Zavřít
Greenpeace

Greenpeace

Nejnovější články na Seznamu na téma Greenpeace
  • Newstream

    Boom soukromých tryskáčů nezastavily ani inflace a krize. Počet letů i emisí loni stoupl na rekord

    Před 18 hodinami
    Počet letů soukromých tryskáčů v Evropě loni vzrostl o neuvěřitelných 64 procent a dosáhl rekordního maxima 572 806. Emise soukromých letadel, které mají neúměrný dopad na životní prostředí, se loni v Evropě více než zdvojnásobily. Uvedl to server CNBC s odkazem na analýzu, kterou zveřejnila ekologická skupina Greenpeace.
     Komentáře
  • Prima Ženy

    Neohrožená Xena Lucy Lawless bojuje za dobro a spravedlnost. Naštval ji kolega Herkules

    Před 1 dnem
    Zatímco ve filmech nikdy prorazit nedokázala, seznam jejích úspěšných seriálů je pořádný a nezačíná ničím jiným než Xenou. Kromě herectví se však Lucy Lawless postupem času stále více věnuje aktivismu či charitě. Blízká jí jsou práva LGBT komunity i boj proti klimatické změně. A za nevhodné názory už odsoudila dokonce i představitele Herkula.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Je mi vedro, může za to vláda. Důchodkyně dohnala kuriózní proces až k Evropskému soudu

    Před 1 dnem
    Evropský soud pro lidská práva začíná projednávat kuriózní žalobu švýcarské seniorky Marie-Eve Volkoffové. Žena si stěžuje na svou vládu kvůli údajně nedostatečnému boji s globálním oteplováním, které prý 85letou důchodkyni nutí v létě vysedávat doma.
     Komentáře
  • Ekolist

    Ekologičtí aktivisté pronikli na letiště v Eindhovenu, policie 80 lidí zadržela

    Před 5 dny
    Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) včera pronikli do areálu letiště v nizozemském Eindhovenu, aby protestovali proti klimatickým dopadům letecké dopravy. Demonstrace se zúčastnilo asi 500 lidí, policie jich 80 zadržela, napsala agentura DPA. Aktivisté se shromáždili na ploše, která slouží k parkování soukromých letadel, a běžný provoz letiště podstatněji nenarušili.
     Komentáře
  • Hospodářské noviny

    Pryč se soukromými letadly. Aktivisté vnikli na letiště v Eindhovenu, 80 jich skončilo v poutech

    Před 5 dny
    Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v sobotu pronikli do areálu letiště v nizozemském Eindhovenu, aby protestovali proti klimatickým dopadům letecké dopravy. Demonstrace se zúčastnilo asi 500 lidí, policie jich 80 zadržela, napsala agentura DPA.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Zákaz spalovacích motorů vyvolává spory v německé vládě. Část koalice s ním nesouhlasí

    Před 6 dny
    Střet ohledně ochrany životního prostředí ohrožuje soudržnost německé vládní trojkoalice, poté co strana Zelených obvinila FDP (Svobodní demokraté) z hazardu s reputací země, když se FDP na poslední chvíli postavila proti plánům EU ohledně zakázání prodeje spalovacích motorů od roku 2035. Informoval o tom deník The Guardian.
     Komentáře
  • Náš region

    Úřad prodloužil těžbu v Bílině do roku 2035

    Před 8 dny
    Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolá. Informoval o tom ve středu Lukáš Hrábek z Greenpeace.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035. Ostudné, tvrdí Greenpeace

    Před 8 dny
    Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolá.
     Komentáře
  • Novinky

    Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035, Greenpeace se odvolá

    Před 8 dny
    Těžební společnost Severočeské doly mohou těžit v hnědouhelném dole Bílina až do roku 2035, rozhodl Obvodní báňský úřad v Mostě. Těžební práce v dole tak mohou trvat o pět let déle, než umožnovalo dosavadní povolení. Greenpeace se proti rozhodnutí odvolá, uvedla ve středeční tiskové zprávě enviromentální organizace. Prodlužování a rozšiřování těžby v Bílině organizace dlouhodobě kritizuje.
     Komentáře
  • České noviny

    Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035, Greenpeace se odvolá

    Před 8 dny
    Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolá. Informoval o tom ČTK Lukáš Hrábek z Greenpeace. Povolení zveřejnil báňský úřad na úřední desce. K rozhodnutí se Severočeské doly nebudou vyjadřovat s ohledem na to, že není pravomocné, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.
     Komentáře
  • Ekolist

    Severočeské doly mohou těžit v Bílině do roku 2035, Greenpeace se odvolá

    Před 9 dny
    Severočeské doly získaly od Obvodního báňského úřadu v Mostě povolení prodloužit těžbu v dole Bílina na Teplicku do roku 2035, o pět let déle než dosud. Rozhodnutí není pravomocné, organizace Greenpeace se proti němu odvolá, sdělil ČTK Lukáš Hrábek z Greenpeace. Povolení zveřejnil báňský úřad na úřední desce. K rozhodnutí se Severočeské doly nebudou vyjadřovat s ohledem na to, že není pravomocné, řekl ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kopecký.
     Komentáře
  • Arnika
    naSeznam Médium

    Považují poslanci občanskou veřejnost za partnera? Uvidíme u hlasování o novele stavebního zákona!

    Před 9 dny
    V pátek, 24. března, budou poslanci hlasovat o novele stavebního zákona. Rozhodovat budou také o jednotlivých pozměňovacích návrzích včetně zásadní úpravy práv veřejnosti. Jde o jedno z nejdůležitějších hlasování Poslanecké sněmovny tohoto jara.
     Komentáře
  • OEnergetice

    Francouzská vláda odmítá závislost svého jaderného průmyslu na Rusku, jak uvádí Greenpeace

    Před 14 dny
    Francouzské ministerstvo energetiky se na začátku tohoto týdne ohradilo proti tvrzením plynoucím z nedávné zprávy organizace Greenpeace, podle které je provoz francouzských jaderných bloků závislý na Rusku. Podle Greenpeace Francie v loňském roce dokonce ztrojnásobila dovoz obohaceného uranu z Ruska. Ruský jaderný průmysl se rovněž podílí na přepracovávání použitého jaderného paliva.
     Komentáře
  • Ekolist

    Před polskou ambasádou v Praze dnes demonstrovali lidé kvůli těžbě v dolu Turów

    Před 17 dny
    Před polskou ambasádou v Praze se dnes na demonstraci sešlo přes 20 převážně mladých lidí, kteří požadovali zveřejnění detailů dohody České republiky s Polskem o těžbě uhlí v dole Turów. Důl leží v Polsku v blízkosti českých a německých hranic, těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí ve všech třech státech, především ničí podzemní vody v okolí dolu. Demonstraci s názvem Zveřejněte dohodu, dejte stop Turówu pořádalo hnutí Fridays For Future, připojili se i zástupci hnutí Greenpeace. České ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes uvedlo, že poskytuje veřejnosti všechny dostupné informace, které od Polska získává.
     Komentáře
  • České noviny

    Před polskou ambasádou v Praze demonstrovali lidé kvůli těžbě v dolu Turów

    Před 17 dny
    Před polskou ambasádou v Praze se na demonstraci sešlo přes 20 převážně mladých lidí, kteří požadovali zveřejnění detailů dohody České republiky s Polskem o těžbě uhlí v dole Turów. Důl leží v Polsku v blízkosti českých a německých hranic, těžba podle ekologů ohrožuje životní prostředí ve všech třech státech, především ničí podzemní vody v okolí dolu. Demonstraci s názvem Zveřejněte dohodu, dejte stop Turówu pořádalo hnutí Fridays For Future, připojili se i zástupci hnutí Greenpeace. České ministerstvo životního prostředí (MŽP) dnes uvedlo, že poskytuje veřejnosti všechny dostupné informace, které od Polska získává.
     Komentáře
  • Příroda

    Válka na Ukrajině ničí vzácnou přírodu. Mapa Greenpeace vám ukáže, kolik škody válčící Rusové už napáchali

    Před 18 dny
    Válka na Ukrajině ničí nejen lidské životy, kulturu a průmysl, ale neskutečným způsobem poškozuje i tamní životní prostředí. Ukrajinská ekologická organizace Ecoaction se ve spolupráci s Greenpeace pokusila tyto škody na ukrajinské přírodě zdokumentovat a zakreslit do mapy.
     Komentáře
  • Obnovitelně

    Skoro 150 spolků protestovalo proti novele stavebního zákona. Lidé přijdou o poslední práva, varují ekologové

    Před 23 dny
    Spolky se obávají, že novela vezme veřejnosti i poslední možnosti, jak se vyjádřit ke stavebním řízením, včetně řízení u chráněných rostlin a živočichů. Chtějí návrat zákona do stavu před rokem 2018.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Chráněné území velké jak sedm Evrop. Státy se shodly na ochraně oceánů

    Před 24 dny
    Země se shodly, že alespoň nějakou ochranu dostane 30 % oceánů. Nově tak vzniknou rezervace o podobné ploše, jako mají Afrika a Asie dohromady. Dohoda znamená historický milník, říká pro SZ environmentální expert Vojtěch Kotecký.
     Komentáře
  • Travel Adventure

    OSN schválila historickou dohodu o ochraně oceánů. Na některých místech vzniknou rezervace

    Před 24 dny
    Po téměř dvou desítkách let vyjednávání byla na půdě OSN konečně schválena historická Globální smlouva o oceánech. Text nyní projde technickými úpravami a překladem do různých jazyků a poté bude oficiálně přijat na dalším zasedání. Tato smlouva, jejíž přijetí organizace Greenpeace iniciovala j iž v roce 2005, je monumentálním vítězstvím pro ochranu oceánů.
     Komentáře
  • Ecoista

    Češi nejvíc chtějí zachraňovat oceány a pralesy. Klima je nebere, říká šéfka Greenpeace

    Před 24 dny
    Energetická krize ukázala, jak nebezpečná je závislost na fosilních zdrojích, především na ruském plynu, říká šéfka české Greenpeace.
     Komentáře
  • Ekolist

    Vyjednavači členských zemí OSN se po 15 letech dohodli na podobě smlouvy o ochraně oceánů

    Před 25 dny
    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již 15 let. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání, napsala agentura Reuters.
     Komentáře
  • Echo24

    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě smlouvy o ochraně oceánů

    Před 25 dny
    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již 15 let. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání, napsala agentura Reuters.
     Komentáře
  • Forum 24

    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě smlouvy o ochraně oceánů

    Před 25 dny
    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již 15 let. Smlouva má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a a zajistit její udržitelné ...
     Komentáře
  • CNN Prima News

    „Loď dosáhla břehu.“ Vyjednavači zemí OSN se dohodli na podobě smlouvy o ochraně oceánů

    Před 25 dny
    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již 15 let. Smlouva má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání, napsala agentura Reuters.
     Komentáře
  • České noviny

    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě smlouvy o ochraně oceánů

    Před 25 dny
    Vyjednavači členských zemí OSN se dohodli na podobě mezinárodní smlouvy o ochraně oceánů, o které se jedná již 15 let. Smlouva označovaná odborníky i politiky za přelomovou má pomoci zachovat mořskou biodiverzitu a zajistit její udržitelné využívání, napsala agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Podle Greenpeace může za loňský úhyn ryb v Odře těžba uhlí

    Před 27 dny
    Podle polské pobočky ekologické organizace Greenpeace mohou za loňskou zvýšenou míru slanosti (salinity) Odry společnosti těžící černé uhlí v Horním Slezsku. Doly vypouštějí do řeky odpady, které vedou ke zvýšení slanosti vody v řece. S tím loni v létě souviselo rozšíření toxické řasy a následný úhyn stovek tun ryb.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Severočeské doly žádají o prodloužení těžby na Bílině do roku 2035. Greenpeace tvrdí, že má těžba překročit hranici limitů

    Před 28 dny
    Těžební společnost Severočeské doly spadající pod firmu ČEZ si u Obvodního báňského úřadu v Mostě požádala o povolení k hornické činnosti na hnědouhelném dole Bílina do roku 2035, tedy o pět let déle, než dovoluje současné povolení.
     Komentáře
  • MotorGuru

    Zamítnutá klimatická žaloba proti VW naznačuje, že zákaz spalovacích motorů není řešením

    Před 30 dny
    Část veřejnosti a řada aktivistů napříč Evropou tvrdí, že jedinou správnou cestou pro individuální i nákladní dopravu je elektromobil. Došlo to tak daleko, že Unie schválila zákaz benzinových i naftových motorů od roku 2035 a zvrátit toto rozhodnutí se v současné době zdá nemožné. Aby toho nebylo málo, farmář a aktivista Ulf Allhoff-Cramer chtěl s podporou Greenpeace zakázat spalovací motory VW od roku 2030. Jeho klimatická akce však narazila na překážku, jak píše server Automobilwoche. A soud má velmi zajímavé vysvětlení.
     Komentáře
  • Sport

    Norská lyžařka zaútočí na jedinečný úspěch. Greenpeace zuří: Tohle už je absurdní

    Před 1 měsícem
    V sobotu vybojovala bronz na MS v Planici ve skiatlonu a vůbec poprvé si tak na krk pověsila cenný kov ze světového šampionátu, ale na nejambicióznější kousek své kariéry se teprve chystá. Norská lyžařka Astrid Öyre Slindová plánuje v sobotu zaútočit v Planici na medaili z 30kilometrové trati a už o den později zabojovat ve Švédsku o triumf v nejslavnějším běžkařském maratonu - Vasově běhu. Její plány však budí také silné negativní reakce.
     Komentáře
  • Ekonews

    Až polovina Čechů si kupuje oblečení v čínských internetových obchodech. Přitom jim záleží na kvalitě

    Před 1 měsícem
    Většina Čechů tvrdí, že při nákupu zohledňuje kvalitu nového kousku a to, zda ho unosí.Zákazníkům však nevadí ani nakupování v čínských internetových obchodech s ultra fast fashion.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Zbavili jsme se ruského plynu, potřebujeme ještě zateplit a snížit účty

    Před 1 měsícem
    Přesně před rokem vtrhla ruská invazní vojska na Ukrajinu. V tu chvíli se svět změnil. A to i pro nás, kteří žijeme daleko od míst bojů. Věci, které byly před Putinovou agresí nepředstavitelné, se v posledním roce staly realitou.
     Komentáře
  • Ecoista

    Inflace dopadá i na neziskovky, české Greenpeace klesly příjmy o desítky procent

    Před 1 měsícem
    Covidové roky a současná inflace se podepisují i na nejznámější ekologické neziskovce na světě. Přesto loňský rok přinesl Greenpeace v Česku úspěchy.
     Komentáře
  • Ekolist

    Jiří Jakl: Spalovny odpadů - energetická zařízení

    Před 1 měsícem
    Zvonečník vnímá spalovny odpadů jako energetická zařízení, která je nutné posuzovat podobně jako jiná energetická zařízení a ne jen jako odpadová zařízení. Zlepšit je vhodné také osvětu, protože zvláště na rozdíl od recyklace většině lidí v Česku může chybět uvědomění k nakládání se směsným odpadem s koncovkou ve spalovně a ne na skládce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Japonsko staví novou superloď na lov velryb, má doplout až na Antarktidu

    Před 1 měsícem
    Japonská firma staví velrybářskou loď, která by mohla doplout až na Antarktidu. Komerční rybolov je přitom v Jižním oceánu zakázán.
     Komentáře
  • AutoForum

    Ford zastavil výrobu a prodej většiny svých klíčových modelů, šéf značky naznačil další propouštění

    Před 1 měsícem
    Modrý ovál v poslední době kráčí od problému k problému a tohle jsou další z řady nepříjemností. Navíc tím dozajista nekončí, šéfovi značky se nelíbí nízká efektivita části zaměstnanců.
     Komentáře
  • Magazín Antilopa

    Jan Freidinger z Greenpeace: Jedno praní vytvoří až milion mikroplastů, polykáme je i při jídle

    Před 1 měsícem
    Mikroplasty se staly velmi závažným problémem současné doby a vyskytují se prakticky kdekoliv, ve vodě, vzduchu, půdě i v našich tělech. O jejich vlivu na lidské zdraví zatím nemáme přesné informace, ale výzkumy ukazují, že například až jedno procento nejmenších plastových částeček, které pozřeme, může pronikat do krve. „Běžné stotisícové město vyprodukuje jen při praní syntetického oblečení 170 až 441 kilogramů mikrovláken denně,“ říká v rozhovoru pro Magazín Antilopa Jan Freidinger z hnutí Greenpeace, které se problematice mikroplastů věnuje.
     Komentáře
  • Novinky

    Německý soud zamítl žalobu ekologických aktivistů proti Volkswagenu

    Před 1 měsícem
    Organizace Greenpeace neuspěla s žalobou na koncern Volkswagen, kterou chtěla docílit ukončení prodeje konvenčních aut do roku 2030. Podobně dopadla organizace Deutsche Umwelthilfe s žalobou na BMW.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Mořské rezervace jsou pro ochranu oceánů to nejlepší. Schválí je teď OSN?

    Před 1 měsícem
    Příští týden se v New Yorku sejdou zástupci světových států, aby konečně vyřešit otázku, jak zabránit kolapsu světových oceánů a jak je účinně chránit. Finální rozhodnutí už třikrát odložili, ale teď by mělo konečně padnout.
     Komentáře
  • Ekolist

    Německý soud zamítl žalobu ekologických aktivistů proti Volkswagenu

    Před 1 měsícem
    Zemský soud v německém Braunschweigu dnes zamítl žalobu, pomocí které chtěli ekologičtí aktivisté z organizace Greenpeace přinutit německou automobilku Volkswagen, aby do roku 2030 ukončila prodej vozů se spalovacími motory. Soud své rozhodnutí zdůvodnil tím, že Volkswagen dodržuje platné předpisy.
     Komentáře
  • MůjLife

    Společnost LIDL připravuje velkou novinku: Omezte masné výrobky, zaměřte se na hmyzí bílkoviny!

    Před 1 měsícem
    Velký reset! Lidl, velký evropský řetězec s potravinami, se bude snažit snížit množství masných výrobků prodávaných ve svých prodejnách ve prospěch "alternativních" zdrojů bílkovin, aby podpořil globální ekologickou agendu.
     Komentáře
  • Techsvět

    Brazilci potopili starou letadlovou loď. Teď začnou problémy

    Před 1 měsícem
    Před několika dny Brazílie provedla řízené potopení vyřazené letadlové lodi São Paulo. V rozporu s prohlášeními orgánů nebyly z plavidla odstraněny všechny materiály nebezpečné pro životní prostředí. Ochránci životního prostředí, kteří již dříve varovali, že loď může kontaminovat vodu, neskrývali své rozhořčení, jak píše server Naval News.
     Komentáře
  • MotorGuru

    Víme, která značka aut nejvíce ničí životní prostředí. Greenpeace zveřejnili žebříček

    Před 1 měsícem
    Výrobci byli v roce 2022 hodnoceni za postupné vyřazování vozidel se spalovacími motory, dekarbonizaci dodavatelských řetězců a snižování zdrojů a efektivitu. Toyota se již podruhé za sebou umístila na posledním místě, Honda a Nissan se umístily na dalších dvou místech od konce.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Španělský venkov trápí „prasečí invaze“

    Před 1 měsícem
    Španělsko je největším evropským producentem vepřového masa. Prasečí farmy tam často staví na venkově, ale většina obcí, které leží v blízkosti vepřínů, s výstavbou nesouhlasí. Stěžují si třeba na znečištěnou vodu nebo ovzduší.
     Komentáře
  • ByznysDeník

    Dánsko umožňuje ukládání CO₂ pod Severním mořem

    Před 1 měsícem
    Dánská vláda dala několika společnostem zelenou k ukládání CO₂ pod mořské dno. V sázce jsou miliony tun oxidu uhličitého ročně, uvedl zpravodajský portál Euronews nebo portál Energy News.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Kauza elektrárny Chvaletice: přestane vypouštět tolik rtuti, nebo se zavře?

    Před 1 měsícem
    Hnědouhelná elektrárna Chvaletice přišla o emisní výjimku. Co bude dál? Bude muset elektrárna uprostřed energetické krize okamžitě ukončit svůj provoz a zdraží se kvůli tomu lidem elektřina, jak straší její provozovatel? To zatím nehrozí.
     Komentáře
  • Liberecká Drbna

    I po roce jsou názory na česko-polskou dohodu o Turówu protichůdné

    Před 1 měsícem
    I po roce od podpisu mezistátní dohody Česka a Polska o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic, jsou názory na ni protichůdné. Zástupci samospráv na české straně hranic ji oceňují, nastartovala podle nich spolupráci obou stran, umožnila měření i přípravu projektů, které pomohu dopady na české území omezit nebo kompenzovat. Odpůrci dohodu dál zatracují - životnímu prostředí nepomohla, uhlí se těží dál, na lidi a škody na jejich majetku se zapomnělo.
     Komentáře
  • Natura

    24 min

    Podcast
    Lékař Miroslav Šuta se už od 90. let se výrazně angažuje v ekologickém hnutí

    Před 1 měsícem

    ·

    24 minut

    Dlouhodobě zkoumá vliv jedovatých látek ve vzduchu i v předmětech denní potřeby na lidské zdraví a jeho poznatky využívají hnutí Greenpeace i spolek Arnika. Jak naše zdraví ovlivňují exhalace z aut, ale např. i podlahové krytiny a koberce? Víme, co obsahují zdánlivě neškodné obaly jídel ve fast foodech? Odpovědi hledá Markéta Ševčíková.
     Komentáře
  • Novinky

    Rok od smlouvy o Turówu. Funguje těsnicí stěna?

    Před 1 měsícem
    Před rokem, 3. února 2022, uzavřela vláda Petra Fialy (ODS) s Polskem dohodu o řešení problémů způsobených těžbou v polském příhraničním hnědouhelném dole Turów. I po roce zůstávají názory na vyjednanou dohodu protichůdné.
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Od podpisu česko-polské dohody o lomu Turów uplynul rok. Výsledky jsou poněkud rozporuplné

    Před 1 měsícem
    Dnes je tomu přesně jeden rok od chvíle, kdy česká a polská vláda uzavřely dohodu o spolupráci při řešení negativních dopadů těžby uhlí v povrchovém dole Turów.
     Komentáře
  • Ekolist

    I po roce jsou názory na česko-polskou dohodu o Turówu protichůdné

    Před 1 měsícem
    I po roce od podpisu mezistátní dohody Česka a Polska o řešení vlivu těžební činnosti v polském hnědouhelném dole Turów u českých hranic, jsou názory na ni protichůdné. Zástupci samospráv na české straně hranic ji oceňují, nastartovala podle nich spolupráci obou stran, umožnila měření i přípravu projektů, které pomohu dopady na české území omezit nebo kompenzovat. Odpůrci podle zjištění ČTK dohodu dál zatracují - životnímu prostředí nepomohla, uhlí se těží dál, na lidi a škody na jejich majetku se zapomnělo.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Světové mokřady mizí třikrát rychleji než lesy. Zničili jsme jich třetinu

    Před 1 měsícem
    Druhého února si připomínáme Světový den mokřadů. Unikátní vodní ekosystémy poskytují životní prostředí mnoha druhům rostlin a živočichů, které jinde nemohou přežít. Dnes jsou ale mokřady v ohrožení.
     Komentáře
  • Ekonews

    Inspirace pro Česko. Ve Finsku začnou vyhořelé jaderné palivo ukládat pod zem už za dva roky

    Před 2 měsíci
    První úložiště vyhořelého paliva z jaderných elektráren na světě vznikne ve Finsku.Ukládat kontejnery s vyhořelým palivem by se do něj měly už za dva roky.
     Komentáře
  • Pardubický deník

    Chvaletická elektrárna opět přišla o emisní výjimku. Rozhodne ministerstvo

    Před 2 měsíci
    Olomoucká pobočka Krajského soudu v Ostravě zrušila rozhodnutí Ministerstva životního prostředí (MŽP) o emisní výjimce na limity vypouštění oxidu dusíku a rtuti pro chvaletickou elektrárnu. Soud tak vyhověl žalobě ekologických organizací. Soudce uložil ministerstvu povinnost bez zbytečného odkladu rozhodnout v souladu se zákonem. Aktivisté ale už vzhledem k energetické krizi nechtějí elektrárnu uzavřít, požadují zkrácení platnosti výjimky.
     Komentáře
  • Ekonews

    Čínský obchod Shein prodává karcinogenní oblečení asi i v Česku. Zákony jsou na něj krátké

    Před 2 měsíci
    Asijským online prodejcům s rychlou módou se daří pronikat na trhy s pomocí dravého digitálního marketingu a sociálních sítí.Podle německé pobočky Greenpeace je potřeba dát si pozor zejména na značku Shein.
     Komentáře
  • Greenpeace
    naSeznam Médium

    Během protestu u Lützerathu zatkla policie i Gretu. Proč je problém strhnout vybydlenou vesnici

    Před 2 měsíci
    Německá policie minulý týden začala s vyklízením vesnice Lützerath. Na místě proti další těžbě uhlí na sérii akcí protestovali desítky tisíc aktivistů a aktivistek včetně Grety Thunbergové, kterou nakonec při jednom z protestů zatkla policie.
     Komentáře
  • Ekolist

    Měření prachu v okolí dolu Turów loni překročení limitů neukázala, pokračují dál

    Před 2 měsíci
    Měření prachu v okolí polského hnědouhelného dolu Turów loni překročení limitů neukázala. Pokračují dál. Ani stanice na české straně nezaznamenala překročení limitů, řekl ČTK liberecký krajský radní pro životní prostředí Václav Židek (Piráti). Kromě prachu se na základě česko-polské mezivládní dohody sleduje v okolí dolu také hladina podzemních vod, hluk a pokles půdy. U těch ale zatím loňské výsledky k dispozici nejsou.
     Komentáře
  • Voxpot

    „Lützerath žije.“ Jak Němci v dešti a blátě bojují za záchranu vesnice před uhelnou lobby

    Před 2 měsíci
    Tisíce lidí se v sobotu 14. ledna sešlo na protestní akci za záchranu malé německé obce Lützerath. Ta má ustoupit rozšíření nedalekého hnědouhelného dolu. Dohoda mezi společností RWE a politiky vyvolala velký odpor společnosti a mobilizovala zejména ekologické aktivisty, kteří se ve vesnici na čas usídlili. Na místo se vypravila i reportérka Voxpotu
     Komentáře
  • Ekonomický deník

    Chvaletice hlásí rekordní výrobu. Tolik elektřiny uhelné bloky v Polabí nevyráběly ani za socialismu

    Před 2 měsíci
    Drahý zemní plyn vrací do hry zdroje, kterým mnozí předpovídali nevyhnutelný konec. Hnědouhelná Elektrárna Chvaletice, kterou vlastní skupina Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače, vyrábí víc elektřiny než za éry socialismu. Konkrétně loni vyprodukovala 4,9 TWh elektřiny, což odpovídá téměř 7 procentům celkové spotřeby Česka.
     Komentáře
  • FocusOn

    Teplá zima v Evropě láme rekordy. Na pozoru by měli být alergici

    Před 2 měsíci
    Evropa se potýká s extrémně teplou zimou a na mnoha místech teploty lámou rekordy. Klimatičtí aktivisté tak volají po rychlejším zásahu proti změně klimatu, Evropané se však radují – vysoké teploty jim poskytují krátkodobou úlevu od vysokých cen energií. Informace poskytla agentura Reuters.
     Komentáře
  • Ekolist

    Tokio trvá na vypuštění kontaminované vody z Fukušimy do moře, začne do léta

    Před 2 měsíci
    Kontaminovaná voda z jaderné elektrárny Fukušima, kterou v roce 2011 poničilo zemětřesení a cunami, bude "od jara nebo od léta" postupně vypouštěna do moře. Oznámila to japonská vláda, která chtěla s projektem původně začít už na jaře a dnešní oznámení tak naznačuje odklad. Informovaly o tom zahraniční agentury.
     Komentáře
Reklama