Žižkovský rodák, kterého věznili nacisté i komunisté, byl spojen se skautem téměř od jeho založení. Navzdory problémům, které zažíval za každého režimu, neztrácel optimismus…
Jaký smysl by mělo vyhlášení národního parku na části Křivoklátska? Podaří se britskému premiérovi Johnsonovi uniknout z večírkové aféry? A jak menší firmy zvládají časté absence zaměstnanců kvůli karanténě nebo izolaci?
Konec epidemie covidu-19 a protiepidemických opatření? Obavy lidí žijících nedaleko hranic Ukrajiny s Ruskem. Spor hudebníka Neila Younga s platformou Spotify.
Nakolik se nynější epidemická situace dotýká středních škol a proč Studentská unie žádá 14denní plošný přechod na distanční výuku? Může se po tomto týdnu začít postupně uklidňovat napětí mezi Ruskem a Západem vyhrocené sporem kolem Ukrajiny? Poznamenal vážněji letošní ročník tenisového granslam turnaje v Melbourne fakt, že úřady neumožnily účast dosavadní jedničky žebříčku, Srba Djokoviče?
V pražském kostele svaté Anežky České se lidé naposledy rozloučili s nejstarším českým skautem, Eduardem Markem řečeným Hroznýš. Zemřel minulou neděli ve věku 104 let. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté.
V pražském Kostele svaté Anežky České v Záběhlicích se odehrálo poslední rozloučení s Eduardem Markem řečeným Hroznýšem, nejstarším českým skautem. Zemřel 22. ledna před půlnocí. Rozloučilo se s ním několik set lidí. Kondolenci poslala i slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Eduard Marek, držitel Řádu stříbrného vlka, se dožil 104 let.
Ve věku 104 let zemřel v neděli 23. ledna Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Podle mluvčí organizace Junák Barbory Trojak byl nejstarším skautem v Česku a mimořádným člověkem.
Ve věku 104 let v neděli zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Za odboj si odseděl sedm let. Je nositelem mnoha medailí a ocenění.
Ve 104 letech zemřel v neděli skaut Eduard Marek. Ten byl za svého života odbojářem i politickým vězněm a podílel se na obnovení skautingu v letech 1968 a 1989. Za druhé světové války ho věznili nacisti za to, že pomáhal Židům. Prošel si také komunistickými lágry na Jáchymovsku.
Ve věku 104 let v neděli zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Věznili ho nacisté i komunisté. Za odboj si odseděl sedm let. Je nositelem mnoha medailí
Ve věku 104 let zemřel nejstarší český skaut Eduard Marek, rovněž známý také jako bratr Hroznýš. Za války ho za pomoc Židům věznili nacisté, po únoru 1948 zase komunisté.
Ve věku 104 let dnes zemřel Eduard Marek, dlouholetý člen skautského hnutí, kterého za druhé světové války věznili nacisté a po únoru 1948 komunisté. Marek, skautským jménem Hroznýš, se podílel na obnovení skautské organizace v roce 1968 i po roce 1989. Byl nejstarším skautem v Česku a mimořádným člověkem, sdělila ČTK mluvčí organizace Junák Barbora Trojak.
„Činit dobro, to člověka dělá šťastným. Šťastný nemůže být člověk, když někomu ubližuje," říká Eduard Marek přezdívaný Hroznýš, kterého nacisté stíhali za pomoc Židům a komunisté za odbojovou činnost.
Od mládí se Eduard Marek (1917) aktivně věnoval skautingu. Za války pomáhal svému židovskému příteli F. Reimannovi, byl za to na několik měsíců odsouzen. Po válce obnovil rodinnou realitní kancelář a vedl junácký oddíl. Po komunistickém puči s přáteli založil odbojovou skupinu “Dr. E. Beneš”, napojenou na francouzskou špionáž. Počátkem roku 1949 byla skupina Richarda Lederera prozrazena a Marek dostal za protistátní činnost deset let, většinu trestu prožil v lágru Mariánská na Jáchymovsku, kde třídil uranovou rudu. Jeho manželka byla odsouzena na jedenáct let, pětiletý syn skončil v ústavu. Z vězení se dostal po sedmi, manželka po šesti letech. Znovu se ilegálně věnoval skautingu. Po roce 1989 se stal předsedou Okresní rady Junáka na Praze 2.
Skaut Eduard Marek nemohl kvůli koroně veřejně oslavit své 103 narozeniny, slaví je proto až nyní. Jednomu z největší frajerů mezi námi tak i dnes dodatečně přejeme co nejvíce zdraví, přátel a mailů, které tak rád dostává z celého světa. Před nedávnem jsme s ním natočili tento rozhovor o odvaze. A že měl o čem povídat: zažil mimo jiné nacistické i komunistické vězení. A jen tak mimochodem loni skočil s padákem ze tří kilometrů. Jaký je jeho recept proti strachu? Musíte se pořád na něco těšit, třeba na to až vás z toho vězení pustí. „Strachem člověk přichází o svobodu. Když má strach, není svobodný. Svoboda je vlastně spokojenost,“ vysvětluje.