Zavřít
Doba železná

Doba železná

Nejnovější články na Seznamu na téma Doba železná
  • Náš region

    Počátky hradiště ve Vinoři sahají nejspíš až do doby železné

    Před 6 měsíci
    V pražské Vinoři – Bažantici stávalo hradiště zřejmě už ve starší době železné. Vyplývá to z letošní etapy dlouhodobého výzkumu významné lokality. Archeolog Jan…
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Archeologický poklad pod dálnicí? Pod budoucí D6 se našlo celé sídliště

    Před 8 měsíci
    Záchranný archeologický výzkum, který byl v březnu tohoto roku zahájen na hlavní trase budoucí dálnice D6 u Hořoviček a Hořesedel, přináší více nálezů, než se původně očekávalo. Na Novodvorském potoce bylo zachyceno sídliště prvních zemědělců z doby neolitu (5500-4300 př. n. l.). Zajímavostí je, že se lokalita nachází v řečišti třetihorní řeky.
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Archeologové objevili ve Slavoníně další desítky žárových hrobů. Jde o největší osadu svého druhu na Moravě

    Před 9 měsíci
    Padesátku žárových hrobů včetně uren již v letošním roce objevili archeologové při průzkumu lokality v olomoucké části Slavonín, kde se mají stavět rodinné domy. Místo experti zkoumají již od roku 2008, jde o nejrozsáhlejší osadu takzvané jordanovské kultury na Moravě.
     Komentáře
  • Dotyk

    Google Earth odhalil 250 pravěkých geoglyfů. Prohlédněte si záhadnou svastiku

    Před 10 měsíci
    Rozměrné obrazce vytvořené lidskou rukou na zemském povrchu jsou dobře známé z planiny Nazca. Díky satelitům jsou však v posledních letech neustále objevovány nové, a to dokonce na všech kontinentech kromě Antarktidy. Hojnou sbírkou geoglyfů se může pochlubit třeba Kazachstán. Narozdíl od těch jihoamerických vznikly navršením zeminy, kamení a dřeva nad úroveň povrchu a zobrazují především geometrické tvary.
     Komentáře
  • Dotyk

    Záhada Býčí skály: Masakr z doby železné se dočkal vědeckého vysvětlení

    Před 1 rokem
    V Býčí skále se v dávných dobách dveře netrhly. Ovšem jen obrazně. Býčí skála je jeskyně v Moravském krasu a žádné dveře nemá. Přirovnání je však vhodné, protože tu bývalo opravdu živo. Jeskyně poskytovala lidem útočiště už ve starší době kamenné a od té doby lákala v podstatě každou kulturu, která doputovala na moravské území. Když pak v 19. století Alois z Lichtenštejna začal v místě těžit písek, objevily se tu překvapivé nálezy.
     Komentáře
  • TechFocus

    Intenzivní vztahy mezi Římany a Germány odhaluje starověká mosaz z Česka

    Před 1 rokem
    Mosaz – slitina mědi a zinku – byla ve starověku ceněným materiálem, zejména kvůli vzhledu podobnému zlatu. Velmi rychle se rozšířila i do zaalpské Evropy, dosud však nebylo jasné odkud.
     Komentáře
  • Náš region

    Řešení jedné záhady. Hradby se stavěly jedním osvědčeným způsobem

    Před 2 roky
    Některé záhady dneška jsou záhadami pouze tím, že informace zapadly, pamětníci zemřeli a pokud nějaké zmínky existují, jsou zahrabány někde v krabicích depozitářů nebo na zaprášených regálech archivů. Ta poslední věta je pouze příměrem, rozhodně tím neříkám, že se archiválie dnes někde válejí v prachu.
     Komentáře
  • Vědátor

    Rok ve vědě: Válečník ve skytském hrobě byla dívka

    Před 2 roky
    V roce 1988 byl na jihu Sibiře nalezen hrob mladého skytského válečníka. Týmu ruských vědců se ale nyní podařilo přečíst „jeho“ DNA a zjistili, že se jednalo o mladou dívku – bojovnici.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Analýza kostí z doby železné ukazuje lidskou krutost ve starověké Evropě

    Před 2 roky
    Starověká Evropa nebyla zrovna přívětivým místem. Nejenže naši dávní předci museli svádět denní útrapy spojené s obživou, ale jak ukázaly nálezy z doby železné, museli také čelit brutálnímu násilí ze strany svých sousedů.
     Komentáře
  • Světoběžník

    Tollundský muž. Mumie z bažin vydávající dávná tajemství

    Před 3 roky
    Když v květnu 1950 vyrazili Emil Højgård a jeho bratr Viggo kopat rašelinu na topení do slatin nedaleko dánské vesnice Tollund, narazili při práci na velmi dobře zachovalé tělo. Nešlo však o oběť nedávného zločinu, ale o mumii 2 300 let starou.
     Komentáře
  • inStory

    V Itálii objevili hrobku významného bojovníka z Doby železné i s válečným vozem

    Před 3 roky
    Válečník byl i s předměty pohřbem opravdu hluboko, protože jinak by hrob nepřežil staletí, kdy se z místa stala orná půda. Nad hrobem se původně klenula obrovská nadzemní mohyla, kterou právě orba postupně likvidovala.
     Komentáře
Reklama