Zavřít
Václav Cílek

Václav Cílek

Nejnovější články na Seznamu na téma Václav Cílek
  • O knihách s knihovnicí

    4 min

    Podcast
    Než se vrátí krávy. Automobilový novinář Jeremy Clarkson napsal už druhou knihu o svém farmaření

    Před 30 dny

    ·

    4 minuty

    Jeremy Clarkson, slavný britský automobilový novinář, se stal farmářem a píše o tom. Druhou knihu s podtitulem Než se vrátí krávy představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „I zde nalezneme střípky ze života venkovského farmáře, které jsou často velmi neobvyklé,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Ivo Jahelkou o psaní textů z právního prostředí.
     Komentáře
  • O knihách s knihovnicí

    5 min

    Podcast
    Isabela a bílé mraky. Kniha pro starší děti vypráví o dívce, která se přestěhuje z Prahy na venkov

    Před 1 měsícem

    ·

    5 minut

    Knihu Ivany Peroutkové Isabela a bílé mraky, která je určená čtenářům starším deseti let, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh dívky, která žila spokojeně v Praze, ale její rodiče koupili statek a celá rodina se stěhuje. Velmi citlivě se zabývá vším, co dospívající Isabelu trápí, ale také z čeho se raduje a co ji naplňuje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s klimatologem Václavem Cílkem, který pozve na vyjížďku po Vltavě.
     Komentáře
  • Forum 24

    Kam jsme se to dostali? O bídě českých veřejnoprávních médií

    Před 1 měsícem
    GLOSA / Veřejnoprávní televizní stanice ČT24 si v pátek 28. července pozvala do večerních Událostí, komentářů k nejnaléhavějšímu tématu dneška – vodě – dvě mimořádné, autentické osobnosti, Václava Cíl…
     Komentáře
  • Dům a zahrada

    Která levandule opravdu léčí? A můžete se jí předávkovat?

    Před 2 měsíci
    V úterý jsme vás pozvali na naše levandulové farmy, včera jsme vám nabídli návody na voňavé dekorace. A dnes? Přidáváme tipy a rady, které se týkají léčebného potenciálu levandule. Uhádnete, která levandule skutečně léčí?
     Komentáře
  • Zítřek

    Projekt Kořeny osobností v trojské botanické zahradě obohatil geolog a popularizátor Václav Cílek

    Před 2 měsíci
    Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. Svůj strom, jako 117. osobnost, zasadil český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy RNDr. Václav Cílek, CSc. Je autorem nebo spoluautorem tří desítek knih nejen v oboru geologie a životního prostředí. V roce 2007 získal Cenu ministra životního prostředí za výrazný přínos k popularizaci české vědy.
     Komentáře
  • Echo24

    Šumava pořídí pro strážce v terénu kamery, budou nahrávat turisty

    Před 2 měsíci
    Národní park Šumava chce po loňském testovacím provozu pořídit kamery zaznamenávající jednání s návštěvníky pro všechny své strážce, kteří se pohybují v terénu. Park k tomu vede mimo jiné rostoucí agresivita některých turistů. Loni strážci testovali pět kamer, jejich nošení na uniformách se osvědčilo, řekl mluvčí parku Jan Dvořák.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Eliášova štola na jihu Čech připomíná těžbu stříbra. Lze se tu dotknout i krápníků

    Před 2 měsíci
    Procházka Eliášovou štolou na jihu Čech je příjemným dobrodružstvím, na nějž by měl být každý patřičně vybaven –⁠ minimálně vhodným obutím a bezpečnostní helmou. Ty po východu ze štoly sice vrátí, ale odnese si zážitek, který už mu ani po odjezdu z obce Úsilné nikdo nevezme.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Projekt Kořeny osobností v Troji obohatil popularizátor vědy Václav Cílek

    Před 2 měsíci
    Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom a významné jméno. Svůj strom, jako 117. osobnost, zasadil český geolog, klimatolog, spisovatel a popularizátor vědy Václav Cílek. Informovala o tom mluvčí zahrady Michaela Bičíková.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Svět horolezectví se otevírá všem. Přírodní areál Velká dohoda nabízí skály, jeskyně i lanovku

    Před 3 měsíci
    Dříve se tu těžil a zpracovával vápenec. Dnes je přírodní areál Velká dohoda na Blanensku místem, kde lze aktivně strávit celý den. Ať už se rozhodnete pro výlet sólo, nebo s rodinou a pejsky, kteří jsou zde vítáni, je jen na vás, jestli polezete po ferratách, nahlédnete do tajuplných jeskyní či se vydáte otestovat vlastní odvahu a kondici do lanového centra.
     Komentáře
  • Echo24

    Druhé jaro. Jak na epidemii únavy ze života

    Před 3 měsíci
    Věc zašla tak daleko, že holandští psychologové diskutují možnost zařadit utrpení z únavy životem mezi situace, které umožňují eutanazii. Znepokojivým tempem totiž roste počet starších lidí, kteří trpí existenční osamělostí nebo mají pocit, že jejich duše odešla do nějakých vzpomínkových krajin, a nevidí žádný rozumný důvod, proč by se měla vrátit do tohoto světa.
     Komentáře
  • PrahaIN

    Paseka, Biegel, Motl: Ceny Miroslava Ivanova za literaturu faktu uděleny

    Před 3 měsíci
    Cena Miroslava Ivanova je od roku 2001 udělována autorům nejzdařilejších publikací z oblasti literatury faktu. Vyhlašuje ji Klub autorů literatury faktu za podpory města Jaroměř. Slavnostní vyhlášení XXIII. ročníku se konalo ve čtvrtek 1. června v Knihovně Václava Havla a PrahaIN.cz byla u toho.
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Proč válka na Ukrajině ani letos neskončí?

    Před 5 měsíci
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • PrahaIN

    Výstava Jana Williama Drnky byla zakončena dražbou. Na dobrou věc se vybralo se dvě stě tisíc

    Před 6 měsíci
    REPORTÁŽ: Celkem dvě stě tisíc korun na dobrou věc. Takto pozitivně skončila výstava fotografií Jana Williama Drnka v pražské obchodní galerii Myslbek. Ale ještě předtím se zde odehrála velmi zajímavá debata o kořenech naší republiky a souvislostech, které nejsou příliš známé. Vše rámováno originálním dílem Alfonse Muchy.
     Komentáře
  • Echo24

    Kdo nerozumí válce, zahyne. Čínská taktika, jak předem rozložit nepřítele

    Před 7 měsíci
    Před dva a půl tisíci let byla sepsána kniha, kterou známe jako Umění války od Mistra Suna, i když původnímu významu by byl bližší titul Vojenské záležitosti či Způsoby válčení. Její věty nikdy nepřestaly ovlivňovat průběhy válek, protože se prostřednictvím mongolských vojsk vtiskly do vojenské doktríny ruské říše a díky čínskému dědictví i do průběhu vietnamské války.
     Komentáře
  • Příbram

    Výstavu Olovo si projdete s jejím autorem Martinem Zetem, do příbramské galerie dorazí i geolog Václav Cílek

    Před 7 měsíci
    Doprovodný program s komentovanou prohlídkou, přednáškou a křtem „olověných novin“ se koná v úterý 21. února. Aktuální výstavu v Galerii Františka Drtikola představí také pořad ArtZóna, nový díl odvysílá program ČT art v úterý 14. února od 20.15.
     Komentáře
  • Faei

    Václav Cílek: Doba je mimořádná. Čekám desetiletou krizi

    Před 7 měsíci
    Psychologové říkají, že nejhorší je nejistota. Bubák, kterého čekáte v budoucnosti a nevíte, jak vypadá. Lidé jsou evolučně-psychologicky uzpůsobení tak, že je zaujmou zprávy o nebezpečí. „Poslední tři roky jsou lety prozření. Pochopili jsme, že život není tak úplně jednoduchý,“ říká v rozhovoru Václav Cílek, český geolog, klimatolog a spisovatel.
     Komentáře
  • Deník

    Kde jsou nejsušší a nejvlhčí oblasti Česka? Podívejte se, zda tam nežijete

    Před 7 měsíci
    Zdání klame. V Česku sice leží pár desítek centimetrů sněhu a o nasycení svrchní vrstvy půdy vodou zase svědčí, že prakticky po celou letošní zimu můžeme snadno uklouznout na blátě. Odborníci přesto varují: vůbec není jisté, že nás letos mine tak suchá sezona, jakých jsme byli svědky v letech 2015 až 2020.
     Komentáře
  • Příbram

    Ředitel příbramské galerie: V únoru pokřtíme „olověné noviny“

    Před 7 měsíci
    Galerie Františka Drtikola aktuálně vystavuje objekty sochaře Martina Zeta, expozici Olovo doplní i bohatý doprovodný program. Dalšími novinkami roku 2023 bude společná výstava fotografií Ivana Pinkavy a Františka Drtikola, jehož ateliér navštívíte ve virtuální realitě.
     Komentáře
  • Příbram

    Exponáty pro novou výstavu Olovo vznikly na míru pro příbramskou galerii

    Před 8 měsíci
    Jedno z děl sochaře Martina Zeta – olověný zvon – stojí před Galerií Františka Drtikola již od konce loňského roku. Vernisáž jeho nové výstavy se koná ve čtvrtek 19. ledna od 17.00.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Češi ve vnímání klimatické změny zaostávají, kritizoval expert. Poradil, jak změnit přístup

    Před 8 měsíci
    Protože se v Česku klimatická změna neprojevuje jako jinde ve světě, občané jsou ve vnímání alarmující situace zpožděni. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekl geolog a klimatolog Václav Cílek.
     Komentáře
  • Novinky

    RECENZE: Když doba šílí, vraťme se na vlastní dvorek

    Před 8 měsíci
    Svazek Přijít za svítání je pokusem o best of Václava Cílka. Stejně jako popové hvězdy vydal úspěšný autor esejistických knížek průřez svou dvacetiletou tvorbou. Texty vybrali editoři Marek Pečenka a Tereza Ješátková.
     Komentáře
  • Novinky

    Novoroční anketa kulturních osobností

    Před 8 měsíci
    Na co se těšíte v roce 2023?
     Komentáře
  • Echo24

    Lstivé orchideje. Květiny za našimi okny se globalizovaly

    Před 8 měsíci
    Přírodovědci si často stěžují, kolik druhů rostlin či hmyzu je dnes ohrožených či téměř na vymření, ale ono to platí i o kytkách ve venkovských zahrádkách či za okny domů, kde místo třeba tradičních pelargonií stále častěji vidíme kultivary tropických orchidejí. Pochopitelně to je nejenom krásou těchto rostlin, ale i tím, že všichni nakupují ve stejných obchodních řetězcích. Česká zahrada se nám globalizovala.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Z českých rybníků se staly kapříny. Vyživují je i mrvou a kompostem

    Před 9 měsíci
    Zpráva o tom, jak se z opěvovaného dědictví středověkých rybníkářů v čele s Jakubem Krčínem staly jen velkovýkrmny kaprů. Neházejte to jenom na nás, brání se rybáři.
     Komentáře
  • Příbram

    Hornické muzeum Příbram přivítá letošního stotisícího návštěvníka

    Před 9 měsíci
    Čekat na něj bude dárek a program Štědrovečerní šichta v Prokopské štole.
     Komentáře
  • Příbram

    Přelet nad Českým krasem: Jiří Jiroušek vydává novou knihu leteckých snímků

    Před 10 měsíci
    Publikace příbramského rodáka Nebeské pohledy na Český kras bude pokřtěna v sobotu 26. listopadu v infocentru ve Svatém Janu pod Skalou.
     Komentáře
  • Ekolist

    Bárta: Jsme první civilizace, která většinu z toho, co vyrobí, nevrátí do přírody

    Před 11 měsíci
    Produkce plastů na světě ročně vystoupala na současných 380 milionů tun. V roce 1950 to byly pouze dvě tuny. Výroba plastů navíc roste výrazně rychleji než jejich recyklace. Na společensko-filozofické a vědecké konferenci Vize Česka v Táboře to řekl ve své přednášce egyptolog Miroslav Bárta. "Jsme první civilizace, která nedokáže většinu z toho, co vyrobí, vrátit do přírody nebo zrecyklovat," uvedl.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Jenom blázen by se těšil na porážku Ruska. Mír není sprosté slovo. Komentář Štěpána Chába

    Před 11 měsíci
    Válka bohužel nespustila masivní mírové hnutí, které by ukřičelo politiky do klidu zbraní. Naopak, rozšířila se bojechtivá nálada, kdy jsme si definovali jasně svého nepřítele a přikládáme tak každým slovem pod kotel samotné války. Prohráli jsme ten okamžik, kdy lidé mohli a měli začít křičet – ne, válka je blbě, zastavte ji. Jak dosáhnout míru? A je vůbec na místě po míru volat? Není to nahrávání Putinovi?
     Komentáře
  • O knihách s knihovnicí

    6 min

    Podcast
    Novinka Jana Štiftera Paví hody ukazuje nelehký život obyvatel vesnice v první polovině 20. století

    Před 11 měsíci

    ·

    6 minut

    Novou knihu Paví hody, kterou napsal Jan Štifter, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Příběh se odehrává v malé vesničce Horní Jelení v letech 1918 až 1946. Je tedy zřejmé, že do života obyvatel se promítají nelehké události, avšak pro autora jsou důležitější osobní dramata a osudy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Marií Špačkovou o jejích Pohádkách z Jindřichova Hradce a okolí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Knižní čtvrtek přinese Poslední aristokratku i povídky Jana Němce

    Před 1 rokem
    Velký knižní čtvrtek přinese 13. října do knihkupectví 15 nových knih domácí i zahraniční beletrie, esejů, rozhovorů i knížek pro děti.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Evropa vysychá. Déšť v Česku zalije půdu jen do hloubky 10 cm, varuje klimatolog

    Před 1 rokem
    Poslední roky se Evropa a celý svět potýkají s extrémními výkyvy počasí. Horko a sucho střídají silné deště a záplavy. Ty ale vyprahlou půdu příliš nezasytí. Musíme se tedy připravit na postupné vysychání. V pořadu 360° o tématu mluvil klimatolog Václav Cílek.
     Komentáře
  • Marianne

    Kouzelná zahrada, ve které možná bydlí dokonce i víly

    Před 1 rokem
    Křišťálově čistá voda, svěží vzduch a provoněná zákoutí, ve kterých přebývají jemné bytosti – komu by se tu nežilo jako v pohádce? Přesně takový malý kousek ráje představuje zahrada Anastázie paní Ireny Kovářové v Pošumaví.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Jihlavská galerie představuje tvorbu Jana Karpíška a jeho včel

    Před 1 rokem
    V jihlavské galerii pod širým nebem Nonstrop se mohou ode dneška lidé seznámit s tvorbou výtvarníka Jana Karpíška. V kopiích jsou na k vidění díla, na kterých se kromě autora pracovaly jeho včely. Techniku nazval včelí interakce.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Teploty dál porostou, varují odborníci. Může za ničivý požár v Česku klimatická změna?

    Před 1 rokem
    Českou republiku v posledních letech zasáhly již dvě významné přírodní katastrofy. Před rokem řádilo na jižní Moravě ničivé tornádo a letos se musí hasiči stále ještě vypořádávat s devastujícím požárem v Českém Švýcarsku. Obě události vyvolaly bouřlivou debatu, zda je jejich důvodem klimatická změna. Odborníci se shodují, že vytváří podmínky pro snadný vznik požárů, loňské tornádo však s globálním oteplováním souviset nemuselo.
     Komentáře
  • Deník

    Povodně budou nejen častější, ale i mnohem větší, říká geolog Václav Cílek

    Před 1 rokem
    Velké povodně, jejichž výročí si právě letos připomínáme, by v Česku nemusely být posledními. Vědec Václav Cílek se obává, že další mohou přijít dokonce již v příštích letech. Jak se máme chovat k lesům i půdě, přiblížil Deníku přímo na vlastní zahradě u chalupy na Kokořínsku pod dohledem drozda hnízdícího v jednom z jejích keřů.
     Komentáře
  • Český rozhlas - Příroda

    23 min

    Podcast
    Natura: Bývalý ministr životního prostředí Brabec dostal anticenu Ropák roku

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    81 z 96 členů odborné poroty rozhodlo o výherci ankety o antiekologický počin Ropák roku za rok 2021. Je jím bývalý ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Ekologům, aktivistům a odborníkům na životní prostředí vadí jeho postup v kauze Bečva, kdy ministerstvo a Česká inspekce životního prostředí čelili kritice za chyby při vyšetřování havárie.
     Komentáře
  • CZdefence

    Svět v krizovém režimu: Dopady na Česko

    Před 1 rokem
    Ve čtvrtek 16.6.2022 se v Hluboké nad Vltavou uskutečnila konference s hvězdným obsazením. Kromě videozáznamu nabízíme čtenářům CZ DEFENCE také stručný výtah klíčových bodů, protože považujeme problematiku současných krizí – hlavně prolínání a umocňování jejich faktorů, nepředvídatelnost a mnohotvárnost – za téma, které rozhodně nesmí zapadnout, a to ani ve srovnání s probíhající válkou ve východní Evropě.
     Komentáře
  • Echo24

    Kudy vedla jantarová stezka. Václav Cílek na trase od Jadranu po Balt

    Před 1 rokem
    V uplynulých letech jsme při psaní monografie o jantarové stezce projeli s historikem Pavlem Bolinou od Jadranu po Balt celou její trasu, aspoň v té podobě, jak fungovala za Keltů. Tato cesta změnila náš pohled na střední Evropu. Rozbila národní rámec jednotlivých států. Místo toho jsme se setkávali se sítí sobě podobných hradišť a později hradů a klášterů. Z kulturního hlediska začalo být téměř jedno, zda jsme v Panonii, na Hané, nebo v polských nížinách. Bylo zřejmé, že fenomén Evropy vznikal…
     Komentáře
  • Echo24

    Kudy vedla jantarová stezka. Václav Cílek na trase od Jadranu po Balt

    Před 1 rokem
    V uplynulých letech jsme při psaní monografie o jantarové stezce projeli s historikem Pavlem Bolinou od Jadranu po Balt celou její trasu, aspoň v té podobě, jak fungovala za Keltů. Tato cesta změnila náš pohled na střední Evropu. Rozbila národní rámec jednotlivých států. Místo toho jsme se setkávali se sítí sobě podobných hradišť a později hradů a klášterů. Z kulturního hlediska začalo být téměř jedno, zda jsme v Panonii, na Hané, nebo v polských nížinách. Bylo zřejmé, že fenomén Evropy vznikal…
     Komentáře
  • Ekolist

    Ve Valašském Meziříčí se představí veřejnosti Florální kostel

    Před 1 rokem
    Ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku se tento týden představí veřejnosti Florální kostel. Jde o projekt umělců Michaely Černické a Jiřího Černického, který tvoří 57 listnatých stromů na dohled památného vrchu Helštýn. Zelenou katedrálu o rozměrech 51krát 30 metrů tvoří vzrostlé jabloně, topoly a duby, které lemuje květnatá louka, sdělil mluvčí valašskomeziříčské radnice Jakub Mikuš.
     Komentáře
  • Hovory

    23 min

    Podcast
    Hostem Hovorů je teolog Pieter Morée

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Je zakládajícím členem Nadace Divoké husy, která povzbuzuje dárce a pomáhá těm, kteří sami pomáhají. A stejně jako Pieter Morée pochází z Holandska. Na spojování vlastností Česka a Nizozemska, na válku na Ukrajině, naivitu, nebo uchlácholení dějinami, se ptá Eva Hůlková.  
     Komentáře
  • Novinky

    Vychází nový Salon: Jak se katolická církev učí vstřícnosti?

    Před 1 rokem
    Co všechno najdete ve čtvrteční příloze deníku Právo Salon?
     Komentáře
  • Vertikála

    23 min

    Podcast
    Novinkami ze světa církví provází Vertikály Naděžda Hávová.

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Vatikán se rozhodl upustit od dalšího vyšetřování polského kardinála Stanisława Dziwisze. Jak vypadaly pravoslavné Velikonoce na Ukrajině i u nás?
     Komentáře
  • Vertikála

    25 min

    Podcast
    Proč Rusko ničí ukrajinské památky? Debata D. Hermana a A. Háblové

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Ruská armáda o pravoslavných Velikonocích rozbombardovala sedm chrámu islámské centrum a jeden protestantský kostel v Luhanské oblasti. „Poškozeno bylo do minulého týdne 242 kulturních památek, z toho asi stovka kostelů,“ shrnuje exministr Daniel Herman (KDU-ČSL).
     Komentáře
  • Vertikála

    23 min

    Podcast
    Novinkami ze světa církví provází Naděžda Hávová

    Před 1 rokem

    ·

    23 minut

    Magazín Vertikála vysvětlí, proč ruský prezident Vladimir Putin žádá po Izraeli církevní areál v Jeruzalémě poblíž chrámu Božího hrobu. Připomene, že pravoslavní křesťané slaví Velikonoce. A řeč bude také o tom, jak v Paříži pokračuje rekonstrukce katedrály Notre Dame. Nebo že Světová rada církví prozatím nevyloučí ze svého středu ruskou pravoslavnou církev. Moderuje Naděžda Hávová.
     Komentáře
  • Vertikála

    26 min

    Podcast
    O prepperství s V. Cílkem a Z. Vojtíškem

    Před 1 rokem

    ·

    26 minut

    Co je to prepperství a jak se liší od survivalismu? Jaké jsou náboženské kořeny prepperství? Proč má někdy blízko ke krajní pravici? A co mít pro všechny případy doma? Geologa Václava Cílka a religionisty Zdeňka Vojtíška se ptá Lucie Vopálenská.
     Komentáře
  • Leonardo Plus

    49 min

    Podcast
    Cílek: Půdu zachrání malá opatření, poučme se z historie

    Před 1 rokem

    ·

    49 minut

    „V současné době máme pocit, že je nadbytek potravin, protože samoobsluhy jsou plné a jídlo je v dnes nejlacinější za mnoho století,“ říká geolog Václav Cílek. V Leonardu Plus vysvětluje, jak se různé civilizace snažily zabránit erozi a jak se kvalita zemědělství projevovala na stavu společnosti.
     Komentáře
  • Echo24

    Proud utečenců z Ukrajiny je součástí ruské „podjebávky“

    Před 1 rokem
    V roce 2011 vydala politoložka Kelly Greenhillová stále vlivnější knihu na téma, že masová migrace se může stát zbraní slabších států k destabilizování svých sousedů. Kniha vychází v dalších vydáních a nepřekvapují nás překlady například do estonštiny. Zdá se, že v době svého vydání šlo spíš o historickou studii asi 60 sebraných případů, kdy uprchlíci byli použiti jako zbraň dlouhodobého a téměř hromadného ničení.
     Komentáře
  • Echo24

    Chystá Západ pád Putina? Rusko není mezinárodně izolované, Cílek o ruských „podjebávkách“

    Před 1 rokem
    Snaží se Západ o změnu režimu v Rusku? Podle britského historika Nialla Fergusona je americkým cílem na Ukrajině zatáhnout Rusko do krvavého konfliktu, jenž v důsledku povede ke zhroucení režimu. Precedentem má být sovětská invaze do Afghánistánu, ke které se na počet obětí ruský debakl na Ukrajině již přibližuje. Další známý myslitel – Francis Fukuyama – předpovídá naprosté ukrajinské vítězství. Více si můžete přečíst v článku Ondřeje Šmigola v novém Týdeníku Echo.
     Komentáře
  • Echo24

    Kolaps v přímém přenosu. Nejhorší je, že už nemusí platit nic

    Před 1 rokem
    Na začátku února vyšel v tomto časopise esej profesora Stanislava Komárka Tři metly Západu. Shrnul v něm důvody pesimismu, se kterým člověk, jenž se hlásil k hodnotám evropského racionalismu, pozoroval vývoj naší západní civilizace. Tu v posledních dvou letech charakterizovala neadekvátní reakce na covidovou pandemii, stupňující se kulturní války a přepjatý environmentalismus. Všechno to jako by bylo vedeno dobrými úmysly, ale zároveň si tím Západ pod sebou podřezával větev. Stav Západu…
     Komentáře
  • Prima Zoom

    Na Česko měl spadnout prastarý meteorit. Vděčíme mu nejen za zlato a lithium

    Před 1 rokem
    Zvláštní kruhová stavba české kotliny vedla ke vzniku teorie o impaktovém kráteru. Jako první s ní přišel už Galileo Galilei.
     Komentáře
  • Echo24

    Co přijde po růstu. Čeká nás zánik, nebo kontinuita?

    Před 1 rokem
    Sociální geograf a energetik, jeden ze světově uznávaných teoretiků vývoje civilizací Václav Smil napsal obsáhlou 600stránkovou knihu nazvanou Růst. Byl jsem požádán, abych recenzoval její český překlad, a to mě donutilo číst knihu pomalu a promýšlet ji.
     Komentáře
  • Osobnost Plus

    25 min

    Podcast
    Václav Cílek, geolog

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Všechny podcasty na jednom místě. Na Seznamu. Hledejte, nacházejte a poslouchejte. Vybírejte z pořadů i témat. O seberozvoji, cestování nebo třeba o historii.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Jakl: Green Deal je šílený, klima se nemá chránit. Cílek radí v opatřeních zvolnit

    Před 1 rokem
    Opatření v boji za klimatickou změnu jsou přehnaná, shodli se geolog Václav Cílek a publicista Ladislav Jakl ve vysílání CNN Prima NEWS. „Klimatická změna je reálná a je nutné s ní něco dělat, ale mnohem měkčím, pozvolnějším a opatrnějším způsobem, než jsme toho svědky,“ řekl geolog. Jakl doplnil, že klima by se nemělo nijak chránit. Podle něj děláme kroky jako náboženští fanatici.
     Komentáře
  • Forum 24

    Geolog Cílek si myslí, že si z Ruska děláme zbytečně nepřítele. Není to naopak?

    Před 1 rokem
    Geolog a filozof Václav Cílek, jak ho označují Parlamentní listy, poskytl tomuto serveru 6. 12. rozhovor, kde zazněly pozoruhodné myšlenky. Pozoruhodné ve smyslu zvláštní.
     Komentáře
  • Události Luďka Staňka

    Šokující zpověď muže, který neviděl Českého slavíka

    Před 1 rokem
    Náš reportér má nejčerstvější zprávy o tom, jak se nedíval na předávání hudebních cen. Co si o tom myslí Tomáš Sedláček, Václav Cílek a Jiří Ovčáček? Jak vypadá video, které stříhal pes z útulku? A zachránil by nás Karel Janeček před Jožinem z bažin? Odpovědi na tyto otázky najdete v dnešním Komunikačním šumu.
     Komentáře
  • Leonardo Plus

    49 min

    Podcast
    Biolog Josef Bryja se podílel na objevu pěti nových rodů savců, myšovitých hlodavců

    Před 1 rokem

    ·

    49 minut

    Jak velký je to úspěch? A jak náročné je uskutečnit terénní výzkum v subsaharské Africe? Na to se ptal Filip Rambousek.
     Komentáře
  • Leonardo Plus

    49 min

    Podcast
    Jak se žilo lidem s odlišnou sexuální orientací v době socialistického Československa

    Před 1 rokem

    ·

    49 minut

    Měli homosexuálové a lesby svobodu, jak tvrdí někteří vědci zkoumající minulost, nebo byli kvůli své odlišné sexuální orientaci perzekvováni? Hosty jsou historici Jan Seidl a Rudolf Vévoda.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Den v byznysu: Francouzi potvrdili, že jedno z nejlepších vín je z Moravy

    Před 1 rokem
    Rychlý přehled nejdůležitějších událostí, které se v byznysu odehrály doma i ve světě v úterý 19. října.
     Komentáře
  • Jak to vidí...

    25 min

    Podcast
    geolog Václav Cílek

    Před 1 rokem

    ·

    25 minut

    Pohledy známých osobností na věci kolem nás. Moderuje Vladimír Kroc.
     Komentáře
Reklama