Zavřít
Ladislav Miko

Ladislav Miko

Nejnovější články na Seznamu na téma Ladislav Miko
  • Ekolist

    Evropským stromem roku je dub z Polska. Česká hrušeň hnilička je jedenáctá

    Před 11 dny
    V soutěži Evropský strom roku pořádané Nadací Partnerství zvítězil polský Dub Fabrykant, následovaný Dračím dubem ze Slovenska a ukrajinskou Jabloní z města Krolevets. Česká hrušeň skončila na 11. místě z celkem 16 soutěžních zemí. Polsko vyhrálo v mezinárodní anketě již podruhé v řadě, kdy vloni získal titul Dub Dunin.
     Komentáře
  • Ekonews

    „Nepoužíváme skoro syntetická hnojiva a vyděláváme víc,“ shodují se regenerativní farmáři

    Před 1 měsícem
    Asi 60 až 70 procent půd v Evropské unii není v dobré kondici a podléhá degradaci.Podle zemědělců, kteří se sešli na konferenci Živá krajina pořádané společností Carboneg, může být cestou k obnově regenerativní zemědělství.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Čtyřměsíční chápan má jméno. V Zoo Praha ho v sobotu pokřtili

    Před 2 měsíci
    Malý chápan středoamerický se narodil v září, čtyři měsíce byl beze jména. To se změnilo v sobotu, kdy se jeho kmotrem a adoptivním rodičem stal zmocněnec Vlády ČR pro vyjednávání o ochraně biodiverzity Ladislav Miko.
     Komentáře
  • Ekolist

    Švédské předsednictví Radě EU se bude věnovat například ochraně půdy

    Před 2 měsíci
    Ministerstvo životního prostředí (MŽP) očekává, že švédské předsednictví v Radě Evropské unie se bude nadále věnovat ekologickým tématům, mimo jiné i návrhu nové legislativy na ochranu půdy. Z pozice předchozího předsedajícího státu chce Česká republika Švédsko aktivně podporovat, uvedl pověřenec vlády pro mezinárodní vyjednávání v biodiverzitě Ladislav Miko.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ladislav Miko: V Montrealu jsme vyjednali průlomovou dohodu o ochraně biodiverzity

    Před 3 měsíci
    Dohoda je na světě a myslím že vyjednaný obsah je opravdu ambiciózní a dobrý.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Historická dohoda pro EU a Česko má chránit deštné pralesy. Domorodci ale tolik nejásají

    Před 3 měsíci
    V Česku a dalších státech EU už by nemělo jít koupit třeba maso a kávu, pokud při jejich produkci došlo k ničení deštných pralesů. Na první pohled jde o historickou dohodu, ke které za českého předsednictví dospěly unijní země a jejich zástupci v Bruselu. Cílem je bránit vypalování a kácení lesů, které mají zásadní význam v boji se změnou klimatu. Jenže mezi domorodci, kteří patří k primárním ochráncům přírody, vyjednaný zákon nadšení nevzbuzuje.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Masové vymírání je blízko. Česko vede Evropu na klíčovém setkání OSN k záchraně druhů

    Před 3 měsíci
    Podle vědců dnes druhy vymírají až stokrát rychleji, než jak bylo běžné v posledních deseti milionech let.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Člověk konzumuje a planeta strádá. Je načase uzavřít s přírodou mír, vyzývá OSN. Dokáže se lidstvo shodnout na řešení?

    Před 3 měsíci
    Lidstvo svou činností ničí přírodu, na které je závislé. A nejde jen o notoricky známé amazonské pralesy. V oblastech s intenzivním zemědělstvím včetně Česka radikálně klesá počet hmyzu i druhová rozmanitosti. Hmyz je přitom klíčový pro opylování rostlin, a tedy i produkci jídla. V kanadském Montrealu ve středu začíná konference OSN, jejímž cílem je ochránit biodiversitu a udržet při životě ekosystémy, které nám zajišťují jídlo, pitnou vodu nebo přírodní léčiva.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zachránit genetické bohatství planety. Konference v Montrealu si dává velké cíle

    Před 3 měsíci
    Dnes se země světa schází v kanadském Montrealu, aby se pokusily zastavit mizení živočichů a rostlin z volné přírody. Příležitostí k tomu je konference Úmluvy o biologické rozmanitosti, která se koná 7. – 19. 12. 2022. Jejím cílem je přijmout závazky k ochraně přírody podobně, jako se to stalo u ochrany klimatu na konferenci v Paříži. Pokud bude jednání úspěšné, mohlo by světu přinést naději, že se budeme moci dále spolehnout na fungující přírodu a zároveň se lépe vypořádáme s klimatickou změnou. O konferenci mluvil na setkání s novináři Ladislav Miko, poradce ministra životního prostředí a vládní zmocněnec pro vyjednávání v oblasti biodiverzity.
     Komentáře
  • Ekolist

    Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než 500 ohrožených druhů

    Před 4 měsíci
    Konference v Panamě dojednala zpřísnění ochrany více než 500 ohrožených druhů, lépe chráněni budou i žraloci a tropické dřeviny. Shodly se na tom signatářské země Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). I díky českému předsednictví EU se podařilo zabránit znovunastartování obchodu se slonovinou nebo rohy nosorožců, uvedlo české ministerstvo životního prostředí.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Konec spalovacích motorů? Elektroauto si budou moci dovolit i v Bruntále, věří vládní zmocněnec

    Před 5 měsíci
    České předsednictví má na kontě první velký vyjednavačský úspěch v klimatické politice EU. Dohodlo finální podobu postupného ukončení prodeje nových aut se spalovacími motory po roce 2035. „V Česku se to často překládá, jako že odteď už budou jenom elektromobily a nic jiného. Tak tak to ale není,“ upozorňuje v nové epizodě Bruselských chlebíčků poradce ministryně životního prostředí Ladislav Miko. Dá se očekávat, že elektromobily postupně výrazně zlevní, předpovídá.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zmocněnci: Ministři pro ekologii v Praze projednají téma klimatu a biodiverzity

    Před 8 měsíci
    Najít kompromis k unijnímu mandátu pro listopadovou konferenci OSN o změně klimatu (COP 27) v Egyptě a prosincovou konferenci o biodiverzitě v Montrealu patří k hlavním úkolům neformálního zasedání ministrů životního prostředí EU, které se ve středu a ve čtvrtek uskuteční v Praze. Čeští zástupci chtějí v debatách klást důraz na propojení diskusí o ochraně klimatu a biodiverzitě. Na setkání s médii v Praze to řekli Jan Dusík a Ladislav Miko, kteří jsou zmocněnci pro jednání o životním prostředí v období českého předsednictví Radě EU. Na konferenci se také bude jednat o pomoci Ukrajině s dopady války na životní prostředí. Dusík je náměstkem ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL), Miko působí jako její poradce.
     Komentáře
  • České noviny

    Hubáčková: ČR může po válce Ukrajině pomoci např. s obnovou zásob pitné vody

    Před 8 měsíci
    Česko by po válce mohlo Ukrajině pomoci s obnovou zásobování pitnou vodou, řešením kvality vod či s dekontaminací půd. Na tiskové konferenci po dnešním prvním dni zasedání ministrů životního prostředí zemí EU v Praze to řekla ministryně Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Členové vlád jednotlivých států podle ní dnes přispěli do diskuse tím, co mohou nabídnout už během konfliktu s Ruskem a jak se mohou zapojit po válce při likvidaci škod, obnově ekosystémů a biodiverzity. Jednání se zúčastnil i ukrajinský ministr životního prostředí Ruslan Strilec.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Politici i hráči v zákulisí. Poznejte 24 klíčových osobností pro české předsednictví

    Před 9 měsíci
    Česko se 1. července podruhé ujme předsednictví v Radě Evropské unie. Jak si s ním tentokrát poradí, bude záviset na politicích, diplomatech a úřednících v Praze a Bruselu. Někdo má reprezentovat navenek, jiní odvedou méně viditelnou, ale o to důležitější práci v zákulisí. Podstatné bude také získat spojence na vlivných místech v evropských institucích a klíčových metropolích. Server iROZHLAS.cz proto přináší výběr 24 významných postav.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Odpolední publicistika: Bude dost plynu? Šestý balík sankcí proti Rusku. Národní park Křivoklátsko?

    Před 9 měsíci
    Jak zajistit dostatek plynu na příští zimu? Co se Maďarsku podařilo vyškrtnout ze šestého balíku unijních sankcí proti Rusku? Měl by Národní park Křivoklátsko vzniknout i přes odpor tamních starostů? A proč je vhodné mluvit více o hrdinství a o hrdinech?
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědec: Stav půdy je špatný hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství

    Před 10 měsíci
    Stav půdní biodiverzity v české krajině je vinou intenzivní zemědělské produkce velmi špatný. Půda ztratila kvůli velkému omezení vstupu organické hmoty do zeminy schopnost zadržovat vodu a živiny. Na konferenci Fórum pro budoucnost zemědělství a lesnictví to řekl bývalý ministr životního prostředí, biolog a nynější poradce na ministerstvu životního prostředí Ladislav Miko. Česko si podle něj nemůže dovolit pokračovat v péči o krajinu beze změny přístupu.
     Komentáře
  • České noviny

    Vědec: Stav půdy je špatný hlavně kvůli intenzivnímu zemědělství

    Před 10 měsíci
    Stav půdní biodiverzity v české krajině je vinou intenzivní zemědělské produkce velmi špatný. Půda ztratila kvůli velkému omezení vstupu organické hmoty do zeminy schopnost zadržovat vodu a živiny. Na konferenci Fórum pro budoucnost zemědělství a lesnictví to řekl bývalý ministr životního prostředí, biolog a nynější poradce na ministerstvu životního prostředí Ladislav Miko. Česko si podle něj nemůže dovolit pokračovat v péči o krajinu beze změny přístupu.
     Komentáře
  • Ekolist

    Hubáčkové bude s agendou EU radit exministr životního prostředí Miko

    Před 1 rokem
    Poradcem ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) se stal bývalý ministr životního prostředí Ladislav Miko. Hubáčková to dnes uvedla na twitteru. Miko má být poradcem pro vyjednávání v agendě spjaté s Evropskou unií, včetně Zelené dohody pro Evropu. Zástupci ministerstva životního prostředí (MŽP) dnes také ČTK sdělili, že novou politickou náměstkyní ministryně se stala expertka na ochranu životního prostředí Eva Volfová. Nahradila Simeonu Zikmundovou, která je nyní náměstkyní pro řízení sekce ochrany životního prostředí. Že bude Zikmundová politickou náměstkyní jen dočasně, MŽP uvedlo už dříve.
     Komentáře
  • Drbna

    Exministr životního prostředí Ambrozek bude poradcem ministryně Hubáčkové

    Před 1 rokem
    Bývalý ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL) bude jedním poradců ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL). Novinářům to dnes za ministerstvo životního prostředí (MŽP) potvrdila Dominika Pospíšilová. To, že by měl být Ambrozek šéfem poradců, v úterý uvedl server Lidovky.cz. Pospíšilová naopak nepotvrdila další informaci webu, podle níž má ministryni radit i další exministr životního prostředí Ladislav Miko.
     Komentáře
  • TV Polar

    Spolukandidatura na Evropské hlavní město kultury Žilině, Frýdku-Místku a Bielsko-Białe nevyšla

    Před 1 rokem
    Města Frýdek-Místek a Bielsko-Biała se rozhodla podpořit slovenskou Žilinu v rámci její kandidatury na titul Evropské hlavní město kultury 2026. Města společně vytvořila řadu projektů, které měly jít zisku titulu naproti. Komise ale nakonec vybrala město Trenčín.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    23 min

    Podcast
    Hostem je Ladislav Miko, bývalý český ministr životního prostředí, nyní

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    vedoucí Zastoupení Evropské komise na Slovensku. Spojené státy a Čína, které produkují nejvíce skleníkových plynů ze všech zemí světa, se na konferenci v Glasgow dohodly na prohloubení spolupráce a zvýšení svých závazků v ochraně klimatu. Zlepšily se tak vyhlídky na úspěch v boji s klimatickou změnou? Co z výsledků právě končící konference vyplývá pro všední život Evropanů v nejbližších letech? Moderuje Tomáš Pancíř.
     Komentáře
  • Zítřek

    Ladislav Miko: Český euroskepticismus je tady živený, protože vynáší politické body

    Před 1 rokem
    Přírodovědec, odborník na ochranu životního prostředí a někdejší ministr životního prostředí ve Fischerově vládě. Svého času nejvýše postavený Čech v Bruselu v současnosti šéfuje Zastoupení Evropské komise na Slovensku a na svém portálu Dobrefondy.eu ukazuje lidem, co všechno v jejich okolí vzniklo díky Unii a evropským penězům. „Lidé mají o fungování Unie stále dost zvláštní představu,“ říká Laco Miko.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Hlavní cenu Ekofilmu v Brně získal polský snímek o přežití a lovu velryb

    Před 1 rokem
    Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Ekofilm v Brně dnes získal polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vítězem filmového festivalu EKOFILM je polský snímek Velryba z Lorina

    Před 1 rokem
    Nebezpečné přetahování o přežití v až fantaskní krajině plné stop po lovu velryb, ale i naděje na záchranu téměř vyhynulého ptáka nebo naděje, kterou lidem dává semknutí se v ohrožující situaci. To jsou témata soutěžních snímků, které na letošním 47. ročníku EKOFILM získaly některé z ocenění. Hlavní cenu ministra životního prostředí Richarda Brabce získal polský snímek Velryba z Lorina režiséra Macieje Cuskeho. Film bez zbytečných slov nabízí zamyšlení, kdo ve střetu dvou mizejících světů má právo zabíjet: lovící člověk nebo lovená velryba.
     Komentáře
  • Kinobox

    Ekofilm 2021 vyhrál snímek o lidech, velrybách a přežití. „Téměř jsem neviděla přes slzy,“ svěřila se herečka Veronika Khek Kubařová

    Před 1 rokem
    47. ročník EKOFILMu, mezinárodního filmového festivalu s tematikou životního prostředí, vyhlásil držitele cen. Porotu zaujaly snímky zaměřené na boj o přežití, záchranu téměř vyhynulého ptáka nebo na lidi, kteří neztrácejí naději a dokážou se v ohrožující situaci semknout.
     Komentáře
  • Ekolist

    Skleníky na rajčata jako veřejný zájem

    Před 1 rokem
    Česko roky chronicky trpí zastavováním zemědělské půdy. Mizí pod novou silnicí a cyklostezkou, pod novými sklady, půdu také polykají rozrůstající se města a obce. Trochu překvapivé může být, že desítky hektarů půdy mizí pod zemědělskými skleníky, které však samotnou půdu k ničemu nevyužívají. Podle úřadů je to v pořádku a záměr dokonce posvětí jako veřejný zájem. Ministerstvo zemědělství stavbu skleníků na zemědělské půdě štědře dotuje. Proč a jak se u nás staví hydroponické skleníky na zeleninu?
     Komentáře
  • Aktuálně

    Sněmovna zřídí vyšetřovací komisi k otravě Bečvy. Z ANO ji podpořil jediný poslanec

    Před 1 rokem
    Komise má mít devět členů, každý z poslaneckých klubů bude moci navrhnout jednoho člena.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Německo: 3 z 11 uhelných elektráren úspěšných v 1. aukci na odstavení jsou nezbytné pro provoz soustavy

    Před 2 roky
    Tři německé černouhelné elektrárny z celkových jedenácti, které byly úspěšné ve vůbec první aukci na kompenzaci za jejich odstavení podle německého odklonu od uhlí, byly označeny jako nezbytné pro provoz německé elektrizační soustavy. Provozovatelé německé přenosové soustavy tak požadují, aby tyto zdroje zůstaly v pohotovostním režimu, namísto toho, aby byly v létě finálně odstaveny, uvádí německý síťový regulátor BNetzA.
     Komentáře
  • Ekolist

    Online debata s laureáty odstartuje 25. ročník Ceny Josefa Vavrouška

    Před 2 roky
    Nominace na jubilejní 25. ročník environmentální Ceny Josefa Vavrouška začínají v pondělí 15. února. Hledání pokračovatelů odkazu prvního polistopadového ministra životního prostředí, ekologického vizionáře a myslitele odstartuje v 15 hodin online debatou. O mladých a klimatu bude s loňskými laureáty a vítězi ceny za environmentální publicistiku Ekopublika debatovat Lucie Smolkové a Ladislav Miko. Novinkou půlkulatin ceny je nové speciální ocenění za komunikaci. Nominovat osobnosti bude možné dva měsíce na www.cenajosefavavrouska.cz. Informuje o tom pořádající Nadace Partnerství.
     Komentáře
  • Deník

    EU chce divočinu rozlohou větší než Česko. Místa už má vytipovaná

    Před 2 roky
    Šumava, Delta Odry, Karpaty na pomezí Slovenska, Polska a Ukrajiny, ale i Apeniny ve střední Itálii nebo území na hranicích Portugalska a Španělska, to jsou překvapivá území „evropské divočiny“. Míst, jejíž ochrana už je nyní i cílem EU.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Marná výzva pěti exministrů, doba uhelná skončí až roku 2038

    Před 2 roky
    Pět bývalých ministrů životního prostředí Bedřich Moldan, Libor Ambrozek, Martin Bursík, Jan Dusík a Ladislav Miko v polovině listopadu vyzvalo, aby Česko skončilo s využíváním uhlí coby energetické suroviny už v roce 2030, tedy ještě o tři roky dříve, než byl nejambicióznější termín Uhelné komise. Nebylo to ale nic platné. Komise doporučila ukončit „dobu uhelnou“ až v roce 2038. Současný ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) navrhoval termín 2033. Nejzazší zvažovanou variantou byl rok 2043.
     Komentáře
  • Ekolist

    V boji proti erozi pomůže vlastníkům půdy nový web

    Před 2 roky
    Vlastníkům půdy pomůže v boji proti erozi nový web Propudu.cz, poradí jim s hospodařením. Každoročně kvůli špatnému hospodaření zmizí z českých polí v důsledku vodní eroze 21 milionů tun ornice, uvedla Nadace Partnerství, která za webem stojí.
     Komentáře
  • Ekolist

    Exministři v dopisu Brabcovi žádají rychlý odklon od uhlí

    Před 2 roky
    Několik bývalých ministrů životního prostředí zaslalo nynějšímu šéfovi resortu Richardu Brabcovi (ANO) dopis požadující co nejrychlejší konec využívání uhlí. Exministři chtějí, aby se Brabec při jednání uhelné komise zasadil o přijetí termínu konce uhlí v roce 2033. O dopisu informoval geochemik a ekolog Bedřich Moldan, který vedl resort jako první porevoluční ministr. Moldan ČTK řekl, že dopis není otevřený. Kromě Moldana jsou signatáři Martin Bursík, Libor Ambrozek, Jan Dusík a Ladislav Miko. Vyjádření ministerstva ČTK shání.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ladislav Miko: První dojmy z nové evropské zemědělské politiky? Zásadní změna se nekoná

    Před 2 roky
    Návrh společné zemědělské politiky ze strany Evropské komise sledoval soulad s mnoha dokumenty a cíli EU: se strategickými cíli v rámci Zelené dohody pro Evropu (která je velmi ambiciózní), se strategií Od zemědělce ke spotřebiteli (Farm to Fork) a se strategií na ochranu a podporu biodiverzity. Byl v něm rovněž kladený důraz na řešení klimatických cílů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Hlavní cenu Ekofilmu v Brně získal snímek o rovnováze ekosystémů

    Před 2 roky
    Hlavní cenu na mezinárodním festivalu Ekofilm v Brně dnes získal ruský snímek režisérů Dmitrije Špilenoka a Vladislava Grišina s názvem „Losos nerka. Červená ryba“. Zachycuje křehkou rovnováhu přírodních ekosystémů.
     Komentáře
  • CzechSight

    Filmový večer o klimatických změnách, ochraně přírody a suchu

    Před 2 roky
    Víte, že kořeny rostlin a mikroby spolu obchodují? Jak nevyschnout? Kdo by měl být hybatelem komplexní obnovy krajiny? Přinášíme šest tipů na dokumenty, přednášky nebo on-line kurz o klimatických změnách, které stojí za to vidět. To vše v podání českých ekologů, klimatologů a dokumentaristů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Poučení z koronaviru? Nezastřelit a nesníst všechno, na co natrefím

    Před 2 roky
    V Číně nebo v Evropě je od karantény lepší vzduch, ukazují data z NASA. Půjde jen o krátkodobý efekt, říká někdejší ministr pro životní prostředí a ekolog, který je v současnosti vedoucím zastoupení EK na Slovensku Ladislav Miko.
     Komentáře
  • Ekolist

    Divocí koně měli do krajiny přinést rozmanitost. Nečekaně ale posilují i její odolnost vůči klimatu

    Před 3 roky
    Změny klimatu v České republice stále více ovlivňují vývoj krajiny. Pět extrémně suchých let v řadě, které se začaly projevovat od roku 2015, se podepsalo na stavu volné přírody i zemědělských pastvin.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ničí půdu nezodpovědní velkofarmáři? Ano, ale je to jen část pravdy, říká Ladislav Miko

    Před 3 roky
    Intenzivní zemědělství je vnímáno jako příčina mnoha ekologických problémů naší krajiny: ztráty schopnosti zadržovat vodu, úbytku hmyzu a ptáků, přehřívání krajiny které zesiluje sucho. Zároveň ale zemědělskou produkci potřebujeme, abychom nakrmili populaci. Je to opravdu tak? Potřebujeme intenzivní zemědělství? O tom, jak s půdou hospodařit tak, abychom ji uchovali úrodnou a zdravou, jsme si povídali s biologem Ladislavem Mikem.
     Komentáře
Reklama