Zavřít
Ústav pro studium totalitních režimů

Ústav pro studium totalitních režimů

Nejnovější články na Seznamu na téma Ústav pro studium totalitních režimů
  • A2larm

    Čistky ředitele Kudrny vedou zpět k „Ústavu paměti národa“

    Před 2 dny
    Vedení ÚSTR tvrdí, že se rozsáhlými personálními změnami snaží instituci navrátit jejímu původnímu poslání. To samo je ale dvojznačné. Čistky nového vedení jdou proti svobodnému bádání a směřují k maďarským a polským vzorům politizovaného výkladu minulosti.
     Komentáře
  • Milan Ducháček
    naSeznam Médium

    Ztratil ředitel ÚSTR soudnost?

    Před 5 dny
    Prostředí svobodného vědeckého bádání a demokratického vzdělávání nepotřebuje ve vedoucích funkcích fňukající napoleonky, kteří se vztekají pokaždé, když někdo neskáče přesně podle jejich píšťalky.
     Komentáře
  • Novinky

    Historici z ÚSTR se bouří proti vedení, mluví o šikaně a cenzuře

    Před 5 dny
    Historici a zaměstnanci části Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se vzbouřili proti svému vedení, a hlavně proti řediteli Ladislavovi Kudrnovi. Rozbuškou bylo, že Kudrna vyhodil minulý pátek bez varování vedoucího oddělení vzdělávání Čeňka Pýchu.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zaměstnanci Ústavu pro studium totalitních režimů se bouří. Stěžují si na cenzuru a bossing ředitele

    Před 5 dny
    Kvůli odvoláním v Ústavu pro studium totalitních režimů se bouří část zaměstnanců. Stěžují si na cenzuru nebo bossing ředitele Ladislava Kudrny. Ten podle nich ohrožuje vzdělávací funkci instituce. V otevřeném dopise vyzvali Radu Ústavu a Senát, aby se situací zabývaly.
     Komentáře
  • Novinky

    Šéf ÚSTR pokračuje v čistkách

    Před 6 dny
    Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) se nálepky rozhádané a nestabilní instituce jen tak nezbaví. Nový ředitel ústavu Ladislav Kudrna pokračuje v odvolávání zaměstnanců a v rozbíjení celých kolektivů.
     Komentáře
  • Příbram

    Svatá Hora vystavuje snímky z Kyjeva, přinášejí svědectví z 8. března 2022

    Před 6 dny
    Autorkou fotografií, které jsou k vidění v Mníšecké kapli, je Olena Šovkopljas.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Vězení, výhrůžky a využití propagandou. Před 35 lety shodila trojice pankáčů v Teplicích sochu Gottwalda

    Před 9 dny
    Máš-li dlouhý vlas, nechoď mezi nás. To byl jeden ze sloganů komunistické propagandy namířený proti takzvané závadové mládeži v tehdejším Československu. Na mušce komunisté neměli jen vlasaté máničky, vadili jim taky třeba příznivci punkového hnutí. Přesně před 35 lety, 11. března 1988, shodila trojice pankáčů v Teplicích sochu bývalého prezidenta Klementa Gottwalda. Skončila za to ve vězení, a i tento případ využili komunisté k propagandě.
     Komentáře
  • České noviny

    Senát do rady ústavu pro studium totalit opět vybral disidenta Palouše

    Před 12 dny
    Senát do rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) znovu zvolil někdejšího disidenta a náměstka ministra zahraničí Martina Palouše. Byl jediným kandidátem, neboť opětovnou nominaci historika Petra Blažka jeho navrhovatel stáhl. Palouš v tajných volbách dostal 72 ze 76 odevzdaných hlasů.
     Komentáře
  • Sousedé

    14 min

    Podcast
    Muzeum krojů ve Zbraslavicích. V Saském Švýcarsku platí zákaz bivakování. Medailonek Adolfa Seiferta

    Před 17 dny

    ·

    14 minut

    Ve středočeské obci Zbraslavice v místní části Ostrov bylo před rokem a půl otevřeno muzeum krojů. S kurátorem muzea Janem Kučou jsme si povídali, jak se muzeu daří.
     Komentáře
  • Sousedé

    15 min

    Podcast
    Die Reise: Čeští a rakouští divadelníci se vydali na pouť za dvojjazyčným představením

    Před 24 dny

    ·

    15 minut

    Úvod těchto Sousedů patří druhé části rozhovoru s novinářkou a publicistkou Lídou Rakušanovou, držitelkou ceny Václava Bendy za rok 2022, kterou uděluje Ústav pro studium totalitních režimů. Řeč byla například o vztazích německé menšiny a majoritní společnosti v České republice.
     Komentáře
  • FMZine

    Dva členové Plastiků vystoupí v Ostravě

    Před 26 dny
    U příležitosti výstavy Underground / Lidský portrét připravila Galerie výtvarného umění v Ostravě doprovodný program.
     Komentáře
  • Forum 24

    Kvůli poznámce v historickém článku požaduje režisér Děkanovský po ÚSTR třicet milionů. O případu rozhoduje soud

    Před 26 dny
    Obvodní soud pro Prahu 3 řeší žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Ústav pro studium totalitních režimů podal režisér a podnikatel Marcel Děkanovský. Žalobce tvrdí, že je neoprávněně veden jako ...
     Komentáře
  • Červený koberec

    Cyklus The Best of 3KinoFest nabídne snímky Íá, Trezor, Křtiny a další

    Před 1 měsícem
    Mezinárodní filmový festival 3KinoFest slaví desetileté výročí. Při této příležitosti bude letošní nabídka obsáhlejší než v předchozích letech. Již na přelomu února a března budou moci diváci vyrazit na filmové projekce v rámci cyklu The Best of 3KinoFest.
     Komentáře
  • Novinky

    Srp neuspěl s dovoláním, Hutka se za „udavače“ omlouvat nemusí

    Před 1 měsícem
    Bývalý předseda Jazzové sekce Karel Srp neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu (NS) ve sporu s písničkářem Jaroslavem Hutkou. Podle pravomocného rozsudku se Hutka nemusí omlouvat za tvrzení, že na něj Srp donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB).
     Komentáře
  • České noviny

    Srp neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu ve sporu s písničkářem Hutkou

    Před 1 měsícem
    Bývalý předseda Jazzové sekce Karel Srp neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu ve sporu s písničkářem Jaroslavem Hutkou. Podle pravomocného rozsudku se Hutka nemusí omlouvat za tvrzení, že na něj Srp donášel komunistické Státní bezpečnosti (StB). Nejvyšší soud podle databáze InfoSoud rozhodl bez veřejného jednání v lednu, plné odůvodnění zatím nezpřístupnil.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Soud bude řešit žalobu na Ústav pro studium totalitních režimů. Režisér chce 30 milionů za to, že prý nespolupracoval s StB

    Před 1 měsícem
    Obvodní soud pro Prahu 3 by měl dnes řešit žalobu na ochranu osobnosti, kterou na Ústav pro studium totalitních režimů režisér Marcel Děkanovský. Ten tvrdí, že je veden neoprávněně jako agent komunistické Státní bezpečnosti, na Slovensku kvůli tomu vyhrál soud.
     Komentáře
  • Refresher

    Takto StB naverbovala v Československu 50 psychiatrů, kteří zdravé lidi posílali do ústavů. Na rozkaz jim vymysleli diagnózy

    Před 1 měsícem
    Za stížnosti proti režimu mohli disidenti skončit i na psychiatrii s fiktivní diagnózou. Příkladem byl i Augustin Navrátil, kterého si předávali mezi ústavy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Zemřel komunistický premiér Štrougal. Byl tváří normalizace a pravou rukou Husáka

    Před 1 měsícem
    Štrougal dlouhodobě trpěl demencí. Ze zdravotních důvodů se neúčastnil soudu, který měl řešit jeho spoluvinu na zabíjení emigrujících Čechoslováků.
     Komentáře
  • EDUin
    naSeznam Médium

    U kulatého stolu SKAV a EDUin se diskutovalo o „evidence-based“ vzdělávací politice

    Před 1 měsícem
    Představa o vzdělávacím systému řízeném racionálně (tedy na základě dat) je v posledních letech všeobecně oblíbená.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Odpolední publicistika: Úskalí politické reklamy. Vražda v Memphisu. Holocaust v hodinách dějepisu

    Před 1 měsícem
    Jaké hranice dává české právo politické reklamě a mělo by se to změnit? Pět policistů ve Spojených státech čelí obvinění z vraždy Afroameričana. Jaké jsou okolnosti tohoto případu a může vyvolat masové protesty? Dnes si připomínáme památku obětí holocaustu. Jak o něm učit děti a mladé lidi?
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    V zámku Zelená Hora, který proslavili Černí baroni, vzniknou expozice o historii místa a komunistické totalitě

    Před 1 měsícem
    V zámku Zelená Hora u Nepomuku na Plzeňsku, známém díky románu a filmu Černí baroni, budou expozice o historii místa a komunistické totalitě. Do konce února má být hotový ideový záměr využití prázdné památky. Na něj naváže studie proveditelnosti, která má být připravena do konce roku. Studie uvede, co by mělo být v každé z téměř 200 místností, řekl novinářům Libor Picka (STAN), radní Plzeňského kraje, který koordinuje obnovu tohoto atraktivního turistického cíle patřícího malé obci Klášter. V letošním rozpočtu na to kraj vyčlenil jeden milion korun.
     Komentáře
  • Plzeňská Drbna

    Česko-bavorské centrum kultury u hranic ukazuje převaděče podél železné opony

    Před 1 měsícem
    Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v příhraničním Schönsee, které funguje 17. rokem jako koordinační místo pro česko-bavorskou kulturní spolupráci, představuje v nové expozici odbojáře, převaděče, kurýry a skauty, kteří se pohybovali na Šumavě podél železné opony a schovávali sebe a utečence před pronásledovateli. Panelová výstava Králové Šumavy informuje také o vyšetřovacích metodách Státní bezpečnosti (StB), aktivitách protikomunistického odboje a o Šumavě v propagandě a literatuře.
     Komentáře
  • České noviny

    Cenu Ústavu pro studium totalitních režimů získalo 21 laureátů

    Před 2 měsíci
    V Senátu dnes obdrželo cenu Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) za svobodu, demokracii a lidská práva 21 lidí z Česka a zahraničí, kteří se nebáli vystoupit proti nedemokratickým režimům nebo přispěli k lepšímu poznání historie. Ústav ocenění výjimečným osobnostem za jejich občanské postoje a za následováníhodné počiny předal počtrnácté.
     Komentáře
  • České noviny

    Česko-bavorské centrum kultury u hranic ukazuje převaděče podél železné opony

    Před 2 měsíci
    Centrum Bavaria Bohemia (CeBB) v příhraničním Schönsee, které funguje 17. rokem jako koordinační místo pro česko-bavorskou kulturní spolupráci, představuje v nové expozici odbojáře, převaděče, kurýry a skauty, kteří se pohybovali na Šumavě podél železné opony a schovávali sebe a utečence před pronásledovateli. Panelová výstava Králové Šumavy, která začala dnes, informuje také o vyšetřovacích metodách Státní bezpečnosti (StB), aktivitách protikomunistického odboje a o Šumavě v propagandě a literatuře, řekla ČTK Ivana Danisch z CeBB. Na výstavě spolupracoval pražský Ústav pro studium totalitních režimů. Potrvá do konce března a je otevřená i o víkendech.
     Komentáře
  • Osobnost Plus

    26 min

    Podcast
    Petr Hlaváček, historik, filozof a publicista, ředitel Odboru výzkumu a vzdělávání v ÚSTR

    Před 2 měsíci

    ·

    26 minut

    Rusko se nezmění, ani když ho Ukrajina porazí, říká muž, který Rusko a postsovětský prostor sleduje už léta jako historik. Existuje podle něj něco, čemu by se ruský prezident Vladimir Putin podrobil? Má dnešní vedení Ruska nějaké vztahy s ruskou neonacistickou scénou? A domnívá se, že už skoro rok trvající ruská agrese na Ukrajině snížila intenzitu tzv. západních kulturních válek? Moderuje Barbora Tachecí.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Blažek: Pavlovu komunistickou minulost zkoumám na jeho vlastní žádost, dokumenty mě šokovaly

    Před 2 měsíci
    Nikomu neříkám, koho má, nebo nemá volit. Takovými slovy pro CNN Prima NEWS reagoval historik Petr Blažek na kritiku, že svým pátráním po komunistické minulosti prezidentského kandidáta Petra Pavla nahrává jeho konkurentovi v boji o Hrad Andreji Babišovi (ANO). Pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů popsal, proč se generálově účasti v kurzu vojenského zpravodajství před rokem 1989 věnuje a jaké reakce za to sbírá.
     Komentáře
  • Echo24

    Britský poslanec byl agentem StB a inscenoval vlastní smrt. Vznikl o něm seriál

    Před 2 měsíci
    Britská stanice ITV natočila třídílný seriál, který zachycuje život bývalého labouristického poslance Johna Stonehouse. Historik kontrarozvědky MI5 Christopher Andrew o něm kdysi napsal, že to je jediný britský politik, o kterém se ví, že během angažmá ve vládě působil jako zahraniční agent, konkrétně v československé StB. Drama o politikovi, který se pokusil zinscenovat vlastní smrt, se zabývá otázkou, zda byl skutečně špion a podvodník, nebo bojovník proti kolonialismu s dobrými úmysly, který…
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Britský poslanec, který byl agentem StB. Stanice ITV natočila seriál o Johnu Stonehouseovi

    Před 2 měsíci
    Britská stanice ITV natočila třídílný seriál, který zachycuje život bývalého labouristického poslance Johna Stonehouse. Historik kontrarozvědky MI5 Christopher Andrew o něm kdysi napsal, že to je jediný britský politik, o kterém se ví, že během angažmá ve vládě působil jako zahraniční agent, konkrétně v československé StB.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Britský poslanec byl agentem StB, po prozrazení se pokusil zinscenovat vlastní smrt

    Před 2 měsíci
    Britská stanice ITV natočila třídílný seriál, který zachycuje život bývalého labouristického poslance Johna Stonehouse.
     Komentáře
  • Aktuálně

    "Tihle mrzáci budou vojáci?" uráželi Sověti vězně z Československa. Na frontě zírali

    Před 2 měsíci
    Před 80 lety se otevřely sovětské tábory gulagu československým občanům z Podkarpatské Rusi. Po boku svých věznitelů se postavili Hitlerovi.
     Komentáře
  • Echo24

    Odtajněné dokumenty: Žádný diplomat, Pavla připravovali na kariéru špiona

    Před 2 měsíci
    „Chtěl jsem pracovat jako vojenský diplomat v zahraničí,“ vysvětluje kandidát na prezidenta Petr Pavel, proč se stal krátce před pádem komunistického režimu frekventantem Zpravodajského institutu. Dosud nepublikovaný dokument z Archivu bezpečnostních složek, který zveřejnil historik Petr Blažek, ale ukazuje, že kurz byl určen výhradně pro budoucí agenty komunistické vojenské rozvědky. Verze o tom, že Pavel aspiroval na kariéru v diplomacii, tak začíná mít stále citelnější trhliny.
     Komentáře
  • Ekolist

    Nová naučná stezka v Českém krasu vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu

    Před 3 měsíci
    V Chráněné krajinné oblasti Český kras přibyla naučná stezka, vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů. Stezka dlouhá téměř tři kilometry přibližuje přírodovědné hodnoty zdejší krajiny, historii těžby vápence a takzvaného pracovního útvaru Mořina, informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Nová naučná stezka v Českém krasu vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu

    Před 3 měsíci
    V Chráněné krajinné oblasti Český kras přibyla naučná stezka, vede kolem Velké Ameriky a Trestaneckého lomu. Její název Český Grand Canyon a Český Mauthausen odkazuje na časté označení těchto lomů.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    23 min

    Podcast
    Moderuje Vladimír Kroc

    Před 3 měsíci

    ·

    23 minut

    Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    23 min

    Podcast
    Hostem je Ivan Holoubek, chemik a toxikolog z Masarykovy univerzity

    Před 3 měsíci

    ·

    23 minut

    Viník rozsáhlé ekologické havárie v řece Bečvě zůstává po více než dvou letech stále neznámý. V čem jsou největší problémy vyšetřování zmíněné havárie a co z nich vyplývá? Směřují vyšetřovatelé k tomu, aby osvětlili, jak se havárie stala? Nebo spíše zjišťují, jak se stát nemohla? Moderuje Tomáš Pancíř.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    23 min

    Podcast
    Hostem je Petr Klásek z Platformy proti hlubinnému úložišti

    Před 3 měsíci

    ·

    23 minut

    Do roku 2028 chce stát definitivně vybrat místo, kde vybuduje hlubinné úložiště jaderného odpadu. Proč obyvatelé čtyř lokalit, z nichž se vybírá, s plány na úložiště nesouhlasí? Dělá vláda dost pro to, aby do roku 2050 bylo kam ukládat vyhořelé palivo z jaderných elektráren? Moderuje Vladimír Kroc.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Posledních 10 let si vedl ÚSTR tragicky. K vyrovnání s vlastní minulostí ho ale nutně potřebujeme, míní nová radní Ústavu Pajerová

    Před 3 měsíci
    Dva ze tří nejvážnějších kandidátů na prezidentský úřad mají potíže s minulostí v totalitním Československu. Proč jsme ani třicet let od sametové revoluce nedokázali spolehlivě zúčtovat s komunistickou minulostí? Pomohl v tom nějak Ústav pro studium totalitních režimů? Vladimír Kroc se ptá nově zvolené radní ÚSTR Moniky MacDonagh-Pajerové.
     Komentáře
  • Dvacet minut Radiožurnálu

    24 min

    Podcast
    Hostem je Monika McDonagh Pajerová, nová členka rady Ústavu pro studium totalitních režimů

    Před 3 měsíci

    ·

    24 minut

    Dva ze tří nejvážnějších kandidátů na prezidentský úřad mají potíže s minulostí v totalitním Československu. Proč jsme ani třicet let od sametové revoluce nedokázali spolehlivě zúčtovat s komunistickou minulostí? Pomohl nám nějak Ústav pro studium totalitních režimů? Moderuje Vladimír Kroc.
     Komentáře
  • Týdeník Hrot

    Bony, nechcete bony? Veksláci byli bohatí invalidní důchodci a po revoluci první investoři

    Před 3 měsíci
    Veksláctví patřilo k nejviditelnější šedé ekonomice reálného socialismu, kterou „porazil“ až nástup kapitalismu, i když některé velké ryby se brzy naučily plavat i v nových podmínkách
     Komentáře
  • Forum 24

    Otevřený dopis Timothymu Snyderovi ohledně ÚSTR: Petice na podporu Muriel Blaive manipuluje fakty

    Před 3 měsíci
    Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) rozvázal nedávno pracovní poměr s historičkou Muriel Blaive, která se ohradila, že se tak stalo z politických důvodů. To vedení ÚSTR odmítlo, přičemž ...
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Ústav pro studium totalitních režimů má novou radu

    Před 3 měsíci
    Senát vybral tři členy Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) - politika Jiřího Lišku, historika Jiřího Miholu a někdejší studentskou vůdkyni z roku 1989 Moniku MacDonagh Pajerovou.
     Komentáře
  • České noviny

    Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání

    Před 3 měsíci
    Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Norma, která souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky.
     Komentáře
  • České noviny

    V radě ústavu pro studium totalit budou Liška, Mihola a MacDonagh Pajerová

    Před 3 měsíci
    Senát do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) dnes znovu zvolil jeho iniciátora a někdejšího místopředsedu horní komory za ODS Jiřího Lišku, nově pak historika Jiřího Miholu, který byl poslancem a místopředsedou KDU-ČSL. Třetí obsazované místo v radě získala až ve druhém volebním kole bývalá diplomatka a někdejší studentská vůdkyně z roku 1989 Monika MacDonagh Pajerová. Senátoři jí dali přednost před historikem Petrem Blažkem a místopředsedou České archivní společnosti Davidem Valůškem.
     Komentáře
  • Novinky

    Eva Klíčová: O vekslácích a veksláctví. Rozděleni koženou bundou s kožíškem

    Před 3 měsíci
    17. listopad u nás patří mezi nejvíce prožívané státní svátky. Platí to jak pro ty, kdo se se změnami po roce 1989 identifikují, tak pro ty, často socioekonomicky slabší, pro které bývá výročí spíše příležitostí pro vyjádření postojů, jež jsou s listopadovým odkazem v rozporu.
     Komentáře
  • Novinky

    Do Rady Ústavu pro studium totalitních režimů chce historik Blažek i Pajerová

    Před 3 měsíci
    Nejvyšší orgán Ústavu pro studium totalitních režimů, Radu ÚSTR, čeká do konce roku obměna tří ze sedmi členů. Končí jim pětiletý mandát. Koncem minulého týdne obdržel Senát od občanských sdružení pět návrhů na nové členy rady.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Co přineslo náročné vyšetřování zásahu na Národní třídě? 30 obviněných a podmíněné tresty

    Před 4 měsíci
    Téměř 600 zraněných lidí, z toho sedm vážně. Nejmladšímu přitom bylo jenom 13 let. Taková byla smutná bilance brutálního potlačení pokojné studentské demonstrace na Národní třídě ze 17. listopadu 1989. Na nátlak nově vzniklého Občanského fóra okamžitě začalo rozsáhlé vyšetřování.
     Komentáře
  • iRozhlas

    ,Byla jsem rebel.‘ Nejmladší politická vězeňkyně šla do vazby kvůli shození sochy Gottwalda

    Před 4 měsíci
    Zřejmě nejmladší politickou vězeňkyní v roce 1989 byla Andrea Bredlová. V sedmnácti šla za mříže za to, že s kamarády shodila sochu Klementa Gottwalda v Teplicích. „Byla jsem asi trochu rebel, a tak mi vůbec nedocházelo, co jsem provedla. Teprve ve vězení mi to došlo,“ říká Andrea, kterou po začátku vyšetřování vyhodili ze střední, a šla se učit na prodavačku.
     Komentáře
  • České noviny

    Senát se kvůli daňovému balíčku a energetické novele sejde už 24. listopadu

    Před 4 měsíci
    Výrobci elektřiny budou muset zřejmě platit odvody z nadměrných příjmů za její prodej. Novelu energetického zákona, která zavádí horní hranici cen elektřiny u výrobců, takzvané zastropování, dnes schválil Senát. Sněmovna ji schválila minulý pátek. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    V rámci oslav sametové revoluce můžou lidé zavítat Na čaj do archivu. Archiv bezpečnostních složek se opět otevře široké veřejnosti

    Před 4 měsíci
    Ve čtvrtek 17. listopadu bude při příležitosti oslav 33. výročí sametové revoluce přístupná i budova Archivu bezpečnostních složek v ulici Na Struze nedaleko Národního divadla. V rámci Korza Národní a dalších akcí, které se v tento den budou konat na Národní třídě a v její bezprostřední blízkosti, mohou lidé od 13 do 19 hodin přijít i Na čaj do archivu, jak byla akce pojmenována.
     Komentáře
  • Radiožurnál

    Napětí v Československu stoupalo. Od ledna 1989 přibývaly demonstrace a lidé mohli snáz vycestovat

    Před 4 měsíci
    Od ledna roku 1989 to v zemi začínalo vřít. Lidé přicházeli na čím dál častější demonstrace, kde je rozháněla a zatýkala policie. Některá opatření komunisté pozvolna měnili. „Od začátku roku 1989 bylo možné cestovat do zahraničí, pokud občan dostal ze zahraničí peníze. Pak nepotřeboval devizový příslib a cestovní doložku,“ popisuje historik Prokop Tomek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Čím žilo tehdy Československo? A jaký význam měl rok 1989 pro Jaromíra Jágra?
     Komentáře
  • iRozhlas

    Cenzurované filmy, bony, Jágr a napětí. Před 33 lety v Československu sílily protesty a studentské nepokoje

    Před 4 měsíci
    Od ledna 1989 to v Československu začínalo vřít. Lidé přicházeli na čím dál častější demonstrace, kde je rozháněla a zatýkala policie. Komunisté se ale zatím nevzdávali. Kina uváděla filmy pečlivě schválené komisí, kdo měl peníze a podařilo se mu je vyměnit za bony, mohl si za tyto speciální poukázky koupit v Tuzexu jinak nedostatkové zboží.
     Komentáře
  • Novinky

    Sochař Karous: Doufám, že ÚSTR není propagandistické oddělení vlády

    Před 4 měsíci
    Své motivace k sepsání petice na podporu francouzské historičky Muriel Blaive a své názory na zkoumání nedávných dějin popsal v rozhovoru pro Právo sochař, pedagog a publicista Pavel Karous. Blaive, která byla propuštěna z Ústavu pro studium totalitních režimů, za tím vidí politické motivace. Ústav tvrdí, že vše proběhlo v souladu s předpisy.
     Komentáře
  • Forum 24

    ÚSTR se ohradil, že by historičku Muriel Blaive propustil z politických důvodů

    Před 4 měsíci
    V posledních dnech to opět vře kolem Ústavu pro studium totalitních režimů, který v souvislosti s letošním nástupem nového ředitele doc. Ladislava Kudrny prochází reorganizací. V médiích ...
     Komentáře
  • Echo24

    Beneš byl realista, říká historik Čvančara

    Před 4 měsíci
    Badatelem se spisovatel Jaroslav Čvančara vlastně stal už v dětství. Doma měl v 50. letech ilegální biograf a příbuzní s ním probírali život v protektorátu. Toto období se pak stalo námětem pro jeho knihy. Věnují se například odbojové skupině Tří králů a Operaci Anthropoid. Ta je také hlavním tématem letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o XX. století Nezlomní a obětování. Spisovatel Jaroslav Čvančara také mluvil o práci badatele, rozkradeném rodinném archivu a zpolitizovaném…
     Komentáře
  • Novinky

    Propuštěná renomovaná historička chce žalovat ÚSTR

    Před 4 měsíci
    Vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) propustilo sedm osob včetně ve světě renomované historičky Muriel Blaive. Ta se ale chce do ústavu vrátit a chystá se ho žalovat.
     Komentáře
  • České důchody

    Marian Jurečka prosadil snížení důchodů prominentům komunistického režimu

    Před 4 měsíci
    Ministr Marian Jurečka dokázal prosadit svůj návrh, podle kterého budou sníženy starobní důchody lidem, kteří působili ve vysokých politických a dalších funkcích v době minulého režimu. Za každý rok v takové funkci se důchod sníží o 300 korun a podle Jurečky jde o vyrovnání se s totalitní minulostí.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Nástěnná malba na Žižkově připomíná protest Poláka Ryszarda Siwiece proti okupaci

    Před 4 měsíci
    U pomníku Ryszarda Siwiece, polského občana, který se v roce 1968 upálil na protest proti polské účasti na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vznikla nástěnná malba. Připomíná okolnosti činu devětapadesátiletého úředníka a učitele Siwiece, který je označován za první ze živých pochodní ve východním bloku protestujících vůči bezpráví sovětské okupace.
     Komentáře
  • České noviny

    Nástěnná malba připomíná protest Poláka Ryszarda Siwiece proti okupaci

    Před 4 měsíci
    U pomníku Ryszarda Siwiece, polského občana, který se v roce 1968 upálil na protest proti polské účasti na invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa, vznikla nástěnná malba. Připomíná okolnosti činu devětapadesátiletého úředníka a učitele Siwiece, který je označován za první ze živých pochodní ve východním bloku protestujících vůči bezpráví sovětské okupace. Siwiec se upálil záhy po okupaci 8. září 1968 během oslav dožínek na varšavském stadionu, zemřel čtyři dny poté.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Minulost v KSČ a neschopnost ji vysvětlit. Dostihne Pavla a Babiše kostlivec ve skříni?

    Před 4 měsíci
    Už v lednu čekají Česko prezidentské volby. Podle sázkových kanceláří mají v boji o Hrad nadále největší šanci generál Petr Pavel a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Oba favority tíží komunistická minulost. Podle historika Petra Blažka ani jeden z nich není schopen svou činnost před rokem 1989 věrohodně vysvětlit. Pracovník Ústavu pro studium totalitních režimů je přesvědčen, že Pavel i Babiš v některých případech o své minulosti lžou a celou věc bagatelizují.
     Komentáře
  • Přehledně 24

    Vyhledávání v archiváliích bude jednodušší. Archiv bezpečnostních složek spouští prohledávání přímo v textech archiválií

    Před 4 měsíci
    Některé z již dříve digitalizovaných spisů bývalé Státní bezpečnosti bude možné od začátku listopadu prohledávat lépe než dříve. V rámci tzv. eBadatelny Archivu bezpečnostních složek budou totiž moci registrovaní uživatelé nově prohledávat archiválie fulltextově.
     Komentáře
Reklama