Vedení Národního parku České Švýcarsko i Ministerstvo životního prostředí podle Seznam Zpráv ignorovaly připomínky ke kůrovcovému dřevu i vstupnému z Pravčické brány, které jde soukromníkům. Více se dozvíte v podcastu 5:59.
Vstup do některých částí Národního parku České Švýcarsko zůstává kvůli obřímu požáru omezen. Najdou se ale tací, kteří chtějí zákaz obejít. Někteří si dokonce rozdělávají v zasaženém parku oheň. Hrozí jim pokuta až 100 tisíc.
Takřka osm set hasičů bojovalo v průběhu víkendu s nebývale rozsáhlým požárem v Českém Švýcarsku. Svými schopnostmi a silami přispěli ke zdolávání katastrofy také dvě skupiny z Olomouckého kraje. Od pondělí doplní kolegy z regionu další odřad, který vyrazil do Ústeckého kraje v nočních hodinách z Olomouce.
Jediný efekt sobotního krátkého deště byl ten, že ze žhavých míst stoupal kouř a byla tak lépe viditelná, shrnují dění v saské části národního parku Němci.
Rozsáhlý lesní požár v národním parku České Švýcarsko by podle redaktora britského serveru The Guardian mohl být probuzením pro některé Čechy, kteří jsou stále skeptičtí ke klimatické změně.
Šumavský národní park v letních měsících pravidelně více kontroluje terén, zda někde nehrozí vznik požáru. Podobnou praxi udržuje už několik let bez ohledu na současný požár v Českém Švýcarsku.
Dokumenty ukazují, že místní samosprávy z Českého Švýcarska upozorňovaly do poslední chvíle vedení parku na to, že riziko rozsáhlého požáru vážně existuje.
Švédové do Česka poslali dva plovákové stroje Air Tractor Fire Boss, které americký výrobce původně zkonstruoval jako práškovací letadla. Žluté letouny už přistály ve Vodochodech. Podívejte se na ně zblízka.
Ke stovkám hasičů, kteří bojují s obrovským lesním požárem v Národním parku České Švýcarsko, se připojí také jednotka z Olomouckého kraje. Speciální odřad vyrazil ke hranicím s Německem ve čtvrtek v noci.
Boj proti plamenům, které pustoší České Švýcarsko, od rána posílila speciální letadla Canadair s Itálie. Vojenský analytik popisuje, že jde o následovníky strojů z 2. světové války. Jejich pilotování je samo o sobě riskantní.
Les v Českém Švýcarsku hoří už několikátým dnem. Na místě zasahují moderní hasicí vozy, speciální čtyřkolky, velkoobjemová čerpadla a další stroje. Vybrali jsme pro vás snímky techniky, která je nasazena v pozemní akci.
Hasiči už pátým dnem bojují s obřím požárem v Národním parku České Švýcarsko. Zásah ve velmi složitém terénu jim komplikuje extrémní sucho a vítr. Jediné, na co toužebně čekají, je déšť.
Požár v Českém Švýcarsku je jedním z projevů klimatických změn ve střední Evropě. A nejspíš nás čekají další. „Postupné hromadění nepěkných věcí společnost obrátí,“ myslí si přírodovědec Jakub Hruška. Více v podcastu 5:59.
Les v národním parku České Švýcarsko hoří čtvrtým dnem. Na místě zasahuje sedm vrtulníků, dva z toho jsou ze zahraničí. Odpoledne na letiště Vodochody dorazila dvě speciální letadla z Itálie. Do hašení se zapojí ve čtvrtek ráno.
Požár v Českém Švýcarsku neponičil Pravčickou bránu ani výletní zámeček Sokolí hnízdo. „Když jsem ji uviděla, byla to euforie,“ líčí Karla Jiráková moment, kdy po několika dnech nejistoty spatřila první fotku.
Národní park přišel o dvě nejnavštěvovanější místa, nepředpokládám, že ta místa půjde rozumně rychle otevřít, říká dobrovolný strážce NP České Švýcarsko Filip Molčan.
Národní park České Švýcarsko čtvrtým dnem hoří a jde o největší požár, jaký pamatujeme. Obrázky připomínají hrůzostrašné scény, které jsme zatím znali z Kalifornie, Řecka, Španělska nebo Francie.
Dvě letadla s velkokapacitními nádržemi z Itálie přistanou dnes na letišti ve Vodochodech nedaleko Prahy. Hasit požár v Českém Švýcarsku začnou dnes nebo ve čtvrtek poté, co absolvují servis.
Rozsáhlý požár u Hřenska pokračuje čtvrtým dnem. Zasáhl na 1000 hektarů a stále není pod kontrolou. O aktuální situaci v postižených oblastech mluvila reportérka Seznam Zpráv s mluvčím krajských hasičů Lukášem Marvanem.
Národní park České Švýcarsko sužuje rozsáhlý lesní požár. Po uhašení hrozí podle geologů nebezpečí sesuvů půdy a skalní zřícení. Unikátní přírodní památky Pravčické brány by se ale neštěstí nemělo dotknout.
Rozsáhlý požár v Českém Švýcarsku uvolnil do ovzduší velké koncentrace prachových částic. Experti zaznamenali mimořádné krátkodobé hodnoty, popsali i zdravotní rizika.
Požár v Českém Švýcarsku stále není pod kontrolou. Jak dnes dopoledne vypadala obec Mezná, kterou hasiči evakuovali? A jaká preventivní opatření zavádějí obce, které nejsou v bezprostředním ohrožení? Dozvíte se v podcastu 5:59.
Saští ekologové kvůli požárům na česko-německých hranicích vyzývají zemskou vládu ke změně klimatické politiky. O projevech klimatických změn mluví i tamní politici.
Škody zatím nikdo nepočítá, ale jisté je, že oheň vypálil do krajiny cejch, který se jen tak nezhojí. Momentálně hoří 30 hektarů lesa. Podívejte se na spoušť, kterou za sebou zanechává živel.
Do boje s lesním požárem v Českém Švýcarsku a okolí Hřenska se po boku hasičů zapojily i policejní a armádní vrtulníky. Takto přírodní katastrofu zachytily kamery na jejich palubách.
Kvůli silnému větru se požár u Hřenska v Českém Švýcarsku šířil obrovskou rychlostí, takže jej hasiči likvidovali v noci z pondělí na úterý i za tmy. Kouř, jehož zápach byl v úterý ráno cítit i 200 kilometrů od ohniska požáru, museli hasiči v mnohem vyšší míře absorbovat přímo v centru dění. A řada z nich tak byla na konci celodenní šichty zcela vyčerpaná.
Kalifornský požár, který vypukl v blízkosti Yosemitského národního parku, stále není pod kontrolou. Šíří se tak rychle, že lidé často ani nemají čas pobrat z domu všechno, co potřebují.
Už třetí den trvá boj s požárem v Českém Švýcarsku. Na místě je aktuálně přes 400 hasičů. Jakou u podobných zásahů používají techniku a jak postupují? Seznam Zprávy se zeptaly mluvčího krajských hasičů Lukáše Marvana.
Lesní požár, který vypukl v Českém Švýcarsku, se v pondělí večer rozšířil i do Saska. Drážďany trápil dým z česko-saského pomezí ale i z dalšího velkého požáru v Braniborsku. Poláci do Česka na pomoc posílají vrtulník Black Hawk.
Bez přestání přes celou noc pokračovali hasiči v likvidaci rozsáhlého lesního požáru ve vojenském újezdu nedaleko Kozlova. Plameny zasáhly vyschlý porost v pondělí odpoledne, ve večerních hodinách už s oheň ve třetím stupni požárního poplachu zdolávalo na patnáct jednotek hasičů.
Požár v Českém Švýcarsku se stále nedaří dostat pod kontrolu. Během noci se plameny rozšířily do obce Mezná, kterou hasiči celou evakuovali už v pondělí. Hasiči se z místa museli stáhnout.
Vítr rozdmýchal oheň, který se nyní šíří dál. Hasiči se ho snaží hasit ze země i ze vzduchu a vzhledem ke zhoršující se situaci pomáhají i hasiči z Německa.
Ačkoliv se ve Španělsku i navzdory vysokým teplotám podařilo většinu požárů dostat pod kontrolu, plameny se šíří dál na největším z Kanárských ostrovů Tenerife.
Požár ohrožuje národní park Dadia, snaží se jej zastavit okolo 320 hasičů. Oheň postupuje už čtvrtým dnem, v sobotu se kvůli němu evakuovali obyvatelé nedaleké vesnice.
Americká kapela Pearl Jam dnes v O2 areně nezahraje, jejich frontman Eddie Vedder nemůže kvůli poškozeným hlasivkám zpívat. Show už se ruší podruhé, tu první minulý rok překazila pandemie.
Lesní požáry se v tuzemsku kvůli měnícímu se klimatu pozvolna stávají problémem.Každý rok totiž přibývá dnů, které jsou z hlediska vzniku požáru označovány za rizikové.
Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) nabádá návštěvníky Krkonoš k obezřetnosti kvůli suchu a zvýšenému riziku vzniku požáru. Měli by se vyvarovat rozdělávání a udržování otevřených ohňů.