Článek Michala Komárka. Vynikající vědec. Ambiciózní a ješitný člověk. Trochu podvodník. Z dnešního pohledu rasista a lékař, který neváhal porušovat etiku své profese. Robert Koch. Významně přispěl k léčbě jedné z nejničivějších nemocí – tuberkulózy.
Během pandemie koronaviru jeho jméno zaznamenali i ti, kdo se o dějiny vědy či základy mikrobiologie nezajímají ani v nejmenším. Berlínský Institut Roberta Kocha totiž vydával zprávy a analýzy, které pravidelně citovala i česká média.
Popularita prestižního institutu připoutala větší pozornost i k osobě samotného Kocha. A objevily se i hlasy, že ústav by se rozhodně měl přejmenovat. Koch byl podle kritiků rasista ve službách německé koloniální správy v Africe.
V rámci moderního „přepisování dějin“ je to součást trochu skryté, ale nesmírně zajímavé oblasti: Jak se vyrovnávat s odkazem vynikajících vědců, kteří by dnes pravděpodobně okamžitě přišli o diplom a navíc směřovali k soudu? A co věda jako taková? Rozhodně nebývala inkluzívní.
Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/228166]
* Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].
* Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.
* Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy].
* Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.