Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory.
Senátní výbor pro zdravotnictví včera podpořil návrh zákona, který umožňuje vydat ministerstvu zdravotnictví vyhlášku, jež by kompenzovala případný loňský výpadek produkce zdravotních služeb způsobený dopady epidemie covidu-19. Plénum senátu o předloze pravděpodobně rozhodne příští týden.
Ministerstvo zdravotnictví plánuje změnit kategorizaci prací podle zdravotních rizik. Kromě profese chce víc zohlednit reálné zdravotní riziko. Uvedl to dnes ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).
Elektronizace zdravotnictví je běh na dlouhou trať, který však uspíšila epidemie covidu-19. Tato výjimečná situace přispěla k uvědomění si, že v dnešní moderní době je digitalizace nejen uživatelsky přínosná, ale nastávají situace, kdy je dokonce vyloženě nezbytná. Budoucnost je v technologiích, které umožňují digitalizaci dat, jejich online přístupnost, sdílení a zároveň nevyhnutelnou úroveň zabezpečení.
Ministerstvo zdravotnictví si od nich slibovalo zlepšení zdravotnického výzkumu v České republice na úroveň vyspělých zemí Evropské unie, programy na aplikovaný výzkum se však v minulosti staly terčem kritiky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), neboť podle něj častěji generovaly články a publikace, nikoliv praktické výsledky.
Doporučené postupy, tedy metodické návody, jak postupovat při řešení konkrétního medicínského problému, využívá tuzemské zdravotnictví dlouhá léta, různé dokumenty se od sebe nicméně podstatně liší. A to jak kvalitou, rozsahem a aktuálností, tak i zastoupením napříč obory – v některých doporučené postupy téměř chybí, jinde jich existuje velké množství.
Palčivé téma, které sem tam vyvolává paniku. Dostupnost zubařské péče, kterou do centra pozornosti dostávají například záběry lidí stojících nekonečné fronty před novou ordinací, má zlepšit „vědečtější“ přístup. Česká stomatologická komora má podle jejího prezidenta Romana Šmuclera k dispozici poprvé po dlouhých letech potřebná data. Ve finálním zpracování je chce komora představit v dubnu, už průběžný náhled však podle něj ukazuje, že je vše „prakticky jinak, než se tvrdilo“. „V Čechách jsme…
Ministerstvo zdravotnictví dnes vypsalo výběrové řízení na nového ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Pozice si kromě náležité odbornosti a zkušeností žádá i vysokou odolnost vůči politickým tlakům. Zdravotnický deník se podíval na to, jakou kvalifikaci musí uchazeč o místo mít a na kolik si reálně přijde peněz.
Ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci s UNICEF rozšíří kapacitu primární péče. Zaměří se na dětské pacienty. Prospěch z toho budou mít ukrajinští uprchlíci i čeští pacienti.
Regulační poplatky u lékaře jsou pro současnou vládu slovy premiéra Petra Nečase sice tabu, ve hře je ovšem zvýšení stávajícího poplatku za pohotovost. Ministerstvo zdravotnictví řeší, jak výběr a výši poplatku upravit tak, aby znovu plnil svou regulační funkci. Zvýší se tedy poplatek na pohotovosti?
Při razii izraelské armády v uprchlickém táboře Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes přišlo o život nejméně šest Palestinců. Podle agentury DPA o tom informovalo palestinské ministerstvo zdravotnictví. V palestinské obci Huvára na Západním břehu pokračovaly v pondělí a v noci na dnešek násilné střety mezi židovskými osadníky a Palestinci. Nejméně čtyři Palestinci utrpěli zranění poté, co je zasáhly kameny, uvedl deník Haarec.
S vypuštěním covidu-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž zaviněné šíření je trestné, počítá ministerstvo spravedlnosti od července. Vyplývá to z návrhu změny příslušného nařízení vlády, který předložilo. Ministerstvo zdravotnictví na změnu čeká, aby mohlo zrušit povinnost sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid. Mluvčí Ondřej Jakob uvedl, že ministerstvo navrhuje dřívější vypořádání.
Ministerstvo spravedlnosti plánuje od července vyřadit covid-19 ze seznamu nakažlivých nemocí, jejichž úmyslné šíření je trestné. Ministerstvo zdravotnictví na změnu čeká, aby mohlo zrušit povinnost sedmidenní izolace po pozitivním testu na covid, rádo by změnu uspíšilo.
Žena má u porodu právo na přítomnost otce dítěte, nebo jiného blízkého člověka. A to bez ohledu na peníze, upozorňuje v rozhovoru pro Deník náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic (Piráti).
Na dlouhodobou a nelegální praxi některých lékařů reagují odpovědné orgány dlouhodobě stejně: řešit ji musí prvotně pacienti. Ti se setkávají často s tím, že si musí připlácet i tisíce za péči, kterou jim přitom ze zákona zaručuje pojištění. K tomu se přidal i ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Ten vidí možné kroky v budoucnu, podle kritiků však už nejen ministerstvo roky opomíjí možnosti, jak zasáhnout.
Výpadky léků se dlouhodobě projevují i na změnách chování zákazníků. Některé lékárny hlásí „nákupní šílenství“ či „utržení prodejů ze řetězu“ zejména u některých dětských přípravků proti chřipce a horečce. Podobně reagovaly zákazníci na výpadky některých léků už v minulosti, ale například i letos v únoru hlásí on-line Lékárna.cz nárůst zájmu o desítky procent.
Ministerstvo zdravotnictví připravuje úpravu hygienických norem pro školy. Kapacity nestačí a zřizovatelé mají problém, aby starší budovy přestavované na školské objekty splnily všechny předpisy.
V rámci přijímání úsporných opatření byly schváleny nařízení a vyhlášky, kterými se nově upravují minimální teploty, které musí být v určitých objektech dodrženy. Ty jsou nižší, než byly doposud. Novely se dotýkají široké skupiny obyvatel. Na koho a jak dopadají, nám řekne právnička Petra Andresová.
Monitoring odpadních vod doposud prováděl Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka. Ministerstvo zdravotnictví ale místo něj pověřilo sledováním Státní zdravotní ústav. Zatím ale nedostal finance a data nejsou veřejná.
Ministerstvo zdravotnictví vynaložilo za tři roky v souvislosti covidem přes 18 miliard korun. Nejvíc stály vakcíny, které byly dosud nakoupeny za 14,6 miliardy.
Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) pro ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí zpracovává analýzu k tomu, zda lidé zneužívají sociální dávky a nemocenskou. První výsledky by měl mít v dubnu. V pořadu Partie na CNN Prima News to v neděli řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Zdravotnímu výboru by chtěl analýzu představit v květnu.
Po třech letech už lze covid-19 takřka zařadit mezi běžná respirační onemocnění. Tak reagují experti na plán Ministerstva zdravotnictví, které chce zrušit automatickou izolaci nakažených.
Ministerstvo zdravotnictví chce, aby se covid zařadil mezi běžné nemoci a pro nakažené nebyla automaticky povinná sedmidenní izolace. Případnou izolaci by nařizoval lékař na základě výsledků hodnocení zdravotních rizik pacienta. Plyne to z návrhu vyhlášky, kterou ministerstvo dalo do připomínkového řízení.
Ministerstvo zdravotnictví navrhuje, aby všem lidem s pozitivním testem na covid-19 už nebyla automaticky nařizovaná sedmidenní izolace. Lékaři nebo hygienici mají rozhodnout podle rizika.
Každý rok řeší ombudsman desítky stížností rodičů na nemocnice, protože jim bránily v doprovodu dětí. I na jeho popud proto na ministerstvu zdravotnictví vzniká metodika, která jasně definuje práva dětí na přítomnost rodičů či zákonných zástupců ve zdravotním zařízení. Dítě má podle ní právo na přítomnost rodičů nebo opatrovníků takřka všude a vždy, třeba ve dvě ráno.
Zástupci farmaceutických firem kritizují návrh Ministerstva zdravotnictví, aby drželi dvouměsíční zásoby léků na předpis. Výpadky podle nich spíš zhorší. Kvůli vyšším nákladům výrobců podle nich hrozí i zvýšení cen.
Návrh Národního programu prevence dětské obezity se opírá o moderní technologie a formu hry. Podle odborníků je proti alarmujícím číslům třeba rychle zakročit, cesta ale bude složitější.
Šíření koronaviru v České republice brzy přestane být trestné. Změna vládního nařízení má platit od letošního července. Podle odborníků je to dobré rozhodnutí. Úředníci z ministerstva zdravotnictví návrh odůvodňují mimo jiné tím, že existuje prevence i účinná léčba, která lidem uleví od těžkého průběhu nemoci. „Stejně jako u chřipky a viróz nebude šíření covidu trestným činem ani přestupkem," potvrdil Deníku mluvčí resortu Ondřej Jakob.
Spotřeba antibiotik podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) meziročně narostla o 300 000 balení, což odpovídá nárůstu o 47 procent. Právě zvýšená spotřeba je podle ministra jedním z faktorů, který ovlivnil dostupnost některých léčiv.
Preventivní prohlídky, které dokáží podchytit zhoubné nemoci, navštěvuje pravidelně a ve správný čas jen asi polovina Čechů. Řada lidí si neuvědomuje ani jejich význam.
Ministerstvo zdravotnictví předložilo k připomínkám změny vzdělávání a kompetencí některých zdravotníků. Stanoví nově kompetence lékařů studujících pediatrii před atestací či podmínky pro studium ochrany veřejného zdraví. Chce zavést i specializaci všeobecných zdravotních sester na onkologii a v péči o pacienty s chronickými ránami. Úřad navrhuje platnost změn od 1. července, u pediatrů 15 dní po vyhlášení vyhlášky.
Data o nárůstu nadváhy a obezity u dětí jsou podle odborníků alarmující a vyžadují razantní zásah. S problémy se podle posledních údajů potýká už víc než čtvrtina dětí. Většina se jich nezbaví ani v dospělosti.
Na dnešek připadá Světový den boje proti rakovině. Na onkologická onemocnění (laicky „rakovinu“) umírá ročně v Česku 28 tisíc lidí. My zdravotníci dnes umíme nejen zachytit rakovinu včas, ale třeba i zabránit jejímu vzniku.
V českých lékárnách chybí některé běžné léky, například antibiotika či léky na srážení horečky u dětí. Kvůli nevídaným nedostatku léků se ve čtvrtek sešli zástupci lékařů, lékárníků a zástupců farmaceutických firem. Situace je v českých lékárnách čím dál horší a prý neexistuje jednoduché řešení. Pozvaný byl i prý ministr zdravotnictví Vlastimil Válek, ten však ale nedorazil.
Ministerstvo zdravotnictví předložilo návrh na změnu vyhlášky o minimálních požadavcích k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání. Nově by studenti pětiletých magisterských programů na odborného pracovníka v ochraně a podpoře veřejného zdraví měli absolvovat 1500 hodin praktického vyučování, namísto dosavadních 500. Takový počet minimálních hodin praxe by nadále zůstal studentům dvouletých navazujících programů.
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se domnívá, že pravidla pro reexporty léčiv se měla dávno zpřísnit. O problematice chybějících léčiv na českém trhu informuje web CNN.iprima.cz. Přitom jeho prognózy nevypadají dobře.
Do lékárnách dorazí v řádu několika dnů 20 tisíc balení léčivých přípravků s obsahem penicilinu ve formě suspenze pro děti, které jsou v současné době nedostupné. Výrobce je dodá o dva týdny dříve, než plánoval. Podařilo se to díky jednáním ministerstva a Státního ústavu pro kontrolu léčiv s výrobcem.
Tomio Okamura obvinil vládu Petra Fialy z toho, že chce zvyšovat ceny léků a dalších nezbytných životních potřeb. V dalším příspěvku se pustil přímo do osoby ministra zdravotnictví Vlastimila Válka. Obviňuje ministra z neschopnosti řešit nedostatek léků.
Ministerstvo zdravotnictví nehodlá ani po připomínkách ze strany ministerstva financí a Národního kontrolního úřadu aktualizovat pandemický plán, který pochází z roku 2011. Podle něj je v tuto chvíli vhodnější využívat nástroje, které vznikly při řešení pandemie covid-19.
Léky přijdou do lékárny, provozovatel lékárníkům řekne, ať se na nic neptají a nic neevidují. Později boxy s léčivy prostě zmizí. Na nelegální vyvádění přípravků do zahraničí si stát pořád neumí efektivně došlápnout.
Lékař, který pochází z Donbasu a v Česku pomáhá, jak českým pacientům, tak ukrajinským uprchlíkům, matka s dítětem nebo třeba učitelka. To jsou postavy informační kampaně, která má zvýšit proočkovanost nejen proti covidu-19, ale i proti dalším infekcím v ukrajinské populaci u nás. Ministerstvo zdravotnictví ji spustilo za podpory UNICEF a ve spolupráci neziskovými organizacemi.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce přesná data o vývozu léků z Česka do zahraničí včetně druhů léků a pokutovaných subjektů. Státní ústav…
Lékařská fakulta Ostravské univerzity dostala z ministerstva zdravotnictví potřebný souhlas k výkonu povolání v oboru stomatologie. Fakulta tak může pokračovat v přípravách k získání akreditace tohoto nového studijního programu.
Úřady nemají odmítat právo na informace s argumentem, že by je lidé mohli špatně pochopit. Výklad, který často zazníval mimo jiné v době „boje“ o data během covidové pandemie, rázně zkritizoval Ústavní soud. Konkrétně mířila v tomto případu na přístup ministerstva zdravotnictví a zejména ÚZIS, který se měl vyhýbat vyřízení žádostí s formalismem hraničícím „až se šikanou“. Soud odmítl stejně i argumenty poukazující na to, že žádosti přidělávají ústavu příliš práce navíc.
Lidé, kteří překonali rakovinu, se i po letech setkávají s nepříjemnými důsledky. Třeba v situaci, kdy si chtějí zažádat o hypotéku nebo uzavřít životní pojištění.
Do konce týdne by mělo být v lékárnách dalších více než 100 000 balení antibiotik. Dodávka léků určených pro český trh měla původně dorazit později. Informovalo o tom dnes Ministerstvo zdravotnictví.
Na českém trhu se objevila nebezpečná dětská hračka, varovaly ministerstvo zdravotnictví (MZ) a Hygienická služba na svém twitteru. Plastová, zhruba dvaceticentimetrová panenka může totiž podle ministerstva negativně ovlivnit mužskou reprodukci.
Telemedicína, tedy zdravotnické aktivity, služby a systémy provozované na dálku prostřednictvím technologií, to není jen budoucnost tuzemského zdravotnictví. V České republice již delší dobu řada kvalitních telemedicínských projektů funguje, dosud ale nejsou sjednoceny do širšího organizačního rámce. Telemedicíně ale především chybí definování úhradových mechanismů.
Ústavní soud včera svým rozhodnutím nezrušil sporné ustanovení zákona o zdravotních službách, které Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ukládá reagovat na žádosti o informace (podle zákona o svobodném přístupu k informacím) pouze informací o struktuře dat. Zároveň však soud zdůraznil, že pokud neexistují opravdu vážné důvody pro odepření žádosti, musí ÚZIS požadovaná data poskytnout.
Prevence je základním kamenem zdravého životního stylu a jako radiolog si troufnu říct, že v případě onkologie to platí dvojnásob. Proto mám prevenci i posílení onkologické péče v regionech jako svou ministerskou prioritu.
Specializační vzdělávání zdravotních sester dozná změn, které mají v dlouhodobém horizontu vést ke zkvalitnění péče o onkologické pacienty. Ministerstvo zdravotnictví totiž připravilo nové nařízení, které krom jiného zavádí dosud chybějící obory vzdělávání sester a dětských sester v oblasti ošetřovatelství v onkologii a hematoonkologii.
Ještě během letošního roku vydá ministerstvo zdravotnictví dlouho očekávané jednotné standardy elektronického zdravotnictví. Mají vycházet z mezinárodní sady standardů HL7, rezort tedy do budoucna nepočítá s českým standardem DASTA. Jednotný standard je nezbytný pro sdílení zdravotnické dokumentace v systému.
Výrobce a distributory zdravotnických prostředků nemile zaskočilo, že se ministerstvo zdravotnictví na poslední chvíli rozhodlo nevydat cenové rozhodnutí, které mělo vyjít společně s cenovým předpisem umožňujícím meziroční růst cen zdravotnických prostředků o osm procent. Rozhodnutí přitom mělo deregulovat cenu u zdravotnických prostředků, u nichž na trhu existuje konkurence.
Situaci v dodávkách některých léčiv bych popsal jako farmaceutický pátek třináctého. Co se mohlo pokazit, to se pokazilo. Svou roli ve výpadcích některých léků sehrálo několik faktorů.
Vláda Petra Fialy (ODS) ve středu posvětila rozhodnutí, že pojišťovny mohou českým pacientům schválit úhradu první várky 100 tisíce balení antibiotik registrovaných v zahraničí. Mělo by to pomoci pacientům, kteří své léky ještě stále v lékárnách marně shánějí. Antibiotika jsou obtížně dostupná už od prosince.
Vláda schválila na období 12 měsíců dočasnou úhradu antibiotik z veřejného zdravotního pojištění prostřednictvím mimořádného opatření. Výše úhrad jednotlivých přípravků se bude pohybovat od 150 do 200 Kč.