. „tupých škrtech“ mluví v pořadu Život k nezaplacení Radiožurnálu sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Zvednout nemocenskou je mnohem horší než zvýšit daně, zatíží to nízkopříjmové zaměstnance, kritizuje sociolog

    Před 4 měsíci
    Vláda stále hledá 70 miliard ročních úspor. Jaký efekt může mít návrh typu „zaměstnanci, plaťte si na nemocenské pojištění 1,1 procenta ze své hrubé mzdy“? „Je to takový fígl, jak udržet slib, že nezvýšíte daně, protože zvýšíte nemocenskou. A podle mne je to mnohem horší než zvýšit daně. Když zvyšujete nemocenskou, zvyšujete část odvodů, na které se neaplikují slevy a postihujete tím víc nízkopříjmové lidi, “ říká sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Českým domácnostem zbývá měsíčně míň peněz než před rokem a půl. Místo osmi tisíc uspoří jen pět

    Před 4 měsíci
    Vysoká inflace dál ovlivňuje rozpočty českých domácností. Ty se snaží šetřit na energiích i spotřebních věcech. Ukazují to nová data z projektu Život k nezaplacení, na kterém spolupracuje Český rozhlas s výzkumnou společností PAQ Research. Průzkum mezi 1600 respondenty také ukazuje, že od začátku roku mírně přibylo domácností, které nešetří vůbec.
     Komentáře
  • Forum 24

    Přijdeme o ně. Kalousek zkritizoval návrh na zvýšení daní bohatším zaměstnancům

    Před 4 měsíci
    Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek zkritizoval návrh společnosti PAQ Research a ekonomů z think-tanku IDEA na záchranu státního rozpočtu. Ten počítá s vyšším zdaněním bohatších zaměstnanců, pro…
     Komentáře
  • iRozhlas

    Sociolog: Pokud stát zvýší odvody na nemocenskou, pouze tím rozevřeme nůžky mezi zaměstnanci a OSVČ

    Před 4 měsíci
    Státní rozpočet přišel daňovými změnami od roku 2020 až o 150 miliard korun. Je tedy potřeba omezovat výdaje bez reformy daní, ale strukturální deficit zřejmě vláda nevyřeší. Do médií pronikl návrh vlády na zvýšení odvodů nemocenského pojištění zaměstnanců. „Stát sáhne na vše kromě daní z příjmu pouze proto, aby mohl říkat: ‚Nezvyšujeme daně z příjmu‘,“ říká v rozhovoru pro Radiožurnál sociolog Daniel Prokop.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Musí se udělat reformy ve státní správě. Deficit bude obrovský, varuje sociolog

    Před 4 měsíci
    Jak upravit zdanění zaměstnanců, aniž by bylo nutné vracet se k vysokému zdanění práce z doby před rokem 2020? „Navrhujeme realistickou variantu, kde se vybere 60 miliard zvýšením zdanění práce, a zároveň se nepoškodí ty nejvíce ohrožené skupiny, tedy nízkopříjmové, na které dopadá inflace nejvíc,“ říká sociolog Daniel Prokop, který odhaduje, že schodek bude mezi 250 a 300 miliardami.
     Komentáře
  • Newstream

    Dvě varianty, jak omezit deficit rozpočtu. Ani jedna se neobejde bez zvyšování daní, uvádí studie

    Před 4 měsíci
    Pro vypořádání se strukturálním deficitem potřebuje stát omezovat výdaje, bez reformy daní to však nepůjde, míní odborníci. Studie institutu IDEA a agentury PAQ Research navrhuje dvě varianty, jak upravit zdanění zaměstnanců - vyváženou se základní sazbou 15 procent a realistickou se základní sazbou 17 procent. První varianta může přinést navíc 32 miliard Kč, druhá 59 miliard Kč. Oba návrhy berou ohledy na nízkopříjmové pracující, na něž nejsilněji dopadá inflace, a napravují také nedostatečnou daňovou progresi českého systému, uvedli autoři studie.
     Komentáře
  • České noviny

    Podle studie je pro omezení deficitu nutná úprava daní, jsou dvě varianty

    Před 4 měsíci
    Pro vypořádání se strukturálním deficitem potřebuje stát omezovat výdaje, bez reformy daní to však nepůjde, míní odborníci. Studie institutu IDEA a agentury PAQ Research navrhuje dvě varianty, jak upravit zdanění zaměstnanců - vyváženou se základní sazbou 15 procent a realistickou se základní sazbou 17 procent. První varianta může přinést navíc 32 miliard Kč, druhá 59 miliard Kč. Oba návrhy berou ohledy na nízkopříjmové pracující, na něž nejsilněji dopadá inflace, a napravují také nedostatečnou daňovou progresi českého systému, uvedli autoři studie v tiskové zprávě.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Experti: Ať vláda sáhne do kapes i zaměstnancům

    Před 4 měsíci
    Vláda může hledat všemožné úspory a danit všechno možné, ale když vynechá zaměstnance, nemá s nápravou rozpočtů šanci, vyplývá ze studie IDEA a PAQ Research. Navrhuje změnu, která by od zaměstnanců získala ročně 60 miliard navíc.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Sociolog: Slevu na nepracujícího rodiče bych zrušil a peníze investoval do výstavby školek

    Před 5 měsíci
    Stát se snaží šetřit, kde to jde. Úpravy rozpočtu se nevyhnou ani výdajům, jako jsou důchody nebo rodičovské příspěvky. Odborníci se nemohou shodnout, jak systém upravit. „Na sociální dávky dáváme méně, než je běžné v zahraničí. Je to takový mýtus, že v Česku jde na sociální dávky hodně peněz,“ říká sociolog Daniel Prokop v pravidelném pořadu Radiožurnálu Život k nezaplacení.
     Komentáře
Reklama