Zavřít
Gen

Gen

Nejnovější články na Seznamu na téma Gen
  • TechFocus

    Denní rytmus matky podle vědců podporuje vývoj biologických hodin plodu

    Před 1 měsícem
    Než začnou samy tikat vnitřní biologické hodiny plodu, ovlivňuje funkci a vývoj této struktury rytmické chování matky..
     Komentáře
  • Fonetech

    Kolonisté na Marsu budou muset podstoupit úpravu DNA. Vědci stvoří skutečného Marťana

    Před 2 měsíci
    Bez genetického inženýrství se na Marsu neobejdeme, tvrdí vědci. Úpravou lidské DNA se pokusí vytvořit superčlověka, či chcete-li Marťana.
     Komentáře
  • Kickback

    Jsou mladší generace skutečně slabší než starší?

    Před 3 měsíci
    Mladé generace jsou neustále označovány za slabší, méně pracovité nebo méně odolné než jejich starší kolegové, od označení "sněhové vločky" až po obviňování z toho, že dávají přednost nákupu avokáda před domem.
     Komentáře
  • Sport je věda

    První doping na světě? Jed na krysy! Z dnešních látek jde ještě větší mráz po zádech

    Před 4 měsíci
    Thomas Hicks byl prvním olympionikem, který užil doping: několik dávek strychninu rozmíchaných v brandy. To ho kupodivu nezabilo, dokonce závod vyhrál. V 30. letech došlo k dalším událostem, na nichž měl podíl i jugoslávský chemik českého původu Leopold Ružička – vyvíjely se syntetické látky a testosteron. Sport už nikdy nebyl jako dřív. A současný dopingový trend? Z toho už jde mráz po zádech.
     Komentáře
  • Knihy

    Toto změní Váš život. Otevřete neomezenou sílu své mysli

    Před 5 měsíci
    Dnes jsem si pro Vás připravila shrnutí knihy Probuďte své božství: Jak obyčejní lidé dělají neobyčejné věci od autora Joea Dispenzy. Pokud se Vám toto video líbilo, nezapomeňte dám LIKE a odebírat můj pořad! Vidíme se u příštího videa.
     Komentáře
  • TechFocus

    Čeští vědci našli genovou mutaci, která způsobuje závažnou dědičnou nemoc

    Před 7 měsíci
    AA amyloidóza je nepříliš časté, ale velmi závažné onemocnění, které může vést k fatálnímu selhání ledvin. Zpravidla vzniká jako důsledek chronického zánětu nebo infekce.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci odhalili nový mechanismus ovlivňující fungování genů v buňce

    Před 8 měsíci
    Mezinárodní vědecký tým vedený Courtney Hodgesem z Baylor College of Medicine v USA a Václavem Veverkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR odhalil důležitý díl ve složité a z velké části neznámé skládačce procesů, které řídí zapínání a vypínání (tzv. expresi) genů v buňce.
     Komentáře
  • TechFocus

    Původce černého kašle se chová zcela nevyzpytatelně, popsali mikrobiologové

    Před 8 měsíci
    Bakterie Bordetella pertussis způsobují v lidském hostiteli vysoce nakažlivý černý kašel. Během evoluce se postupně adaptují na svého hostitele a s nástupem očkování i na účinek vakcín.
     Komentáře
  • Novinky

    Čtyřletá Barunka trpí vzácnou vrozenou slepotou. Pomoci jí může genová terapie

    Před 9 měsíci
    Když malá Barunka v šestinedělí stále nereagovala na světlo a nefixovala okolí očima, rodičům začalo být jasné, že není něco v pořádku. Rodina absolvovala množství testů, které nakonec odhalily diagnózu: Leberova vrozená slepota. Úplnou slepotu může zvrátit genová terapie, na kterou se rodiče chystají s Barunkou do Německa. Cesta, ubytování i samotná terapie jsou ale pro čtyřčlennou rodinu velmi nákladné.
     Komentáře
  • inStory

    Obrovská vědecká studie našla vzácnou genovou variantu. Lidé s touto genovou mutací mají velkou výhodu

    Před 1 rokem
    Obrovská vědecká studie, která probíhala hned v několika státech najednou, našla vzácnou genovou variantu, která, jak se zdá, nabízí podstatnou ochranu před přibýváním na váze.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci přišli na to, jak bezchybně složit molekulární nůžky o 150 dílcích

    Před 1 rokem
    Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve svém novém výzkumu popsal bílkovinu, která zajišťuje správné skládání, a tím funkci tzv. sestřihového komplexu, jednoho z největších molekulárních komplexů v lidských buňkách složeného ze 150 různých komponent.
     Komentáře
  • inStory

    Vědci objevili gen odpovědný za jeden z nejsmrtelnějších typů rakoviny prsu

    Před 1 rokem
    Vědci v Austrálii objevili gen zodpovědný za zvláště agresivní typ hormonálně citlivého karcinomu prsu, který má tragicky nízkou míru přežití.
     Komentáře
  • Dotyk

    200 tisíc lidí mohlo zemřít na Covid-19 kvůli neandertálským genům

    Před 1 rokem
    Neandertálci sice vyhynuli před 30 tisíci lety, v moderní populaci se však dodnes vyskytuje část jejich genů. Jakkoli byly tyto neandertálské geny dnešnímu člověku v minulosti nápomocné, zrovna v případě pandemie nového koronaviru mu značně přitěžují.
     Komentáře
  • TechFocus

    Léčba Spinální svalové atrofie pomocí genové terapie je historickým milníkem pro medicínu

    Před 1 rokem
    Dosud byla léčba paralyzující kosterní svalstvo možná pomocí modifikující léčby, která se aplikovala dětem lumbální punkcí několikrát ročně. Léčbu ale často komplikovala zhoršující se skolióza a nadále nemohla být indikována.
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci objevili, jak patogenní bakterie Helicobacter pylori vyvolává rakovinu žaludku

    Před 1 rokem
    Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s vědci z Ústavu pro molekulární výzkum rakoviny na Univerzitě v Curychu objasnili mechanizmus, kterým bakterie Helicobacter pylori poškozuje DNA v buňkách žaludeční tkáně, a tím pravděpodobně přispívá ke vzniku nádorového onemocnění. .
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci popsali, jak přesně se vyvíjí a roste pyl

    Před 1 rokem
    Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR publikoval nové poznatky o vývoji a klíčení pylu v Plant Physiology, jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů zaměřených na rostlinnou biologii.
     Komentáře
  • TechFocus

    Jedna ze 100 žen má dle nové studie gen zvyšující práh bolesti, který jí umožňuje porod bez anestezie

    Před 2 roky
    Varianta genu KCNG4 zpomaluje v lidském organismu způsob zpracování bolesti nervovým systémem. Studie žen, které při porodu nepotřebovaly úlevu od bolesti, odhalily vzácnou variantu tohoto genu.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Brněnské vědkyně objevily mutace naznačující účinnost genové terapie

    Před 2 roky
    Na účinnost drahé genové terapie CAR-T při léčbě leukémie mají vliv dva biomarkery. Popsaly je vědkyně z centra CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Objev poslouží onkologům při rozhodování, zda u pacienta genovou terapii nasadit.
     Komentáře
  • deníkPlus

    Byly objeveny důkazy o existenci zcela neznámého člověka. Obýval Afriku před půl milionem let

    Před 2 roky
    Vědcům se podařilo najít důkazy o existenci pravěkých lidí, kteří dodnes nebyli známi.Geny těchto lidí, kteří žili na africkém kontinentu před pětisty tisíci lety, se dodnes objevují u některých populací lidí, žijících v západní Africe.
  • TechFocus

    Vědci potvrdili zásadní úlohu enzymu akrosin, což znamená naději pro neplodné páry

    Před 2 roky
    Neschopností počít dítě přirozenou cestou je na světě postiženo podle různých odhadů minimálně 10 % partnerských párů. .
     Komentáře
  • TechFocus

    Vědci testují unikátní metodu: Může utlumit zmutovaný gen

    Před 2 roky
    Týmu vědců pod vedením Martina Maršaly z Kalifornské univerzity v San Diegu se podařilo úspěšně otestovat novou operačně-aplikační metodu. Ta by v budoucnu mohla zpomalit postup amyotrofní laterální sklerózy (ALS), degenerativního onemocnění nervů a svalů, s nímž například dlouho bojoval legendární fyzik Stephen Hawking.
     Komentáře
  • inStory

    Vědci už znají gen, který může za mužskou neplodnost

    Před 2 roky
    Vědci zjistili, že genetické přeskupení a varianty ovlivňující gen známý jako SYCP2 jsou spojeny s nízkým počtem spermií vedoucí k mužské neplodnosti.
     Komentáře
  • Extrastory

    Nezdravý životní styl otce může negativně ovlivnit jeho nenarozené dítě

    Před 2 roky
    Skutečnost, že nezdravý životní styl matky může negativně ovlivnit nenarozený plod, je dobře známá věc. Nedávná studie australských vědců odhalila, že svou roli hrají ale i špatné návyky otce.
     Komentáře
  • Proženy

    Žena a nevěra? Zahýbáme podobně jako muži

    Před 2 roky
    Teorii o mužích rozsévačích a o tom, jak mají nevěru v genech, asi znáte. Ale pozor, zdá se, že s věrností na tom nejsou lépe ani ženy. Milenecký poměr zažije prý 40 procent žen!
     Komentáře
  • Aktuálně

    Psí jednorožec dojímá internet. Zachráněnému štěněti vyrůstá ocásek z čela

    Před 2 roky
    Záchranná stanice v Missouri našla na ulici štěně s dvěma ocásky. Malému kříženci, který má nejspíš geny z jezevčíka, roste na hlavě malá oháňka. Podle veterinářů nemá žádnou funkci a není napojena na centrální nervový systém. Zachránci psa pojmenovali po velrybě Narval a říkají mu malý zázračný chlupatý jednorožec.
     Komentáře
  • TV Polar

    Řidič se "prohnal" kolem radaru 35 km/h. Pak zběsile ujížděl a ujel od nehody

    Před 2 roky
    Když v úterý ráno strážníci měřili rychlost v obytné zóně v ulici Gen. Svobody v Havířově-Šumbarku, projelo kolem jejich radaru auto o 15 km/h rychleji, než je povolená dvacítka. Řidiče se pokusili zastavit a přestupek s ním vyřešit. Ten ale začal ujíždět.
     Komentáře
  • Novinky

    Nástroj na opravení DNA může zabránit naprosté většině genetických chorob, tvrdí vědci

    Před 2 roky
    Nová metoda editace DNA by mohla opravit skoro 90 procent genetických onemocnění, a to třeba i včetně srpkovité anémie (chudokrevnosti). Na průlomové genetické úpravy od amerických odborníků upozornila britská zpravodajská stanice BBC s tím, že výzkum je teprve na začátku a bude muset dále pokračovat. Vypadá prý ale slibně.
     Komentáře
  • Autoweb

    Policie dostala luxusní hybridní limuzíny. Bude v nich dohlížet na pořádek na silnicích

    Před 2 roky
    Předání prvních třech vozů BMW 745Le xDrive v rámci bezplatného zapůjčení proběhlo ve středu 30. října 2019 v novém showroomu společnosti BMW Stratos Auto v Pardubicích za účasti policejního prezidenta, brig. gen. Mgr. Jana Švejdara, jednatele společnosti Stratos Auto Martina Strakoše a Jany Dvořákové, manažerky korporátního, speciálního prodeje a elektromobility, BMW Group Czech Republic.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Genový mix Čechů je unikátní. Od ostatních se lišíme i reakcemi na léky, říká vědkyně

    Před 2 roky
    Proč nám chybí národní databáze a jak se Češi liší od jiných národů, vysvětluje profesorka Šárka Pospíšilová z Masarykovy univerzity.
     Komentáře
  • LepšíJá

    Potvrzeno: Lidské geny mají silný vliv na výběr určitého psího plemene

    Před 2 roky
    Kdo by nemiloval psy, snad jen hrstka lidí na celém světě a ti, kteří jako domácí mazlíčky upřednostňují kočky. Dneska ale bude řeč skutečně jen o pejskařích, protože univerzita ve Švédsku uskutečnila malý objev, který se týká silného vztahu mezi našimi geny a rozhodnutím vlastnit psa v dospělosti.
     Komentáře
  • Super

    Vychovává další pokračovatelku v herecké linii? Saša Rašilov promluvil o malé dceři, která je prý po mamince

    Před 2 roky
    Přestože své rodiče někdy nenechává vyspat, největší radost má Saša Rašilov (47) v poslední době ze své nejmladší dcery. S dvouletou Maruškou se snaží herec, který hraje pravidelně v divadle a v seriálu Modrý kód, trávit všechen volný čas. A jak sám přiznal, holčička spíš než po něm, podědila geny po své mamince.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Genetický editor CRISPR s nanočásticemi úspěšně vyléčil rakovinu u myši

    Před 2 roky
    Revoluční experiment potvrdil, že genetický editor dokáže zatočit s nádorem. Klíčové je poznání, který gen je nutné přepsat.
     Komentáře
  • Novinky

    Chevrolet Corvette se představuje i jako kabriolet, jednu věc má vůbec prvně

    Před 2 roky
    Chevrolet přišel pro Corvette gen. C8 s převratem - přestěhoval motor za řidiče. Velkou novinku ale dostal i právě představený kabriolet - pevnou skládací střechu, poprvé v historii modelu. Otázka ale je, jestli má v tomto případě kabriolet vůbec smysl.
     Komentáře
  • Novinky

    Čeští chemici vedou projekt na mapování šíření bakterií odolných vůči antibiotikům ve vodě

    Před 2 roky
    Evropští vědci pod vedením kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinkům antibiotik šíří v odpadních vodách. Budou i zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí vůči antibiotikům rezistentní, následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod. Cílem projektu REPARES je zabránit šíření bakterií, které jsou odolné vůči běžně užívaným antibiotikům – penicilinu či vankomycinu.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Metoda, která předejde dědičné nemoci i rakovině. Úprava genů může být jednou rutina

    Před 2 roky
    "Nemoci by se léčily přímo u zdroje, v DNA. Místo toho, aby pacienti museli brát do konce života léky," popisuje americký odborník na metodu CRISPR.
     Komentáře
Reklama