Hlavní úlohou české obranné politiky je v důsledku rostoucí agresivity Ruska příprava na dlouhotrvající obrannou válku vysoké intenzity s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi. Uvádí to nová obranná strategie, kterou ve středu schválila vláda. Prioritou je podle materiálu budování dobře vyzbrojené, vybavené, vycvičené a v boji udržitelné ozbrojené síly, kterou je možné nasadit do operací kolektivní obrany. S tím podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) souvisí…
V ruské armádě existují trestné oddíly, které velitelé nasazují na nejhorší úseky fronty. Tato uskupení přezdívaná jako Štorm Z (Bouře Z) tvoří částečně vězni a částečně vojáci, kteří se dopustili disciplinárních prohřešků. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na výpovědi 13 lidí obeznámených s existencí těchto oddílů.
Firemní skupina Czechoslovak Group (CSG) miliardáře Michala Strnada dál expanduje. V prvním letošním pololetí vykázala tržby 15,89 miliardy korun, což je meziročně o 15 procent více. Čistý zisk se zvedl o 6 procent na 1,75 miliardy korun. Vyplývá to z právě zveřejněné pololetní zprávy o hospodaření CSG, zveřejněné na webu společnosti.
Letošní 23. ročník Dnů NATO v Ostravě & 14. ročník Dnů Vzdušných sil Armády České republiky přilákal zhruba 185 000 návštěvníků. Hlavním tématem akce byla modernizace. Důležitou součástí největší přehlídky svého druhu u nás byli jako tradičně zahraniční hosté. K vidění byla technika a ukázky z celkem 19 zemí včetně České republiky. Návštěvníci mohli vidět cca 90 letadel a zhruba tisícovku kusů pozemní techniky. K vidění byly také dynamické ukázky nejen Armády České republiky, ale i jednotek Integrovaného záchranného systému nebo bezpečnostních sborů. Ozdobou celé akce byly seskoky parašutistů 43. výsadkového pluku AČR a polské speciální jednotky AGAT. Polsko bylo letos partnerským státem celé akce, kdy představilo velké množství bojové techniky, včetně raketometu Himars, tanku K2 PL, obrněných vozidel Rosomak apod.
V první světové válce způsobilo využití tanků na válečném poli doslova revoluci ve vedení moderních válek. Přesto je ale podle mnohých odborníků samotný vynález tanku o hodně starší. Historický článek z roku 1927 vás seznámí s tím, že prapůvod tanků je potřeba hledat u našich husitů a Jana Žižky z Trocnova a Kalicha.
Nákladní letoun dnes do Náměště nad Oslavou přepravil další dva americké vrtulníky, jeden bitevník AH-1Z Viper a jeden UH-1Y Venom. V Česku je tak nyní šest amerických vrtulníků, které mají postupně nahradit ruskou techniku. Na dotaz ČTK to uvedla Anežka Vrbicová z tiskového oddělení Generálního štábu Armády ČR.
I když se naprostá většina české veřejnosti shodne v tom, že suverenitu státu je třeba bránit za každou cenu, přesto víc než polovina lidí pochybuje o schopnosti země se v případě konfliktu ubránit. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). O schopnosti republiky se ubránit nepochybuje 40 procent respondentů, což je ve srovnání s loňským rokem o 13 procentních bodů víc.
Ukrajinský tankista telefonoval kvůli porouchanému ukořistěnému ruskému tanku na technickou podporu do ruské továrny Uralvagonzavod, aby mu poradili s opravou stroje. Napsal to časopis Forbes, podle něhož se mu Rusové - včetně ředitele závodu - skutečně snažili pomoci. Zjevně nepoznali, že mluví s ukrajinským vojákem. Ukrajinci ukořistili Rusku během jeho invaze dosud na 200 kusů ruských tanků T-72B3, což je jeden z novějších strojů země a vyrábí se v Uralvagonzavodu v Nižném Tagilu, podotkl magazín.
César se chtěl hlavně dostat z Kuby. Jako barman, který měl v Havaně potíže vyjít s penězi, se loni pokusil na vratkém člunu doplout do Miami, ale musel se vrátit, když ho zadržela americká pobřežní stráž. Teď se připravuje na druhý pokus o útěk: přímým letem do Moskvy. Letenku Césarovi zaplatili Rusové, ale i tak má vysokou cenu - součástí dohody je, že Kubánec vstoupí do ruské armády a bude bojovat na Ukrajině, píše list Politico.
Místa bývalých kasáren, vojenských posádek a útvarů mapuje nová brožura Plzeňského kraje. Cílí na muže, kteří v regionu dříve sloužili základní vojenskou službu a chtějí navštívit místa známá z mládí. Z desítek lokalit, kde za minulého režimu sídlily v kraji až stovky vojenských útvarů, zůstalo dnes jen v Plzni krajské vojenské velitelství a armádní střelecký klub a v Klatovech opravárenský prapor, armáda provozuje také leteckou záchrannou službu z letiště v Líních.
Rusové představili detektor odstřelovačů Sosna-N. Detektor Sosna-N je vybaven laserově-optickým detekčním systémem, který pracuje autonomně a může být ovládán na dálku. Tento systém umožňuje nepřetržitý dohled nad okolím a je schopen detekovat aktivní optická zařízení, jako jsou puškohledy odstřelovačů, dalekohledy a zaměřovací systémy protitankových střel, uvádí server Armyrecognition.
Armáda České republiky má tu smůlu, že v posledních třiceti letech doplácela na všechna zkracování výdajů ve státním rozpočtu mezi prvními. Tak postupem let vznikl vnitřní dluh ve výši odhadované na 400 miliard korun. Jak postupovat dál?
Srbsko snížilo počet svých vojáků podél hranice s Kosovem na "obvyklou úroveň", prohlásil dnes podle agentury AFP náčelník generálního štábu srbských ozbrojených sil Milan Mojsilović. Srbsko zvýšilo počet vojáků u hranic s Kosovem v souvislosti s incidentem z 24. září, při němž zemřel kosovský policista a tři srbští útočníci a který opět zostřil vztahy Prištiny s Bělehradem. Spojené státy uvedly, že stažení srbských vojáků zatím nemohou potvrdit. Kosovský premiér Albin Kurti obvinil Srbsko, že plánovalo anexi severního Kosova.
Pravidelné odvody do ruské armády se budou poprvé týkat i okupovaných ukrajinských oblastí, které přesně před rokem Kreml nelegálně anektoval. Na základní vojenskou službu má nastoupit 130 tisíc lidí ve věku od 18 do 27 let.
Venezuela poslala do jednoho z největších vězení v zemi armádu 11 tisíc vojáků. Nejedná se o trest, nýbrž o bojovou misi s cílem obnovit kontrolu v areálu, který kompletně ovládl gang.
"Švédsko ještě nikdy nic takového nevidělo. Žádná jiná země v Evropě nic podobného nevidí," prohlásil ve čtvrtek večer v emotivním projevu k národu švédský premiér Ulf Kristersson. Podle něj mnoho lidí to vidělo a varovalo před tím, ale marně. Organizovaný zločin migrantů přerostl myslitelné hranice. Premiér vyhlásil první tvrdá opatření a v pátek po jednání s vedením policie bylo rozhodnuto, že armáda švédského království pomůže policii, která situaci nezvládá. Armáda má asistovat policistům…
Švédskem otřásá vlna násilí spojená s válkou drogových gangů. Za posledních 24 hodin při útocích zemřeli tři lidé. Celkově v zemi během září došlo k rekordnímu počtu vražd střelnou zbraní. Švédské policii míří na pomoc armáda.
Vláda Petra Fialy schválila nákup 24 amerických stíhaček F-35 Lightning, všechny stroje budou k dispozici v roce 2035. Náklady na jejich pořízení a provoz do roku 2069 dosáhnou podle resortu obrany 322 miliard korun. Ministryně obrany Jana Černochová pro čtenáře ŽivotvČesku.cz srozumitelně vysvětlila, proč je podle ní důležité letouny F-35 pořídit. Svět prostě není bezpečný a naše vlast musí být připravena případné útočníky odradit, bránit se a hájit svoji svobodu. A pokud jde o částku, která se zdá být astronomická, každého z nás bezpečí díky stíhačkám vyjde na nikterak dramatických 700 korun ročně, uvedla.
Švédsko se potýká s extrémním nárůstem kriminality. Jen v září při různých incidentech zemřelo jedenáct lidí, včetně teenagerů a nevinných přihlížejících. Za útoky stojí hlavně zločinecké gangy. Švédský premiér chce do boje s nimi povolat armádu.
Pod záminkou záchrany uprchlíků vedou Spojené arabské emiráty ve skutečnosti v Súdánu operaci na podporu milicí RSF. Píše o tom list The New York Times s odkazem na desítky výpovědí zasvěcených osob z USA, Evropy i afrických zemí.
Rusko od října zahájí podzimní odvody branců. Podle tvrzení Vladimira Cimljanského, náměstka šéfa organizačně-mobilizačního útvaru Generálního štábu ozbrojených sil RF, branci nebudou posíláni do „nových ruských regionů“ (okupovaných ukrajinských oblastí, pozn. red.) a také nebudou zapojováni do „speciální vojenské operace“, tedy do války na Ukrajině.
Tykač dále expanduje v Austrálii a USA; emisní norma Euro 7 bude nakonec mírnější; ČNB znovu na sazby nesáhla; vláda schválila návrh rozpočtu, schodek 252 mld. Kč; místo růstu Česko ekonomicky stagnuje; domácnosti a firmy budou zase platit za OZE; Amazon čelí v USA žalobě; v Hollywoodu už stávkují „jen“ herci, scenáristi se dohodli; Křetínský prý vyjednává o podílu v Thyssenkrupp a Trigema převzala skiareál v Krkonoších.
Výdaje resortu obrany dosáhnou rekordních 151,2 miliardy korun, k nim náleží i výdaje na obranu státu v jiných kapitolách, které dosahují částky 8,6 miliardy. V součtu se jedná o částku 159,8 miliardy korun, která poprvé od vstupu České republiky do NATO dosahuje hranice 2 procent hrubého domácího produktu (HDP), k jejímuž plnění se Česko zavázalo.
Pan Petr Fiala a Andrej Babiš spolu tankují! Jaký důvod si premiér Fiala vymyslí, aby mohl veškeré problémy vlády svést na opozici? Pan Babiš má taky máslo na hlavě? Kdo za to teda může? Čeští občani?
Švédsko povolá do boje proti zločineckým gangům i armádu, která bude asistovat policii. Oznámil to v pátek podle stanice SVT premiér Ulf Kristersson. O spolupráci mezi armádou a policií mluvil v pátek odpoledne během tiskové konferenci i policejní šéf Anders Thornberg, podle něhož je detaily spolupráce nutné ještě projednat.
Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje české ministerstvo obrany na 322 miliard korun, píšou dnešní Mladá fronta Dnes a deník Právo.
Celkové náklady na pořízení a provoz stíhaček F-35 do konce jejich životnosti v roce 2069 odhaduje české ministerstvo obrany na 322 miliard korun, píšou dnešní Mladá fronta Dnes a deník Právo. Nákup 24 amerických letounů za 150 miliard Kč schválila vláda ve středu. Ministryně obrany Jany Černochové (ODS) po jednání kabinetu uvedla, že tato částka obsahuje i výdaje na přípravu provozu v Česku. První stíhačky F-35 budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035.
Švédsko - Švédský premiér si předvolal velitele ozbrojených sil, aby pomohl omezit nárůst počtu vražd páchaných gangy. Oba muži a šéf švédské policie se v pátek sejdou, aby projednali, jakou roli by mohla hrát armáda.
Vysoká míra zejména násilné kriminality, která je ve Švédsku spojována převážně s činností tamních gangů, je dlouhodobě neúnosná. Švédský premiér Ulf Kristersson se proto v pátek sejde s šéfem policie a velitelem ozbrojených sil, aby společně projednali, jakou roli by při řešení tohoto problému mohla sehrát armáda.
Americký vojín Travis King, který v červenci bez povolení překročil severním směrem ostře střeženou hranici mezi Jižní Koreou a KLDR, se dnes vrátil na území Spojených států. Brzy ráno přistál na americké vojenské základně v Texasu, uvedl server CNN s odkazem na představitele amerického ministerstva obrany. Během dne byl převezen do vojenské nemocnice v Texasu, kde se podrobí prohlídkám, oznámil Pentagon.
Součástí středeční návštěvy prezidenta Petra Pavla na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou bylo setkání s velitelem vzdušných sil Petrem Čepelkou. Prezident se po něm proletěl ve vrtulníku Mi -24, které ve výzbroji české armády postupně nahrazují nové stroje, usedl na místo operátora zbraňových systémů. Prohlídka základny, která v červenci získala první nové vrtulníky pořízené v USA, byla poslední částí programu prezidentovy dvoudenní cesty, kterou strávil převážně v Jihomoravském kraji.
Německo od Izraele koupí protivzdušné systémy Arrow-3. Dohodu dnes v Berlíně podepsali německý ministr obrany Boris Pistorius a jeho izraelský protějšek Joav Galant, píše agentura Reuters. Transakce v hodnotě bezmála čtyř miliard eur, což je v přepočtu skoro 100 miliard korun, je podle Galanta největší zahraniční zakázkou pro zbrojní průmysl v dějinách Izraele.
Koncem tohoto týdne dojde k předání moci v nejvyšších patrech armády USA. Z čela americké armády odchází náčelník generálního štábu Mark Milley a předá otěže generálovi a končícímu šéfovi amerického letectva Charlesovi Q. Brownovi. Podle některých insiderů si Ukrajinci od nového šéfa americké armády slibují větší pomoc během dodávek těch nejmodernějších a nejsofistikovanějších zbraní. Západ je poslední dobou čím dál neklidnější a netrpělivější z vývoje války na Ukrajině. Zpravodajský portál…
Neformální schůzka ministrů zahraničí členských států Severoatlantické aliance (NATO) by se příští rok měla konat na Pražském hradě, v Černínském, Toskánském a Hrzánském paláci v Praze. Náklady na akci půjdou z výdajů na obranu státu, které byly při sestavování návrhu státního rozpočtu na příští rok převedeny z kapitoly ministerstva obrany do ostatních kapitol rozpočtu. Vyplývá to z dokumentu, který má ČTK k dispozici. Informace o přípravě zasedání dnes schválila vláda.
Nákup letounů F-35 je dobrou volbou, pokud Česko chce zajistit kvalitní obranu občanům i spojencům a pro vojenské letectvo něco, co je na špičce současných technologií. V dnešním vyjádření pro ČTK to uvedl prezident Petr Pavel. Vláda dnes nákup 24 amerických letounů F-35 schválila, celkem vynaloží 150 miliard korun.
Výdaje na obranu přesáhnou příští rok dvě procenta HDP. Ministerstvo obrany (MO) bude hospodařit se 151 miliardami korun, což je zhruba o 40 miliard více oproti letošnímu rozpočtu. Dalších 8,6 miliardy korun je v rozpočtu vyčleněno na výdaje na obranu mimo kapitolu MO, celkem tedy výdaje na obranu dosáhnou 160 miliard korun. Vyplývá to z tiskové zprávy MO.
Severní Korea vyhostila amerického vojáka Travise Kinga, který v červenci bez povolení překročil demarkační linii mezi Jižní Koreou a KLDR. Agentura AP dnes s odvoláním na své nejmenované zdroje uvedla, že už byl předán americké straně a je nyní v Číně. Podle AP bude King nyní zřejmě čelit vojenskému soudu za dezerci.
Nákup letounů F-35 podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky neoslabí žádný jiný projekt modernizace armády, prioritou číslo jedna podle něj zůstává výstavba těžké brigády. Uvedl to dnes na odborném semináři k nákupu letounů F-35, který krátce předtím schválila vláda. Zástupci ministerstva také na semináři představili podrobnější informace o průmyslové spolupráci, se 14 projekty se zapojí 13 českých podniků a univerzit, přičemž celková hodnota projektů má dosáhnout 15,3 miliardy korun.
Vláda schválila nákup 24 amerických letounů F-35 za 150 miliard korun, částka podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) obsahuje i veškeré výdaje na přípravu provozu v Česku. První budou hotovy v roce 2029, všech 24 strojů bude v ČR do roku 2035. Americký bojový letoun nahradí švédské stíhačky gripen, které si Česko pronajímá.
Z oblasti Náhorního Karabachu, kterou minulý týden ovládl Ázerbájdžán, k dnešnímu večeru uprchlo do Arménie bezmála 54.000 lidí. Jde o zhruba polovinu odhadované populace separatistického regionu. S odkazem na arménskou vládu o tom informovala agentura Armenpress. Na evakuační trase byl dnes zadržen jeden z vůdců regionu Ruben Vardanjan.