Zavřít
Ornitologie

Ornitologie

Nejnovější články na Seznamu na téma Ornitologie
  • Ekolist

    V Česku se radikálně liší vývoj počtu jednotlivých druhů ptáků, tvrdí vědci

    Před 1 dnem
    V České republice se postupem času velmi odlišně vyvíjejí počty jednotlivých druhů ptáků, počet jedinců se ale celkově neliší. Důvodem jsou i globální klimatické změny, uvedla Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy (PřF UK) s odkazem na studii českých vědců. Do Česka stále více migrují jižní druhy, ubývá naopak polních druhů.
     Komentáře
  • Ekolist

    Orel mořský, kterého našli uvězněného na dně meliorační skruže, se vrátil zpět na oblohu

    Před 4 dny
    Orel mořský, který se vážně zraněný po pádu do nezabezpečené meliorační šachty dostal do péče Třeboňské záchranné stanice pro volně žijící živočichy na podzim loňského roku, se nyní konečně navrátil do volné přírody.
     Komentáře
  • Ekolist

    Sokolí samice snesla na komíně teplárny v Mladé Boleslavi tři vejce

    Před 7 dny
    Do budky na dvousetmetrovém komíně teplárny společnosti Ško-Energo v Mladé Boleslavi se po dvou letech vrátil pár ohroženého sokola stěhovavého. Na začátku března v ní samice vyvedla tři vejce. Letos šlo o první vejce v Česku na místech, která monitoruje společnost Alka Wildlife. Sokolí budku nechala společnost Ško-Energo na komín instalovat v roce 2013, první sokoli v ní zahnízdili v roce 2015. Budka ve výšce zhruba 168 metrů je druhou nejvýše položenou na českých průmyslových komínech. Dosud v ní sokoli odchovali 21 mláďat, řekla ČTK Martina Vulcová z externí komunikace Ško-Energo.
     Komentáře
  • Ekolist

    Víme, že větrné elektrárny zabíjí ptáky a netopýry. Ale nevíme, jak moc

    Před 10 dny
    Otázka potenciální nebezpečnosti větrníků pro ptactvo je obtížně zodpověditelná. Odpovědí se totiž nabízí mnoho, a každý si může vybrat tu, která se mu zrovna argumentačně zrovna víc hodí. Pravdou je, že o skutečné mortalitě ptáků, způsobené větrnými elektrárnami, dnes víme jen velmi málo. A že i ona přímo způsobená úmrtí asi nejsou tím největším problémem větrníků pro ptačí populace.
     Komentáře
  • Brněnská Drbna

    Ochranáři opraví výpust největšího moravského rybníku

    Před 16 dny
    Do opravy strojního zařízení na spodní výpusti největšího moravského rybníku se dají ochranáři. Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK ČR), která Nesyt na Břeclavsku spravuje, využije toho, že je plocha přes zimu vypuštěná. Lokalita je známá hnízděním vzácných ptáků.
     Komentáře
  • Ekolist

    V Pavlově budou ochránci hledat hnízda chráněných ptáků, aby je neohrozila těžba

    Před 21 dny
    V okolí Pavlova na Havlíčkobrodsku budou ornitologové s pomocí dobrovolníků tento víkendudohledávat hnízda lesních dravců a sov, aby je neohrozila těžba dřeva. Od konce února začíná hnízdit několik druhů, jako první orli mořští, následují je výři velcí, sýci rousní a jestřábi lesní. Vyrušování jim škodí, sdělila Petra Hulvová ze Stanice Pavlov, která se stará o zraněná nebo oslabená zvířata.
     Komentáře
  • Ekolist

    Uhynula labuť zpěvná pojmenovaná Zpěvanka, jako první zahnízdila v ČR

    Před 24 dny
    V neděli uhynula labuť zpěvná, která jako první zahnízdila v České republice. Ornitologové ji pojmenovali Zpěvanka. Labuť se vyskytovala na rybnících v Tovačově a v Kojetíně na Přerovsku, v Chropyni a v Záhlinicích na Kroměřížsku nebo na řece Moravě v Kroměříži. V tiskové zprávě to sdělil místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek.
     Komentáře
  • Ekolist

    Je pro psychickou pohodu lepší ptáky pozorovat, nebo počítat? Jasno v tom dělá britská studie

    Před 1 měsícem
    Jsou studie přelomové, které s trochou nadsázky dokáží měnit běh světa. A pak ty ostatní. Experiment, realizovaný psychology z univerzity v britském Derby, k těm mimořádným zásadním spíš patřit nebude. Rozhodně je ale zajímavá. Je totiž o hodnocení lidského uspokojení ze sledování ptactva na zahradě.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ptákem roku 2023 je polák velký, potápivá kachna patří mezi ohrožený druh

    Před 1 měsícem
    Ptákem roku 2023 ornitologové vyhlásili poláka velkého. Polák je středně velká potápivá kachna, lidé ho mohou pozorovat na vodních plochách, především rybnících. Podle České ornitologické společnosti (ČOS) se populace poláků v Česku za posledních 30 let snížila o třetinu a z nejpočetnější kachny se stal ohrožený druh. Udělením titulu polákovi velkému chtějí ornitologové upozornit na neutěšený stav rybniční krajiny a na to, že polák v České republice stále patří mezi lovné druhy, a to i přesto, že je celosvětově ohrožený, uvedla ČOS na svém webu. Ptákem loňského roku byl zvonek zelený.
     Komentáře
  • Ekolist

    Čápi ve Španělsku se kvůli klimatickým změnám živí odpadky

    Před 1 měsícem
    V podhůří Sierry de Guadarrama severně od Madridu se vznášejí čápi a krouží v hejnu nad skládkou. Pak přijede popelářské auto a vyklopí obsah. Ptáci se jeden po druhém vrhají k zemi - snídaně je tady. Evropští čápi bílí kdysi odlétali na zimu na jih do africké oblasti Sahelu a Španělsko pro ně bylo jen krátkou občerstvovací zastávkou na jejich dlouhé cestě. Vzhledem k vyšším teplotám způsobeným změnami klimatu a dostatku potravy na skládkách pod širým nebem se ale většina dospělých čápů na tuto dlouhou a vyčerpávající cestu už nevydává.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Raroh lovecký je národní pták Islandu. Co dalšího o tomto dravci možná nevíte?

    Před 1 měsícem
    Island je ostrovní stát ležící mezi Grónskem a Norskem. Je obklopen severním Atlantickým oceánem a Norským mořem. Většina obyvatel Islandu žije v hlavním městě Reykjavíku, které se nachází na jihozápadním pobřeží. V této zemi bylo nalezeno více než 300 druhů ptáků, ale existuje pouze jeden národní pták. A tím je raroh lovecký.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Sojka chocholatá je opeřenec, který vydává spoustu zvuků. Dokáže napodobit i jestřába

    Před 1 měsícem
    Sojka chocholatá je vrabcovitý pták, který pochází ze Severní Ameriky a vyskytuje se také ve východní a střední části Spojených států. Některé populace tohoto ptáka jsou dokonce tažné. Tento druh sojky je velice inteligentní a dokáže napodobit i volání jestřábů.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Sova pálená je opeřencem, který v mnoha kulturách figuruje jako předzvěst smrti

    Před 1 měsícem
    Sovy pálené jsou nejznámějším zástupcem čeledi sov, které jsou známé svou bílou tváří a strašidelným voláním. Patří k nejrozšířenějším ptačím druhům na Zemi, které udržují populaci hlodavců na uzdě především tím, že loví krysy a myši. V mnoha kulturách jsou považovány za předzvěst smrti nebo symbolizují posmrtný život.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci letos v NP Podyjí napočítali nejméně vodních ptáků za dobu sčítání

    Před 1 měsícem
    Ornitologové při letošním sčítání vodních ptáků v Národním parku Podyjí na Znojemsku napočítali nejméně jedinců za dobu sčítání - 247. Bylo jich 13 druhů, sdělil mluvčí správy parku Radek Štěpánek. Podle ornitologů je za nízkým počtem teplá zima, kdy ptáci vegetují i na nezamrzlých vodních hladinách mimo národní park. Loni ornitologové napočítali v parku 861 vodních ptáků a ptáků vázaných na vodní prostředí a stejně jako letos 13 různých druhů. Vědci vodní ptáky v parku sčítají od roku 2005, v některých letech šlo o tisíce kusů.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Vlhovití jsou roztomilí ptáčci, kteří si v zemi hloubí nory

    Před 1 měsícem
    Vlhovití jsou středně velcí ptáci, kteří pochází z Afriky, Asie, jižní Evropy a Austrálie. Obývají širokou škálu biotopů, od polootevřených lesů až po tropické deštné lesy. Tito ptáci jsou velmi společenští, často se rozmnožují a hnízdí ve velkých koloniích.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Hrdlička karolínská zní podobně jako sova. Houkání má různé významy

    Před 1 měsícem
    Slyšeli jste někdy charakteristické houkání sovy? Je to jedno z nejznámějších a nejoblíbenějších ptačích volání. Přesto nezní všechna houkání stejně a jejich houkání může vyjadřovat různé významy. Sovy houkáním označují své teritorium a varují potenciální konkurenty, aby se drželi dál. Co když je však den a vy uslyšíte to známé houkání zpoza okna? Mohl by to být jiný pták, který zní jako sova?
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Kocour a sova se utkaly ve rvačce na dvorku. Kdo z těch dvou zvítězí?

    Před 1 měsícem
    Jen si to představte, máte krásnou zahradu, vaše terasa směřuje k hustému lesu a máte pěkný bazén, který vás v horkých letních dnech ochladí. Protože žijete na venkově, mohou se vaši domácí mazlíčci včetně kočky venku pohybovat podle libosti.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Tenkozobec je pták, který dává přednost slaným stanovištím. Vypadá, jako kdyby chodil na chůdách

    Před 1 měsícem
    Tenkozobec patří k brodivých ptáků, kteří žijí v blízkosti sladkovodních i mořských vodních ploch po celém světě. Díky svým dlouhým šlachovitým nohám vypadá, jako by chodil na chůdách! Pokud má tento opeřenec na výběr, dává zřejmě přednost slaným stanovištím před sladkovodními, ale oba typy stanovišť jsou pro jeho potřeby vhodné.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ochránci přírody našli u Lednice otráveného orla, letos jde o první případ

    Před 1 měsícem
    Ochránci přírody našli u Lednice na Břeclavsku otráveného orla mořského, letos jde o první případ otravy dravce na jihu Moravy. Ornitologové loni v kraji evidovali čtyři otravy dravců. ČTK to řekla uvedla psovodka České společnosti ornitologické Klára Hlubocká.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Věděli jste, že sova pálená nehouká? Proč si tento druh zamilovali především zemědělci

    Před 2 měsíci
    Sova pálená je noční druh sovy, který se vyskytuje po celém světě. O tomto fascinujícím ptačím druhu se toho můžete dozvědět tolik. Pojďme se podívat na deset fascinujících faktů o sovách pálených, které vás ohromí!
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Albatros je druh ptáka, který přináší námořníkům neštěstí. Co o tomto opeřenci ještě nevíte?

    Před 2 měsíci
    Pohled na tohoto známého mořského ptáka a jeho mohutné rozpětí křídel letící vysoko nad vodami uchvátil lidskou představivost a inspiroval mýty a folklór po celém světě po mnoho staletí. Je to opravdový trosečník s nejrůznějšími schopnostmi, které mu umožňují zvládat stresující zátěže při dlouhém pobytu na moři. Konkurence s lidmi o potravu však způsobila, že jejich počty rychle klesají.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je sýkora koňadra

    Před 2 měsíci
    Nejpočetnějším ptačím druhem u českých krmítek je opět sýkora koňadra. Ke krmítkům často přilétají také vrabci polní nebo vrabci domácí. Vyplývá to z výsledků takzvané Ptačí hodinky, sčítání ptáků, kterého se na začátku ledna zúčastnilo přes 28 000 dobrovolníků, sdělila Česká společnost ornitologická (ČSO), která akci organizuje.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Ara škraboškový: Tento druh papouška se ocitá na pokraji vyhynutí

    Před 2 měsíci
    Ary škraboškové patří mezi papoušky Nového světa, což znamená, že jejich přirozený areál výskytu se nachází v Americe. V minulosti žili modří arové v Brazílii, ale nyní jsou na pokraji vyhynutí. Existuje pro ně ještě šance na záchranu?
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Pták uniká před velkým bílým žralokem tak, že mu kálí do obličeje

    Před 2 měsíci
    Jedním z nejobávanějších vrcholových predátorů na světě je velký bílý žralok. Tyto oceánské šelmy jsou známé řadou ostrých zubů, korálkovýma očima a neutuchající potřebou zabíjet. Přestože si Hollywood z těchto tvorů udělal monstrum, v některých věcech se trefil!
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Tento muž se denně hádá se stejným ptákem. Vrána ho dokáže opravdu vytočit

    Před 2 měsíci
    Každého z nás dovede vytočit nějaká maličkost, ať už je to dotěrný soused, blikající světlo u vašeho domu nebo spolupracovník. A nejinak je na tom muž na následujícím videu, kterému na nervy leze úplně něco jiného.
     Komentáře
  • Náš region

    Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky

    Před 2 měsíci
    Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky. Kromě Česka se zapojí dalších 143 zemí. Díky sesbíraným údajům odborníci mimo…
     Komentáře
  • Ekolist

    Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky

    Před 2 měsíci
    Ornitologové v Česku i ve světě budou o víkendu sčítat vodní ptáky. Kromě Česka se zapojí dalších 143 zemí. Díky sesbíraným údajům odborníci mimo jiné zjistí, kde se nachází významná zimoviště vodních ptáků. Počítat se bude na řekách, rybnících, přehradách, jezerech i mořských pobřežích, uvedla dnes Fakulta životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze, která akci organizuje v ČR. V neděli 15. ledna mají lidé zároveň poslední šanci odevzdat výsledky sčítání ptáků na krmítkách pro program Ptačí hodinka.
     Komentáře
  • Ekolist

    Orli královští v Česku loni vyvedli rekordních 19 mláďat

    Před 2 měsíci
    Kriticky ohrožení orli královští loni v Česku vyvedli 19 mláďat. Je to nejvíce od roku 1998, kdy v Česku tento dravec začal hnízdit. Zatímco v předcházejících sezonách hnízdili výhradně na jižní Moravě, loni poprvé orli královští zahnízdili v ČR i mimo tuto oblast, na střední Moravě a v jižních Čechách, uvedla Česká společnost ornitologická (ČSO). Předloni vyvedli orli na jihu Moravy 11 mláďat.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Jestřáb se po ulovení hada v mžiku proměnil z dravce v kořist

    Před 2 měsíci
    Pokud si myslíte, že připravit večeři pro rodinu je těžké, podívejte se, co se stalo tomuto jestřábovi. Zrovna když si myslel, že má k jídlu něco chutného, hada, kterého právě ulovil, karty se v mžiku obrátily.
     Komentáře
  • České noviny

    Orli královští v Česku loni vyvedli rekordních 19 mláďat

    Před 2 měsíci
    Kriticky ohrožení orli královští loni v Česku vyvedli 19 mláďat. Je to nejvíce od roku 1998, kdy v Česku tento dravec začal hnízdit. Zatímco v předcházejících sezonách hnízdili výhradně na jižní Moravě, loni poprvé orli královští zahnízdili v ČR i mimo tuto oblast, na střední Moravě a v jižních Čechách. Česká společnost ornitologická (ČSO) o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Předloni vyvedli orli na jihu Moravy 11 mláďat.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vědci: Z modernizovaných zemědělských farem mizí ptačí druhy

    Před 2 měsíci
    Ze zemědělské půdy mizí ptačí druhy, upozornili vědci z Akademie věd ČR (AV). Důvodem jsou podle nich změny v zemědělství a přeměna farem do podoby, která není vhodná pro život ptáků. Zemědělské farmy jsou podle vědců pro ptáky útočištěm, které je chrání před nehostinným prostředím okolní obhospodařované krajiny.
     Komentáře
  • Náš region

    Národní přírodní rezervace Lednické rybníky láká i ornitology ze zahraničí

    Před 2 měsíci
    Národní přírodní rezervace Lednické rybníky láká i ornitology ze zahraničí. Území je významným hnízdištěm, zastávkou na tahu a zimovištěm ptáků. Potýká se ale s…
     Komentáře
  • Ekolist

    Ornitologové kvůli ptačí chřipce doporučují omezit krmení kachen a labutí

    Před 2 měsíci
    Kvůli šířící se nákaze ptačí chřipky v Česku doporučují odborníci omezit nebo zcela vyloučit krmení divoce žijících vodních ptáků jako jsou kachny a labutě. Při krmení dochází k velkému shlukování ptáků a vytváří se tak ideální podmínky k šíření nákazy, řekl ČTK Zdeněk Vermouzek z České společnosti ornitologické. Lidé se podle něj nemusí obávat krmení ptáků na krmítkách, protože ptačí chřipka je onemocnění, které napadá vodní ptáky a volně žijící hrabavé druhy, například koroptve. Není také nutné se při dodržování základních hygienických návyků obávat k přenosu na člověka, uvedl.
     Komentáře
  • Ekolist

    V Německu začala největší vědecká spolupráce s veřejností - sčítání ptactva

    Před 2 měsíci
    V Německu dnes začala Hodinka zimního ptactva, kdy veřejnost do neděle pomáhá ornitologům v obydlených oblastech se sčítáním ptáků. Ornitologové akci označují za největší vědeckou spolupráci v Německu, loni se k ní připojilo na 176 000 lidí. Stejné sčítání se koná mimo jiné i v Česku, kde je letos pátý ročník, v Německu už třináctý.
     Komentáře
  • Ekolist

    Začíná Ptačí hodinka. Pomozte sčítat ptáky na krmítkách

    Před 2 měsíci
    Dnes začíná pátý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické. V něm budou tisíce lidí v celém Česku od 6. do 8. ledna sledovat svá ptačí krmítka a zapisovat opeřené návštěvníky. Pomocí dlouhodobého projektu ornitologové ve spolupráci s veřejností zjistí více o chování a populacích zimujících ptáků, významu přikrmování a odhalí další zajímavé výsledky.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Ptačí hodinka láká stále více zájemců, zapojte se do sčítání opeřenců

    Před 2 měsíci
    Startuje pátý ročník tak zvané Ptačí hodinky. Sčítání ptáků na krmítku se odehraje 6. – 8. ledna a pod drobnohledem pozorovatelů se tak ocitnou kosi, vrabci, sýkorky, hrdličky, holubi a desítky a stovky dalších návštěvníků krmítek. Přidat se může každý.
     Komentáře
  • Ekolist

    V pátek začíná Ptačí hodinka, zájemci pomohou ornitologům sčítat ptáky

    Před 2 měsíci
    O víkendu mohou zájemci sčítat ptáky na krmítkách a svými záznamy přispět do programu Ptačí hodinka. Česká společnost ornitologická (ČSO) pořádá pátý ročník této akce, která se letos uskuteční od pátku 6. ledna do neděle 8. ledna. Díky údajům od účastníků programu ornitologové zjistí více informací o chování ptáků přezimujících v Česku, jako například kteří ptáci v zimě ubývají, nebo naopak přibývají.
     Komentáře
  • Ekolist

    Soutěž Živá zahrada láká účastníky k pozorování ptáků během svátků

    Před 3 měsíci
    O vánočních svátcích se mohou vlastníci zahrad zapojit do soutěže v pozorování ptáků. V pátek startuje zimní kolo soutěže Živá zahrada, kterou pořádá Český svaz ochránců přírody (ČSOP).
     Komentáře
  • Ekolist

    Milion ptáků ročně zahyne po nárazu do skla. Právě byl schválen dokument, který to může změnit

    Před 3 měsíci
    Důležitý dokument pro ochranu ptáků ve městech vznikl ze spolupráce České společnosti ornitologické a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR). Tzv. standard Opatření v rámci prevence kolizí ptáků s transparentními a reflexními materiály nabízí řešení pro existující i nově vznikající budovy, aby jejich prosklené plochy nebyly nebezpečné pro ptáky. Nárazy ptáků do průhledných nebo zrcadlících oken a fasád patří mezi nejčastější příčiny úmrtí ptáků. Odborníci odhadují, že nárazem do skla se v Česku ročně zabije milion ptáků. Standard, schválený 1. prosince 2022, je výsledkem dlouhodobého úsilí České společnosti ornitologické o systémové opatření, aby stavby v Česku byly pro ptáky bezpečnější.
     Komentáře
  • Ekolist

    Čeští vědci zjistili, co stojí za depresemi papoušků

    Před 3 měsíci
    Nová studie, na níž se významně podíleli pracovníci z katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, odhaluje pravděpodobné příčiny poruch chování u inteligentních opeřenců. Za jejich apatií či sebepoškozováním je evoluční ztráta genu CNR2, který reguluje záněty v mozku. I slabá infekce tak může ovlivnit vyladění, ve kterém ptáci vyhodnocují podněty ze svého okolí. O studii, která vyšla ve vědeckém časopise Proceedings of the Royal Society B, informuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy.
     Komentáře
  • Ekolist

    V Jeseníkách se zřejmě usídlil vzácný orel skalní, viděn tu byl i orel křiklavý a orel nejmenší

    Před 3 měsíci
    V CHKO Jeseníky se podle Společnosti přátel Jeseníků zřejmě usídlil vzácný orel skalní, kterého ochránci přírody v posledních letech opakovaně zahlédli vznášet se nad horskými hřebeny. "V CHKO Jeseníky se nám při pravidelném monitoringu podařilo zdokumentovat také výskyt dalších druhů orlů, a sice velmi vzácného orla křiklavého a orla nejmenšího," řekl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík, podle kterého byli v Jeseníkách zaznamenáni také rys ostrovid a vlci.
     Komentáře
  • Ekolist

    Když na krmítko přiletí nemocný opeřenec, je třeba krmení okamžitě přerušit

    Před 3 měsíci
    V zimě jsou krmítka pro ptáky opravdu důležitou pomocí, jak přečkat chladné období. Špatně udržované a zanedbané krmítko může být pro opeřence místem, kde se nakazí nějakou pro ně smrtelnou chorobou. Přinášíme základní informace, které byste měli vědět, pokud nechcete, aby vaše krmítko bylo zdrojem nákazy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zájezdský zoopark pomáhá obnovení populace kriticky ohrožené koroptve polní

    Před 4 měsíci
    Zoopark v obci Zájezd na Kladensku pomáhá obnovení populace kriticky ohrožené koroptve polní. Dosud tamější chovatelé vypustili do přírody 22 zvířat, v příštích letech budou pokračovat. Zatímco před 100 lety žilo na území dnešní ČR kolem pěti milionů koroptví, teď jich je méně než 1,3 procenta původního stavu.
     Komentáře
  • Ekolist

    Velký labuťák, který pronásledoval kanoisty v Plzni, se vrátil na řeku do centra

    Před 4 měsíci
    Velký labutí samec přezdívaný "trenér", který v minulých letech pronásledoval kanoisty trénující na Radbuze v Plzni, se znovu vrátil do lokality poblíž centra města. Labuťáka, který nalétával na kanoisty, přitom letos 8. dubna zvířecí záchranáři odchytili a i s jeho partnerkou převezli na Horní Kokotský rybník u Rokycan. Tentokrát jsou oba na řece Mži pod Lochotínskou lávkou a mostem Generála Pattona, řekl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zemřel odborník na ptactvo Krkonoš, přírodovědec Jiří Flousek

    Před 4 měsíci
    Dnes ráno zemřel ve věku 65 let přírodovědec Jiří Flousek, předseda České společnosti ornitologické (ČSO). Působil také jako vědecký pracovník v Krkonošském národním parku. Věnoval se ekologii obratlovců, zejména ptáků a savců. Je autorem či spoluautorem řady odborných a populárně naučných článků a knih, jako jsou Atlas hnízdního rozšíření ptáků Krkonoš, Krkonoše - příroda, historie, život nebo Atlas krkonošské fauny. O Flouskově úmrtí informovala ornitologická společnost na twitteru.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ústí dostalo pokutu 100 000 korun v souvislosti se zazděním rorýsů při opravě školy

    Před 4 měsíci
    Ústí nad Labem dostalo pokutu od České inspekce životního prostředí v souvislosti s případem rorýsů zazděných při rekonstrukci školy. Pokutu dostal také zhotovitel stavebních prací. Oba účastníci se proti rozhodnutí odvolali. ČTK to řekla mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Pokuta městu je 100 000 korun, řekla ČTK mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.
     Komentáře
  • Ekolist

    Setkání s ptačím zpěvem podle studie zlepšuje duševní zdraví

    Před 4 měsíci
    Jedna vlaštovka sice jaro nedělá, ale setkání s ptáky nebo poslouchání jejich zpěvu zlepšuje duševní pohodu, uvádějí vědci. Studie, kterou vedli experti z londýnské King's College, také zjistila, že každodenní setkání s ptáky zlepšuje náladu jak lidem s depresí, tak širší populaci, napsal zpravodajský server The Guardian.
     Komentáře
  • Ekolist

    Do Beskyd se ve větší míře vrací vzácný dravec sokol stěhovavý

    Před 4 měsíci
    Do Beskyd se ve větší míře začal vracet vzácný dravec sokol stěhovavý. Letos tam podle ochránců hnízdily tři páry, které odchovaly devět mláďat. Je to největší zaznamenaný výskyt tohoto dravce za posledních 50 let, uvedla Karolína Šůlová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. Sokol v tuzemsku ve druhé polovině minulého století zmizel zejména kvůli zamoření krajiny insekticidem DDT. V celé České republice nyní hnízdí více než stovka párů.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jihočeský kraj chce na rybnících instalovat plovoucí ostrovy pro ptactvo

    Před 4 měsíci
    Jihočeský kraj chce na vybraných rybnících instalovat plovoucí ostrovy pro vodní ptactvo. Projekt má vytvořit lepší podmínky pro život některých druhů ptáků. Jihočeský kraj na tom spolupracuje s Českou zemědělskou univerzitou v Praze. ČTK to řekl mluvčí krajského úřadu Radek Šíma.
     Komentáře
  • Ekolist

    Sokoli letos podle ochranářů vyvedli v Jeseníkách 28 mláďat, méně než loni

    Před 5 měsíci
    Sokoli stěhovaví, kteří zahnízdili v Jeseníkách, letos vyvedli 28 mláďat. Oproti loňské sezoně je jich méně, tehdy jich ochránci přírody napočítali rekordních 41. Počet hnízdících párů je však posledních pět let stabilní a pohybuje se kolem dvou desítek, řekl ČTK vedoucí Správy CHKO Jeseníky Petr Šaj. Sokoli letos zahnízdili v Jeseníkách podvaadvacáté. První hnízdění v novodobé historii se datuje do roku 2001, od té doby opustilo hnízda v Jeseníkách na 350 mláďat.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zastávky MHD v Pardubicích mají design, který eliminuje nárazy ptáků do skla

    Před 5 měsíci
    Zastávky městské hromadné dopravy v Pardubicích, které stojí u parků a další zelených ploch, budou mít speciální design. První prototypy zastávkových přístřešků mají grafické prvky, které eliminují nárazy ptáků do skel. Zároveň jde o grafiku, která zlepšuje orientaci slabozrakých, sdělila mluvčí dopravního podniku Jitka Malinská.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Tip na výlet. Naučná stezka Chaloupky, lesní procházka pro vyznavače ekologie zabaví i malé děti

    Před 5 měsíci
    Dnešní tip na nejen víkendový výlet je určený hlavně pro ty, kteří se zajímají o ekologii, ochranu přírody, botaniku a ornitologii. Tyto všechny body splňuje Lesní naučná stezka Chaloupky, kterou mohou bez problémů projít i malé děti.
     Komentáře
  • Ekolist

    Lesy ČR odchovaly a vypustily v Beskydech do přírody dalších 14 tetřevů

    Před 5 měsíci
    Lesy ČR odchovaly a vypustily v Beskydech do přírody 14 tetřevů. Pokračují tak v projektu, jehož cílem je podpořit a zachránit populaci tetřeva hlušce v této oblasti. Zástupci Lesů ČR to řekli novinářům v odchovně tetřevů v osadě Řepčonka v Krásné na Frýdecko-Místecku.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ornitologové žádají laiky o pomoc s mapováním skleněných ploch ohrožujících ptáky

    Před 5 měsíci
    Milion ptáků ročně zahyne v Česku po nárazu do prosklené překážky. Vyplývá to z odhadů tuzemských ornitologů. Česká společnost ornitologická (ČSO) proto žádá veřejnost o pomoc s mapováním rizikových míst. Osvětová akce Týden skleněného zabijáka bude od 3. do 9. října, sdělila ČSO. Pomáhat lze ale celoročně.
     Komentáře
  • Ekolist

    Co jsou zač podivní ‚papoušci‛ na Hané? Poštolky rudonohé

    Před 6 měsíci
    V těchto dnech se v polích na Olomoucku, Prostějovsku a Vyškovsku můžete setkat s neobvykle zbarvenou poštolkou. Jde o poštolku rudonohou, která k nám vzácně zalétá koncem léta. Díky kroužkování se zjistilo, že někteří ptáci pocházejí z Maďarska, kde hnízdí v otevřené krajině.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Neobvyklý domácí mazlíček: Pštros emu má svou hlavu

    Před 6 měsíci
    V závislosti na tom, kam vás algoritmus TikToku zavál, je velmi pravděpodobné, že i na vás vyskočil tento rozkošný emu, který se stal nedílnou součástí života jedné ženy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Prosím vás, co je to za ptáky, co v noci hvízdají na sídlištích?

    Před 6 měsíci
    V posledních dnech se na členy Moravského ornitologického spolku obracejí lidé s dotazem, co je to za ptáky, kteří jim v noci hvízdají na sídlištích a v zahradách u domů. Málokdo ví, že jde o mláďata sov - kalousů ušatých.
     Komentáře
  • Ekolist

    Přerovany překvapilo noční hvízdání, ve městě se usadil kalous ušatý

    Před 6 měsíci
    Noční pronikavé hvízdání na městských sídlištích, ale i v zahradách domů překvapilo v těchto dnech obyvatele Přerova. Naříkavé zvuky mají podle ornitologů na svědomí mláďata kalouse ušatého, který se usídlil například v Žižkově ulici či na sídlišti Osmek. Hvízdání musejí zdejší obyvatelé vydržet ještě pár dní, než mláďata přestanou žadonit o potravu. Netradiční pronikavé zvuky zažili loni i obyvatelé místní části Penčice, kde se usídlil chřástal polní.
     Komentáře
  • Ekolist

    Zachráněná čápata z Šumperska byla vypuštěna zpět do volné přírody

    Před 7 měsíci
    Tři čápata, která museli na začátku června evakuovat hasiči z jejich hnízda v Rapotíně na Šumpersku, byla včera znovu vypuštěna do volné přírody. Stalo se tak po jejich takřka tříměsíčním pobytu v záchranné stanici v Rudě nad Moravou, kde se tamnímu odborníkovi podařilo všechna čápata zachránit a "vypiplat". Jejich novým domovem se stala oblast v Litovelském Pomoraví, řekla ČTK pracovnice stanice Jitka Maixnerová. Odborníci se čápat ujali poté, co přišli o jednoho z rodičů. Čápům byly tehdy pouhé tři týdny a s jedním rodičem neměli šanci přežít.
     Komentáře
  • Neposlušné Tlapky

    Emu vs. pštros: Poznáte mezi nimi rozdíl?

    Před 7 měsíci
    Emu a pštros jsou nelétaví ptáci patřící do čeledi kasuárovití. Jsou to největší žijící nelétaví ptáci, a proto jsou často zaměňováni. Nepomáhá jim ani to, že jsou si tak podobní, mají velké oči, půvabně přitroublé obličeje a dlouhé, štíhlé krky a nohy.
     Komentáře
Reklama