Zavřít
Michal Stehlík

Michal Stehlík

Nejnovější články na Seznamu na téma Michal Stehlík
  • Přepište dějiny

    25 min

    Podcast
    Na Oscara jedině s dějepisem

    Před 2 dny

    ·

    25 minut

    Do klání o filmové ceny Oscar posíláme Bratry, tedy film o Mašínech. Pokud zdejší kinematografie v soutěži zabodovala, bolo to s filmy s výrazně historickými náměty — Obchod na korze, Ostře sledované vlaky, Kolja. Proč se historické filmy těší takové popularitě u diváků i filmařů a co jimi říkáme o dnešku? V bonusu na Gazetistu a HeroHero pak doporučení na Oppenheimera a Angelu.
     Komentáře
  • Kinotip2

    Seriál 30 případů majora Zemana je dodnes pro mnoho lidí neškodná podívaná se sympatickým Honzou

    Před 5 dny
    Dívali se na něj prarodiče, rodiče a možná i vy, pokud patříte ke starší generaci. Major Zeman působil jako neškodná série kriminálních příběhů a skalní příznivci seriálu ho tak berou dodnes. To, že možná velice šikovně ovlivňoval myšlení lidí, si ani dnes moc lidí neuvědomuje.
     Komentáře
  • TN

    Trh s nemovitostmi padá. Mizí zájem o chalupy i rodinné domy

    Před 19 dny
    Realitní trh se dál propadá. Za poslední rok klesly ceny bytů a domů v průměru asi o 15 procent. Ale například chaty, chalupy nebo velké rodinné domy se prodávají levněji i o 30 procent než během covidu. Je to tím, že nabídka je široká, ale poptávka výrazně klesla.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    41 min

    Podcast
    Zkažená kolektivní šarže

    Před 23 dny

    ·

    41 minut

    Uplatňování kolektivní viny a dehumanizace celých skupin obyvatel. Ne, to nemluvíme o druhé republice, třetí říši, protektorátu nebo antisemitismu politických procesů 50. let. Mluvíme o dnešku. Tak se pojďme kouknout, jak to většinou končilo. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak vracíme k několika výrokům z horka, které v poslední době vtáhly historii do veřejného prostoru. Třeba, kdo byl český Prigožin? 
     Komentáře
  • Cool magazín

    Nevýrazný „fešák Tony“ vylezl po zádech Gottwalda i Zápotockého, aby Pražské jaro strávil už jako nýmand

    Před 26 dny
    Dalšího komunistického prezidenta si dnes představíme v rámci zvěrstvech v čele naší země - Antonín Novotný.
     Komentáře
  • Dobrovský & Šídlo

    8 min

    Podcast
    Náhodou porazit Babiše. A pak už nic

    Před 26 dny

    ·

    8 minut

    Čeká nás do voleb už jenom festival politické bezradnosti? Druhá část záznamu vystoupení z pražské La Fabriky 29. srpna 2023. Dobrovský & Šídlo triko - e-shop Paměti národa [https://eshop.pametnaroda.cz/obchod/tricka/triko-muzu-to-dorict-bile-p-s]
     Komentáře
  • Osudové ženy

    27 min

    Podcast
    Alma Mahler: Zasáhla do života několika velikánů své doby. Často i současně

    Před 1 měsícem

    ·

    27 minut

    Říkali jí „Velká vdova“ nebo „Vdova čtyř umění“. Poslední femme fatale habsburské monarchie. Milenka Gustava Mahlera, Waltera Gropia, Franze Werfela nebo Oskara Kokoschky. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Kamil Halbich, Petra Hřebíčková... Hovoří historik Michal Stehlík.
     Komentáře
  • Jak to vidí...

    25 min

    Podcast
    Vladimír Dzuro, vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávííi (repríza z 17.1

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    2023). Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Zita Senková.
     Komentáře
  • Novinky

    Historické lži a nacionální rétorika, reaguje historik na skandální maďarský článek o okupaci

    Před 1 měsícem
    Mělo Maďarsko využít situace v roce 1968 a připojit zpět oblasti jižního Československa, kde dodnes zůstává početná maďarská entita? Článek v maďarském médiu v posledních dnech vyvolal spousty spekulací a pochyb. Jeho argumenty vyvrací také český historik a slovakista Michal Stehlík. Šíří podle něj historické lži a nacionální rétoriku.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Dobrovský a Šídlo: Vozil Standa Pekárek ve své Volze i doktora Fremra?

    Před 1 měsícem
    Jak jsme se ocitli v situaci, kdy 33 let po konci komunismu řešíme minulost kandidáta na ústavního soudce, z jehož profesního života vyplývají na povrch stále nové skutečnosti, o kterých jsme měli vědět dřív?
     Komentáře
  • Paměť národa

    Dobrovský & Šídlo: Vozil Standa Pekárek ve své Volze i doktora Fremra?

    Před 1 měsícem
    První „crossover“ našeho podcastu s Martinem Gromanem a Michalem Stehlíkem z Přepište dějiny. Jak jsme v devadesátých letech vyhodili normalizaci dveřmi, aby se dnes vrátila oknem? O tom jsme natáčeli živě na festivalu Krásný ztráty.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Odsun Němců už dnes hodnotíme jinak než po válce. Historická paměť se proměňuje, uvádí historik

    Před 1 měsícem

    ·

    25 minut

    Hledání viníků během 2. světové války i v období poválečném se soustředilo také na německé obyvatele tehdejšího Československa. Mezi ně byli zařazeni, a to takřka jednomyslně, také Němci, kteří na našem území žili. Čekal je odsun, který byl ve znamení principu kolektivní viny. Bohužel právě tento neospravedlnitelný princip byl pak po únorovém převratu 1948 využíván proti dalším skupinám obyvatel.
     Komentáře
  • Paměť národa

    „Říkají ‚Cikán, ale slušnej...‘“ S Richardem Samkem o cestě z pasti segregace

    Před 1 měsícem
    „Když my, Romáci, hrajeme na housle a kytary, jsme dobří,“ říká reportér České televize Richard Samko.  „Ale jakmile chceme práci, školství bez segregace nebo jdeme proti něčemu demonstrovat, tak je to špatně?“
     Komentáře
  • Aktuálně

    Faktické chyby a obdiv komunismu? Ministerstvo posoudí kvalitu oceněné učebnice

    Před 1 měsícem
    Historici se přou o kvalitu učebnice Soudobé dějiny pro deváté třídy. Vydavatelství mezitím pracuje na podobných učebnicích pro nižší ročníky.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    26 min

    Podcast
    Jiné tváře Velké války

    Před 1 měsícem

    ·

    26 minut

    V létě roku 1914 se rukovalo do Velké války. My ji dnes vidíme skrze především naše dějiny - legie, rozpad monarchie, Švejk… Ale byly tu i další známé i pozapomenuté děje, které se ve stejné době děly na evropském kontinentu a s válkou tak či onak souvisely. V bonusu na Gazetistu a na Herohero pak probereme mumraj historických výkřiků, který provázel odchod Milana Kundery. 
     Komentáře
  • RailTarget

    Ministerstvo dopravy připomene ve čtvrtek 17. srpna 55. výročí srpnové okupace

    Před 1 měsícem
    Ministerstvo dopravy připomene ve čtvrtek 17. srpna významný milník naší nedávné historie – 55. výročí srpnové okupace 1968, která významně ovlivnila osudy naší země. Budova ministerstva byla v době okupace sídlem Ústředního výboru Komunistické strany Československa, a tedy i významným cílem agrese vojsk Varšavské smlouvy. V rámci připomínkové akce se otevřou dveře ministerstva od 16:30 do 21 hodin, v 19 hodin zároveň začne veřejné natáčení podcastu Přepište dějiny.
     Komentáře
  • Forum 24

    Učebnice dějepisu, která zamlčuje zásadní události, nepatří do škol

    Před 1 měsícem
    Kolem takzvané badatelské učebnice dějepisu pro 9. třídu základní školy a víceletá gymnázia, kterou vytvořili zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů, se rozpoutala vášnivá debata. Nové vede…
     Komentáře
  • Radiožurnál

    50. léta? Nejen procesy, chceme ukázat, jak obrovsky se proměnila společnost, říká historik o výstavě v Národním muzeu

    Před 1 měsícem
    Od konce června je v Národním muzeu k vidění výstava Padesátá léta. „Dějiny jsou rozporuplné. Mnoho z těch, kteří byli v 50. letech nadšenými komunisty, se pak v 70. letech stalo disidenty. Velmi těžko se nám to přijímá. Výstava se pokouší v dobrém nutit nás k přemýšlení, co lidé chtěli, kam to došlo, jak si s tím negativně poradila komunistická strana,“ přibližuje historik a pedagog Michal Stehlík.
     Komentáře
  • Michaelův Mashup

    Kde vzniklo „o nás bez nás"? A kdy první fake news? Martin Groman & Radka Denemarková v Mashupu

    Před 1 měsícem
    Celý díl (75 minut) je zde: HTTPS://HEROHERO.CO/MICHAEL Mashup Radky Denemarkové a Martina Gromana je o síle a moci slova, o propagandě, upadající roli novinářů, národních mentalitách a omylech i naší vlastní povaze. Proč věříme dezinformacím? Proč “o nás bez nás” nevzniklo až v Mnichově? A přijde Radka Denemarková do podcastu Přepište dějiny? “Na Ukrajině už rok a půl nesledujeme nic jiného než propagandu a kontrapropagandu. V první linii byla ale naposledy novináři ve Vietnamu. Od té doby tam nejsou pod záminkou bezpečnosti vpuštěni. Vidíme propagandu a kontrapropagandu, protože je válka. Média se můžou snažit být nezávislá, ale jsme ve válce,” říká publicista Martin Groman. “Manipulace a vymývání mozků jsou skrze slova velice snadná,” říká spisovatelka Radka Denemarkova. “Moc slova je zásadní. Kdekoliv se objeví autoritářský stát, totalita ale i populisté, první co dělají, bohatí oligarchové koupí nezávislá média a okamžitě zakážou nezávislé autory a novináře. Strach před svobodným a kritickým myšlením, pravdou a slovem je obrovský,” dodává. Natočeno v Kavárně Anežka v Anežském klášteře v Praze.
     Komentáře
  • EDUzín

    Doporučujeme: Přepište dějiny – Knížky nadupané českou historií a psané tak, že konkurují napínavým thrillerům

    Před 1 měsícem
    Začalo to v roce 2020, za hlubokého covidu. A začalo to podcastem Přepište dějiny, který se v tomtéž roce stal vítězem kategorie Objev roku. Stáli za ním (a stále stojí) Michal Stehlík coby historik specializující se na české dějiny 19. a 20. století (mimo jiné působící ve vedení Národního muzea) a Martin Groman, publicista známý svou láskou k historii žurnalistiky i historii obecně. A pak se ti dva spojili a stvořili podcast, který má v současné chvíli 153 epizod, nabízejících střípky z české historie v tak nečekaných souvislostech a napínavých příbězích, že je při poslechu hltáte jako rozhlasové hry. A od nich byl už jen krůček ke knižním publikacím… Jak se povedly?
     Komentáře
  • Hlavní zprávy - rozhovory a komentáře

    19 min

    Podcast
    Polední publicistika: Cestovní pojištění. Obvinění Donalda Trumpa. Hořejšovy Toulky českou minulostí

    Před 2 měsíci

    ·

    19 minut

    Mohly by se okolnosti, za nichž tisícům klientů zdejších cestovních kanceláří náhle skončila dovolená v Řecku, promítnout v budoucnu do smluv o cestovním pojištění? Jak vážná jsou obvinění, která vznesla americká federální prokuratura proti exprezidentu Trumpovi v kauze utajovaných státních dokumentů? Jaký „iniciační moment“ představovalo pro historika Michala Stehlíka první setkání s Toulkami českou minulostí? Co oceňuje na stylu, jakým tento seriál pojal autor Petr Hořejš?
     Komentáře
  • TN

    ÚSTR se distancuje od učebnice dějepisu. Zlehčuje komunismus, tvrdí

    Před 2 měsíci
    Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se distancoval od badatelské učebnice dějepisu pro 9. ročník základních škol a víceletá gymnázia od nakladatelství Fraus. Zlehčuje podle něj zločiny komunismu. Historik Michal Stehlík ale s výtkami nesouhlasí, informace jsou podle něj vytrhávány z kontextu a ústav se dívá na historii jako na uzavřenou konzervu.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Jak působil projev Konráda Henleina? Také nacisté si zakládali na práci, poukazuje historik Stehlík

    Před 2 měsíci
    Národní technické muzeum koupilo od soukromého sběratele nahrávku s projevem Konráda Henleina pořízenou k oslavám Svátku práce, který nacisté ve 30. letech začali přijímat za svůj svátek. „Samozřejmě se to ví, ale toto dokládá, že práce byla ve středu pozornosti i nacistického režimu, nejenom třeba toho komunistického, jak to vnímáme později,“ komentuje historik Michal Stehlík krátký projev vůdce Sudetoněmecké strany z roku 1934, který označuje za dobu jeho „velkého startu“.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 80 lety vypálili nacisté Český Malín na Volyni a povraždili většinu jeho obyvatel včetně žen a dětí

    Před 2 měsíci
    Stovky zavražděných dětí, mužů a žen, taková byla před 80 lety smutná bilance nacistického masakru v obci Český Malín na ukrajinské Volyni. 13. července 1943 němečtí vojáci vesnici vypálili a zabili 374 Čechů a 26 Poláků. Někteří z přeživších později bojovali v řadách první československé brigády.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Slánský, Laušman a Škutina: Političtí vězni tří komunistických prezidentů

    Před 2 měsíci
    Prezidentův vězeň, tak se jmenuje kniha publicisty a spisovatele Vladimíra Škutiny. On sám tím mínil Antonína Novotného.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Pomáhal s atentátem na Heydricha, na útěku před gestapem ho zastřelil četník

    Před 2 měsíci
    90 kilometrů, 49 hodin na cestě. Reportáž Seznam Zpráv z memoriálu Tolarova pochodu, který vzdal hold hrdinovi protinacistického odboje Jiřímu Potůčkovi. Vydejte se na pouť, která před 81 lety prověřila charakter naší společnosti.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Končíme listopadem 1989, stěžovali si žáci Kovymu. S dějepisem někdy pomůže i podcast

    Před 2 měsíci
    Youtuber Kovy, historici Stehlík s Pinkasem a oceněný učitel Göttlicher v debatě Chytrého Česka řešili, jak by se měly změnit hodiny dějepisu.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    27 min

    Podcast
    Radkin mezi historií a psychiatrií

    Před 3 měsíci

    ·

    27 minut

    Dlouho už jsme tu neměli díl zaměřený na konkrétní osobnost. Ale blogy Radkina Honzáka se historickými paralelami hemží tolik a tak zběsile, že na ně jednou dojít muselo. A v bonusu na Gazetistu a HeroHero jsme samozřejmě nemohli minout přejmenování Koněvovy ulice. Kdo byl vlastně ten Hartig? 
     Komentáře
  • České noviny

    Jako velkou změnu v celé společnosti ukazuje nová výstava dobu 50. let

    Před 3 měsíci
    Jedno z nejtemnějších období moderních československých dějin, 50. léta 20. století, přibližuje nová výstava v Národním muzeu. Období politických procesů, justičních vražd i víry v lepší svět budovaný za cenu nesvobody a zločinů líčí jako dobu, která proměnila společnost na desítky let dopředu. A některé prvky, které režim přinesl, jsou podle historika Michala Stehlíka patrné v české společnosti dodnes. Stehlík dnes novinářům řekl, že výstava líčí 50. léta především jako dobu veliké změny.
     Komentáře
  • TVguru

    Veřejnoprávní stanice vyprodukovala nové sousto pro bulvár. Denně okupuje titulní stránky

    Před 3 měsíci
    Bilance kontroverzní minisérie České televize „Volha“ nakonec vzbudila největší pozdvižení ne kvůli hlavnímu hrdinovi, bezskrupulóznímu hulvátovi Standovi Pekárkovi, ale několika neřestným scénám.
     Komentáře
  • TN

    První republika byla na špici nejbohatších zemí. Za komunismu jsme o pozici přišli

    Před 4 měsíci
    Youtubový kanál VGraphs připravil dvě videa, která srovnávají historický růst HDP v přepočtu na obyvatele. V kontextu Evropy na tom bylo Československo velmi dobře, vaz mu zlomila až komunistická éra. Bylo potřeba revoluce a skoro 30 let práce, aby se Češi opět dostali mezi nejbohatší evropské země.
     Komentáře
  • Akordy Václava Hnátka

    48 min

    Podcast
    Martin Bartkovský: Stropnický je bolševická aristokracie a Vrabel otevřeně proruský

    Před 4 měsíci

    ·

    48 minut

    Pusťte si rozhovor včetně bonusu: https://www.pickey.cz/p/fa8e5a4e02c0d060025408d1fa9b7f71 [https://www.pickey.cz/p/fa8e5a4e02c0d060025408d1fa9b7f71] • Ladislav Vrabel před soudem, Jindřich Rajchl snažící se blokovat vládní budovy nebo někdejší předseda Zelených Matěj Stropnický v symbióze s Trikolórou i komunisty. U toho všeho byl Martin Bartkovský jako reportér Reflexu. Bonus na Pickey.cz bych shrnul do tří bodů: Život v Děčíně, život v Reflexu a život s Petrosem a Bohumilem Pečinkou. --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/akordyvaclavahnatka/message
     Komentáře
  • Echo24

    Jaká byla normalizace a jaká je ve filmu? Přijďte na Salon Echa s Jiřím Lábusem

    Před 4 měsíci
    Na festivalu United Islands of Prague bude znít nejen hudba. Součástí mezinárodní akce bude i veřejná debata v Salonu Týdeníku Echo věnovaná normalizaci v českých filmech a seriálech. Hosty budou například herec Jiří Lábus či historik Michal Stehlík.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    40 min

    Podcast
    Všude lidé, v Chomutově Němci

    Před 4 měsíci

    ·

    40 minut

    Na svých cestách po republice dorazil 19. dubna podcast Přepište dějiny do Chomutova. Došlo na rodáky české i německé, poválečné vysídlení, zemi Františka Josefa a další témata. V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak rozproudila debata o místní identitě a jejím prožívání i o tom, kdy se rány dvacátého století konečně zacelí. 
     Komentáře
  • Akordy Václava Hnátka

    56 min

    Podcast
    Přepište dějiny: Slovensko a Ukrajina? Stále je nevnímáme jako samostatné státy

    Před 5 měsíci

    ·

    56 minut

    Martin Groman a Michal Stehlík tvoří úspěšný podcast Přepište dějiny, v němž se vypořádávají s překrucováním historie v podání nejen našich politiků. Mohli nekomunisté v únoru 1948 uspět? Co a pro koho dnes znamená Těšínsko? Kdo byl náš nejlepší prezident? A co si zapsala dvacetiletá holka do deníčku v den útoku na Heydricha? Pusťte si rozhovor včetně bonusu: https://www.pickey.cz/p/41e51fe998ab59313019d14ff3c9cad9 [https://www.pickey.cz/p/41e51fe998ab59313019d14ff3c9cad9] --- Send in a voice message: https://podcasters.spotify.com/pod/show/akordyvaclavahnatka/message
     Komentáře
  • Ivo Cerman
    naSeznam Médium

    Dezinformace o kauze edukátorů na ÚSTR

    Před 5 měsíci
    Ve sporu o ÚSTR je vše přesně naopak, než tvrdí média. Odchod rudých edukátorů je možná dobrá věc.
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    31 min

    Podcast
    Když za Haškem, tak na Lipnici

    Před 5 měsíci

    ·

    31 minut

    Před sto lety umřel a před sto čtyřiceti narodil Jaroslav Hašek. A tak jsme se na oslavu vydali za ním na Lipnici. Trochu jsme hledali klíče od jeho domku, trochu koukali po kraji a nakonec se s kastelánem a místostarostou Lipnice Markem Hanzlíkem prošli Haškovým bytem. Na oslavu flamendra, humoristy a bohéma, ale i bolševického komisaře nebo legionáře dnešní reportážní díl komplet pro všechny. 
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    43 min

    Podcast
    Polná: Jak Anežka přepsala dějiny

    Před 5 měsíci

    ·

    43 minut

    Synagoga v Polné hostila 24. března setkání více než stovky posluchačů s podcastem Přepište dějiny. Téma bylo nasnadě - případ Anežky Hrůzové a Leopolda Hilsnera, ale hlavně role T. G. Masaryka v něm. Co o případu psaly dobové noviny? Kdo brojil proti Masarykovi? A kdo to vlastně vyhrál? A stejné téma také tento týden ve středu v Deníku N. Bonus na Gazetisto nebo Přepište dějiny | Herohero [https://herohero.co/prepistedejiny]
     Komentáře
  • Novinky

    Historici se přidali ke kritice ÚSTR

    Před 5 měsíci
    Rozbouřené vody kolem Ústavu pro studium totalitních režimů se jen tak neuklidní. Na podporu zaměstnanců, kteří se ohradili proti vedení ústavu, se postavilo přes 170 českých historiků. Ti sepsali prohlášení, v němž se vymezili proti „nezodpovědnému řízení“ ústavu.
     Komentáře
  • Alarm

    17 min

    Podcast
    Kolaps #96: Lišková - Za socialismu se podle sexuologů měli brát lidé z lásky, nikoli kvůli majetku

    Před 5 měsíci

    ·

    17 minut

    V novém dílu podcastu Kolaps jsme si povídali o sexu za socialismu, ale především o ženské emancipaci a legislativních změnách po Únoru 1948. Jak vypadaly zákony týkající se genderových aspektů rozvoje společnosti s nástupem socialismu? Odpovídá realitě spíš představa o asexuálních soudruzích v uniformních pracovních oděvech, nebo překvapivě radikální proměna každodenních životů za socialismu? Máme tady revoluční změny práv žen a sexuálních menšin, nebo naopak posílení konzervativních aspektů společenského vývoje? Nebo snad obojí? O tom jsme si v podcastu Kolaps povídali se socioložkou Kateřinou Liškovou, která před časem napsala knihu Sexual Liberation, Socialist Style. Communist Czechoslovakia and the Science of Desire, 1945–1989 v nakladatelství Cambridge University Press. Nyní kniha vychází v českém překladu Jana Škroba v nakladatelství Host pod názvem Politika touhy. Sex a věda v komunistickém Československu. ► Líbil se vám tento díl Kolapsu? Podpořte jeho vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Kolaps ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na kolaps@denikalarm.cz ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat ► sound mix Ondřej Bělíček ► znělka Jonáš Kucharský
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    37 min

    Podcast
    Magnitogorsk na Vysočině

    Před 6 měsíci

    ·

    37 minut

    Podcast Přepište dějiny vyjel zase po čase do regionů a přinášíme vám fascinující dějiny Žďáru nad Sázavou. Místo, které známe jako památku UNESCO na Zelené hoře je ale místem obrovské a strukturální změny mezi léty 1948 a 1960. Na zámku Kinských potkáme v roce 1938 lorda Runcimana na jeho misi, ale to zásadní se odehraje po druhé světové válce. Výstavba Žďárských strojíren a sléváren promění místo, které má v roce 1930 sotva čtyři tisíce obyvatel v centrum okresu, které má v 70. letech přes dvacet tisíc. Takový malý Magnitogorsk na Vysočině.    
     Komentáře
  • Pro a proti

    24 min

    Podcast
    Auta se spalovacími motory se s rokem 2035 budou nadále vyrábět, musí ale jezdit na e-paliva

    Před 6 měsíci

    ·

    24 minut

    Dohodlo se na tom Německo s Evropskou komisí. Ustoupí Brusel kritikům i v případě normy Euro 7, která postupně omezuje některé emise nových aut už od roku 2025? Debatovat budou člen představenstva společnosti Škoda Auto odpovědný za oblast prodeje a marketingu a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Martin Jahn a výkonný ředitel Asociace pro elektromobilitu České republiky Lukáš Hataš. Moderuje Lukáš Matoška.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    21 min

    Podcast
    Válka online. Život ruského opozičního novináře

    Před 6 měsíci

    ·

    21 minut

    První twitterová válka. A taky youtubová, instagramová, telegramová. Jaký je odraz ruské invaze na sociálních sítích? Jakou moc má propaganda? A existují v Rusku ještě nějaká svobodná média? Odpovídá ruský opoziční novinář a šéfredaktor webu iStories Roman Anin.
     Komentáře
  • Alarm

    38 min

    Podcast
    Kvóty #54: Daniela Tinková - Naše platy ani materiální zázemí neodpovídají náročnosti práce

    Před 6 měsíci

    ·

    38 minut

    Nový díl podcastu Kvóty se zaměří na blížící se protesty proti nízkým a nedůstojným mzdám na fakultách humanitních a společenskovědních oborů. Ty jsou poslední měsíce hojně diskutované a pedagogičtí i nepedagogičtí pracovníci a pracovnice trvale upozorňují na to, že mzdové, pracovní ani materiálové podmínky nejsou adekvátní. O tom, čemu všemu čelí zaměstnanci těchto fakult mluví v Kvótách historička Daniela Tinková z Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Tinková se specializuje na kulturní, sociální a intelektuální dějiny 17. – 19. století a je jedna z největších odbornic na osvícenství českých zemí, francouzskou revoluci, dějiny vědy a medicíny. ► Líbil se vám tento díl Kvót? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Kvoty ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Apoleně na kvoty@denikalarm.cz ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat ► sound mix Apolena Rychlíková ► znělka Martyyna
     Komentáře
  • Alarm

    1 min

    Podcast
    Kolaps #95: Michal Stehlík - Dějiny a paměť není uložena jen v archivech StBáků

    Před 6 měsíci

    ·

    1 minuta

    V dnešním díle Kolapsu se zaměříme na téma, které se do českého mediálního prostoru vrací periodicky a které většinou vyvolává velké emocionální reakce - Ústav pro studium totalitních režimů! V posledních dnech sílí kritika vedení v čele s ředitelem Ladislavem Kudrnou, který odvolal vedoucího oceňovaného edukačního oddělení stejně jako celou redakční radu revue Paměť a dějiny. O tom všem si mluvil historik Michal Stehlík, známý nejen z podcastu Přepište dějiny. ► Líbil se vám tento díl Kolapsu? Podpořte jeho vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Kolaps ► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na kolaps@denikalarm.cz ► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat ► sound mix Ondřej Bělíček ► znělka Jonáš Kucharský
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    21 min

    Podcast
    Macronova hra vabank

    Před 6 měsíci

    ·

    21 minut

    Paralyzovaná Francie. Opakovaně stávkují letoví dispečeři, popeláři, učitelé, strojvedoucí, řidiči a tak dále. Nelíbí se jim pozdější odchody do důchodu. Ale Emmanuel Macron je neoblomný. Nemůže mu to zlomit vaz? Otázky pro zpravodaje ČRo v Paříži Martina Baluchu.
     Komentáře
  • Vinohradská 12

    21 min

    Podcast
    Jak se v Česku (zase) rozhádali historici

    Před 6 měsíci

    ·

    21 minut

    Odvolává, odvolává a kritiku odmítá. Šéf Ústavu pro studium totalitních režimů. Rozhádali se v něm už zase historici. Kvůli čemu? Jak vlastně zkoumat dějiny? A potřebujeme na to speciální ústav? Téma pro historika Michala Stehlíka z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Týral prezident Zápotocký vězně v koncentráku? Gottwaldův nástupce nebyl jen bodrý strýc

    Před 6 měsíci
    Přesně před 70 lety byl prezidentem zvolen Antonín Zápotocký. Někdo ho má za dobráckého strýce, jiný za spolutvůrce krvavých procesů z 50. let, klíčovou postavu měnové reformy z roku 1953. Americká CIA se ale o něj zajímala také proto, zda nebyl kápem, který v nacistickém koncentráku týral vězně. Měl „táta dělníků“ temnou minulost? V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to objasňuje historik Michal Stehlík, který o Zápotockém chystá knihu.
     Komentáře
  • TN

    Zemřel jeden z nejvýznamnějších českých historiků. Bylo mu 94 let

    Před 6 měsíci
    Ve věku 94 let zemřel historik a publicista Karel Kaplan. Ten byl jeden z nejvýznamnějších českých dějepisců české popřevratové historiografie. V 60. letech byl součástí takzvané Pillerovy komise, která přezkoumávala procesy z 50. let.
     Komentáře
  • Vertikála

    25 min

    Podcast
    Poslechněte si celou debatu Vertikály

    Před 6 měsíci

    ·

    25 minut

    Co podle hostů debaty tohoto muže nejzřetelněji charakterizuje? Jaké jsou důrazy jeho působení na papežském stolci? Co je u něj typické a jedinečné? S čím vstupuje na pole ekonomiky a politiky? Proč je právě tento papež tak silným globálním hráčem? Tyto a další otázky v debatě Vertikály, moderuje Eva Hůlková.
     Komentáře
  • Vertikála

    23 min

    Podcast
    Poslechněte si první část Vertikály

    Před 6 měsíci

    ·

    23 minut

    Po třiceti letech zazněl v pražské katedrále slavnostní hymnus Te Deum u příležitosti inaugurace prezidenta. Má v ní mít náboženský obřad místo? Otázka v první části Vertikály pro historika Michal Stehlíka. Starokatolická církev podporuje ratifikaci Istanbulské úmluvy. Zástupci křesťanů v Izraeli a Palestině odsuzují násilí a vyzývají k respektování mezinárodního práva. Sídlo mnichovského arcibiskupství prohledala policie. Moderuje Naděžda Hávová.
     Komentáře
  • Heroine

    Hlavně dobře vypadat a nekouřit. Funkce první dámy je přežitek. Nejvyšší čas tomu dát nový směr

    Před 6 měsíci
    Dnes proběhne inaugurace nového prezidenta ČR Petra Pavla. Na Pražský hrad tak přichází i další první dáma, respektive manželka prezidenta, jak vyjádřila svou preferenci Eva Pavlová. Jaké je postavení chotě prezidenta u nás a není dekorativní funkce manželky prezidenta dneska už překonaná?
     Komentáře
  • Přepište dějiny

    31 min

    Podcast
    Učitel a žák na marách

    Před 6 měsíci

    ·

    31 minut

    A taky Gottwalda. Začátek března roku 1953 přinesl v rychlém sledu dvě nečekaná úmrtí dvou diktátorů. Jak to tehdejší společnost prožívala? A jak se v Kremlu následovníci rvali o vedení? A je už tady někdy začátek konce stalinismu? V bonusu na Gazetistu a HeroHero se pak podíváme blíže na to, jak o těchto událostech psalo Rudé právo a kdo všechno nad rakví básnil. S téma dvou velkých pohřbů také tento týden v Deníku N. Bonusy: Přepište dějiny | Herohero [https://herohero.co/prepistedejiny] / Přepište dějiny (gazetis.to) [https://prepiste-dejiny.gazetis.to/]
     Komentáře
  • Osudové ženy

    23 min

    Podcast
    Leopoldina Ortová de Pauli: Kvůli manželovi se vzdala kariéry. Připravil ji o dost víc

    Před 7 měsíci

    ·

    23 minut

    Osud uznávané komediální herečky připomínal spíše tragédii. Přes všechno, co ke konci života prožila, zůstala ale silnou a nezlomenou ženou. Díky síle své osobnosti. V dokudramatu účinkují Olga Kaštická, Marek Adamczyk nebo Viktor Javořík. Hovoří spisovatelka a publicistka Martina Bittnerová.
     Komentáře
  • Osudové ženy

    27 min

    Podcast
    Milující manželka, nebo travička Karla IV.? Osudové ženy: Anna Falcká

    Před 7 měsíci

    ·

    27 minut

    Manželství s dcerou nepřítele trvalo jen necelé čtyři roky. Proč zemřela druhá ze čtyř manželek Karla IV. tak mladá?
     Komentáře
  • Osudové ženy

    25 min

    Podcast
    Olga Havlová: S prezidentskou kandidaturou Václava Havla nesouhlasila

    Před 8 měsíci

    ·

    25 minut

    Manželství s disidentem a pozdějším prezidentem Václavem Havlem nebyla žádná idylka. Olga Havlová přese všechno zůstala lidská. A právě svým obyčejným lidstvím okouzlila davy. V dokudramatu účinkují Kristýna Frejová, Jana Stryková nebo Václav Šanda. Hovoří historik Michal Stehlík.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    25 min

    Podcast
    Prezidentské volby za první republiky nebyly tak hladké, jak se traduje

    Před 8 měsíci

    ·

    25 minut

    Československo prožilo pouze malou část své existence v demokratickém uspořádání. Možná i proto se s nadějí a možná i nostalgií díváme na období první republiky. Ta existovala pouhých 20 let a v řadě parametrů byla vzorem i v tehdejším světě. Přesto ale můžeme nacházet jisté paralely s tak často kritizovanou současností.
     Komentáře
  • Jak to bylo doopravdy

    23 min

    Podcast
    Byla Charta 77 jen okrajovou záležitostí?

    Před 8 měsíci

    ·

    23 minut

    6. ledna roku 1977 bylo zveřejněno Prohlášení Charty 77 a jak uvádí historik Michal Stehlík: „Doposud nebyla v Československu podobná aktivita a nebezpečná byla jak pro signatáře, tak se také v ohrožení cítil režim.“ Ostatně hned následující den přijal Ústřední výbor Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) usnesení, na které navazovaly úkoly pro představitele justice a prokuratury. (Repríza pořadu.)
     Komentáře
  • Osudové ženy

    26 min

    Podcast
    Marie Švermová: Z přesvědčené komunistky chartistka. Odmítnutí ministra ji málem stálo život

    Před 8 měsíci

    ·

    26 minut

    Portrét poválečné poslankyně Národního shromáždění a členky ÚV KSČ odsouzené v 50. letech během politických procesů. Komunistické přesvědčení Marii Švermovou provázelo celý život. Prožila ho na výsluní i ve stínu. Také její milostné vztahy proběhly vlastně pouze v prostředí strany. Byla přitažlivá, a to jí taky málem stálo život... V dokudramatu účinkují Jitka Ježková, Martin Myšička, Aleš Procházka a Alexej Pyško. Hovoří historik Michal Stehlík.
     Komentáře
  • VipShow

    Herečku Jitku Čvančarovou vyšoupli z pokračování seriálu Kukačky! Víme proč a kdo ji zastoupil

    Před 8 měsíci
    Jitka Čvančarová už se neobjeví v pokračování seriálu Kukačky, který se inspiroval skutečnou záměnou dětí, jež se kdysi odehrála. Proč ji ale vynechali?
     Komentáře
Reklama