Zavřít
Ferdinand II. Tyrolský

Ferdinand II. Tyrolský

Nejnovější články na Seznamu na téma Ferdinand II. Tyrolský
  • Ekolist

    Ostravské muzeum vystavilo sbírku starých tisků a spisů Pietra Andrey Mattioliho

    Před 6 měsíci
    Ostravské muzeum vystavilo sbírku starých tisků a spisů z díla významného renesančního lékaře a botanika italského původu Pietra Andrey Mattioliho. K vidění je i první česky psaný herbář z roku 1562. Výstava Příběh Mattioliho herbáře potrvá do 16. října, sdělila pracovnice muzea Hana Kölblová.
     Komentáře
  • Badatelé

    Šílený vikář vyvraždil arcibiskupství: Zapomenutý skandál v Olomouci

    Před 6 měsíci
    Mezi lety 1572–1578 zemřeli podezřelou smrtí čtyři olomoučtí biskupové. Za jejich úmrtím, jak se později ukázalo, stál vraždící vikář Philopon Dambrovský.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Hanebný konec: Popravě Kryštofa Haranta přihlížel i jeho nejlepší přítel

    Před 7 měsíci
    Přežil válku, prošel pouští ovládanou muslimy, neskolil ho ani mor. Smrt na Kryštofa Haranta paradoxně čekala až doma.
     Komentáře
  • Mystická Praha

    Letohrádek a obora Hvězda: Památník hermetizmu i tajné lásky a posvátný svatoháj

    Před 7 měsíci
    V roce 1530 král Ferdinand I. nechal v lese Malejově zřídit královskou oboru, která byla následně obehnána zdí. V letech 1555 až 1558 zde probíhala výstavba letohrádku dle návrhu králova mladšího syna Ferdinanda Tyrolského. Jeden z informačních pramenů zmiňuje, že se Ferdinand Tyrolský zamiloval do krásné a vzdělané měšťanky Filipiny Welserové a tento letohrádek vystavěl pro ni.
     Komentáře
  • Marianne

    Milovník knih plných vonných bylin

    Před 8 měsíci
    Na začátku tohoto příběhu byla jedna ztracená zahradnická knížka, na konci pak jedinečná sbírka historických herbářů. Petr Bílek je shromažďuje, nechává restaurovat, ale také umožňuje, aby promlouvaly k dalším, jemu podobným nadšencům.
     Komentáře
  • Dotyk

    Šílené zvrhlé večírky na dvoře Petra Voka byly horší než ve filmu: Jak vypadaly?

    Před 9 měsíci
    Dlouho žil ve stínu svého staršího bratra Viléma, který byl úspěšným politikem a de facto českým místokrálem. Těžko by tak tušil, že se do historie zapíše jako štědrý dobrodinec, renesanční kavalír a především jako roztomilý prostopášník.
     Komentáře
  • Příbram

    Březnický zámek rozšířil návštěvnické okruhy o expozici Renesance na dotek

    Před 1 rokem
    Vytvoření nové expozice vyšlo na 2,8 milionu korun, náklady byly rozděleny do čtyř let.
     Komentáře
  • Náš region

    Ve Velkých Přílepech o dosud nerozluštěném rukopisu

    Před 1 rokem
    Voynichův rukopis byl tématem přednášky badatele a publicisty Karla Dudka, který spolupracuje také s Naším REGIONEM. Přednáška se uskutečnila v knihovně ve Velkých Přílepech. „Voynichův rukopis…
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Nerovnorodý sňatek císařova syna: Tajná svatba Ferdinanda a Filipíny

    Před 1 rokem
    Ze svého manželství s Annou Jagellonskou měl Ferdinand I. Habsburský patnáct dětí. Když roku 1564 umíral, bylo živých ještě třináct z nich – deset dcer a tři synové. Ovšem ze svých dvou nejstarších mužských potomků byl císař poněkud nešťastný – jeden jevil sklon tolerovat nekatolíky a druhý žil v utajovaném svazku s měšťankou.
     Komentáře
  • Náš region

    V Praze se císaři poklonil slon. S ním přišla i standardizace výroby základních potravin

    Před 1 rokem
    Císař Maxmilián II. vydal 20. Února 1570 nařízení, podle kterého měly být v Praze základní potraviny prodávány na váhu a za pevné ceny. Praha tehdy očekávala zvýšení poptávky v souvislosti s velkolepými oslavami, přišel ale zásobovací kolaps.
     Komentáře
  • Náš region

    Ferdinand II. Tyrolský byl trochu jiný Habsburk. Co možná nevíte o tomto arcivévodovi

    Před 2 roky
    Byl to Habsburk, který v nás žádné nepříjemné asociace na doby minulé nevyvolá. Není také příliš známý. Snad je to tím, že nikdy neměl na hlavě korunu panovníka a zde, v zemích Koruny české, byl vždy jen místodržitelem. Více či méně plnil příkazy svého otce a později staršího bratra, ale v rámci možností nechával tuto zemi žít v relativním klidu a pohodě. Autoritu navenek si uměl zjednat, metodou cukru a biče. V osobním životě to byl milující manžel a vášnivý sběratel všeho krásného. A nejen sběratel.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Architektura Prahy pod vlivem Habsburků. Za krásné město vděčíme odvržené monarchii

    Před 2 roky
    Toulky centrem hlavního města jsou kouzelné hlavně díky krásným stopám architektury, která okouzluje na každém kroku. Až nespravedlivě však hledíme do minulosti, když soudíme vliv habsburské vlády nad českým národem. Právě architektonické skvosty jsou totiž jedním z hlavních prvků, které v Praze Habsburkové zanechali. O jaké stavby jde?
     Komentáře
  • Náš region

    Letohrádek Hvězda je místo opředené symboly i válčením. Bílou Horu nevyjímaje

    Před 2 roky
    Královské honitby, slavnosti i diplomatické návštěvy... Pro to vše sloužila obora Hvězda. Letohrádek s netradičním tvarem půdorysu však vznikl ze zcela jiného důvodu. Ferdinand Tyrolský ho nechal vystavět pro svou (tajnou, a především otcem Ferdinandem I. neschválenou) ženu Filipinu Welserovou. Dcera kupce totiž v té době nebyla dostačující partií. Tato národní kulturní památka nemá tvar hvězdy jen tak. Jaké symboly v sobě vlastně letohrádek skrývá?
     Komentáře
  • StoryMag

    Portrét muže s hlavou proraženou dřevcem, Gregor Baci po tomto zranění žil ještě rok

    Před 2 roky
    Rakouský arcivévoda Ferdinand II. Tyrolský (1529 – 1595) si mne ruce. Právě do své sbírky kuriozit získal olejomalbu, která se mezi jeho obrazy bude vyjímat a služebnictvo bude jistě děsit.
     Komentáře
Reklama