Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov vzkázal západním zemím, aby přehodnotily přístup k Rusku a naučily se být s ním zadobře. Prý je to v jejich vlastním zájmu.
Mezi lety 1987 až 1989 byl nejmocnějším mužem v Československu. Komunistický politik Miloš Jakeš by v pátek oslavil jubilejní 100. narozeniny. Bývalý generální tajemník ÚV KSČ, který se neblaze proslavil legendárním stranickým projevem na Červeném Hrádku, se dožil úctyhodného věku. Zemřel 10. července v roce 2020 ve věku 97 let.
Prohibice, kterou v širším slova smyslu myslíme absolutní zákaz dané věci, je stejně stará jako závislost, kterou se snaží řešit. Jde o nejjednodušší a nejprimitivnější reakci moci na nežádoucí společenské chování. Ač se v průběhu dějin objevuje pravidelně a pravidelně nepřináší nic než opak kýžených výsledků, vždy se najde někdo, kdo považuje absolutní zákaz za spásné řešení.
Lynne Cox se 7. srpna 1987 vydala na neobvyklou cestu. Jako první člověk historie přeplavala ze Spojených států amerických do Sovětského svazu. Plavala v mrazivé vodě a bez neoprenu. Její čin pomohl urychlit konec studené války.
Herec, scenárista a spoluzakladatel Divadla Járy Cimrmana Zdeněk Svěrák se zapojil do prezidentské kampaně generála Petra Pavla. S kandidátem na funkci příští hlavy státu natočil spot, v němž od dalších občanů shání pro Pavla podpisy. Podle platné legislativy jich prezidentský kandidát musí nasbírat 50 tisíc pro to, aby se mohl volby účastnit.
Jeden z kandidátů na prezidenta republiky Petr Pavel se na sociálních sítích pustil do bývalého předsedy TOP 09 a exministra Miroslava Kalouska, který připomíná jeho členství v KSČ a generálovu minulost u vojenských špionů připodobnil k členství v StB. Podle Pavla mu politik dělá kontinuální „podlou“ reklamu, lže a manipuluje. Kalouskovo tvrzení odmítl. O Pavlově minulosti nejen u komunistické strany, ale právě i ve zmiňovaném útvaru vojenské rozvědky psal Týdeník Echo již před třemi lety zde.
Poslední šéf sovětské tajné policie KGB Vadim Bakatin zemřel v Moskvě ve věku 84 let, oznámila v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj. Vládní list Rossijskaja gazeta upřesnil, že Bakatin zemřel v neděli. Agentura RIA Novosti, jejíž zprávu převzala i další ruská média, zdůraznila, že Bakatin svého času prozradil Američanům, jak je odposloucháváno jejich velvyslanectví v Moskvě.
Poslední šéf sovětské tajné policie KGB Vadim Bakatin zemřel v Moskvě ve věku 84 let, oznámila v pondělí agentura RIA Novosti s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj. Vládní list Rossijskaja gazeta upřesnil, že Bakatin zemřel v neděli. Agentura RIA Novosti, jejíž zprávu převzala i další ruská média, zdůraznila, že Bakatin svého času prozradil Američanům, jak je odposloucháváno jejich velvyslanectví v Moskvě.
Monstrózní pomník minulé éry, kde se potili soudruzi v tesilu. Nebo fascinující neofunkcionalistická stavba napěchovaná uměleckými skvosty? Ředitelka někdejšího Paláce kultury vás přesvědčí, že stojí za to vážit sem cestu.
Sovětský svaz za vlády Michaila Gorbačova byl podle ní svobodnější než je teď Rusko pod diktátorem Putinem. O zemi, kde vyrostla, ale kde už sedm let nežije, může mluvit zasvěceně jako málokdo. Žanna Němcovová, dcera zavražděného politika a velkého kritika Vladimira Putina Borise Němcova. Ten varoval před anexí Krymu a invazí na Ukrajinu dlouho předtím, než k nim opravdu došlo. A jak řekla Němcovová pro Televizi Seznam, její otec je také jednou z obětí Putinovy války. Teď se snaží pomáhat, jak může. Podporuje studenty, kteří museli uprchnout před ruskou invazí. A věří, že se jednou vrátí domů a pomůžou Ukrajinu znovu vybudovat.
Šla jsem se svou pětiletou dcerou po ulici a najednou kolem nás se zlověstným duněním prosvištěl ostře červený sporťák. „Až vyrostu, budu prezidentkou a pak budu taky takovým jezdit,“ vzdychla obdivně dcera. Taky sis toto v dětství říkala? A taky ti tenkrát zatajili, že prezidenti nejezdí tím, co si v dětství vysnili?
Posledního sovětského generálního tajemníka Michaila Gorbačova, jehož reformy vyvrcholily koncem studené války a rozpadem SSSR, dohání válka na Ukrajině k šílenství. Alespoň to tvrdí jeho blízký přítel, známý ruský novinář Alexej Venediktov. Prezident Vladimir Putin z Gorbačovových názorů radost mít nebude.
Poslední vládce Sovětského svazu Michail Gorbačov je naštvaný na prezidenta Vladimira Putina kvůli válce na Ukrajině. V rozhovoru pro ruskou verzi magazínu Forbes to řekl novinář Alexej Venediktov, který je s Gorbačovem v kontaktu. Podle bývalého vládce nynější hlava státu kompletně zničila politické reformy, které tvrdě vyjednal.
Slovo „prezident“ je západní a moderní výraz, který neschvalujeme. Kremelští poslanci vyzývají k tomu, aby byl oficiální titul prezidenta Vladimira Putina změn na tradiční výraz „pravitel“, což v ruštině znamená vládce. Ruská média uvádí, že se titul pravitel hodí pro Putina mnohem více než ten nynější a oficiální.
Ruský prezident Vladimir Putin by se měl nově oslovovat „náš vládce“, navrhuje to Liberálně demokratická strana. Údajně to více odpovídá Putinově postavení a roli.
V roce 1989 to měl být pro plukovníka Nikolaje Skuridina rutinní testovací let nad Polskem. Nicméně události nabraly zcela jiný směr a skončily tragédií.
Před jednatřiceti lety došlo k odsunu posledního sovětského vojáka z československého území. Byl jím generálplukovník Eduard Arkaďjevič Vorobjov. Skončila tak téměř 23 let trvající okupace Československa Střední skupinou vojsk sovětské armády. Během nenásilného, rok a půl trvajícího odsunu muselo opustit území ČSFR v 925 transportech 73 500 vojáku a 39 000 jejich rodinných příslušníků. S nástupem perestrojky došlo i ke…
Tvrdá slova odsudku na chování Německa zaznívají v ruské státní televizi. Hlavní kremelský propagandista Vladimir Solovjov na stanici Rossija 1 prohlásil, že byla chyba dovolit Německu, aby po druhé světové válce dále existovalo a následně aby se sjednotilo. Berlínu také kvůli podpoře ukrajinské strany nepřímo pohrozil útokem.
Desítky plošinových vagónů s tanky, samohybnými děly, obrněnými transportéry, nákladními auty a další technikou spolu se čtyřmi vagóny pro mužstvo táhly dvě dieselelektrické lokomotivy, další dvě pak soupravu tlačily zezadu. Tak vypadal vůbec první konvoj s vojáky Střední skupiny sovětských vojsk, který vyjel 26. února 1990 ve 14 hodin a 40 minut z Frenštátu pod Radhoštěm směrem na východ.
Major Orestes Lorenzo byl pilot kubánského stíhacího letectva, který 20. března 1991 simuloval poruchu řízení a se svým Migem-23 zamířil k břehům Floridy, kde přistál na americké základně vojenského letectva v Key West. Není třeba dodávat, že po jeho útěku z „komunistického ráje“ nastal obrovský humbuk, jeho čin zaplnil přední stránky amerických novin a Fidel Castro tehdy strašně zuřil.
Je tomu 35 let ode dne, kdy americký prezident Ronald Reagan v jednom ze svých nejslavnějších projevů z dob studené války vyzval sovětského vůdce Michaila Gorbačova, aby strhl Berlínskou zeď, tehdejší symbol izolované východní totality a represivní komunistické éry v rozděleném Německu. Projev byl nejen výzvou ze strany Spojených států amerických ke snížení intenzity zbrojení a napětí v rámci studené války, ale rovněž předznamenal jeden z největších historických milníků minulého století.
Organizačně schopný, ale též pragmatik a kariérista. Tak bývalí spolužáci ze studií popisují Tomáše Zimu. Někdejší rektor Univerzity Karlovy ohlásil kandidaturu na prezidenta. Za člena KSČ byl přijat už ve 19 letech.
Velkou dávky odvahy vyžadoval čin osmnáctiletého německého mladíka Mathiase Rusta, který před 35 lety překonal v pomalé cessně 750 kilometrů přísně střeženého vzdušného prostoru, než 28. května 1987 večer přistál na mostě nedaleko Rudého náměstí. Kromě Rusta, odsouzeného ke čtyřem letům vězení, na jeho let doplatila i řada činitelů, kteří stáli v cestě Michailu Gorbačovovi.
„Na jeho příkaz jsem byl po dobu osmi měsíců denně vyslýchán, držen v přeplněných celách, nesměl se stýkat se svou ženou a advokáty,“ popisuje ruský novinář své zkušenosti s důstojníkem ruské FSB, který získal české občanství.
Poprvé jsem viděla moře ve svých 23 letech. To jsme byli v Bulharsku, v kempu, kde měl náš národní podnik pronajaté chatky. Chatka měla 2 patrové postele, mezi nimi malý stoleček a skládací židle. Bydleli jsme tam čtyři – dvě asi třicetileté dámy a my dva - mladý manželský pár.
Válka na Ukrajině je pouze součástí ruské strategické agrese proti Západu. Pravidla a instituce mezinárodních vztahů vybudovaných v reakci na druhou světovou válku Putinově mesiášské představě o výjimečnosti ruského osudu jednoduše přestaly vyhovovat.
Z Hory křížů u litevského města Šiauliai jde na první pohled hrůza, protože připomíná něco jako obří pohřebiště. Dokonce se opakovaně dostává do výběrů nejděsivějších míst světa. Její účel je však jiný.
Válka na Ukrajině je pouze součástí ruské strategické agrese proti Západu. Pravidla a instituce mezinárodních vztahů, vybudovaných v reakci na druhou světovou válku, Putinově mesiášské představě o výjimečnosti ruského osudu jednoduše přestaly vyhovovat. Pokud Rusko nebude vojensky poraženo, nikdy neotevře oči a nepřijme prostou pravdu o tom, že v civilizovaném světě přece jenom existuje jen jedno právo,
Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan.
KOMENTÁŘ. Jeden bývalý český politik léta ubezpečoval veřejnost, že Putinovo Rusko není Brežněvovým Sovětským svazem. Zcela zásadně se mýlil. Rusko je stále stejnou říší zla, za kterou označil počátkem osmdesátých let minulého století Sovětský svaz Ronald Reagan. Rusko je stejně totalitním, nedemokratickým, nesvobodným a agresivním státem, jako byl Sovětský svaz. Rusko není kvůli své agresivitě
Od úmrtí prvního ruského prezidenta Borise Jelcina uplynulo přesně 15 let. Ředitel Ústavu východoevropských studií Filozofické fakulty UK Stanislav Tumis v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že bělovlasý inženýr od Uralu ušel dlouhou cestu – od zlomeného muže páchajícího sebevraždu až po politika, který se odnaučil prohrávat. Pokud tedy nepočítáme jeho alkoholické excesy a sázku na snaživého kágébáka jménem Vladimir Putin.
„Není čas idealizovat si Rusko,“ vysvětluje zpěvák Klaus Meine, proč jeho kapela Scorpions pozměnila text svého největšího hitu Wind of Change. Upravenou verzi slavné balady věnuje Ukrajincům bojujícím na obranu své vlasti proti ruským vetřelcům.
Boris Jelcin byl prvním svobodně zvoleným ruským vůdcem v tisícileté ruské historii. Jeho chyby Rusy na desítky let odradily od reformace struktury země.
V noci na čtvrtek se začaly objevovat zprávy o zničení (ukrajinská strana) či poškození (ruská strana) vlajkové lodi Černomořské flotily, obstarožního křižníku Moskva z doby SSSR.
Ruské ministerstvo obrany dnes přiznalo vážné poškození vlajkové lodi své Černomořské flotily, křižníku Moskva. Plavidlo podle ukrajinské verze zasáhly protilodní střely Neptun. Osud lodi, kterou posádka musela opustit, není v tuto chvíli znám.
Rusko přiznalo vážné poškození své vlajkové lodi. Křižník Moskva zřejmě zasáhly ukrajinské protilodní střely a na palubě vypukl požár. Loď slouží od sovětských dob, svého času na ní nocovali diplomaté při setkání Bush–Gorbačov.
Ve čtvrtek Valné shromáždění OSN odhlasovalo dočasné vyloučení Ruska z Rady OSN pro lidská práva. Návrh podpořilo 93 zemí, proti se vyslovilo 24. To je další z řady kroků mezinárodního společenství, kterými dává najevo, že nehodlá dál považovat Rusko za běžný stát, a neskrývá záměr dostat Ruskou federaci do situace státu vyvrhele.
Krátce před odletem do Spojených států Joe Biden přednesl na varšavském Královském hradě očekávaný projev. Podpořil v něm Ukrajince a Evropě slíbil, že Spojené státy jí pomohou zbavit se energetické závislosti na Rusku.
Cesty státníků do zemí, kde zuří válka, nebo jsou pod nadvládou nedemokratických režimů, jsou pro tamní obyvatele velmi důležité. Symbolické gesto, které taková cesta představuje, je totiž zároveň ujištěním, že okolnímu světu jejich osud není lhostejný.
Začínali před filmovou kamerou a skončili ve vysoké politice. Dokazují, že nikdy nevíte, kam vás život zavane a co vám nachystá, a že i komici či akční hrdinové toho mohou v politice hodně dokázat. Tohle jsou původně herci, dnes ale státníci, politici a diplomaté.
Byl mužem mnoha tváří. V posledních dnech sovětského impéria zastínil odvahou Gorbačova. A zároveň přihlížel reformám, které zemi přivedly na pokraj krachu. Divoké privatizaci, z níž vzešla skupina mocných oligarchů.
Válka na Ukrajině a protiruské sankce upřely pozornost na vazby Rusů ke Švýcarsku. Alpská konfederace platí za atraktivní lokalitu pro byznys, ukládání peněz, ale i nerušený pobyt bohatých Rusů.
Rusko potlačuje protesty proti brutální a nevyprovokované invazi na Ukrajinu. Podle informací lidskoprávních organizací bylo od začátku invaze při protiválečných demonstracích zatčeno téměř 15 tisíc lidí, včetně novinářů. Právě tento týden byla zadržena ruská novinářka, která do přímého přenosu Prvního kanálu ruské státní televize odvážně vstoupila s nápisem odsuzujícím válku. Byla nucena zaplatit pokutu a později byla propuštěna. O tom, jak to v Rusku momentálně vypadá, hovořil se stanicí CNN Jamie Fly, prezident a generální ředitel Rádia Svobodná Evropa, které po více než 30 letech pozastavilo činnost v Ruské federaci.
Naděje, že se mladí Rusové výhledově vzdají pochybné národní pýchy a lásky k silné ruce, a vyberou si Coca-colu a svobodu, je malá. Ale když kapitalismus z Ruska odejde, bude nulová.
Pro pochopení popularity Putinova režimu je nutné zkoumat i sociálně historické souvislosti šokové doktríny z devadesátých let. Tehdy se více než čtvrtina domácností propadla do těžké chudoby.
Až donedávna se zdálo, že vyhlídky na výměnu jaderných zbraní mezi Ruskem a Spojenými státy skončily spolu se studenou válkou. Výhrůžky ruského prezidenta Vladimira Putina, že tyto zbraně použije, aby zabránil NATO v konfliktu na Ukrajině, tyto desítky let staré obavy oživily, píše odborník na webu The conversation.
Dokumentární Ji.hlava spouští speciál na podporu Ukrajiny. Od pondělí do soboty nabídne výběr snímků, které přiblíží mentalitu postsovětských zemí. Filmy bude možné zhlédnout na DAFilms.cz, každý den bude jeden z vybraných snímků zdarma. Startují také zahraniční Ozvěny Ji.hlavy. Dokumenty pětadvacátého ročníku bude možné vidět v USA, Francii, Belgii a Rumunsku.
Západní sankce míří nejen na ruský bankovní sektor nebo na devizové rezervy ruské centrální banky, ale i na nejbohatší muže Ruské federace. Západ si od nich slibuje, že když šlápne ruským oligarchům na majetek, ti svůj hněv obrátí proti Vladimiru Putinovi a zařídí jeho pád. Kdo jsou muži, na které nyní spoléhá prakticky celý svět?
Co na to říct? Hrozný smutek! Bratr s bratrem ve válce… Jak k tomu došlo? Chápu, politika a politici… Ale jak jsme to mohli dopustit? My všichni jsme naši… Běda našim rodinám! Rusko je obklopeno nepřáteli. To je ideální obrázek pro manipulaci. O co jde?
K unikátní charitativní akci se mohou 8. března připojit diváci. Několik českých kin současně promítne film Svědkové Putinovi a následně streamovanou debatu o současné situaci na Ukrajině, která proběhne naživo v pražském kině Světozor.
Zpěvák Karel Gott ve své autobiografické knize Má cesta za štěstím, kterou dopsal těsně před svou smrtí, věnoval Rusku celou kapitolu. Komplimenty na adresu země nešetřil. Na základě jeho postojů k válce se však můžeme domnívat, že by, stejně jako mnozí další umělci, aktuální agresi na Ukrajině tvrdě odsoudil.
Hudebník a politický aktivista Michael Kocáb se po revoluci v roce 1989 podílel na odsunu sovětské armády z Československa a s ruskými politiky má osobní zkušenosti. Co říká na invazi ruských vojsk na Ukrajinu?
K 1. lednu 1991 byl Sovětský svaz největší zemí na světě, rozkládal se na ploše přibližně 22 400 000 km2, což představovalo téměř šestinu zemského povrchu. Počet obyvatel přesahoval 290 milionů a na jeho území žilo 100 různých národností. Disponovalo také arzenálem desítek tisíc jaderných zbraní a jeho sféra vlivu, uplatňovaná prostřednictvím mechanismů, jako je Varšavská smlouva, sahala do celé východní Evropy, píše server Britannica.