Těžko pochopitelný čin zkomplikoval práci nadšenců na obnově bunkru na Švédských šancích u Přerova. Neznámí pachatele vykradli bývalý vojenský objekt, který trojice mladíků s pomocí řady dobrovolníků několik měsíců uklízela, opravovala a měnila v atraktivní cíl pro výletníky. Zlodějům navíc nebyl cizí ani vandalismus a velkou část interiéru i s dobovým vybavením poškodili práškem z hasicího přístroje.
/VIDEO, FOTO/ Muzeum protivzdušné obrany – Bunkr Drnov u Slaného láká vyznavače vojenské techniky a vojenské historie na nové unikátní exponáty. Parta nadšenců ze sdružení, které desetihektarový areál roky spravuje, dokázala do své sbírky získat další vybavení, jakým vojáci v dobách studené války střežili československý vzdušný prostor.
Třiaosmdesát tipů na výlet nabízejí na začátku nové turistické sezony speciální webové stránky v Olomouckém kraji. Region láká na osvědčené atraktivity i nové cíle, které se návštěvníkům poprvé představily teprve nedávno. V průběhu posledních let se rozšířily také možnosti nabíjení elektrokol nejen v oblasti Jeseníků.
Čtyři podlaží pod zemský povrch sahá v minulosti přísně utajovaný komunikační komplex v Přáslavicích u Olomouce. Objekt, který měl vydržet i případný nedaleký výbuch atomové zbraně, se v červnu otevře návštěvníkům pro zážitkové prohlídky. Bunkr byl součástí kabelové sítě, která měla umožňovat telefonickou komunikaci i za situace válečného konfliktu.
Pohled na Ostravu očima Jirky Klimova, studenta Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. Film Ocelové srdce je kombinací výpovědí Ostravanů o jejich městě a hraných historek, které se dotazovaným staly. Vyrobeno v roce 2022.
Ruská armáda zesiluje ofenzivu na východě a severovýchodě Ukrajiny. Boje se blíží k Severodoněcku, který už poškodily rakety. Mnozí z místních se ukrývají v bunkru továrny Ostchem a čekají na evakuaci.
Japonská společnost WNIshelter prodává atomové kryty, které lze instalovat do bytů, malých domů a které chrání před přírodními katastrofami, jako jsou povodně a zemětřesení, a dokonce i před radiací a raketovými útoky, píše server Oddity Central.
Pod kopcem v parku Parukářka na pražském Žižkově jsou vyhloubené chodby největšího protiatomového krytu z celé Prahy, bunkru Bezovka. Ten byl původně vybudovaný pro 5 tisíc lidí. Přečtěte si, kolik lidí by v něm našlo útočiště dnes, kdo by se v bunkru mohl ukrýt a kolik lidí by se ukrylo v krytech po celém hlavním městě.
Zvýšený zájem o podzemní kryty hlásí v poslední době v souvislosti s válkou na Ukrajině soukromá společnost z Litovle. Staví modulární bunkry, ve kterých lidé v případě války, infekční nemoci, průmyslové havárie nebo přírodní katastrofy mohou vydržet i několik měsíců. Ceny jdou do milionů.
Stále více se objevují informace, že ruský prezident Vladimir Putin vybudoval v altajských horách celé podzemní město, či spíše luxusní bunkr. Ten by měl sloužit těm nejdůležitějším vládním představitelům v případě, že by svět čelil jadernému útoku. Samozřejmě, v současné chvíli nejspíše jím vyprovokovaným. V bunkru by s ním zřejmě byla i jeho přítelkyně.
Rozhodnutí ruského prezidenta o uvedení jaderného arzenálu do vyššího stupně pohotovosti znervóznilo také Česko. Lidé se ptají radnic, kde mohou hledat úkryt. Někde adresy objektů tají. Při ochraně se s nimi ale spíš nepočítá.
V médiích nechybí dohady o tom, kde se v současnosti zdržuje prezident Vladimir Putin. Někteří odborníci poukazují na úkryt na Uralu. Zda je to pravda, se teprve uvidí, ale mnohé nasvědčuje tomu, že v regionu skutečně existuje podzemní město, které by fungovalo v případě ozbrojeného konfliktu nebo přírodní katastrofy, píše server News.
Válka na Ukrajině vyvolává vlnu obav i v Česku, kde roste poptávka po podzemních krytech. Na společnost Tebrix, která bunkry staví, se teď každou hodinu obrací desítky lidí.
Hudebník a politik Michael Kocáb (1954) v roce 1976 založil kapelu Pražský výběr. Na jejích koncertech v pražském klubu Lucerna bylo vždy plno. Roku 1982 byla kapela zakázána, její činnost se obnovila až o pět let později. Na jaře 1989 Kocáb spolu s Michalem Horáčkem zakládal iniciativu Most. Byl také zakládajícím členem Občanského fóra a později externím poradcem Václava Havla.
Ministerstvo obrany vyhlásilo další kolo prodeje nepotřebného majetku. Tentokrát si zájemci mohou koupit bunkry například v Adolfovicích na Jesenicku nebo ve Starém Městě pod Králickým Sněžníkem na Šumpersku. Celkem je na prodej třicítka nemovitostí za 1,7 milionu korun.
Milovníci vojenské historie si opět mohou zakoupit takzvané řopíky, objekty bývalých malých pohraničních pevností. Ministerstvo obrany jich aktuálně nabízí dvě desítky. Do prodeje obrana…
Bunkry vybudované v Albánii za komunistického režimu Envera Hodži měly přežít i jaderný útok. Nikdy nepřišel, ale ničí je jiný nepřítel. Postupně je zaplavuje moře. Pobřeží země je podle expertů jedním z nejpostiženějších erozí.
Strach z pandemie, sociálních nepokojů, blackoutu nebo jen prostá obava o své vlastní bezpečí. Důvody, proč si stále více Čechů pořizuje podzemní bezpečnostní kryt. Společnost Tebrix jich za poslední roky prodala desítky.
Bunkry i lukrativní pozemky. Ministerstvo obrany hledá zájemce o koupi nepotřebného nemovitého majetku v pohraničí i v dalších částech republiky. Na seznamu se objevily položky s minimální požadovanou kupní cenou dosahující v souhrnu 1,3 milionu korun.
Ministerstvo obrany tento týden vyhlásilo další výběrové řízení na odkup nepotřebného movitého majetku. Na seznamu je 32 zcela nových nemovitostí. Většinou jde o staré vojenské objekty. Jedním z nich je pozemek v Ploužnici pod Ralskem s bývalou umývárnou pro sovětská vojska.
Bunkr, který na severu Francie postavili němečtí vojáci koncem druhé světové války, je opět obyvatelný. Jeho majitel to však pojal netradičně – ubytovává v něm zájemce prostřednictvím služby Airbnb.
Ministerstvo obrany tento týden vyhlásilo další výběrové řízení na odkup nepotřebného movitého majetku. Na seznamu je 32 zcela nových nemovitostí. Většinou jde o staré vojenské objekty. Jedním z nich je budova těžkého opevnění u Velkého Poříčí na Náchodsku.
Jihočeští kriminalisté pátrají po zloději, který nadšencům do vojenské historie vykradl vybavení dvou vojenských bunkrů v katastru obce Perlovice. Pravděpodobně v období od konce července do 8. srpna se neznámý pachatel vloupal do uzamčeného bunkru a ukradl vybavení za téměř 200 tisíc korun.
Nákaza koronavirem se potvrdila u dalších dvou návštěvníků klubu Bunkr v Liberci. Zareagovali na výzvu hygieniků, aby se nechali otestovat, řekl krajský hygienik Vladimír Valenta.
Zatímco jejich vrstevníci se scházejí v online světě videoher, kde si hrají na vojáky, čtyři hoši z Tachovska se jimi skutečně stávají. Před dvěma lety založili spolek Svaz Mládeže ČSLA. Mají svůj znak, svoji zástavu, hodnosti a jasně stanovený úkol. Tím je vrátit znovu smysl kladrubským bunkrům, které pohltila vegetace.
V pondělí v půl osmé ráno drnčel telefon na služebně boleslavské městské policie. Na druhém konci byl člověk, který strážníky informoval o otevřené posilovně v Bunkru v Novém parku. Všechna fitcentra a posilovny však nyní mají být z nařízení vlády zavřené. A tak strážníci vyjeli na místo.
Nepotřebného majetku se zbavuje Ministerstvo obrany. V nabídce je například i deset objektů bývalého pohraničního opevnění, bohužel ale žádný z nich není na východě Čech. Pořídit si můžete například populární „řopík“ za 30 až 40 tisíc korun. Do aukce půjdou ale i zbraně nebo sledovací zařízení.
Když lidé přemýšlí o investici do luxusního bydlení, málokoho asi napadne, že by si pořídil patnáctipatrový obytný komplex pod zemí. Tento luxusní bunkr postavený na místě bývalé raketové základny v americkém Kansasu je určen pro superbohaté, kteří se chtějí chránit před blížící se apokalypsou.
Kalábrijská mafie. 325 jejích členů na konci minulého týdne zasedlo do soudních lavic. Ve speciální podzemní síni. Obžalovaných je ale mnohem více, přes 400.
Další kousek street artu najdou lidé nedaleko fotbalového stadionu. město nechalo nevzhledný bunkr posprejovat a teď je z něj knihovna. Už v minulosti nechalo vedení radnice tímto stylem upravit například podchody na Máji.
Plánujete koupi zahradní chatky nebo menšího domku, kde budete trávit letní měsíce? Co takhle pořídit vojenský bunkr? Armáda před několika dny zveřejnila seznam lehkých opevnění, která nabízí k převzetí. V nabídce najdete například bunkr stojící v Nových Sadech u Písečného v Jihočeském kraji.
Chtěl malou chatku, kde by mohl občas přespat. Ideálně v okolí Plzně nebo Karlových Varů. Do oka mu nakonec padl takzvaný řopík, co na tom, že to k němu má přes 300 kilometrů daleko, prostě ho chtěl. Od ministerstva obrany tedy koupil starý bunkr z roku 1938. Tím však jeho starosti teprve začaly.
Pokud se v budoucnu přihodí cokoliv nepředpokládaného, existuje na izolovaném arktickém souostroví bunkr, který ukrývá více než 1 milion vzorků semen. Tato pevnost je navržena jako nejbezpečnější bunkr na světě.
Máte rádi tajemno a vaše fantazie dokáže vykouzlit v mysli nejednu teorii? Láká vás tohle prvotní zaujetí spojit s cestovatelským zážitkem? Pak se společně můžeme vydat do podzemního městečka u našich severních sousedů. Ostatně, Polsko je krásná země tak jako tak, tudíž by si každý měl přijít na své. A kam se tedy vlastně podíváte, když je řeč o podzemí? Nechte se překvapit, ale jeskyně to nebude.
V 90. letech minulého století, když jsme se začali poohlížet, kde získat nějaké exponáty do budovaného Muzea čs. opevnění – dělostřelecké tvrze Bouda, navázali jsme kontakty také s pracovníky Poličské strojírny a.s. Předměty, které jsme tehdy nákupem od podniku získali (různé bedny a obaly, odborně delaborovaná munice…), jsou součástí expozic ve tvrzi Bouda, tvrzi Hůrka i ve Vojenském muzeu Králíky dodnes.
Snad každé dítě miluje nejrůznější bunkry a schovky, kde se může ukrýt před okolním světem. Dopřejte jim tuto radost i v jejich vlastním pokoji a postavte jim domek, ve kterém mohou spát, ale také si hrát. Výhodou je, že tyto domky lze postavit nejen ve velké místnosti, ale i v malém pokojíčku.
Lesní dělníci káceli stromy v jižním Skotsku, když si všimli něčeho zvláštního mezi kořeny a kapradím. Našli železné dveře. Ukázalo se, že tak náhodou objevili ztracený bunkr z období druhé světové války, který sloužil jako ubytovna jedné z nejvíce tajných vojenských sil Velké Británie.
Československé opevnění z let 1935-38, symbol odhodlání bránit mladou demokracii, ale také největší pomník první Československé republiky a připomínka ostudné Mnichovské dohody. Důmyslný obranný systém lehkých a těžkých objektů byl ve své době naprosto nadčasový a pokud by se povedlo naši obrannou linii dokončit a o naši republiku by se svedl boj, měl by nepřítel obrovské problémy.
Kryt Folimanka na Praze 2 je už delší dobu 1 x za každý měsíc zpřístupněn veřejnosti a stal se lákadlem pro milovníky historie. Navštěvuje ho také stále více turistů. Kryt byl dokončen v roce 1962 a náklady na jeho výstavbu tehdy činily úctyhodných 5.912.240 Kčs. Je umístěn 20 metrů pod zemí. Konstrukci krytu tvoří betonové bloky.