Zavřít
Petr Horálek

Petr Horálek

Nejnovější články na Seznamu na téma Petr Horálek
  • TechFocus

    NASA publikovala snímek komety Nishimura, jehož autorem je český vědec

    Před 11 dny
    V pondělí 11. září 2023 vybrala NASA jako prestižní astronomický snímek dne (APOD – Astronomy Picture Of the Day) fotografii, která vznikla v sobotu 9.
     Komentáře
  • Nedd

    Noční oblohu ozáří vesmírný prach. Uvidíte přízračné světlo zvířetníku

    Před 13 dny
    Nebe vás v těchto nocích může fascinovat. Vystupuje na ně zvířetníkové světlo.
     Komentáře
  • Novinky

    Nad Českem se rozzářil modrý Měsíc

    Před 28 dny
    Lidé v Česku mohli v noci na čtvrtek pozorovat takzvaný modrý Měsíc. Označení nemá nic společného s barvou Měsíce, jedná se o označení typu úplňku. Pokud jsou v jednom kalendářním měsíci dva úplňky, označuje se ten druhý jako modrý.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Další modrý superúplněk je tady. Na oblohu vystoupá největší Měsíc celého roku

    Před 29 dny
    Pokud vás ve středu večer venku zaskočí silné světlo, při kterém se dají bez problémů číst noviny, máte štěstí – právě jste se stali svědky už druhého srpnového superúplňku. Měsíc se při něm k Zemi přiblíží na vůbec nejkratší vzdálenost v roce a bude se jevit mnohem větší a zářivější než obvykle.
     Komentáře
  • Deník

    Češi mohou vidět modrý Měsíc: Kdy a jak sledovat vzácný úkaz, co úplněk nabízí

    Před 30 dny
    V noci na čtvrtek budou moci nadšenci v Česku pozorovat vzácný modrý Měsíc. Samotný název nemá nic společného s jeho barvou, jedná se o označení typu úplňku. Zároveň jde o největší a nejjasnější Měsíc roku. Letošní léto je na vesmírné úkazy nesmírně bohaté.
     Komentáře
  • Novinky

    Srpen má neobvykle dva úplňky. Jeden modrý

    Před 30 dny
    V noci na čtvrtek se odehraje úplněk, kterému se říká „modrý Měsíc“. S barvou to ale nesouvisí, označuje se tak skutečnost, že jde o druhý úplněk v jednom kalendářním měsíci, což je neobvyklé. Tento tzv. superúplněk bude také úhlově největším v letošním roce. Pokud to počasí dovolí, nejlepší bude se pohledem na Měsíc pokochat ve středu kolem půl osmé večer.
     Komentáře
  • Nedd

    Blíží se největší a nejjasnější úplněk roku

    Před 1 měsícem
    Když vidíte neobvykle velký Měsíc blízko obzoru, klame vás mozek. Je to pouhá iluze. V dávné historii Země byl však obří Měsíc realitou.
     Komentáře
  • Příbram

    Nebeská podívaná: V noci ze středy na čtvrtek bude možné pozorovat takzvaný modrý Měsíc

    Před 1 měsícem
    Do modra se Měsíc zabarví před zraky jeho pozorovatelů v případech, kdy je naše atmosféra nasycena či znečištěna specifickými částicemi o velikosti alespoň jednoho mikronu.
     Komentáře
  • České noviny

    V noci ze středy na čtvrtek bude možné v Česku pozorovat takzvaný modrý Měsíc

    Před 1 měsícem
    V noci ze středy na čtvrtek budou moci lidé v Česku pozorovat takzvaný modrý Měsíc. Označení nemá nic společného s barvou Měsíce, jedná se o označení typu úplňku. Pokud jsou v jednom kalendářním měsíci dva úplňky, označuje se ten druhý jako modrý. Jedná se zároveň o úhlově největší úplněk v letošním roce. ČTK o tom dnes informoval Petr Horálek Fyzikálního ústavu v Opavě.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Perseidy přilétají v plné síle, oblohu protne až 80 meteorů za hodinu

    Před 1 měsícem
    Země se jako každý rok v létě pohybuje pásem prachových částic pocházejících z komety 109P/Swift-Tuttle, jejichž průchod zemskou atmosférou dává vzniknout meteorickému roji Perseid. Maximum roje nastane právě o víkendu.
     Komentáře
  • Deník

    Perseidy jsou tady, vrcholí o víkendu: Kde a jak je nejlépe sledovat v Česku

    Před 1 měsícem
    V noci ze soboty 12. srpna na neděli 13. srpna bude možné na obloze zahlédnout jeden z nejzajímavějších přírodních úkazů roku. Noční oblohu rozzáří meteorický roj Perseidy, který bude o víkendu vrcholit. Deník přináší tipy, kde a jak padající hvězdy nejlépe sledovat.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Roj Perseid vrcholí. Experti radí, kdy a kde ideálně sledovat padající „slzy svatého Vavřince“

    Před 1 měsícem
    O víkendu bude vrcholit každoroční meteorický roj Perseid. V noci na neděli bude možné na obloze mimo města pozorovat mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní až 80 meteorů za hodinu, z toho deset až dvacet může být opravdu jasných. Za pozorováním je potřeba vycestovat daleko od měst, do oblastí s minimem rušivého světelného znečištění. Uvedl to Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
     Komentáře
  • Novinky

    Perseidy vyvrcholí v noci ze soboty na neděli

    Před 1 měsícem
    Od 17. července do 24. srpna lze pozorovat každoroční meteorický roj Perseid, jehož maximum letos nastane v noci ze soboty 12. na neděli 13. srpna. Meteory jsou pozorovatelné už nyní, jejich frekvence pozvolna stoupá a v průběhu noci maxima může být na bezměsíčné obloze mimo města mezi půlnocí a 4. hodinou ranní vidět až 80 meteorů za hodinu.
     Komentáře
  • TechFocus

    Meteorický roj Perseid vrcholí v noci z 12. na 13. srpna, podmínky budou letos ideální

    Před 1 měsícem
    Od 17. července do 24.
     Komentáře
  • Novinky

    Svět se kochal prvním srpnovým superúplňkem

    Před 1 měsícem
    První ze dvou srpnových tzv. superúplňků či superměsíců doslova ozdobil světovou oblohu v noci z úterý na středu. Agentury AP a Reuters zprostředkovaly videa z tureckého Istanbulu, brazilského Rio de Janeira nebo Hongkongu.
     Komentáře
  • Novinky

    KVÍZ: Češi a vesmír. Znáte tuzemské úspěchy při průzkumu kosmu?

    Před 1 měsícem
    Česká republika sice rozhodně není tou nejdůležitější světovou vesmírnou velmocí, přesto si však za poslední více než půlstoletí (i jako Československo) připsala na poli kosmonautiky i astronomie slušnou řádku úspěchů. Ambiciózní plány má i do budoucna. Zkuste si kvíz, ve kterém si ověříte, jak se v těchto oblastech vyznáte a jak je sledujete - o některých tématech otázek jsme i poměrně nedávno psali.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Jeseterový a modrý superúplněk ovládnou srpnovou oblohu. Vážou se k nim zajímavé mýty a legendy

    Před 1 měsícem
    Srpnová obloha nabídne dvojí vesmírné divadlo. Na začátku i na konci měsíce letní nebe rozzáří hned dva úplňky, oba dokonce v kategorii „superúplňků“.
     Komentáře
  • TechFocus

    Úplňkový Měsíc bude v srpnu úhlově největší za celý rok 2023

    Před 2 měsíci
    Jako (téměř) každý rok i v roce 2023 nastane úplněk, během kterého bude Měsíc zároveň procházet na své eliptické dráze tzv. přízemím, a tedy úplňkový Měsíc bude úhlově největší v celém roce.
     Komentáře
  • Flowee

    Nemůže vás nebavit, v budoucnu bude ještě více vzdělávat. Má to ale háček, říká král českých tiktokerů

    Před 3 měsíci
    TikTok: Nejrychleji rostoucí sociální síť, ale i ta, která vzbuzuje největší kontroverzi
     Komentáře
  • Život v Česku

    Odborník na TikTok vysvětlil, čím čínská aplikace dokáže oblouznit mozky uživatelů. Dobří tvůrci obsahu si díky ní vydělají i stovky tisíc měsíčně, odhalil Horálek

    Před 3 měsíci
    V posledních letech se tvůrci aplikací a sociálních sítí čím dál agresivněji předhánějí v tom, kolik času a pozornosti »uloupí« svým uživatelům. Poslední trendy odhalují, že nejefektivnějším nástrojem jsou v tomto směru krátká videa. Nejčastěji se tak v souvislosti s tím mluví o platformě TikTok. Podle odborníka na čínskou zábavní aplikaci a majitele komunitní organizace WELOVEFUN Petra Horálka je algoritmus tak skvěle a relevantně nastavený, že své uživatele prakticky nemůže nebavit, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz. Redakci také sdělil, že právě unikátní algoritmus je tou klíčovou výhodou TikToku oproti jiným sociálním sítím. Zároveň vysvětlil, jakou hrozbou čínská platforma, která sbírá od uživatelů obří množství dat, je.
     Komentáře
  • TechFocus

    V červnu pozorujte Venuši a Mars, budou dobře viditelné před pestrou otevřenou hvězdokupou M44

    Před 3 měsíci
    V první polovině června budeme moci vyhlížet velmi nezvyklou podívanou. Hned dvě jasné planety Sluneční soustavy, Venuše a Mars, budou viditelné před pestrou otevřenou hvězdokupou M44 (lidově zvanou „Jesličky“ nebo „Včelí úl“) v souhvězdí Raka.
     Komentáře
  • Náš region

    Z Opavska byla fotograficky zachycena Mezinárodní vesmírná stanice

    Před 3 měsíci
    „S blížícím se letním slunovratem, který nastane 21. června, se Slunce dostává v poledních hodinách velmi vysoko, více jak 60 stupňů nad obzor.
     Komentáře
  • České noviny

    Z Opavska byla zachycena před Sluncem Mezinárodní vesmírná stanice

    Před 3 měsíci
    Z Uhlířova u Opavy se podařilo v sobotu zachytit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) před Sluncem. Tento jev nyní díky dobrým podmínkám mohou pozorovat nejen odborníci, ale o fotografii se mohou pokusit i nadšenci. ČTK to dnes sdělil Petr Horálek z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Jasné planety Venuše a Mars budou v červnu vidět na obloze vedle Jesliček. Objeví se i svítící oblaka

    Před 3 měsíci
    Pozorovatele noční oblohy čekají v červnu dva jedinečné úkazy. Jasné planety Venuše a Mars budou vidět nejprve vedle a pak i před hvězdokupou M44 v souhvězdí Raka, zvanou lidově Jesličky nebo Včelí úl. Úkaz bude pozorovatelný pouhým okem, ale lépe bude vidět běžným malým dalekohledem, upozorňuje Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě. V červnu a červenci budou taky vidět noční svítící oblaka.
     Komentáře
  • Echo24

    NASA jako snímek dne vyhlásila fotografii od českého autora

    Před 3 měsíci
    Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek pořízený českým fotografem Petrem Horálkem. Obrázek zachycuje planktonem nasvícenou pláž tropického ostrova, nad kterou se klene noční obloha s hvězdami a mlhovinami. Snímek nazvaný Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů je 40. Horálkovou fotografií, kterou NASA vyhlásila snímkem dne. V tiskové zprávě to dnes uvedla Česká astronomická společnost a Fyzikální ústav Slezské univerzity.
     Komentáře
  • Nedd

    Mikroskopický plankton přesvítil Mléčnou dráhu. Unikátní snímek, který zaujal NASA

    Před 3 měsíci
    Fascinující kontrast rozlehlého vesmíru s mikroskopickým světem zachytil český astrofotograf na pláži ostrova v Indickém oceánu.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů. Jako astronomický snímek dne vybrala NASA fotografii Čecha

    Před 3 měsíci
    Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek pořízený českým fotografem Petrem Horálkem. Obrázek zachycuje planktonem nasvícenou pláž tropického ostrova, nad kterou se klene noční obloha s hvězdami a mlhovinami.
     Komentáře
  • Novinky

    Mléčná dráha nad tyrkysovou říší divů. Jako astronomický snímek dne NASA použila fotografii českého autora

    Před 3 měsíci
    Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí jako astronomickou fotografii dne zveřejnil snímek pořízený českým fotografem Petrem Horálkem. Obrázek zachycuje planktonem nasvícenou pláž tropického ostrova, nad kterou se klene noční obloha s hvězdami a mlhovinami.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zářící plankton a nekonečný vesmír. Astronomický snímek dne NASA vyfotil Čech

    Před 3 měsíci
    Fotografie, kterou Horálek pořídil v polovině letošního února na jednom z ostrovů v Indickém oceánu, vznikla jako jediný dlouhý záběr.
     Komentáře
  • Novinky

    Mléčná dráha nad říší divů. NASA publikovala českému fotografovi už 40. snímek

    Před 3 měsíci
    V každodenním zveřejňování nejkrásnějších astronomických fotografií zveřejnil americký vesmírný úřad NASA v pondělí snímek od českého autora. Doteď se v přehledu objevilo 61 českých fotografií, dominuje mezi nimi autor aktuálního Astronomického snímku dne Petr Horálek, fotograf a popularizátor astronomie z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě. Dosáhl už na čtyřicítku takto zveřejněných snímků.
     Komentáře
  • Ruik

    Messi nikdy nebyl problém, naopak byl vždy řešením, hájí argentinskou modlu legendární Thierry Henry

    Před 4 měsíci
    PSG si stráží cestu k titulu, přesto kolem klubu panuje ohledně příští sezony i současného fungování mnoho nejasností. Fanoušci jsou frustrovaní a svůj vztek si vybíjí zejména na nejlepším hráči v historii fotbalu. Lionel Messi se ale dočkal zastání. Dvě sezony a dost. Lionel Messi s největší pravděpodobností nepodepíše nový kontrakt s PSG a tak […]
     Komentáře
  • Novinky

    Večerní úplněk mírně ztmavne

    Před 4 měsíci
    Zájemci se mohou v pátek večer pokusit o sledování tzv. polostínového zatmění Měsíce. Naše přirozená družice v úplňku bude po 20. hodině vycházet trochu tmavší na levém okraji. Úkaz bude ale spíše nevýrazný a abychom jej uviděli, musíme vyhlížet Měsíc hned při jeho východu nízko nad JV obzorem. Je třeba mít jasnou oblohu a výhled nerušený budovami, stromy či kopci.
     Komentáře
  • Echo24

    Unikátní vesmírná podívaná. Večer nastane polostínové zatmění Měsíce

    Před 4 měsíci
    Lidé dnes večer mohou pozorovat polostínové zatmění Měsíce. V úplňku bude vycházet nad jihovýchodním obzorem trošičku tmavší na svém levém okraji. Maximální a nejvýraznější potemnění nastane v 19:23, ale v té době bude úplněk ještě pod obzorem, sdělil astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Měsíc dnes předvede neobvyklé divadlo. Vyhlížejte úplněk vylepšený o vzácný astronomický úkaz

    Před 4 měsíci
    Páteční večer přeje nejen astronomům, ale i všem nadšencům, kteří zvednou oči k nebi. Asi čtvrt hodiny před západem Slunce vyjde Měsíc v úplňku vylepšený o jeden astronomický úkaz.
     Komentáře
  • Refresher

    Dnes večer můžeš pozorovat polostínové zatmění Měsíce v úplňku. Kde ho uvidíš nejlíp?

    Před 4 měsíci
    Lidé dnes večer mohou pozorovat polostínové zatmění Měsíce. V úplňku bude vycházet nad jihovýchodním obzorem trošičku tmavší na svém levém okraji.
     Komentáře
  • TN

    Hlavu vzhůru! O víkendu nad Českem prozáří oblohu meteorický roj Lyridy

    Před 5 měsíci
    Podle vědců o víkendu vyvrcholí meteorický roj Lyridy. Na obloze bude v noci ze soboty na neděli viditelná jeho nejintenzivnější podoba. Češi, kteří ho budou chtít sledovat v plné kráse, však musí vyrazit daleko od velkých měst, aby jim jejich podívanou nezkazilo světelné znečištění.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Hybridní zatmění Slunce: Co se vlastně ve čtvrtek odehrálo na druhém konci světa?

    Před 5 měsíci
    Přilákalo davy lidí z celé planety, virtuálně i fyzicky. Výjimečně vzácné hybridní zatmění Slunce, které bylo pozorovatelné pro obyvatele Austrálie a Oceánie 20. dubna 2023 je totiž astronomickou perlou, která se jen tak nevidí. Kombinuje celkové zatmění Slunce a zatmění prstencového tvaru, takže podívaná je dvojnásob zajímavá.
     Komentáře
  • Nedd

    Na Zemi padají ‚hvězdy‘. Jak sledovat blížící se meteorický roj Lyridy

    Před 5 měsíci
    Končí období meteorického půstu, které trvá od ledna. K Zemi přilétá meteorický roj Lyridy.
     Komentáře
  • Nedd

    Na Zemi začínají padat ‚hvězdy‘. Jak sledovat blížící se meteorický roj Lyridy

    Před 5 měsíci
    K Zemi přilétá meteorický roj Lyridy. Ukončí období meteorického půstu, které trvá od ledna
     Komentáře
  • TechFocus

    Již o tomto víkendu vrcholí meteorický roj Lyrid, letos bude snadným cílem i pro fotografy

    Před 5 měsíci
    Ze soboty 22. na neděli 23.
     Komentáře
  • TechFocus

    Československá fotografie vzácného úkazu uspěla v NASA

    Před 5 měsíci
    V úterý 28. března 2023 publikoval americký úřad NASA jako prestižní Astronomický snímek dne fotografii s názvem „A Multiple Green Flash Sunset“ (Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce), jehož autory jsou slovenský fotograf Tomáš Slovinský a český fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.
     Komentáře
  • Refresher

    Vědecký tým vyvinul nanoroboty schopné 3D tisku přímo v lidském těle. K čemu je to dobré?

    Před 6 měsíci
    Zařízení by mohlo být komerčně dostupné v příštích pěti až sedmi letech.
     Komentáře
  • Novinky

    V sobotu se kolem Země prosmýkne 60metrový asteroid. Bude blíž než Měsíc

    Před 6 měsíci
    Kolem Země prolétá asteroid s označením 2023 DZ2. Nejblíže bude v sobotu 25. března ve 20:51 SEČ, a to na vzdálenost 174 640 kilometrů, což je zhruba polovina dráhy mezi Zemí a Měsícem. Průměr tělesa činí 40 až 100 metrů, přičemž nejčastěji se uvádí údaj 64 metrů. Objeveno bylo teprve nedávno, naši planetu ale bezpečně mine.
     Komentáře
  • Nedd

    Noční oblohu ozáří přízračné světlo zvířetníku

    Před 6 měsíci
    Obloha vás může v nadcházejících nocích překvapit. Krátce po soumraku, po 19. hodině, se nad západním obzorem objeví kužel přízračného světla sahající až 60 stupňů nad obzor.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Tajemné zvířetníkové světlo prozáří jarní oblohu. Odkud ho uvidíte nejlépe?

    Před 6 měsíci
    Hodinu po západu Slunce nad západním obzorem uvidíte nezvyklé divadlo. A nebudete ani potřebovat dalekohled – jen hezké počasí a tmavou oblohu.
     Komentáře
  • Novinky

    Večernice a světlo zvířetníku. Obloha opět servíruje podívanou

    Před 6 měsíci
    V následujících dnech se nabízí možnost pozorovat zajímavý úkaz na noční obloze: jasnou planetu Venuši uprostřed zvířetníkového (neboli zodiakálního) světla. Nejlépe je tato scenérie vidět tam, kde je čistý vzduch a minimální umělé osvětlení, tedy ideálně mimo velká města. Úkaz můžeme spatřit zhruba hodinu po západu slunce nad západním obzorem jako jasný objekt uvnitř stříbřitého kuželu světla.
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Nádherná podívaná už dnes v noci: Oblohu prozáří dvojice nejjasnějších planet v těsné blízkosti

    Před 6 měsíci
    Setkání nejjasnějších planet noční oblohy bude krásně vidět ve středu 1. března i následující den. Pozorování usnadňuje jasná obloha.
     Komentáře
  • Novinky

    Těsné přiblížení Venuše a Jupiteru. Počasí slibuje úžasnou podívanou

    Před 6 měsíci
    Ve středu prvního a ve čtvrtek 2. března mohou lidé na večerní obloze pozorovat blízké setkání Venuše a Jupiteru. Obě planety bude na pohled dělit vzdálenost půl úhlového stupně, což odpovídá velikosti Měsíce v úplňku. Otevírací dobu kvůli tomu prodlouží dvě pražské hvězdárny: Štefánikova na Petříně a hvězdárna v Ďáblicích, a to v čase mezi 18:00 a 19:00.
     Komentáře
  • Nedd

    Nebe ozáří blízké setkání nejjasnějších planet

    Před 6 měsíci
    Na obloze se chystá nádherná podívaná. Ve středu a ve čtvrtek 1. a 2. března se tam setkají nejjasnější planety sluneční soustavy – Venuše a Jupiter. Podobné blízké setkání Saturnu a Jupiteru patrně stojí za biblickou legendou o betlémské hvězdě.
     Komentáře
  • Novinky

    Tuzemská obloha teď může nabídnout ještě výraznější polární záři než uplynulou noc

    Před 7 měsíci
    Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vyjádřili se k tomu i astronomové. Podle nich se úkaz v ČR ukazuje jako slabě červená záře, někdy může být i do zelena.
     Komentáře
  • fZone

    Na severu Čech se objevila polární záře. Dnes by mohla být ještě výraznější

    Před 7 měsíci
    Pro pozorování je potřeba najít tmavé místo bez pouličního osvětlení. Mohou ji pozorovat obyvatelé severních Čech.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    Na severu Čech byla vidět polární záře, dnes by mohla být ještě výraznější

    Před 7 měsíci
    Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější.
     Komentáře
  • Kočičí noviny

    Polární záře nad Českem: Únor se loučí vzácným nebeským úkazem. Fascinující světelná show by mohla být viditelná i dnes

    Před 7 měsíci
    Erupce na Slunci a následná geomagnetická bouře daly v neděli v noci vznik úchvatnému úkazu, který patří k těm nejkrásnějším na obloze. Přestože je polární záře typická pro polární oblasti, vzácně se objevuje i u nás. Na přelomu týdne ji tak zaznamenali na severu Čech. Je šance, že by polární záře mohla nad Českem zazářit i v noci z pondělí na úterý.
     Komentáře
  • Aktuálně

    V Česku byla vidět polární záře. Dnes v noci může být ještě silnější

    Před 7 měsíci
    Příčinou polární záře byly páteční sluneční erupce, během nichž se směrem k Zemi uvolnil oblak nabitých částic. V sobotu večer byly ještě silnější.
     Komentáře
  • Náš region

    Na severu Čech se objevila vzácná polární záře

    Před 7 měsíci
    Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci.
     Komentáře
  • Příbram

    Na severu Čech byla vidět polární záře, dnes by mohla být ještě výraznější

    Před 7 měsíci
    Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze.
     Komentáře
  • iRozhlas

    V Česku byla vidět polární záře. Lidé mají šanci ji znovu zahlédnout

    Před 7 měsíci
    V Česku byla v noci na pondělí vidět polární záře. Lidé ji mohli pozorovat nad českým severním obzorem. Přírodní úkaz, který je v tuzemsku poměrně vzácný, se podle Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě může na obloze objevit znovu v noci na úterý.
     Komentáře
  • Novinky

    V Česku byla vidět polární záře

    Před 7 měsíci
    V noci z neděle na pondělí byly v České republice pozorovatelné nad severním obzorem polární záře. Vznikly v důsledku geomagnetické bouře. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) a astrofotograf z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity Petr Horálek.
     Komentáře
  • Echo24

    Vzácná polární záře na severu Čech. Dnes by mohla být ještě výraznější

    Před 7 měsíci
    Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější.
     Komentáře
  • České noviny

    Na severu Čech byla vidět polární záře, dnes by mohla být ještě výraznější

    Před 7 měsíci
    Na severu Čech byla v neděli pozdě večer k vidění vzácná polární záře. Vznikla v důsledku geomagnetické bouře, kterou způsobily erupce na Slunci. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a astronoma Petra Horálka by v noci na úterý mohla být záře ještě výraznější. Vědci ale upozorňují, že prognózy výskytu polární záře jsou v těchto zeměpisných šířkách velmi nejisté.
     Komentáře
Reklama