ROZHOVOR: „Všechno směřuje k tomu, že se k nám bude dovážet levnější maso z oblastí mimo Evropu, například z Jižní Ameriky. Domácí produkce bude utlumená,“ řekl serveru PrahaIN.cz prezident Agrární komory Jan Doležal.
Téměř 7,7 miliardy korun rozdělí ministerstvo zemědělství (MZe) z evropských peněz na rozvoj venkova. Z toho největší částku - zhruba 3,5 miliardy korun - dostanou farmáři na investice do svých podniků, drůbežáři třeba na přestavbu chovů z klecových na bezklecové. Dnes o tom na tiskové konferenci v Praze informoval ministr zemědělství v demisi Marek Výborný (KDU-ČSL).
Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal bude hostem panelové diskuse v rámci Mezinárodního dne zemědělců na veletrhu Agritechnica 2025 společně se zástupci Francie a Kanady. Mezinárodní den, a pro nás hlavně Český den na veletrhu Agritechnica, se uskuteční ve středu 12. 11. 2025 v hale 24, stánek DLG, scéna expert „Smart Efficiency“…
Ve středu 12. listopadu 2025 proběhne v rámci veletrhu AGRITECHNICA v Hannoveru tematický den International Farmers Day – Mezinárodní den zemědělců. Akce je určena pro zemědělce, firmy a odborné organizace z České republiky, Francie a Kanady. Cílem je představit nejnovější technologie v oblasti zemědělské techniky, zapojit účastníky do odborných programů…
V Německu se ve velkém zlevňují mléčné výrobky – máslo i plátkové sýry. Dobrou zprávou je, že se to podle odborníků už brzy začne projevovat i na cenovkách českých supermarketů. To se ale nelíbí mlékárníkům. Vyšší ceny za surovinu se jim prý stále nepodařilo promítnout do cen.
Motoristé sobě mluví o šikaně zemědělců a hrozí zrušením protierozní vyhlášky. Jenže část farmářů říká: Nechte ji být, jen ji opravte. Snaha o zmírnění pravidel probíhá i na půdě Evropské unie.
Zemědělci i lesníci chtějí do čela ministerstva zemědělství kvalifikovaného odborníka, který rozumí zemědělským procesům a má dostatečnou autoritu. Varují před nástupem politika bez znalosti sektoru do funkce. Vyplývá to z vyjádření Agrární komory ČR a Lesnicko-dřevařské komory ČR. Jako nového ministra zemědělství média nejčastěji skloňují Martina Šebestyána, bývalého šéfa Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF). Podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy by byl Šebestyán dobrou volbou, řekl v České televizi.
Athena Chlebová patří k nejvýraznějším hlasům mladé scény. Na nové desce "VODSRDCE" se zbavuje metafor a mluví otevřeně o vztazích, úzkostech i drobných radostech každodenního života. Balancuje mezi klubovou elektronikou, bedroom estetikou a post-rapovou citlivostí.
Příštím ministrem zemědělství bude pravděpodobně kandidát z hnutí ANO, uvedli agrární odborníci na dotaz ČTK. Je ale podle nich možné, že ANO sáhne i mimo své řady a zvolí například někoho z vedení Agrární komory ČR nebo Zemědělského svazu ČR. Komoru nyní vede Jan Doležal, v čele svazu je Martin Pýcha. Příští vláda bude nejspíš ve složení ANO, SPD a Motoristů, řekl dnes prezident Petr Pavel.
Pokladní zvedla bundu a podívala se do rukávu. Najednou vytáhla černé legíny. „Patří vám tohle?“ zeptala se. Zákaznice znejistěla. „Já opravdu nevím, jak se tam dostaly,“ odpověděla. V obchodě se rozhostilo ticho a lidé začali přihlížet.
Pokladní zvedla bundu a podívala se do rukávu. Najednou vytáhla černé legíny. „Patří vám tohle?“ zeptala se. Zákaznice znejistěla. „Já opravdu nevím, jak se tam dostaly,“ odpověděla. V obchodě se rozhostilo ticho a lidé začali přihlížet.
Aktualizováno. Ministerstvo zemědělství by mělo příští rok hospodařit s výdaji přes 55,2 miliardy korun, předpokládá to návrh rozpočtu na příští rok. Je to o 6,8 procenta méně oproti schválenému rozpočtu resortu pro letošní rok. Klesnout mají například dotace Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu, který mezi zemědělce rozděluje finanční podpory zemědělství z evropských a národních zdrojů. Více peněz naopak dostanou lesní hospodáři....
Zemědělci by měli letos sklidit asi 7,2 milionu tun obilí, meziročně přibližně o půl milionu tuny více. Objem řepky bude 984 tisíc tun, loni jí zemědělci sklidili 950 tisíc tun. Na agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích to v pátek oznámili zástupci Agrární komory ČR.
České Budějovice - Cena za výkup obilovin v Česku je podle agrární komory momentálně na stejné úrovni jako na začátku 90. let minulého století. Tuna stojí 4000 až 4500 korun. Znamená to, že z ceny za kilogram chleba mají zemědělci přibližně deset procent. ČTK to po národních dožínkách na českobudějovické Zemi živitelce řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.
Podpora z budoucí společné evropské zemědělské politiky by měla směřovat zejména aktivním zemědělcům, kteří přispívají k produkci potravin, ne k těm, kteří pouze vlastní půdu. Shodli se na tom eurokomisař pro zemědělství Christophe Hansen s ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) při čtvrtečním briefingu na agrosalonu Země živitelka. Nutné je podle Hansena podpořit také zemědělce hospodařící ve znevýhodněných oblastech či mladé a začínající farmáře.
Průběh žní byl nejpomalejší za posledních 15 let. Vzhledem k počasí hrozilo, že obiloviny nebudou dosahovat dostatečné kvality, což se naštěstí nepotvrdilo.
Tempo žní bylo letos pomalejší než v minulých letech, což zapříčinilo především červencové deštivé počasí, s výnosy to ale - alespoň u obilí - nevypadá zle. Zemědělci by měli letos sklidit asi 7,2 milionu tun obilovin, meziročně přibližně o půl milionu tuny více. Sklizeň řepky naproti tomu bude podprůměrná, oznámila v pátek Agrární komora ČR.
Ovlivní letošní úroda tuzemské ceny potravin? „Byli jsme velmi optimističtí u plodin, které bývají sklizené na podzim, ať už to jsou kopaniny jako brambory nebo cukrová řepa, tam by sklizeň mohla být dobrá. Nicméně cena nebude asi úplně příznivá,“ říká během agrosalonu Země živitelka prezident Agrární komory a viceprezident nevládní Evropské zemědělské lobbistické organizace COPA Jan Doležal.
Vepřové, brambory, zelí. Nejen u těchto klasických potravin ztrácí Česko soběstačnost. Důvodem je příliš mnoho neefektivních agrokoncernů, byrokracie a nedomyšlená dotační politika.
Supermarkety chtějí zvyšovat dovozy ukrajinských potravin. Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu je tamní zemědělství moderní a konkurenceschopné. Takové plány se ale nelíbí českým producentům. Potravinářská komora tvrdí, že jde o neférový boj, protože sedláci na Ukrajině nemusí dodržovat tak přísná pravidla jako ti v Evropské unii.
Potraviny stále zdražují. Ale proč? Zemědělci, zpracovatelé a supermarkety si vinu za zvýšení cen přehazují jako horký brambor. Svaz obchodu ukazuje na zemědělce, kteří se prý urvali ze řetězu a zdražují rychleji než ostatní farmáři v Evropě. Agrární komora zase zmiňuje obchodní přirážky.
Patří mezi největší sladkovodní ryby vůbec. Rybáři z řek vytahují kapitální sumce, ať už jde o nový český rekord slavného Jakuba Vágnera, či úlovky dalších rybářů. Tyto ryby jsou fascinující nejen svojí velikostí, ale také věkem dožití, povahou a čelistmi. Německo nedávno řešilo případ, kdy sumec zranil hned několik účastníků hudebního festivalu.
Nebývalý zářez se povedl Janu Doležalovi z Liberce. Přímo uprostřed Děčína mezi Pastýřskou stěnou a zámeckou skálou vytáhl po usilovném boji z řeky dvoumetrového sumce. Podle rybářových slov takto velké ryby uprostřed města běžně nebývají. Obzvláště sumci totiž potřebují klidné úkryty.
Pokud budou čeští farmáři méně zatíženi regulacemi a kontrolami, budou moci více investovat do rozvoje, produkovat víc potravin, a tím vytvoří prostředí s větší konkurencí, které by mohlo nastartoval pokles cen, tvrdí šéf Agrární komory.
Praha - Aby byly v Česku dostupné levnější a tuzemské potraviny, je nejprve nutné rozvázat zemědělcům ruce. Pokud budou čeští farmáři méně zatíženi regulacemi a kontrolami, budou moci více investovat do rozvoje, produkovat víc potravin, a tím vytvoří prostředí s větší konkurencí, které by mohlo nastartoval pokles cen. ČTK to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal. Právě deregulaci zmínil jako jeden z hlavních bodů, na který by se příští vláda měla v zemědělství zaměřit. Politici by podle něj měli také intenzivněji tlačit na obchodní řetězce, aby bylo na pultech více českých potravin.
Zatímco loni v létě šla cena potravin v regálech českých obchodů dolů, aktuálně zdražují o více než šest procent a táhnou nahoru i celkovou inflaci. Ta se blíží třem procentům a je nejvyšší od loňského dubna.
Zemědělci v České republice hlásí nejrychlejší růst cen za poslední více než dva roky. Ceny, za které prodávají svou produkci do obchodní sítě nebo ke zpracování, vzrostly v červnu meziročně o 13,4 procenta. Podle statistiků jde o pokračující trend, který se nevyhnutelně promítá do cen potravin na pultech obchodů. V kontrastu s tím výrobní ceny v průmyslu dál klesají – v červnu meziměsíčně o 0,2 procenta a meziročně o 0,7 procenta.
Návrh evropského rozpočtu na roky 2028 až 2034, který zveřejnila Evropská komise 16. 7., potvrdil naše obavy z razantních škrtů, o kterých se dosud jen spekulovalo. Do zemědělství má během příštích sedmi let směřovat 300 miliard eur, což znamená pokles o 22 procent oproti současnému stavu.
Evropská komise navrhla rozpočet na dalších sedm let. Sedmadvacítka by se podle něj měla zaměřit na nové priority a splatit dluh z období covidu. Česko by mělo dostat méně prostředků než v předchozím období. Ale stále získáme více, než do rozpočtu odvedeme.
Zemědělci kvůli evropským zákazům přípravků na ochranu rostlin nemají čím chránit plodiny před škůdci, plísněmi nebo pleveli, což se projevuje v jejich oslabení. Zhoršení stavu rostlin následně může snížit i výnosy a objem letošní sklizně, upozornila Agrární komora ČR. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) proto požádal Evropskou komisi, aby v případě zákazu účinné látky zajistila alternativní náhradu. A pokud nebude k dispozici, aby prodloužila přechodné období, po které bude možné dosavadní a bezpečnou látku používat.
Tisková zpráva – Čeští zemědělci a potravináři se důrazně staví proti prodloužení současné podoby obchodních vztahů mezi Evropskou unií a Ukrajinou. Stávající bezcelní režim, který umožňuje většině ukrajinského zboží vstup na unijní trh bez jakýchkoli celních poplatků, ohrožuje jejich podnikání. Negativním důsledkem bylo například letošní uzavření cukrovaru v Hrušovanech nad Jevišovkou na jižní Moravě, kde jednou […]
Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků varují před zdražením potravin, pokud Parlament včas neschválí snížení finanční rezervy na třídění a recyklaci obalů. Pokud změna včas neprojde, budou muset výrobci platit od července vyšší poplatky za obalové materiály, což se promítne do cen potravin. Ve společné tiskové zprávě to uvedly Agrární komora ČR, Potravinářská komora a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR. Poslanecká novela zákona má snížit finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM z 50 procent na původních 25 procent ročních nákladů. Vláda se k předloze počátkem května postavila neutrálně.
Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků vyzývají zákonodárce, aby co nejdříve schválili návrh zákona, který má snížit finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM z 50 % na původních 25 % ročních nákladů. V opačném případě budou muset výrobci od července zbytečně platit vyšší poplatky za obalové materiály, do nichž balí své produkty. Tyto zvýšené náklady se následně promítnou do vyšších cen potravin.
Zástupci zemědělců, potravinářů a obchodníků apelují na poslance, aby co nejdříve schválili návrh zákona, který má snížit finanční rezervu autorizované obalové společnosti EKO-KOM. Pokud by k tomu nedošlo, zdraží podle nich obaly a následně tak i samotné potraviny. Schvalte novelu, vyzývají podnikatelé poslance Agrární komora ČR, Potravinářská komora ČR a Svaz obchodu a cestovního ruchu ČR vydaly společné prohlášení, ve kterém vyjadřují znepokojení nad vleklým stavem projednávání vládní…
Potraviny by mohly zdražit kvůli nečekané položce - obalům. Potravinářská komora, společně s Agrární komorou a Svazem obchodního ruchu varují, že navýšení rezervy autorizované obalové společnosti EKO-KOM povede k celkovému navýšení nákladů na obaly, které se projeví i u zákazníků.
Lesníci vytvořili pro milovníky přírody unikátní turistickou aplikaci do mobilního telefonu, která je provede formou hry po všech jedenapadesáti studánkách rozesetých po Lesnickém Slavíně. Nachází se v jižní a střední části Moravského krasu, a to mezi Brnem na jihu a Blanskem na severu. Některé studánky jsou slavné, jiné téměř zapomenuté.
Teplé letní dny z počátku května jsou minulostí. Alespoň prozatím. Do Česka začal proudit studený vzduch, který podle předpovědí meteorologů vrátí na hřebeny hor sněžení. V nižších polohách by se rtuť teploměru mohla v nocích propadnout až pod bod mrazu, a hrozí tak poškození úrody. Chladnější ráz počasí vydrží minimálně do poloviny příštího týdne.
Odborníci se shodují s farmáři v názoru na prevenci slintavky a kulhavky. Podle nich je ještě potřeba udržet opatření na hranicích či v oborách nejméně několik dalších týdnů.
Americká cla by měla na evropské zemědělství větší negativní dopad než případné unijní odvetné tarify, protože pro evropské produkty s vyšší hodnotou bude těžší nalézt nové trhy než pro americké nezpracované suroviny. Pro Echo24 to řekla šéfka zemědělského výboru Evropského parlamentu Veronika Vrecionová (ODS). Dodala, že EU se kromě odvetných cel musí zaměřit také na rozšíření odbytišť v dalších světových regionech.
Vzhledem k přibývajícím ohniskům slintavky a kulhavky ve střední Evropě mají čeští chovatelé obavy ze zavlečení tohoto vysoce nakažlivého virového onemocnění do Česka. Plní proto pokyny Státní veterinární správy a dělají v rámci prevence maximum možného, protože šíření nákazy by mělo fatální následky. Agrární komora České republiky proto po dnešním jednání svého prezidia vyzvala dopisem premiéra Petra Fialu k přijetí dalších preventivních opatření k co nejvyšší ochraně území Česka.
Třešně v lednu pocházející podle etikety ze Slovenska, nebo ukrajinské kuře s označením Polska. V obchodech se objevují „falšované“ potraviny, které udávají jiný původ, než je skutečnost. Aktuální evropská iniciativa, k níž se připojili i čeští zemědělci, požaduje nápravu tohoto stavu.
Rostoucí ceny potravin zůstávají strašákem číslo jedna českých domácností. Výrazně zdražuje třeba mléko, máslo, vejce nebo čokoláda. Meziročně máme nejvyšší nárůst cen potravin v Evropě, a to o 4,4 procenta.
Čeká nás největší zdražení potravin za poslední dva roky? Ceny od zemědělců se v lednu zvedly oproti loňsku o devět procent, což se podle obchodníků brzy ukáže i na prodejních pultech. Už teď jsou vejce dražší o pětinu a výrazně zdražilo i mléko. Svaz obchodu proto tepe zemědělce, že uměle navyšují ceny. Agrární komora toto nařčení ale odmítá.
Vřískání sirén, houkaček a blokáda. Tak to vypadalo na hraničním přechodu Hodonín-Holíč, kde protestovali tuzemští zemědělci. Stovky traktorů, mnohé ověšené transparenty, ve čtvrtek obsadily české hraniční přechody a pár dalších míst v republice. Zemědělci protestují proti levným dovozům potravin ze zemí mimo Evropskou unii.
Zemědělci budou ve čtvrtek protestovat ve všech krajích se stovkami traktorů. Akce zaměřené proti dovozům ze zemí mimo EU začnou dopoledne, někteří farmáři vyjedou s technikou na silnice, další plánují demonstrace na náměstích nebo debaty, oznámili ve středu zástupci zemědělských organizací. Do Prahy farmáři nepřijedou. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) v reakci na protesty řekl, že „mnoha důvodům“ nerozumí a že o akci předem nevěděl.
Jihomoravští zemědělci se ve čtvrtek připojí k protestům proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Se svými stroji plánují blokovat hraniční přechod mezi Hodonínem a Holíčem, kam by mělo dorazit až sto traktorů. Omezení provozu potrvá od devíti ráno do půl třetí odpoledne. Policie doporučuje využít jiný hraniční přechod.
Ve čtvrtek 27. února vyrazí zemědělci s traktory na hraniční přechod v Náchodě, kde budou protestovat proti dovozu potravin ze zemí mimo Evropskou unii. Organizátoři nevylučují ani krátkodobou blokádu přechodu.
Ve čtvrtek čeští zemědělci vyjedou na protest proti nekvalitním potravinám z dovozu. Na silnicích se objeví s těžkou zemědělskou technikou. Tímto krokem se připojí k vlně evropských protestů. Více k tématu řekl v rozhovoru pro TN Live prezident Agrární komory Jan Doležal.
V reakci na záběry odvysílané minulý týden v pořadu Reportéři ČT odstartovali v pondělí veterináři mimořádnou kontrolní akci chovů. Kruté týrání v řadě českých kravínů odhalily tajně natočené záběry organizace Zvířata nejíme. Reportéři ČT se v pořadu Reportéři+ vydali po stopách těch, kteří mají tyto incidenty na svědomí. Kameraman ČT se dokonce nechal v utajení zaměstnat v jedné z farem, kde k týrání docházelo. Tématu se věnovali reportéři Jana Neumannová a Ondřej Golis. Upozorňujeme, že videa v článku obsahují drastické záběry.