Zavřít
Gestapo

Gestapo

Nejnovější články na Seznamu na téma Gestapo
  • Deník

    Neznámý příběh Catherine Diorové: Její bratr šil pro nacisty, ji mučilo gestapo

    Před 1 měsícem
    On šil róby pro manželky nacistických pohlavárů, ji mlátili gestapáci. Legendární módní návrhář Christian Dior a jeho mladší sestra Catherine byli téměř po celý život nerozlučnými sourozenci. Tedy až na období druhé světové války. Catherine se tehdy přidala k protinacistickému odboji. Zatklo ji gestapo a skončila v koncentračním táboře. Příběh významné francouzské hrdinky ovšem zůstává ve stínu slávy jejího talentovaného bratra.
     Komentáře
  • Fondovník
    naSeznam Médium

    Ne padouch, ale hrdina Julius Fučík

    Před 1 měsícem
    Fučík je spíše hrdina než někdo, kdo si zaslouží negativně propírat. To tvrdí historická fakta. V následujícím článku proto nabízím některá zjištění, která ho vykreslují v kladnějším světle, byť určitě nebyl zcela bezchybný.
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Bomba pro Heydricha byla původně britským protitankovým granátem

    Před 1 měsícem
    Fyzická likvidace říšského protektora byla vojenskou akcí, která vyvolala smrtící nacistickou odvetu. Samopal Sten selhal a bomba se musela házet speciálním způsobem.
     Komentáře
  • Indian

    Takhle se hraje za odboj v Classified: France ’44

    Před 2 měsíci
    Sabotáže a ničení budou vašimi hlavními cíli při velení speciální jednotce složené ze spojeneckých komand a bojovníků francouzského odboje. Budete čelit přesile nacistických vojsk.
     Komentáře
  • Svět2000

    Vykoupení z Osvětimi, vězeň číslo 4859, který unikl z pekla

    Před 2 měsíci
    Velitel Fritzsch vítal nově příchozí se slovy: "Nepřišli jste sem do sanatoria, ale do německého koncentračního tábora, z něhož není jiný východ než komínem".
     Komentáře
  • Aplausin

    Zbývají poslední tři díly Zlaté labutě. Báru čeká vyhazov a těhotná Kristýna hazarduje se zdravím

    Před 3 měsíci
    Tento týden čekají obchodní dům Zlatá labuť další napínavé zvraty a dramatické konflikty. Zbývají poslední tři díly letošní jarní sezóny, kde se oblíbení hrdinové chtě nechtě budou muset postavit svým vlastním démonům, ale i sobě navzájem. Příběhy plné vášně a intrik se stále více prohlubují.
     Komentáře
  • Česko živě

    Báru čeká další vyhazov ze Zlaté labutě. Kristýna se pokusí o potrat

    Před 3 měsíci
    Už dnes čekají obchodní dům Zlatá labuť další napínavé zvraty a dramatické konflikty. Zbývají poslední tři díly letošní jarní sezóny, kde se oblíbení hrdinové chtě nechtě budou muset postavit svým vlastním démonům, ale i sobě navzájem. Příběhy plné vášně a intrik se tak stále více prohlubují...
     Komentáře
  • TVguru

    Báru čeká další vyhazov ze Zlaté labutě a Kristýna hazarduje se zdravím

    Před 3 měsíci
    Tento týden čekají dům Zlatá labuť další napínavé zvraty a konflikty. Zbývají poslední tři díly, kde se oblíbení hrdinové chtě nechtě budou muset postavit svým vlastním démonům, ale i sobě navzájem.
     Komentáře
  • Novinky

    Hrdinství i podlost: Příběhy z nacistického popraviště

    Před 3 měsíci
    Pardubické gestapo patřilo k nejkrutějším na území protektorátu. Za popraviště si vybralo oboru pardubického Zámečku, kde bylo za heydrichiády zavražděno 194 českých vlastenců. Toto jsou příběhy některých z nich.
     Komentáře
  • Gavin N. Harris
    naSeznam Médium

    Hermann Göring před Norimberským tribunálem

    Před 3 měsíci
    Po sebevraždách Adolfa Hitlera, Josepha Goebbelse a Heinricha Himmlera či záhadném zmizení Martina Bormanna, stanula před soudci v Norimberku jediná opravdu „velká ryba“. Říšský maršál Hermann Göring.
     Komentáře
  • Indian

    Classified: France ’44 je XCOM z okupované Francie

    Před 3 měsíci
    V titulu Classified: France '44 se ujmete vedení týmu speciálních jednotek složeného ze spojeneckých komand a bojovníků francouzského odboje. Budete sabotovat a ničit.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Zlatá labuť v příštím díle: Alena jde s pravdou ven, ale ještě větší překvapení čeká na Kristýnu

    Před 4 měsíci
    A budou se dít i další zajímavé věci, které změní osudy mnoha lidí. Největší problém bude mít asi Markéta Ditrichová. Kvůli ní bude na Petra namířena zbraň, ale ona příchod nezvané návštěvy vezme překvapivě klidně. Spoléhá na vlivné rodiče, nebo se smířila s osudem?
     Komentáře
  • Kinotip2

    Jiří Hána ve Zlaté labuti hraje gestapáka tak dobře, že z něj jde strach

    Před 4 měsíci
    Jiří Hána je hercem, který nestojí o přehnanou publicitu. Přestože ho vídáme ve Specialistech už dlouhou dobu, vlastně o něm moc nevíme. Svůj soukromý život si chrání a nemá potřebu se zviditelňovat na stránkách bulvárních magazínů. Nemá žádný průšvih, nikde se neopíjí a svou rodinu ctí.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Příští týden ve Zlaté labuti: Všichni chtějí zachránit Báru

    Před 4 měsíci
    Seriál ani po 15 epizodách neztrácí náboj, a tak je radost se každý čtvrtek vracet do příjemného prostředí obchodního domu. Jediným nepříjemným aspektem seriálu je skutečnost, že tam vlastně nikdo není šťastný. Ani jedna dvojice, ani jedna rodina.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Masakr v rodné vsi přežila jako čtyřletá

    Před 4 měsíci
    Je pátého května 1945. Obyvatelé Leskovic na Vysočině strhávají německé nápisy a vyvěšují československé vlajky. Od Revolučního národního výboru v nedalekém Pacově dorazí telegram, ať ještě odzbrojí německou posádku. Němci skládají zbraně.
     Komentáře
  • Deník

    Zlámal dvoje pouta a řezal jimi gestapáky. Oldřich Pechal se rval jak zuřící býk

    Před 4 měsíci
    Velitel paradesantní skupiny Zinc nadporučík Oldřich Pechal sice nepatří mezi nejznámější hrdiny českého odboje, ale rozhodně se řadí k těm nejodvážnějším. A také nejtvrdším. Ačkoli se vinou smůly i zrady dostal brzy do pasti, gestapo se přes něj nikdy nedostalo na nikoho dalšího. Při zatýkání se navíc změnil v běsnícího ďábla.
     Komentáře
  • Deník

    Hobby jako detektivka plná zvratů. To je genealogie v podobě tvorby rodokmenu

    Před 4 měsíci
    S pátráním po svých předcích začala úplnou náhodou. Chtěla sepsat knížku nebo alespoň útlou brožuru o vesnici, v níž žije. Ale jednoho dne se to „zvrtlo“ k vytvoření rodinné kroniky. Dnes má Lenka Hrůzová popsaných 2500 stránek textu doplněných fotografiemi a historickými dokumenty o své rodině. Z detektivní kratochvíle se stala závislost na genealogii. Jak vytvořit rodokmen má prostě v malíčku.
     Komentáře
  • Deník

    Hitlerovo gestapo: Mělo promyšlené vyšetřovací metody, mučit se učilo v Dachau

    Před 5 měsíci
    Snad žádná ozbrojená složka státní moci nedosáhla ve 20. století horší pověsti než zlověstné gestapo, tajná státní policie nacistického Německa. Zdála se být všemocná i nepostižitelná. Za zmínku stojí, že vzdor své pověsti nebyla nijak přehnaně velká. Vznikla právě před 90 lety.
     Komentáře
  • Novinky

    Zrádcem od roku 1939, z Británie uletěl se stíhačkou do třetí říše

    Před 5 měsíci
    Za prototyp válečného zrádce se považuje Karel Čurda z výsadku Out Distance, který gestapu poskytl informace o atentátnících na Reinharda Heydricha. Čurda jednal ve strachu, že by po Lidicích mohla být vypálena i jeho rodná Nová Hlína, a chtěl uchránit své příbuzné i sebe. To nic nemění na dopadu jeho činu, mezi konfidenty však byla odpornější individua. Jedním z nich byl letec RAF a německý konfident v jedné osobě Augustin Přeučil.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Příští týden ve Zlaté labuti: Rekonstrukce loupeže v klenotnictví vystrašila Báru. Marek se bude chtít zachránit

    Před 5 měsíci
    Když se Bára dozvěděla, že se v obchodním domě objeví její bývalý přítel Marek, začala být hodně nesvá. Až moc dobře ho zná, a tak je přesvědčena o tom, že se bude chtít buď zcela vyhnout vězení, nebo alespoň zmírnit svůj trest za krádež šperků. A v sázce je opravdu hodně.
     Komentáře
  • Deník

    Špion Paul Dukes na tajné misi v Česku: Za protektorátu rozehrál hru s gestapem

    Před 5 měsíci
    O Velikonocích roku 1939 přicestoval do nově vzniklého Protektorátu Čechy a Morava prošpikovaného gestapem britský superšpion Paul Dukes. Pátral po nezvěstném židovském velkopodnikateli Alfredu Löw-Beerovi, jehož chtěl z protektorátu vyvézt. Už to ale nestihl, Löw-Beer byl u Stříbra na Tachovsku nalezen mrtvý. Jeho smrt se nikdy nevysvětlila.
     Komentáře
  • TRAVELER
    naSeznam Médium

    Neznámá místa Prahy: U Karlova náměstí do krypty, kde v roce 1942 zemřelo 7 českých parašutistů

    Před 5 měsíci
    Málokdo o ní ví, přesto je přímo u Karlova náměstí. Středověká krypta, která byla ve 40. letech 20. století plná smrti. Dnes se do ní dostaneme přes Národní památník hrdinů heydrichiády pod kostelem sv. Cyrila a Metoděje. Co se to tu tenkrát stalo?
     Komentáře
  • Kinotip2

    Zlatá labuť: Jan Dolanský má už od první epizody našlápnuto na pozici největšího záporáka seriálu

    Před 6 měsíci
    Ještě před deseti lety to byl štíhlý fešák, který dokázal i v záporných rolích okouzlit. Teď se Dolanský představil jako Marek Záhoř a už od prvního dílu svůj šarm pečlivě schovává. Odpudivější postava snad v seriálu není a tvůrci do něj vrazili snad všechny špatné vlastnosti, na které přišli.
     Komentáře
  • Temná doba

    Pozapomenutý příběh parašutisty Pechala. Nacisti mu vyvraždili rodinu včetně několikatýdenní neteře

    Před 6 měsíci
    Příběh jednoho z nejstatečnějších hrdinů protinacistického odboje – parašutisty Oldřicha Pechala, který během brutálních výslechů gestapem neposkytl nacistům žádné užitečné informace a nezlomila jej ani hrozba, ze mu vyvraždí rodinu. To se bohužel nakonec stalo.
     Komentáře
  • Deník

    Jak se Hitler zmocnil německé armády? Oba své soky zdiskreditoval přes postel

    Před 7 měsíci
    Jméno Werner von Fritsch dnes už téměř nikomu nic neřekne. Jeho pád však představoval zlom v dějinách tzv. Třetí říše. Byl to vrchní velitel německé armády, který stál v cestě Adolfu Hitlerovi. Ten se ho zbavil stejně jako jeho předchůdce: útokem na jeho sexuální život.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Když zlo mělo jméno. Český zrádce a udavač unesl pro Hitlera britskou stíhačku

    Před 7 měsíci
    Konfident Augustin Přeučil v mnohém překonal zrádce Karla Čurdu. V Armádním muzeu na Žižkově ho "připomíná" prázdné políčko na pomníku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gestapo a jeho velitelé za protektorátu. Neuvěříte, co to bylo za lidi

    Před 8 měsíci
    Velitelé protektorátního gestapa byli z velké části nevzdělaní. Kolik jich bylo po válce odsouzeno?
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    V Rovensku připomenou hrdinství skupiny Antimony. V programu přiblíží osudy statečných výsadkářů

    Před 8 měsíci
    Osmdesát let letos uplyne od jedné z nejvýznamnějších událostí 2. světové války v Libereckém kraji. Od dopadení paradesantní skupiny Antimony na území Protektorátu Čechy a Morava. K této příležitosti se v sobotu 14. ledna uskuteční v Rovensku pod Troskami pietní akt s bohatým doprovodným programem, jehož cílem je připomenou nejen skupinu Antimony, ale i statečnost a nasazení místních lidí v tomto nelehkém období. Na počest statečných mužů přelétnou nad městečkem i armádní stíhací letouny.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Popliváte památku obětí masakru, vyčítá úřadům přeživší „slezských Lidic“

    Před 9 měsíci
    V Životicích nacisté v roce 1944 vyvraždili několik desítek mužů. Dnes hrozí, že památníky pozapomenuté tragédie zničí obchvat města Havířova. Ti, co masakr přežili, označují chování úřadu za arogantní drzost.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Obávané gestapo: Sledovalo, mučilo, vraždilo. U jeho zrodu stálo letecké eso z první světové války

    Před 10 měsíci
    Tajná policie Gestapo (Geheime Staatspolizei) hrála od roku 1933 v celém organismu Třetí říše klíčovou, ba mimořádnou úlohu. Gestapo také působilo v nacisty okupovaných zemích, kdy bylo nadáno celou paletou pravomocí, které mu dovolovaly se vypořádat se skutečnými či domnělými oponenty nacistického režimu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ani nacisti zde neodhalili zazděné cennosti. Spletitým muzeem nyní prostoupilo sklo

    Před 11 měsíci
    Po čtyřech letech oprav otevírá Armádní muzeum v Praze. Krom tisíců cenných exponátů se zpřístupňuje i architektonické dílo mimořádné kvality.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Mučili člověka“. Kresby z koncentračního tábora

    Před 11 měsíci
    Josef Čapek dokumentoval skutečný horor koncentračního tábora. Jedná se o existencionální výpověď o nejhorší stránce člověka i jeho nezdolnosti. V posledních měsících války, ve stále se zhoršující situaci maluje na malé formáty – motáky - už jen variace zoufalých, trýzněných těl, ležících, vzpínajících se a marně vzdorujících smrti. Zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen na skvrnitý tyfus.
     Komentáře
  • Náš region

    Česko vzpomíná na oběti sokolů v boji za svobodu

    Před 11 měsíci
    Sokolové v sobotu oslaví Památný den sokolstva, který je od roku 2019 oficiálním významným dnem České republiky. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka…
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tisíce dobrovolníků se zapojily do sázení ovocné aleje na Padrťské pláni, neodradil je ani vytrvalý déšť

    Před 1 rokem
    V rámci sedmiletého boje s kůrovcovou kalamitou vysázely Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v Brdech miliony sazenic. V pořadí stomiliontý zasazený strom chtěli lesníci oslavit spolu s veřejností. Zájem o akci byl obrovský a cestu si k Padrťským rybníkům našlo přes tři tisíce zájemců.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Turistou proti své vůli“. Umělci na útěku před evropským fašismem

    Před 1 rokem
    V souvislosti se zátahem v Domě československé kultury v Paříži bylo zatčeno dvanáct osob, mezi nimi i čtyři výtvarní umělci Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf. Ti skončili ve smutně proslulé věznici La Santé. Začalo pro ně vyčerpávající dvouleté období, kdy čtveřice utíkala z Francie do Maroka a následně do Lisabonu, odkud se nakonec dostali na loď, která je dostala do USA.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Brdské hvozdy se po kůrovcové kalamitě opět zelenají, vojenské lesy tam vysadily už 100 milionů stromů

    Před 1 rokem
    Za 90 let své existence nezažily Vojenské lesy a statky ČR (VLS) tak obrovskou zalesňovací akci, jakou byla ta v Brdech. V rámci sedmiletého boje s kůrovcovou kalamitou vysazovali lesníci desítky milionů sazenic ročně, aby holiny opět zezelenaly. Jubilejní sazenici s pořadovým číslem 100 000 000 chtějí správci lesů oslavit s veřejností v rámci dobrovolnické akce na Padrťských pláních.
     Komentáře
  • Příbram

    Vojenské lesy vysadily po kalamitě už 100 milionů stromů, oslaví to s návštěvníky akce Brdské stromsázení

    Před 1 rokem
    Obnova lesů po kůrovcové kalamitě je největší zalesňovací akce v historii Vojenských lesů.
     Komentáře
  • Deník

    Tragický konec herečky Anny Letenské: Pozdravila kolegu a zamířila na gestapo

    Před 1 rokem
    Jedním z jejích posledních kolegů, kdo s ní mluvil, byl František Filipovský, k němuž onoho tragického zářijového dne 1942 náhodou přistoupila, když jel v tramvaji přes Václavské náměstí v Praze. Na otázku, kam jede, odpověděla: Ale už mě zase volají na gestapo. Vystoupila na křižovatce a Filipovskému připadalo, že jde zvesela jako vždycky. A už ji nikdy neviděl.
     Komentáře
  • G

    Masakr v Kamenci Podolském: Gestapo na území okupované Ukrajiny povraždilo 23 tisíc Židů

    Před 1 rokem
    28. srpna roku 1941 došlo na území nacisty okupované Ukrajiny k takzvanému masakru v Kamenci Podolském. Jednalo se o masakr obrovských rozměrů, když zde bylo toho dne Gestapem zavražděno více než 23 tisíc maďarských Židů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Hitler vás vede do zkázy, vaše říše bude sražena," nedala se první popravená Češka

    Před 1 rokem
    Inka Bernášková spolu se svým otcem Vojtěchem Preissigem byla výraznou osobností českého odboje. Obstála i při mučení. Nacisté oba zavraždili.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Ten, který ukrýval Heydrichovy katy v kryptě

    Před 1 rokem
    Nechtěnou poctu charakteru Vladimíra Petřeka vzdal nacista K. H. Frank: "Má-li český národ zůstat živ, nesmí se stát národem takovýchto Petřeků."
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Dala se mučit a slova neřekla." Příběhy Čechů, kteří pomáhali ukrytým parašutistům

    Před 1 rokem
    Nebyl spáchán zločin, byl vykonán soud a trest na té mrše Heydrichovi, pronesl v roce 1942 exilový ministr. Nacisté spustili nevídaný teror.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Muž srovnal městskou policii s gestapem a jejího velitele s Putinem. Čelí trestnímu stíhání

    Před 1 rokem
    Trestnímu stíhání čelí muž, který se měl snažit poškodit vrchního strážníka městské policie. Na dům v Jindřichově Hradci měl pověsit napis, ve kterém poškozeného srovnal s Putinem a městskou policii s gestapem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Po Šikmém kostele přichází Karin Lednická s příběhem životického masakru

    Před 1 rokem
    Po partyzánském útoku přišla brutální nacistická odveta. V jediný srpnový den roku 1944 bylo v malé obci ve Slezsku postříleno 36 mužů. Vyšlo nové literární dokudrama Karin Lednické „Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie“.
     Komentáře
  • Drbna

    Přišli jsme vás zachránit, tvrdili nacističtí okupanti, kteří před 83 lety dorazili do Plzně

    Před 1 rokem
    Wehrmacht napochodoval do ulic Plzně krátce po šesté hodině ráno. Trýznivou atmosféru podtrhla sněhová bouře doprovázená silným vichrem. Motorizované oddíly nejprve dorazily do Chotíkova a Litic. Němečtí obyvatelé západočeské metropole vojáky vítali a vyvěšovali výzdobu. Ještě toho samého dne se začalo jezdit po silnici vpravo. Naši vojáci i četníci mohli jen přihlížet, proti okupantům totiž měli zakázáno používat zbraně.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Nehody, miny i útok spřátelených sil – od konce druhé světové války ztratili Američané na třicet válečných plavidel

    Před 1 rokem
    Americké námořnictvo ztratilo během druhé světové války, tedy za méně než čtyři roky, více než 350 lodí. V dalších více než sedmi desetiletích pak přišlo o téměř 30 válečných plavidel, především v důsledku nehod, ale také nepřátelských min a dokonce nedorozumění se spojenci. Foto: Ceremonie u pomníku ponorky Thresher na Arlingtonském národním hřbitově | Wikimedia Commons / Public domain Ponorka USS Bullhead USS Bullhead je poslední loď potopená během druhé světové války.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neuvěřitelný příběh zadního střelce Lancasteru. Vyskočil bez padáku a přežil pád z výšky 5,5 kilometru

    Před 1 rokem
    Ačkoli pád z několikakilometrové výšky nemůže lidský organizmus přežít, může se při souhře mnoha náhod stát něco, o čem budeme uvažovat jako o zázraku.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Hejtmana Netolického vyslýchalo gestapo. Hrál ve filmu o protifašistickém odboji

    Před 1 rokem
    /FOTOGALERIE/ Pardubický hejtman Martin Netolický už je skoro i filmovou hvězdou. Zahrál si menší roli v připravovaném hraném dokumentu Stříbrné requiem, který připomene hrdiny pardubického odboje. Diváci se dozví více o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. "Při výslechu mluvím německy, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy,“ odhalil svoji roli hejtman Netolický.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Divoká baronka Violette Morrisová: Od francouzské válečné veteránky přes olympioničku až po agentku Gestapa

    Před 1 rokem
    Jak se z hrdinky a miláčka Francie stala brutální „Hyena gestapa“? Mohla za to zhrzená pýcha a lichocení Hitlera.
     Komentáře
  • Forum 24

    Na Facebooku protirouškaři zveřejnili adresu doktora Kubka a vyzývají k násilí

    Před 1 rokem
    Sestavování nové vlády tiká budík a je v celospolečenském zájmu, aby se zformovala a začala fungovat co nejdříve. Babišovo vedení země zcela ignorovalo rostoucí napětí ve společnosti a vzrůst ochoty davu k násilí.
     Komentáře
  • Náš region

    Gestapo tady popravovalo lidi. Nyní bude rekonstruovaný Památník Zámeček znovu otevřen veřejnosti

    Před 1 rokem
    Po dlouhých úpravách se v úterý veřejnosti znovu otevře Památník Zámeček s novou expozicí. Národní kulturní památka stojí na místě bývalé cvičné střelnice, kde…
     Komentáře
  • Badatelé

    Poklad v Pilníkově: Proč ho StB nechtěla najít

    Před 1 rokem
    V roce 1984 Státní bezpečnost prověřovala podezřelé místo, do kterého se v 50. letech propadl pilníkovský občan. V podivné díře byly vidět zbytky výdřevy a vedly z ní kabely.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Dnes je památný den sokolstva. Lidé v Jihlavě na vlastní kůži zažijí útrapy odvážných sokolů

    Před 1 rokem
    Od roku 2019 je v kalendáři zařazen významný den Památný den sokolstva. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. K tomuto dnešnímu významnému dni se připojí také zájemci v Jihlavě, a to prostřednictvím Sokola Jihlava.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Osudový podzim pro pravoslavnou církev. Po smrti Heydricha nacisté rozpoutali peklo

    Před 1 rokem
    Po odhalení vojáků, kteří zlikvidovali Heydricha, nacisté zatýkali představitele České pravoslavné církve. Mnohé v září a říjnu 1942 zavraždili.
     Komentáře
  • Deník

    Tragédie v Židenicích: Vlak smetl lidi jako kuželky, i s těly na přídi jel dál

    Před 2 roky
    Byla ještě tma. Na nádraží v brněnských Židenicích se v tu chvíli tísnilo na nevelkém peróně kolem tisíce lidí. Nic neviděli – psal se čtvrtek 18. září 1941 a všude platilo přísné nařízení o zatemnění. Ve tmě také vykročili do kolejiště, protože na další koleji čekali svůj vlak. Měl přijet zprava. Místo něj se však zleva vyloupla ztlumená světla opožděného rychlíku, který se řítil přímo do nich…
     Komentáře
  • CzechSight

    Nedaleko Chojnic došlo k odkrytí dalšího masového hrobu z 2. světové války

    Před 2 roky
    Během 2. světové války došlo k řadě hromadných poprav polského obyvatelstva. Většinou šlo o členy armády či odboje. Jednou z nešťastnic byla i Irena Szydłowska, kterou 14. ledna 1945 zatklo Gestapo a o pár dní později i popravilo.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Popravené z Ležáků vozili do krematoria celou noc, vzpomínala Anna Štichauerová

    Před 2 roky
    Když Němci obsazovali v březnu roku 1939 Pardubice, měla Anna čtyři roky.  „Bydleli jsme nedaleko Masarykových kasáren a němečtí vojáci mě u nich přejeli autem,“ popsala. Měla přijít o nohu, amputace nakonec nebyla nutná.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Hvězda prvorepublikových filmů Hugo Haas: Jak se z obdivovaného herce stal uprchlík?

    Před 2 roky
    Československý filmový a divadelní režisér a herec Hugo Haas se narodil 19. února 1901 v Brně. Stal se symbolem prvorepublikových filmů, byl to noblesní muž, ze kterého šly dámy do kolen, dodnes se mluví o jeho aférkách i o tom, že měl údajně holdovat kokainu. Jeho úspěšný život však narušila druhá světová válka, Hugo Haas byl totiž Žid.
     Komentáře
  • Novinky

    Nacistické tunely v Polsku mohou ukrývat tajné dokumenty gestapa

    Před 2 roky
    Skupina badatelů a výzkumníků je přesvědčena, že síť tunelů v Horní Lužici může ukrývat tajné dokumenty z údajně zničeného krakovského archivu nacistické tajné policie. Nyní se snaží sehnat prostředky na detailní prozkoumání štol, které Němci vyhloubili ve vulkanickém podloží u Kamienné Góry.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá

    Před 9 roky
    Nacisté v ní věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky.
     Komentáře
Reklama