Zavřít
Gestapo

Gestapo

Nejnovější články na Seznamu na téma Gestapo
  • Kinotip2

    Zlatá labuť: Jan Dolanský má už od první epizody našlápnuto na pozici největšího záporáka seriálu

    Před 18 dny
    Ještě před deseti lety to byl štíhlý fešák, který dokázal i v záporných rolích okouzlit. Teď se Dolanský představil jako Marek Záhoř a už od prvního dílu svůj šarm pečlivě schovává. Odpudivější postava snad v seriálu není a tvůrci do něj vrazili snad všechny špatné vlastnosti, na které přišli.
     Komentáře
  • Temná doba

    Pozapomenutý příběh parašutisty Pechala. Nacisti mu vyvraždili rodinu včetně několikatýdenní neteře

    Před 25 dny
    Příběh jednoho z nejstatečnějších hrdinů protinacistického odboje – parašutisty Oldřicha Pechala, který během brutálních výslechů gestapem neposkytl nacistům žádné užitečné informace a nezlomila jej ani hrozba, ze mu vyvraždí rodinu. To se bohužel nakonec stalo.
     Komentáře
  • Deník

    Jak se Hitler zmocnil německé armády? Oba své soky zdiskreditoval přes postel

    Před 1 měsícem
    Jméno Werner von Fritsch dnes už téměř nikomu nic neřekne. Jeho pád však představoval zlom v dějinách tzv. Třetí říše. Byl to vrchní velitel německé armády, který stál v cestě Adolfu Hitlerovi. Ten se ho zbavil stejně jako jeho předchůdce: útokem na jeho sexuální život.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Když zlo mělo jméno. Český zrádce a udavač unesl pro Hitlera britskou stíhačku

    Před 1 měsícem
    Konfident Augustin Přeučil v mnohém překonal zrádce Karla Čurdu. V Armádním muzeu na Žižkově ho "připomíná" prázdné políčko na pomníku.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Gestapo a jeho velitelé za protektorátu. Neuvěříte, co to bylo za lidi

    Před 2 měsíci
    Velitelé protektorátního gestapa byli z velké části nevzdělaní. Kolik jich bylo po válce odsouzeno?
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    V Rovensku připomenou hrdinství skupiny Antimony. V programu přiblíží osudy statečných výsadkářů

    Před 2 měsíci
    Osmdesát let letos uplyne od jedné z nejvýznamnějších událostí 2. světové války v Libereckém kraji. Od dopadení paradesantní skupiny Antimony na území Protektorátu Čechy a Morava. K této příležitosti se v sobotu 14. ledna uskuteční v Rovensku pod Troskami pietní akt s bohatým doprovodným programem, jehož cílem je připomenou nejen skupinu Antimony, ale i statečnost a nasazení místních lidí v tomto nelehkém období. Na počest statečných mužů přelétnou nad městečkem i armádní stíhací letouny.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Popliváte památku obětí masakru, vyčítá úřadům přeživší „slezských Lidic“

    Před 3 měsíci
    V Životicích nacisté v roce 1944 vyvraždili několik desítek mužů. Dnes hrozí, že památníky pozapomenuté tragédie zničí obchvat města Havířova. Ti, co masakr přežili, označují chování úřadu za arogantní drzost.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Obávané gestapo: Sledovalo, mučilo, vraždilo. U jeho zrodu stálo letecké eso z první světové války

    Před 4 měsíci
    Tajná policie Gestapo (Geheime Staatspolizei) hrála od roku 1933 v celém organismu Třetí říše klíčovou, ba mimořádnou úlohu. Gestapo také působilo v nacisty okupovaných zemích, kdy bylo nadáno celou paletou pravomocí, které mu dovolovaly se vypořádat se skutečnými či domnělými oponenty nacistického režimu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ani nacisti zde neodhalili zazděné cennosti. Spletitým muzeem nyní prostoupilo sklo

    Před 5 měsíci
    Po čtyřech letech oprav otevírá Armádní muzeum v Praze. Krom tisíců cenných exponátů se zpřístupňuje i architektonické dílo mimořádné kvality.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Mučili člověka“. Kresby z koncentračního tábora

    Před 5 měsíci
    Josef Čapek dokumentoval skutečný horor koncentračního tábora. Jedná se o existencionální výpověď o nejhorší stránce člověka i jeho nezdolnosti. V posledních měsících války, ve stále se zhoršující situaci maluje na malé formáty – motáky - už jen variace zoufalých, trýzněných těl, ležících, vzpínajících se a marně vzdorujících smrti. Zemřel v koncentračním táboře Bergen-Belsen na skvrnitý tyfus.
     Komentáře
  • Náš region

    Česko vzpomíná na oběti sokolů v boji za svobodu

    Před 5 měsíci
    Sokolové v sobotu oslaví Památný den sokolstva, který je od roku 2019 oficiálním významným dnem České republiky. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka…
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Tisíce dobrovolníků se zapojily do sázení ovocné aleje na Padrťské pláni, neodradil je ani vytrvalý déšť

    Před 6 měsíci
    V rámci sedmiletého boje s kůrovcovou kalamitou vysázely Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v Brdech miliony sazenic. V pořadí stomiliontý zasazený strom chtěli lesníci oslavit spolu s veřejností. Zájem o akci byl obrovský a cestu si k Padrťským rybníkům našlo přes tři tisíce zájemců.
     Komentáře
  • Antifascist Art

    „Turistou proti své vůli“. Umělci na útěku před evropským fašismem

    Před 6 měsíci
    V souvislosti se zátahem v Domě československé kultury v Paříži bylo zatčeno dvanáct osob, mezi nimi i čtyři výtvarní umělci Hoffmeister, Pelc, Diviš a Kopf. Ti skončili ve smutně proslulé věznici La Santé. Začalo pro ně vyčerpávající dvouleté období, kdy čtveřice utíkala z Francie do Maroka a následně do Lisabonu, odkud se nakonec dostali na loď, která je dostala do USA.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Brdské hvozdy se po kůrovcové kalamitě opět zelenají, vojenské lesy tam vysadily už 100 milionů stromů

    Před 6 měsíci
    Za 90 let své existence nezažily Vojenské lesy a statky ČR (VLS) tak obrovskou zalesňovací akci, jakou byla ta v Brdech. V rámci sedmiletého boje s kůrovcovou kalamitou vysazovali lesníci desítky milionů sazenic ročně, aby holiny opět zezelenaly. Jubilejní sazenici s pořadovým číslem 100 000 000 chtějí správci lesů oslavit s veřejností v rámci dobrovolnické akce na Padrťských pláních.
     Komentáře
  • Příbram

    Vojenské lesy vysadily po kalamitě už 100 milionů stromů, oslaví to s návštěvníky akce Brdské stromsázení

    Před 6 měsíci
    Obnova lesů po kůrovcové kalamitě je největší zalesňovací akce v historii Vojenských lesů.
     Komentáře
  • Deník

    Tragický konec herečky Anny Letenské: Pozdravila kolegu a zamířila na gestapo

    Před 6 měsíci
    Jedním z jejích posledních kolegů, kdo s ní mluvil, byl František Filipovský, k němuž onoho tragického zářijového dne 1942 náhodou přistoupila, když jel v tramvaji přes Václavské náměstí v Praze. Na otázku, kam jede, odpověděla: Ale už mě zase volají na gestapo. Vystoupila na křižovatce a Filipovskému připadalo, že jde zvesela jako vždycky. A už ji nikdy neviděl.
     Komentáře
  • G

    Masakr v Kamenci Podolském: Gestapo na území okupované Ukrajiny povraždilo 23 tisíc Židů

    Před 6 měsíci
    28. srpna roku 1941 došlo na území nacisty okupované Ukrajiny k takzvanému masakru v Kamenci Podolském. Jednalo se o masakr obrovských rozměrů, když zde bylo toho dne Gestapem zavražděno více než 23 tisíc maďarských Židů.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Hitler vás vede do zkázy, vaše říše bude sražena," nedala se první popravená Češka

    Před 7 měsíci
    Inka Bernášková spolu se svým otcem Vojtěchem Preissigem byla výraznou osobností českého odboje. Obstála i při mučení. Nacisté oba zavraždili.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Ten, který ukrýval Heydrichovy katy v kryptě

    Před 9 měsíci
    Nechtěnou poctu charakteru Vladimíra Petřeka vzdal nacista K. H. Frank: "Má-li český národ zůstat živ, nesmí se stát národem takovýchto Petřeků."
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Dala se mučit a slova neřekla." Příběhy Čechů, kteří pomáhali ukrytým parašutistům

    Před 9 měsíci
    Nebyl spáchán zločin, byl vykonán soud a trest na té mrše Heydrichovi, pronesl v roce 1942 exilový ministr. Nacisté spustili nevídaný teror.
     Komentáře
  • Budějcká Drbna

    Muž srovnal městskou policii s gestapem a jejího velitele s Putinem. Čelí trestnímu stíhání

    Před 10 měsíci
    Trestnímu stíhání čelí muž, který se měl snažit poškodit vrchního strážníka městské policie. Na dům v Jindřichově Hradci měl pověsit napis, ve kterém poškozeného srovnal s Putinem a městskou policii s gestapem.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Po Šikmém kostele přichází Karin Lednická s příběhem životického masakru

    Před 1 rokem
    Po partyzánském útoku přišla brutální nacistická odveta. V jediný srpnový den roku 1944 bylo v malé obci ve Slezsku postříleno 36 mužů. Vyšlo nové literární dokudrama Karin Lednické „Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie“.
     Komentáře
  • Drbna

    Přišli jsme vás zachránit, tvrdili nacističtí okupanti, kteří před 83 lety dorazili do Plzně

    Před 1 rokem
    Wehrmacht napochodoval do ulic Plzně krátce po šesté hodině ráno. Trýznivou atmosféru podtrhla sněhová bouře doprovázená silným vichrem. Motorizované oddíly nejprve dorazily do Chotíkova a Litic. Němečtí obyvatelé západočeské metropole vojáky vítali a vyvěšovali výzdobu. Ještě toho samého dne se začalo jezdit po silnici vpravo. Naši vojáci i četníci mohli jen přihlížet, proti okupantům totiž měli zakázáno používat zbraně.
     Komentáře
  • ArmyWeb

    Nehody, miny i útok spřátelených sil – od konce druhé světové války ztratili Američané na třicet válečných plavidel

    Před 1 rokem
    Americké námořnictvo ztratilo během druhé světové války, tedy za méně než čtyři roky, více než 350 lodí. V dalších více než sedmi desetiletích pak přišlo o téměř 30 válečných plavidel, především v důsledku nehod, ale také nepřátelských min a dokonce nedorozumění se spojenci. Foto: Ceremonie u pomníku ponorky Thresher na Arlingtonském národním hřbitově | Wikimedia Commons / Public domain Ponorka USS Bullhead USS Bullhead je poslední loď potopená během druhé světové války.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Neuvěřitelný příběh zadního střelce Lancasteru. Vyskočil bez padáku a přežil pád z výšky 5,5 kilometru

    Před 1 rokem
    Ačkoli pád z několikakilometrové výšky nemůže lidský organizmus přežít, může se při souhře mnoha náhod stát něco, o čem budeme uvažovat jako o zázraku.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Hejtmana Netolického vyslýchalo gestapo. Hrál ve filmu o protifašistickém odboji

    Před 1 rokem
    /FOTOGALERIE/ Pardubický hejtman Martin Netolický už je skoro i filmovou hvězdou. Zahrál si menší roli v připravovaném hraném dokumentu Stříbrné requiem, který připomene hrdiny pardubického odboje. Diváci se dozví více o osudech manželů Krupkových, Hladěnových, Alfréda Bartoše či Erno Košťála. "Při výslechu mluvím německy, což bylo obtížné, protože jsem se německy učil jen jeden rok v páté třídě základní školy,“ odhalil svoji roli hejtman Netolický.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Divoká baronka Violette Morrisová: Od francouzské válečné veteránky přes olympioničku až po agentku Gestapa

    Před 1 rokem
    Jak se z hrdinky a miláčka Francie stala brutální „Hyena gestapa“? Mohla za to zhrzená pýcha a lichocení Hitlera.
     Komentáře
  • Forum 24

    Na Facebooku protirouškaři zveřejnili adresu doktora Kubka a vyzývají k násilí

    Před 1 rokem
    Sestavování nové vlády tiká budík a je v celospolečenském zájmu, aby se zformovala a začala fungovat co nejdříve. Babišovo vedení země zcela ignorovalo rostoucí napětí ve společnosti a vzrůst ochoty davu k násilí.
     Komentáře
  • Náš region

    Gestapo tady popravovalo lidi. Nyní bude rekonstruovaný Památník Zámeček znovu otevřen veřejnosti

    Před 1 rokem
    Po dlouhých úpravách se v úterý veřejnosti znovu otevře Památník Zámeček s novou expozicí. Národní kulturní památka stojí na místě bývalé cvičné střelnice, kde…
     Komentáře
  • Badatelé

    Poklad v Pilníkově: Proč ho StB nechtěla najít

    Před 1 rokem
    V roce 1984 Státní bezpečnost prověřovala podezřelé místo, do kterého se v 50. letech propadl pilníkovský občan. V podivné díře byly vidět zbytky výdřevy a vedly z ní kabely.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Dnes je památný den sokolstva. Lidé v Jihlavě na vlastní kůži zažijí útrapy odvážných sokolů

    Před 1 rokem
    Od roku 2019 je v kalendáři zařazen významný den Památný den sokolstva. Datum 8. října bylo zvoleno jako připomínka tragických událostí roku 1941. K tomuto dnešnímu významnému dni se připojí také zájemci v Jihlavě, a to prostřednictvím Sokola Jihlava.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Osudový podzim pro pravoslavnou církev. Po smrti Heydricha nacisté rozpoutali peklo

    Před 1 rokem
    Po odhalení vojáků, kteří zlikvidovali Heydricha, nacisté zatýkali představitele České pravoslavné církve. Mnohé v září a říjnu 1942 zavraždili.
     Komentáře
  • Deník

    Tragédie v Židenicích: Vlak smetl lidi jako kuželky, i s těly na přídi jel dál

    Před 1 rokem
    Byla ještě tma. Na nádraží v brněnských Židenicích se v tu chvíli tísnilo na nevelkém peróně kolem tisíce lidí. Nic neviděli – psal se čtvrtek 18. září 1941 a všude platilo přísné nařízení o zatemnění. Ve tmě také vykročili do kolejiště, protože na další koleji čekali svůj vlak. Měl přijet zprava. Místo něj se však zleva vyloupla ztlumená světla opožděného rychlíku, který se řítil přímo do nich…
     Komentáře
  • CzechSight

    Nedaleko Chojnic došlo k odkrytí dalšího masového hrobu z 2. světové války

    Před 1 rokem
    Během 2. světové války došlo k řadě hromadných poprav polského obyvatelstva. Většinou šlo o členy armády či odboje. Jednou z nešťastnic byla i Irena Szydłowska, kterou 14. ledna 1945 zatklo Gestapo a o pár dní později i popravilo.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Popravené z Ležáků vozili do krematoria celou noc, vzpomínala Anna Štichauerová

    Před 1 rokem
    Když Němci obsazovali v březnu roku 1939 Pardubice, měla Anna čtyři roky.  „Bydleli jsme nedaleko Masarykových kasáren a němečtí vojáci mě u nich přejeli autem,“ popsala. Měla přijít o nohu, amputace nakonec nebyla nutná.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Hvězda prvorepublikových filmů Hugo Haas: Jak se z obdivovaného herce stal uprchlík?

    Před 1 rokem
    Československý filmový a divadelní režisér a herec Hugo Haas se narodil 19. února 1901 v Brně. Stal se symbolem prvorepublikových filmů, byl to noblesní muž, ze kterého šly dámy do kolen, dodnes se mluví o jeho aférkách i o tom, že měl údajně holdovat kokainu. Jeho úspěšný život však narušila druhá světová válka, Hugo Haas byl totiž Žid.
     Komentáře
  • Novinky

    Nacistické tunely v Polsku mohou ukrývat tajné dokumenty gestapa

    Před 1 rokem
    Skupina badatelů a výzkumníků je přesvědčena, že síť tunelů v Horní Lužici může ukrývat tajné dokumenty z údajně zničeného krakovského archivu nacistické tajné policie. Nyní se snaží sehnat prostředky na detailní prozkoumání štol, které Němci vyhloubili ve vulkanickém podloží u Kamienné Góry.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Hanba policii, gestapo! Stovky lidí v Teplicích protestují kvůli smrti Roma

    Před 1 rokem
    Stovky lidí se v Teplicích sešly na pietním shromáždění k uctění památky Stanislava Tomáše, který nedávno zemřel krátce po policejním zásahu. Původně smuteční akci doprovází mnoho protestů proti jednání bezpečnostních složek.
     Komentáře
  • Fajntip

    Paměť národa: Životní příběh Lidušky Pilné

    Před 1 rokem
    Paměť národa je mezinárodní sbírka vzpomínek pamětníků důležitých historických událostí 20. století. Dostupná je i v internetovém archivu. Najdete tam významné i velmi osobní zkušenosti lidí, kteří byli a jsou součástí historie této země.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Karel Čurda jako symbol zrady: Proč statečný parašutista fatálně selhal?

    Před 1 rokem
    Kvůli jeho udání a následné spolupráci s gestapem zemřely stovky lidí, kteří měli něco společného s odbojovou činností za druhé světové války. Jméno Karel Čurda je synonymem zrady. Právem. Jak je možné, že se ze statečného parašutisty stane zrádce národa?
     Komentáře
  • Fajntip

    Architektonický skvost v Brně: Vila Tugendhat

    Před 1 rokem
    Funkcionalistická vila Tugendhat je dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe, který navrhl vilu pro manžele Grétu a Fritze Tugendhatových (1928). Vila byla financovaná ze svatebních darů mladých novomanželů. Oba novomanželé pocházeli z velice bohatých rodin majitelů textilních továren.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Politici položili věnce k hrobu lidických mužů. Zeman chyběl

    Před 1 rokem
    Nacisté obec s 503 obyvateli vypálili 10. června 1942. Důvodem bylo podezření gestapa na spojitost místních s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Před 79 lety zmasakrovali nacisté obyvatele Lidic. Jejich domovy "vymazali"

    Před 1 rokem
    Lidickou tragédii nepřežilo 192 mužů, 60 žen, 88 dětí. Po druhé světové válce se vrátilo pouze 143 žen a 17 dětí.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Žena, která se neusmívá na žádné fotce. Za pomoc partyzánům jí gestapo zavraždilo rodinu

    Před 1 rokem
    Na kraji Boskovic stojí domek, bývalá hájovna. Žije v něm jednadevadesátiletá Marie Henzlová, rozená Švecová, která se za 2. světové války zachovala neobyčejně statečně. Gestapo se jí pomstilo. Zavraždilo takřka celou její početnou rodinu. Marii bylo tenkrát čtrnáct let.
     Komentáře
  • Náš region

    Volný a Bojko obsadili supermarket. Je to hulvátské chování, řekl policista

    Před 1 rokem
    Nezařazení poslanci Lubomír Volný a Marián Bojko se s malou skupinkou příznivců vypravili do kolínského Kauflandu. Video, které koluje po sociálních sítích, ukazuje, jak dav v početní převaze slovně napadá jednoho člena ochranky či jak policisty, kteří poklidně monitorují situaci, přirovnává ke gestapu.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Dětský domov, gestapo, Špilberk… Po tom všem už pak Král swingu ukočíroval i smečku vlků. Tajnosti slavných

    Před 1 rokem
    Díky mimořádným úspěchům se mu podařilo už v padesátých letech prolomit železnou oponu. Dobyl svět a stal se hlavou jediného soukromého orchestru, který řídil déle než půl století. Přesto zůstal skromný a kamarádský.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Po atentátu na Heydricha hledal nový úkryt pro parašutisty. Našel ho, ale gestapo přišlo dřív

    Před 1 rokem
    Rudolf Jan Holý, známý pod přezdívkou Admirál, byl dlouholetým předsedou Českého Yacht klubu. Ještě dávno předtím se však stal přímým svědkem událostí 18. června 1942 u kostela svatých Cyrila a Metoděje v Resslově ulici po atentátu na Reinharda Heydricha. Pro parašutisty skrývající se v kryptě také vyhlédl nový úkryt. Následující den však kostel obklíčilo gestapo.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Poselství filmu Lidice: Za každým válečným konfliktem stojí nevinné oběti

    Před 1 rokem
    Válečné filmy se řadí k velice populárnímu žánru a filmaři se mu i přes náročnost natáčení rádi věnují. Zvláštní kategorií jsou potom filmy o válce, které jsou svým zaměřením silně protiválečné a ukazují drsnou hrůzu nevinných obětí, které po válečném řádění vždy zůstanou.
     Komentáře
  • Armádní Zpravodaj

    Důstojník zvaný Šílený Jack chodil po bojišti s mečem a lukem, a vyhrával na dudy. Výstřední, ale extrémně účinný vůdce získal řadu medailí

    Před 1 rokem
    John Malcolm Thorpe Fleming „Jack“ Churchill byl profesionálním důstojníkem, který rozhodně nezapadal do tradičních představ o příslušnících britské královské armády.
     Komentáře
  • Krajské listy

    RECENZE Komiks s ´hakenkrajcem´ na hrudi pár týdnů před nástupem Heydricha. Český autor posílá vzkaz světu

    Před 1 rokem
    Kresba spojuje. Je to jeden z mála žánrů, který se snadno zalíbí dětem i dospělým. Kdopak někdy nečetl Čtyřlístek, kdo se netěšil na další pokračování ze Stínadel? Kdo v dětství nemapoval pavučinový svět Spidermana, v poslední dekádě násobně roztažený do marvelovek. To se však pohybujeme na poli fikce.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Podcast: Dvakrát utekl, dvakrát jej gestapo dopadlo. A pomstilo se celé rodině

    Před 1 rokem
    Podcast Miloše Doležala je tentokrát věnován parašutistovi Liboru Zapletovalovi a jeho rodině, kterou nacisté poslali do Osvětimi.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Foto: Od mladého Gottwalda k pražskému jaru a Jakešovi u soudu. 100 let KSČ

    Před 1 rokem
    Ke světlým obdobím patří protinacistický odboj. K těm velmi temným pak represe, žalářování či popravy odpůrců komunistického režimu.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Josef Mašín na gestapu promluvil, dokazují nové unikátní nálezy z archivu

    Před 1 rokem
    Není tím nijak otřeseno hrdinství českého odbojáře Josefa Mašína, jednoho ze slavných Tří králů. Přední odborník na dějiny protektorátu Jan B. Uhlíř ale nově objevil v Archivu bezpečnostních složek asi dvacet stran s Mašínovými výslechovými protokoly. „Traduje se, že Mašín u výslechů nic neřekl. Není to pravda, na gestapu nakonec mluvili všichni, to ani jinak nebylo možné,“ říká Uhlíř.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Josef Mašín, hrdina československého odboje a jeden ze Tří králů, byl před 80 lety zatčen gestapem

    Před 1 rokem
    Podplukovník Josef Mašín je legendární postavou československého odboje za druhé světové války. Spolu s Václavem Morávkem a Josefem Balabánem tvořil slavnou zpravodajsko-sabotážní skupinu Tři králové, po které šly v protektorátu tisíce policistů v čele s gestapem. Na starost měl rodák z Lošan u Kolína zejména sabotážní činnost a zásobování odboje zbraněmi. A právě dnes 13. května uplyne 80 let od jeho zatčení gestapem, o rok později, v červnu 1942, jej Němci popravili.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Špiclovalo, mučilo, zabíjelo. Před 88 lety bylo založeno obávané Gestapo. U jeho zrodu stál prvoválečný hrdina Hermann Göring

    Před 1 rokem
    Dnes si připomínáme smutné výročí založení německé tajné policie Gestapa (Geheime Staatspolizei). Vzniklo 26. dubna 1933 a tajná policie především neblaze proslula špiclováním, mučením a zabíjením domnělých či skutečných oponentů nacistického režimu v okupovaných zemích.
     Komentáře
  • Expres FM

    Před 35 lety zabíjela jaderná elektrárna v Černobylu

    Před 1 rokem
    Narozeniny slaví oblíbený herec a moderátor Maroš Kramár nebo půvabná herečka Klára Issová. V roce 1945 bylo osvobozeno Brno.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Ze staré věznice v Trutnově by mohla vzniknout nová Galerie draka. Původně fungovala jako basa gestapa

    Před 1 rokem
    Na začátku roku oslovila radnice v Trutnově veřejnost, aby předložila návrhy na využití staré budovy věznice. Do současné doby získalo město devět nápadů, jen některé z nich jsou podle vedení města realizovatelné. Budova městské věznice byla postavena na začátku 19. století.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Šéf gestapa ve Vídni po válce pracoval pro německou zpravodajskou službu

    Před 1 rokem
    Franz Josef Huber patřil k blízkým spolupracovníkům Adolfa Eichmanna.
     Komentáře
  • StoryMag

    Před 100 lety se narodila, o 22 let později ji gestapo popravilo, Maruška Kudeříková během krutých výslechů mlčela

    Před 2 roky
    Marie, možná ale častěji spíše Maruška Kudeříková se v době protektorátu účastnila domácího protinacistického odboje. Gestapo ji však dopadlo a mučením se z ní snažilo vymámit jména dalších zrádců Říše. Mlčela, nikoho neprozradila a možná se i právě proto dočkala dlouhého pobytu v cele smrti i podivného způsobu popravy. Po válce se o ní mluvilo hodně, komunistům se hodila do propagandy, po roce 1989 ale naopak upadla v zapomnění.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zámeček v Pardubicích zažil Larische, gestapo i úředníky. Chátral, teď znovu ožívá

    Před 8 roky
    Nacisté v ní věznili, vyslýchali a na nedalekém popravišti zastřelili obyvatele obce Ležáky.
     Komentáře
Reklama