Před rokem se Joe Biden ujal úřadu prezidenta USA. Očekávání, která s sebou díky porážce bojovného Donalda Trumpa přinesl, ale zatím nenaplnil. Snad jen ta, která mu nepřála – republikáni se radují, že měli pravdu a Biden je neúspěšný prezident.
I pro letošek publikuje dánská banka Saxo Bank deset předpovědí pro nadcházející rok s názvem 10 Outrageous Predictions for 2022. Nejedná se o investiční doporučení ani přesné předpovědi a výhledy. Je to spíš seznam rizik, se kterými se budou muset finanční trhy v příštím roce konfrontovat.
Americká dědička z pohodlí vily v Toskánsku darovala stovky tisíc dolarů na uspořádání lednových protestů před Kapitolem. Ty se zvrhly v nepokoje s oběťmi na životech. O movitou ženu se až teď zajímají média i kongresmani.
Ještě nedávno se zdálo, že populárnímu kalifornskému guvernérovi nestojí nic v cestě do Bílého domu. Teď Gavin Newsom bojuje o politické přežití ve státě, kde měl mít většinu lidí na své straně.
Někteří z výtržníků, kteří ve středu vpadli do amerického Kapitolu, přichazejí o práci. Na internetu se totiž začaly rychle šířit podrobnosti o jejich totožnosti.
Události ve Washingtonu odsoudili politici napříč světem. Věc už komentoval i český prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš si na sociálních sítích vyměnil profilovou fotku v trumpovské kšiltovce.
Jestli si mnoho jeho odpůrců myslelo, že Trump tak trochu hraje se svými voliči hru, a že se pro jejich hlasy „snižuje na jejich úroveň,“ tak teď vychází najevo, že si na nic hrát nemusí, že je zkrátka takový.
Nadávky, lichotky a hrozby použil v sobotním hodinovém telefonátu americký prezident Donald Trump, když se snažil přesvědčit státního tajemníka Georgie Brada Raffenspergera, aby našel dostatečný počet voličských hlasů a změnil výsledek prezidentských voleb v tomto státě. Uvedl to list The Washington Post, který získal záznam telefonátu.
USA v posledních dnech žijí kontroverzí ohledně titulu Dr. budoucí první dámy Jill Bidenové, kterého se Bidenová nechce vzdát. Konzervativci to nemohou přenést přes srdce, zatímco liberálové ji za tento postoj nosí na rukou.
V lednu by se měl stát 46. prezidentem USA demokrat Joe Biden. Donald Trump porážku neuznal, výsledek voleb napadá slovně i za pomoci právníků. Po úterý se ale Trumpovy šance zmenší, hlasování se musí uzavřít.
Už teď je patrné, že výsledek amerických prezidentských a kongresových voleb bude mít dopad na největší ekonomiky světa. Oblast, která by měla nejvíce získat tímto vítězstvím, je Evropa a Evropská unie, a to primárně z důvodů politických.
Před volbami v USA se předpokládalo, že Kongres i Bílý dům ovládnou demokraté. Po obratech během volebního dne se nakonec ukázalo, že příštím prezidentem se pravděpodobně stane kandidát Demokratické strany Joe Biden. Co se týče Kongresu, je výsledek voleb také velmi důležitý, protože prezident s Kongresem spolupracuje. Hlavně Senát má důležité pravomoci ohledně volby, personálních záležitostí důležitých agentur a stěžejních institucí.
S přiklepnutím volitelů Georgie Bidenovi a neustálými soudními prohrami Donald Trump brzy vyklidí šuplíky kanceláře Bílého domu. Zatímco je jeho Twitter plný sebedeklarovaného vítězství, před novináře vyšel poprvé po týdnu.
Kandidát Demokratické strany Joe Biden získal v amerických prezidentských volbách celkově 306 hlasů ve sboru volitelů, zatímco úřadující šéf Bílého domu Donald Trump 232.
Joe Biden zvítězil i ve státě Arizona a dále tak upevnil podle amerických médií už jasné vítězství v prezidentských volbách. Ziskem 11 volitelů za Arizonu má Biden už 290 volitelů, pro úřad prezidenta jich potřebuje 270.
Špičky Republikánské strany se po vyhlášení výsledku amerických voleb postavily za prezidenta Donalda Trumpa a odmítají uznat jeho porážku. Jejich strategie do jisté míry kopíruje vývoj po vítězství Baracka Obamy z roku 2008 a mohla by zanechat miliony Američanů s falešným dojmem, že výsledky letošního hlasování nejsou legitimní. Což je možná přesně to, oč republikánům jde, napsala ve středeční analýze agentura AP.
Z příběhu o chladně krásné panence bez hlubších myšlenek a postojů se najednou stala story o zákulisní hráčce, která dokáže Trumpa přesvědčit, ať nepálí mosty.
Zdá se, že si trh vybájil pohádkový narativ o tom, proč jsou výsledky amerických voleb a očekávaná patová situace v americké politice přesně tím, co v oblasti inflace u rizikových aktiv potřebuje. I dolaroví medvědi si myslí, že už jsou v suchu, neboť lze očekávat, že Fed bude dál držet nohu na plynu a Vlídný Joe se bude konfrontacím v oblasti obchodu vyhýbat. Vypadá to až příliš jednoduše.
Pondělní vývoj na finančních trzích se nesl ve znamení vykřesání velké naděje na úspěšné dokončení vývoje vakcíny proti covidu-19. Trhy danou informaci ocenily s tím, že vakcína značně oddaluje nejhorší scénář, kdy by se mohla situace v USA vymknout kontrole a nasměrovat zemi k lockdownu.
Americký ministr spravedlnosti William Barr povolil federálním prokurátorům, aby se zabývali stížnostmi, podle kterých se při hlasování v nedávných prezidentských volbách podvádělo. Vyšetřování přitom podle jeho pokynu mohou zahájit ještě před zveřejněním konečných výsledků. Vysoce postavený představitel ministerstva, který by na vyšetřování musel dohlížet, se v důsledku Barrova oznámení rozhodl odstoupit. Informovala o tom dnes agentura Reuters. V Pensylvánii mezitím kampaň prezidenta Donalda Trumpa podala žalobu, kterou chce zveřejnění výsledku voleb v tomto státě zabránit.
Nový nájemník se do Bílého domu nastěhuje za více než 90 dní. Do té doby je stále prezidentem USA Donald Trump. Jeho chování by nyní podle předpokladů měl ovlivňovat jediný faktor: Jak se na něj bude jednou vzpomínat. Jenže on málokdy jednal podle očekávání. Otázka tedy zní: Co by ještě měl a už určitě neměl dělat?
Čtyřicátá sedmá první dáma Spojených států měla jasný cíl. Být druhou Jackie Kennedyovou. Dokonalost jí nescházela, ale něco přece. Aneb vážně i nevážně o módě ve víkendovém sloupku Seznam Zpráv.
Je nepravděpodobné, že by někdy Donald Trump připustil svou porážku. Namísto toho bude zbytek života udržovat narativ obrovského volebního podvodu, kterého se bude držet i skalní jádro jeho příznivců.
Svět zná jméno budoucího prezidenta USA. Stane se jím demokratický kandidát Joe Biden. Do Bílého domu ho doprovodí jako viceprezidentka Kamala Harrisová. Američané vyrazili do ulic, aby výsledek dramatických voleb oslavili.
Akcie technologických a zdravotnických firem po amerických volbách stoupají, protože Bidenovo nevyhnutelné vítězství a republikánská většina v Senátu rozptylují politickou nejistotu ohledně daní z příjmu právnických osob a zdravotnických reforem, včetně změn ceny léčiv.
Novým americkým prezidentem bude Joe Biden z Demokratické strany, uvádí televize CNN. Po několikadenním sčítání korespondenčních hlasů se mu podařilo v klíčových státech porazit obhajujícího republikána Donalda Trumpa.
Vleklá nejistota, kdo bude americkým prezidentem v příštích čtyřech letech, představuje pro investory zlý scénář. Raději by hned věděli, na čem jsou. Soudy a přezkumy, jimiž v reakci na volební dění hrozí současný prezident Donald Trump, proto trhy zneklidňují. Na druhou stranu je těší, že se Spojenými státy nepřehnala „modrá vlna“. Pokud totiž povládne Joe Biden, nejspíše většinově republikánský Senát by mu nedovolil plně přetavit politický program ve skutečnost.
Prezidentské volby v USA se pomalu blíží ke svému rozuzlení. Dosavadní výsledky naznačují, že vítězem bude Joe Biden. Co lze tedy od jeho usednutí do prezidentského křesla očekávat? V krátkém horizontu se toho zřejmě mnoho změní. Joe Biden se bude snažit podpořit ekonomiku při pandemické krizi a snížit míru nezaměstnanosti, což by dělal i Donald Trump.
Americké volby se blíží do finále. V současné chvíli je ve vedení demokrat Joe Biden. V klíčové Georgii má Biden podle CNN o 917 hlasů více než nynější prezident Donald Trump.
Pro plány německého automobilového koncernu Volkswagen na masovou výrobu elektromobilů po celém světě by bylo příznivějším výsledkem prezidentských voleb ve Spojených státech vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena. Uvedl to šéf koncernu Herbert Diess.
Demokrat Joe Biden letos nejspíš dobude Arizonu, dlouholetou republikánskou baštu. K vítězství v tomto státě na jihozápadě mu může pomoci měnící se demografie, odpor žen vůči Trumpovi a možná i faktor zesnulé legendy.
Americké volby prezidenta sice ještě nekončí, přesto se možná začíná rýsovat vítěz. Joe Biden trhl rekord v počtu hlasů, které kdy prezidentský kandidát v historii Spojených států získal.
Americké prezidentské volby byly zřejmě nejsledovanější událostí ve světě. A drama stále pokračuje. Jak samotnou noc prožívali čeští novináři z nejrůznějších médií?
Považovat prohru o necelé čtyři procentní body za volební výprask je možné asi jen na Floridě. Náskok, s jakým ve státě proslulém mimořádně těsnými výsledky porazil prezident Donald Trump bývalého viceprezidenta Joea Bidena, byl ale pro demokraty ponižující. Mnoho z nich proto začalo hledat odpovědi na otázku, proč opět selhali ve snaze uzavřít s floridskými voliči dohodu, napsala agentura AP.
Ačkoli americké prezidentské volby kvůli pokračujícímu sčítání hlasů v několika klíčových státech stále nemají vítěze, je už teď jasné, že výsledky předvolebních průzkumů byly stejně jako před čtyřmi lety zavádějící, protože silně podcenily šance Donalda Trumpa. Zdá se, že jejich autoři se nedokázali z chyb v metodice poučit a udělali je znovu. Mnozí si proto kladou otázku, zda agentury pro výzkum veřejného mínění vůbec dokážou získat zpět ztracenou důvěryhodnost, napsal list The New York Times.
Volby prezidenta v USA už tradičně rozpoutaly řadu protestů. K vítězství má aktuálně lépe nakročeno Joe Biden, to vyhnalo do ulic příznivce Trumpa, kteří se například v Michiganu pokusili narušit sčítání hlasů tím, že se snažili dostat do sčítací místnosti. Bidenovi voliči se pak shromažďují především proto, že stávající prezident chce sčítání hlasů zastavit.
Jedny z nejnapínavějších a nejtěsnějších prezidentských voleb v historii Spojených států ještě více dramatizuje korespondenční hlasování, tedy hlasy odeslané s předstihem poštou. O korespondenční volbu byl v těchto volbách kvůli probíhající epidemii koronaviru enormní zájem. Tak velký, že může celou volbu rozhodnout.
Ačkoliv předvolební průzkumy v letošních amerických prezidentských volbách jasně favorizovaly demokratického kandidáta Joea Bidena před dosavadním prezidentem Donaldem Trumpem, prozatímní výsledky před kompletním sečtením hlasů ukazují velmi vyrovnaný souboj a drama až do konce. Jak je to možné? Na to se zeptal Deník Petra Koláře, který působil mimo jiné v letech 2005–2010 jako velvyslanec České republiky v USA.
Zatímco Američané stále netrpělivě čekají na výsledky jedněch z nejvypjatějších voleb, oba tábory už vyšly do ulic velkých měst protestovat. Jedni za to, aby byly všechny hlasy započítány, druzí volají o zastavení sčítání.
Vleklá nejistota ohledně toho, kdo bude novým americkým prezidentem, představuje ten nejhorší možný scénář povolebního vývoje v USA, a to jak z hlediska ekonomického, tak sociálního. Finanční trhy, ani investoři nejistotu rádi nemají, to už mají raději i špatnou jistotu. Nyní neví, jaké investice realizovat, protože výnosnost řady investic nepochybně jménem nového prezidenta – resp. jeho činy – bude ovlivněna.
Vyhrocené americké prezidentské volby zatím nemají svého vítěze. Zatímco pokračuje nečekaně těsný souboj mezi Joem Bidenem a Donaldem Trumpem, současný nájemník Bílého domu tasí právníky. Žádá třeba přepočet hlasů ve Wisconsinu.
Za vlády Donalda Trumpa se Spojeným státům dařilo. Rekordně klesala nezaměstnanost, ekonomika rostla, milníky lámaly i akciové trhy. Bilanci obchodu s Čínou však vylepšit nedokázal.
Americké volby se promítají i do obnovitelných zdrojů. Jelikož je uchazeč o Bílý dům Joe Biden zastáncem zelené energie, investoři změnili postoj k fosilním palivům a orientují se na solární energii. Akcie firmy Sunrun tak rostou.
Americký prezident Donald Trump se označil za vítěze amerických voleb. Navzdory tomu, že se stále sčítají miliony korespondenčních hlasů. Právě hlasy zaslané poštou se Trump chystá napadnout u Nejvyššího soudu. Podle řady amerických analytiků plánoval tuto strategii dlouho dopředu a učinil v posledních měsících dvě zásadní rozhodnutí, které mu v tom mají pomoct.
Americké prezidentské volby dopadly nejhůř, jak dopadnout mohly. Neskončily totiž jasným vítězstvím toho, či onoho kandidáta. Je možné, ba pravděpodobné, že ruku jednomu z boxerů v ringu zdvihne soudce, a nikoli volič.
Finanční trhy po celém světě se v reakci na dosavadní průběh americké volební noci postupně smiřují s tím, že prezidentské klání o Bílý dům nebude mít tak jednoznačného vítěze, jak předpokládaly. I když se hlasy stále sčítají, je už teď zřejmé, že přes americkou politickou scénu se žádná „modrá vlna“ nepřelije.
Kromě nové hlavy státu vybírají občané USA také zástupce do Kongresu, do Sněmovny reprezentantů a třetiny Senátu. Demokratická strana si podle odhadu stanic Fox News a NBC udrží většinu ve Sněmovně reprezentantů. Budoucí poměr sil v Senátu zatím není jasný.