Sokoli se podle odborníků po dlouhé odmlce vrací zpět do krajiny. Svědčí o tom například i letošní hnízdění několika párů v Beskydech, na které si vědci museli počkat padesát let.
Téměř třicítku mláďat letos vyvedli sokoli stěhovaví v Jeseníkách. Chráněný dravec zahnízdil v nejvyšších moravskoslezských horách již po dvaadvacáté a v novodobé historii opustilo hnízda na 350 mláďat.
Komíny a chladicí věže nemusí vždy sloužit pouze svému původnímu účelu. Na těch od skupiny ČEZ totiž každoročně hnízdí vzácní sokoli stěhovaví, kteří zde vyvádějí mláďata. Letos se na jejich ochozech zahnízdilo rovnou 10 párů kriticky ohrožených dravců, které vyseděly rekordních 33 mláďat.
V Krkonoších hnízdí šest až osm párů sokolů stěhovavých. Největším ohrožením pro krkonošskou populaci jsou neukáznění turisté, kteří se pohybují i přes zákaz v…
V budce na druhé nejvyšší stavbě v areálu jaderné elektrárny Temelín se narodila mláďata sokola stěhovavého. Jejich zdravotní stav zkontroloval ornitolog, který mladé sokoly také okroužkoval. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology od roku 2011, uvedl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Agentura ochrany přírody a krajiny připravila v následujících třech víkendech pro návštěvníky národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály pozorování hnízdících ptáků pomocí stativového dalekohledu. Kdo bude mít štěstí, může vidět malé sokoly trénující křídla.
Sokol stěhovavý poměrně dlouho odolával vědeckému zkoumání. Teprve až moderní technika pomohla vyřešit tajemství jeho střemhlavého letu. Díky těmto výzkumům bylo zjištěno, že se v podstatě jedná o nejrychlejšího živočicha na naší planetě, neboť při útoku na svoji kořist dosahuje rychlosti větší než 300 kilometrů za hodinu.