Zavřít
Mojmír Hampl

Mojmír Hampl

Nejnovější články na Seznamu na téma Mojmír Hampl
  • Seznam Zprávy

    Pět důvodů, proč je Česko odsouzeno k dluhům

    Před 4 dny
    ANALÝZA. Do roku 2024 Česká republika vstupuje s tím, že bez ohledu na zadlužení státu musí každoročně povinně valorizovat největší rozpočtové položky. Otázka zní jednoduše: Kde na to chce brát, aniž by vláda zvýšila daně?
     Komentáře
  • Echo24

    Rozpočet na příští rok schválí vláda ve středu, letos ještě potřebuje najít 13 miliard

    Před 6 dny
    Vláda Petra Fialy (ODS) chce ve středu schválit návrh rozpočtu na příští rok, který musí poslat do konce září do sněmovny. Navržený schodek ve výši 252 miliard je podle řady expertů navzdory konsolidačnímu balíčku příliš vysoký. Škrtat přitom chce ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) ještě letos, v tuto chvíli mu podle informací deníku Echo24 chybí ještě asi 13 miliard.
     Komentáře
  • Echo24

    Vláda při tvorbě rozpočtu porušuje pravidla, stačilo by používat selský rozum, zní od expertů

    Před 6 dny
    Vláda Petra Fialy v čele s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (oba ODS) se dopouští řady porušení pravidel pro tvorbu rozpočtu, ať už se jedná o nedodržení lhůty či rozpočtování nejistých příjmů a naopak nerozpočtování pravděpodobných výdajů. Na dotaz deníku Echo24 to řekli představitelé Národní rozpočtové rady (NRR). Podle šéfa NRR Mojmíra Hampla by v řadě případů stačilo používat selský rozum. MF pro Echo24 vzkázalo, že postupuje vždy podle zákona.
     Komentáře
  • Newstream

    Mojmír Hampl: Důchody požírají třetinu státních výdajů. Příští vláda nesmí snížení valorizací rušit

    Před 6 dny
    Pokud stát něco neudělá s výdaji na důchody, podle projekce Národní rozpočtové rady bude Česko za několik desítek let víc zadlužené než poškoláci Evropy, Řecko nebo Itálie. Výdaje na důchody už tvoří zhruba třetinu státních výdajů a mají dál růst. Stát a firmy přitom v situaci, kdy je schodek rozpočtu plánován ke třem stům miliardám korun, zvažují, že by dalšími desítkami miliard korun podpořily klíčové investice. „Pokud chceme vést debatu o budoucích strategických investicích, které jsou na dluh, bylo by dobré začínat s uklizeným stolem v běžném rozpočtu,“ říká Mojmír Hampl, šéf rozpočtové rady, „vrchní dozorce“ nad hospodařením státu.
     Komentáře
  • Echo24

    Vláda odsune dluhovou brzdu jen o 3 až 4 roky. „Balíček“ by měl být každý rok, říká Skopeček

    Před 8 dny
    Konsolidace, kterou letos zahájila vláda Petra Fialy (ODS), je krok nutný, ale nepostačující proto, abychom se vrátili k udržitelným financím. Novinářům to řekli představitelé Národní rozpočtové rady. Dluhovou brzdu konsolidace zatím oddálí o tři až čtyři roky. Představitelé vlády i MF pro Echo24 uvedli, že diskuse o konsolidaci nekončí, škrtat bude třeba i nadále. Konkrétní „balíček II“ se zatím nechystá.
     Komentáře
  • TN

    Konsolidační balíček nebude stačit, varují ekonomové. Navrhují další škrty

    Před 9 dny
    Nutný krok, který ale zdaleka nestačí. Tak hodnotí konsolidační balíček ekonomové. Vláda prý víceméně konsoliduje sama sebe a oddaluje náraz do takzvané ekonomické brzdy. V budoucnu bude třeba nůžky mezi státními příjmy a výdaji sevřít a není vyloučeno, že to bude znamenat další zvyšování daní či škrty v dotacích.
     Komentáře
  • FinTag

    Vláda musí konsolidovat své vlastní hospodaření, upozornila NRR

    Před 10 dny
    Před nikoliv řádným rozpočtováním varuje aktuální Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí Národní rozpočtové rady [NRR]. Zástupci NRR i upozornili, že vláda Petra Fialy musí konsolidovat své vlastní hospodaření.
     Komentáře
  • Echo24

    Česko má kvůli covidu a Babišovi problém. Jeden balíček nestačí, říká Národní rozpočtová rada

    Před 10 dny
    Významnou nerovnováhu, v niž jsou nyní veřejné finance, způsobila především nezodpovědná rozhodnutí vlády Andreje Babiše (ANO) během pandemie koronaviru. Současné konsolidační snahy vlády Petra Fialy (ODS) mohou pomoci, nicméně konsolidační úsilí bude potřeba ještě zvýšit. Vyplývá to ze zprávy Národní rozpočtové rady (NRR).
     Komentáře
  • Forum 24

    Odporný, ale hlavně bezdůvodný humus. Bývalý guvernér České národní banky se pustil do Schillerové

    Před 12 dny
    Dost odporný, ale hlavně bezdůvodný humus vůči Národní rozpočtové radě a Mojmíru Hamplovi, nevydržel kritiku exministryně financí Aleny Schillerové (ANO) bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miro…
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    24 min

    Podcast
    Hostem je Tereza Huclová, která střídavě žije v Česku a Maroku

    Před 19 dny

    ·

    24 minut

    Pozůstalí po obětech zemětřesení v Maroku prohledávají sutiny holýma rukama. Reagovala marocká vláda na katastrofu příliš pomalu? A proč Rabat váhá s přijetím nabízené mezinárodní pomoci? Moderuje Vladimír Kroc.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Výše letošního schodku je jen symbolická. Důležité je, na jakou trajektorii se vydá naše ekonomika, tvrdí Hampl

    Před 20 dny
    Tempo inflace v Česku podle dat Českého statistického úřadu mírně zpomalilo. Meziroční inflace byla v srpnu 8,5 procenta, v červenci to bylo 8,8 procenta. „Toto číslo je v souladu s tím, co očekávala centrální banka. Analytici jsou ale nervózní, jak dopadne lednová inflace, která bude určující pro to, jak bude vypadat příští rok,“ vysvětluje předseda Národní rozpočtové rady, bývalý viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ekonom: Nikdo to neříká nahlas, ale nové valorizace vyjdou dráž než nyní

    Před 1 měsícem
    Klíčovou změnu důchodů protlačila vláda Sněmovnou přes odpor opozice. Přes počáteční váhání ji dnes prezident Petr Pavel podepsal. Změna ale bude dražší než minulý systém, hodnotí normu ekonom Filip Pertold.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Kalousek láme nad vládou hůl: Zoufalství v přímém přenosu, ztrácím naději, to nedopadne dobře

    Před 1 měsícem
    Konání vlády nemá s rozpočtovou odpovědností nic společného. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Rovněž zmínil, že pomalu ztrácí naději. „Jana Skopečka (ODS) mi bylo upřímně líto, že má hájit rozpočtovou politiku, kterou teď vláda předvádí,“ uvedl Kalousek v reakci na jednu z předcházejících politických debat vysílaných na CNN Prima NEWS.
     Komentáře
  • Ekonomický magazín

    CETA: O „fiskální lobotomii“

    Před 1 měsícem
    „Základní příčinou nátlaku na demokratickou legislativu ve smyslu snížení daní na jedné straně a zvyšování veřejných výdajů na straně druhé jsou rozdílné zájmy různých skupin v rámci politického společenství.“ – tak ukončuje James Buchanan, čelní představitel tzv. teorie veřejné volby a nositel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 1986, jednu z kapitol své knihy Veřejné finance v demokratickém systému.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Česko přijme euro ze zoufalství, až mu nic jiného nezbyde, soudí ekonom Špicar

    Před 1 měsícem
    První české předsednictví v Evropské unii v roce 2009 přispělo navzdory svému rozpačitému průběhu k výraznému nárůstu popularity unie v Česku. To loňské druhé – navzdory všem svým všeobecně uznávaným úspěchům – podle průzkumu STEMu výrazněji pozitivnější vnímání EU u nás nepřineslo. To samé platí o vztahu k euru, které si přeje stále ani ne čtvrtina Čechů. Proč a co se s tím dá dělat? O tom jsou tyto letní Bruselské chlebíčky s „dělníkem evropské integrace“ Radkem Špicarem.
     Komentáře
  • Forum 24

    Havlíček je jako účastník loupeživé vikingské výpravy stěžující si na pomalou obnovu spálené země

    Před 1 měsícem
    KOMENTÁŘ / Tvář ANO Karel Havlíček se chová jako účastník loupeživé vikingské výpravy, který si stěžuje, že po jejich nájezdu nepokračuje obnova spálených obcí dostatečně rychle. "Proč vláda Petra Fia…
     Komentáře
  • Insider

    32 min

    Podcast
    #159 Mojmír Hampl: Rozpočet na rok 2024 je klíčový, určí směřování na příští dekádu. Po covidu nám přeplo, že je možné fungovat na půl plynu za plný plat a na dluh. Doufám, že euro tu nikdy nebude.

    Před 1 měsícem

    ·

    32 minut

    Celý díl najdete na Herohero. ⁠ [https://herohero.co/insiderpodcast] Předseda Národní rozpočtové rady řeší hlavně, jaké jsou ekonomické trendy. A ty jsou od covidu v Česku alarmující. Výdaje na zdravotnictví za posledních 6 let stouply dvojnásobně, od příštího roku jsme je navíc navázali na inflaci stejně jako platy učitelů a výdaje na armádu. Co to znamená? Že řízení rozpočtu bude pro ministra financí složitější než kdykoliv předtím. Jaký vliv bude mít konsolidační balíček? Proč je česká ekonomika nejcitlivější v Evropě a má nejhorší krize a nejlepší období růstu? Co se děje na poli evropských financí? Probrali jsme všechno od důchodů, přes Euro až k dotačnímu mentálnímu nastavení české společnosti. Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a síť základních a středních škol AMERICAN ACADEMY.   Sledujte nás:  🕊️Twitter – https://twitter.com/insiderCZ  📸 Instagram – https://www.instagram.com/insiderpodcast.cz
     Komentáře
  • Echo24

    Státní dluh historicky poprvé překonal hranici tří bilionů, každý Čech dluží přes 280 tisíc

    Před 2 měsíci
    Český státní dluh se v pololetí zvýšil na 3,044 bilionu korun a poprvé tak překročil hranici tří bilionů. Od začátku roku dluh vzrostl o 149,6 miliardy korun. Míra zadlužení byla v pololetí 42,8 procenta hrubého domácího produktu, o 0,1 procentního bodu vyšší než na konci loňského roku. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh 280 574 korun.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Obří půjčka v době úspor. Ekonom napsal poslancům varovný dopis

    Před 2 měsíci
    „Může vzniknout optický klam veřejného dluhu, který jako dluh nevypadá, přestože jím ve skutečnosti je. A to považujeme za rizikové v první řadě,“ napsal poslancům ekonom a šéf Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Komentář: Jednu škrtnout, dvě zavést. Tajnosti kolem dotací jsou neúnosné

    Před 2 měsíci
    Obří půjčka z Bruselu by neměla být věcně škodlivá. Narušuje ale věrohodnost vládního úsilí o konsolidaci veřejných financí.
     Komentáře
  • Čteme vám Seznam Zprávy

    4 min

    Podcast
    Komentář: Jednu škrtnout, dvě zavést. Tajnosti kolem dotací jsou neúnosné

    Před 2 měsíci

    ·

    4 minuty

    Komentář Martina Čabana. Obří půjčka z Bruselu by neměla být věcně škodlivá. Narušuje ale věrohodnost vládního úsilí o konsolidaci veřejných financí. Když vláda v půlce června rozhodovala, zda si v rámci aktualizace Národního plánu obnovy požádá o půjčku od Evropské komise, zvedl se jeden hlas proti. Ani fakt, že patřil ministrovi financí [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-varovny-signal-pro-stanjuru-prehlasovali-ho-jeho-ministri-ozval-se-i-kuba-233966], zbytek kabinetu nijak neobměkčil a žádost o úvěr ve výši skoro 140 miliard už letí do Bruselu. Kabinet, jenž si do erbu vetkl snižování dluhu a rozpočtových schodků a také zodpovědnost vůči peněženkám nastupujících generací, tedy skočil po nabídce třicetileté půjčky, jejíž jistina se začne splácet až za 10 let. Přístup Zbyňka Stanjury, podpořený – marně – i hlasem šéfa Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla, by bylo možné za jistých okolností vnímat jako principiální. Půjčka, aťsi z Bruselu, je dluh. Vláda dluhy sekat nechce. Nadto je úvěr z velké části určen na financování různých dotací. A dotace chce vláda omezovat, osekávat, rušit. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/234192] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Varovný signál pro Stanjuru: přehlasovali ho „jeho“ ministři, ozval se i Kuba

    Před 2 měsíci
    Premiér za ním nadále stojí, o odmítnutí miliardové půjčky ho ale šéf státní kasy nepřesvědčil.
     Komentáře
  • Prostor X

    Hampl: Politici žijí v rozpočtových iluzích, musí vystřízlivět, hrozí, že tu vysoký deficit zůstane

    Před 3 měsíci
    Mírná většina společnosti si uvědomuje, že způsob, jakým stát fungoval v posledních letech, během kterých se pravidla rozpočtové odpovědnosti nejdřív rozvolnila a následně úplně vypnula, je neudržitelný. „Lid je v pohledu na rozpočet mnohem racionálnější a mnohem uměřenější než politická elita,“ říká ekonom Mojmír Hampl s tím, že právě v tom vidí obrovskou naději, že by se české ekonomice mohlo podařit vychýlit z trajektorie, která nás z hlediska fiskálního srovnání stále víc přibližuje jihu eurozóny. Jistý si není tím, zda si fakt, že máme problém, uvědomuje drtivá většina politiků. Je dokonce přesvědčen, že 60 až 70 % z nich žije ve třech typech rozpočtových iluzí, které jsou rovnoměrně rozprostřeny napříč politickým spektrem. 00:00 Vykouzlený deficit pod 300 miliard 04:22 Rozpočet jako hra s čísly 09:52 Mlžení a hašteření politiků 14:44 Chybějící shoda na pravidlech rozpočtování 19:42 Nový normál ve fiskálním pološeru 25:01 Dál od řeckého scénáře 28:17 Vystřízlivění politické elity z rozpočtových iluzí 30:44 Hrozba zabydlení vysokého dluhu a inflace
     Komentáře
  • Echo24

    Bernard chce, aby rozpočtová rada oponovala expertům z MF. Špatně to pochopil, řekl Stanjura

    Před 3 měsíci
    Šéf rozpočtového výboru sněmovny Josef Bernard (STAN) již nemá důvěru v expertní aparát ministerstva financí a požádal šéfa Národní rozpočtové rady (NRR) Mojmíra Hampla o užší spolupráci. Pro Echo24 Bernard řekl, že je třeba si více všímat stanovisek rozpočtové rady, oponentura expertům z MF se podle něj vyplatí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) na dotaz deníku Echo24 řekl, že Bernard špatně interpretoval dohodu mezi rozpočtovým výborem a NRR. Rada příležitost k diskusi vítá.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Češi vědí, že je čeká chudý důchod. Spoření ale i tak odkládají

    Před 3 měsíci
    Češi jsou realisté. Vědí, že v důchodu jim jejich příjmy výrazně klesnou a nebudou jim stačit. Řešení však odkládají. Až těsně před penzí do toho začnou „šlapat“. Důstojné penze však už dohonit nestíhají.
     Komentáře
  • České noviny

    Průzkum: 73 procent lidí míní, že bude muset v důchodu omezit výdaje

    Před 3 měsíci
    Ačkoli si sedm z deseti Čechů spoří a na penzi se připravuje, 73 procent lidí počítá s tím, že bude muset v důchodu omezit své výdaje. Zároveň se téměř dvě třetiny obávají toho, že jim ve stáří klesne životní úroveň. Vyplývá to z květnového průzkumu společnosti Broker Consulting od agentury Ipsos mezi 1015 respondenty, který firma představila na tiskové konferenci.
     Komentáře
  • Echo24

    Fialova vláda jede na autopilota. Rozpočet se vymkl kontrole

    Před 3 měsíci
    Vládní koalice si ve sněmovně schválila, že letošní schodek státního rozpočtu bude 295 miliard korun. Máme za sebou pět měsíců a už za ně dosahuje 271 miliard korun. Tomu, že svůj vlastní a vůbec nejdůležitější zákon, jímž státní rozpočet je, dodrží, už nevěří vůbec nikdo. Včetně Národní rozpočtové rady, vedené bývalým viceguvernérem České národní banky Mojmírem Hamplem. Ekonomem, jehož názory nejen ministr financí Zbyněk Stanjura, ale celkově podstatná část vládní koalice velmi respektuje.
     Komentáře
  • Zítřek

    Změny v důchodovém systému jsou nezbytné, jinak bude pro budoucí důchodce neudržitelný

    Před 3 měsíci
    Předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila Sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu.
     Komentáře
  • Echo24

    Nejhorší schodek v historii? Zavažme výdaje, novela možná nebude nutná, doufá koalice

    Před 3 měsíci
    Konečná výše deficitu může o desítky miliard překonat schválený limit letošního státního rozpočtu. Opakovaně na to upozorňují ekonomové a v posledních dnech i vládní politici. Ekonomka a bývalá zástupkyně ČR u Světové banky Jana Matesová dokonce míní, že Česko má nakročeno k dosud nejhoršímu schodku. Vláda nicméně nechce novelizovat letošní rozpočet, kromě hledání škrtů by ale mohla přistoupit k zásadnímu rozpočtovému opatření – vázání výdajů.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Inflace je mor. Teď bojujeme o to, aby se u nás nezabydlela, říká předseda Národní rozpočtové rady

    Před 3 měsíci
    Proč vysoká inflace klesá neochotně a pomalu? Jak efektivní mohou být vládní úsporná opatření? Budou nově ohlášené úpravy ke zkrocení deficitu stačit? Vladimír Kroc se ptal předsedy Národní rozpočtové rady a bývalého viceguvernéra České národní banky Mojmíra Hampla.
     Komentáře
  • Novinky

    Důchodový systém je beze změn neudržitelný, říká předseda Národní rozpočtové rady

    Před 3 měsíci
    Současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila Sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmír Hampl.
     Komentáře
  • Newstream

    Ekonomka Horská: ČNB měla v boji s inflací postupovat razantněji

    Před 3 měsíci
    Měnová politika České národní banky (ČNB) by měla kvůli vysoké inflaci být aktivističtější, stále je příliš uvolněná. Uvedly do ekonomky Helena Horská a Jana Matesová v dnešních Otázkách Václava Moravce. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl je skeptický tomu, že by se inflace mohla vrátit ke dvěma procentům už začátkem příštího roku. V dubnu činila meziroční míra inflace 12,7 procenta.
     Komentáře
  • České noviny

    Hampl: Důchodový systém je beze změn neudržitelný pro budoucí důchodce

    Před 3 měsíci
    Současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila Sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmír Hampl. Všechny návrhy úpravy důchodového systému, které vláda předložila a předloží Sněmovně, jsou podle něj schopny vymazat z deficitu důchodového účtu po 30. letech tohoto století více než polovinu.
     Komentáře
  • České noviny

    Ekonomové: Měnová politika ČNB by měla být aktivističtější, je moc uvolněná

    Před 3 měsíci
    Měnová politika České národní banky (ČNB) by měla kvůli vysoké inflaci být aktivističtější, stále je příliš uvolněná. Uvedly do ekonomky Helena Horská a Jana Matesová v dnešních Otázkách Václava Moravce. Předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl je skeptický tomu, že by se inflace mohla vrátit ke dvěma procentům už začátkem příštího roku. V dubnu činila meziroční míra inflace 12,7 procenta.
     Komentáře
  • Newstream

    Hampl: Důchodový systém je beze změn neudržitelný pro budoucí důchodce

    Před 3 měsíci
    Současný důchodový systém je beze změn, které vláda předložila sněmovně, v každém případě neudržitelný pro ty, kteří do důchodu půjdou v budoucnu. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Mojmír Hampl. Všechny návrhy úpravy důchodového systému, které vláda předložila sněmovně, jsou podle něj schopny vymazat z deficitu důchodového účtu po 30. letech více než polovinu.
     Komentáře
  • Echo24

    Ostrý lobbing proti balíčku vlády: Vadí vyšší daň z nemovitosti či peníze pro exprezidenty

    Před 3 měsíci
    Vláda podle očekávání čelí ve snaze prosadit tzv. ozdravný balíček ostrému lobbingu. Kromě různých zájmových organizací ale své připomínky proti balíčku připojila také jednotlivá ministerstva. Mezi hlavní kritizované aspekty balíčku patří změna v souvislosti s daní z nemovitosti, úprava podmínek pro dohodáře či zvýšení náhrady pro bývalé prezidenty. Ministerstvo financí chce připomínky vypořádat do 8. června, potvrdila pro Echo24 mluvčí rezortu Gabriela Krušinová.
     Komentáře
  • Echo24

    Všichni zchudnou a nikdo si to neuvědomí. Ekonomové varují před deglobalizací

    Před 3 měsíci
    Světovou ekonomikou zasahuje deglobalizace, kdy se po mnoha letech mluví nikoliv o otevírání a propojování trhů, ale naopak o jejich uzavírání. Upozorňují na to ekonomové, které oslovil deník Echo24. V posledních letech jsou podle nich více než otevřený trh atraktivnější pojmy jako soběstačnost či ochrana před silnějšími ekonomikami. Podíl vyspělého světa na ekonomice by se s tímto přístupem potenciálně mohl v budoucnu smrskávat.
     Komentáře
  • Echo24

    „Dotujeme všechno. Zasedání vlády připomínají čerpací stanici na státní peníze“

    Před 4 měsíci
    Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala před časem po kontrole hospodaření státu prohlásil, že země zdegenerovala z tržní ekonomiky na dotační. Vláda Petra Fialy pár týdnů nato při prezentaci svého „konsolidačního balíčku“ ke snížení státních dluhů ohlásila „konec dotačního byznysu“. Dá se za to její zásah skutečně považovat? V čem dotace poškozují ekonomiku a rozkládají společnost?
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jak spořiví Češi házeli peníze do kanálů. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 4 měsíci
    Před sedmdesáti lety se poprvé otřásla důvěra Čechoslováků v KSČ. Důvodem bylo, že jim strana sáhla na jejich peníze. Měnová reforma z roku 1953 byla asi nezbytná, ale způsob, jakým ji komunisté provedli, vyvolával už tehdy pochybnosti.
     Komentáře
  • Hlídací pes

    Češi jako černí pasažéři systému. „Zažíváme rozpočtovou lobotomii,“ říká Mojmír Hampl

    Před 4 měsíci
    Nerozumím tomu, že stejní lidé říkají „stát musí výrazně přidat na výdajích, přitom ale strašně snížit daně a zároveň samozřejmě musíme něco dělat s těmi hroznými deficity“, diví se předseda Národní rozpočtové rady a bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Takový přístup se podle něj přitom mezi Čechy nezdravě probudil. „Jsme země, která je skutečnou chudobou ohrožena
     Komentáře
  • Echo24

    Vláda nařídila ministrům, ať škrtají dotace. U těch „zelených“ si musí být extrémně pevní v kramflecích

    Před 4 měsíci
    Vláda v rámci konsolidačního balíčku nařídila ministrům uspořit desítky miliard korun na dotacích. O jaké konkrétní tituly ale má jít, mají členové vlády rozhodnout sami. Ministerstvo financí pro Echo24 sdělilo, že bližší rozpad škrtaných dotací nebude v nejbližší době zveřejňovat. Největší objem peněz by se zřejmě měl škrtnout u dotací na obnovitelné zdroje energie (OZE). Podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla si právě v dotacích na OZE musí vláda být extrémně jistá…
     Komentáře
  • Čestmír Strakatý podcast

    Otázky a odpovědi: speciál s podporovateli. Jak být nestranný, jak těžká je příprava, náročné chvíle

    Před 4 měsíci
    Speciál otázek a odpovědí, které pokládali podporovatelé na prvním společném setkání. Ptali se na věci osobní i pracovní a občas to pro mě bylo docela těžké. Moc děkuji všem, kteří přišli, a taky úplně všem, kteří mě podporují. Je to radost. 00:00 Každodenní stereotypy 03:50 Morální vzory 09:06 Mentální hygiena 12:48 Touha být kamioňákem 14:37 Konfrontace hostů 19:48 Tetování a jeho limity 22:15 Další profesní výzvy 25:03 Nestrannost novinářů 28:18 Nezveřejněné rozhovory S PŘEDSTIHEM A V CELÉ DÉLCE 76 MIN. NAJDETE TENTO ROZHOVOR JEN NA HTTPS://HEROHERO.CO/CESTMIR
     Komentáře
  • Echo24

    Za inflaci odpovídá ČNB, ne vláda. Má dost síly ji přetlačit, říká bývalý viceguvernér

    Před 4 měsíci
    Z logických, ekonomických i ústavou daných hledisek za inflaci vždy odpovídá Česká národní banka, nikoliv vláda. Pro deník Echo24 to řekl bývalý viceguvernér ČNB Mojmír Hampl. Reagoval tak na dotaz ohledně sporu, v němž se střetli guvernér ČNB Aleš Michl a premiér Petr Fiala (ODS) začátkem května právě ohledně toho, kdo je největším viníkem vysoké inflace. Tento spor zdá se být ukončen, Fiala se totiž ve čtvrtek po společné schůzce s Michlem shodl na tom, že je v boji proti inflaci je třeba…
     Komentáře
  • Echo24

    Máme absurdní počet radnic a na nich 100 tisíc úředníků. Toto vláda neotevřela, říká Hampl

    Před 4 měsíci
    Vláda Petra Fialy (ODS) představila v první půlce května tzv. ozdravný balíček a také důchodovou reformu. O tom, jaké budou dopady obou klíčových opatření, proč změny v důchodech nejsou „reforma“, jaké je riziko hry s přesuny v sazbách DPH, ale také o zklamání ze spotřební daně na tiché víno nebo proč za inflaci může vždy centrální banka a ne vláda, hovoří ve velkém rozhovoru pro deník Echo24 předseda Národní rozpočtové rady a někdejší viceguvernér ČNB Mojmír Hampl.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Ukažme, že patříme na sever, říká Hampl k úsporám státu. Má je za rozumný kompromis

    Před 4 měsíci
    Vláda podle Hampla může jít ještě dál, převzala asi 40 procent toho, co jí NERV navrhoval.
     Komentáře
  • Ekonom

    Mojmír Hampl: Teď rozhodujeme, jestli budeme patřit k zemím na jihu, nebo severu Evropy

    Před 4 měsíci
    Předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl tvrdí, že konsolidační balíček Česko ve formě je opravdovým pokusem, jak ozdravit veřejné finance. „Pokud se realizuje, Česko potvrdí pověst země, která umí řídit své veřejné finance.
     Komentáře
  • FinTag

    Po vládě lže lidem už i Národní rozpočtová rada

    Před 4 měsíci
    Takzvaný ozdravný balíček mění výši daně z přidané hodnoty [DPH] i u léků. A i když většina léků prokazatelně přejde z 10% do 12% sazby DPH, zástupci vlády tvrdí, že léky zlevní. Bohužel se k nim nově přidal člen Národní rozpočtové rady Petr Musil.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Všichni tu makáme a přitom chudneme. Singer ukazuje důvody, proč

    Před 4 měsíci
    Ozdravný balíček může pomoci s něčím jiným než „rozvácenými“ státními finance, píše v komentáři exguvernér ČNB Miroslav Singer. Podle něj je totiž mnohem závažnější fakt, že Česko chudne, i když tu skoro všichni mají práci.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Otrávená země. Zaléváme jedem

    Před 4 měsíci
    Kulturní nevyčíslitelné hodnoty vinařství v minulých dnech našly své mocné zastánce, samotná půda takové štěstí nemá. Jinak by nebylo běžnou praxí její každoroční prolévání jedovatými chemikáliemi.
     Komentáře
  • Newstream

    Mojmír Hampl: Každý třetí odchází do penze předčasně, systém je absurdní. Ale na reformu už je pozdě

    Před 4 měsíci
    Mojmír Hampl dodal z pozice šéfa Národní rozpočtové rady vládě na konci loňského roku dvacet stran podkladů s návrhy na škrty ve výdajích a navýšení příjmů, aby se veřejné finance přestaly potápět do stamiliardových dluhů. A pak nechal vládu půl roku koupat se ve vlastní šťávě. Kabinet minulý týden představil úsporný balíček, který do velké míry kopíruje návrhy Hamplova úřadu. Jak je hodnotí sám Hampl? „Jsem rád, že politici vůbec našli nějaký kompromis,“ říká v rozhovoru pro Newstream. Prostor pro další škrty vidí a nejvíc ho děsí přemýšlení politiků o garantovaném důchodu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    V naříkání a pláči jsme v této bohaté zemi mistři světa, říká ekonom

    Před 4 měsíci
    Vláda po týdnech čekání oznámila balíček chystaných úspor, které mají pomoci státnímu rozpočtu. Ekonomové ho spíše vítají, jinak ale zní kritika ze všech stran a odboráři už vyhlásili stávkovou pohotovost. Podlehne kabinet tlaku?
     Komentáře
  • Ptám se já

    Vládní balíček chválím, je to snesitelný kompromis, říká ekonom

    Před 4 měsíci
    Vláda po týdnech čekání oznámila balíček chystaných úspor, které mají pomoci státnímu rozpočtu. Ekonomové ho spíše vítají, jinak ale zní kritika ze všech stran a odboráři už vyhlásili stávkovou pohotovost. Podlehne kabinet tlaku?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Hádka ekonoma s odborářem. Náročné profese jsou největší Pandořinou skříňkou, řekl Hampl

    Před 4 měsíci
    Definování náročných profesí, u nichž by platil předčasný odchod do důchodu, přinese zásadní problémy. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to naznačil předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Jeho názor ostře odsoudil šéf odborového svazu KOVO Roman Ďurčo.
     Komentáře
  • Forum 24

    Ekonom Mojmír Hampl cení snahu brzdit zadlužování, Schillerovou nechápal

    Před 4 měsíci
    KOMENTÁŘ / Opozice a některé zájmové skupiny vládní ozdravný balíček kritizují, zatímco nevládní ekonomové většinou vítají změnu kurzu. Mezi nimi Národní rozpočtová rada vedená Mojmírem Hamplem, která…
     Komentáře
  • Podnikatel

    Daň z mimořádných zisků bank do rozpočtu desítky miliard nepřinese

    Před 4 měsíci
    Daň z mimořádných zisků bank jako jeden z nástrojů na záchranu státního rozpočtu nezafunguje tak, jak se ještě loni na podzim předpokládalo. Ministerstvo financí odhad výrazně snížilo.  Loni v říjnu se ještě ve spojitosti s daní z mimořádných zisků bank odhadovalo, že si státní rozpočet polepší o více jak 30 miliard korun. Společně s daní z mimořádných zisků energetických firem se podzimní výpočet odhadoval na 80 miliard. Na jaře tohoto roku je ale prognóze zcela odlišná. Nyní ministerstvo…
     Komentáře
  • Deník

    Experti z NERV ví, kde vzít sedm miliard. Zrušme Českou exportní banku, navrhují

    Před 4 měsíci
    Co s Českou exportní bankou (ČEB)? Národní ekonomická rada vlády (NERV) ji navrhuje bez náhrady zrušit. Slibuje si od toho miliardy korun do státního rozpočtu. Banka financuje projekty českých podniků v zahraničí, přičemž exportéři nejsou z nápadu ekonomických poradců zrovna nadšeni.
     Komentáře
  • Deník

    Ekonomové chtějí méně vězňů. Alternativních trestů si neváží, varují ale soudci

    Před 5 měsíci
    Národní ekonomická rada vlády navrhuje ušetřit snížením počtu vězňů. Soudci nejsou proti, upozorňují ale na problematiku opakovaných recidivistů.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    ČNB: Další zadlužování vlády může ohrozit i zdraví českých bank

    Před 5 měsíci
    České národní bance se nelíbí, že tuzemské banky nakupují velké množství státních dluhopisů. Je to totiž riziko pro stabilitu celého bankovního sektoru.
     Komentáře
  • Komora Plus

    Kolem se hulí tráva, ale my jedeme v heroinu

    Před 5 měsíci
    V čem spočívá české dilema? Proč naše mantra plné zaměstnanosti možná není to nejlepší? Proč je soběstačnost nebezpečná? Co chybí Číně v souboji o světový ekonomický trůn? A zničí Německo s Francií volný evropský trh? Nad tím vším se v rozhovoru zamýšlí předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády, ekonom Mojmír Hampl.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Blížíme se dluhové brzdě, varoval ekonom Hampl. Následně zpochybnil znalosti exprezidenta Klause

    Před 5 měsíci
    Tempo, jakým se přibližujeme dluhové brzdě, je nebezpečné. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Podle něj je třeba udělat vše pro to, aby se současné zadlužování v tuzemsku zbrzdilo. Hampl si rovněž rýpl do bývalého prezidenta Václava Klause, který dle něj naprosto ztratil ponětí o proporcích veřejných financí.
     Komentáře
Reklama