Mladé generace jsou neustále označovány za slabší, méně pracovité nebo méně odolné než jejich starší kolegové, od označení "sněhové vločky" až po obviňování z toho, že dávají přednost nákupu avokáda před domem.
Thomas Hicks byl prvním olympionikem, který užil doping: několik dávek strychninu rozmíchaných v brandy. To ho kupodivu nezabilo, dokonce závod vyhrál. V 30. letech došlo k dalším událostem, na nichž měl podíl i jugoslávský chemik českého původu Leopold Ružička – vyvíjely se syntetické látky a testosteron. Sport už nikdy nebyl jako dřív. A současný dopingový trend? Z toho už jde mráz po zádech.
Dnes jsem si pro Vás připravila shrnutí knihy Probuďte své božství: Jak obyčejní lidé dělají neobyčejné věci od autora Joea Dispenzy. Pokud se Vám toto video líbilo, nezapomeňte dám LIKE a odebírat můj pořad! Vidíme se u příštího videa.
AA amyloidóza je nepříliš časté, ale velmi závažné onemocnění, které může vést k fatálnímu selhání ledvin. Zpravidla vzniká jako důsledek chronického zánětu nebo infekce.
Mezinárodní vědecký tým vedený Courtney Hodgesem z Baylor College of Medicine v USA a Václavem Veverkou z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR odhalil důležitý díl ve složité a z velké části neznámé skládačce procesů, které řídí zapínání a vypínání (tzv. expresi) genů v buňce.
Bakterie Bordetella pertussis způsobují v lidském hostiteli vysoce nakažlivý černý kašel. Během evoluce se postupně adaptují na svého hostitele a s nástupem očkování i na účinek vakcín.
Když malá Barunka v šestinedělí stále nereagovala na světlo a nefixovala okolí očima, rodičům začalo být jasné, že není něco v pořádku. Rodina absolvovala množství testů, které nakonec odhalily diagnózu: Leberova vrozená slepota. Úplnou slepotu může zvrátit genová terapie, na kterou se rodiče chystají s Barunkou do Německa. Cesta, ubytování i samotná terapie jsou ale pro čtyřčlennou rodinu velmi nákladné.
Obrovská vědecká studie, která probíhala hned v několika státech najednou, našla vzácnou genovou variantu, která, jak se zdá, nabízí podstatnou ochranu před přibýváním na váze.
Tým vědců z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve svém novém výzkumu popsal bílkovinu, která zajišťuje správné skládání, a tím funkci tzv. sestřihového komplexu, jednoho z největších molekulárních komplexů v lidských buňkách složeného ze 150 různých komponent.
Neandertálci sice vyhynuli před 30 tisíci lety, v moderní populaci se však dodnes vyskytuje část jejich genů. Jakkoli byly tyto neandertálské geny dnešnímu člověku v minulosti nápomocné, zrovna v případě pandemie nového koronaviru mu značně přitěžují.
Dosud byla léčba paralyzující kosterní svalstvo možná pomocí modifikující léčby, která se aplikovala dětem lumbální punkcí několikrát ročně. Léčbu ale často komplikovala zhoršující se skolióza a nadále nemohla být indikována.
Vědci z Ústavu molekulární genetiky AV ČR ve spolupráci s vědci z Ústavu pro molekulární výzkum rakoviny na Univerzitě v Curychu objasnili mechanizmus, kterým bakterie Helicobacter pylori poškozuje DNA v buňkách žaludeční tkáně, a tím pravděpodobně přispívá ke vzniku nádorového onemocnění. .
Tým vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR publikoval nové poznatky o vývoji a klíčení pylu v Plant Physiology, jednom z nejprestižnějších vědeckých časopisů zaměřených na rostlinnou biologii.
Varianta genu KCNG4 zpomaluje v lidském organismu způsob zpracování bolesti nervovým systémem. Studie žen, které při porodu nepotřebovaly úlevu od bolesti, odhalily vzácnou variantu tohoto genu.
Na účinnost drahé genové terapie CAR-T při léčbě leukémie mají vliv dva biomarkery. Popsaly je vědkyně z centra CEITEC Masarykovy univerzity v Brně. Objev poslouží onkologům při rozhodování, zda u pacienta genovou terapii nasadit.
Vědcům se podařilo najít důkazy o existenci pravěkých lidí, kteří dodnes nebyli známi.Geny těchto lidí, kteří žili na africkém kontinentu před pětisty tisíci lety, se dodnes objevují u některých populací lidí, žijících v západní Africe.
Týmu vědců pod vedením Martina Maršaly z Kalifornské univerzity v San Diegu se podařilo úspěšně otestovat novou operačně-aplikační metodu. Ta by v budoucnu mohla zpomalit postup amyotrofní laterální sklerózy (ALS), degenerativního onemocnění nervů a svalů, s nímž například dlouho bojoval legendární fyzik Stephen Hawking.
Skutečnost, že nezdravý životní styl matky může negativně ovlivnit nenarozený plod, je dobře známá věc. Nedávná studie australských vědců odhalila, že svou roli hrají ale i špatné návyky otce.
Teorii o mužích rozsévačích a o tom, jak mají nevěru v genech, asi znáte. Ale pozor, zdá se, že s věrností na tom nejsou lépe ani ženy. Milenecký poměr zažije prý 40 procent žen!
Záchranná stanice v Missouri našla na ulici štěně s dvěma ocásky. Malému kříženci, který má nejspíš geny z jezevčíka, roste na hlavě malá oháňka. Podle veterinářů nemá žádnou funkci a není napojena na centrální nervový systém. Zachránci psa pojmenovali po velrybě Narval a říkají mu malý zázračný chlupatý jednorožec.
Když v úterý ráno strážníci měřili rychlost v obytné zóně v ulici Gen. Svobody v Havířově-Šumbarku, projelo kolem jejich radaru auto o 15 km/h rychleji, než je povolená dvacítka. Řidiče se pokusili zastavit a přestupek s ním vyřešit. Ten ale začal ujíždět.
Nová metoda editace DNA by mohla opravit skoro 90 procent genetických onemocnění, a to třeba i včetně srpkovité anémie (chudokrevnosti). Na průlomové genetické úpravy od amerických odborníků upozornila britská zpravodajská stanice BBC s tím, že výzkum je teprve na začátku a bude muset dále pokračovat. Vypadá prý ale slibně.
Předání prvních třech vozů BMW 745Le xDrive v rámci bezplatného zapůjčení proběhlo ve středu 30. října 2019 v novém showroomu společnosti BMW Stratos Auto v Pardubicích za účasti policejního prezidenta, brig. gen. Mgr. Jana Švejdara, jednatele společnosti Stratos Auto Martina Strakoše a Jany Dvořákové, manažerky korporátního, speciálního prodeje a elektromobility, BMW Group Czech Republic.
Kdo by nemiloval psy, snad jen hrstka lidí na celém světě a ti, kteří jako domácí mazlíčky upřednostňují kočky. Dneska ale bude řeč skutečně jen o pejskařích, protože univerzita ve Švédsku uskutečnila malý objev, který se týká silného vztahu mezi našimi geny a rozhodnutím vlastnit psa v dospělosti.
Přestože své rodiče někdy nenechává vyspat, největší radost má Saša Rašilov (47) v poslední době ze své nejmladší dcery. S dvouletou Maruškou se snaží herec, který hraje pravidelně v divadle a v seriálu Modrý kód, trávit všechen volný čas. A jak sám přiznal, holčička spíš než po něm, podědila geny po své mamince.
Chevrolet přišel pro Corvette gen. C8 s převratem - přestěhoval motor za řidiče. Velkou novinku ale dostal i právě představený kabriolet - pevnou skládací střechu, poprvé v historii modelu. Otázka ale je, jestli má v tomto případě kabriolet vůbec smysl.
Evropští vědci pod vedením kolegů z Vysoké školy chemicko-technologické (VŠCHT) v Praze budou mapovat, jak se bakterie odolné účinkům antibiotik šíří v odpadních vodách. Budou i zjišťovat typy genů, které tyto bakterie činí vůči antibiotikům rezistentní, následně vypracují mezinárodní metody odběru a analýzy vzorků odpadních vod. Cílem projektu REPARES je zabránit šíření bakterií, které jsou odolné vůči běžně užívaným antibiotikům – penicilinu či vankomycinu.