Zavřít
Linux

Linux

Nejnovější články na Seznamu na téma Linux
  • Cnews

    Chromebook Plus: Google slibuje kvalitnější, výkonnější a více „AI“ zařízení platformy ChromeOS

    Před 1 dnem
    Chromebooky jsou typicky levná na cloudové a webové aplikace zaměřená zařízení v podobě notebooku, historicky v nich nejčastěji bývaly lowendové procesory včetně mobilních čipů ARM (i v době, kdy zdaleka nekonkurovaly PC hardwaru tak obstojně jako dnes). Google se ale opět pokouší svou platformu popostrčit do vyšších pater a představil značku, která má přinášet vylepšené „prémiovější“ a výkonnější Chromebooky, po vzoru programů jako kdysi Intel Centrino a aktuálně Intel Evo nebo někdejší iniciativa Ultrabooků.
     Komentáře
  • Root

    LinuxDays už tento víkend opět spojí českou komunitu

    Před 2 dny
    Po covidových letech se vrací konference LinuxDays s tím podstatným: setkání s lidmi z oboru i s komunitou okolo nejrůznějších projektů. O víkendu 7. a 8. října se opět setkáme na FIT ČVUT v Praze. Již tento víkend víkend se do Dejvic vracejí příznivci Linuxu, unixových operačních systémů, otevřených řešení či zajímavých technických nápadů. Jsou tu LinuxDays, další ročník velkého svátku všech nadšenců, bastlířů a milovníků otevřených technologií. Sejdeme se už 7. a 8. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích.
     Komentáře
  • Vortex

    Remaster akce Kingpin vyjde ještě letos

    Před 3 dny
    Vylepšená verze slavné střílečky dorazí na trh bezmála čtyři roky po svém původním oznámení.
     Komentáře
  • Root

    Rychlejší GPU v Raspberry Pi 5, openSUSE Tumbleweed se systemd-boot

    Před 3 dny
    Mesa 23.2 s vylepšenými ovladači Vulkan a OpenGL, Mesa 23.3 a Intel Vulkan Driver Sparse, AMDVLK 2023.Q3.3 pro Radeony RX 7700/7800, několikanásobně rychlejší GPU v Raspberry Pi 5 než v Raspberry Pi 4, vývojová verze Wine 8.17. Po mnoha dnech odkladů byla vydána nová verze balíku Mesa, očekávaná Mesa 23.2. Představuje mimo jiné vylepšení kvality ovladačů pro API OpenGL a Vulkan pro celou škálu grafických čipů či jader, od AMD Radeon, Intel Arc (a nejen Arc), až po všemožné ARMy jako Apple Silicon, Qualcomm Adreno (Freedreno), Broadcom / Raspberry Pi, ARM Mali a v neposlední řadě Nouveau pro GPU Nvidia.
     Komentáře
  • Fonetech

    Internetový prohlížeč Chrome má kritickou chybu. Hackeři mohou získat snadno citlivé informace

    Před 4 dny
    Na pozoru by se měli mít uživatelé prohlížeče Google Chrome. Obsahuje totiž vážnou kritickou chybu, kterou mohou zneužít zločinci.
     Komentáře
  • Cnews

    Raspberry Pi 5 je tu a vypadá hodně dobře. Konečně seriózní rychlý procesor a opravdové SSD

    Před 5 dny
    Na svátek svatého Václava v České republice připadla ve světě jedna také potěšující událost: Raspberry Pi dostává novou verzi, a to po více jak čtyřech letech, které poznamenaly zmatky čipové krize a koronaviru.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Zmodernizovaní Bulánci oficiálně vychází. Vývoj krvelačných polštářů ale zdaleka nekončí

    Před 9 dny
    Kultovní videohra Bulánci opouští předběžný přístup. Zmodernizovaná verze oblíbené hry oficiálně vychází. Její autoři zároveň upozorňují, že vývoj videohry ještě nekončí.
     Komentáře
  • Root

    Alberto Garcia z Igalia: Valve je skvělý člen open-source komunity, novinky nejen pro Vulkan

    Před 10 dny
    VKD3D 1.9 vylepšuje kompilátor HLSL, Intel Compute Runtime 23.30.26918.9 s optimalizacemi, AMDVLK 2023.Q3.2 s Quadbuffer Stereo a optimalizacemi pro Quake 2 RTX. Valve sází na VKD3D-Proton jako nedílnou součást podpory hraní Direct3D her na Linuxu nad Vulkanem. Vedle toho tu ale máme stále běžící a rozvíjený původní projekt VKD3D přímo od Wine mapující D3D12 na Vulkan, který nyní přichází v nové verzi.
     Komentáře
  • CHIP

    Tip: když se něco pokazilo – smazali jste si omylem data nebo máte podezření, že máte v počítači škodlivý virus?

    Před 11 dny
    Mnoho operací na úrovni pevných disků a konfigurace počítače nelze provést při spuštěném operačním systému Windows. Musíte při nich použít speciální záchranný systém.
     Komentáře
  • Indian

    Na výkonnější Steam Deck nečekejte. Dorazí nejdříve za dva roky, prozradilo Valve

    Před 12 dny
    Valve prozradilo, že nemá v plánu vydávat nový Steam Deck do chvíle, než bude možné poskytnout značně vyšší výkon bez narušení energetické efektivity. V praxi se bavíme aspoň o dvou letech.
     Komentáře
  • Prima Cool

    Čekání je u konce, Buláci jsou oficiálně venku. Nabízejí spoustu parádních vychytávek a jsou zdarma

    Před 12 dny
    Kultovní videohra Bulánci opouští předběžný přístup. Zmodernizovaná verze oblíbené hry tak oficiálně vychází. Tvůrci už nevidí důvod, proč by hru měli i nadále držet v předběžném přístupu, ale zároveň upozorňují, že vývoj Bulánků ještě nekončí.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 6.7: nejen lepší CPU scheduler či konec ReiserFS

    Před 12 dny
    Nvidia a 800Gbit/s InfiniBand, konec podpory Itanium IA-64, začlenění Bcachefs, ovladač POWER-Z pro měření USB Power, optimalizace scheduleru pro rychlejší PostgreSQL na Xeonech Sapphire Rapids. Společnost Nvidia do (přes)příští verze jádra Linux 6.7 přispěje mimo jiné vylepšeným ovladačem InfiniBand s podporou 800Gbit/s XDR přenosové rychlosti. Do jádra zamířila sada šesti patchů, které patrně budou s touto verzí začleněny.
     Komentáře
  • Tvůj magazín

    Linuxová komunita ruší 6 let podpory jádra. Následky to bude mít i pro Android

    Před 13 dny
    Nedávno bylo na konferenci Open Source Summit Europe oznámeno, že doba dlouhodobé podpory linuxového jádra (LTS) bude zkrácena.
     Komentáře
  • Tecs

    Data z nefunkčního USB flash disku můžeme získat více způsoby

    Před 15 dny
    USB flash disky patří k velice důležitým technologiím, s jakými se můžeme setkat. Na druhou stranu jsou bohužel nestálé. Není překvapením, když USB flash disk začne hlásit neznámou chybu, kvůli čemuž jsou data v nebezpečí. Není ale třeba propadat panice, místo toho zachovejte klidnou mysl a pečlivě čtěte, abyste zjistili, jak získat tato data. Většinou jsou problémy s daty výsledkem příliš brzkého vytáhnutí USB flash disku z USB portu ještě předtím, než se stihnou tato data zkopírovat. Druhý způsob nastává při nesprávném používání, tedy deformaci USB disku. Narazit můžete také na malware, chybné formátování, nadměrné používání, poruchu uvnitř zařízení, hardwarové nebo mechanické poškození či kolísání napětí.
     Komentáře
  • Cnews

    Chromebooky budou mít delší životnost. Google slíbil 10 let aktualizací, byť jen pro novější modely

    Před 15 dny
    Chromebooky budou dostávat automatické aktualizace delší dobu než doposud. Podle Googlu to bude dokonce nejdelší podpora mezi všemi OS, což je ale trochu zavádějící.
     Komentáře
  • Root

    Konverze Debianu ze souborového systému EXT4 na moderní ZFS

    Před 15 dny
    Virtuální Privátní Servery (VPS) typicky využívají pro kořenový souborový systém EXT4. Článek ukáže, jak takový systém zkonvertovat na ZFS přímo z instalace, bez vnější pomoci jako live CD nebo konzole. OpenZFS je moderní, ale konzervativní Copy on Write souborový systém, který značně zjednodušuje správu produkčních i vývojových systémů. Hlavními výhodami jsou obsáhlá kontrola integrity, pokročilá a flexibilní správa úložiště včetně RAID a díky takto získané redundanci možnost řadu chyb automaticky opravit. Velká výhoda jsou díky CoW levné snapshoty, které je dokonce možné serializovat a poslat třeba na záložní systém, dále lze posílat třeba i jen inkrementální změny mezi snapshoty. Pro provoz databází se hodí transparentní komprese, možnosti cachování a kontrola integrity, díky čemuž lze vypnout některé duplicitní garance v databázových systémech a zvýšit tak výkon.
     Komentáře
  • Root

    Představena distribuce openSUSE Slowroll, Fedora 40 bude bez X11

    Před 16 dny
    Projekt GNOME zruší jak dopřednou, tak zpětnou kompatibilitu rozšíření. Fedora Linux 40 přijde s prostředím KDE Plasma 6 na Waylandu s tím, že Fedora nadobro opustí X11. Vývojáři openSUSE představili novou distribuci openSUSE Slowroll. Projekt GNOME mění způsob fungování rozšíření. Tato změna zruší jak dopřednou, tak zpětnou kompatibilitu. Rozšíření, která jsou určena pro starší verze GNOME, nebudou fungovat v GNOME 45. Stejně tak rozšíření, která jsou přizpůsobena pro práci s GNOME 45, nebudou fungovat ve starších verzích.
     Komentáře
  • Root

    Podpora Intel Xe2 míří do Mesa, web engine Servo hlásí pokroky

    Před 17 dny
    Vývojová verze Wine 8.16, Engine Servo má nové UI, vylepšené hlášení chyb i Rust náhradu za OpenSSL, sdl12-compat přidává podporu dalších her, PipeWire 0.3.80 zase DMA-BUF pro Vulkan a echo cancelling s WebRTC. Ač hardwarovými weby kolují občasné informace o tom, že plánovanou druhou generaci GPU Xe Intel odsouvá či rovnou ruší (v souvislosti s odejitím Raji Koduriho z čela týmu), vývojáři Intelu implementují počáteční prvky podpory této generace do projektu Mesa. Jde o přípravu pro iGPU Xe2, které se objeví s generací CPU Lunar Lake, minimálně tedy v Intelu (logicky) nadále běží vývoj GPU jader a jestli z toho vzejdou i další generace velkých grafických karet, ponechme zatím bez odpovědi.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 6.6 a 6.7: nejen KASLR pro RISC-V a kernelový SMB server

    Před 19 dny
    Real-time patche pro 6.6, Kernelový SMB3 server KSMBD prohlášen za stabilní, vylepšení pro AMD Dynamic Boost Control, Linux 6.7 možná už se Seamless Bootem s běžnými Radeony. Dlouhodobý cíl začlenění real-time jádra do hlavní větve je stále v běhu, nicméně i s jádrem 6.6 přijde Linux s adekvátně aktualizovanou variantou pro real-time běh. Stejně jako RC1 verze budoucího Linuxu 6.6, je nyní na světě i verze jádra 6.6-rc1-rt1, která představuje opatchované jádro vůči standardní Gitové verzi RC1.
     Komentáře
  • Root

    Píšeme si vlastní exporter pro Prometheus v Kubernetes, příklad s ČNB

    Před 21 dny
    Použijeme nástroje Prometheus a Grafana pro načítání a zobrazování volně dostupných informací o měnách z webu ČNB. Napíšeme si k tomu vlastní exporter dat a ukážeme si, jak to celé nasadit a zprovoznit. Když jsem před dvaceti lety začínal kariéru v informačních technologiích, pokud jste potřebovali něco monitorovat, první volbou byl vždy Nagios občas doplněný grafy s RRDTool. Tehdy se vše ještě instalovalo na klasický „bare metal“ s Linuxem, a v dobrém rozpoložení se sem tam něco vložilo do CVS či SVN, Git byl teprve v plenkách.
     Komentáře
  • Root

    Ubuntu na telefonu: jiné balíčky, dotykové ovládání a podpora Androidu

    Před 22 dny
    Čím se distribuce Ubuntu Touch s uživatelským rozhraním Lomiri liší od Ubuntu pro stolní počítače? Hlavním rozdílem je samozřejmě uživatelské rozhraní, které je přizpůsobené pro ovládání gesty na mobilním telefonu. Systém používá vlastní SDK a API, ve kterém je napsané pár základních vlastních aplikací pro telefonování apod. Mezi další odlišnosti patří souborový systém pouze pro čtení. Dále se aplikace instalují pomocí vlastního balíčkovacího systému. Pro spouštění aplikací pro stolního počítače se používá Libertine a kontejnery. Pomocí Waydroidu je možné spouštět i aplikace napsané pro Android.
     Komentáře
  • Root

    Superstabilní server s NetBSD, varování před chytrými auty

    Před 23 dny
    Server běžící na NetBSD bez problémů fungoval skoro dekádu bez dozoru. Nadace Mozilla varuje před nerespektování soukromí uživatelů ze strany výrobců moderních automobilů. Operační systémy z rodiny BSD jsou často považovány za stabilní a spolehlivé platformy. Jedním takovým příkladem této stability je server běžící na NetBSD, který byl ponechán bez dozoru po téměř deset let. Jeho poslední restart proběhl v roce 2012 po zemětřesení v severní Itálii.
     Komentáře
  • Root

    O falešné nutnosti archivovat vše a topení se v nepodstatných detailech

    Před 26 dny
    O data, resp. přístup k jejich používání, lze přijít více způsoby. Někdy nevhodným či neexistujícím zálohováním, jindy vnějšími okolnostmi některé ze softwarových či cloudových platforem. Nezřídka tu v článcích či diskusích zmiňuji, kterak stále vytvářím archivní zálohy pro mne důležitých dat za pomoci DVD±R disků. Ano, je to pomalé, drahé, kapacitně mizerné. Kdybych si koupil BDXL vypalovačku a kupoval BDXL M-DISCy, tak bych místo 4,7GB pálil 100GB média, ale vypalovačka za 2 000 Kč+ by ještě šla, nicméně co 100GB BDXL M-DISC médium, to zhruba 400 Kč, a to je už prostě trochu příliš na můj vkus.
     Komentáře
  • Tecs

    Soubory na USB flash disku je možné ochránit několika způsoby

    Před 27 dny
    Bezpečí a soukromí jsou jedním z nejcennějších prvků v dnešním světě plném sledovací techniky. USB flash disky jsou nesmírně důležitými hráči na poli uchovávání dat. Zaručit ochranu na těchto zařízeních je možné hned několika způsoby. Jistota je jistota, jak se říká. Nabízí se tedy možnost zaheslovat jednotlivé soubory nahrané na USB flash disku.
     Komentáře
  • Root

    Programovací jazyk OCaml

    Před 27 dny
    Jazyk F# není jediným jazykem z rodiny ML, který se používá v praxi. Setkat se můžeme i s jazykem OCaml, který se od F# v některých ohledech odlišuje. Jeho výhodou je čistší návrh, nevýhodou pak může být ekosystém tohoto jazyka. 1. Programovací jazyk OCaml
     Komentáře
  • Root

    Závodní pecka Wipeout a klasika Quake II vyšly v nové verzi

    Před 28 dny
    Klasický závodní titul wipEout z roku 1995 se dočkal nové předělávky. Vývojáři emulátoru Dolphin vzdali snahu o vydání na Steamu. Byla znovu vydána legendární počítačová hra Quake II s celou řadou vylepšení. Původní hra wipEout byl klasický závodní titul, vydaný v roce 1995 pro herní konzoli Sony PlayStation, operační systém DOS a později pro konzoli SEGA Saturn. Nyní je k dispozici její moderní multiplatformní předělávka. Nový wipEout Rewrite je dílem vývojáře Dominica Szablewskiho, který využil úniku kódu z roku 2022.
     Komentáře
  • Root

    Funkcionální programovací jazyk F#

    Před 29 dny
    Před neuvěřitelnými 50 lety vznikl první koncept jazyka ML, který byl v mnoha ohledech přelomový. Jazykem ML se inspiroval nejenom jazyk OCaml, ale taktéž programovací jazyk F#, o němž dnes začíná na Rootu seriál. 1. Funkcionální programovací jazyk F#
     Komentáře
  • Root

    Šifrování v Ubuntu prolomeno, portace ovladačů Nvidia do FreeBSD

    Před 1 měsícem
    Šifrování disku v Ubuntu 20.04 prolomeno velmi rychlým mačkáním klávesy Enter. Probíhá snaha portovat linuxové ovladače NVIDIA DRM do FreeBSD. Společnost Fairphone spustila předprodej telefonů Fairphone 5. TPM (Trusted Platform Module) je standard kryptoprocesoru sloužícího pro zabezpečení hardware počítače pomocí interně uložených chráněných šifrovacích klíčů. Nedávno se podařilo prolomit šifrování disku v Ubuntu 20.04, které bylo vytvořeno pomocí TPM v kombinaci s Clevis, dracut a systemd.
     Komentáře
  • Tecs

    Platformy, které umožňují spravovat zprávy z různých aplikací na jednom místě

    Před 1 měsícem
    Zasílání zpráv už není možné pouze formou SMS. S internetovými daty a technologickým pokrokem přišly také různé aplikace pro zasílání zpráv. Jestli vás už nebaví na zprávy odepisovat prostřednictvím jednotlivých aplikací, můžete tyto aplikace spojit do jednoho velkého messengeru. Ptáte se, jak je to možné? V obchodech jsou totiž k dispozici různé platformy, jež sloučí všechny tyto aplikace do jedné. Pojďme se podívat, o jakých platformách je řeč a co všechno umí.
     Komentáře
  • Tecs

    Nejlepší chytré telefony, které zaručují vyšší bezpečnost a soukromí

    Před 1 měsícem
    S tím, jak roste technologická úroveň jednotlivých zařízení, se také zvyšuje potencionální bezpečnostní riziko. Nejenže na nás za rohem číhá spousta útočníků, kteří cílí na naše citlivá data. Kromě toho Google i Apple sledují váš telefon tak pečlivě, že si nemůžete být jistí svou svobodou v oblasti soukromí. Existují naštěstí telefony, na které se můžete spolehnout, co se týče bezpečnosti.
     Komentáře
  • Root

    GDS/Downfall se týká všech CPU rodiny Intel Skylake, AMDGPU tvoří sedminu Linuxu

    Před 1 měsícem
    Lidl stahuje sušenky s ťapkovkou, odkazovaný web na obalu obsahuje pornografii. Google vydal libaom 3.7, vývojová verze Wine 8.15, AMDGPU má 5 miliónů řádků kódu, tvoří celou sedminu Linuxu. Intel aktualizoval řešení chyby Gather Data Sampling (GDS), též známé jako Downfall. Oprava se nakonec týká všech CPU rodiny Skylake, což znamená i „Skylake Refresh“ zvaný Kaby Lake, tedy Core řad 6000 a 7000, plus související HEDT a Xeon CPU.
     Komentáře
  • Root

    Mageia 9 je po všech stránkách lepší a stále i s 32bitovou verzí

    Před 1 měsícem
    Již tradičně vyšlo nové deváté vydání linuxové distribuce Mageia později, než mělo. Stojí vůbec Mageia 9 za řeč? V článku popíšu zkušenosti za půl roku používání postupně zdokonalované vývojové verze. Mageia 9 vyšla před 5 dny a podporována bude do 31. března 2025 – takový je plán, ale pokud by se zpozdila Mageia 10, může se doba podpory devítky změnit. Stávající Mageia 8, která je tu s námi od února 2021, bude podporována do 30. listopadu 2023, tedy na aktualizaci jsou ještě tři měsíce času.
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (30. 8. 2023): kreslete diagramy pomocí ASCII

    Před 1 měsícem
    Sonda do světa otevřeného softwaru. Dnes si vytvoříme grafiku z ASCII znaků, běžící kočka nám pohlídá procesor, naučíme se ignorovat nedávno použité položky a řekneme si o editoru CSV souborů. Jak název napovídá, jde o aplikaci, která vám umožňuje kreslit pomocí znaků ASCII. Pokud se vám například líbí myšlenka vytváření ASCII diagramů pro vložení do zdrojového kódu vašich projektů, pak ASCII Draw určitě stojí za vyzkoušení.
     Komentáře
  • Simulators

    HSF vydává helikoptéru EC130 B4 pro X-Plane 12

    Před 1 měsícem
    Nejnovější projekt jednoho z členů HSF je venku a je to jeden z nejkrásnějších vrtulníků v X-Plane 12, konkrétně se jedná o Eurocopter EC130 B4.
     Komentáře
  • Tecs

    Soukromí při prohlížení internetu zvýší anonymní prohlížeče

    Před 1 měsícem
    Prohlížení internetu by mělo být soukromou věcí každého uživatele. Skutečnost je ovšem jiná, je spousta lidí, v jejichž zájmu je sledování každého vašeho kroku.
     Komentáře
  • Lupa

    V Brně otevírá vývojové centrum americký Enverus, nabrat chce až dvě stě lidí

    Před 1 měsícem
    Texaská softwarová společnost Enverus zaměřená na energetiku koncem září otevře vývojové centrum v Brně. Během následujících osmnácti měsíců do něj chce přijmout sto lidí a v řádu několika let dvojnásobek.
     Komentáře
  • Root

    LibreOffice 7.6 Community: lepší zoom, písma i práce s barvami

    Před 1 měsícem
    LibreOffice 7.6 přináší řadu novinek, které se týkají jak jednotlivých platforem (Windows, Linux, macOS), tak obecně jednotlivých aplikací balíku. Jaká tedy je poslední klasicky číslovaná verze? Předně tvůrci hovoří o tom, jak po mnoha a mnoha letech vývoje došel balík do fáze, kdy je v mnoha ohledech plně srovnatelný a lídrem trhu (čili Microsoft Office). LibreOffice má za sebou 12 let a pět cyklů vydání, kdy se čistil a překopával kód, ladilo uživatelské rozhraní, rozšiřovala podpora na nové platformy a také optimalizovala interoperabilita s MS OOXML. Je tudíž stále těžší a těžší vymýšlet novou funkcionalitu, většina věcí tak jsou vylepšení něčeho již existujícího.
     Komentáře
  • Cnews

    Nové nejvýkonnější CPU: Threadripper Pro 7995WX má 96 jader, boostuje až na 5,15 GHz

    Před 1 měsícem
    Top model nových Threadripperů s architekturou Zen 4 už byl otestován a jeho mnohovláknové skóre trhlo světový rekord, kterého bylo dosaženo za extrémního přetaktování.
     Komentáře
  • Root

    Aktualizace pro AMD Inception v Linuxu 6.5, Tails 5.16.1 řeší Downfall i Inception

    Před 1 měsícem
    Vývojová verze Wine 8.14, SysVinit 3.08 vylepšuje halt s patchi z Gentoo, vyšla Beta verze GNOME 45, test rychlosti Firefox 117 Beta 8 vs Google Chrome 116 vychází lépe pro druhého. AMD velmi rychle opravila a zazáplatovala chybu Inception, aby stihla vše zaslat do jádra včas pro ohlášení této bezpečnostní chyby. V kódy byly poté nalezeny jiné chyby a spolu s jejich odstraněním proběhlo i čištění kódu a na světě tak je aktualizovaná verze záplaty na Inception, která zamířila ještě do sedmého kandidáta na blížící se Linux 6.5, kdy kód do větve x86/urgent zaslal Borislav Petkov z AMD.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 6.6: Intel Speed Select až pro 32 CPU, teploty z více než 32 DIMM pamětí

    Před 1 měsícem
    FreeSync Panel Replay pro AMD, podpora Intel Meteor Lake nadále jako experimentální, AMD Zen 5 EDAC a měření teploty, počáteční práce na VPU4 v Intel Lunar Lake. Před několika dny jsme si povídali o tom, kterak AMD připravuje podporu pro své budoucí Radeony na úrovni firmwarů i podpory v dílčích komponentách ovladačů jako AMDGPU, plus spíše jako zajímavost pro nadšence možnost provozu Radeonů na platformě RISC-V. Vývojáři AMD na ovladačích AMDGPU a AMDKFD pracují i na dalších frontách.
     Komentáře
  • Vortex

    Hitman má možná namířeno na Nintendo Switch

    Před 1 měsícem
    Hitman má možná namířeno na Nintendo Switch. Autoři portu Alien: Isolation naznačují, na čem dalším pracují. V hádance je Michael Jackson i delfíni
     Komentáře
  • CHIP

    Telegramu je 10 let a uvolnil „storíčka“ pro všechny

    Před 1 měsícem
    Populární aplikaci Telegram už je 10 let a k tomuto výročí podle tvůrců přináší zatím největší aktualizaci. Tou je uvolnění funkce Stories pro všechny uživatele. Využít u nich můžete režim duální kamery, nastavení soukromí, flexibilními délku trvání a mnoha dalších funkcí.
     Komentáře
  • Žádný špeky

    Návod: Jak stahovat zdarma videa z YouTube pomocí různých metod

    Před 1 měsícem
    Stahování videí z YouTube může být užitečné z různých důvodů, jako je offline přehrávání, archivace oblíbených obsahů nebo sdílení s přáteli. Existuje několik způsobů, jak stahovat videa z YouTube zdarma, a v tomto článku si představíme tři způsoby, které můžete vyzkoušet. Od placených služeb až po bezplatné aplikace a nástroje pro pokročilé uživatele – máme pro vás návod na stahování videí podle vašich preferencí.
     Komentáře
  • Root

    Red Hat hledá vývojáře pro Grub2/Shim, možný návrat JPEG XL do Google Chrome

    Před 1 měsícem
    Dekódování AV1 videa v Mesa VirGL, patche pro DRM scheduler Intel Xe, oprava pro dělení nulou na AMD Zen 1 už je ve starších jádrech, podpora bezdrátového USB a UWB končí. Linuxové bootloadery jako Grub2 se dostaly do stavu, že jsou celkem použitelné a nikoho moc netlačí nutnost na jejich vylepšování momentálně pracovat. Prostě fungují. V Red Hatu ale vidí možnosti dalšího rozvoje v této oblasti a firma nyní nabírá vývojáře do svého týmu Display Systems, který se bude bootloaderu věnovat. Zaměření této pozice je primárně na Grub2 a UEFI Shim, vývojáře čekají práce na vylepšování i opravách chyb a jako obvykle budou výsledky jeho práce mířit do upstreamu. Více informací v detailu pozice na webu Red Hatu. Na závěr se v kontextu aktuálních věcí kolem Red Hatu sluší zakončit řečnickou otázku: proč tohoto vývojáře neshání Suse, CIQ či Oracle?
     Komentáře
  • Root

    SUSE, Oracle a Rocky Linux zakládají Open Enterprise Linux Association

    Před 1 měsícem
    SUSE, Oracle a CIQ (Rocky Linux) oznamují založení organizace Open Enterprise Linux Association, zkráceně OpenELA, jejímž cílem je společná práce na enterprise distribuci 1:1 odpovídající RHEL. Šaráda kolem klonů RHELu začala v roce 2014, kdy CentOS přešel pod Red Hat (viz náš článek z roku 2019 o historii CentOS). O čtyři roky později, tedy v říjnu 2018, bylo oznámeno, že IBM kupuje firmu Red Hat. O další dva roky později zjišťujeme, že CentOS přestává existovat a místo něj tu bude CentOS Stream, řekněme „něco jako testovací prostor“.
     Komentáře
  • Root

    Plasma 6 v KDE Neon, Intel Arc zase až o 15% rychlejší

    Před 1 měsícem
    KDE Plasma 6 s KF6 v experimentální větvi KDE Neon, GPU Arc/Xe jsou rychlejší o 10 až 15%, otevřený ovladač Nvidia Vulkan bude v Mesa 23.3, Coreboot přidává podporu pro HP EliteBook 820 G2. Vývoj Plasmy 6 probíhá dle plánů.Aktuální stav, hlásí Nate Graham, je takový, že portování kódu Plasmy 6 je dokončeno, zbývá jen jedna větší věc (vše z DataEngines). Portovány tak jsou prvky Plasma SVG do KSvg, věci kolem Kirigami, KActionCollection, je tu nové wallpaper API + Plasmoid component API + Plasmoid actions API atd. Nate současně připomíná, že vedle kódu Plasmy 6 se masivně portuje kód budoucí verze KDE Frameworks 6, bez kterého by to prostě nefungovalo.
     Komentáře
  • Cnews

    reMarkable 2: tak trochu jiný zápisník a čtečka e-knih + klávesnice Type Folio (recenze) – aktualizováno

    Před 2 měsíci
    Obsah balení: Zatímco obsah reMarkable moc nenadchne, samotná krabice za pozornost určitě stojí. Společnost se totiž snaží dát najevo svoji prémiovost už samotnou krabičkou, jejíž minimalistický černý styl působí dost enviromentálním a prémiovým dojmem. V balení se mimo zápisník nachází přibližně metrový USB-A/USB-C zploštělý kabel, který slouží pro nabíjení a případný přenos souborů zároveň. Společně s elektronickým zápisníkem dostatene také obálku s 12měsíčním Connect předplatným, o kterém ale později. Obsah balení reMarkable 2 nijak neurazí ani nepřekvapí Autor: Cnews K zápisníku byste logicky očekávali v balení i pero. To jste stejně jako já na omylu a pero Marker je třeba zakoupit zvlášť. A aby toho nebylo málo, k dispozici jsou hned dvě. První levnější (79 €) v bílé barvě a druhé černé, jehož jediný rozdíl je přítomnost mazací gumy za druhé straně a o 4 gramy vyšší hmotnost (a cenovka 129 €).
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 6.6: lepší SMT na platformě POWER, AMD GPU na RISC-V, Intel Xe2

    Před 2 měsíci
    Partial SMT pro IBM POWER, AMD GPU na RISC-V, příprava na Rust Toolchain 1.71, končící správce XFS, začínající práce na podpoře budoucích GPU Intel Xe2. Linux 6.6 přinese v rámci rozhraní /sys/devices/system/cpu/smt/control širší možnosti správy částečných SMT stavů na procesorech, které podporují více než dvě výpočetní vlákna na jednom jádru CPU. Připomeňme, že na platformě POWER je to se SMT flexibilnější. Kde x86 nabízí vždy jen dvě vlákna na CPU jádro, umí POWER i 4 a u některých modelů CPU dokonce 8 vláken na jádro.
     Komentáře
  • Svatopluk Vít
    naSeznam Médium

    Schémata a plány vlastními silami a zcela zdarma

    Před 2 měsíci
    Občas dostávám od svých kamarádů dotaz, jestli nevím, jak a v čem by se dalo na počítači jednoduše něco nakreslit - přestavba pokoje, plán místností v domě nebo schéma elektrického rozvaděče. Znám aplikace, které to zvládnou a jsou zdarma.
     Komentáře
  • CHIP

    Speciální systém ukazuje Windows, jak surfovat anonymně

    Před 2 měsíci
    Je vůbec možné dosáhnout ve Windows vysoké ochrany dat a silného zabezpečení? Ne přímo, ale existuje varianta operačního systému Whonix, který běží na Windows ve virtuálním prostředí.
     Komentáře
  • Root

    Dell XPS 13 Plus: podpora Linuxu tentokrát s několika mezerami

    Před 2 měsíci
    Uběhly tři roky od toho, co jsem v práci vyfasoval poslední pracovní notebook, což znamenalo si vybrat a objednat nový. Po průzkumu trhu jsem se rozhodl opět vybrat XPS 13 od Dellu, tentokrát ve variantě Plus. Redakční poznámka: autor ani článek nemají nic společného s firmou Dell. Článek pouze shrnuje dobré zkušenosti dlouholetého linuxáka s počítači této značky.
     Komentáře
  • Spite

    Česká plošinovka Bzzzt vyjde v září, v článku nové záběry

    Před 2 měsíci
    Vývojář Karel Matějka právě oznámil, že jeho old-schoolová 2D plošinovka "Bzzzt" vyjde už v průběhu září. K dispozici jsou pak nové gameplay záběry nebo hratelná demoverze. Hra zamíří na PC, Mac a Linux.
     Komentáře
  • Root

    FreeBSD s podporou až 1024 CPU jader, rychlejší start Cyberpunku 2077 s GPU Intel

    Před 2 měsíci
    GNU Assembler se připravuje na příští generace CPU Intel, Týden v KDE opět ve znamení Plasmy 6, FreeBSD pracuje na podpoře LinuxBootu. Cyberpunk 2077 je jednou z her, na kterých se typicky posuzuje výkon grafických karet, a tak není divu, že Intel soustředí své síly i na ni a její engine. Nejnovější kód, který zamířil do linuxového ovladače pro grafiky Intel, výrazně zrychluje kompilaci shaderů v této hře (v měření to místo 88 trvá jen 33 sekund), a to díky cílené optimalizaci ve Vulkanovském ovladači Intel ANV.
     Komentáře
  • Root

    Novinky nejen pro Linux 6.6: spousta kódu pro Radeony, ovládání pro BIOSy u HP

    Před 2 měsíci
    Ovladač pro správu BIOSu na počítačích HP, vstupní ovladač pro nositelnou elektroniku, Dynamic Boost Control pro AMD, firmware pro Radeony RX 7700/7800 v AMDGPU, patche pro Radeony příští generace. Podobně jako do jádra zamířily ovladače Dell WMI a Lenovo Think-LMI, i Hewlett-Packard dostane svůj ovladač pro BIOSové nastavování, pojmenovaný HP-BIOSCFG. S ním bude možné konfigurovat volby v BIOSu u desktopů i notebooků HP přímo z Linuxu.
     Komentáře
  • Root

    Softwarová sklizeň (26. 7. 2023): správa úkolů na kanbanové tabuli

    Před 2 měsíci
    Dnes si představíme prohlížeč vícerozměrných obrázků, budeme spravovat úkoly pomocí kanbanové tabule, vyzkoušíme nástroj pro měření rychlosti přenosu dat a nakonec zkombinujeme poznámky s kalkulátorem. napari je interaktivní prohlížeč pro vizualizaci, anotaci a analýzu vícerozměrných obrázků. Umožňuje prohlížet a zkoumat 2D, 3D i vícerozměrná pole, zobrazit překryvná data (body, polygony, segmentace aj.), ale také anotovat a upravovat odvozené datové sady pomocí standardních datových struktur.
     Komentáře
  • CHIP

    Lepší v mnoha ohledech: perfektní alternativa pro Windows ze světa Linuxu

    Před 2 měsíci
    Na Windows je mnoho věcí, které uživatelům mohou už delší dobu vadit. Navíc v roce 2025 skončí podpora Windows 10 a spousta uživatelů, jejichž hardware nestačí pro Windows 11, bude řešit otázku, zda pokračovat na nepodporovaném systému nebo sáhnout po alternativě.
     Komentáře
  • Root

    Mikrokód CPU AMD bobtná, Linux se přizpůsobuje, WineConf asi končí

    Před 2 měsíci
    Proton 8.0–3 vylepšuje podporu několika her, vývojová verze Wine 8.13, WineConf 2023 nebude, možná se Wine sveze s Proton/Gaming Developer Conference, novinky v KDE po Akademy 2023. Valve na Steamu distribuuje novou verzi balíku Proton 8.0.3, která vylepšuje běh některých Windows her na Linuxu a přináší jako vždy řadu různých oprav. Jde o novinky, které až dosud měli k dispozici ti, kdož hry provozují skrze vývojovou větev Proton Experimental, jmenovitě jde nyní o tituly jako Propnight, Combat Mission: Battle for Normandy, Bloodrayne Terminal Cut 1/2, Breakout 13, Murasaki Tsurugi, PooShooter: Toilet Invaders, Purgo Box, Olympia Rising, Summoners War: Chronicles, Tom Clancy's Ghost Recon Breakpoint, Minecraft Legends, Company of Heroes: Battle of Crete, Gunfire: Reborn či Super Bomberman R.
     Komentáře
  • Novinky

    Konkurenci Windows nabízejí zadarmo. Zájem přesto není vysoký

    Před 2 měsíci
    Má podobný vzhled i funkčnost jako Windows, a navíc je zadarmo. Tak by se dal ve zkratce charakterizovat otevřený operační systém OpenKylin, který pochází z Číny. Zájem o něj ale není nikterak vysoký, po dvou týdnech na trhu se nepodařilo překonat ani milionovou hranici stažení.
     Komentáře
  • Epeníze

    Apple neotálí v boji s konkurencí a vyvíjí rovněž své AI

    Před 2 měsíci
    Společnost Apple patří k nejznámějším společnostem na světě. Apple byl založen v roce 1976 trojicí mužů Steve Jobs, Steve Wozniak a Ronald Wayne v garáži rodičů Steva Jobse v Silicon Valley. Zpočátku se společnost věnovala počítačům, kterým se příliš nedařilo v konkurenci s Microsoftem. Mohla především za to vysoká pořizovací cena. Apple se vyšvihl opět na výsluní díky mobilním zařízením, konkrétně s iPodem, iPhonem, a poté iPadem. Jejich dnešní macBooky s macOS svádí boj o trůn s OS Windows, Linux nebo chromeOS. Integrita mezi jednotlivými produkty jsou přesně tím, co řadí produkty Apple mezi top výrobce.
     Komentáře
  • Root

    Novinky pro Linux 6.5 a 6.6: AMD Zen 5, MIDI 2.0 či chyba v noteboocích s Ryzeny

    Před 2 měsíci
    Příprava pro CPU AMD Zen 5, aktualizace pro WiFi RFI chybu u AMD až v Linuxu 6.6, Ubuntu 23.10 s jádrem Linux 6.5, další GPU věcí mířící již do Linuxu 6.6. O pracích na podpoře nové přelomové verze 2.0 rozhraní MIDI jsme psali už v květnu, a to právě v souvislosti s patchi, které mířily do vývojové větve budoucího jádra Linux 6.5. Nyní o dva měsíce později máme toto jádro aktuálně ve verzi 6.5-rc2 a už se jen finišuje.
     Komentáře
Reklama