Zavřít
Jan Masaryk

Jan Masaryk

Nejnovější články na Seznamu na téma Jan Masaryk
  • i60

    Ladislav Kropáček vyšetřoval úmrtí Jana Masaryka. Po emigraci zbohatl v Africe, kde ho málem sežral krokodýl

    Před 4 dny
    Další osobností v naší galerii zajímavých krajanů ve světě je člověk, který se od vyšetřování smrti ministra zahraničí Jana Masaryka ocitl na rozpáleném africkém kontinentu, aby tu pohádkově zbohatl díky zlatým a měděným dolům. Seznamte se s Ladislavem Kropáčkem (1923-2018).
     Komentáře
  • Krajské listy

    Světlo v mediální temnotě? Šiklo by se nám něco, jako bývala Svobodná Evropa... Svět Tomáše Koloce

    Před 12 dny
    Kodex RFE, cíl 4: „Napomoci tomu, aby režim v Československu přestal poskytovat mezinárodní pomoc, z níž má prospěch pouze vládnoucí velmoc.“
     Komentáře
  • Novinky

    Zevrubný pohled na osobnost Jana Masaryka. S hlasem Františka Kreuzmanna

    Před 12 dny
    Proč zemřel Jan Masaryk? Tahle otázka zůstává nezodpovězená od noci z 9. na 10. března roku 1948, kdy byl pod okny svého bytu na ministerstvu zahraničí v Černínském paláci nalezen mrtev ministr zahraničí Jan Masaryk. A právě tahle otázka se stala i názvem reportážní audioknihy Petra Kettnera a I. M. Jedličky, která vyšla v podání herce Františka Kreuzmanna.
     Komentáře
  • Pražská Drbna

    Mezi Florou a náměstím Míru nepojedou tramvaje. Omezení se dotkne i řidičů aut

    Před 15 dny
    Kvůli opravám tramvajové trati dojde v pondělí 18. září 2023 od půl páté ráno do pátku 29. září 2023 k dočasnému přerušení provozu tramvají mezi zastávkami Flora a Náměstí Míru. Opravy omezí i provoz pro řidiče aut.
     Komentáře
  • Náš region

    Výměna kolejí na pražské křižovatce Flora omezí provoz tramvají

    Před 17 dny
    „Z tohoto důvodu bude v uvedeném období obousměrně přerušen provoz tramvají v Korunní ulici, v úseku Flora – Náměstí Míru. Linky číslo 10, 16,…
     Komentáře
  • Marianne

    Proměny venkova: Místo, kde žil Svatopluk Čech i operní diva

    Před 18 dny
    Ve středočeském městysu u Berouna žil jistý čas budoucí spisovatel Svatopluk Čech, později operní diva Jarmila Novotná. Liteň jim byla domovem! S prosperující obcí, mající pivovar i lihovar, spojili jméno ještě další velikáni.
     Komentáře
  • i60

    Dvojité výročí Jana a Tomáše Masarykových

    Před 19 dny
    Když se 14. září 1886 Jan Masaryk narodil, bylo jeho sestře Alici sedm a bratru Herbertovi šest let. Sestra Olga se narodila až o pět let později, a tak Jan vyrůstal jako poloviční jedináček.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Komunisté chtěli vraždit demokraty pekelným strojem. Po únoru jim stačilo otevřené okno

    Před 22 dny
    Bomby měly vybuchnout v rukou demokratických ministrů Petra Zenkla, Prokopa Drtiny a Jana Masaryka. Krabice s nimi, označené jako voňavky,  však byly natolik podezřelé, že k jejich otevření byla povolána policie. Tento pokus o atentát je znám jako „Krčmaňská aféra“. Stáli za ním komunističtí funkcionáři.
     Komentáře
  • Život v Česku

    Komentář: Krvavý car Putin. Prigožinův konec definitivně odhalil reálnou tvář Ruska, může sloužit jako velké varování Čechům

    Před 1 měsícem
    Komentář Jiřího Ovčáčka: Mýty o Rusku navzdory kruté agresi proti Ukrajině přetrvávají. Řada lidí v Česku si stále zemi na Východě romantizuje a vidí v ní odraz filmové pohádky Mrazík, roztomilé medvídky, březové hájky a široké úsměvy. Pod tímto propagandistickým hávem se ale skrývá chladná pomstychtivost a soupeření. Smrt šéfa wagnerovců Jevgenije Prigožina, se kterým v Tverské oblasti spadl soukromý tryskáč, definitivně odhalila podstatu ruského režimu. Vojenský analytik Lukáš Visingr pro ŽivotvČesku.cz hovoří o frakčním boji v Moskvě.
     Komentáře
  • Topi Pigula
    naSeznam Médium

    Metody likvidace Putinových odpůrců. Pád z okna vystřídal pád letadla

    Před 1 měsícem
    Vraždy Putinových odpůrců se počítají na desítky. Pád z okna či radioaktivní polonium tentokrát vystřídal pád letadla. Sedět v něm měl velitel wagnerovců Jevgenij Prigožin.
     Komentáře
  • Forum 24

    Nový Týdeník FORUM má jasno. Fremrovo jmenování by znevážilo Ústavní soud!

    Před 1 měsícem
    Nový Týdeník FORUM přináší hned na titulní stránce jasné stanovisko ke jmenování Roberta Fremra ústavním soudcem. Nebrat! Uvnitjan rychř čísla naleznete velký portrét odstupujícího šéfa klíčového úřad…
     Komentáře
  • Hanácká Drbna

    Olomoucké muzeum veteránů má ve sbírce nový kousek. Vozil se v něm Vlasta Burian

    Před 1 měsícem
    Olomoucká Veteran Arena získala do své sbírky Roadster z produkce brněnské Zbrojovky. Ve 30. letech minulého století ho vlastnil herec Vlasta Burian. Majitel muzea objevil automobil v Lichtenštejnsku. Vůz prošel celkovou rekonstrukcí a návštěvníci ho tak mohou obdivovat v původním stavu, ve kterém byl prezentován během první republiky.
     Komentáře
  • Poznat svět

    Jak bydlel prezident Beneš: Jeho vila se otevřela veřejnosti, vstupné je nízké

    Před 1 měsícem
    Prvorepublikový prezident Edvard Beneš měl bezesporu dobrý vkus. Dokazuje to i vila v Sezimově Ústí, kterou si nechal se svou ženou Hanou postavit. Můžete se o tom přesvědčit na vlastní oči. Vila se totiž během letošního léta otevřela veřejnosti a lidé mají mimořádnou možnost nahlédnout i do míst, která byla jejich zrakům dosud nepřístupná. Přeneste se na chvíli v čase a ponořte se do prvorepublikové doby, éry elegance, luxusu a noblesy.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Muzeum v Olomouci získalo roadster, ve kterém jezdil Vlasta Burian

    Před 1 měsícem
    Zbrojovku se zakázkovou karoserií na podvozku Z5 Express, kterou vlastnil herec Vlasta Burian, pořídilo muzeum aut Veteran Arena v Olomouci.
     Komentáře
  • Garáž

    V Olomouci si můžete prohlédnout unikátní roadster brněnské Zbrojovky, s nímž jezdil Vlasta Burian

    Před 1 měsícem
    Roadster z produkce brněnské Zbrojovky, ve kterém se v druhé polovině 30. let minulého století proháněl po tuzemských silnicích herec Vlasta Burian, získal do sbírky majitel soukromého muzea automobilů Veteran Arena v Olomouci Lubomír Pešák.
     Komentáře
  • Novinky

    Muzeum v Olomouci získalo roadster, ve kterém jezdil Vlasta Burian

    Před 1 měsícem
    Roadster z produkce brněnské Zbrojovky, ve kterém se v druhé polovině 30. let minulého století proháněl po tuzemských silnicích herec Vlasta Burian, získal do sbírky majitel soukromého muzea automobilů Veteran Arena v Olomouci Lubomír Pešák.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Mocná sekta, která chtěla světový řád. Odhalená tajemství Svobodných zednářů

    Před 2 měsíci
    „Duchovní chrám humanity v lidských myslích a srdcích.“ Tak zní jedna z hlavních myšlenek „utajeného“ spolku Svobodných zednářů. Elity všech vyspělých národů se pasovaly do role vládců světa a pod rouškou tajemství se titulují na mistry a velmistry. Kdo jsou a kdo byli Svobodní zednáři?
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Z hradebního parkánu zmizela umělecká instalace, poničili ji vandalové. Co kamerové záznamy, ptají se občané

    Před 2 měsíci
    Mělo tam být do konce září, ale zmizelo už v průběhu července. Řeč je o díle s názvem Simplex, které bylo jako součást Landscape Festivalu instalováno v prostoru hradeb naproti Cityparku. Objekt byl poničen vandaly, městská organizace Brána Jihlavy ho proto nechal demontovat.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    ANKETA: Jihlava je teď instafriendly. Lidé se fotí u barevných záhonů s liliemi

    Před 2 měsíci
    Také letošní léto v Jihlavě hraje všemi barvami. Na mnoha místech ve městě teď kvetou lilie, letničky, obdivovat můžeme i květnaté louky, které město udržuje takzvanou mozaikovou sečí.
     Komentáře
  • Seznam Zprávy

    Glosa: Další důkaz, že stát řídí muži. A ještě dlouho bohužel budou

    Před 2 měsíci
    „Narazit na dvojici matka politička – dcera politička je obtížné všude na světě. Ale u nás by se to rovnalo setkání s jednorožcem za úplňku.“
     Komentáře
  • Zdeněk Horenský
    naSeznam Médium

    Dvě výročí Zdeňka Mastníka

    Před 3 měsíci
    25 let od státního vyznamenání a 15 let od úmrtí.
     Komentáře
  • Reportér Magazín

    Co pily filmové hvězdy za první republiky: Koňak na chřipku, šampaňské do štandlíku

    Před 3 měsíci
    Vezmete vinný lístek, dlouho v něm vybíráte, a pak vyberete zase Cordon Rouge ročník 1924 – i těmito slovy popisuje v komedii Kristián z roku 1939 krásná Zuzana Rendlová luxusní, ale přesto stereotypní model soužití se svým přítelem Fredem. Podotkněme, že tím Cordon Rouge zmíněným ve filmu, který režíroval legendární Martin Frič a v němž hráli Oldřich Nový a Adina Mandlová, je s největší pravděpodobností míněno šampaňské Mumm Cordon Rouge. Tedy jedna z nejexkluzivnějších a také, jak si ještě…
     Komentáře
  • Nespěchej

    KVÍZ: Projděte s námi základními fakty a událostmi české historie. Ověřte si kolik toho víte

    Před 3 měsíci
    Ať už se jedná o ty nejznámější osobnosti, místa nebo historické mezníky, většina z nás si myslí, že má jasno a hodně si toho pamatuje ze školy.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    ANKETA: Místo parkoviště barevná promenáda. Festival Landscape na týden proměnil ulici Jana Masaryka

    Před 4 měsíci
    Díky festivalu Landscape se jihlavská ulice Jana Masaryka dočasně proměnila v promenádu vyzdobenou velkoplošnou malbou i netradičními místy k posezení. Jindy parkovací plocha bude až do příštího čtvrtku sloužit kultuře. Prostřednictvím festivalu, jehož smyslem je podle organizátorů také otevírat diskuse o vyžívání veřejného prostoru, získala Jihlava dočasně desítky děl umístěných v ulicích, parcích i sídlištích.
     Komentáře
  • Zítřek

    Česká republika bude kandidátem na členství v Radě bezpečnosti OSN

    Před 4 měsíci
    Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) oznámil, že Česká republika bude kandidovat na nestálé členství v Radě bezpečnosti Organizace spojených národů (RB OSN) v letech 2032 a 2033. Volba nestálých členů proběhne v roce 2031.
     Komentáře
  • Deník

    Zapomenutý nálet. Letecký útok na Škodovku z roku 1943 zůstal ve stínu ostatních

    Před 4 měsíci
    Před 80 lety, v noci na 14. května 1943, vzlétlo k náletu na Škodovy závody v Plzni z Británie celkem 168 bombardovacích letadel. Šlo o jeden z největších náletů na československé území, který však zůstal vlivem vícero faktorů trochu pozapomenut. Pozornost si však zaslouží. Jako první totiž Škodovku skutečně významněji zasáhl.
     Komentáře
  • 100+1 zahraniční zajímavost

    Na kávu s Adinou: Kam hvězdy chodily zapíjet žal a slavit úspěch?

    Před 4 měsíci
    Hlavní město se po vzniku Československa svobodně nadechlo. Začaly vznikat kavárny, restaurace i obchody prvotřídní kvality, jejichž majitelům šlo o jediné – postarat se o zákazníky na úrovni a se stylem...
     Komentáře
  • Nakladatelství Argo
    naSeznam Médium

    Čech, který se nejvíc přiblížil britské královské rodině. Zapomenutý osud sochaře Franty Bělského

    Před 4 měsíci
    Královská rodina je považována za britskou kulturní ikonu a není větší pocty pro umělce pracujícího v Británii, než sezení s hlavou monarchie. Jediným Čechem, kterému se to povedlo, byl sochař Franta Bělský (1921–2000).
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    DUBEN 2023: „Chcimíři" v Jihlavě, rozhovor s psycholožkou, nemoc v kuřecím mase, Den proti úložišti

    Před 5 měsíci
    Čtvrtý měsíc roku 2023 patří minulosti. Také březen byl bohatý na nejrůznější témata z našeho regionu. Čtenáři, kteří zavítali na náš web, se dočetli řadu aktuálních zpráv. Pojďme si v následujících řádcích shrnout to nejdůležitější, co se během uplynulého měsíce odehrálo nejen v krajské Jihlavě.
     Komentáře
  • Ansu

    Tragický příběh Hugo Haase a jeho ženy Bibi: Ta dožila opuštěná za klášterními zdmi

    Před 5 měsíci
    Hugo Haas se na svůj největší vrchol dostal v dobách, kdy obleky a klobouky byly oblečením všedního dne a šňupání kokainu se považovalo za roztomilou výstřednost vyhlášených umělců. Haas si svého života užíval plnými doušky, ale pouze do doby, než ho potkal strmý pád. Drogy za to ale nemohly.
     Komentáře
  • Badatelé

    22 násilných úmrtí: Kdo odstranil všechny svědky smrti Jana Masaryka

    Před 5 měsíci
    Smrt Jana Masaryka byla pouhou špičkou ledovce. Při podezřelých sebevraždách, jasných vraždách a  na popravištích ve vykonstruovaných procesech zemřelo víc než dvacet lidí, kteří znali pravdu. Nad každým jednotlivým případem z víc než dvacítky lze mávnout rukou. Nemuselo to souviset. Lze ale takto mávnout rukou nad shodou dvaadvaceti náhod? Ve středu 10. března 1948 se po únorovém převratu měla v parlamentu představit nová Gottwaldova vláda. Na nějaký čas v ní měl ještě vzbuzovat zdání demokracie populární Jan Masaryk. Krátce po poledni československý rozhlas vysílá zprávu, že Jan Masaryk spáchal sebevraždu skokem z okna. Varianta vydírání Podle nejčastěji zmiňované varianty se na tajném jednání špiček bezpečnostních složek a vedení KSČ rozhodlo, že u Masaryka bude provedena prohlídka za účelem získání kompromitujících materiálů, aby bylo možné Masaryka vydírat. Další hypotéza tvrdí, že skutečným cílem bylo vyslat k Masarykovi partyzánské komando, které ho mělo přesvědčit, že mu hrozí nebezpečí a je třeba utéct do zahraničí. Na hranicích měl být zatčen státní bezpečností a kompromitován tímto způsobem. Stejnou akci ostatně provedla státní bezpečnost v případě Masarykova nástupce Vlado Clementise. Noční akce ale podle této hypotézy nedopadla jak bylo plánováno a skončila tragicky. Účastníky schůzky Rudolfa Slánského měli být na schůzce vedoucí mezinárodního oddělení ÚV KSČ Bedřich Geminder, za vedení StB Osvald Závodský, Jindřich Veselý a Bedřich Pokorný. Rudolf Slánský byl popraven 3. prosince 1952 po vykonstruovaném procesu. Společně s ním byl popraven i vedoucí mezinárodního oddělení ÚV KSČ Bedřich Geminder. Tehdejší člen evidenčního odboru ÚV KSČ a pozdější velitel StB Osvald Závodský byl popraven po samostatném procesu v březnu 1954. Jindřich Veselý spáchal sebevraždu 20. března 1968 skokem z okna. Bedřich Pokorný zemřel o pět dní později. Oběsil se a podřezal najednou. Oficiálně to byla opět sebevražda. Zmizelí účastníci tajemné akce Nyní účastníci akce samotné: Údajný velitel akce Augustin Schramm byl zastřelen 27. května 1948 po konfliktu s […]
     Komentáře
  • Česko živě

    Bipolární porucha, schizofrenie: Kopecký, Pavel, Masaryk a Muk se marně prali s psychickými problémy

    Před 5 měsíci
    Duše a tělo. Když jedna z těchto dvou částí života nefunguje, vzniká zásadní problém. Psychické problémy jsou s lidmi odnepaměti, a tak není překvapením, že se nevyhnuly ani slavným osobnostem.
     Komentáře
  • Novinky

    Chodce s kočárkem smetla na přechodu v Jihlavě dodávka, řidič je vůbec nezaregistroval

    Před 5 měsíci
    Hrůzný okamžik zaznamenala na Velikonoční pondělí kamera městského systému v Jihlavě. Na přechodu pro chodce tu došlo k nejvážnější dopravní nehodě v kraji za celý prodloužený víkend. Dodávka smetla dvojici lidí s kočárkem na přechodu pro chodce.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    O Velikonocích v kraji bouralo 19 řidičů. Při nehodě v Jihlavě se těžce zranila chodkyně, která šla s kočárkem

    Před 5 měsíci
    Také během letošních velikonočních svátků bylo na silnicích Vysočiny k vidění více policejních hlídek, protože na cesty vyráží vyšší počet řidičů, a to i těch méně zkušených. Někteří dokonce usednou za volant pod vlivem alkoholu. Podle dnešní policejní statistiky se o letošních svátcích stalo v Kraji Vysočina 19 nehod, během nich utrpělo zranění devět cestujících.
     Komentáře
  • Krajské listy

    „Spravedlnost existuje, ale má velké mezery.“ Jan Novotný už hrál poldu tolikrát, že… VIP skandály a aférky

    Před 5 měsíci
    Letos v září oslaví sedmdesátiny. Oč úsporněji o sobě mluví v médiích, o to větší role si zahrál ve filmu i v televizi. V posledních týdnech vídáme Jana Novotného na obrazovce jako policistu v seriálu Zákony vlka. Uniforma je mu očividně souzená...
     Komentáře
  • Aplausin

    Král komiků Vlasta Burian se narodil před 132 lety. Na kolena ho srazila lidská závist

    Před 5 měsíci
    Je to neuvěřitelných 132 let, tedy 9. dubna 1891, co spatřil světlo světa nekorunovaný král komiků, herec Vlasta Burian. Jeho život byl v mnoha knihách či filmových dokumentech rozpitván do nejmenších podrobností.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Vlak prosperity, který nám ujel. Na peróně zůstali i českoslovenští demokraté

    Před 5 měsíci
    Marshallův plán přijal americký kongres 3. dubna 1948, chtěl s jeho pomocí začít pomáhat poválečné Evropě. Když se mluví o první fázi tzv. studené války mezi Východem a Západem, často se zmiňuje právě přijetí, či nepřijetí tohoto plánu jednotlivými zeměmi.
     Komentáře
  • Aktuálně

    Vyrůstal v Praze, teď bojuje na frontě. Skoro jsem přestal slyšet, říká Ukrajinec

    Před 6 měsíci
    Dvacetiletý ukrajinský voják Bohdan Patel vypráví pro Aktuálně.cz o zážitcích z bojů v Irpini, Chersonu a Bachmutu.
     Komentáře
  • Pražský patriot

    Golfový areál v Klánovicích vydražila Praha, asi bude sloužit dětem

    Před 6 měsíci
    Golfový areál v Klánovicích na východě metropole před týdnem vydražilo hlavní město Praha za 46,4 milionu korun. Byla to vyvolávací cena za pozemek o rozloze 26 tisíc metrů čtverečních získalo. Dnes o tom informoval mluvčí magistrátu Vít Hofman. Současné vedení města ještě není rozhodnuto, jaké pro místo najde využití, pravděpodobné je využití pro volnočasové aktivity dětí a mládeže.
     Komentáře
  • Ústecký deník

    Zemřel novinář a spisovatel Jaroslav Haidler. Kvůli článku skončil ve vězení

    Před 6 měsíci
    Když se k nám dostala smutná zpráva, že v nedožitých dvaadevadesáti letech před několika dny zemřel novinář a spisovatel Jaroslav Haidler, vzpomněli jsme si na výrok publicisty Topiho Piguly. Ten prohlásil: „Když váš školili takoví borci jako byl on, tak je těžké přemýšlet jako bulvární novinář. „Poctivá novinařina mě dostala do kriminálu,“ svěřil se Topimu Pigulovi v rozhovoru pro Litoměřický deník ještě v listopadu loňského roku.
     Komentáře
  • Příběhy z kalendáře

    21 min

    Podcast
    Unikátní zápis v duchcovské městské knize aneb Začátek dobývání „hořlavého kamene“

    Před 6 měsíci

    ·

    21 minut

    Těžba uhlí změnila v posledních dvou staletích tvář severních Čech k nepoznání. Jak ale celý příběh začal? Co stálo na počátku uhelné horečky? Je to nenápadná a napůl zapomenutá zmínka v jedné duchcovské městské knize. Když neznámý písař bral 16. března roku 1403 do ruky brk, netušil, že o více než šest století později bude těch několik německy psaných řádků pokládáno za unikát. Jde totiž o první zmínku o těžbě uhlí nejen v Čechách, ale také v celé střední Evropě.
     Komentáře
  • Úžasné životy

    25 min

    Podcast
    Jan Masaryk podle Lubomíra Zaorálka

    Před 6 měsíci

    ·

    25 minut

    Československý diplomat a politik Jan Masaryk je neodmyslitelně spjatý s politickými událostmi 20. století. Během 2. světové války pracoval na obnově demokratické republiky v londýnském exilu. 10. března 1948 skončil jeho život pádem z okna Černínského paláce, za dodnes nevyjasněných okolností. O svůj pohled na dramatický příběh syna prvního československého prezidenta se v Úžasných životech podělí bývalý ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek.
     Komentáře
  • Paměť národa

    Žádná sebevražda, sami jste ho zabili! Pamětníci o smrti Jana Masaryka

    Před 6 měsíci
    Násilná smrt Jana Masaryka 10. března 1948, od níž letos uplynulo 75 let, ovlivnila životy tisíců lidí v tehdejším Československu. Někteří byli postiženi za to, že o ní nahlas říkali svůj názor. Pro jiné se tragédie stala morálním závazkem.
     Komentáře
  • iRozhlas

    Před 75 lety zemřel Jan Masaryk. Okolnosti jeho smrti zůstávají dodnes neobjasněné

    Před 6 měsíci
    Vražda, nebo sebevražda? I po 75 let obestírají smrt ministra zahraničí Jana Masaryka legendy a mýty. Jedno ale zůstává jisté – nad ránem 10. března 1948 bylo tělo Jana Masaryka nalezeno pod oknem koupelny jeho služebního bytu v Černínském paláci.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Že Jan Masaryk pokuřoval na okně a vypadl z něj? Tomu nikdo nevěří. Výročí Jakuba Vosáhla

    Před 6 měsíci
    Už 75 let je smrt Jana Masaryka jednou z nejtajemnějších, nejpodivnějších a nejprobíranějších událostí českých politických dějin. Zda syn zakladatele československého republikánství a v té době ministr zahraničí z okna Černínského paláce vyskočil či nešťastnou náhodou vypadl sám, nebo byl vyhozen, se už asi nikdy spolehlivě nezjistí.
     Komentáře
  • Security Magazín

    Tragický osud Jana Masaryka: Sebevražda, nešťastný pád, nebo vražda sovětských agentů?

    Před 6 měsíci
    10. března 1948 bylo nalezeno na dlažbě Černínského paláce mrtvé tělo ministra zahraničí Jana Masaryka. Okamžitě poté se vyrojilo mnoho verzí, které měly vysvětlovat příčinu úmrtí populárního politika. Policie, která už byla pod přímým vlivem KSČ, uzavřela velmi rychle vyšetřování s tím, že se jednalo o sebevraždu a nepřipouštěla z politických důvodů jinou verzi. Na stole však byly i další alternativy, především vražda a také nešťastná náhoda.
     Komentáře
  • Expres FM

    Vražda, sebevražda, nebo nešťastná náhoda? Smrt Jana Masaryka před 75 lety je stále předmětem dohadů

    Před 6 měsíci
    Před 75 lety v noci z 9. na 10. března zemřel tehdejší ministr zahraničí a syn první prezidenta Československa Jan Masaryk. Jeho tělo bylo nalezeno 10. března pod oknem koupelny jeho bytu, který se nacházel v Černínském paláci. Jeho smrt provázelo mnoho podivných okolností, které byly předmětem několika vyšetřování, z nichž to poslední nepotvrdilo cizí…
     Komentáře
  • Expres FM

    Den, kdy se Aretha Franklin postavila na vlastní nohy a Paul McCartney vyprodal koncert za 7 sekund

    Před 6 měsíci
    10. březen je 69. den roku, kterému do konce odpočítáme ještě 296 dní. Svátek má Viktorie a Melisa. Před 75 lety zemřel za dosud nevyjasněných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. A taky se dnes na ulicích dobře rozhlídněte, protože velmi pravděpodobně uvidíte vlajku Tibetu. Právě 10. březen je totiž dnem každoroční akce Vlajka pro…
     Komentáře
  • Krajské listy

    Smrt jako symbol nastupující totality aneb Nekončící série vyšetřování i konspiračních teorií. Tajnosti slavných

    Před 7 měsíci
    AUDIO / VIDEO Žil pro svoji zemi, pro kterou celý život tvrdě pracoval jako diplomat. I nesnadný poválečný úkol dosáhnout uznání Československa v předmnichovských hranicích splnil na jedničku. Pak se ale cosi zvrtlo. (Pokračování z pondělí 27. února)
     Komentáře
  • Čtidoma

    Masaryk měl být umlčen. Komunisté si pro něj a další demokraty připravili „voňavky“

    Před 7 měsíci
    Jan Masaryk, Petr Zenkl a Prokop Drtina. Trojice výrazných poválečných demokratických ministrů měla být v roce 1947 odstraněna z cesty. Skandál, pro který se vžil název Krčmaňská aféra, v plné nahotě ukázal, že spravedlnost a svoboda budou v následujících letech ve vážných problémech.
     Komentáře
  • Krajské listy

    Zrození skvělého řečníka a diplomata aneb Nástup pod ochrannými křídly mocného antisemity. Tajnosti slavných

    Před 7 měsíci
    AUDIO / VIDEO Dohady a spekulace o smrti Jana Masaryka zaměstnávají historiky i veřejnost už pětasedmdesát let. Skočil z okna… Zabila ho StB… Zemřel rukou agenta britských tajných služeb, protože zradil ideály Západu… Jak to bylo doopravdy?
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Záhada Gottwaldovy beranice: Půjčil mu ji pro slavnou fotografii popravený politik?

    Před 7 měsíci
    Slavný snímek předsedy vlády a KSČ Klementa Gottwalda pronášejícího v únoru 1948 projev „po návratu z Hradu“ existuje ve dvou podobách. Zatímco v původní verzi je na balkoně obklopen soudruhy v čele s náměstkem ministra zahraničí Vladimírem Clementisem, po obvinění tohoto politika z protistátní činnosti a následné popravě se před objektivem ocitá sám jen s neznámým mužem v klobouku zakrytým mikrofony, který na původní fotce pro změnu vůbec nebyl.
     Komentáře
  • CNN Prima News

    Pád do totality. Beneš s Masarykem před Únorem 48 nečekali, že z komunistů budou gangsteři

    Před 7 měsíci
    Přesně před 75 lety došlo ke komunistickému puči. K jeho hladkému průběhu pomohla i chybná rozhodnutí Edvarda Beneše, Jana Masaryka a demokratických ministrů. Historik Libor Svoboda v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, zda tehdejší prezident republiky a veřejností zbožňovaný syn TGM mohli pádu do totality zabránit. Ale i proč byl dlouho oslavovaný Vítězný únor ve skutečnosti protiústavní.
     Komentáře
  • Náš region

    Kraj bude opravovat vnitroblok jihlavského gymnázia za 30 milionů

    Před 7 měsíci
    Kraj Vysočina připravuje opravu dvorního traktu Gymnázia Jihlava, jehož je zřizovatelem. Podle krajského radního pro majetek Karla Janouška (ODS a STO) bude v nevyužívaném prostoru sportoviště, odpočinková zóna i místo pro parkování aut nebo kryté stání pro kola. Odhadované náklady jsou 30 milionů korun.
     Komentáře
  • Jihlavská Drbna

    Vnitroblok jihlavského gymnázia projde opravou. Bude tam sportoviště i místo pro parkování aut

    Před 7 měsíci
    Kraj Vysočina připravuje opravu dvorního traktu Gymnázia Jihlava, jehož je zřizovatelem. Podle krajského radního pro majetek Karla Janouška (ODS a STO) bude v nevyužívaném prostoru sportoviště, odpočinková zóna i místo pro parkování aut nebo kryté stání pro kola. Odhadované náklady jsou 30 milionů korun.
     Komentáře
  • Classic Praha

    Kostel sv. Šimona a Judy rozezní lidové inspirace v hudbě Leoše Janáčka a Bohuslava Martinů

    Před 8 měsíci
    Sopranistka Martina Janková a barytonista Tomáš Král za klavírního doprovodu Ivo Kahánka přednesou výběr z Janáčkovy Moravské a Ukvalské lidové poesie v písních a Martinů Písniček na jednu a na dvě stránky.
     Komentáře
  • Hradecká Drbna

    Dvaadvacetkrát trestaný muž seděl za volantem bez papírů. Brány věznice opustil teprve v roce 2021

    Před 8 měsíci
    Běžná silniční kontrola skončila velkým překvapením. V ulici Jana Masaryka v Hradci Králové zastavila osobní vozidlo Renault Megane, které řídil třiapadesátiletý muž. Test na alkohol byl negativní, měl u sebe papíry od vozu, ale chyběl řidičský průkaz. Nakonec se přišlo na to, že má zákaz řízení a že už byl dvaadvacetkrát odsouzený za krádeže.
     Komentáře
  • Čtidoma

    Provinční a světský styl Moniky Babišové: Známý vizážista hodnotí manželku prezidentského kandidáta

    Před 8 měsíci
    Pokud by se stal Andrej Babiš prezidentem České republiky, po jeho boku by „vládla“ jeho manželka Monika. Musela by tedy reprezentovat nejen sebe, ale i naši zemi. Má na to? Jak její styl oblékání a líčení hodnotí přední vizážista Pavel Kortan? Možnou první dámu rozebral exkluzivně pro Čtidoma.cz.
     Komentáře
  • Forum 24

    Masaryk si vážil vojáků a nebál se bojovat. Babiš se s ním nemá co srovnávat

    Před 8 měsíci
    Už se z toho stal takový až ošklivý zlozvyk ohánět se prvním československým prezidentem. Učinil tak i Andrej Babiš v zoufalém boji o prezidentský post. Z jeho strany je to ovšem těžké chucpe, ...
     Komentáře
  • Čtidoma

    Nejasná smrt Jana Masaryka: Podezřelý pád z okna je jako vystřižený ze scénáře Putinova Ruska

    Před 8 měsíci
    Byl smrtelný pád Jana Masaryka dobrovolný, nebo mu někdo pomohl "vyskočit" z okna? V Rusku jsou v poslední době podobné příčiny úmrtí dost "populární". A právě do Kremlu vedou i některé stopy ohledně smrti bývalého ministra zahraničí. O tom, že syn prezidenta T. G. Masaryka byl odstraněn nastupujícím komunistickým režimem zcela záměrně, svědčí hned několik důkazů.
     Komentáře
Reklama